IIIÏICIILE ZEEUWSE COURANT Treinstaking gaat door SPRINT PHOTO Stakende ambtenaren blokkeren centrum Willemstad op Curasao Te veel vis wordt dood teruggegooid Rouw aan het slot van de Ramadan bië: steun ncties heeft volgen 30 jaar Rijschool Actief Prijzenwet als laatste redmiddel bar 'De Schuur' Nederlands bataljon in Zagreb NS reageert niet op ultimatum Rover spant kort geding aan Mandela vraagt VN-waarnemers reportage 23 Vm 29 42 en 43 'rij fris olkenvelden en een enkele bid. Ma tje tot vrij krachtige wind uit noord- est tot noord. Middagtemperatuur ngeveer 8 graden. Je jaargang no. 81 lerdag 4 april 1992 ut** NIEUW: Aan het Scheldeplein te Vlissingen VOOR DE BESTE AFWERKING VAN UW FOTO'S! Zeehonden reperen in adio-actief ifval [OSKOU (RTR/DPA) - Juizenden zeehonden an de Russische noord- ust sterven aan kanker at wordt veroorzaakt oor radio-actief afval at de zeebodem ver- uilt. Dit hebben weten- chappers vrijdag ge- egd. Volgens hen moet et giftige en radio-ac- ieve afval zo snel moge- ijk worden verwijderd it de Barentsz- en Witte ee. Het kustwater in-dit ge- ied is veranderd in een oei van radio-actief af- aldus het persbu- eau TASS dat een ver lag citeerde van het loordpoolinstituut in de oordelijke stad Archan- !k. olgens Joeri Timosjen- o van difinstituut ster- en de zeehonden ook Is gevolg van atoom roeven die op het eiland lova Zembla werden ge- ouden. Hij spreekt van en „dreigende milieu- unp". )e autoriteiten van de oormalige Sovjetunie ebben de proeven vorig aar opgeschort omdat een bedreiging wer en voor de bewoners in et gebied. Volgens de etenschappers is het eéindigen van de nu- leaire tests echter niet oldoende. ij wijzen erop dat op de eebodem ook 10.000 ton loeibaar en 16.000 ton ast radio-actief afval ^t dat afkomstig is uit oor atoomkracht voort- edreven Sovjetsche- POLI (RTR/DPA/AFP) - Li- leeft vrijdag opnieuw de en die zich achter de aanko- fle VN-sancties tegen Tri- scharen gewaarschuwd de „negatieve gevolgen" un houding kan hebben. e Libische hoofdstad bleef vrijdag rustig nadat de id daarvoor de Veiligheids van de Verenigde Naties in bewoordingen de geweldda- demonstraties tegen bui- andse ambassades had ver- eeld. Bij die protesten, vol- westerse diplomaten een van „georganiseerde swoede", werd het gebouw de Venezolaanse vertegen- rdiging volledig verwoest. terse diplomaten zeiden dat chriftelijk door het Libische sterie van buitenlandse za- waren opgeroepen zich in te inen voor een oplossing van geschil via het intematio- recht. De door Washington, ienen Parijs ingezette koers tot „een sfeer van instabill en spanningen die extremis- ie religieuze gevoelens kun- opwekken". Libië sprak fbij in het bijzonder over de ide die aan „handelsbelan- kan worden toegebracht. eidooi voor sderlands- aams centrum 'SSEL (ANP) - Volgens het meen-Nederlands Congres een samenwerkingsver van zo'n 200 organisaties Nederland en Vlaanderen, er in Brussel een „Neder- •Vlaams Centrum voor Eu- komen, liefst al in 1994. centrum zou alle nu nog finformatie over de Neder- stalige cultuur moeten delen voor de vele buiten- ers in en om Brussel. bed Vandaele. algemeen se eds van het ANC. zei vrijdag eet politieke klimaat rijp is zulke plannen, vooral nu de januari aangetreden fflse deelregering „met fang de oprichting van een ns-Nederlands Huis met de ilandse regering wil be ien". De Nederlandse mi- ;f van cultuur, Hedy D'An- is naar zijn zeggen ook dan enthousiast, onbelangrijk is dat het cen- ook als „waakhond" van ederlands-Vlaams culturele in de Europese Ge nschap zou kunnen optre- Het geld mag volgens Van- en werkgroepvoorzitter Beugels geen punt zijn. Profiteer van ons 30-jarig jubileum 3 busrijlessen gratis Bel nu tel. 01180-14942/29335 of 01182-3158 DEN HAAG (ANP) - De regering zal zich in de toekomst een stuk terughoudender moeten tonen bij het ingrijpen in de prijsvor ming, dan in het verleden vaak het geval is geweest. Dat blijkt uit een voorstel tot wijziging van de Prijzenwet. Momenteel staat nog in de wet als criterium voor ingrijpen „het algemeen sociaal-economisch belang". Indien dat volgens de regering in het geding is mag in bepaalde sectoren in de prijsvor ming worden ingegrepen. Het kabinet wil dat criterium echter aanzienlijk aanscherpen tot „een versnellende inflatie als gevolg van een zich plotseling voordoende noodsituatie van de nationale economie, veroor zaakt door één of meer schoks gewijs optredende factoren". Advertentie TE KOOP: Casembroodstr. 9. Westkapelle Totaalopp. 1630 mJ. Inlichtingen: Hr T. A. Jonker, 01198-1960. Advertentiei Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEI VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 ZAGREB (ANP)-Het le (NL) VN-verbindings- bataljon arriveerde gisteren, na enige vertra ging aan de Sloveens-Kroatische grens, per trein en met bussen in de Kroatische hoofd stad Zagreb. De ruim 250 Nederlandse Blauwe Baretten zouden daar de nacht doorbrengen in barakken op het vliegveld die sinds de te rugtrekking van het Joegoslavische leger leeg staan. Zij vertrekken vandaag in konvooi onder bege leiding van de militija en het leger naar de 20 lokaties in Kroatië en de zuidelijke buurrepu- bliek Bosnie-Hercegovina waar ze zullen wor den gestationeerd. De Nederlandse eenheid is het eerste complete bataljon van de VN dat in het verdeelde Joego slavië arriveerde. Twaalfhonderd Franse mili tairen komen vandaag aan in de Kroatische havenstad Rijeka. Commandant luitenant-kolonel H. Vermaas verwacht dat het transport goed zal verlopen omdat alle partijen hebben ingestemd met de komst van de vredesmacht. Hij zei dat de Ne derlanders „een uitdagende en belangrijke taak" wacht. „We moeten de communicatie voor de hele vredesmacht verzorgen". Volgens de officier zal het netwerk binnen een week operationeel zijn. Nederlandse soldaten bij aankomst in Zagreb. fotoEPA UTRECHT (GPD) - Het ultima tum van de drie grote spoor wegbonden tegen de NS is gis teravond om tien uur verstre ken zonder dat er iets aan de op stelling van NS veranderde. Het enige wat nu nog kan voor komen dat het treinverkeer maandag en dinsdag komt stil te staan is het kort geding van de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer Rover i tegen NS en bonden. Het geding dient van morgen om elf uur voor de presi dent van de Utrechtse recht bank. NS hebben nog in het midden gelaten wanneer zij zelf naar de rechter zullen stappen. De ver wachting is dat het bedrijf dat niet voor dinsdag zal doen. NS willen vermijden een kort ge ding te verliezen door de rechter te vroeg te raadplegen, op een moment dat er nog relatief wei nig schade voor het publiek is ontstaan. Rover wil met haar kort geding bereiken dat de rechter NS en bonden gelast de cao-onderhan delingen te hervatten. Rover vindt dat beide partijen het veel te snel hebben laten aankomen op een arbeidsconflict. De aan gekondigde stakingen die daar van het gevolg zijn duperen vol gens Rover de reizigers onnodig. Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat verklaarde gisteren niet in het conflict te zullen bemiddelen. De onderwijsinstelling Konink lijke PBNA heeft zesduizend cursisten die de komende week in de Rijnhal in Arnhem examen moeten doen geadviseerd alles in het werk te stellen om in Arn hem te komen. Hetzelfde advies is uitgegaan ten aanzien van de procestechnische examens in Temeuzen en Heerlen op 7.8 en 9 april. JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Mandela woonoorden. In het woonoord Alexandra, waar op wil dat er een 'internationaal team van waame- vier vierkante kilometer 350.000 mensen leven, mers' naar Zuid-Afrika wordt gestuurd om zich op woedt sinds enkele weken een burgeroorlog die de hoogte te stellen van het geweld in de zwarte aan meer dan 60 mensen het leven heeft gekost. Koortsachtige drukte in de kloostergangen van de Middel burgse Abdij. De geschiedenis komt er aan Verder in de bij lage Reportage In de spy shop hebben zelfs de suikerklon tjes oren Jan de la Mar. smaakmaker van het theaterbe- leid Na de overval.. Niet welkom in Nederland betekent welkom in het grenshospitium Is er verschil tussen Labour en de Tories? van onze correspondent LUXEMBURG Zeevissers zien zich gedwongen op grote schaal delen van hun vangsten dood overboord te gooien. Het gaat daarbij om ondermaatse vis. of soorten waarvan hun EG -quotum al is uitgeput, zo blijkt uit een onderzoek van de Euro pese Commissie. Circa de helft van de gevangen haring en wij ting gaat terug, evenals grote hoeveelheden kabeljauw en schar. Dat bleek vrijdag in Luxemburg tijdens een vergadering van EG -ministers voor visserijzaken over het nu tien jaar oude ge meenschappelijke visserijbe leid Die politiek moet de ko mende tijd opnieuw worden ge formuleerd. maar nu al is duide lijk dat de meeste landen op de oude voet door willen gaan Minister Bukman noemde het rapport over het teruggooien van vis „schokkend", en zag er een nieuwe aanleiding in om Xe pleiten voor een zeedagenrege ling. Zo'n regeling legt het aan tal dagen vast dat een visser op zee mag zijn. maar beperkt niet meer de hoeveelheden die een visser van elk soort mag vangen. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG. toon de zich vrijdag voor het eerst be reid dat Nederlands idee voor zo'n zeedagenregeling serieus te gaan onderzoeken. Volgens Bukman kan de zeeda genregeling de huidige fraude problemen bij de quotumrege ling grotendeels voorkomen. Bukman ziet het idee het liefst in de hele EG ingevoerd, maar wil op z'n minst toestemming van Brussel om het in Nederland toe te passen. De meeste andere EG-landen waren oorspronkelijk niet erg enthousiast voor Bukmans plan. Zij vrezen dat de 600 effi- cënte Nederlandse visserssche pen en bemanningen ook in een beperkt aantal dagen hun con currenten de loef zullen afste ken. Bovendien zien ze op tegen de kosten. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: WILLEMSTAD - Demonstre rende ambtenaren hebben vrij dag het centrum van Willem stad op CuraGcao geblokkeerd. Fort Amsterdam, het regerings centrum, werd afgesloten. De leden van de bonden voor poli tie, onderwijs, ambtenaren en andere overheidswerknemers zijn sinds maandag in staking om hun wegbezuinigde toesla gen weer terug te krijgen. Donderdag verklaarde de rech ter in kort geding dat de maan dag begonnen ambtenarensta- king onevenredig veel schade veroorzaakt. Hij bepaalde dat de vakbondsleiders hun leden moesten oproepen weer aan het werk te gaan. Dat werd wegge hoond. Bij de douane en poste rijen werd ook vrijdag nauwe lijks gewerkt, de politie draaide op halve kracht en een derde van de leerkrachten bleef thuis. Gespannen Vrijdag werd de organisatie van de staking overgenomen door de vakcentrale Kamera Sindikal. Een groot deel van de stakers trok naar de stad. De sfeer in het centrum was vrijdag broeierig en gespannen. Aan twee kanten van Fort Amsterdam verzamel den zich stakers en in de winkel straten wachtten groepjes men sen de gebeurtenissen af. Er de den zich kleine incidenten met het publiek voor op momenten dat mensen toch probeerden het centrum te verlaten. De regering zat min of meer in een machtsvacuüm omdat dooi de politiestaking niet tegen de stakers opgetreden kon worden. De gezaghebber van CuraQcao kondigde wel een alcoholverbod af, De regering heeft nog geen sancties aangekondigd tegen het overtreden van het vonnis. Om het conflict niet te laten es caleren. nodigde de overheid de slot zie pagina 3 kolom 1 Rondvaartboot op aardgas in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Vrijwel geluidloos en bijna zonder ver vuilende uitlaatgassen, vaart sinds gisteren een Canal Bus door de Amsterdamse grachten. De rondvaartboot stookt niet de gebruikelijke diesel, maar aardgas, een Europees primeur tje. In het hoogseizoen varen in Am sterdams dagelijks circa hon derd rondvaartboten. Per jaar zijn ze goed voor ruim 2,2 mil; joen passagiers. Daarnaast zijn er dan er museumboten, water taxi's. waterfietsen en de Canal Bus. Canal Bus onderhoudt een lijn dienst met vier rondvaartboten tussen Centraal Station en Rijksmuseum Onderweg doen ze 'haltes' aan bij de Westerkerk. het Leidseplein en de Stopera. In het hoogseizoen is het dus flink druk in de grachten. Soms tot. woede van binnenstadbewo ners. die klagen over lawaai- en stankoverlast. Enkele rederijen namen daarom al maatregelen om de met dieselmotoren uitge ruste boten milieuvriendelijker te maken. Hun schepen zijn uit gerust met een brandstofmodifi- cator. Deze vermindert de uit stoot van rook met 65% en ver laagt ook het brandstofver bruik. De boot op aardgas vermindert de uitstoot van koolmonoxide en stikstofoxiden met 80"..Zwa- veloxide en roet komen zelfs he lemaal niet meer voor. Boven dien maakt de boot 90% minder lawaai dan gebruikelijk Van Dorssen De Axelse judoka Marion van Dorssen denkt dat haar kansen voor deelneming aan de Olympi sche Spelen zijn geslonken door het voorstel van de nieuwe fnte- rim-bondstrainer Cor van der Geest. Op de Open Nederlandse kampioenschappen dit iveek- einde in Den Bosch zal ze Irene de Kok achter zich moeten laten. De Ronde van Vlaanderen zal volgens oud-wielrenner Brik Schotte altijd een hel blijven. Een terugblik met de laatste Flandrien. van onze correspondent De Tiveede Kamer is het zat nog langer te wachten op het al zo lang in het vooruitzicht gestelde visserijbeleid. Minister Bukman moet snel met 1 zijn plannen komen. Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-84216 JERUZALEM - Leden van de Israëlische grenspolitie kijken vrijdag toe terwijl Arabieren gebeden uitspreken bij de begra fenis van een jong familielid. Deze kwam gisteren om bij Pale stijnse onlusten, welke samenvielen met het einde van de Ra madan, de islamitische vastenmaand. Op de bezette Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook werden vier Palestijnen vermoord. Arabische bronnen en het Israëlische leger meldden dat gemaskerde Palestijnen drie Arabische man nen om het leven hebben gebracht in Gaza. De lijken werden gevonden bij een moskee waar honderden moslims zich verza meld hadden voor een gebedsdienst. De fundamentalistische moslimorganisatie Harnas eiste de verantwoordelijkheid op. Ha rnas beschuldigde het drietal van collaboratie met het Israëli sche gezag. Ook werd op de Westoever het lichaam van PLO-activist en Zwarte-Panterlid Abdul Karim Sbeihat gevonden. De Israëli sche veiligheidsdienst Shin Bet was volgens Arabische berichten verantwoordelijk voor de moord. foto E PA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1