Neckermann gaat weg uit Hulst &eld festivals door jact provincies Dit soort mensen vormt de basis waarop het molenbehoud steunt Kotter uit Duitsland opgebracht Souburger (55) overmeestert bankovervaller 'Verse' rechters moeten oordelen in vervolg fraudezaak Solex Ontsteltenis over plan voor verhuizing postordergigant naar Terneuzen t IV PZC zeeland ZATERDAG 28 MAART 1992 ian onze verslaggever IULST/TERNEUZEN - Het ostorderbedrijf Neckermann [ederland bv is van plan een iieuw kantoorpand te bouwen p het industrieterrein Han- lelspoort in Terneuzen. Met de iouw is een bedrag gemoeid an circa 10 miljoen gulden, laarnaast gaat de Nederlandse pchter van de Duitse postor- jergigant haar magazijnactivi- eiten bundelen in Sint-Jan- teen. Daar verrijzen op korte Brmijn nieuwe magazijnen jaast het huidige hoofdkantoor, jet gaat hier om een investering an nog eens 13 miljoen gulden. Indanks de forse investering in ant-Jansteen heeft het Hulster emeentebestuur met ontzet- Ing gereageerd op de verhuis- lannen van het postorderbe- jrijf. Gesproken werd van 'een amp voor Hulst', iurgemeester drs R. C. E. Barbé an Terneuzen zei de reacties an bestuurlijk Hulst te begrij- en. „Het is voor de gemeente luist niet plezierig, maar ik oop dat men beseft dat we het edrijf toch voor de regio heb- en weten te behouden. Dat is ïker zo belangrijk", benadruk- 1 Barbé. ie plannen leiden tot een com- lete herschikking van de werk- elegenheid bij het postorderbe- rijf. In het nieuw te bouwen antoorpand in Terneuzen. dat i de tweede helft van 1993 klaar loet zijn, worden 230 medewer- ers tewerkgesteld. Het gaat ier om mensen die nu nog in InLJansteen werken op de af- Blingen klantenservice, marke- ng, kredietbeheer en financiën. M onze klantgerichte activitei- in worden tegen eind 1993 in emeuzen ondergebracht", zei Irecteur W. H. X. Amian van eckermann Nederland bv vrij- ig bij de presentatie van de jannen. j Sint-Jansteen blijft uiteinde- Ik werk voor 320 mensen. Alle lagazijnactiviteiten, die zich i nog gedeeltelijk in Sas van Gent afspelen, worden gecon centreerd in Sint-Jansteen; niet alleen voor de Nederlandse bv, ook voor de dochteronderne ming die zorg draagt voor de le veranties van goederen in de rest van de Benelux en Frank rijk. Ook de inkoop van produk- ten wordt in de toekomst vanuit Sint-Jansteen geregeld. Aan de herschikking van de acti viteiten van het postordercon- cem in Zeeuwsch-Vlaanderen liggen volgens Amian twee oor zaken ten grondslag. „Allereerst de groei van onze activiteiten. De afgelopen jaren is de groei van onze omzet fors gestegen. Als groep (Benelux en Frank rijk) zetten we in 1991. voor het van onze verslaggevers VLISSINGEN - De Duitse kotter SH 7 is in de nacht van donderdag op vrijdag, tegen vijf uur 's morgens, opgebracht naar de ha ven van Vlissingen op verdenking van het vissen op minder dan drie mijl uit de kust. Drie mijl is de zone waarbinnen Duitse vis sers geen activiteiten mogen ontplooien. Me dewerkers van de Algemene Inspectiedienst (AID) troffen aan boord van het scheepje, dat trouwens al enige jaren vanuit Vlissingen de Noordzee bevist, 2000 kilo wijting aan. Merk waardig was dat de kotter nog droge boom korren had. De netten zaten nog op de rol vast. Omstreeks 02.30 uur hadden AID en Kustwacht al geconstateerd dat het Duitse schip op zee achtereenvolgens 'fysiek con tact maakte' met twee kotters uit Arnemui- den. Na deze 'contacten' liepen de Amemui- dense kotters de haven van Vlissingen bin-, nen. De vangst van de Duitse kotter is in beslag genomen. Tegen de reder wordt proces-ver baal opgemaakt. Na de inbeslagname, aldus de AID gister avond in een persbericht, vervoegden zich twee 'zeer verbolgen' reders uit Vlissingen, de gebroeders S., in het havenkantoor van de AID. Zij uitten 'verschillende bedreigingen' aan het adres van de AID, aldus het persbe richt. De Duitse kotter in de Binnenhaven van Vlissingen. foto Ruben Oreel eerst, meer dan een half miljard gulden om. De groei had tot ge volg dat we te maken kregen met meer medewerkers en een structureel gebrek aan ruimte." In eerste instantie probeerde Neckermann nog tijdelijk onder komen te vinden in het leeg staande Liduina-ziekenhuis in Hulst. Daarvan werd uiteinde lijk afgezien, omdat de te plegen investeringen volgens Amian te duur zouden uitvallen. „Boven dien", zei hij, „zouden we slechts drie jaar van het gebouw ge bruik kunnen maken." De andere reden voor Necker mann Nederland bv om in Ter neuzen neer te strijken heeft te maken met het potentieel aan personeel. Amian: „De telefoni sche bestellingen zijn enorm ge groeid, van 16 procent in 1989 tot 42 procent in 1991. Dit jaar wordt de helft van onze produkten tele fonisch besteld. Dat betekent dat we de komende drie jaar mi nimaal 60 telefonistes extra no dig zullen hebben. Nu blijkt de helft van onze telefonistes van buiten Hulst te komen. We heb ben een onderzoek gehouden naar de doelgroep waaruit we mensen moeten halen en dan blijkt dat driekwart van die mensen (vrouwen tussen de 25 en 45 jaar) dichter bij Terneuzen woont dan bij Hulst. We zijn aan de natuurlijke grens van ons ar- beidsbestand in Hulst gekomen en voorzien problemen als we hier met onze klantgerichte af delingen zullen blijven. Vandaar onze keuze voor nieuwbouw op een centraal gelegen lokatie." Het personeel van Neckermann werd vrijdag door de directie over de plannen geïnformeerd. „De reacties waren overwegend positief. Ook de ondernemings raad heeft positief geadviseerd. Temeer, omdat we de toezeg ging hebben gedaan behulp zaam te zijn bij het zoeken naar oplossingen voor eventuele pro blemen van het personeel, bij voorbeeld op het gebied van ver voer", aldus de directeur. zie ook pagina 13 onze verslaggever kASTRICHT - De drie zuide- provincies willen samen If uitmaken hoe rijksgelden ior podiumkunst in hun regio prden besteed. Zeeland hoopt alsnog voor meerdere jaren ksgeld veilig te stellen voor Festival Nieuwe Muziek en t Festival van Zeeuwsch- aanderen. Zeeuwse cultuur-gedepu- ïrde G. de Vries-Hommes vdA) zei dit gisteren desge- na afloop van een bespre- in Maastricht met de vaste mmissïe voor cultuur uit de Kamer. Samen met de Ituur-gedeputeerden uit lord-Brabant en Limburg be- ïitte ze tegenover de kamerle- n het afsluiten van een conve waarin de samenwerking n de drie provincies bij het be steden van rijksgelden voor po diumkunst wordt geregeld. Mocht het Rijk er wat in zien, dan zal het bepleite convenant op z'n vroegst volgend jaar in werking kunnen treden. Wat dit jaar betreft heeft De Vries-Hom- mes 'goede hoop' dat opnieuw rij ksgeld af komt voor zowel Nieuwe Muziek als het Zeeuws- Vlaamsê festival. Orkest Is het Zeeland om beide festivals te doen. Noord-Brabant en Lim burg hopen rijksmiddelen veilig te stellen voor zaken als hun Zuidelijk Theater-gezelschap, het Brabants Symphonie Or kest en het kleiner, voor begelei ding bedoeld, Limburgs Symfo nie Orkest. Mocht het bepleite convenant van de drie zuidelijke provincies met het Rijk tot stand komen, dan is de ham- slot zie pagina 13 kolom 7 Advertentie Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat snellen 01184-84216 Piet de Hulster blijft het liefst in de buurt van zijn molen in Zuidzande. Molenaar De Hulster kreeg Scherphamer foto Camile Schelstraete van onze verslaggever Ted Konings ZUIDZANDE - „Het is een soort ziekte", zegt Piet de Hul ster, als de molen eenmaal draait. „Als ik wakker wordt, stap ik meestal even mijn bed uit om te kijken hoe het weer er voorstaat." De molenaar van Zuidzande is vergroeid met zijn stiel. En al is hij een ouwe rot in zijn vak, het is al tijd toch nog even hard werken om de wieken van de bergmolen op de wind te draaien. Het koren op de mo len van de 73-jarige neemt de laatste jaren gestadig af, maar de toerenteller van de molen staat ieder jaar toch pas stil na meer dan een mil joen omwentelingen. De vele arbeid die De Hulster in zijn molen heeft gestoken, kreeg gisteravond een honore ring in een andere vorm. Zijn echtgenote Lies nam in Goes uit handen van voorzitter J. W .P. Comelissen van de vereniging De Zeeuwse Molen, de Scherphamer in ontvangst. De Scherphamer is voor Zeeu wen die hun molens een warm hart toedragen, niet zomaar een onderscheiding. Ze is be stemd voor mensen die zich 'op een bijzondere en langdu rige wijze hebben ingezet voor het molenbehoud in onze pro vincie', aldus De Zeeuwse Mo len. Bij uitzondering wordt de Scherphamer, in het mole naarsvak een instrument om de groeven van de molen- steem mee op scherpte te hou den, uitgereikt. Piet de Hulster was niet bij de uitreiking aanwezig. Hij zag de rit niet zitten, zoals hij vooraf al had aangekondigd; „Ik vind het wel heel erg ver hoor". Zijn echtgenote had er minder moeite mee en nam de hon neurs waar. Bescheidenheid Molenbeschermer F. Wee- maes, bestuurslid van de ver eniging, vermoedde dat het veeleer zijn bescheidenheid was die De Hulster deed weg blijven. Alhoewel De Hulster zelf zijn verdiensten niet zo hoog inschat, had Weemaes er in de uitreikingsspeech in ho tel Terminus, niet de minste moeite mee die onder woorden te brengen. „Waar bepaalde mensen in het molenbehoud regelmatig voor het voetlicht treden, zijn anderen gewoon bezig met hun molen. En dat moet je graag doen om het lang vol te kunnen houden. Juist dit soort mensen vormt de solide basis waarop het mo lenbehoud steunt." De Hulster betrok in 1947 met zijn vrouw Liesbeth de molen in Zuidzande. Maar hij zat vijf tien jaar eerder al 'in het vak'. De molen van Schoondijke was van jongs af aan zijn thuis, zijn vader en grootvader wa ren ook molenaar. Er mag ge rust gesproken worden van een molenaarsgeslacht De Hulster, „want we zijn terug kunnen gaan tot 1600 met steeds molenaars in de fami lie." Tarwe De beltkorenmolen stamt uit 1876. Siüds dat jaar laten de boeren uit Zuidzande en om geving er hun tarwe malen. De malerij ging in de jaren zestig zo voorspoedig dat De Hulster een elektrische maalstoel in Schoondijke overnam. De mo len in Zuidzande kreeg een steeds treuriger aanblik en niet alleen omdat de wieken zelden meer rond gingen. Tot 1984. Een restauratie bracht de molen toen in zijn huidige, florissante staat. „Maar als ik het had geweten..." Tien jaar lang had De Hulster molenmakers over de vloer. Tenminste, zo af en toe. De eerste ging er met het staart stuk vandoor, dat goed geld opbracht vanwege het hout. Een ander ging failliet. De ver bouwing die was begroot op 165.000 gulden, was tenslotte klaar toen er ruim vier ton op tafel was gekomen. Monumen tenzorg zorgde voor het leeu wendeel daarvan. „Achteraf was het 't allemaal waard". Sindsdien tollen de wieken weer in het rond en lok ken zij de toeristen naar Zuid zande. Lies de Hulster is het 'commerciële genie', schenkt limonade en legt Denen, Chi nezen en Nieuw-Zeelanders uit hoe een molen werkt. Piet is in de weer met fokwieken en spoorwielen. En gaat trapop met zakken maalgoed. „Als een aannemer zijn personeel zakken van vijftig kilo laat til len, gaat hij op de bon. Wij doen het nog met 70-kilogram- zakken. Ik denk steeds dat die zakken zwaarder worden, maar het ligt aan mij." van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - „Ik stond oog in oog met hem én met het pistool. Ik gaf hem een klap en toen liet hij die andere klant, een vrouw, los." Oost-Souburger J. van Huizen vertelt vrijdagmid dag zijn verhaal zonder een spoor van emotie. Aan hem is niet te merken dat hij nog geen twee uur eerder een bankovervaller heeft over meesterd in het kantoor van de Verenigde Spaarbank aan het Oranjeplein in Oost -Souburg. Van Huizen stond vrijdag middag omstreeks drie uur in de Verenigde Spaarbank, samen met een vrouw. Een jongeman kwam opeens de bank binnen en bedreigde de vrouw met een 'pistool'. ..Geld, ik wil uw geld", zei hij. Toen draaide hij zich om. naar Van Huizen. „En ook uw geld." „Ik heb hem ge woon beetgepakt", verhaalt de Oost-Souburger. „Ik ben bovenop hem gesprongen en we zijn gaan rollebollen. Hij was op een gegeven moment zijn wapen kwijt. Hij riep dat ik. hem wel moest loslaten. Dat hij zich zou overgeven. Maar ik ben niet gek. voor hetzelfde geld is het niet waar. Ik heb hem vastgehou den tot de politie kwam Dan is vijf minuten een hele tijd." De jongeman - naar later bleek een 16-jarige Vlissin- ger - was de bank ingerend met een helm op. Hij had een 'pistool' bij zich, een speel goedpistool dat nauwelijks van een echt was te onder scheiden. Van Huizen (55) reageerde impulsief, in een flits. „Ik heb er met bij stilge staan dat het weieens een echt vuurwapen kon zijn. Waarom ik het heb gedaan Ik kan dat niet verklaren. Het gebeurde in een opwel ling. Ik had het liefst zijn kop vierkant gemaakt. Ik ben tenslotte door hem be dreigd. Dat had ik dan van me kunnen afzetten." De jonge bankovervaller is door de politie ingerekend en naar het politiebureau ge bracht, waar hij nog steeds vastzit. Het is niet de eerste keer dat in Vlissingen een klant van een bank actie on derneemt om een overvaller te pakken te krijgen. On langs kon de politie vrij snel een verdachte inrekenen, omdat een bedreigde cliënt hem achterna rende en zo exact de vluchtweg kon aan geven. Het filiaal van de Ver enigde Spaarbank aan de Vlissingse Bonedijkestraat was toen, medio maart, voor de tweede keer binnen korte tijd het doelwit van een bero ving. De vestiging van de Verenigde Spaarbank in Oost-Souburg is de draag ster van een twijfelachtig re cord. Zij is de afgelopen vier maanden al drie keer be zocht door een overvaller. van onze verslaggever MIDDELBURG- In een vervolg- zitting rond de afhandeling van de geruchtmakende miljoenen fraudezaak rond het Electro- technisch Installatie Bureau Zeeland zullen 'verse' rechters moeten oordelen. Dat heeft de rechtbank in Middelburg vrij dag bepaald. Twee rechters, die zich al eerder over de zaak had den gebogen, hadden van zich zelf gezegd dat ze niet meer on bevangen konden oordelen over het aandeel van zeven andere, van medeplichtigheid betichte, verdachten. De rechtsgeleerden meenden dat er bij de gemiddelde burger twijfel zou kunnen rijzen om trent hun onpartijdigheid. Om dat bij henzelf ook die twijfel had postgevat vroegen de rechters begin februari, toen de tweede groep verdachten in de fraude zaak zich moest verantwoorden, om andere ambtgenoten op hun stoel te laten plaats nemen. De rechtbank heeft de rechters mr R. A. Fibbe en mr B. Doore- waard Boekhout daarin gelijk gegeven. Met deze opstelling heeft de rechtbank in Middelburg een uniek stukje Nederlandse recht bankgeschiedenis geschreven. De rechtbank kwam tot de vast stelling dat het strijdig is met een goede strafprocedure om een rechter - die zelf gemoti veerd vindt dat hij een zaak niet geheel zonder vooringenomen heid kan berechten en om die re den, zoals dat officieel heet, 'zijn verschoning heeft voorgedra gen' - met de verdere afdoening van de zaak te belasten. Schijn De rechters hadden op een eer dere zitting in de fraudezaak al een aantal hoofdverdachten ver- slot zie pagina 13 kolom 8 'JACKS' verwerkt met Gore-Tex staat voor topkwaliteit en het unieke Gore-Tex comfort: WATERDICHT WINDDICHT ADEMEND BARTSONS bü zeeuwse almanak 111 i i 11 i i i 11 i Tff Het is er eentje uit de oude doos, dus het risico bestaat dat het verhaal al de ronde doet. Maar ive wilden het onze lezers toch niet onthou den. Het verhaal komt uit Kwadendamme, uit de tijd dat automobielen en ander gemotoriseerd vervoer nog maar op beperkte schaal hun intrede hadden ge daan. Boerin Janna had na lang twijfelen een voor haar be langrijke stap genomen. Ze had zichzelf een solex aan geschaft, want het was toch nog een heel eind naar het dorp. Zondag, zo had ze zich voorgenomen, zou ze er voor het eerst mee naar het lof gaan. Ruim op tijd, want je weet maar nooit, stapte ze op haar nieuwe vervoermid del. Even trappen en Janna was op weg. Het ging prima, wel wat snel, maar daar zou ze wel aan wennen. Bij de kerk aangekomen begon nen de problemen. Hoe moest dat ding uit. Janna kneep in de handvaten en probeerde het hendeltje aan het stuur. Het hielp niets. De solex was niet stil te krijgen. Er zat niets anders op dan door het dorp te blijven rij den, langs de verbaasde blikken van de overige kerkgangers. Tot ver na het lof was het geronk van de solex nog in Kwadendam me te horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 47