ilieu-rol waterschappen slecht WW! >ZC provincie keuringsdienst aaizaad in Goes jiogelijk dicht luldiging muzikanten n afscheid van dirigent VVN voor aanleg rotonde op berucht Vlissings kruispunt Krachtenbundeling 'Gentervlisburg' nodig voor Euregio Stijlvol afscheid van zeeloods £0Q.N*llAR.M ten taeek zender ateak ie ale een dag zender krant \nderzoeksbureau signaleert ernstig gebrek aan samenwerking Naar kampioenschap figuurdrijven Verhuizen is maatwerk F»H_JS showroom Oostpolderweg 1 Krabbendijke Steakhouse De Tamhoer Plein WO, tel. 01180-12117, Middelburg ZATERDAG 28 MAART 1992 bws 17 van onze verslaggever VLISSINGEN - Veilig Verkeer Nederland (WN1 vindt dat op één van de beruchtste Vlis- singse kruispunten, dat van de Bosscnburghweg en Sloeweg, een rotonde moet komen. Dat is de enige effectieve oplossing om het aantal ongevallen te ver minderen. VVN heeft het kruis punt aan een studie onderwor pen op verzoek van de wijkver- eniging.Rosenburg. die zich al twee jaar sterk maakt voor vei ligheidsmaatregelen. De gemeente VUssingen staat niet afwijzend tegenover de aan leg van een rotonde, verklaart wethouder T R K Meijers van verkeer, maar de kosten zijn te hoog. „We moeten in het licht van «de beschikbare financiële middelen steeds afwegingen ma ken. Het kruispunt Sloeweg- Bossenburghweg is wel één van de kruisingen in Vlissingen waar veel ongelukken gebeuren, maar het is niet de enige." Snelheid Op verzoek van de raadscom missie verkeer is een onderzoek gaande naar maatregelen die de kruising veiliger moeten maken. „Eén van de grootste problemen is", stelt Meijers vast. „dat er op de Sloeweg te hard wordt gere den Wij gaan mogelijk de maxi mum snelheid daar terugbren gen van 70 naar 50 km per\iur. Er komen dan ook verkeersrem- mende maatregelen. Wij denken aan ribbels in het wegdek." Over enkele weken brengt het college van b en w verslag uit in de raadscommissie. Dan moet ook duidelijk zijn of en wanneer er voldoende geld is voor het treffen van de maatregelen. „Ik kan daarop nu nog geen ant woord geven", laat Meijers we ten. Voorzitter A. Caljouw en secre taris A C. van Dijke van de wijk- vereniging Rosenburg noemen de ideeen die bij de gemeente le ven 'lapmiddelen'. „Dat kruis punt kan beter in één keer goed op de schop worden genomen." Zij houden vast aan een rotonde Caljouw haalt een onderzoek van de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) erbij. Daaruit is ge bleken dat het aantal auto-onge vallen op die kruisingen waarin een rotonde is aangelegd, met 86 procent is gedaald De twee bestuursleden vinden het wrang dat zij al twee jaar nul op hun rekest krijgen, omdat er bij de gemeente geen geld vrijge maakt wordt. „Een rotonde kost 1.2 miljoen", lichten zij toe. „maar de maatschappelijke kos ten die uit al die ongevallen voortvloeien, bedragen wel het tienvoudige." De wijkvereniging Rosenburg heeft contact ge zocht met het Verbond van Ver zekeraars in Nederland. „De ver zekeraars hebben er naar onze mening baat bij dat er minder ongevallen gebeuren", beweert Caljouw. „en dus ook bij een ro tonde. Onze vraag was of het Verbond ons wilde steunen Het antwoord was teleurstellend. Ze wilden niet. Ze zijn blijkbaar al leen geïnteressseerd in hogere premies." Veilig Verkeer Nederland heeft ook de kruising Rosenburgweg- Bossenburghweg geanalyseerd, dat is het kruispunt waar veel schoolkinderen uit Rosenburg gebruik van maken. WN is tot de conclusie gekomen dat de oversteekplaats veel te lang is. Een vluchtheuvel kan uitkomst bieden. De wijkvereniging Ro senburg heeft binnenkort een gesprek met wethouder Meijers. Dat probleem zal dan ook wor den aangekaart. Advertentie IDELBURG - Van een goede tnwerking op milieugebied ij de Zeeuwse waterschap- jeen sprake. Dat komt voor oor de 'sterke behoefte' aan ilandigheid van de verschil- |e waterschappen. Er is wel- onze verslaggever iswaar afgesproken dat via de Zeeuwse Waterschapsbond overlegd wordt over een ge meenschappelijk milieubeleid, maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. De samen werking binnen de bond ver plicht de zeven waterschappen onze verslaggever S - De kans bestaat dat de vestiging van de Neder- se Algemene Keurings- st voor zaaizaad en poot- (NAK) moet verdwijnen, it geval gaan bij de Goese sl maximaal 27 van de in to- arbeidsplaatsen verlo- De NAK, met nu nog vijf landige stichtingen in het wil zoveel mogelijk be- smatige taken centralise- Op die manier hoopt de or- satie goedkoper en efficien- kunnen werken. De bedoe- is dat slechts twee regio- len en een hoofdkantoor blijven. De directie van de se keuringsdienst gaat er alsnog van uit dat de vesti- gewoon blijft bestaan en de gevolgen van de reorga- lie beperkt blijven. Is de naam al aangeeft voert IAK kwaliteitscontroles uit laaizaad en pootgoed van lbouwgewassen. Geen partij worden verhandeld voor ten kwaliteitscertificaat van dienst heeft meegekregen. I alve in Goes zijn er eveneens tandige NAK-stichtingen in lenpost. Assen, Emmeloord - de. extern adviesbureau doet ;r meer de aanbeveling de stichtingen samen te voegen en stichting. Het plan houdt at naast een hoofdkantoor in slechts twee regiopunten blijven. „Een regiopunt in noorden van het land en een at zuiden", weet afdelingsdi- eur binnendienst M. Puy- tvan de NAK in Goes.Mis- en wordt Goes de zuidvesti ging, maar de keus kan ook op Ede vallen. Een personeelsplan ontbreekt op dit moment nog. Maar in het ergste geval, en daar gaan we niet van uit. verdwijnen in Goes 27 arbeidsplaatsen. Het kantoor gaat dan dicht, en staf. administratie en laboratorium worden overgeplaatst naar el ders. Alleen de buitendienst blijft over." Volgens Puylaert is het ook mogelijk dat in Goes en kel vier staffuncties vervallen. Zeker is dat daarnaast het Goese bijkantoor in Vlijmen, waar vier mensen werken, dicht gaat. Directe aanleiding om te reorga niseren is de voorgenomen maatregel van de regering om de 9,5 miljoen gulden overheidsbij drage in keuringskosten de ko mende drie jaar af te bouwen. Binnenkort moet de NAK de eerste 3 miljoen inleveren. „Die toch wel forse aderlating wordt deels opgevangen door een ver hoging van tarieven. Dat ge beurt voor het eerst sinds vele ja ren", aldus Puylaert. Ook ontwikkelingen in de Euro pese Gemeenschap nopen ertoe de organisatie eens grondig door te lichten. Want regelgeving vanuit Brussel dreigt het be staansrecht van de NAK te on dermijnen. Zo biedt de EG be drijven die poot- en zaaigoed in de handel brengen enkele moge lijkheden om zelf te keuren. Het personeel is op de hoogte ge bracht van de komende reorga nisatie. Meer duidelijkheid over uitwerking van de plannen, is in de komende weken te verwach ten. Het landelijke NAK bestuur vergadert vrijdag 10 april over de kwestie. COR DE JONGE van onze verslaggever GENT - In de zone 'Gentervlis burg' moeten alle krachten wor den gebundeld om de positie van de Euregio Scheldemond te versterken. De havensteden Gent, Terneuzen en Vlissingen en (in mindere mate) Middel burg mogen zich niet laten on dersneeuwen door de grote broers Rottm en Antwer pen. Werken de vier samen dan kan er sprake zijn van een ge lijkwaardige positie. Dat stelde het Eerste Kamerlid drs H. Eversdijk. ook lid van de Raad van Europa, vrijdagavond vast in een toespraak voor de Gentse Havengemeenschap. Eversdijk constateerde dat de Euregio Scheldemond kan uit groeien tot 'het voorbeeld van het Europa van de regio's' „Want alle ingrediënten zijn aanwezig." Hij noemde de as Gent-Terneuzen-Vlissingen- Middelburg 'een ijzersterke as met grenzeloze kansen' Hij be nadrukte het nogeens: „De gren zeloze kansen liggen in het ge hele Euregiogebied Schelde mond. een gebied dat in mun vi sie een echte Deltaregio is van Goeree-Overfiakkee tot het Gentse en Brugse gebied met twee 'machtige buren', namelijk Rotterdam en Antwerpen. Maar deze machtigen zijn buren en geen bazen! De Euregio Schelde mond kan zich gelijkwaardig voelen aan en gelijkwaardig ge dragen in relatie met deze goede buren." Maar dan moeten in de zone 'Gentervlisburg' wel alle krach ten worden gebundeld. Evers dijk stipte terloops aan dat ie dere gulden en iedere frank die de regio zelf in de grensover schrijdende samenwerking stopt straks het dubbele waard is. Het kamerlid plaatste overigens vraagtekens bij een al te ambte lijke benadering van het feno meen Euregio Scheldemond. „Met alle waardering voor het vele en voortreffelijke werk van de ambtenaren en ambtelijke groepen, meen ik dat de Euregio Scheldemond hoger op de poli tieke agenda moet." Het be drijfsleven. het maatschappelijk leven, instituten (als de Interna tionale Schelde Faculteit), uni versiteiten en hogescholen moe ten met bestuur en politiek de handen ineen slaan. Eversdijk: „De Euregio Scheldemond moet een vanzelfsprekend kader wor den waaraan alle grensover schrijdende activiteiten worden opgehangen Dat past overigens uitstekend binnen de discussie die momenteel in Nederland wordt gevoerd over een nieuwe bestuurlijke indeling. Echt. deze regio heeft een unieke kans om te laten zien wat op eigen kracht en met vijftig procent hulp van de EG tot stand kan komen Een grenzeloze kans dus!" Eversdijk vindt, zo bleek, dat de Euregio Scheldemond zichzelf heel nadrukkelijk moet affiche ren. „Een afwachtende houding is in feite achteruitgang Drs Eversdijk wees, in de marge, op de noodzaak van aanleg van de WOV 'absoluut noodzakelijk voor een ijzersterke maritieme, logistieke en industriële zone"), het sluiten van een Scheldever- drag voor het schoonmaken van de rivier ('een schande dat we daar in twintig Jaar tijd niet in zijn geslaagd'): hij wees ook op de aanwezigheid van de meest uiteenlopende industriële acti viteiten en toeleveringsbedrij ven ('een multi-modale terminal is nodig'i en zei over de grens overschrijdende politiek en het bestuur „Het moet nog meer uit de verf komen dat het nieuwe Europa het Europa van de re gio's is. laat de fiere Vlaamse leeuw en de worstelende Zeeuw se leeuw samen de strijd aan gaan." Hij waarschuwde voor de opruk kende Franse havens, die de ha vens in de Scheldemond weieens naar de kroon zouden kunnen steken en pleitte voor onder steuning van de plannen voor een uitbouw van de haven van Gent. Advertentie i slechts tot 'een lichte bestuur lijke binding'. Er kunnen door de Zeeuwse Wa terschapsbond nauwelijks za ken worden gedaan, want de ver tegenwoordigers van de water schappen hebben geen enkele beslissingsvrijheid van hun be sturen meegekregen. De bond kan ook niets bindend voor schrijven. Het gevolg is dat er een uitgebreide 'overlegcultuur' is ontstaan. Eén en ander wordt veroorzaakt door het overeind houden van zeven aparte water schappen. Voor dat aantal be staat een logische politieke, his torische en geografische verkla ring. maar doelmatig is het van geen kanten. Deze messcherpe analyse van wat er mis is in de Zeeuwse wa terschapswereld. komt van het onderzoekbureau Baten Partners. In opdracht van het provinciaal bestuur stelde het bureau een notitie 'doelgroepen benadering milieubeleid Zee land' op. Allerlei doelgroepen zijn doorgelicht door middel van een zogenaamde 'krachtenveld- analyse' Met de notitie in de hand. kan het provinciaal be stuur bepalen voor welke milieu -verbeteringen er komende tijd gezorgd moet worden door on der meer waterschappen, ge meenten. landbouw, bedrijfsle ven. midden- en kleinbedrijf, re creatie. huishoudens en andere doelgroepen. De mening van het onderzoek bureau over het ontbreken van samenwerking bij de water schappen, is voor de statenfrac tie van de PvdA aanleiding om fusie te bepleiten. In de staten commissie milieuhygiëne haal de D J Holtkamp vrijdag een oud stokpaard van stal Hij vond de zienswijze van buitenstaan ders op het Zeeuwse water- schapsbestel veelbetekenend. .Er wordt niet effectief gewerkt. We moeten opnieuw kijken naar samenvoeging." Holtkamp stel de dat gedeputeerde staten de samenvoeging van waterschap- Zeeloods Vallen, met zijn vrouw, in de tot motor omgebouwde tandem. foto Lex de Meestei van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Sleepboten, de loodsboot Spica en een gepavoi- seerde redeboot brachten de 55 -jarige zeeloods William - 'Bill* - Vallen vrijdag voor de laatste maal in stijl naar de Koopmans haven in Vlissingen. Vallen sloot een 27-jarige carrière als zeeloods af met zijn 'flp' (func tioneel leeftijds pensioen). Op zijn laatste reis het zeegat uit beloodste hij een Pools vracht schip, de Byton. De Spica bracht hem vanaf de Steenbank-loodsboot voor de kust van Westkapelle terug naar Vlissingen. Daar wachtte hem een warm onthaal. Vallen, een motor-enthousiast, werd met zijn vrouw Nel op een als motor fiets vermomde tandem gezet en reed onder escorte van motorrij ders en collega's naar de Belgi sche sociëteit aan de Boulevard de Ruyter. Aangezien de Neder landse sociëteit door de brand bij de sloop van de toren van de roeierswacht nog steeds on bruikbaar is. werd bij de Belgi sche buren de traditionele borrel gedronken. pen op de agenda dienen te plaatsen. Gedeputeerde A. M. Dek (CDA. milieu) gaf geen rechtstreeks oordeel over de mening van het onderzoekbureau. Wel zei hij: „Als we het onderzoek zelf ge daan hadden, dan had de tekst over de waterschappen er niet zo ingestaan. Maar ik heb het ook niet laten schrappen." Dek wil de niet zeggen of hij het met de visie eens is. De gedeputeerde herinnerde eraan dat de staten in het verleden afzagen van fu sie, met als voorwaarde dat de waterschappen tot een goed ge zamenlijk milieubeleid zouden komen. Commissievoorzitter J A Jor- ritsma-van Oosten merkte ove rigens fijntjes op dat het onder zoekbureau ook niet bijster te spreken is over het milieubeleid van de gemeenten. Er is nauwe lijks samenwerking. De kleine gemeenten slagen er daardoor niet in op eigen kracht uitvoe ring te geven aan ontwikkelin gen in het milieubeleid. Baten Partners: „Ook de sen timenten in de richting van (of tussen) grotere gemeenten en/of de provincie doen geen goed aan het principe van samenwerking, dat zo noodzakelijk is bij de uit voering van milieubeleid." Als de waterschappen uit een slecht rapportcijfer consequenties moeten trekken, geldt dat even zeer voor de gemeenten, meende Jorritsma. EMM-voorzitter Adriaanse, oud-secretaris en muzikant De Pagter, dirigent Kramer en muzikant 6. foto Lex de Meester een medewerker OOSKERKE - Het afscheid dirigent Rinus Kramer en aldiging van de muzikan- iet Vreke en Rinus de Pag- ormden vrijdagavond het lepunt van het jaarlijkse oncert van de muziekver- ing EMM-Serooskerke. In volle zaal van gebouw De Iput in Serooskerke werk- ille afdelingen van de mu- rereniging mee aan een ge werd muziekprogramma, luldiging vond plaats tij een onderbreking van het sden van het fanfare-or- I-voorzitter Jan-Peter aanse sprak de jubilarissen Piet Vreke was 40 jaar lid het plaatselijke fanfare-or- Hij kreeg daarvoor onder de zilveren KNF-speld. De atter van de afdeling Zee van de KNF. de heer C. J. •ut. speldde de onderschei- op. De EMM-voorzitter ie de lange staat van dienst de onderscheiden muzikant iet. Vreke is onder meer lan- |d penningmeester geweest, leid zich bezig met de oplei- van de jeugdige muzikan- is nog steeds een bijzonder lid en heeft vrijwel nooit epetitie. is de Pagter werd in het zon dezet voor het feit dat hij 40 het verenigingssecretariaat beheerd Vorigemaand ihij die functie tijdens de al- ene ledenvergadering neer. onderscheidde zich onder t door zijn prettig geschre- notulen waarin de humor ontbrak. Voorts ontpopte De Vlissingse deelneemsters zijn hier nog druk aan het oefenen. foto Lex de Meester Advertentie De Pagter zich bij de renovatie van het verenigingsgebouw als 'een meester-schilder' en als plaatselijk correspondent van de PZC zorgde hij er bovendien voor dat de verenigingsactivitei ten ook publiekelijk werden be kend gemaakt, zo liet voorzitter Adriaanse weten. Er was geen KNF-onderscheiding voor De Pagter. Hij heeft overigens al sinds 1985 de gouden KNF-speld voor 50 jaar lidmaatschap in zijn bezit. Dirigent Rinus Kramer heeft EMM inmiddels verlaten. Door zijn verhuizing naar Goes werd het te zwaar om wekelijks de re petities te bezoeken. Vijftien jaar lang heeft Kramer EMM ge leid. Op een voortreffelijke ma nier, zo bleek uit de woorden van EMM-voorzitter Adriaanse. Toen de dirigent in 1977 in Se rooskerke aantrad speelde de fanfare in de tweede klasse van de KNF. Inmiddels komt de mu ziekvereniging uit in de afdeling uitmuntendheid. Kramer had ook veel aandacht voor de jeugd. Hij was niet altijd even gemak kelijk maar hij werkte voor alle muzikanten bijzonder inspire rend, aldus de voorzitter. Kra mer nam nog eenmaal plaats voor het fanfareorkest en onder zijn leiding werd op voortreffelij ke wijze uitvoering gegeven aan La Storia van Jacob de Haan en Don Pedro van Johan de Nijs. De dames van de onderscheidenen kregen een bloemenhulde. Voor zitter Adriaanse liet zijn woor den bij alle onderscheidenen vergezeld gaan van een aantal attenties. VERHUlZBïS - geijtenbeek goes b.v. verpakkers verhuizers van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Gehuld in bad pak met een paarse streep en een roze vlak, en een knot in het haar. Zo zien twaalf meisjes, in de leeftijdsgroep van zeven tot veertien jaar, er morgen (zon dag) uit. De Vlissingse meisjes van de Recreatie Vereniging Vlissingen (RVV) nemen deel aan het Nederlands kampioen schap Figuurdrijven in En schede. Drijven op de rug en dan probe ren met handen en voeten figu ren te maken. Af en toe water trappelen of de schoolslag ge bruiken mag. Het is de bedoe ling dat de groep op de rug ligt en eikaars handen of voeten pakt: zo onstaat een figuur. Om aan een wedstrijd mee te kunnen doen moet de groep mi nimaal uit twaalf personen be staan. Er worden acht figuren gemaakt. Als de figuur eenmaal klaar is, geeft de instructrice een teken aan de jury. Vervolgens moet de voorstelling vijf secon den stil liggen en geeft de jury haar punten. Bij het fluitsignaal mag er weer worden bewogen. Monique Paap (23) is één van de twee instructrices die behalve kunstzwemmen ook figuurdrij ven instrueert. „Kunstzwem men is een heel andere activi teit", legt Monique uit. „Dat ge beurt op muziek en de zwem sters tellen alle bewegingen uit. Je mag met je armen en benen uit het water en bijvoorbeeld koprollen maken. Bovendien kun je het solo doen of in duet of met meerderen." De twaalf meisjes zijn met de twee instructrices al een jaar be zig om Figuren onder de knie te krijgen. Elke week trainen ze drie kwartier. „Omdat we met jonge meisjes werken, kost het meer tijd", vertelt Monique. „Wij geven vanaf de kant instructies. Pas als ze er echt niet uitkomen. spring ik erin om ze het goed uit te leggen." Veel voorwaarden om aan fi guurdrijven te kunnen doen, zijn er niet. De RW vereist alleen het A-diploma Maai- volgens Monique is het kunnen drijven op zich al voldoende. Barrelhouse Jazz Band in Middelburg MIDDELBURG - De Barrel- house Jazz Band geeft vanavond (zaterdag) een concert in de Stadsschouwburg m Middel burg. De band speelt op uitnodi ging van de Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland (JASZ). Het optreden van de zesmansforma- tie onder leiding van Martin Koekelkoren begjnt om 21.00 uur Y A££'VT NUfMNSVECDRlEPi; PERXJTIE f/MENEER HEET PE WM<~ WEliyKETMPE* terR|,TMiPPFlBU0&E <St2l?PFLS NIETAAN KUNT <cePS iN het BM~DNPE£ CPMECKTW6EN VAN U ZICH EVEN LFMI^ITFPEN. het Publiek aü "&>an juuie nu cvk op Ft)«\Ae SCHIETEN 2JJN 2EEK ötflEI/ENP!' ON?E 6-El£CTvA4eP!6HElP, CH5 MH2IEN STAAT OP HET SPEL Wij WETEN U£B? CtftPTlllffiiHD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 17