Huiver in staten over golfproject Patiëntenplatform Zeeland boos over plan vereniging Samen Beter Voor allerarmsten minimale hulp ZWN voelt weinig voor inzet van taxi's PZC De Vlijt Bedden ZEKERHEID IS GEWOON TE KOOP IN' MIDDELBURG. ROODE LEEUW Anderhalf jaar voor drugstoerist na roof Algemene Zeeu wse seJÊ wn. ZALM provincie ZATERDAG 28 MAART 1992 15 Verzet tegen volbouwen groen gebied Middelburg-Vlissingen Indonesiëwerker Van Rossum over leefomstandigheden: lezers schrijven ran onze verslaggever MIDDELBURG - Aanleg van Kn golfbaan met appartemen- en en landhuizen tussen Mid- jelburg en Vlissingen kan op 5ks verzet rekenen in provin ciale staten. Met name SGP, Delta Anders en in wat mindere nate ook de PvdA, vinden dat iet nu nog vrijwel onbebouwde [ebied open moet blijven. Als iet per se moet is een golfbaan wel enigszins te verteren, naar huizen zijn taboe. Hoe de amenwerking tussen Middel- jurg en Vlissingen ,ook ver- Kamervragen jver onderzoek jesterziekte DEN HAAG - De CDA-Tweede- Jamerleden Smits en Beinema killen van minister Bukman Visserij) weten of hij de nood- jaak inziet van onderzoek naar oesterziekte bonamia Lstreae. Temeer nu is gebleken lat deze ziekte verstrekkende jevolgen heeft voor de Zeeuwse lestercultuur. 3eide Kamerleden vragen de sinister (schriftelijk) of het dopt dat het Rijksinstituut roor Visserij Onderzoek (RIVO) in Frans-Nederlands project ot onderzoek naar oesters die ainder gevoelig zijn voor de jekte wegens geldgebrek heeft ifgeblazen. De CDA'ers vinden it het - gezien de voorsprong e Frankrijk op Nederland :eeft bij het onderzoek naar de onamia ostreae - voor de hand gt van die voorsprong te pro- iteren in het belang van de Ne- ierlandse oestercultuur, lukman moet bevorderen dat plannen voor Frans-Neder- indse samenwerking op het ge iled van de oesterresistentie als- g worden uitgevoerd, menen Kamerleden. loopt, de groene zone mag niet worden volgebouwd, stelde de SGP'er W. P. Rentier vrijdag in de statencommissie ruimtelijke ordening. Hij kreeg bijval van P. M. Woud stra (Delta Anders) en D. J. Holt- kamp (PvdA), die wel aanteken de dat woningbouw in combina tie met golfen 'niet onbespreek baar' is voor zijn fractie. Rentier toonde zich het meest beducht. „Laten we het kleine stukje groen tussen Middelburg en Vlissingen alstublieft sparen en niet voetstoots de plannen aan vaarden. Er zijn genoeg voor beelden in Zeeland van te grote plannen, die geen breed draag vlak bleken te hebben." Holt- kamp beklemtoonde dat er geen woonwijk in de groene zone mag ontstaan, 'met in de achtertuin een golfbaan.' Bescherming Gedeputeerde L. Nederhoed- Zijlstra (CDA, ruimtelijke orde ning) deelde de bezwaren niet. „Geen activiteiten in de gele dingszone tussen Middelburg en Vlissingen is iets, wat niet ieder een in de achterzak meedraagt." Ze zei dat het gebied - tussen het nieuwe industrieterrein Vrij burg en de bebouwing van Mid delburg - onder druk staat en zag in de komst van een golf baan eerder een bescherming dan een bedreiging van de open ruimte. „Om de golfbaan te kun nen realiseren heb je wel een fi nanciële trekker nodig. Dat wordt gezien in de vorm van ap partementen en huizen." Neder- hoed gaf aan dat over de vorm nog overleg plaats vindt. Gedeputeerde G. de Vries-Hom- mes (PvdA, recreatie en natuur) hield een warm pleidooi voor de golfsport. Ze wees erop dat golf en met name ook door ouderen beoefend kan worden en dat komt volgens haar ook de volks gezondheid ten goede. De Vries zag golfbanen als een aanvullen de recreatieve voorziening, niet concurrerend voor bestaande accommodaties als zwembaden, en dergelijke. „Het gaat om een ander publiek." Ook De Vries-Hommes merkte op dat voor het gebied veel be langstelling bestaat en de komst van een golibaan kan bijvoor beeld een industrie- of distribu tieterrein tegen gaan. De gede puteerde vond 'een golfbaan met een kostendrager eronder in de vorm van woningcomplexen' een normale zaak. Ze verzekerde dat het gebied wel zorgvuldig moet worden ingericht, met be houd van de open ruimte. Kletskoek Statenlid Rentier was aller minst overtuigd: als je een golf baan alleen kunt financieren via woningbouw, dan is dat ver keerd. Het argument dat het ge bied onder druk staat en door een golfbaan gered wordt, noem de Rentier 'kletskoek'. Hij om schreef de plannen als 'een heel verkeerde ontwikkeling'. Holt- kamp onderstreepte dat onge wenste activiteiten in de groene zone heel gemakkelijk tegen te houden zijn. ..Er mag daar een voudig planologisch niks." Gedeputeerde Nederhoed vond het moeilijk om 'nee' te zeggen als gemeenten in de groene zone activiteiten willen ondernemen. Ze liet weten dat het niet de be doeling is de hele strook tussen Middelburg en Vlissingen vol te zetten met woningen. De staten commissie had geen bezwaren tegen aanleg van golfbanen tus sen Goes en Kattendijke en bij Renesse. Slaapkamer en bedden speciaalzaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland Beestenmarkt 12, Goes, tel. 01100-32213 van onze verslaggeefster GOES - Het Patiëntenplatform Zeeland is boos op de patiëntenvereniging Samen Be ter. Die vereniging heeft aangekondigd een Zeeuws patiëntenplatform te willen op richten, terwijl ze zelf al participeert in een dergelijke organisatie. Jolanda Sinke, se cretaris van het Patientplatform Zeeland, toont zich erg teleurgesteld over de handel wijze van Samen Beter. „Als we ooit als eenheid moeten handelen, dan is het nu. Pa tiënten/consumenten krijgen een belangrij ke rol in de stelselherziening en er moet nog heel wat gebeuren willen we die taak goed uitvoeren. Dit is wel het slechtste moment om onrust te zaaien." Het Patiëntenplatform Zeeland is samenge steld uit de drie algemene patiëntenvereni gingen: de Vereninging Patiëntenbelangen Zeeland (VPZ) de christelijke Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) en Samen Be ter, dat vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen ope reert. Verder zijn in het platform veertig ca tegorale patientenverenigingenen vertegen woordigd. clubs die zich rond een bepaalde aandoening hebben verzameld. Medewerking „Samen Beter is in ons bestuur vertegen woordigd en heeft daar nooit geluiden laten horen dat het onoverkomelijke problemen zou hebben met ons functioneren. Wel heb ben bestuur en bureau in de afgelopen vijf jaar weinig medewerking ondervonden van Samen Beter, dat een voorkeur lijkt te koes teren voor solistisch optreden." De aantijging van Samen Beter dat het plat form zich teveel bezighoudt met administra tieve en financiële zaken, wijst Jolanda Sin ke stellig van de hand. „Het platform be staat nog maar vijf jaar. Natuurlijk zijn er startproblemen en groeistuipen geweest, maar we moesten onze plaats nog verwer ven. Nu ondersteunen we patiëntenorgani saties, we stimuleren nieuwe initiatieven, Ministerie moet iisser informeren als overschrijding ontingent dreigt MIDDELBURG - Het ministe- ie van landbouw, natuurbe- leer en visserij zou vissers op ie hoogte moeten stellen wan ner ze hun maximale hoeveel- leid van een bepaalde soort vis :oor het lopende jaar hebben linnengehaald. „Het ministerie aoet maar een brief sturen als iet wil dat de vissers dan niet neer vissen", zei officier van ustitie mr J. Groen vrijdagmid dag op de zitting van de econo- l oische politierechter in Mid- ielburg. Iroen deed zijn uitlating tijdens ie behandeling van een zaak te en een Thoolse visser, die zijn cholcontingent met ruim 1500 iio zou hebben overschreden, ie officier eiste vrijspraak om- at hij de marge te veel gevan- en vis zeer klein achtte. De aak was eerder al aangehouden adat de rechtbank uitgezocht ilde zien hoe de hoeveelheid vis recies bijgehouden en geregi- treerd wordt en vooral ook of de yfers van het ministerie be- ihikbaar zijn voor de vissers. Iroen stelde, dat verschil tus- ïn de registratie van het minis- ïie en die van de visser zelf niet omogelijk is. Als het ministerie e visser op de hoogte stelt van e officiële cijfers, dan kan die sser dat vergelijken met z'n ei- m vangstcijfers en zonodig in aroep gaan tegen het ministe- e. Politierechter mr A. A. chuering ging mee met de offi- ier en sprak de Tholenaar vrij. Advertentie van onze verslaggever Rinus Antonisse KLOETINGE - Nederlandse maatstaven kun je maar beter thuislaten om de situatie in het regentschap Bandung (Ja va, Indonesië) te beoordelen, zegt Gérard van Rossum. „Voor onze begrippen is de le vensstandaard erg laag. We kunnen ons in Nederland de omstandigheden daar gewoon niet voorstellen." Echte ar moede op het platteland zie je volgens hem weinig. „Als ze iedere dag wat kunnen eten, hebben ze het al goed. In de steden is er wel armoede. Dat komt ook omdat veel mensen naar de grote stad trekken om werk te zoeken. Voor de aller armsten is er minimale hulp. Een gaarkeukenachtig iets, of kledinguitdeling." In 1987 begon Delta Nutsbe drijven de samenwerking met PD AM Kabupaten Bandung. Sinds die tijd verblijven voort durend medewerkers op Java, om bij het streekwaterleiding- bedrijf kennis en ervaring over te dragen. Voor die medewer kers wordt een huis gehuurd. Ook Van Rossum woont er. In donesisch personeel verzorgt de huishouding. „De huisjon gen verdient per maand 100.000 roepia's. dat is 100 gul den bij ons. Voor hem een gi gantisch bedrag. Hij kan er wel 20 tot 22 mensen mee onder houden en hij is dan ook de gro te baas in de kampong. De fa milieband is enorm: iedereen helpt elkaar." De twinning is voor een perio de van tien jaar afgesproken. Door de steeds nauwer wor dende contacten ier komen ook mensen van de PDAM Ka bupaten Bandung naar Zee land) groeide bij Delta Nutsbe drijven het besef dat er méér nodig is dan technisch-admini- stratieve hulp aan het streek- waterleidingbedrijf. om het be- Een ziekenzaal van een polikliniek in Bandung. foto Delta Nutsbedrijven Gérard van Rossum uit Kloetinge verblijft sinds over de 'twinning' met Delta Nutsbedrijven en 1989 als permanent vertegemooordiger van Del- hij onderzoekt projecten waaraan de stichting ta Nutsbedrijven en de Stichting Kabupaten hulp kan verlenen. Daarbij ligt de nadruk op de Bandung Fonds in Indonesië. Hij onderhoudt gezondheidszorg. Van Rossum (64). momenteel vanuit Bandung de contacten met het streekwa- in Nederland, wil dezer dagen weer afreizen terleidingbedrijf PDAM Kabupaten Bandung naar Indonesië. staan in het regentschap wat menswaardiger te maken. Daarvoor is de Stichting Ka bupaten Bandung Fonds ge vormd. De stichting betaalt al lerlei kleine projecten. Geen grootscheepse ontwikkelings samenwerking, maar directe en gerichte hulp. Penibel Van Rossum schetst de situa tie in het regentschap Ban dung (het gebied buiten de stad). Iets groter dan de pro vincie Zeeland, maar tienmaal zoveel inwoners: ruim drie mil- joOverwegend rijstcultuur, met industrie - vooral textiel - snel in opkomst. De helft van de bevolking heeft waterlei ding: de andere helft zorgt zelf voor water. Vorig jaar was het lange tijd droog; dan is de toe stand penibel. Met de elektrici teitsvoorziening is het wat be ter gesteld, al wordt de str'oom- levering vaak onderbroken. De stichting heeft zich het lot aangetrokken van de polikli nieken. kleine gezondheids centra, zonder veel mogelijk heden. Een puskesmas is een soort bouwkeet met wat ka mers. vertelt Van Rossum. Aan medicijnen is meestal geen ge brek (vooral antibiotica en vaccins), aan materialen wél. Dat de dokter het zonder ste thoscoop en bloeddrukmeter moet doen. is niks bijzonders. Voor de tandarts geldt hetzelf de. Van Rossum: „Ik heb een tandarts ontmoet,die had in Amerika gestudeerd en werkte nu verplicht in een puskesmas. Die vent, had helemaal niks. zelfs geen pennemesje om te kijken naar gaatjes. Het enige wat hij kon doen was adviezen geven." De poliklinieken die er het ergst aan toe zijn worden door de stichting geholpen. Er is met medewerking van Indone sische artsen een programma opgesteld. Met naar verhou ding weinig geld, kan er veel gedaan worden. Beslist geen 'armenhulp', beklemtoont Van Rossum. „We merken dat onze activiteiten aanslaan. Artsen worden enthousiast. Ze gaan zelf zorgen voor een organisa tie om arme mensen die geen geld hebben toch medisch te helpen. Dat is de spinn-off van ons werk. En we doen het alle maal zelf; er is geen overheid die bepaalt waar het geld naar toe gaat." De stichting is ook bezig met aanpak van de watervoorzie ning in kleine dorpen: het ma ken van putten. „Kleine pro jecten, met een groot effect, stelt Van Rossum. „Je bereikt de armste bevolkingsgroep en je betrekt de mensen er zelfbij. Ze bouwen de waterput zelf en ze moeten zelf zorgen voor on derhoud." Inmiddels heeft zich een nieuw probleem aange diend: de sanitaire voorzienin gen op scholen. Ook daarvoor is een uitvoeringsprogramma gemaakt, dat stap voor stap wordt afgewerkt. De stichting kan om financiële redenen maar een beperkt aantal zaken tegelijk aanpakken. Van Rossum zegt dat de resul taten van de hulp snel zicht baar worden. Een tandarts die apparatuur kreeg, had in een oogwenk geen 4 maar 40 pa- tienten per dag. En de Indone siërs krijgen inspiratie aange reikt om de slechte omstandig heden aan te pakken. Daarom betreurt Van Rossum het wan neer een geschil op regerings niveau zou leiden tot het abrupt verbreken van de con tacten. Hij heeft tot nu toe steeds ervaren dat de samen werking zeer gewaardeerd wordt. van onze verslaggever ZIERIKZEE - De ZWN voelt er weinig voor onrenda bele busdiensten te vervangen door taxivervoer. Lan delijk bekijken de streekvervoerbedrijven de moge lijkheden om op een aantal trajecten bijna lege bussen te vervangen door taxi's. Dit zou goedkoper zijn. De Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij in Haar lem heeft met het oog hierop bijvoorbeeld al een taxi onderneming overgenomen. „Het idee verdient nadere bestudering, maar we ver wachten er geen gouden bergen van", zegt ZWN-direc- teur J. Nienhuis. „Omdat het in de ochtendspits druk is. moeten we die grote bussen toch hebben Die zouden dan in de daluren net als de chauffeurs werkeloos aan de kant moeten blijven. Nienhuis begrijpt dat taxibedrijven de daluren best wil len vullen, want zij zitten buiten de spits ook met overca paciteit. Het aantal ritten dat met taxibusjes zou kun nen worden gedaan is volgens hem trouwens gering. „Er kunnen dan maar acht mensen mee en als er dan tien bij de halte staan moetje gelijk met versterking komen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd I I I I I I I I I I I Mill Racisme we zijn een vraagbaak voor individuele pa tiënten, geven voorlichting over patiënten recht. houden thema-avonden en zijn verte genwoordigd in alle mogelijke beleidsclubs. Natuurlijk komt daar het één en ander aan administratief en financieel werk bij kij ken". Klachten De secretaris van het Platform vermoedt dat de pijn van Samen Beter zit in de klach tenbehandeling. „De staatssecretaris heeft de klachtenbehandeling ondergebracht bij regionale platforms. Samen Beter had dat graag alleen willen doen. Wij hebben het vooronderzoek ondergebracht bij de raad voor de volksgezondheid om te zien wat er is en wat er verbeterd kan worden. Om de klachtenbehandeling goed aan te pakken is het juist noodzakelijk dat de drie algemene patiëntenverenigingen goed samenwerken. De uitlatingen van Samen Beter zijn dan ook onbegrijpelijk." Een brede demonstratie, zei J. ter Laak van Pax Christi. PZC 23 -3—92. Na de opkomst van Cen trumpartij, enz. richtten we in 1983 op Walcheren het Kommité Waakzaamheid tegen discrimi natie en fascisme op. Een ten toonstelling van het Anne- Frankhuis mocht niet in het Vlissings stadhuis. We waren niet breed samengesteld. Niet onze schuld We hadden 60 ker ken. vakbonden en democrati sche partijen benaderd. Geen belangstelling. Nu lieten zij zich door hun Bo bo's vertegenwoordigen. Kroko- dilletranen. Velen op de Amster damse Dam vonden met mij dat er om de oorzaken van racisme en discriminatie in het algemeen werd heengelopen. Racisme is verwant aan apartheid en we zien ook ten aanzien van Zuid- Afrika de dikke dubbelhartig heid. Voorstanders van zo groot mogelijk verschil tussen rijk en arm blijven de lakens uitdelen. De wereldwijde politiek van 'vrije markteconomie' omarmt dat egoïsme. Daardoor kwamen en komen miljoenen armen naar Europa. Niet Janmaat maar Wiegel (VVD) zei ca. 1983 als eer ste: We hebben ze niet meer no dig. Van Agt zong mee. Wereld wijd zijn hele en halve fascisten sinds 1945 gespaard, ingescha keld en van pensioenen voor zien. Dat mocht niet gezegd wor den. Ik ben tegen gooien van wat ook. Maar armen moeten arm blijven en hun mond houden. Welke kleur ze ook hebben. Rij ken, toch een minderheid, wor den niet gediscrimineerd. Woordbedrog en volksverlakke rij dus om apartheid inhoudelijk in stand te houden. Arie Bilius Veerseweg 101 Veere Veerse Meer- tientje II Als zeiler die reeds 35 jaar met diverse bootjes en veel plezier op het Veerse Meer recreëert moet mij het volgende van het hart. In hoeverre moet het Recreatie schap Veerse Meer nog serieus genomen worden? Na eerst te ruggefloten te zijn wegens het ten onrechte weren van o.a. sur fers uit de gebieden, snelle mo torboten gaat het schap nu op nieuw en ernstiger in de fout. In enkele recente krantepublika- ties en in voorlichtingsfolders wordt in wazige teksten de sug gestie gewekt dat per 1 april a.s alleen nog op het Veerse Meer mag worden gevaren indien jachten, speedboten, surfplan ken en roeibootjes zijn voorzien van een sticker k 10,-. Nu de feiten de verordening waarop het schap zich baseert, geeft hem het recht een heffing op te leggen aan de gebruikers van door hem beheerde steiger tjes. toiletten, sommige oeverde- len en prullebakken. Niets min der, maar vooral ook niets meer. Ondanks de vrije interpretatie die het schap aan de officiële tekst geeft, is ook in 1992 het Veerse Meer gratis te bevaren. Grappig is ook dat het schap zich baseert op een kosten plaatje van ƒ375.000,-. waarbij niet wordt vermeld dat alleen de vaste liggers aan het Veerse Meer reeds 4.000x 113,50 ƒ454.000,- per jaar opbrengen, via de heffing WaterToeristen- Belasting. R. J. Risseeuiv, Mastgatstraat 29, Middelburg Laagvliegen Hoe is het mogelijk dat een (PvdA)kamerlid van de vaste commissie voor defensie van mening blijkt te zijn dat de ge luidshinder van de Pilatusles- vliegtuigen zou zijn opgelost als hoger dan 300 meter wordt ge vlogen. Het is bedroevend te moeten constateren dat nota be ne een lid van de vaste parle mentaire defensiecommissie zo slecht van deze problematiek op de hoogte is, zeker na alles wat hierover bij herhaling is gezegd en geschreven. Intussen blijkt weer eens hoe 'serieus' de Zeeuwse klachten in Den Haag worden genomen. Dit soort on zinnige uitspraken zijn natuur lijk koren op de molen van dege nen die voor de herrie boven on ze hoofden verantwoordelijk zijn. Een luchtmachtvoorlichter uit Woensdrecht haastte zich dan ook er op te wijzen dat bo ven Walcheren op hoogtes tus sen 1200 en 6500 meter wordt ge vlogen (PZC 24 maart). Daarmee op zijn beurt suggererend dat het 'dus' wel meevalt. Niets is echter minder waar. Vanaf de eerste de beste mooie lentedag van dit jaar werden we, vanaf grote hoogte(l) alweer ver scheidene keren op het ver trouwde gejank getrakteerd. Hoe lang blijven we dit nog slik ken? Is Woensdrecht niet eens eerder plaats van actie geweest? M. Capelle, Vronesteyn 59, Oostkapelle MIDDELBURG - De 35-jarige Fin J. K. L. heeft van de recht bank in Middelburg conform de eis anderhalf jaar gevangenis straf opgelegd gekregen voor een beroving onder bedreiging met een vuurwapen en twee au todiefstallen. Samen met een Amsterdammer beroofde de Fin een vrouw op het parkeerter rein Koepoort in Goes. Toen zij in haar auto wilde stappen hield de Amsterdammer haar een neppistool voor en pakte hij haar tas af. De twee deelden de 75 gulden die erin zat. Zij waren in een gestolen auto naar Zeeland gekomen en na men in Middelburg een andere auto weg. waarmee zij naar Goes reden. Zij hadden dringend be hoefte aan heroine. L. is al lang durig verslaafd en liep in zijn va derland al acht vonnissen op. Hij was naar Amsterdam gegaan omdat hij had gehoord dat het daar een paradijs voor drugsver slaafden was. Om het idee dat er in Nederland een mild strafkli maat heerst uit zijn hoofd te stampen vond de rechtbank een pittige straf op zijn plaats. De grootste kosten, zo'n 70 procent, zitten voor een lijn- busbedrijf trouwens in het personeel. Een kleinere bus bespaart daarom toch al weinig. Maar hoe zit het met het. milieu0 Vervuilt een bescheidener voertuig niet minder? Nienhuis erkent dit, maar: „Daar staan wel de extra kos ten tegenover. En voor het milieu krijgen wij niets." Hij voegt er echter aan tee dat de nieuwe bussen al veel schoner zijn dan de ouöe. „En de oude zijn al schoner dan vier personenauto's uit dezelfde tijd." De ZWN-man vindt kortom dat het met de vervuiling wel meevalt. verzekeringen Vraag uw verzekeringsadviseur. Het groene gebied tussen Vrijburg en Middelburg, waar gedeputeerde staten woningbouw willen com bineren met aanleg van een golfbaan. foto Lex de Meester H MMWl. roze IN UITSPANNING DE MARKT 12-DOMBURG TEL.01188-1577 Zee en duin in onze achtertuin!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15