Roodlof is een tussendoortje Eilanders zijn dol op hun Canarische wijn PZC Tussen laken en servet Groente en vis blijven mooi in de magnetron Parijs Malvasia vrije tijd 35 ZATERDAG 28 MAART 1992 Roodlof: altijd rauw. We zijn het nu zo langzamerhand allemaal een beetje beu: de stamppotten, de maaltijdsoepen, de hartige ovenschotels, kortom alle zware, winterse kost. Langzaam ontluikt, gelijk een nog wat aarzelend bloemknopje, de wens naar iets anders. Iets, dat zowel frisheid als kleur, gemak en smaak combineert zonder echter aan de broodnodige vitamines in te boeten, 't Hoeft geen exotisch gewas met onuitspreekbare naam te zijn, maar moet zowaar toch net een tikkie anders zijn. Zoals bijvoorbeeld roodlof dat is. Roodlof lijkt het antwoord op de behoefte naar tussentijdse rauwkost; 'tussentijds', omdat men nog in die altijd wat rillerige overgang - met maartse buien - van winter naar lente zit. Tussen laken en servet, zogezegd. In afwachting van het vooij aarsaanbod van nieu we groente heerst nu dus een korte pause. Om die te overbruggen ont wikkelden de telers dus roodlof. hetgeen toch van een aardige dosis psychologisch inzicht getuigt. Want deze kleurige variant op ge wone witlof is alleen vanaf nu tot half mei verkrijgbaar en voldoet ruimschoots aan de gestelde kwa liteitseisen. Zodoende fungeert ze dus uitstekend als tussendoortje. Leuk bedacht, maar is er een we zenlijke verschil tussen roodlof en gewone witlof, vraagt de winter- bleke consument zich af. Wel, voor wat smaak betreft, geen enkel; roodlof is net zo lekker en gezond als zijn witte tegenhanger. Het ver schil wordt pas duidelijk als het om bewaren en bereiding gaat. Het eerste bij voorkeur niet langer dan vijf dagen onverpakt in de koel kast; anderzijds gaat door koken de mooie kleur, alsmede de knap perige frisheid van de groente ver loren. Met andere woorden: rood lof eet men altijd rauw. Schoonmaken gebeurt door even tueel minder mooie buitenblaad jes te verwijderen en een stukje van de onderkant weg te snijden. Vervolgens worden de struikjes snel afgespoeld, waarna ze zo snel en goed mogelijk moeten uitlek ken. Reepjes kunnen het best in een slacentrifuge drooggedraaid worden, de kleur gaat anders - nog maals - onherroepelijk verloren. En omdat het welbeschouwd juist allemaal om die bijzondere kleur draait, loont het de moeite een paar vrolijke combinaties uit te proberen; zoals bijvoorbeeld reep jes roodlof met snippers appel, par tjes sinaasappel en grofgemalen walnoten, met daardoor een ver fijnde olie-azijn-bieslook dressing. Chic behoort ook tot de mogelijk heden. zoals blijkt uit het onder staande recept. COCKTAIL VAN ROODLOF MET GARNALEN Benodigdheden voor 4 personen: 3 struikjes roodlof. 200 gram gepelde garnalen. 1 appel (liefst Jonagold), mandarijnpartjes. Voor de dressing: 3 eetlepels crème fraiche 2 eetlepels witte wijn, citroensap, peper en zout. 1 eetlepel fijngeknipte dille, 4 dille-takjes of wat venkelgroen (garnering). Maak de groente schoon, schil de appel en snijd deze in luciferreep jes. Snijd de roodlof, behalve een struikje, in kleine blokjes. Maak de saus door de ingrediënten goed te vermengen. Bekleed 4 coupes met de blaadjes van het achtergehou den struikje. Schep de lofblokjes, de garnalen (bewaar er enkele voor de garnering) en de mandarijnpar tjes luchtig door elkaar en verdeel het geheel over de 4 glazen. Schenk op elk glas een royale eetlepel saus en maak het geheel af met de gar naaltjes en een takje dille Opdie nen als luxe-lunchgerecht met warm knapperig stokbrood, en vergeet, vooral de vingerdoekjes niet! Eric Truffino Het is zo'n twintig jaar gele den dat de eerste microgol fovens in het huishouden wer den geïntroduceerd Dat ge beurde schoorvoetend. De nieuwe vinding werd wat argwa nend bekeken en de eerste pro- dukten waren stevig aan de prijs. Nu is de magnetron ge meengoed geworden. In de meeste keukens prijkt zo'n han dig apparaat, maar of er ook veel gebruik van wordt ge maakt. is zeer de vraag Voor het opwarmen van een kop soep misschien of het koken van een eitje (waarbij je erg moet oppas sen) en ook nog wel voor het op temperatuur brengen van een 'prakje' voor een late huisge noot die anders de hond in de pot zou vinden. Maar of er nu echt volop gekookt wordt in de magnetron is zeer de vraag. Toch is de magnetron voor som mige gerechten werkelijk een uitkomst te noemen. Vis en groentes bijvoorbeeld behou den wanneer ze in de magnetron worden bereid hun natuurlijke kleur en smaak en er gaat niets verloren met het kookvocht. Daarom vandaag speciaal een vis-met-groente-recept voor de magnetron. Voor wie meer wil weten over het praktisch ge bruik van de magnetron deze tip: op de negentiende Brugse Lentebeurs en Vakantieshow worden voor het eerst kookde monstraties gegeven. Het on derwerp is de magnetron en de resultaten zijn er te proeven. De Lentebeurs is van 4 toten met 12 april in de Beurshalle in Brugge en is elke dag open van 14.00 tot 19.00 uur. uitgezonderd vrijdag 10 april wanneer de beurs toe gankelijk is van 16.00 tot 22.00 uur Behalve kookdemonstra ties zijn er nieuwtjes op gebied van huishouden en vakanties, terwijl een speciale attractie op 8. 9 en 10 april de cocktailwed strijd is voor vakmensen en amateurs op basis van de alco holvrije dranken Funny Light en Bitter de Chrysale en het al coholarme Fruits du Paradis. Een goede gelegenheid om ideetjes op te doen voor 'on schuldige' aperitieven in deze tijd van alcoholontmoedigende maatregelen. VIS MET GROENTJES Ingrediënten: 4 tarbotfilets (maar goedkopere scholfilets kunnen ook) van circa 100 gram per stuk. 100 gram grote garna len, 1 prei. 2 stronkjes witlof. 3 dl visbouillon, 25 gram boter. 25 gram bloem. 1 eierdooier, 1 eet lepel slagroom, wat bieslook, een theelepel mosterd, peper en zout. Bereiding: maak eerst de saus door de boter in een kan op de een na hoogste stand gedurende 1 minuut te smelten Roer de bloem door de gesmolteh boter en voeg de visbouillon toe. Breng de saus in 3 minuten op dezelfde stand aan de kook Roer een paar keer. Klop de eierdooier los met de slagroom, de mosterd en een lepel van de hete saus en giet het mengsel bij de saus. Roer goed en zet de saus nog een minuut in de mag netron op een stand die één stop lager is. Houd de saus warm. Snijd het wit van de prei in dun ne stripjes en snipper de witloof. Zet ze met een klont boter in de magnetron en kook ze in vijf mi nuten op de hoogste stand beet gaar. Doe de gezouten visfilets in een magnetronschaal en dek die af. Gaar de vis in 7 tot 9 mi nuten (afhankelijk van de dikte) op de op één na hoogste magne tronstand. Maak de saus op smaak met peper en zout en de gehakte bieslook en roer er gar nalen door. Verdeel de groenten over vier warme borden en leg op elk groentebedje een stuk vis. Schenk de saus over de vis. Rien van Reems Tarbot op een groentebedje met garnalensaus, snel klaar en met de echte vissmaak dank zij de magnetron. foto Rien van Reems Herfst en winter regeerden vorige week zondag de Parijse modeshows. Een greep uit de ontwerpen, die het najaarsmodebeeld zullen bepalen: Links een mini-jurk met mim-pettycoat van Christian Lacroix. Het model draagt dit gouden jurkje met een diepe v-hals gecombi neerd meteen pantyindezelfde stijl. Rechts: Drie keer leer van Jean-Louis Scherrer: hoed, jasje en mini-rok. foto's Remy de la Mauviniere Lionel Cironneau, AFP Eeuwen geleden waren de wijnen van de Canarische Eilanden heel beroemd. In sommige perioden werden jaarlijks 30.000 vaten naar Europa verscheept. En Shakespeare gaf zijn toneelfiguur Falstaff als bijnaam 'Sir John Canaries', vanwege diens grote wijngebruik. In deze eeuw zijn de Canarische wijnen echter uit beeld verdwenen - althans tot voor kort. Want nu werken de wijnbouwers van deze archipel met veel succes aan een come-back. De Canarische Eilanden liggen ongeveer 100 kilometer van de Afrikaanse kust en werden al ver voor onze jaartelling door de Grieken genoemd. Arabieren, Ge- nuezen, Portugezen en Fransen hebben er handelsposten gehad, maar de eerste veroveringsexpedi tie vond pas plaats in 1402, door de Spanjaarden. Het heeft ze daarna bijna een eeuw gekost om alle 13 eilanden onder hun gezag te krij gen. De beslissende slag met de au tochtone Guanchen vond plaats in 1496 op Tenerife, het grootste ei land van de archipel. Op die plek werd later het dorp La Victoria de Acentejo gebouwd. Onder de Sparyaarden kwam de wijnbouw tot bloei. Er werd toen vrijwel uitsluitend de rijke, zoete Malvasia geproduceerd. Deze wijn vond gretig aftrek in Europa, ook aan de aldaar gevestigde hoven. Malvasia was een sterke wijn, want toen in 1981 een fles uit 1760 ge opend werd. smaakte de inhoud nog volstrekt vitaal. Nog steeds brengen de 'Fortuinlij ke Eilanden' Malvasias voort, zij het in geringe mate De smaak va rieert van traditioneel-zoet tot bij na droog. Ze wordt vooral ter plek ke veel gedronken, want de Cana- riers zelf zijn er dol op. In kwantita tieve zin ligt het accent van de wijnbouw echter op jong te drin ken droge tafelwijnen. De beste vind je op Tenerife, dat een droge, barre zuidkust heeft en een weel derig begroeide noordkust. Het is op de hellingen van deze noordzij de waar zich enkele wijngebieden bevinden. Veruit het belangrijkste is Tacoronte-Acentejo, dat ruim 2200 hectare telt en in januari van dit jaar werd toegelaten tot Span- jes hoogste wettelijke wijncatego rie: die met een d.o. (denominación de origen, ofte wel beschermde herkomst-benaming). De eilanders zelf en de miljoenen toeristen drinken tot nu toe vrijwel de hele oogst. Zowel de frisse, op wekkende witte wijnen als de soe pele, licht fruitige rode zijn be stemd voor snelle consumptie - en die vindt ook plaats. Toen ik vo rige maand een aantal wijnkelders bezocht, had men geen druppel meer van de oogst 1990 en was er al veel vraag naar (de toen nog niet gebottelde) 1991. Voor export blijft dus weinig over. Dit gaat echter veranderen, want er wordt zowel in de wijngaarden als in de wanbe drijven veel geïnvesteerd met als doel een verhoging van zowel de kwaliteit als kwantiteit. Desondanks zul je voorlopig alleen op Tenerife zelf de wijnen van Ta coronte-Acentejo kunnen kopen en proeven. Op zich is dat geen slechte zaak. want dit eiland met zijn heerlijke klimaat, felkleurige bloemen, bananenplantages en het overrompelende, immense na tuurpark rond de hoge, voormalige vulkaan Teide heeft veel verrukke lijks te bieden. Met het vliegtuig reisje er in iets meer dan een halve dag heen. Hubrecht Duijker De wijngaarden op de Canarische Eilanden leveren vooral wijn voor de eilanders e genoeg voor export. i de toeristen. Er is niet foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 35