Langs Donau en Salzach Slow motion op hoog niveau Auto is favoriet PZC vrije tijd ZATERDAG 28 MAART 1992 bws 32 Walvissafari's Logis de France Vakanties senioren Kanalenroute Fietsbussen Bike en bed Spaanse verkeersregels Go as you please Spelen met schepen zo goed omdat ze er zelf hebben ge woond. Cultuur, contact met de bevolking en liefde voor het milieu wordt hier, hoe kan het anders, hoog in het vaandel gedragen. Sherpa's Nepal is een land van extremen. In het ijzig koude noorden is de Mount Everest (8848 meter) 's we relds hoogste berg. Liefst acht van de hoogste veertien bergen ter we reld (boven 8000 meter) bevinden zich in de Nepalese Himalaya. Een ander uiterste van Nepal: de uitge strekte bossen van het laaggele gen zuiden waar een tropisch kli maat heerst. Het land heeft vijftien miljoen inwoners, verdeeld over 38 volkeren, waaronder de Sherpa's. Ze werden wereldberoemd om hun taaiheid en volharding bij bergbe- klimmingen. Ook Nepal Reizen maakt van hun hooggewaardeerde diensten gebruik. Nepal Reizen biedt wandeltochten aan van twee tot drie weken en hanteert een tochtengradering die in zwaarte van één tot vijf loopt. De zwaarte kan schuilen in de ruig te of mate van stijging van het ter rein. maar ook in het gehalte aan comfort, het tempo of het (gedeel telijk) zelf dragen van bagage. Een groep telt minimaal zes personen. toerisme i i i ii 11 i i 111 er worden geen leeftijds- of condi tie-eisen gesteld, maar het ligt voor de hand dat wandelen op deze hoogten een redelijk tot goede con ditie en alpine-ervaring vergt Klimmers Bij Nepal Reizen wordt veel ge kampeerd maar ook wel in hotels overnacht. Voor ouderen, ouders met kinderen, natuurvorschers, aquarellisten of slenteraars is er de speciale 'slow motion trek'. Er wordt echter ook nauw samenge werkt met Hymalayan Adventu res, een zusterorganisatie die voor dit voor- en najaar vijf zware klim/ trektochten op het programma heeft staan. Deze tochten duren drie tot vier weken en worden in het voorjaar geleid door de Mount Everestbedwinger van 1990, René de Bos, en begeleid door Sherpa's. Deze zomer heeft Nepal Reizen de Sherpa's Sangye, Pema en Nima Sherpa uitgenodigd voor het bege leiden van een aantal korte trek tochten voor klimmers in de Pyre neeën. Nepal Reizen heeft zich onlangs aangesloten bij de Vereniging Avontuurlijke Reizen (VAR) en bracht als kapitaal meer dan twin tig jaar kennis en ervaring over land, volk, natuur en klimaat van Nepal mee binnen deze vereniging. Marij van Donkelaar Nepal Reizen (VAR) is gevestigd in Am sterdam. De verscheidenheid aan manieren waarop men zich in het wereldje van avontuurlijke reizen verplaatst is minstens even groot als de variatie in bestemmingen. Die bevinden zich veelal niet naast de deur en ook de ligging ervan wil wel eens fors afwijken van ons zeespiegelpeil. Nederland is nu eenmaal uitzonderlijk plat en laag en wil alleen in het zuiden slechts een weinigje opbollen. Je hoeft maar even de grens over om vast te kunnen stellen dat we hier, qua hoogteverschillen, wel érg karig zijn bedeeld. Er écht even uit zijn betekent voor menig Nederlander dan ook zoeken naar een stukje aard oppervlak met wat meer reliëf dan thuis. Daarvoor hoefje in feite niet verder dan de Alpen of Pyreneeën. Volwassen bergen waarop je ge middeld al gauw zo'n drie kilome ter omhoog kan. Nog een hele klim, waarbij je zelfs kan ontdekken dat er boven geen boom meer wil groeien en dat de lucht er behoor lijk ijl is. Het is er mooi in zomer en winter. Maar niet meer ongerept. Summit Voor de enkeling die daar niet te gen kan, die meer of juist minder wil, die op zoek is naar pure uiter sten en voor wie Europese bergen bij lange na niet duizelingwekkend genoeg zijn, is er dan gelukkig nog het avonturenreiscircuit. Nepal Reizen is zo'n in hoogten gespecia liseerde reisorganisatie. En wat is dan avontuurlijker dan wandelen op het dak van de wereld, op ni veau rondreizen, kamperen of klimmen in Nepal of Tibet? Deze reisorganisatie werd in het le ven geroepen nadat een groep Ne derlandse alpinisten in 1966 in Kathmandu de Vereniging Neder land Nepal had opgericht. Nepal Reizen beschikt, dank zij die voor geschiedenis, over Summit Nepal. Een eigen organisatie die het Sum- mit-hotel bij Kathmandu exploi teert, informeert over de heersen de situatie en die ter plekke con trole uitoefent op de reizen. De meeste reisbegeleiders bij Nepal Reizen kennen het land overigens Oostenrijk begint zich in Ne derland meer en meer te pre senteren als een fietsland. Geniet de Donau-Radweg (een groten deels over oude jaagpaden lopen de fietsroute langs de oevers van de rivier) al flinke bekendheid; straks zal de pas geopende Tauemradweg daar ongetwijfeld bijkomen. Het pad langs de Sal zach is 300 kilometer lang, loopt van Krimml naar Salzburg en kan eventueel nog worden verlengd tot Passau. Aardige bijkomstigheid is dat er op een hoogte van 1076 me ter wordt begonnen en dat de eind streep in Salzburg op 425 meter ligt. De totale route is verdeeld in 11 etappes van gemiddeld niet meer dan 30 kilometer zodat er tijd te over is voor bezoeken aan musea en dergelijke. Voor extra-sportieve fietsers kan de 2571 meter hoge Grossglockner worden beklom men, een ommetje van 67 kilome ter. De route wordt beschreven in een prachtig uitgevoerd, 89 shil ling (ongeveer 14,-) kostend boekje met duidelijke kaartjes, heldere wegaanduidingen veel we tenswaardigheden over wat de fietsers onderweg tegenkomen. De prijs voor het totale arrangement bedraagt 8015 Oostenrijkse shil ling, ongeveer 1280 gulden. Wie het traject het liefst op eigen fiets aflegt, kan zijn karretje voor 60 shilling (ongeveer ƒ6,40) even tueel vanuit Salzburg per trein naar Krimml laten versturen. Nadere informatie: Salzburger Land Tourismus, Salzburg. Rob van den Dobbelsteen De Tauernradweg langs de Salzach. foto Salzburgerland Nepal Reizen maakt graag gebruik van de diensten van de vermaarde Sherpa's. foto G PD Het aantal Nederlanders dat vorig jaar met de auto met vakantie ging, daalde licht: van 62 naar 60 procent. Maar dat wil niet zeggen dat de wagen als favoriet toeristisch vervoermiddel ook maar enigszins wordt bedreigd. Het aantal mensen dat per vlieg tuigmet vakantie toog. daalde (on der invloed van de Golfoorlog) im mers eveneens (van 21 naar 19 pro cent) en de interesse voor de bus en de trein mocht dan wel stijgen, maar een percentage van respec tievelijk 12 en 7 procent haalt het natuurlijk niet bij dat van de auto. Een en ander blijkt uit een onder zoek dat in opdracht van Vrij Uit ('s lands grootste touroperator als het om het aantal klanten gaat) werd uitgevoerd door het bureau Trendbox. Een onderzoek waaruit ook bleek dat de hoeveelheid geor ganiseerde autovakanties wel sterk stijgt. Vrij Uit, dat in dit seg ment van de markt voor Neder land de dienst uitmaakt, had in 1991 een recordaantal van 650.000 passagiers en hoopt dit jaar de grens van 700.000 te bereiken. Dick van Poppel. manager verkoop en produktontwikkeling van de reis organisatie in Badhoevendorp: „Ik hoop het niet alleen: ik ver wacht het zelfs." Spanje Opvallend is de come-back van Spanje Nam het aantal vlieg vakanties naar de Spaanse costa's vorig jaar enigszins af, de automo bilist zorgde voor een totale plus van 3 procent. Afstand, tolwegen en duurdere benzine vormen blijk baar geen enkele hindernis. Vol gens Annick Vogelaar van Vrij Uit blijkt uit deze cijfers tevens dat de Spanje is in trek bij de autotoerist. Vooral het schitterende binnenland wordt langzaam maar zeker ontdekt. Hier Guadelupe in de zuidoostelijke uitloper van de gelijknamige sierra. foto GPD toerist in zijn vakantie steeds min der op een en dezelfde plaats wenst te verblijven. „Hij wil trekken, mobiel zijn, ver schillende plaatsen bezoeken Dat kan makkelijk, nu de mensen steeds langer vakantie hebben. Bijna de helft van alle mensen gaat per jaar al meer dan twee weken op stap. Een duidelijke trend is ook dat onze klanten niet meer gecon fronteerd willen worden met de massa." Overigens maakt Vogelaar zich ernstige zorgen over het feit dat de maanden juli en augustus nog al tijd goed zijn voor 84 procent van alle vakanties. Net als andere Ne derlandse reisorganisatoren maakt zij zich sterk voor een be tere vakantiespreiding Onder meer snipperdagen voor school kinderen zouden voor 'lucht' kun nen zorgen. Vogelaar: „De grote wegen zijn nu al verstopt en dat zal alleen nog maar erger worden als het beleid niet verandert. Vooral in Frankrijk is de toestand hope loos." Wat uiteraard vooral te wijten is aan het feit dat Frankrijk nog steeds zomervakantieland num mer één is. Vrij Uit's Van Poppel: „De belangstelling voor Scandina vië en - door het wegvallen van Joegoslavië - voor Italië stijgt sterk. Maar als er in aantallen wordt gerekend, staat Frankrijk natuurlijk onbedreigd aan kop." getipt i i i i i i i De reisorganisatie Wolftrail biedt van 15 juni tot en met 15 oktober dagelijks walvissafari's naar Canada aan Natuurlief hebbers kunnen deze reusach tige zeezoogdiren zeven of tien dagen lang in hun natuurlijke leefmilieu bekijken. Aan de Golf van St. Lawrence is een onder zoekscentrum gevestigd dat de reizen verzorgt. Dit gebied telt dertien verschillende soorten walvissen. Vanuit Canada op walvissafari. De Franse familiehotels hebben hun nieuwe gids Logis de France op de markt gebracht. Deze gids, die in een oplage van ruim 300.000 in Europa wordt verspreid, kost in ons land 16.90. De organisatie Logis de France overkoepelt 4234 familiehotels, die vooral in de toeristische landelij ke gebieden zijn gesitueerd. Ze hebben samen bij na 74.000 bedden te bieden en hebben een eigen, strenge classificatie en kwaliteitsnormen. De kwa liteiten worden niet uitgedrukt in sterren, maar in schoorstenen, het beeldmerk van de hotels. De prijzen in deze hotels variëren van 60 tot 95 gul den voor half pension, 22 tot 65 gulden voor een diner en 44 tot 112,20 voor een tweepersoonska mer. Het nieuwe reisprogramma van de Stichting Senior Vakantie Plan is uit. Deze organisatie houdt zich al sinds 1968 bezig met het verzorgen van reizen, afgestemd op de oudere vakantieganger. Daarbij wordt rekening gehouden met individuele wensen zoals de achteruitgaande mobiliteit, de beschikbaarheid van een eenpersoonskamer en dieetvoorschriften. Er reist altijd een begeleider mee met verpleegkun dige bevoegdheid. Het reisprogramma bevat voor elk wat wils: van een weekje Terschelling tot een rondreis Noorwegen. Er zijn bus-, trein- en vliegreizen. Het gratis programma kan worden aangevraagd bij de Stichting Senior Vakantie Plan te Bussum In de Belgische provincie Limburg zullen de 'jaagpaden' langs de verschillende kanalen binnenkort een goed uitgerust en veilig fietscircuit vormen van 160 km lengte. Naast de routebewegwijzering zullen ook toeristische wegwijzers geplaatst worden, die attent maken op bezienswaardigheden en attracties langs het traject. De fietsroute is naar verwachting in april klaar. Nadat de eerste fietsbus - luxueuze touringcars waarin de fiets kan worden meegenomen - zo'n tien jaar geleden werd geïntroduceerd, heeft het fenomeen snel opgang gemaakt. Nu, in 1992, rijden er al fietsbus sen naar meer dan tien landen: Duitsland, Frankrijk, Engeland, Hongarije, Italië, Oostenrijk, Polen, Scandinavië, Spanje, Tsjechoslowakije en Zwitserland. Bovendien is er nu keuze uit verschillende mo gelijkheden van vervoer: Tourist Class. Comfort Class, Royal Class en Slaapbussen. Een compleet over zicht van alle fietsbussen is in brochurevorm verkrijgbaar bij de Fietsvakantiewinkel te Woerden. Toerfietsers op zoek naar goedkope logeeradressen kunnen onder meer het boekje 'Bike en Bed in Ne derland' raadplegen. Het boekje is een uitgave van de Fietsersbond ENFB, waarvan het secretariaat is gevestigd in de Fietsvakantiewinkel te Woerden. In het gidsje zijn alle adressen van organisaties gebun deld die voor fietsers en wandelaars aantrekkelijke overnachtingsmogelijkheden in Nederland bieden. De adressen zijn per provincie gerangschikt. Het merendeel van de ovemachtingsadressen bestaat uit campings en logies- en ontbijtadressen. De verkeersregels in Spanje zijn gewijzigd. Zo mag er vanaf 15 ju ni (als de nieuwe wetgeving in gaat) in steden niet harder meer worden gereden dan 50 kilome ter per uur (voorheen 60). De ma ximumsnelheid voor personen auto's en motorfietsen op de 'Autovia' (weg met twee rijstro ken in één rijrichting) daarente gen is van 100 kilometer per uur verhoogd naar 120. Alleen op de 'Autopista' (snelweg) bleef zo goed als alles ongewijzigd. Au to's en motoren mogen daar 120 blijven rijden, maar caravan combinaties dienen zich net als op de 'Autovia' nog altijd te be perken tot 80 kilometer per uur. De regel dat er bij het inhalen twintig kilometer boven de ma ximum snelheid mag worden gereden, is komen te vervallen. Een andere verandering is de verplichting een helm te dragen bij het rijden op bromfietsen. Vooral voor toeristen die aan de kust een brommer huren en daarmee het binnenland inrij den niet onbelangrijk. Verder is het liften op aotosnelwegen ver boden en is het net als in de Ver enigde Staten van Amerika ver boden een sigarettepeuk of een ander brandend voorwerp uit de auto te gooien. Tegenliggers tenslotte, mogen niet meer door middel van lichtsignalen wor den gewaarschuwd voor de aan wezigheid van verderop contro lerende politieagenten. De boe tes voor die laatste twee vergrij pen, kunnen oplopen tot 15.000 peseta's per overtreding. met een maritieme achtergrond te zien. Zaterdag 6 juni is er een bootbouwwedstrijd; de in een halve dag gefabriceerde vaar tuigen kunnen worden uitge- proeerd tijdens een wedstrijd in het Oosterdok. Het Scheepvaartmuseum is ge opend van dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur, en zon dag van 13-17 uur. Ook in het toerisme is sprake van toenemende individualise ring. Steeds meer vakantiegan gers geven er de voorkeur aan met een grote mate van vrijheid zelf te bepalen waar te gaan en te staan. Om die reden is rederij North Sea Ferries ertoe overge gaan in de nieuwe reisgids voor Schotland en Midden-Engeland minder kant-en-klare-reizen op te nemen en meer go-as-you- please-arrangementen aan te bieden. Het is een formule waarbij de reiziger vanuit het ene hotel het volgende hotel kan bespreken. De betaling gebeurt met vou chers. Overigens zijn niet alle kant-en-klaar-arrangementen verdwenen. De succesvolle trips naar York en Yorkshire blijven, evenals meerdaagse reisjes naar Edinburgh. North Sea Ferries, die dagelijk se verbindingen onderhoudt tussen Rotterdam-Hull en Zee- brugge-Hull. meldt dat de be langstelling voor Midden- en Noord-Engeland blijft groeien. Go-as-you-please. Bij voorbeeld: heen met North Sea Ferries, terug met de Olau-Line. Afgelopen jaar vervoerde de maatschappij voor het eerst een miljoen passagiers. Wat ook blijft is de samenwer king tussen deze rederij en Olau -Line, die dagelijks tussen Vlis- singen en Sheerness vaart. De samenwerking is interessant voor wie wil trekken door Groot -Brittannie. Men kan met de ene veerdienst de heenreis maken en met de andere terugvaren naar Nederland. In het Nederlands Scheepvaart museum aan het Kattenburger plein 1 in Amsterdam kunnen kinderen èn volwassenen van 4 april tot en met 13 september 'spelen met schepen'. Het zwaartepunt van de expositie ligt op de periode 1850-1950. de tijd van de massaproduktie van blikken speelgoed. Ook zijn er bord- en kaartspelen en puzzels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 32