Opgepast, zelfs de suikerklontjes hebben oren Maak het licht schoon met een jeneverdoek Spy Shop reportage zaterdag 4 april 1992 24 Enkele ogenblikken alleen gelaten in de Spy Shop, omringd door alles wat de techniek op dit moment te bieden heeft op het gebied van gluren en afluisteren, grijpt een gevoel van onbehagen de bezoeker naar de keel. Op drie kleine tv- schermen ziet hij zichzelf van verschillende kanten in beeld gebracht. Elke beweging wordt geregistreerd. Een hand uitsteken naai- gindse achter- uitkijkbril. waardetransportkoffer met hoogspanningshandvat of zendertjes in balpen, pijp, oorknopje en asbak, zou kunnen leiden tot brute overmeestering. Een hand, tastend op weg naar een plek waar heftige jeuk is ontstaan, wordt ij lings tot stilstand gebracht. Bevroren wacht de bezoeker op de komst van de ei genaar, die in een belendend vertrek een gesprek aan het voeren is. Of zit hij daar op zijn gemak in een fauteuil te kijken naar mogelijke lichamelijke onvolkomen heden van zijn gast? Maar dan gaat een deur open en ver schijnt een donkerharige, gebruinde man. Glimlachend: „Ik ben zo bij u." Beschei den gouden kettingen om hals en pols, spijkerbroek, kleurrijk overhemd dyna misch geopend. Dick Offringa (45). succes boy pur sang. Hij laat een wat schichtig kijkende jonge man uit. Die overhandigt hem, in ruil voor enkele voorwerpen in etui. een handvol bankbiljetten, waarbij een duizendje. Dick zegt, met warmte in zijn stem: „En je weet het: als er bij de installatie proble men zijn dan kun je me altijd bellen." Hij wijst ons vervolgens een comfortabele zitplaats in de kleine Spy Shop. schenkt- koffie in en legt uit: „De vader van die jon gen - een heel bekende man, maar ik noem geen namen - vertrouwt zijn vrouw niet. Een paar jaar geleden vroeg hij me wat ap paratuur in zijn huis aan te brengen, om haar te observeren. Normaal gesproken doe ik dat nooit, installeren, want ik wil met het oog op de wet op de privacy, die niet de verkoop, maar de handeling straf baar stelt, overal buiten blijven. Maar voor die ene keer maakte ik een uitzonde ring. Zijn vrouw was met vakantie, zei hij Nou, ik sta daar bezig te zijn met die hele troep, komt ineens die dame thuis. Ellen de natuurlijk. Maar nu, vanmorgen, komt dus de zoon. Opnieuw problemen met die vrouw, zijn moeder dus. En nu gaan zijn vader en hij het zelf installeren. Ik kijk wel uit." Spijkerkop Dick priemt met zijn wijsvinger in de rich ting van een stopcontact: „In dat gaatje zit de ene videocamera waarmee u daar net werd opgenomen en in dat gaatje (wijst op schroefgat in een luidspreker box) de andere. Een lens zo groot als een spijkerkop. Ik zag u al rondkijken: waar zitten die camera s?" De PPS (Personal Security Systems) Spy Shop van Dick Offringa is onopvallend ge huisvest in het pand Postjesweg 41 in Am sterdam. Toch behoort de zaak in 'vak kringen' tot de bekendste ter wereld. In Europa bestaan slechts enkele concurren ten (Londen, Hamburg en Parijs) en je moet echt naar Japan of Amerika om aan vergelijkbaar technisch vernuft te komen. De Spy Shop heeft, uit eigen keuken, ook verfijnde varianten op bekende systemen. De winkel is zwaar beveiligd Je kunt er alleen op telefonische afspraak terecht, nieuwsgierige passanten vinden de deur gesloten. Offringa doet een groot deel van zijn za ken schriftelijk af: via de bestelbon in de catalogus, een imposant boekwerk in kleurendruk, waarvoor je tevoren 35 gul den moet overmaken; een bedrag dat ove rigens wordt terugbetaald als een bestel ling wordt geplaatst. „Ik heb ontzettend veel met nieuwsgierigen te maken, met verzamelaars ook. Daarom ben ik 35 gul den gaan vragen voor die catalogus. Dat is de kostprijs. Er is alleen al tweeduizend uur gaan zitten in het schrijven van de teksten en het maken van de foto's." In de winkel hangt een bord met het op schrift: 'Mijn werk is zo geheim dat zelfs ik niet weet waar ik mee bezig ben' Grapje. Want Dick was al een keer of vijf op de tv en hij maakt daarvan trots melding in het voorwoord van zijn catalogus. Onder de kop 'Mini-zenders, een plaag of een zegen' gaat hij in dat voorwoord uitvoerig in op alle mogelijke voordelen die het afluiste ren kan bieden en op de wettelijke hinder nissen die genomen of omzeild dienen te worden. Als voordelen noemt Dick be scherming van personen tegen kidnap ping. het lokaliseren van lawineslachtof fers, het waken over patiënten, kleine kin deren en bejaarden en natuurlijk de be scherming van eigendommen. wenk kan worden vastgesteld of in een ruimte afluisterapparatuur aanwezig is (8900 gulden). Suikerklontje Onschadelijk „Een afluisterapparaat kan een gevaarlijk wapen zijn. Maar het moordt niet en is on schadelijk in vergelijking met de metho den en bedoelingen van de georganiseer de misdaad. Ik bied apparatuur aan om je daarmee tegen de criminaliteit te be schermen, al ben ik nadrukkelijk niet ge specialiseerd in alarmsystemen. Ik ver koop niet alleen afluisterapparatuur, maar ook van alles om afluister- en obser- vatie-apparatuur op te sporen." -- Behoort ook de onderwereld tot uw klantenkring? „Ja. boefjes die zich belaagd voelen voor al. Ze willen weten of ze worden afgeluis terd of bespied. Maar de grote jongens ko men hier niet zelf. Dat gaat via-via. Ie mand maakt een afspraak, zoekt iets uit. betaalt cash en gaat weg. Ik vraag dan rtiet naar namen. Er zijn ook politiemen sen die spullen van me betrekken, maar ze maken zich meestal niet als zodanig be kend. En ik heb aan zeker vier ambassa des - van rijke, maar niet zo ontwikkelde landen - apparatuur geleverd. Ze kopen het liever discreet hier dan dat ze het uit een ander land laten komen." Offringa demonstreert ons een attaché koffer, waarmee heimelijk video-opna men kunnen worden gemaakt via een vrij wel onzichtbaar gaatje in 'een der zijkan ten. Ook geluid wordt haarscherp opgeno men. In de koffer zit een monitor ter groot te van een visitekaartje. „Je zet 'm naast je op de bank neer en hij registreert alles wat er tegenover je gebeurt. Kan drie uur lang geluid en beeld opnemen. Kost 13.500 gul den. Ik heb er pas een verkocht aan een Belgisch detectivebureau." Vervolgens geeft hij een demonstratie met een spuitbus waarmee na een keer spuiten de inhoud van een enveloppe zichtbaar wordt gemaakt. Uitgevonden als middel tegen 'bombrieven'. Is niet goedkoop: 395 gulden. En nu we toch bezig zijn: wat te zeggen van een infrarode schijnwerper die een pikdonkere ruimte hel verlicht zonder dat het licht zichtbaar wordt? Zo kun je ook in het donker opnamen maken. Veel gevraagd - vooral voor de autotelefoon - is de telefonische stemveranderaar iveel toegepast om afluisteren van autotele foon te bemoeilijken), autovolgsystemen met magneet aan de bodem, de leugende tector en niet te vergeten de wandstetho- scoop (inzake de buren) of de parabolische richtmicrofoon inclusief booster en hoofd telefoon (inzake de overburen, gesprek ken tot op 100 meter te volgen) en de laser richtmicrofoon die een bereik heeft van 500 meter en dwars door ramen meeluis tert. Zeer geavanceerd is ook een linnen tas vol apparatuur waarmee in een oog- Dick Offringa zit al van kinds-af in de elek tronica. Zijn broer Chris heeft een winkel in telefoonbeantwoorders aan de Kinker straat in Amsterdam. „We wilden eigen lijk samen een discotheek in Haarlem be ginnen. Ik werkte daar al als discjockey. Maar juist voor we de boel zouden overne men. brandde het pand af. Toen besloten we ons spaargeld in de elektronica te ste ken. Op een gegeven moment ben ik zen dertjes uit Japan gaan importeren, niet groter dan een suikerklontje. We plaat sten agressieve advertenties: 'Je luistert met een suikerklontje je buurman af. Ik was ze meteen kwijt en ik ben het toen gro ter gaan aanpakken „Mijn succes had natuurlijk wel navol ging. maar de concurrenten hielden het niet lang uit. Want dit is echt een speciali teit, hè. Iets waar je in moet groeien. De toelevering is het moeilijkst. Deze handel omvat world wide een heel kleine gemeen schap. In het begin was afluisterappara tuur het belangrijkst, nu is video sterk in opkomst. De mogelijkheden wordt steeds groter. In een Veronica-documentaire over George Orwell heb ik daarover al eens het mijne gezegd. Wat video betreft is het een groot voordeel dat beeld in tegen stelling tot geluid wordt aangemerkt als wettelijk bewijsmateriaal. Draadloze ca meraatjes hebben de toekomst." - 7At u er niet mee dat echtelieden of buren elkaar bespioneren? „Nee dat zal mij een biet zijn. Ik wil geen betrokkenheid. Daarom verhuur ik ook geen spullen en laat ik het installeren aan de mensen zelf over. Ze krijgen een hand leiding in het Nederlands en desgewenst wat adviezen. Zo kwam er laatst een eige naar van een transportbedrijf hier. Had te maken met diefstallen in zijn bedrijf. Kon de daders maar niet te pakken krijgen. Ik heb hem een cameraatje geleverd voor on zichtbare inbouw in een muur. De recor der had een opnamecapaciteit van zestien dagen. Nou, dat had succes." - Hoe druk heeft u het? „Als ik drie of vier keer per dag iets ver koop heb ik het hartstikke druk gehad. De nadruk ligt in deze branche niet op de kwantiteit, maar op de kwaliteit. Soms praat ik uren voor een grote bestelling." - Wel eens problemen gehad met de justi tie? „Een keer een boete van driehonderd gul den, omdat ik in een advertentie zou heb ben aangespoord tot afluisteren en een keer een boete, omdat ik de Telegraaf- en Telefoonwet had overtreden door een kof fertelefoon te verkopen waarmee je overal gratis kon bellen." Behoedzaam In zijn catalogus demonstreert Offringa behoedzaamheid met betrekking tot de Telegraaf- en Telefoonwet. Bepaalde ty pes draadloze observatie- en peilappara tuur, die alleen mogen worden geleverd aan machtiginghouders zendinrichtingen 'Klasse 3'. zijn voorzien van een merkte ken. Dat zijn er nogal wat. Offringa wijst er op dat niet-vergunninghouders ze wel mo gen kopen in geval van aantoonbare ex port, waarbij dus exportdocumenten moeten worden overlegd. - Komt het afluisteren en begluren van buren volgens u veel voor? „Nee. Voor spelletjes is de apparatuur ge woon te duur. Ik verkoop zestig procent aan zakenlieden, effectenkantoren bij voorbeeld, die hun computerruimte wil len beveiligen tegen spionage. De rest aan particulieren en boefjes. Mijn ervaring met particulieren is dat er meestal sprake is van een dringende reden. Een man die zijn vrouw niet meer vertrouwt, is rade loos. Verkoopt desnoods zijn onderbroek om aan de juiste apparatuur te komen." Dirk de Moor Dick Offringa in zijn Spy Shop. Hij toont een koffertje waarmee video-opnamen kunnen worden gemaakt. foto Michael Kooren Geen schipper mag de geelbruine bakstenen torens bij Dishoek over het hoofd zien, wil hij veilig op de rede van Vlissingen aankomen. Het hoge en lage licht van Kaapdui nen, zoals ze bekend staan bij de loodsen en bij andere zeevarenden, zijn een oriëntatie op de vaargeul. De bakstenen torens staan er pas sinds 1949, maar de historie van de kust lichten bij Dishoek gaat veel verder terug. Zeker tot het jaar 1800, toen de torens nog bestonden uit metalen pannen waarop open vuren werden gestookt. De open vuren werden vrij snel afge schaft en vervangen door houten driepoten met een dichte petroleum lamp. 'Mochten op het glas van den toestel vlekken aanwezig zijn dan neemt men die weg door middel van een linnen doek gedoopt in genever', meldt een lichtwachtersinstructie uit 1897. Pagina's lang waren de aan wijzingen van het Loodswezen voor een zo goed mogelijk beheer van de lampen. De petroleum moest helder zijn en mocht niet te snel ontbranden in verband met brandgevaar. Inmid dels is alles geautomatiseerd. Sche- merschakelaars zorgen ervoor dat de elektrische lampen bij zonsonder gang aangaan en bij zonsopgang weer doven. Vanaf 1867 zit er een Brandes als lichtwachter. Hoe de familie op Wal cheren verzeild is geraakt, weten lichtwachter-in-ruste A. F. K. Bran des (70) en zijn zus N. Brandes (61) niet. Misschien heeft overgrootvader de geest gekregen toen hij als militair uit Den Bosch gelegerd was op Wal cheren. Hoe het ook zij, hij werd aan gesteld als lichtwachter en was in die functie verantwoordelijk voor het onderhoud van de kustlichten. Mevrouw Brandes kan zich nog goed herinneren hoe haar vader iedere dag met twee vijf-literjerrycans petro leum het duin op moest. „In de zomer brandden de lichttorens de hele nacht op die hoeveelheid, maar in de winter moest de brander al om vier uur 's middags aan. De lamp kon pas de volgende morgen om negen uur uit. Dat betekende dat mijn vader, opa en overgrootvader 's avonds om tien uur nog eens het duin op moes ten om de brander met vijf liter bij te vullen." Smeekbeden Twaalf dagen per jaar waren de licht- wachters langs de Zeeuwse kust vrij. Smeekbeden van de Bond van perso neel werkzaam bij de Betonning en Verlichting in Nederland om die twaalf dagen in ieder geval zo te ver delen dat er een week aaneengeslo ten vrije tijd overschoot, hielpen tot de oorlog niet. De torens moesten schoon zijn, de vrije tijd kwam op de tweede plaats. „Je zorgde als licht wachter dat je je zaakjes op orde had. Dat betekende dat je dagelijks in touw was met schoonmaakwerk- zaamheden. Je was niet de hele dag bezig, maar je moest wel altijd op je post zijn." De problemen met vandalisme zijn niet van de laatste jaren, blijkt uit de correspondentie tussen de bazen van het Loodswezen. In 1932 maakt de lichtwachter melding van de vernie lingen die dagjesmensen aanbren gen aan de duinen. De toeristen doen hun behoefte tegen het hek bij de lichttoren, ze vertrappen het helm gras zodat een grote kaalslag ont staat en de jongeren zijn baldadig. Boosdoener is een café bij Dishoek dat het gemeentebestuur zo gek heeft weten te krijgen een trap aan te leggen over het duin. Het Loodswe zen besluit een afrastering aan te brengen. Het onderhoud was niet steeds naar de zin van de bazen bij het Loodswe zen. Voor de oorlog had Zoutelande een eigen lichtwachter op kustlicht de Sergeant. De toren is identiek aan de Kaapduinse lichten en staat onge veer vier kilometer verderop. De ar chieven verhalen van een ruzie in 1933 tussen de lichtwachter bij Zou telande en de directeur van het Loodswezen. De wachter voerde 260 uur op voor het schuren, schilderen en teren van het torentje. De direc teur is daar met over te spreken. „Ik kan mij niet voorstellen dat U met dit werk 260 uren zijt bezig geweest. De uren voor dergelijk werk door Uw voorganger in rekening gebracht wa ren gewoonlijk beduidend minder schrijft hij. „Wanneer ik de uren om zet in werkdagen dan zoudt U met een en ander, ruim een maand ach tereen bezig zijn geweest." Woest schrijft de lichtwachter in niet geheel vlekkeloos Nederlands terug dat hij overlegd heeft met de bouw kundig opzichter, „Die zeide dat er de laatste jaren niet veel aan gebeurd was, en dat ik het netjes doen moest en maar eerlijk mijn uren af moest schrijven, hetgeen ik gedaan heb, verder moet U zelf weten wat U er voor betaald." Duitsers Brandes kan zich nog een ander soort vervuiling herinneren uit die ja ren. De lichttorens waren toen in handen van de Duitsers. Het gewone scheepvaartverkeer was ontregeld. Alleen de Duitsers maakten spora disch gebruik van de kustlichten. Ze werden zo vaak mogelijk verduisterd om de vijand geen richtpunten voor bombardementen te geven. De Ne derlandse kustwachters bleven ver antwoordelijk voor het onderhoud, maar de Duitsers vertrouwden hun de bediening niet meer toe. Drie Poolse dwangarbeiders moesten de branders aansteken, maar ze deden dat uitermate slecht. „Ze hadden geen verstand van de spullen en ze probeerden de Duitsers te saboteren door de lonten verschrikkelijk te la ten walmen. De lichtopbrengst was uiterst slecht door alle walm. maar mijn vader kon de boel wel elke keer schoonmaken." Na de oorlog hebben de metalen staanders nog drie jaar dienst ge daan. met gasflessen en asbestkous- jes. In 1948 nam het Loodswezen de beslissing dat er hogere torens moes ten komen, zodat ze ook overdag als baken gebruikt konden worden. Daarom zijn de kustlichten uitge voerd in banden van gele en rode baksteen. De torens zouden worden opgetrokken in bakstenen van tij dens de oorlog in puin gegooide hui zen uit Koudekerke en Zoutelande. Later viel de beslissing dat ze van nieuwe stenen moesten worden ge maakt. De lichtwachterswoning is wel gebouwd met het puin. De torens kostten 20.992 gulden. Dat was inclusief de elektrische verlich ting, die bediend kon worden vanuit de lichtwachterswoning. Het onder houd werd daardoor veel eenvoudi ger. Brandes hoefde nog maar een dag per week aan zijn lichtwachter- staak te besteden. Vanaf 1976 is de lichtwachtersfunctie officieel opge heven. maar Brandes woont nog met zijn zus in de woning. Hij gaat iedere dag even het duin op om te kijken, want lichtwachter ben je voor het le ven. Ynte Hoekstra Lev End ver Leden fotografie Wim Riemens Spreken van Toen. In de rubriek Levend Verleden wordt de historie verhaald van tastbare overblijfselen. Vandaag: de kustlichten bij Dishoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 24