ieen confrontatie met Indonesië PZC Nederlandse zorgen om ieuwe Griekse boycot 'er 1 januari geen nieuwe stap stelselherziening, zegt Simons PZC Felle kritiek bezoek Waldheim I binnen- en buitenland ubbers: ook Jakarta wil kwestie niet op de spits drijven labbac (NCB) mist financiële onderbouw linderhedenbeleid Franse conservatieven boeken overwinning Bezoekdag blauwe baretten Het nieuwe nummer voor de juiste tijd. i Randstad en Zeeland Oppositie eist ontslag Duitse defensieminister ZATERDAG 28 MAART 1992 II HAAG (GPD/ANP) - Het inet heeft geen behoefte aan irisatie of confrontatie met Dit ondanks het feit n er kritiek kan zijn op de for- jmeringen en de verwijten in jrief van de Indonesische re- waarin de ontwikke- uejsrelatie met ons land werd ?rfzegd. mier Lubbers heeft dit giste- na afloop van het kabinets- lad bekendgemaakt. In de isterraad is uitvoerig over de i gesproken die Lubbers als ir^iaald onplezierig" om- riieef. de premier heeft ook de ónesische regering niet de de zaak verder op de est te drijven. Hij zei dat af te ahn uit telefoongesprekken hemzelf met minister Ra- ?z|Prawido (economische za- Zel en van minister Van den fczek (buitenlandse zaken) met arambtgenoot Atalas. kabinet wil graag verder i met goede relaties met In- esië op allerlei terrein, van uur tot economie, aldus bers. Hoe dat vorm gegeven fl moet worden, wil het kabinet „rustig bezien". De eerste minis ter had geen behoefte aan analy ses over de achtergronden van de stap die Indonesië nu heeft gezet. Infolijn Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een telefonische in formatielijn geopend voor parti culieren en bedrijven die te ma ken hebben met ontwikkelings projecten in Indonesië. Woensdag kondigde de Indone sische overheid aan dat niet lan ger prijs gesteld werd op Neder landse ontwikkelingshulp en dat projecten binnen een maand afgerond moesten worden. Hoe wel duidelijk is dat hiermee een eind komt aan de Nederlandse betrokkenheid bij enkele hon derden projecten in Indonesië, is nog niet bekend welke activitei ten gestaakt worden en welke met behulp van geld van andere donoren kunnen worden voort gezet. Wie de informatielijn van bui tenlandse zaken (070-3485882) belt. zal dan ook niet altijd di rect een pasklaar antwoord krij gen. Details zullen volgende week be kend worden na overleg tussen de Nederlandse ambassade in Jakarta en de betrokken Indo nesische ministeries. De ambas sade zal dan een voorlichtings bijeenkomst houden voor de on geveer 250 Nederlandse ontwik kelingswerkers in Indonesië. De verwachting is dat velen van hen brodeloos worden en het land zullen moeten verlaten. Het Indonesische besluit de ont wikkelingsrelatie te verbreken, zal op den duur ook consequen ties hebben voor de omvang van de Nederlandse ambassade in Jakarta. De afdeling ontwikke lingssamenwerking is de groot ste afdeling binnen de ambas sade en omvat 12 uitgezonden krachten en 8 lokale krachten. Oostenrijk schort zijn techni sche hulp aan Indonesië op we gens de mensenrechtenschen dingen in dat land na het bloed bad in Oost-Timor eind vorig jaar. Dat heeft de Oostenrijkse staatssecretaris voor samenwer king Peter Jankovitsch vrijdag meegedeeld. ..Oostenrijk zal geen nieuwe bi laterale projecten op het gebied van de technische hulp onderne men en de lopende projecten worden bevroren", verduidelijk- HECHT (ANP) - „De maatre- die het kabinet aankon- ei om de problemen van de derheden aan te pakken ken mij wel aan. De aanpak sympathiek maar de kabi- plannen missen handen en en, met name wat betreft de 72bciële onderbouwing." Zo :?'<eerde directeur M. Rabbae t het Nederlands Centrum inlanders (NCB) vrijdag- sfld op de brief van minister constateert dat er nu hele reeks mooie voorne- °fe wordt aangekondigd maar <indt het een beetje jammer Dales vaag blijft over de ma- waarop die plannen in da- worden omgezet. Met uit- lering van de basiseducatie "Ht verder op geen enkele ma- "iduidelijk waar de financiële e-9elen vandaan moeten ko- :e. Het lijkt er op dat het kabi- net de zaken een beetje voor zich uitschuift, aldus de NCB-direc- teur. Ook mist hij met name op het ge bied van onderwijs en arbeids markt wettelijke maatregelen. Zo betreurt Rabbae het dat wet telijke maatregelen uitblijven om werkgevers ertoe te verplich ten om periodiek te rapporteren wat ze er daadwerkelijk aan doen om allochtonen in hun be drijf aan werk te helpen. Overigens spreekt de teneur van het kabinetsbeleid Rabbae wel aan. „Het kabinet neemt duide lijk afstand van de dwangeul- tuur die er ten aanzien van de minderheden de laatste tijd is ontstaan en waarbij uitsluitend werd gerept over allerlei plich ten die de allochten opgelegd moesten krijgen en nauwelijks over rechten. Van die benade ring neemt het kabinet afstand en daar ben ik blij mee", aldus Rabbae. De Oostenrijkse president Waldheim (rechts) werd op het vliegveld van München begroet door de Duitse Bondskanselier Kohl (links) en de minister-president van Beieren, Streibl. foto DRA MÜNCHEN (REUTER/AFP/DPA) - Bondskanselier Helmut Kohl van Duitsland heeft vrijdag een ontmoeting gehad met de Oostenrijkse president Kurt Waldheim. De felle kritiek op de ontvangst van de internationaal geïsoleerd staande Waldheim, wees hij van de hand. Kohl sprak Waldheim in München op het vliegveld toen de Oos tenrijkse president daar aankwam om een prijs in ontvangst te nemen die hem was toegekend door een conservatieve organisa tie. Het was het eerste bezoek van Waldheim aan Duitsland sinds het Westen hem liet vallen nadat in 1986 bekend werd dat hij een nazi-verleden had. „Als bondskanselier maak ik zelf wel uit wie ik hier in München ontmoet", zo zei Kohl op de luchthaven kort voordat hij Wald heim sprak. In Bonn werd de ontmoeting omschreven als een onofficieel werkbezoek, Kohl die Waldheim regelmatig ziet tijdens zomervakanties in Oostenrijk, zei het normaal te vinden dat hij de democratische leider van een buurland ontmoet. De Duitse kanselier kreeg in binnen- en buitenland, onder meer van het Joodse Wereldcon gres (WJC). forse kritiek te verduren. Kohl haalde fors uit naar het WJC. Afgevaardigden van deze or ganisatie waren eind 1989 - na de val van de Berlijnse muur in november - naar Oost-Berlijn gereisd en hadden daar „op onge hoorde manier" uitgehaald naar de Duitse eenwording. Hij iKohl) had daarover om uitleg gevraagd, maar tot op heden had hij van het Joods Wereldcongres geen antwoord gekregen. ld HAAG (ANP) - Premier e#ers is bepaald niet vrolijk door de dreiging van Griekse boycot in met de kwestie Mace- De spanning is gebaseerd ierkeerde informatie in de t kse media over de Neder- rse opstelling rond de moge- sr, erkenning van die Joego- felsche republiek, zo liet Lub- td vrijdag weten na afloop fle ministerraad. soort acties past in het 1 van Zuid-Europa, de ma- waarop mensen daar met el- Het is geen vrolij- niet iets om vrolijk worden", stelde de minis- rfesident. draait om een telefoon- igek van de president van de -iPsolavische republiek Ma- i nië, Gligorov, met premier jrjers op donderdag. Volgens i gericht van het Joegoslavi- persbureau Tanjug. dat in riekse media veel aandacht gekregen, zegde de pre- de president toe het stre- laar erkenning als zelfstan- rstaat te steunen. i1 Iers maakte gisteravond il)lijk dat hij in dat telefoon alleen heeft gezegd dat iigorovs „zorg" zou doorge- aian minister Van den Broek luitenlandse zaken met het p de bijeenkomst met diens ollega's op 6 april in Lu- piurg. Macedonië vreest te en platgewalst tussen de ntèrs en de Grieken. o siederlandse ambassade in heeft vrijdag een verkla- ring verspreid waarin een be richt als zou Nederland het stre ven „van Skopje" naar erken ning steunen geheel onjuist wordt genoemd. De kwestie van een mogelijke erkenning is op dit moment uitsluitend een zaak van het Portugese EG-voorzit- terschap, aldus de verklaring. Het woord Macedonië wordt daarin zorgvuldig vermeden. Als enige van de EG-landen meent Griekenland dat Macedo nië niet voldoet aan de voor waarden voor erkenning als on afhankelijke staat. Athene stelt zich op het standpunt dat de naam „Macedonië" is voorbe houden aan de streek rondom de Noordgriekse stad Thessaloniki, en beschouwt het afbeelden van een toren in deze stad op het bankbiljet dat het onafhankelij ke Macedonië in omloop wil brengen als een veeg teken. Een boycot van Nederlande pro- dukten in februari heeft zuivel- exporteurs mogelijk enkele mil joenen gekost. PARIJS (REUTER/AFP) - De conservatieve oppositie in Frankrijk heeft vrijdag een gro te overwinning behaald bij de verkiezingen van presidenten van verschillende regio's. Vijftien regionale vergaderingen kozen een conservatieve presi dent zonder steun van afgevaar digden van het Le Pens rechtse Front National (FN), dat zondag landelijk 13,9 procent van de stemmen had behaald. Ook de Provence-Alpes-Cote d'Azur, de thuisbasis van Front-leider Le Pen. kwam in handen van de conservatieve oppositie. De socialisten die bij de verkie zingen van zondag een verplet terende nederlaag leden en te rugvielen naar 18.3 procent, haalden slechts drie regio's bin nen. Twee daarvan kwamen in handen van niet-socialistische ministers in het door de Parti Socialiste geleide kabinet. De oppositie beschuldigde de twee ministers ervan de overwinning te hebben behaald met geheime steun van het Nationaal Front. Jean-Pierre Soisson en Jean- Marie Rausch ontkenden dat. Dat de socialisten inmiddels in de hoek zitten waar de klappen vallen blijkt eveneens uit het feit dat zij in het hele land de steun moesten ontberen van de twee milieupartijen, die bij de verkie zingen van zondag samen 14,7 procent van de stemmen behaal den. en van de communisten (acht procent). In drie regio's werden de verkie zingen verschoven naar maan dag. De afgevaardigden boycot ten de vergaderingen of liepen weg omdat zij werden voorgeze ten door het FN. GARDEREN - Een familielid maakt een foto van de aange treden militairen die volgende week naar Joegoslavië ver trekken om dienst te doen bij de VN-vredesmacht. Gisteren hield de Generaal-majoor Kootkazerne in Garderen, waar de eenheid van de verbindingsdienst is gelegerd, een Ouder dag. Van de 307 mannen en vrouwen is de helft dienstplich tig- Ook minister Ter Beek van defensie was aanwezig. „Ik voel veel waardering en respect jegens de dienstplichtigen die zich als vrijwilliger opgaven", zei de minister tijdens een toe spraak. Hij waarschuwde de blauwe baretten dat hen geen gemakke lijke tijd te wachten. „Maar de VN vinden de risico's accepta bel en de regering sluit zich daarbij aan", zei Ter Beek. Over de toenemende spanning in de republiek Bosnië-Herce- govina, waar een groot deel van het Nederlandse bataljon gestationeerd zal worden, zei hij desgevraagd met enige irri tatie: „Dat is nu juist de reden dat er een VN-vredesmacht wordt gestuurd". De eenheid vertrekt volgende week. Op 1 april gaan vijftig manschappen plus materieel per trein vanuit 't Harde naar de Kroatische hoofdstad Zagreb. Het overige personeel ver trekt met vliegtuigen van de Belgische luchtmacht op 3 april De Nederlanders zijn op twintig lokaties in Kraotie en Bosnië verantwoordelijk voor de communicatiesystemen van de VN -troepen. foto Ruud Hoff/ANP Advertentie) Een lentevlinder irs\ TER SC HE LI. Reserveren: 0118S-3003 DEN HAAG (GPD) - Er zullen op 1 januari 1993 geen voorzie ningen uit het ziekenfonds naar de AWBZ worden o verge r- bracht in het kader van de stel selherziening gezondheidszorg (het plan-Simons). Dit blijkt uit een interview van staatssecretaris Simons in de Staatscourant. Op de vraag of er op 1 januari geen enkele ver strekking naar de AWBZ gaat zegt Simons: „Dat sluit ik inder daad niet uit". Tot nu ontkende de bewindsman altijd dat er op 1 januari 1993 niets zou gebeuren. De staatssecretaris geeft aan de huisartsenzorg pas naar de AWBZ te willen brengen als ook vaststaat dat de specialisten naar de AWBZ gaan. Tot nu toe stond voor de huisartsenzorg 1 januari 1993. voor de specialis ten 1 januari 1995. Tandheelkun de en fysiotherapie zegt Simons pas te willen overbrengen „als het pakket is opgeschoond" Simons meldt verder eer ver schillen in tarieven in de gezond heidszorg te willen. Besluiten over lokale en regionale projec ten in de gezondheidzorg wil hij overlaten aan anderen dan de rijksoverheid. De staatssecretaris willen snel komen met de plicht voor verze keraars om elke verzekerde die zich aandient, te accepteren „De burger krijgt daarmee im mers meer vrijheid", aldus de be windsman. Simons spreekt ver der over de invoering van eigen bijdragen. Hij wil dat echter voorzichtig doen en niet te zwaar aanzetten. Indien dat in het verleden wel is gebeurd, wil hij dat deels terugdraaien. Voor de juiste tijd belt u voortaan 06-8002. Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Telecom. te Jankovitsch. Hij voegde daar aan toe dat de maatregel „die van kracht blijft als er geen ver betering komt. erop gericht is de mensenrechten in ontwikke lingslanden te beschermen Oostenrijk maakt deel uit van de IGGI. het hulpconsortium dat de samenwerking met Indo nesië coördineert. Jakarta eiste woensdag, toen het de hulprela tie met Nederland verbrak, de ontbinding van de IGGI. Volgend kabinet beslist pas over spitsheffing DEN HAAG (ANP) - Het vol gend kabinet zal pas een besluit nemen over de hoogte van de spitsheffing die automobilisten in 1996 in de randstad moeten gaan betalen. Dit kabinet zal de Tweede Kamer alleen een sys teem voor een spitsheffing (of een andere vorm van lastenver hoging voor automobilisten) voorleggen, zonder tarieven. De woordvoerder van minister Maij (verkeer) heeft dat vrijdag meegedeeld. Maij zal haar voorstellen binnen enkele weken in het kabinet be spreken. De plannen worden vervolgens naar de Tweede Ka mer gestuurd als „bijlage" bij de voorstellen voor lastenverhogin gen, die het kabinet nog moet nemen als gevolg van de Tussen balans. De obbrengst van de spitshef fing. jaarlijks circa 700 miljoen, wil Maij gebruiken voor verbete ring van het openbaar vervoer en het aanleggen van autotun nels. Dealer regelt in gevangenis drugstransactie GRONINGEN (ANP) - Het drugskartel dat de Groningse politie ruim twee weken gele den oprolde, heeft zijn handel ook geregeld vanuit de gevan genis. Dat heeft een woordvoer der van de Groningse politie meegedeeld. De 32-jarige S.M zou vanuit het huis van bewaring in Groningen een kilo heroine hebben laten bezorgen bij de 50-jarige D B., de hoofdverdachte van het Gro ningse heroinekartel. M werd in september vorig jaar veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf wegens drugshandel. De provincies Zuid-Holland. Noord-Holland en Utrecht kruipen bestuurlijk steeds dichter naar elkaar toe. Ze hebben gisteren formeel opdracht ge geven voor een onderzoek naar de vorming van één Randstad-provincie. Nog voor het eind van het jaar zullen op een gezamenlijk statencongres de uitkomsten van die studie worden besproken. De Randstad wil zich, los van de achterhaalde provinciegrenzen van het ogenblik, in de naaste toekomst tot een bestuurlijk sterke Europese regio opwerken en naar buiten toe presenteren. De drie provincies geven de toon aan voor een ontwikkeling, die voor de rest van Nederland niet zonder gevolgen kan blijven. In het noorden ën het oosten van het land worden ook al samenwerkingsver banden gevormd en bestuurlijke verbindingen gelegd. Zee land zal in dit proces van provinciale schaalvergroting niet kunnen achterblijven en langzamerhand een principiële keuze moeten maken: welke kant gaan wij op? Er zijn dan twee soorten opties. Zeeland kan aansluiting zoeken bij de grotere verbanden, die zich noordelijk (Randstad) en weste lijk (Noord-Brabant/Limburg) van zijn grenzen beginnen te vormen; met als risico dat het er straks toch maar een beetje bijhangt. Zeeland kan proberen een centrale positie te krij gen en een wezenlijke inbreng te leveren aan een 'natuurlijk' samenhangend geheel als de toekomstige Euregio Schelde- mond. Twee dingen tegelijk doen leidt tot halfslachtigheid. Over die 'ontwikkeling op eigen kracht', samen met de twee Belgische provincies Oost-Vlaanderen en West- Vlaanderen, is de laatste paar jaar al veel gepraat, geconfere- reerd en geschreven. Maar het is totnogtoe teveel een papie ren constructie gebleven. Bovendien sluipt in de voorthob- belende discussie over de vraag hoe die Euregio Schelde- mond er nu eigenlijk moet gaan uitzien, het gevaar dat de horizon te beperkt blijft. Vanuit een toenemend Zeeuws- Vlaams zelfbewustzijn, waarover elders in deze krant meer valt te lezen, wordt vooral een sterke binding tussen Gent en de Kanaalzone tot aan Terneuzen gepropageerd. Maar een Euregio van die omvang maakt geen echte kans in het Euro pa zonder grenzen. Tegenover een toekomstige Randstad provincie zal zij altijd een kleuter blijven. Centraal in een nieuwe sociaal-economische en - later ook - bestuurlijke Eu regio Scheldemond. over de grens met België heen reikend, zal de Westerschelde-Oeververbinding (WOV) een verbin dende rol moeten vervullen. Voor midden-Zeeland ontstaat mèt die WOV de kans om daadwerkelijk de beweging naar het zuiden te maken. Nu is het wat dat betreft nog altijd be helpen met slechts een blik naar het zuiden en een brede plas water voor de voeten. In de Randstad worden op het ogenblik beslissende stap pen gezet om af te rekenen met oude structuren, die in het Europa van straks alleen maar mogelijkheden beperken. Het wordt tijd dat Zeeland daartoe de draad ook eens oppakt. Dat kan gebeuren door in de praktijk van alledag nadrukke lijker grensoverschrijdend aan de slag te gaan Hoe meer er varing met projecten die de overbodigheid van de bestaande rijksgrenzen kunnen bewijzen, des te natuurlijker fundeert zich het draagvlak voor een Euregio. Het Zeeuwse Eerste Ka merlid Eversdijk heeft gisteren in een toespraak voor de Gentse Havengemeenschap nog eens op een interessant punt gewezen: maak meer gebruik van de Europese fondsen die beschikbaar zijn voor ontwikkelingsprojecten in deze sa menhangende regio van Vlaanderen en Zeeland met bijna 2 miljoen inwoners en werkgelegenheid voor 700.000 mensen. De Europese Commissie subsidieert voor 50 procent in acti viteiten om aan een Euregio daadwerkelijk inhoud te geven; dergelijke kansen moetje oppakken. Eversdijks aanbeveling is geen overbodige. Onder Zeeuwse bestuurders bestaat vaak aarzeling om grootschaliger dan voorbij de zichtbare overkanten te denken en te werken. Zo'n eigenschap hoedt voor overdrijving en ze staat garant voor nuchterheid tegep- over luchtkastelen. Maar ze kan ook tot gevolg hebben datje jezelf in de positie manoeuvreert van steeds de achterste in de rij. vdM. van onze correspondent BERLIJN - De Duitse regerings woordvoerder Vogel heeft vrij dag minister van defensie Stol- tenberg en zijn staatssecretaris Hennig in bescherming geno men tegen aanvallen van de SPD. De oppositie eist het ont slag van beide politici, omdat zij de politieke verantwoorde lijkheid zouden dragen voor de levering van 15 Leopard-tanks aan Turkije, terwijl het parle ment dit had verboden. De regeringswoordvoerder zei dat door een fout bij Defensie het parlementsbesluit niet was doorgegeven aan de wapenfabri kant Kraus-Maffei. waar de tanks op staatskosten voor 25 miljoen mark werden opge knapt. De rekening werd door Defensie doorgestuurd naar Fi nanciën. waar deze werd be taald. De Leopards werden ver scheept. naar Turkije. Volgens de SPD heeft Steltenberg zijn ministerie absoluut niet meer in de hand. Directie* K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000 Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94.^ Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155.-8000 Zierikzee Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000; Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur, in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten, maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80, automatische afschrijving 79,30, franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00, jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postreknr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm: minimumprijs per advertentie 23.40; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor bneven bureau van dit blad 5,50 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3