Vergeten polders aan de achterkant van Zeeland Met Romy Schneider in de fietsenstalling reportage zaterdag28maart 1992 22 levend verleden Sporen van toen. Herkenbare tekens van een vervlogen tijd. In de rubriek Levend Verleden spreken ze van vroeger. Het gebouwtje Tavenu, de vroegere fietsenstalling/garage/bioscoop van Haamstede. fotografie Wim Riemens Haamstede had in de jaren vijftig zijn eigen 'cinema paradiso'. In het gebouw Tavenu, waar nu flipperkasten, fruitautomaten en computerspelletjes de ver veelde toerist staan op te wach ten, heerste in de jaren vijftig het witte doek. W.J. Bom, de ei genaar van het naastgelegen ho tel Bom en J.F.J. van den Berge van foto Berge zorgden er voor dat de Schouwenaren zich op eenvoudige klapstoeltjes kon den vergapen aan illustere film helden als Laurel en Hardy, Bing Crosby, Bob Hope. James Dean, Doris D en natuurlijk Ro my Schneider in haar lieflijke rol als Sissi. De naam Tavenu prijkt sinds een ijverige schilderbeurt niet meer boven de ingang van het karakteristieke pandje naast hotel Bom. De verflaag is sym bolisch voor de veranderende tijden. Want ooit was Tavenu centrum van het Haamsteedse dorpsleven. Er werden boeren bruiloften, zanguitvoeringen en toneelavonden gehouden, maar bovenal kreeg Tavenu naam als bioscoop, voor een klein dorp als Haamstede een bijzonder heid. Fietsenstalling Eind jaren veertig lieten de filmenthousiasten Bom en Van den Berge tijdens de bonte ker misdagen de dorpelingen voor het eerst kennismaken met het fenomeen film. De fietsenstal ling en garage van het hotel werd omgetoverd in een bio scoop. Bom plaatste z'n 16 mm projector aan de ingang van de stalling en hing het witte scherm midden in de garage. In 1947 stonden verschillende films op het programma, zoals 'M'n prinses wordt geschaakt'. De cowboyfilm 'Rawhide' en 'Luchtheld tegen wil en dank'. De klapper was echter 'Rade maker in moeilijkheden', een speelfilm die Bom en Van den Berge zelf hadden vervaardigd. In deze film gaat jachtopziener Jan Kunst op zoek naar bakker Rademaker die enkele eieren van zilvermeeuwen buit had ge maakt. Later ontgroeide de film het pre dikaat kermisattractie. Toen Bom in 1954 de filmprojector van de Zierikzeese bioscoop kon overnemen, kwamen er vaste filmavonden in Tavenu. Deze projector werd niet aan de straatkant opgesteld. Voor een voorstelling moesten daardoor alle klapstoeltjes worden omge draaid. Op het podium werden zo'n vijftig stoeltjes neergezet die als balkonplaatsen aan de filmliefhebbers werden ver kocht. De Haamstedenaren hadden graag anderhalve gul den over voor deze bevoorrechte plek. maar toeristen uit de Randstad, gewend aan het plu che van de grote bioscopen, ke- In de polders op de grens tussen Zeeland en Brabant heerst rust. ken wel raar op als ze na het ko pen van een balkonkaartje wer den verwezen naar het toneel. Maar ach, wie weet beschouw den de badgasten uit Amster dam of Rotterdam de bioscoop wel als een toeristische attrac tie. De Westhoek bood toen im mers nauwelijks vertier. De toe risten kwamen voor de zee, strand, duinen en bossen. Meer niet. Dat er in Haamstede films werden vertoond was meeege- nomen, ook al waren deze films de afdankertjes van andere bio scopen, zoals van die in Zierik- zee. De dorpelingen maalden er echter niet om dat de films die in bioscoop Bom werden gedraaid al maandenlang elders in roula tie waren geweest. Voor hen was elke voorstelling een première. In Zierikzee was weliswaar ook een bioscoop, maar daar kwa men alleen de Schouwenaren die in het exclusieve bezit waren van een auto. Licht aan Voor toeristen waren in de West hoek weinig premières te bele ven. Zij konden in Haamstede voor de tweede keer een film be kijken, en daarbij kregen zij ook het polygoonjournaal opnieuw voorgeschoteld, met nieuwsflit sen die drie weken eerder in de Randstad waren vertoond. Maar er wachtte de argeloze toe rist nog een verrassing: om het half uur ging het licht aan om de filmbanden te verwisselen, want Bom had maar één projector. De toeristen zorgden er wel voor dat de zaal. die ongeveer 150 klapstoeltjes kon bevatten, drie keer per week aardig vol zat. 's Winters was de bioscoop heel wat leger. Bom draaide dan al leen op zaterdagavonden zijn films en bij voldoende belang stelling werd de film van de week maandagavond herhaald. Het publiek kwam uit alle lagen van de bevolking, al viel er voor jongeren wat minder te genie ten. Sommige films waren voor veertien jaar of ouder, andere waren niet toegankelijk voor personen onder de achttien jaar, zoals 'De man met de wassende beelden'. Politieman De Mooy kwam af en toe eens kijken of er geen knapen van een jaar of vijf tien stiekem naar binnen waren gekropen. Maar Bom waakte zelf ook over zijn publiek en des noods zette hij de jeugdigen hardhandig de zaal uit. In 1964 is het afgelopen met ci nema Tavenu. Bom kreeg het te druk met zijn hotel, maar bo vendien bracht de televisie de bioscoop een genadeloze klap toe. Sindsdien is het witte doek niet meer teruggekeerd in Haamstede. Maar Bom en Van den Berge ga ven Haamstede een blijvende herinnering aan die filmdagen. Tientallen films die zij zelf maakten zijn bewaard gebleven en liggen nu in blikken op zolder bij familieleden. Bom begon reeds eind jaren dertig met het vastleggen van belangrijke ge beurtenissen. zoals de oorlog, de watersnoodramp en de laatste rit van de stoomtram. Wellicht kan ooit, met de vertoning van dit ongetwijfeld unieke mate riaal, de Haamsteedse filmtradi tie herleven. Jaap Versluis Een vergeten stukje Zeeland. Tussen het Schelde-Rijn-kanaal en de provinciegrens met Noord- Brabant. De meeste bewoners van de polders in deze strook niemandsland spreken met een Brabants accent, doen hun boodschappen in Woensdrecht of Bergen op Zoom, maar zijn wel degelijk officiële Zeeuwen. Officieel ja, want op de vraag of ze zich Zeeuw voelen antwoorden ze 'als het zo uitkomt'. Dat typeert een beetje de aard van de mensen in dat gebied. Ze hebben het gevoel alsof ze noch bij Zeeland noch bij Noord-Bra bant horen. Een voorbeeld: ze staan in het Zeeuwse telefoon boek. maar hebben het netnum mer van Woensdrecht. En de PTT weigert hun verzoeken om ook in het west-Brabantse telefoonboek afgedrukt te worden. De boerderij en die op het grondgebied van Zee land staan krijgen hun post be zorgd door een 'Zeeuwse' PTT- auto. Hun directe buren, die op Brabants grondgebied wonen, krijgen de post van een Brabantse PTT-er. „Als ze niet uitkijken rij den die PTT-wagentjes elkaar van de weg, want het is niet zo breed hier", merkt een van de bewoners op. Hun vaders en opa's waren eigen lijk pioniers. Ze begonnen boerde rijen in gloednieuwe polders. Som mige van die polders zijn pas deze eeuw bedijkt, zoals de Völckerpol- der in 1904, de Kreekrakpolder in 1923 en de Paviljoenpolder zelfs rond 1970. Misschien is het een rest van die pioniersmenaliteit, die nog een beetje een stempel drukt op de inwoners van dat stukje vergeten Zeeland. Ze zijn er gewend hun ei gen zaakjes te regelen. Ze hebben hun eigen kleine waterschapjes, al zal dat niet lang meer duren. En ze hebben er rust. Völckerdorp De polders, vooral figuurlijk zo ver verwijderd van Zeeland, zijn het eenvoudigst met behulp van een landkaart terug te vinden. Ze zijn goed te zien uit de auto, vanaf de Kreekrakbruggen, rijdend in de richting Bergen op Zoom Het is de smalle streep land met als linker en rechterbegrenzing respectieve lijk de Ooster- en Westerschelde. Iets verderop vormt het tracé van de Zoomweg-zuid die momenteel aangelegd wordt de oostelijke grens. Links ligt de Hogerwaard- polder met twee boerderijen. Aan de rechterkant van de snelweg de overige polders. Als je er niets te zoeken hebt, rijd je er zonder meer voorbij. Wie naar een van de pol- dertjes wil moet een ingewikkelde omweg maken onder de Kreekrak bruggen door of via de Bathse- brug. Je komt dan bijvoorbeeld langs het Zeeuwse gehucht Völc kerdorp in de Völckerpolder. Een schilderachtige verzameling van een tiental witte huisjes. Mevrouw Michielsens: „Als je in Rilland naar de Damesweg vraagt weet bijna niemand die te liggen, terwijl we toch onder de voorma lige gemeente Rilland-Bath val len. Maar in Woensdrecht kennen ze ons allemaal." Het is historisch gezien eigenlijk Brabantse grond, zo blijkt uit een uitleg van ing. P. van der Maas. hoofd van de technische dienst van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland. De slikken en schorren van het voormalige Kree krak zijn vanuit de Brabantse Wal (de heuvel waarop Ossendrecht ligt) ingedijkt. In 1884 ontstond de Damespolder, in 1897 de Anna Ma- ria-polder. in 1904 de Volckerpol- der en ten noorden van de Kree- krakdam in 1912 de Hoogerwaard- polder. Het is niet alleen vanuit die histo rie. maar ook vanuit de praktijk dat het eigenlijk voor de hand had gelegen om deze polders bij Noord -Brabant te voegen. Een groot deel van het oppervlakte- en grondwa- Het waterbeheer ontrukt een stukje niemandsland aan de vergetelheid. De bewoners zijn er niet blij mee... ter van de Brabantse Wal stroom de naar beneden in de richting van Zeeland en bereikte vroeger via sloten en doorlaatsluizen in de nieuwe polders de Ooster- en Wes terschelde. Dat is nog steeds zo. al leen stroomt het water van de Bra bantse Wal nu in een sloot die langs het Schelde-Rijn-Kanaal loopt en uit die sloot via een lei ding van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland onder het kanaal door de Westerschelde in. En het is die buis die in de toekomst nog wel eens voor beroering in het verge ten deel van Zeeland kan gaan zor gen. Touwtrekken Aan de mensen zelf zal het niet lig gen. Het gaat prima zo, al jaren, vertelt P. H. J. Michielsens uit de Damespolder. Toch zijn er veran deringen op til. Al vanaf 1954 zijn de provincies Noord-Brabant en Zeeland aan het touwtrekken over twee uiterst kleine waterschappen in dat gebied. Dat zijn de Hoger- waardpolder en de Damespolder. De grenzen van die waterschappen lopen exact gelijk aan de grenzen van de gelijknamige polders. Der gelijke kleine waterschappen zijn tegenwoordig op zich al bijzonder, maar zeker als ze voor een deel in Zeeland en voor een deel in Noord- Brabant liggen. En ook al regelen de polderbewoners hun zaken al jaren naar ieders volle tevreden heid: in de twee provinciehuizen wordt daar anders over gedacht. Het lijkt nog het meeste op het oude kinderspelletje 'landjepik'. Uit een ambtelijke notitie van de provincie Zeeland blijkt dat beide provincies niet tot een 'voor partij en bevredigende oplossing konden komen' en dat zelfs de hulp van de minister van verkeer en water staat moest worden ingeroepen. Die kwam uiteindelijk met een compromis waar de provincies zich bij hebben neergelegd. De wa terschappen Damespolder en Ho- gerwaardpolder worden bij het wa terschap Noord- en Zuid-Beveland gevoegd en in ruil daarvoor mag het Hoogheemraadschap west- Brabant (verantwoordelijk voor de waterzuivering in west-Brabant) de baas spelen in het Zeeuwse deel van het Markiezaatsmeer. Michielsens is lid van het dagelijks bestuur van het waterschap Da- mespoler. Zijn buurman C. G. M. van Lakwijk is dijkgraaf. Verder is J. Goense lid van het dagelijks be stuur. In de polder staan 6 boerde rijen. Daar wonen de ingelanden. Hoofdingelanden zijn er niet, want daarvoor wonen er niet genoeg mensen in de polder, lacht dijk graaf Van Lakwijk. Eens in het jaar is er vergadering. Dan komt een tiental mannen in een nabij gele gen café in Woensdrecht bijeen en worden de zaken weer geregeld. De pachters hebben van de eigenaren van de grond een volmacht om te stemmen, zodat alle mannen uit de polder present kunnen zijn. Een west-Brabants café is voor zoiets een mooie gelegenheid. Een eigen gebouw, een polderhuis, heeft het waterschap niet. „Nee", zegt Mi chielsens. „Zulke dingen drijven de kosten op." Zou er dan toch iets van een Zeeuwse inborst inzitten? Van Lakwijk en Michielsens zijn best tevreden over het werk van hun waterschap. Het geschot is laag. zo'n 50 gulden per hectare. Maar nu is al duidelijk dat het duurder wordt door de fusie. Het geschot gaat met sprongen om hoog en wordt uiteindelijk meer dan verdubbeld. En waarom? De afgelopen jaren zijn alle wegen in het waterschap nog geasfalteerd. Zo'n 3.5 kilometer: de Damesweg, de Damesdwarsweg en de Sophia- weg. Weg met de kinderkopjes. En het grondwaterpeil is ook altijd prima in orde. Zodanig dat er geen klachten zijn uit de naburige pol ders. Dat houdt Michielsens zelf in de gaten bij het sluisje in de naast gelegen Volckerpolder. Een kost bare zuiveringstaak heeft dit wa terschap niet. De boerderijen lozen ongezuiverd op de poldersloten. En ook dure zeeweringen ontbre ken. Dat maakt het allemaal over zichtelijk. „Het functioneert best. Maar ja. de fusie is door de provincie opgelegd. Als we het tegen hadden kunnen houden, was het er nooit van geko men". zucht Michielsens nog eens. En of het in de toekomst ook alle maal wel goed zal gaan, valt nog maar te bezien. Als de boeren nu een dam naar hun land willen aan leggen, regelen ze dat onderling. Dan komt weer die Brabantse ge moedelijkheid boven. In de toe komst moeten ze toestemming vragen aan het waterschap. Dat betekent eerst een schriftelijk ver zoek indienen, dan komt het amb telijk apparaat in werking, mede werkers van het waterschap ko men een kijkje nemen, dan moeten er zogenaamde leges-kosten be taald worden en op den duur valt dan een beslissing of het nu wel of niet mag. Dat zijn ze dus niet ge wend. Maar het zal op den duur wel wennen. „Als we maar geen problemen krij gen met het grondwaterpeil. Dat moeten we goed proberen te rege len als ons waterschap wordt opge heven." Van Lakwijk en Michiel sens kijken elkaar instemmend aan. Aan hen zal het niet liggen. Het gaat al jaren goed. Waar ze bang voor zijn is een meningsver schil tussen het waterschap Noord -en Zuid-Beveland en het west- Brabantse waterschap De Agger. Dan zitten zij er tussen. Meetopstelling De eerste tekenen zijn er al. In de oude uitwateringssluis nabij de boerderij van de broer van Michiel sens wil het waterschap Noord- en Zuid-Beveland een watermeetop stelling plaatsen. Michielsens ver moedt dat het Zeeuwse water schap controle wil krijgen op de hoeveelheid water die afkomstig is van de Brabantse polders. En daar zou in de toekomst wel eens on enigheid over kunnen komen, voorspelt hij. Het hoofd technische dienst Van der Maas van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland legt uit dat tussen het Zeeuwse en het Bra bantse waterschap inderdaad een zogenaamd waterakkoord wordt opgesteld in het kader van de op heffing van de twee kleine water schappen. Daarvoor is het nodig de hoeveelheid water te meten die Brabant in Zeeland loost. Maar oude rechten zullen gewaarborgd blijven, verzekert Van der Maas. Als alles bij het oude blijft voorziet hij geen problemen. Anders wordt het als in west-Brabant ineens bre de sloten aangelegd worden. Dan komt er veel meer water richting Zeeland en dat zou wel eens pro blemen op kunnen leveren. De officiële samenvoeging van de waterschappen Damespolder en Hogerwaardpolder met het water schap Noord- en Zuid-Beveland zou 1 januari 1993 een feit moeten zijn. Provinciale staten moeten zich er nog over uitspreken. Ze krij gen dan onder meer een verslag on der ogen waarin de volgende tekst staat: 'De vertegenwoordigers van De Damespolder en De Hoger waardpolder staan niet achter het te nemen opheffingsbesluit. Bo vendien hebben zij bezwaar tegen de wijze, waarop - buiten hen om - in beginsel tot opheffing van de in terprovinciale waterschappen is besloten.' René Schrier Langs deze weg bereikte de filmoperateur de projectieruimte. Völckerdorp, een Zeeuws gehucht op van oorsprong Brabantse grond. fotografie Lex de Meester ERGEN OP ZOOM HOOGERHEIDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 22