We voelen ons sterk Ons eigen landje, maar een deel van Vlaanderen PZC Het nieuwe elan van ^eeuwsch-Vlaanderen reportage V Jarenlang kon je er de klok op gelijk zetten. Middelburg hoefde maar een plan te lanceren en Zeeuwsch-Vlaanderen voelde zich chtergesteld, misdeeld. Oud-burgemeester Carel Ockeloen van 'erneuzen was de kampioen-klager, die zich ergerde aan de egentenmentaliteit in de Zeeuwse hoofdstad. [et tij is gekeerd. Zeeuwsch-Vlaanderen voelt zich niet langer het uiken Calimero, dat alleen op een zeurderig toontje 'jij is groot en ik is lein' te berde kan brengen. Vervaging van de grenzen en de Euregio ebben bij bestuurders en ondernemers ten zuiden van de festerschelde een nieuw elan doen ontbranden. Zeeuwsch-Vlaanderen eeft Middelburg nodig, zeker. Maar dat geldt ook andersom: liddelburg wil Zeeuwsch-Vlaanderen niet kwijt. En dat is een lekker evoel. ZATERDAG 28 MAART 1992 2 5 Zicht op Zeeland vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen: Wordt de afstand onoverbrugbaar? Ridder Carel trok ooit ten strijde, maar kwam al snel tot de conclusie dat hij zich beter kon terugtrekken achter de vei lige slotgracht om er z'n eigen boontjes te doppen. „In Middelburg zien ze me als een rotte kool bij de groentevrouw", verzucht te oud-burgemeester Carel Ockeloen van Terneuzen jaren geleden, na wéér een ver loren discussie in de abdij van Middel burg. Voorzitter Guust Ververs van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg blosjes op de wangen toen hij in het najaar van '90 ver kondigde: „Als de relatie Zeeuwsch- Vlaanderen - Zeeland zo slecht blijft doen we er goed aan ons om te draaien. Zeeland de rug toe te keren en ons op Vlaanderen te richten." Netjes protesteren tegen aller lei zaken die de regio dupeerden, had toch geen zin. En de Hulster wethouder Ben Pi- cavet: „Ik heb altijd de indruk dat ze Zeeuwsch-Vlaanderen in Middelburg als een verloren hoek beschouwen." Kortom. Zeeuwsch-Vlaanderen telde maar weer eens 100.000 stiefkinderen. Wéér eens, want die klaagzang werd de afgelopen tientallen jaren om de paar jaar aangehe ven. Zeeuwsch-Vlaanderen stiefmoeder lijk behandeld, in de vergeethoek, achter gesteld. Voorbeelden te over. Het getreuzel met de Westerschelde Oeververbinding, de onwil om de doorgaande wegen ('het zijn toch eigenlijk veredelde karresporen') dras tisch te verbeteren, krakkemikkige veer boten met stijgende tarieven, terwijl de Zeelandbrug tolvrij wordt, de Zeeuwse Kabeltelevisiemaatschappij die Zeeuwsch-Vlaanderen eerst niet wilde be- kabelep maar nu pleit voor een drastische verhoging van de tarieven, de rellen rond de reorganisatie van de ziekenhuizen, het onbegrip bij de bestuurders in Middel burg over de vrijages van Terneuzen met Gent- Ridder Carel in '83: „Zeeland is voor die mensen, zo lijkt het wel, alleen maar de overkant..." Ridder Carel in '89: „Ach, we lijden daar niet onder. Wij zijn hier natuur lijk wel zo zelfbewust dat we onze eigen zaken wel regelen." Zo was Ockeloen. De buik vooruit, de vuisten gebald in de zak ken, wegsjokkend uit de abdij, met de pont en vervolgens richting Terneuzen. Om daar z'n plan te trekken. In die dagen viel het woordje 'afscheidingsbeweging'. Monaco Zeeuwsch-Vlaanderen een status-aparte? In '83 droomde een collega-journalist bij die gedachte even weg. Hij schreef: „De staatsvorm is een republiek, maar dan wel één met het leefklimaat van het vorsten dom Monaco. Belastingen worden afge schaft. belastingkantoren en meer van die boze gebouwen worden in gebruik geno men als eroscentra en gokhuizen. Die gaan een voorname bron van inkomsten vormen. Niet-Zeeuws-Vlamingen worden met zachte doch dwingende hand naar el ders verwezen: in de haven van Breskens wordt voor onbepaalde tijd een Russische onderzeeër gestationeerd om protesten van Westerse mogendheden in de kiem te smoren. De aanmeldingen voor Navo en Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hulst: Minder afhankelijk van Middelburg. Ik KIHB. J Secretaris drs A. A. D. Saman van de Kring van Werkgevers in de Kanaal zone: Sterke economische relatie met België. De Temeuzense burgemeester drs R. C. E. Barbé: Middelburg, prima, maar... Voorzittere G. Ververs van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen: Niet op hol slaan. Verenigde Naties liggen in concept ge reed, evenals de ontwerpen voor een eigen munt- en postzegelstelsel. En de veren, die worden vrij..." En wiens conterfeitsel zou op die eerste zegel dienen te verschijnen? Natuurlijk! Dat van president Barbé. Al zou de zegel daardoor wel wat groter uit vallen dan de standaard-afmetingen... Genoeg gedroomd. De tijden zijn veran derd. Zeeuwsch-Vlaanderen voelt zich niet langer 'Calimero', dat tuttige kuiken dat altijd maar weer klaagde dat iedereen groter was en hij maar klein. En dat dat toch niet eerlijk was. De regio heeft de hal ve eierschaal afgezet en in een hoek ge worpen. Bestuurders en ondernemers in de ooit zo geplaagde streek rechten plotsklaps de schouders en blikken zelfbe wust de wereld in. Treden ook de dames en heren van gedeputeerde staten zelfver zekerd tegemoet. De tijd van klagen is voorbij. De oorzaak? Een groeiende eens gezindheid, het besef dat je moet uitgaan van je eigen kracht én vooral de Euregio- gedachte. Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hulst: „Ik kan en ik wil de pro vincie niet passeren. Het zou dwaas zijn als je je ogen zou sluiten voor het feit dat je 'Middelburg' gewoon nodig hebt. omdat het Rijk nu eenmaal geld doorsluist via de provincie. Dat mag je niet negeren na tuurlijk. Maar het is inderdaad wel zo dat ik tegenwoordig heel wat ontspannener met de provinciebestuurders om de tafel schuif. Waarom? Omdat we een alterna tief achter de hand hebben: België!" Lobby Kessen, z'n collega drs R. C. E. Barbé van Terneuzen, voorzitter Ververs van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken, secre taris drs A. A. D. Saman van de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone, ze zitten stuk voor stuk op dezelfde lijn. Zeeuwsch- Vlaanderen presenteert zich steeds na drukkelijker als één, sterke regio. Ver koopt zich ook zo in Den Haag. Brussel en... Middelburg. Er is zelfs sprake van een Zeeuws-Vlaamse lobby richting Den Haag en Brussel. En waar in het verleden werd geklaagd over een falende Zeeuwse lobby, lijkt de Zeeuws-Vlaamse flink wat vruchten af te werpen, getuige de Euregio -gelden die in het vooruitzicht worden ge steld. Gedeputeerde ing J. I. Hennekeij, zelf Zeeuws-Vlaming maar al jaren 'vergroeid' met het Middelburgse, beaamt het: „De standpunten die ons vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen bereiken zijn de laatste tijd meer eensluidend. Ik vind dat uitermate belangrijk. Dat eeuwige gekreun van wel eer vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen... Och, gekreun hoor je ook in andere delen van Zeeland. Dan is het gewoon een kwestie om daar samen met die betrokken be stuurders een oplossing voor te vinden. Denk maar aan de vorming van het stads gewest Vlisburg. Dat is toch ook gelukt. Ik denk dat Zeeuwsch-Vlaanderen absoluut niet te klagen heeft over gebrek aan aan dacht van onze kant. In tegendeel zelfs. En die vrijages van Zeeuws-Vlaamse ge meenten met de Belgen stuiten bij ons ook niet op bezwaren. Ik ben daar nogal nuchter in en ik juich die samenwerkings vormen toe. Je kunt er waarschijnlijk je voordeel mee doen, al denk ik dat. op het moment dat zich een groot bedrijf wil ves tigen in de Kanaalzone, Gent en Terneu zen toch weer als concurrenten tegenover elkaar zullen staan." Burgemeester Barbé van Terneuzen: „In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft heel lang het beeld overheerst dat in het provinciale be leid onvoldoende rekening werd gehou den met alle mogelijke potenties die onze regio heeft. Het idee van: we worden on voldoende gehoord en onvoldoende geho noreerd in het beleid. Nou, ik heb zelf in Middelburg gezeten en ik vind dat je dat beeld wat moet nuanceren. Want er wordt wel degelijk geprobeerd rekening te hou den met de wensen en verlangens in dit gebied." Zelfbewust „De fysieke afstand tussen de bestuurlijke circuits speelt een uiterst belangrijke rol. Besturen is immers niet alleen wet maken of regelgeving uitvaardigen, een belang rijk onderdeel wordt ook gevormd door de informele circuits. Die van Walcheren en van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn bijna vol strekt gescheiden. Ik denk dat dat een van de fundamentele oorzaken is van een ze kere verwijdering. Maar wat zie je nu in derdaad gebeuren? Ik kan het niet weten schappelijk onderbouwen hoor, maar het is een indruk: het verdwijnen van dat Cali- mero-effect. In Zeeuwsch-Vlaanderen groeit in toenemende mate het besef dat de grens plotseling veel minder een bar rière vormt en dat er met die Vlamingen misschien aardige dingen te regelen zijn. Het zich onderbedeeld voelen is zich aan hpt transformeren dankzij de ontdekking van die andere kant van de grens. Blijk baar was die grens tot voor kort toch meer dan zomaar een streep op de kaart, toch ook een fysieke barrière. We krijgen nu plotseling veel meer mogelijkheden. Nu ontstaat er dan ook een zelfbewuste hou ding. Zo van: prima Middelburg, maar we hebben andere potenties en mogelijkhe den en die zullen we proberen te benut ten!" Dat groeiend zelfbewustzijn bevordert de eensgezindheid, zo blijkt. Barbé denkt dat het feit. dat nu meer gewicht wordt toege kend aan het periodieke overleg van de b en w's van de acht gemeenten, dat saam horigheidsgevoel heeft versterkt. Samen sterk, inderdaad. Ververs van de Kamer van Koophandel: „Die kleinschaligheid werkt in ons voordeel. De lijnen hier zijn erg kort: we treffen elkaar bijna dagelijks, we kunnen düs snel actie nemen. En we zijn allemaal gewend voor onszelf te knok ken. Die mentaliteit heerst er nu. We zijn ons bewust van onze kracht. En nu de grens vervaagt, kloppen we aan bij onze zuiderburen om zaken te doen. Dat moet je niet structureren, nee. je praat ermee van mens tot mens." Saman van de Kring van Werkgevers: „Barbé heeft gelijk met die fysieke af stand tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Middelburg. Dat gaf inderdaad het gevoel dat er nogal veel vanuit Middelburg werd geregeld. Ockeloen had het dan altijd over 'die regentenmentaliteit'. Je ziet nu dat de Euregiovorming formeel weliswaar wordt geleid vanuit Middelburg en de Vlaamse hoofdsteden, maar dat de dingen toch al lemaal in Zeeuwsch-Vlaanderen gebeu ren. Kijk, je kunt niet om Middelburg heen. Maar ik verwacht eerder geld uit Brussel - in het kader van die Euregioge- dachte - dan van elders. En wat de econo mische relatie betreft: die is er minder met Walcheren dan met België." Open armen Kessen slaat zich, in de wat rommelige burgemeesterskamer in het stadhuis van Hulst, niet op de borst. Maar constateert wel, tevreden achteroverleunend: „Jaren geleden al heb ik gewezen op de mogelijk heden die de andere zijde van de grens biedt. Daar werd aanvankelijk wat schampertjes om gelachen. Maar heb ik gelijk gekregen of niet? Wij worden daar door wat minder afhankelijk van Middel burg en ik vind dat wel een plezierige ge dachte. Bestuursrechtelijk kun je er na tuurlijk niet omheen, maar het wordt wel allemaal wat leuker. Het proces is nu van dien aard dat iedereen inziet dat wij hele maal geen geïsoleerd gebied zijn, com pleet ahankelijk van Middelburg. We kun nen ook de andere kant op, die van de Bel gen. En die ontvangen ons met open ar men. Gek eigenlijk, want wij hebben veel minder te bieden dan zij zelf." Ververs: „Logisch dat wij ons steeds ster ker voelen, met die contacten met België achter de hand. Het zwaartepunt is zich naar het zuiden aan het verleggen, nieuwe industriegebieden in Zuid-Frankrijk. Zuid-Duitsland. de verbinding met Enge land. de ontwikkelingen op de linkeroever bij Antwerpen. Het zakt allemaal naar het gebied onder de Westerschelde. Maar we moeten natuurlijk ook weer niet op hol slaan. We moeten blijven samenwerken met Middelburg en niet denken dat wij vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen de lakens in fotografie Camile Schelstraete de rest van de provincie nu weieens zullen uitdelen. We mogen nooit vergeten dat we toch eigenlijk maar heel kleinschalig zyn." Ook burgemeester Barbé voelt er niets voor met Middelburg te breken. „Nee, staatsrechtelijk zou dat onjuist zijn; het kan trouwens helemaal niet. Bovendien blijven we Nederlanders En Zeeuwen. Waar het om gaat is dat wij. door geza menlijk te opereren, veel meer kansen kunnen creeren. liefst met steun van Mid delburg Ze knikken allen. Nee. met Mid delburg mag je niet breken. Ververs is heel wat genuanceerder dan een paar jaar gele den toen hij opriep 'de Walcherse lobby' massaal de rug toe te keren. De Kamer van Koophandel heeft zelfs hele goede contacten opgebouwd met de ambtena ren ten provinciehuize. „Alles wat je sa men kunt doen. moetje doen. We moeten Middelburg nu geen trap na geven, want we hebben elkaar toch nodig." Saman blijft, ondanks de sterk veranderende si tuatie. kritische kanttekeningen plaatsen bij zaken als de gebrekkige aan- en afvoer- wegen van de WOV in Zeeuwsch-Vlaande ren en het 'achterlijke' wegenstelsel in de hele regio. „Maar doen alsof Middelburg niet bestaat, dat kan natuurlijk niet, ook al vind ik dat men zich daar zo nu en dan weieens wat bescheidener zou mogen op stellen. Nu gedragen ze zich nog te vaak alsof ze een provincie besturen die tien keer zo groot is als Zeeland..." Kessen: „Kijk, het ideaalbeeld is natuur lijk één Euregioraad in het grensgebied, met verregaande bevoegdheden. Maar dat is dan ook het absolute idaalbeeld. Een provincievrij Zeeuwsch-Vlaanderen, naar het voorbeeld van Rotterdam, zou ook leuk zijn. Kijken ze tenminste niet meer over je schouder mee. Maar ach, de contacten met Middelburg zijn goed, dus waarom moet je die dan op een laag pitje zetten. Je hebt elkaar tóch nodig." Tenslotte Barbé. De buik vooruit als Oc keloen. maar minder een straatvechter, meer de man van 'de stille diplomatie': „Ik merk in Middelburg een zekere zorg, hoe moet ik het uitdrukken... Zo van: Ja, wordt door het handelen van Zeeuwsch- Vlaanderen de totale Zeeuwse eenheid niet verstoord. We hebben die regio hard nodig om één vuist te maken richting Den Haag en als ze dan richting België gaan. gaat dat dan niet ten koste van de rest... Je zou bijna zeggen: het omgeklapte Cali- mero-effect... Ik hoor het regelmatig in ge sprekken. Opmerkingen als 'jullie verge ten toch niet dat jullie Zeeuwen zijn. Dat hoor je steeds vaker. Vroeger was het: Daar heb je die Zeeuws-Vlamingen weer. ze voelen zich weer ondergeschoven. En nu: Jullie vergeten toch niet dat jullie bij Zeeland horen hè? Nou. dat vergeten we helemaal niet. Maar men kan ons het recht niet ontzeggen - 't is zelfs een plicht - te streven naar optimale voorzieningen voor ons gebied, voor onze bevolking. We hebben nu ontdekt dat we aan de andere kant van de grens hele goeie vrienden heb ben. Fijn toch?" Wout Bareman Begin jaren tachtig liet het dagelijks bestuur van de provincie, zoals al tijd druk in de weer met voorbereidingen voor een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beve land, een ferm geluid horen. De waar schuwing was gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat: Krenterig heid in Den Haag, en dus een streep door de tunnel- en brugplannen, zou wel eens kunnen leiden tot een afscheidingsbewe ging in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ongetwijfeld kregen de Zeeuwse be stuurders de lachers op hun hand. Een status-aparte voor Zeeuwsch-Vlaande ren. wie kon daaraan geloof hechten? In een landstreek, waar nog begin deze eeuw het "Van d'Ee tot Hontenisse... maar deel van Nederland' misschien niet welluidend, maar wel uit volle borst werd gezongen, waren slechts weinig voor standers van een afscheidingsbeweging te vinden. Ook zonder brug of tunnel naar de overkant was er vrijwel niemand die zich van Den Haag en Middelburg wilde afkeren. Die gerichtheid op Nederland heeft his torische wortels. In de middeleeuwen was de kuststrook - voor zover het land bedijkt was - deel van Vlaanderen. Tij dens de Tachtigjarige Oorlog 11568-1648) kwam de zuidelijke oever van de Wester schelde in bezit van de noordelijke ge westen, die na enige aarzeling de Repu bliek der Zeven Verenigde Nederlanden vormden. Vanuit handelspolitiek oog punt was Staats-Vlaanderen, zoals het gebied toen werd genoemd, een uiter mate belangrijke aanwinst. De Wester schelde als levensader van de handels metropool Antwerpen kon effectief wor den afgeknepen. In de laatste jaren van de onafhankelijk heidsstrijd werd al duidelijk dat er in Den Haag en Amsterdam machtsspel letjes werden gespeeld. Stadhouder en legeraanvoerder prins Frederik Hendrik wilde niets liever dan Antwerpen op de Spanjaarden veroveren. Omdat Hol land. dat van alle gewesten het meeste geld voor de krijgsvoering beschikbaar stelde, steeds net op tijd de geldkraan dichtdraaide, heeft de prins nooit echt het beleg voor de Sinjorenstad kunnen slaan. De Hollanders waren Antwerpen liever kwijt dan rijk. Met het slot op de Schelde hadden ze voldoende mogelijk heden om de aartsrivaal te ringeloren. Gevolg van die politiek was dat Staats- Vlaanderen eeuwenlang van Vlaanderen werd los gescheurd. Als generaliteits land was het gebied in de 17e en 18e eeuw weinig meer dan een wingewest. Al tij dens de oorlog tegen de Spanjaarden was er sprake van een ware volksverhui zing. De meeste katholieken vertrokken, protestantse immigranten namen hun Het Belgische annexatiespook strekt zijn klauwen uit naar de onschuldige w ichten Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Limburg, die bescherming zoeken bij de Nederland se maagd. Spotprent van Johan Braakensiek. plaats in. Alleen in Hulst en de grens- plaatsjes bleef de katholieke godsdienst een factor waarmee rekening moest wor den gehouden. Vervreemding Die landverhuizing, gecombineerd met de barrière van de grens, maakte dat de kuststrook van Vlaanderen vervreemd de Nog altijd is er een duidelijk verschil tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Bel- gisch-Vlaanderen: De huizenbouw, de ruimtelijke ordening, de taal... Pas in de Franse Tijd, van 1794 tot 1813, en vervol gens tijdens het koninkrijk van Willem I - Nederland en België samen - tot 1830, werden de obstakels opgeheven en kon Zeeuwsch-Vlaanderen nauwelijks meer als deel van Zeeland worden beschouwd. De Belgische Opstand bracht de situatie van voor de Franse Tijd terug, zij het dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet langer als ge neraliteitsland te boek stond. Sterker nog. vanuit Middelburg werden pogin gen ondernomen om de publieke opinie in de grensregio gunstig te stemmen door een eind te maken aan de achter stelling van de katholieken. Toch bleven de banden met Vlaanderen. Een groot deel van de landerijen was - en is - in handen van Belgische grootgrond bezitters. En de industriële ontwikkeling van de Kanaalzone is aan Belgisch kapi taal te danken. In 1918 en 1919 zagen de zuiderburen hun kans schoon. Nederland was buiten de Eerste Wereldoorlog gebleven, België had het daarentegen zwaar te verduren gehad. Als compensatie dachten No- thomb en de zijnen aanspraak te kunnen maken op Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid -Limtuirg. In het internationale verdeel- en heers-festijn na afloop van de eerste grote wereldbrand wist Nederland averij te voorkomen. De massale anti-annexa tiebeweging in Zeeuwsch-Vlaanderen was eens te meer een bewijs hoezeer de inwoners zich met Nederland verbonden voelden. Zeeuwsch-Vlaanderen als slot op de Schelde De vasthoudendheid van Den Haag heeft al die eeuwen een machtspo litieke basis gehad. En Nederland kon voet bij stuk houden, omdat er vanuit Belgie slechts één keer geprobeerd is een natuurlijke noordgrens te krijgen. Het land was óf onderdrukt óf te verdeeld in zichzelf om ooit een stevige vuist te ma ken. Dat heeft de Nederlanders zonder meer in de kaart gespeeld. Die verdeeldheid is er nog Maar met de vorming van een Europese binnenmarkt veranderen de uitgangspunten. Waar grenzen vervagen is geen ruimte meer voor domme machtspolitiek. Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 25