Algen bedreigen kreken Ritthem Onkostenvergoeding voor gastouders gaat omhoog )omburg ziet geld oor fietspad naar holen verdwijnen vr - jgf Basco-woningen bij centrum Vlissingen worden aangepakt VVD Arnemuiden begint lobby voor aanleg fietspad Waterschap bezint zich op maatregelen Videovoorstelling over Arnemuiden in vroeger jaren |n onze verslaggever ITTHEM - Zo op het oog ziet «t natuurreservaat Ramme- nshoek hij Ritthem er schit- rend uit. Van de vier beboste ekengebieden die na het on- water zetten van Walcheren 1944 zijn ontstaan, is dat bij Itthem het rustigst. Dagjes- insen. die in groten getale de jormalige stroomgaten bij (ere. Westkapelle en Vlissin- n bezoeken, laten Ramme- nshoek veelal links liggen, jch wordt het reservaat en tt name het water in de kreek jdreigd. door onstuimige al- ngroei. jt Waterschap Walcheren en katsbosbeheer hebben de nden ineengeslagen om aan f ontwikkeling, die al jaren prtschrijdt. een einde te ma li. „Sinds het ontstaan van het ekengebied is er niets meer h gedaan", meldt Hans Ver- Dijen. Hij is coordinator ge- enschappelijke adviesdienst terbeheer van de waterschap- Walcheren, Tholen en louwen-Duiveland. De Ram- kenskreek is tussen 7 oktober 14 en 5 februari 1946 ontstaan, allieerde vliegtuigen bom- rdeerden in 1944 de Ritthem- zeedijk om Walcheren van de itsers te kunnen bevrijden. In 16 is het stroomgat gesloten. Het bos is eind jaren veertig, be gin jaren vijftig aangeplant. Verkooijen is van mening dat er, bijna vijftig jaar na de vorming van het krekengebied, 'iets moet gebeuren' De waterkwaliteit is achteruit gehold en dreigt zon der maatregelen verder te ver slechteren. De zoute kwel dringt via de onderliggende veenlagen in de kreek door en maakt het water erg voedselrijk. Algen ge dijen prima, soms zo goed dat al le zuurstof aan het water wordt onttrokken. De algen sterven af. vullen de diepste delen van de kreek en de ontstane bagger tast de waterkwaliteit verder aan. „In de kreek bestaan verschil lende waterlagen", legt Ver kooijen uit „De bovenste laag is nog goed. maar in Ritthem dreigt die ook slechter te wor den." De algen verdringen an dere planten en maken op den duur ook vissen en andere wa terdieren het leven onmogelijk. Een oplossing voor de problema tiek waarmee het Waterschap Walcheren in de Rammekens- kreek kampt, is niet één twee drie voorhanden. Onderzoek is nodig Het waterschap gaat daarvoor subsidie aanvragen via de stimuleringsregeling inte graal waterbeheer, een project van de ministeries van VROM. Landbouw, Natuurbeheer en iplichter vroeg er brief om ijkgeld ISSINGEN - De Dienst Om- :pbijdragen heeft bij de ge- entepolitie van Vlissingen ngifte gedaan van oplichting, n inwoner van Vlissingen Iving onlangs een door de igehevenl Dienst Kijk- en istergeld ondertekende brief, larin hem werd gesommeerd n bijdrage van 168 gulden as een boete van vijftig gul- n te betalen op een gironum- sr. ndat de man ervan overtuigd is dat hij de rekening allang d voldaan, nam hij contact op tt de Dienst Omroepbijdra- n. Die verzekerde hem dat hij n kijk- en luistergeld al had taald. De recherche probeert samen met de Dienst Om- ■pbijdrage de oplichter te ach- rhalen via het gironummer. De Rammekenskreek bij Ritthem. foto Ruben Oreel Visserij, en Verkeer en Water staat De helft van de kosten wordt vergoed als het verzoek wordt geaccepteerd. Storm De zoute kwel is een gegeven, oordeelt Verkooijen. Die kan al leen iets worden teruggedron gen door bijvoorbeeld het water peil te verhogen. Maar: Staats bosbeheer kan dan behoorlijk in de problemen komen. De kans is groot dat de bomen bij een hoger waterpeil een zout 'voetbad krijgen en bij de eerste de beste storm omwaaien, omdat de wor tels zijn aangetast. „Vandaar dat wij met Staatsbosbeheer in tensief overleg voeren", zegt de coordinator van het water schap. „Als er maatregelen wor den getroffen, moeten er op be stuursniveau heel goede afspra ken worden gemaakt." Het onderzoek moet. het nog uit wijzen. maar Verkooijen ver wacht meer van het uitbaggeren van de diepe delen, waarin de af gestorven algen zich hebben op gehoopt. Hij denkt dat ook een behoorlijke uitdunning van het garnalenbestand in de Ramme kenskreek helpt. De garnalen maken het water door hun ont lasting voedselrijker. Het uitzet ten van roofdieren, bijvoorbeeld forellen, kan helpen, meent Ver kooijen. Met de visbeheerder van de kreek zal overleg plaats vinden, Het subsidieverzoek voor de sti muleringsregeling integraal wa terbeheer gaat half mei de deur uit Het onderzoek wordt, zo is de planning, in 1993 uitgevoerd. van een medewerkster ARNEMUIDEN - De Oranjevereniging van Arnemui den organiseert op woensdag 29 april videovoorstel lingen op een groot beeldscherm van twee bij drie meter in het verenigingsgebouw De Arne. De beelden stammen uit de periode 1945 tot 1953. De oorspronkelijke 16 mm-film is destijds gemaakt door hoofdonderwijzer P. C. Maelsaeke. Ongeveer tien jaar geleden vond W. Bezemer tijdens een verbouwing van de openbare lagere school het materiaal. Lieven Kus- se zette de film over op video en voorzag hem van mu ziek. De film werd enkele jaren geleden aan het Zeeuws do cumentatie centrum geschonken. Daar werd het ma teriaal opgeknapt en een kopie van de gemaakte drie uur durende band aan de heer Bezemer gegeven. Lie ven Kusse en W. Bezemer stelden ter gelegenheid van de koninginnedag-viering een band van anderhalf uur samen en voorzagen deze gedeeltelijke van commen taar. De gemeente Arnemuiden gaat deze versie gebruiken voor promotiedoeleinden. De Oranjevereniging krijgt de primeur. Indien de voorstelling een succes blijkt, komt er ongetwijfeld een vervolg. Er resteert tenslotte nog anderhalf uur beeld. Ook is het bestuur van de Oranjevereniging benieuwd of er nog meer materiaal onder de Arnemuidense bevolking zit. Voorstellingen Deze opnamen laten bijvoorbeeld de viering van ko ninginnedag of Pinksteren zien. Maar ook het dage lijks leven uit die tijd. Er worden vier voorstellingen gegeven: van 13.00 tot 14.45 uur, van 15.15 tot 17.00 uur. van 18.30 tot 20.15 uur en van 20.45 tot 22.30 uur. Vanaf 10 april zijn toegangskaarten te verkrijgen bij Jan de Ridder Sport en schoenmode Het geld dat na de onkosten overblijft, komt ten goede aan de viering van koninginnedag. Voor deze 30 april bestaat al een gevarieerd program ma met nieuwe activiteiten. Naast de gebruikelijke onderdelen zoals kinderspelen, ballonwedstrijd, ver sierde optocht en bingo-avond, zijn er nu bijvoorbeeld ook een skate-bike-race, klepel hangen, kikkerstand, paardenracebaan en schminken aan toegevoegd. De aeroclub Zeeland verzorgt een demonstratie kunstvliegen. Uit Vlissingen komen de zeekadetten, die laten zien hoe ze hun vrije tijd doorbrengen. in onze verslaggever 1DDELBURG - De gevolgen het financiële debacle met if Domburg beginnen op al- •lei terreinen duidelijk te irden. Domburg heeft nul op Jt rekest gekregen van gede- iteerde staten bij de subsidie- uivraag voor het fietspad tus- m Domburg en Westkapelle. f provincie Zeeland is niet n plan het geld dat de ge- :ente zelf zou moeten bijdra- n aan het fietspad, voor te fi- ncieren. t Rijk geeft een subsidie aan provincies voor plannen die open-luchtrecreatie verbete- i. Domburg kan geen eigen d op tafel leggen. De provin- vindt dat het plan dat de ge- ■ente Tholen heeft gepresen- ■rd. veel beter uitgewerkt is. deputeerde staten stellen arom de staatssecretaris voor subsidie aan de gemeente olen te geven. (t college van burgemeester en thouders van Domburg ver- in januari de provincie om fcht i: een voorschot. De gemeente is onder curatele gesteld, totdat een oplossing voor de proble men met het Hof-Domburgpro- ject is gevonden. De gemeente mag voorlopig geen enkele in vestering doen. Gedeputeerde staten zeggen in hun reactie op het verzoek van b en w dat ze geen geld willen voor schieten omdat de gemeente de plannen niet ver genoeg ontwik keld heeft. De subsidie die ze al vast gereserveerd hadden voor Domburg is daardoor niet gega randeerd. Tholen heeft wel uit gewerkte plannen, dus kan de provincie met succes een beroep doen op de rijkssubsidie. De fietspaden op Tholen gaan 586.000 gulden kosten. Er komt een fietspad op de dijk richting Tuttelhoek, een fietspad van Schelphoek naar Strijenham en een fietsroute van Strijenham naar de Veerweg. Het plan ver loopt in drie etappes. Hoe hoog de subsidie voor Tholen precies wordt, hangt af van de beslissing van het Rijk. IIDDELBURG lommelmarkt De open tte basisschool De Westburch 1 de Beneluxlaan in de Mid- Iburgse Griffioenwijk houdt erdag 4 april van 10.00 tot uur de jaarlijkse rommel- rkt met fancy-fair en kleding- nrs. Vanaf 10.30 uur worden de er waardevolle spullen waar der aardewerk, koper en schil- ijeni geveild. Op de fancv-fair rden onder meer door ouders vaardigde artikelen te koop ageboden. Verder draait het van avontuur en zijn er inkjes en hapjes verkrijgbaar. geheel wordt met live-mu- k omlijst. Voor de kinderen rden spelletjes georgani- rd. svvedstrijd - De hengel- irtvereniging Middelburg ld aan het strand bij De ndput de vijfde klassements- dstrijd van het seizoen 1992. vangst was matig en bestond Dmamelijk uit wat platvis, un en een enkele wijting, slag 1 K Ashley.4 vissen. 99 cm, 2 Marteijn, 3 vissen, 71 cm. 3 R de ck. 3 vissen. 63 cm. 1 C van Cad- id, 2 visen, 57 cm 5 A D de Groo- 2 vissen. 48 cm, 6 J van Belzen. 2 sen. 44 cm. 7 H Willeboordse en M ilegraai, 2 vissen. 41 cm. 9 I Ver- E. 2 vissen. 39 cm, 10 H Vreeke. 2 sen. 38 cm seal Jansen werd met een vis van cm eerste bij de jeugd, volgende wedstrijd, een bootwed- ijd op de Oosterschelde. staat zon- 12 april op het programma SEROOSKERKE (W) Uitvoering - Vrijdag 3 april geven de Christelijk Gemengde Zangvereniging 'Een in Geest en Streven' en de toneelclub Se- rooskerke een gezamenlijke uit voering in het dorpshuis De Zandput in Serooskerke. Voor de pauze zingt het koor onder leiding van Bea Zwadlo een aan tal werken van onder andere J S. Bach. Orlandi di Lasso, A. Diepenbrock en G Verdi. Ook is er een pianosolo door Jos Vogel. Na de pauze brengt de toneel club het blijspel in drie bedrij ven 'Aan het eind van de regen boog' door Hans van Wijngaar den voor het voetlicht. De regie is in handen van Wim de Ronde en grime wordt verzorgd door Emke Sonius. De aanvang is om 19.15 uur. ZOUTELANDE Spel middag - Peuterspeel zaal De Zandvretertjes in Zoute- lande houdt zaterdag 4 april een spelmiddag in zaal Middendorp. Van 13.00 tot 17.00 uur kunnen de kinderen zich vermaken met sjoelen, ezeltje prik, toren van pisa of veter happen. Voorts is er een grabbelton en een bingo en kunnen de bezoekertjes gip- spoppetjes verven of zich laten schminken. Er wordt tweede hands speelgoed en versnape ringen verkocht. De opbrengst komt ten goede aan de peuter speelzaal -TM8ff De vergoeding voor gastouders op Walcheren gaat omhoog. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Walcherse gastouders krijgen een hogere onkostenvergoeding. Vanaf vandaag (woensdag) ontvan gen zij vier gulden per kind per uur. De bijdrage van vraagouders voor deze vorm van kinderopvang blijft inko mensafhankelijk. maar zal in ieder geval niet meer dan vijf gulden zijn. Sinds het Gastou derproject Walcheren in 1987 begon, zijn de onkostenver goedingen nog nooit gestegen. Vijf jaar na de oprichting telt het project ongeveer tweehon derd ouders die regelmatig kinderen in de leeftijd van nul tot twaalf jaar opvangen. Plus minus 135 ouders staan inge schreven. De onkostenvergoe ding werd destijds vastgesteld aan de hand van landelijke af spraken. Vastgelegde richtlij nen bestaan niet. ..'t Is een fooi", zegt E. M Ramstijn- Schreuder. coordinator van het Gastouderproject. „We wisten niet hoe 't zou aan slaan." Rijk zullen de gastouders niet worden van de hogere onkos tenvergoeding. Zij mogen ma ximaal drie kinderen opvan gen. „Ouders die alleen maar om financiéle redenen kinde ren willen opvangen worden niet ingeschreven." Ouders met een hoog inkomen beta len vijf gulden: vier daarvan zijn voor de gastouders, één piek wordt in het zogeheten re tributiefonds gestort, waaruit geld wordt gehaald voor vraagouders die weinig verdie nen. „Met de hogere onkosten vergoeding", vertelt directrice J Jansen, „willen we de men sen laten zien dat we hun werk waarderen." Verzekering De gastouders krijgen binnen kort te horen dat het Gastou derproject na vijf jaar soebat ten met verzekeringsmaat schappijen eindelijk een col lectieve aansprakelijkheids verzekering heeft weten sa men te stellen. Als een kind bij een gastouder nu per ongeluk iets vernielt, zal lang niet elke verzekeringsmaatschappij de schade betalen, omdat de gas touders voor de opvang geld ontvangen. De schade behoort dan tot de zogeheten bedrijfs risico's. De nieuwe collectieve verzeke ring heeft een verplicht karak ter Tot 1 januari 1993 betaalt het project Nieuw is dat als het gastkind iets overkomt door bijvoorbeeld nalatigheid van de gastouders een bedrag wordt uitgekeerd van ten hoogste één miljoen gulden Gastkinderen zijn verder ver zekerd voor schade aan spul len van de gastgezinnen. De verzekering gaat vandaag in. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse woningbouwvereniging Basco gaat negenenzestig etagewo ningen in de Gravestraat en om geving aan de rand van de Vlis- singse binnenstad aan een tech nisch onderzoek onderwerpen. De in 1952 gebouwde huizen zijn, aldus de woningcorpora tie. dringend aan renovatie of groot onderhoud toe. Onder zoek moet uitwijzen wat er moet gebeuren. Ook de wensen van de bewoners worden onder zocht. Een vertegenwoordiging van Basco heeft de bewoners dins dagavond op een bijeenkomst in het gebouw van speeltuin d'Oude Stad op de hoogte ge bracht. Plaatsvervangend direc teur B. H. M Baert liet weten dat alles open is. „We willen in kaart brengen welke maatrege len noodzakelijk zijn om de hui zen op redelijke termijn bewoon baar te houden." De woningen zijn volgens hem verouderd De isolatie laat te wensen over. Cen trale verwarming ontbreekt veelal. „We gaan ook kijken naar de technische installaties en het houtwerk aan de buitenzijde, zo als de kozijnen. Huurders De huurders worden via een be- wonersgroep bij de voorberei ding van de plannen betrokken. Baert liet doorschemeren dat het door de veranderde regelge ving van de rijksoverheid niet eenvoudig zal worden. De rijks subsidies voor renovatie - 18.750 gulden per woning - en voor groot onderhoud - 12.500 gulden per woning - zijn vervallen ,,'t Is gecompliceerder dan vroeger", stelde Baert vast. „Wij en de be woners zullen ons eerder moeten afvragen of een investering ver antwoord is. want Basco en de huurders zullen die moeten op hoesten." Een belangrijk uitgangspunt is dat de vrij lage huren van de wo ningen aan onder meer de Grave -. Emma-, Hendrik- en Wilhelmi- nastraat niet al te sterk mogen stijgen. Baert verwachtte dat binnen een jaar een uitvoerings plan op tafel ligt. van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - De Arnemui dense raadsfracties moeten bij hun collega's in de gemeente raad van Middelburg aandrin gen op aandacht voor de fiet- sersproblematiek op de Kle- verskerkseweg. Dat vraagt de Arnemuidense VVD-afdcling. De fractie nam zelf het voor touw door enkele VVD'ers uit Middelburg tijdens de leden vergadering te informeren over de situatie op de Kleverskerkse- weg. De Middelburgse raadsfractie heeft toegezegd tijdens de raads vergadering van 13 april vragen te stellen aan het Middelburgs college. De Middelburgse VVD probeert de Kleverskerseweg op de agenda van de commissie Stadsontwikkeling te krijgen. De Arnemuidenaren zoeken ook steun bij de Arnesteinse Bedrij ven Vereniging. De Kleverskerkseweg wordt door veel schooljeugd en woon- werkpendelaars uit Arnemui den gebruikt om in Middelburg- te komen. Al jaren vraagt Arne muiden aan Middelburg een fietspad naast de weg over in dustrieterrein Arnestein. De ver keerssituatie is volgens de Arne muidenaren hoogst onveilig. De route tussen het vracht- en au toverkeer zou veel Arnemuiden se ouders reden zijn hun kinde ren niet naar een Middelburgse maar naar een Goese school te sturen. Maar ook de werknemers van omliggende bedrijven en het recreatieverkeer naar het Veerse Meer lopen gevaar, meent Arne muiden. Geen geld Middelburg noemde vorig jaar in reactie op een verzoek van het Arnemuidense college een sub sidie-aanvraag voor aanleg van zo n fietspad niet zinvol. Al zou er een bijdrage uit de regeling wegverkeersvoorzieningen ko men, dan kon de gemeente de resterende middelen nog niet vrijmaken, stelde Middelburg. Inmiddels wordt een deel van de Kleverskerkseweg voorzien van een fietspad vanaf de nieuwe spoorwegovergang bij de ver plaatste aansluiting op de Nieuwlandseweg tot aan de Silo- weg. Maar het fietsverkeer vanaf de kruising met de Siloweg tot aan de Arnebrug blijft 'vogel vrij'. meent de Arnemuidense WD. De partij noemt acties bij de ingebruikneming van de nieuwe spoorwegovergang, ge pland in het weekeinde van 27 en 28 juni, 'niet ondenkbaar'. Volgens de Arnemuidense WD had het fietspad er al gelegen als het niet om het grondgebied van Middelburg ging. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land iROVZi berekende op grond van verkeerstellingen die Gs akkoord met landinrichting Sint-Annaland van onze verslaggever SINT-ANNALAND - Het ont- werp-landinrichtingsplan Sint -Annaland krijgt de instem ming van het dagelijks hestuur van de provincie Zeeland. Ge deputeerden staten maakten dat dinsdag bekend. De stem ming over het ruil verkavel ings- project staat op de agenda voor donderdag 9 juli. Bij het plan Sint-Annaland gaat het om een administratieve her verkaveling van landbouw grond. Daarin wordt rekening gehouden met integratie van een toekomstige zoetwatervoor ziening. natuurlijke ontwikke ling rondom Stinkgat en Diepe Gat en versterking van de land schappelijke hoofdstructuur door beplanting van wegen en dijken. in september 1991 ter hoogte van de kruising met de Hercules- weg zijn gehouden welke priori teit de weg zou hebben als hij buiten de bebouwde kom zou liggen. Volgens het ROVZ zou de Kleverskerkseweg naar de nor men van de Provinciale Water staat een hoge prioriteit krijgen in het. Provinciaal Fietspaden plan. Bowlingleagues in Middelburg van een medewerker MIDDELBURG - In de maan dagleague van de Bowling Ver eniging Middelburg blijft De Leest/Pauwelse aan kop on danks een 2-2 gelijkspel tegen Lammers. Van Ruiten Eruit ze gevierde met 4-0 over Pink Pan ther en consolideert de tweede plaats op de ranglijst. Peper- boom/Duck ging met 0-4 onder uit tegen The Umbrellas en De Panda's verloren met dezelfde cijfers van Sicon. Computer Service Zeeland en Meermarkt behaalden een 4-0 winst op res pectievelijk Movicstar en Les Miserables. In de dinsdagleague is de voor sprong van koploper Kruitmo- len II ondanks een '2-2 gelijkspel tegen Hertel groter geworden, want concurrent Tridacna liep een 1-3 verlies op tegen het Ab dijrestaurant. De Geere II bleef met 3-1 de baas over Kruitmolen I en Verkaik zegevierde met de zelfde cijfers over Van Iwaarden. Hectors team moest in Snookey zijn meerdere erkennen (0-4) en Mieras behaalde een 4-0 winst op Rijkse. Met een 4-0 zege op Jan Kassa heeft De Gouwe Geit de kop in de woensdagleague overgeno men van Morena. De borduur studio ging met 1-3 de boot in te gen Steenbakker/Renes. Dani- lith won met 3-1 van Pakbier en EAC won eveneens met 3-1 van Zeelandia Koerier De Blauwe Winkel en Dick Schinkel deel den de punten. 2-2, terwijl Cos mo een 0-4 verlies opliep tegen De Geere IV. Deltan blijft met ruime voor sprong de leider van de bedrij- venleague. De ploeg won met 3-1 van Dauwendaele III. Total blijft op de tweede plaats dank zij een 3-1 overwinning op Her cules I Hercules XII ging met l- 3 de boot in tegen Indufor. EPZ klopte het team van Dauwen daele I met 3-1 In de zondagleague behaalde lijstaanvoerder Golden Arrow een 3-1 overwinning op De Pin. 't Schrobbekruit kwam tegen Van Heumen niet verder dan een puntendeling. 2-2. Schoonen Elektro ging met 1-3 voor de bijl tegen Wolfschaap en TZN stuur de Goedhart met een 4-0 neder laag naar huis. De stand, maandagleague 1 De IeesbPauwel.se 76. 2 Van Ruiten Fruit 67. 3 The Umbrellas 67. Meer markt 66,5. 5 Computer Service Zee land 62.6 Sicon 60.5, 7 Lammers 60. 8 Pink Panther 59. 9 Les Miserables 58, 10 De Panda s 46. 11 Movieslar 39. 12 Peperboom/Duck 33. Dinsdagleague 1 Kruitmolen II 82. 2 Tridacna 713 De Geere II 67.5.4 Ver kalk 65,5. 5 Van Iwaarden 64.6 Abdij restaurant 6. 7 Snookey 49. 8 Kruit molen 147,9 Hectors team 46, 10 Mie- ras 46. 11 Rijkse 38,5 12 Hertel 35,5. Woensdagleague 1 De Gouwe Geit 73. 2 Borduurstudio Morena 70.5. 3 Pakbier 68. 4 Zeelandia Koerier 65.5. 5 Jan Kassa 58.6 Dick Schinkel 55.5, 7 EAC 54.8 De Geere IV 53.5.9 Steen- bakkei 'Renes 49. 10 De Blauwe Win kel 44. 11 Cosmo 40. 12 Damlilh 27,5 Bednjvenleague: 1 Deltan 76.2 Total 65.5. 3 Hercules XII 62.5. 4Schrobbelerke 58,5, 5 EPZ 54.6 Her cules I 48. 7 Dauwendaele I 42.5, 8 Dauwendaele III 41, 9 Indufor 32 Zondagleague: 1 Golden Arrow 54. 2 t Schrobbekruit 45.5. 3 Goedhart 43. 4 Schoonen Elektro 41. 5 De Pin 40, 6 Wolfschaap 38,5, 7 Van Heumen 38. 8 TZN 36. 9 Astoria 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15