>zc ilieubeleid niet geloofwaardig 01134-3260 Schildersopleiding in nieuw pand Ondergronds transport neemt toe Eis 14 maanden tegen mededader bloedige overval Eerste exemplaar scoutinggids voor meisjes uitgereikt )uderenraad geeft ps voor eigen huis provincie 15 [specteur milieuhygiëne kritiseert bestuurders en ambtenaren )ievenduo met gestolen uto aangehouden ZATERDAG 4 APRIL 1992 RDENBURG - Gemeentebe- irders en milieu-ambtena- hebben tot nu toe de hand ing van milieuregels ver bloosd. De meeste Zeeuwse tuurders beschouwen over- iingen van milieuwetten te kals problemen die moeten •den opgelost en niet als tredingen waartegen opge- jen moet worden. Milieu- btenaren op hun beurt zijn :ht toegerust om als politie- c' nt op te treden. Gevolg is dat [iSjj zij, net als de bestuurders, n meedenken over oplossin- nke 'fM onze verslaggever daarover regionaal afspraken te maken (een gemeenschappelij ke regeling! en het tot nu toe gangbare gedooggedrag te laten varen. Schij kritiek wierp ir A. H. Busse- ker van de Regionale Inspec- Müieuhygiëne Zeeland de !U\vs-Vlaamse gemeente- en erschapsbestuurders vrij- in de schoot tijdens een stu- dag in Aardenburg over de idhaving van milieuregels, het anders moet in de toe- nst, daarover liet Bussema- geen twijfel bestaan. „Het is k om in regionaal verband zelfde opstelling te kiezen n rdehandhavingsbeginselen. m teerste beginsel is dat van be- irlijk bestuur. Goedwillende evers, die vaak offers brengen zich aan de regels te houden, gen van de bestuurders ver- chten dat zij zorgen voor een naleving, ook door onwil- Dat is een kwestie van htsgelijkheid", beklemtoon- Bussemaker. milieu-inspecteur drong ej.- e®" de bestuurders op aan een ge- fwaardig milieubeleid uit te jpelen, voor een geloofwaar- sanc.tiebeleid te kiezen, Wedstrijd randweer in ogelwaarde IGELWAARDE - Ter gele- ïheid van het 60-jarig bestaan ihet korps vrijwillige brand er in de gemeente Hontenisse rdt vandaag, zaterdag, in Vo laarde vanaf half negen 's rgens een brandweerwed- jd gehouden. Aan het evene- nemen 22 brandweerkorp- ;uitheel Zeeland deel. Burge ster Th. A. M. Steenkamp Hontenisse reikt na afloop de wedstrijd, om 20.00 uur, prijzen uit in zaal Scheerders. mmm onze verslaggeefster DDELBURG - De Zeeuwse ld voor Ouderen (ZRO) heeft |e week de eerste exemplaren een boekje uitgereikt: 'Op ^erzoek in eigen huis'. Het tje is een essentieel onder van het project Ouderen en jen Woningbezit. dat onlangs start is gegaan. Ouderen die Hl eigen woning bezitten kun- ffjB met het boekje in de hand ■Ibr het huis lopen om te zien aanpassingen, van een- Hpdige tot zeer ingewikkelde, joe kunnen leiden dat ze zo k mogelijk in de eigen wo- ng kunnen blijven wonen. Het fckje is niet alleen bedoeld nr deelnemers in het project larook voor ouderen die zich ps willen oriënteren, ps op het gebied van onder tod. kleine en grote aanpassin g-li die veiligheid, gezondheid. Tvacy en comfort kunnen ver- neen medewerkster OSTBURG - De 35-jarige J. de uit Tilburg en zijn 17-jarige aatsgenoot J. K., die al'gelo- ndinsdag door de rijkspolitie Walcheren werden aange- uden, hebben bekend dat ze n dag eerder de auto van A. de uit diens schuur in Breskens idden weggenomen. Met deze to probeerden ze dinsdag een ravan in Biggekcrke te ste- eigenaar van de caravan kon politie een signalement geven nde auto. waarvan het kente- n ontbrak. Daarna werd de to in Aagtekerke gesigna- ird Het aangehouden duo mg: ïd vervolgens naar het rijks- ar t litiebureau in Oostburg over- bracht. Het tweetal bekende tens een inbraak in een kan- 'e op een camping te Rotter- Sjfpen dag van 'J luziekschool DDELBURG - De Zeeuwse iziekschool, regio Walcheren, tdt zaterdag 11 april een open in het schoolgebouw aan de 'iperspoort in Middelburg. Er wdt informatie gegeven over •leidingen, cursussen, samen- et en allerhande instrumen- Ook ziin een kinder/tiener- •°r: ensembles en leden van daekverenigingen aanwezig. °pen dag duurt van half tien halfeen. een veranda of serre van ve randa plus wordt gebouwd uit de beste materialen. Meer weten? PLUS showroom □ostpolderweg 1 Krabbendijke studiedag dat de bestuurders eenstemmig tot de conclusie wa ren gekomen dat het handha vingsbeleid in de regio gestruc tureerd moet worden De infor matie-uitwisseling tussen ge meenten. provincie, schappen en andere betrokkenen over mi lieuzaken moet verbeterd wor den en er moet binnen afzien bare tijd een regionaal handha- vingsprogramma komen. n ..De huidige schijn dat handha ving leidt tot veel werkinzet en tot schrijnende situaties bij veel bedrijven die moeten sluiten, wordt veroorzaakt door het stel selmatig gebrek aan handha ving in de afgelopen tijd. De zachte heelmeesters van gedo gende bestuurderen en meeden kende ambtenaren hebben ge zorgd voor een gemiddeld slecht naleefgedrag van milieuregels. Bij een goede en stelselmatige handhaving zou juist de nale ving maximaal zijn geweest en zou een minimaal optreden no dig zijn. Handhaving is geen heksenjacht, maar het zakelijk en noodzakelijke vervolg op re gelgeving", voerde hij aan. De Hulster milieuwethouder G. A. van de Voorde ging in op de wijze waarop in Zeeuwsch- Vlaanderen de gemeenten op milieugebied willen gaan sa menwerken. Hij zei dat de ge meenten huiverig staan tegen over de instelling van een regio nale milieudienst. De gemeen ten in de streek zien een dergelij ke 'centrale dienst' als een aan slag op hun autonomie. De Hul ster wethouder zei ook dat de ge meenten weinig voelen voor het aanstellen van een milieu-regio consulent. Het werk dat deze kracht zou moeten doen kan, in de optiek van de gemeenten, be ter overgelaten worden aan een ambtelijke werkgroep, waarin veel meer kennis aanwezig is. Vluchten Adjudant G. Doosje van de rijks politie in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren pleitte bij zijn toehoorders voor meer aandacht voor de op leiding van politie-functionaris- sen op het gebied van de milieu- wethandhaving. Ook achtte hij een uitbreiding van de milie- vluchten in Zeeland (dit jaar wordt bij wijze van experiment 55 keer met een vliegtuig het luchtruim gekozen voor inspec- tievluchten) noodzakelijk. Na afloop van de lezingen gingen de aanwezige bestuurders in be raad. In werkgroepen werd ge sproken over alle ins en outs van het meest ideale handhavings beleid. Dagvoorzitter W. Gosse- laar (waterschap De Drie Am bachten) zei na afloop van de hogen, worden in het kader ge zet van subsidieregelingen en bouwvoorschriften. Voor deel nemers aan het project is het mogelijk een bouwkundige uit te nodigen die. gratis, meteen vakmansoog naar de woning komt kijken. Het project wordt voorlopig be perkt tot de Bevelanden. Andere Zeeuwen die het boekje willen hebben, kunnen het bestellen bij de ZRO in Middelburg. Voor lichtingsbijeenkomsten over Ouderen en Eigen Woningbezit worden gehouden op de volgen de data: maandag 6 april om 9.30 uur in De Vroone in Kapelle; donderdag 16 april om 19.30 uur in de Prins van Oranje in Goes: vrijdag 24 april om 14.00 uur in Ons Dorpshuis in Kruiningen: maandag 27 april om 9.30 uur in het Casembroothuis in Kamper land en dinsdag 28 april om 14.00 uur in De Pompweie in Kort- gene. dam. De Til burgers hebben maandagavond en dinsdag hon derden kilometers door Zuid- Nederland gereden. Ze hebben daarbij enkele keren getankt zonder te betalen, onder meer bij een benzinestation in Vlissin- gen. K. is donderdag vrijgelaten. De B. is vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. De Goese loco-burgemeester W. van de Ree 'knipt' het nieuwe onderkomen van het Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Schilderenopen. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - Het Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Schil deren (SPOS) in Zeeland heeft een nieuw, eigen pand aan de Albert Plesmanweg in Goes geopend. De Goese loco-burge meester, W. van de Ree, was vrijdag tijdens een officiële bijeen komst behulpzaam bij het inwijden van het nieuwe onderko men. SPOS-Zeeland leidt leerlingen in het leerlingenwezen op tot huisschilders en sinds kort is de organisatie ook actief in de vol wassenen-educatie. Voor her- en bijscholingsprogramma's komt het Centrum Vakopleiding voortaan naar het SPOS als het om schilderen gaat. Bovendien komen Westbrabantse jongeren en volwassenen vanaf april naar Goes om bij het SPOS het vak te leren. Het SPOS is begonnen in een tijd dat een gebrek aan aan goed geschoolde schilders dreigde, zes jaar geleden. Gezamenlijke schildersopleidingen en werkgevers in het schilders- en stuca- doorsbedrijf trachtten het imago van het schildersvak op te krik ken. Toch bleef de instroom aan leerlingen met een lbo-diploma te gering om rendabel een werkplaats draaiende te houden. Aanvankelijk was het SPOS gehuisvest boven het Vestzakthea ter in Vlissingen en later verhuisden de schilders naar het Bouw Opleidingscentrum in Goes. De samenwerking met volwassene neducatie en de gebiedsuitbreiding met West-Brabant, hebben hét SPOS een gezonde toekomst gegeven. Overigens ook ruimte gebrek. De loods van een zeilmakerij op het Goese bedrijventer rein Poel 1, bood precies wat SPOS nodig had. Vrijdag bleek het nieuwe pand van binnen al gladjes in de verf te zitten. De buitenkant nog niet. Daarvoor schreef SPOS-Zeeland een prijsvraag uit. Tony Hof uit Oost-Souburg leverde het win nende ontwerp, waaraan de gevorderde leerlingen binnenkort zullen beginnen. foto Lex de Meester Ook in de Zeeuwse klei liggen al heel wat leidingen waardoor tonnen produkten worden vervoerd. Fabrieken met leidingen verbonden van onze verslaggever René Schrier VLISSINGEN - Nederland krijgt steeds meer belangstel ling voor tunnels. Dat wordt dé ontwikkeling van de toe komst, sprak vorige week nog een van de aannemers die graag de Westerschelde Oever Verbinding wil bouwen in het Middelburgse provinciehuis. Het land raakt vol en dat blijkt niet alleen uit een ge brek aan ruimte, maar ook uit bijvoorbeeld de dagelijkse fi les op de wegen. Het alternatief, transport on der de grond, komt daarom steeds meer in de belangstel ling te staan. Minister An- driessen van economische za ken wees er al op in zijn recen te voortgangsnota infrastruc tuur. Ook de Nederlandse Spoorwegen kampt met ruim teproblemen om het toe komstplan Rail 21 te realise ren. Om die reden heeft de NS een studie laten verrichten, waaruit naar voren komt dat een geboorde spoortunnel technisch en financieel haal baar is. Niet voor niets hebben ook gedeputeerde staten van Zeeland grote belangstelling voor een geboorde tunnel als Westerschelde Oever Verbin ding. Ondergronds transport is, ook in Zeeland, niets nieuws. Al ja renlang worden via leidingen in de Zeeuwse klei miljoenen tonnen gassen en vloeistoffen van de ene plaats naar de an dere getransporteerd. Mede voor dat doel is al ruim 20 jaar geleden in midden-Zeeland een zogenaamde leidings- trook aangewezen. Die begint bij de aansluiting op de lei- dingstrook in west-Brabant. Vanaf die aansluiting gaat de leidingstrook noordelijk van de snelweg A58 en noordelijk van Rilland en Krabbendijke. vervolgens zuidelijk van Yer- seke. tussen Kapelle en Krui ningen door, ten noorden van 's-Gravenpolder, vlak langs Nisse ten noorden van Ove- zande het Sloegebied in. Van een echte leidingenstraat zoals bijvoorbeeld in west- Brabant is in midden-Zeeland geen sprake. Het is meer een strook grond van ongeveer 50 meter breed die de planologi sche bestemming leidingen- strook heeft. In de strook lig gen twee LPG-leidingen en een leiding voor Total in het Sloegebied. Verder lopen er waterleidingen door. Nog meer Niet alle leidingen in midden- Zeeland lopen via de strook. Langs de zuidgrens van Rei- merswaal gaan nog een hoofd transportleiding voor het aardgas van de Nederlandse Gasunie, een Propeenleiding van Dow uit Terneuzen en een kerosine-leiding van het mi nisterie van defensie. Die laat ste eindigt bij Hansweert, De propeenleiding van Dow loopt samen met een naftalei- ding van Dow naar Ellewouts- dijk waar die twee splitsen, respectievelijk richting west- Brabant en richting Sloege bied naar de Total-fabriek. De hoofdtransportleiding van de Nederlandse Aardgasunie loopt via het Sloegebied naar Vlissingen. Vanuit die plaats gaan twee hoofdleidingen voor het aardgas naar respec tievelijk Aagtekerke en naar Serooskerke. Ook dwars door Zeeuwsch- Vlaanderen loopt een hoofd transportleiding voor het aardgas. Vanaf Dow kronkelt voorts een etheen-leiding naar Zelzate en een etheen-leiding oostelijk om Hulst heen naar België. Capaciteit Het gebruik van dergelijke lei dingen voorkomt heel wat ver voer per as. Om een indruk te krijgen over de hoeveelheden die via de leidingen verstouwd kunnen worden: de propeen leiding van Dow onder de Wes terschelde heeft een maximale capaciteit van ongeveer 4 treinwagons per uur en de naf- ta-leiding een maximale capa citeit van 2 treinwagons per uur. Afgezien van rioleringen en de leidingen voor gas en water (bij elkaar zo n 300.000 kilome ter) ligt er in de Nederlandse bodem een hoogwaardig transportnet dat nu al 15 pro cent van het goederentrans port voor zijn rekening neemt. Dat is 40 tot 50 miljoen ton per jaar. Het aanwezige pijpleidin gennetwerk is nu al driemaal zo groot als alle verharde Ne derlandse wegen bij elkaar. En dan gaat het in feite nog maar om een beperkt aantal pro dukten. door een beperkt aan tal pijpen naar een beperkt aantal afnemers. van onze rechtbankmedewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr C. van Ginkel eiste vrijdag op de zitting van de rechtbank in Middelburg twee jaar gevangenisstraf waarvan tien maanden voorwaardelijk (proeftijd drie jaar) tegen de 22- jarige Terneuzenaar M. M. I). voor zijn aandeel in de overval op twee Terneuzense bakkers op 13 augustus vorig jaar. Zijn oom F. W., die de mannen zwaar verwondde met een mes, is eer der veroordeeld tot vijfjaar. In de nacht van 12 op 13 augus tus ging D. eerst met zijn oom op het dievenpad. Zij klommen door een open raam een uitzend bureau in waar ze een tv-video- recorder en een geldkistje met 600 gulden wegnamen. Omdat zij in de vroege ochtend de deur van de bakkerij open zagen staan besloten ze de bakker te beroven. W. haalde thuis een groot mes en stapte met D. de bakkerij bin nen. waar de bakker en zijn knecht aan het werk waren. D. verborg zich in een nis en W. dwong de eigenaar van de bak kerij met het mes op de keel de inhoud van de kassa in de winkel te overhandigen. Intussen hield D. de knecht in de gaten. „Als je wegloopt pak ik mijn pistool uit mijn zak", dreigde hij. hoewel hij geen wapen bij zich had. Terug in de bakkerij gebood W. beide mannen op hun buik op de vloer te gaan liggen. Vervolgens stak hij de baas met kracht het mes in de rug. Toen deze over eind kwam kreeg hij ook nog een steek in de borst. Nadat de baas zijn woning ingevlucht was stak W. ook twee keer op de knecht in. Het tweetal werd kort daarop gearresteerd. D. is al meermalen met justitie in aanraking geweest voor dief stallen al dan niet met geweld. Hij is verslaafd aan gokken. Het Pieter Baan Centrum conclu deerde dat hij verminderd toere keningsvatbaar is. Het advies luidde plaatsing in een orthope dagogisch centrum, maar derge lijke instellingen bestaan niet voor jongelui boven de 21 jaar. De rechtbank doet 16 april uit spraak. Werkgroep lokatie voor woonwagens VLISSINGEN De werkgroep woonwagenlocatie Zuidbeekse- weg van het wijkcomité Pape gaaienburg komt maandag bij een voor een vergadering. Ge sproken wordt onder meer over de raadsvergadering, waarin de gemeente besloot verspreid over Vlissingen kleine woonwagen kampjes in te richten. De werk groep vraagt de leden of zij wel of niet in beroep moeten gaan te gen het besluit of dat meege werkt moet worden in een com missie die de lokaties verdpr gaat uitwerken. De vergadering wordt gehouden in de Francis- cusschool aan de Flamingoweg en begint om 19.30 uur. Advertentie In het oude Huys ter Schelde... waait een nieuwe wind jong als de lente met het elan van de jeugd onder een wimpel van ongedwongen gastvrijheid en culinair onthaal. HUYS f TER SCHELDE REST A URA NT- HOSTELLER! E Vlissingsestraat 38-40, Koudekerke. Reserveren: 01185-3003 van onze verslaggever MIDDELBURG - Hoe komt het toch dat zoveel meisjes rond hun twaalfde jaar scouting, vroeger de padvinderij, voor ge zien houden? Het landelijk be stuur breekt zich daarover al tijden het hoofd, maar een pasklaar antwoord heeft het nog niet. Het Zeeuwse district besloot zelf actief te gaan wer ven in plaats van af te wachten of de meisjes hen spontaan zou den weten te vinden. Het resul taat is het boekje 'MIS-speeial' waarvan gedeputeerde G. de Vries-Hommes vrijdag het eer ste exemplaar kreeg aangebo den. MIS is een afkorting van Meiden In Scouting. De actie is ontwik keld door Lydie Schipper en Pe ter de Jong. beiden werkzaam bij scouting Zeeland. „De kern van MIS is dat we het rollenpa troon eindelijk eens doorbreken. Ondanks alle inspanningen heerst bij veel mannen, ook bij de leiding van scouting, het idee dat meisjes liever binnenzitten en praten", meent Schipper. „Wij willen laten zien dat meis jes avontuurlijke activiteiten heel goed aankunnen en dat ze ze bovendien heel leuk vinden." Het boekje dient als programma voor een meidenweekend dat eind juni rond het Veerse Meer wordt gehouden. Op het pro gramma staan een landsurvival. een watersurvival, een natuur werkproject. sport en spel, een zelfverdedigingscursus en een kampvuur. Het weekeinde is be stemd voor de meisjes-scouts, maar is ook bedoeld voor meis jes die nog geen lid zijn. Het district Zeeland is de eerste scoutingafdeling die zo'n meisje sproject start. De actie heeft veel belangstelling van het landelijk bestuur. Als het weekeinde slaagt, kunnen mogelijk andere afdelingen ook zo'n activiteit houden. Er wordt in elk geval aan de hand van de ervaringen een handboek samengesteld. De Vries-Hommes prees de in spanningen van de Zeeuwse af deling. ..Het is heel moeilijk om zo'n meidenproject op poten te zetten. Ik denk dat scouting Zee land de juiste methode heeft ge vonden door zich te verplaatsen in de belevingswereld van de meisjes. De scouting is op de goede weg. Zeker met dit project levert zij een bijdrage aan het zelfstandig worden van meisjes, iets wat de komende jaren alleen maar belangrijker zal worden." De Vries-Hommes zegde toe hard te werken aan een oplos sing voor de financiële proble men waarin scouting Zeeland te recht dreigt te komen. De subsi dies worden waarschijnlijk la ger. zoals voor veel welzij nsin- stellingen geldt. Maar, zei De Vries-Hommes. de samenwer king komt vanzelf wel van de grond. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes krijgt het eerste exemplaar aangeboden uit handen van Ellen Uitterhoeve (1) en Nicole Bergs. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15