Van der Wielen sportman 1991 Jeugdige rooiers houden duinen vrij van de prunus Wegschap moet zuinig aan doen Hulpverleners oefenden in Kats Stenen Beer krijgt 90 parkeerplaatsen KNF-speld voor W. de Meij Groep pleit voor handhaving naam Betje Wolffplein streek Handballers Delta Sport sportteam van het jaar Kapelle draait subsidiekraan vliegveld dicht MAANDAG 16 MAART 1992 van een medewerker ZIERIKZEE - De schaatser Leon van der Wielen heeft zater dagavond van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierik zee de grote bokaal gekregen, die behoort bij de titel van sportman 1991 van Zierikzee. De titel sportploeg 1991 ging naar de hercndhandbalploeg van Delta Sport. De grote sport gala-avond in sporthal Onder dak werd bijgewoond door bij na 700 toeschouwers. Het was voor de 23-jarige Van der Wielen een grote verrassing om door de 25 sportraadsleden tijdens de openbare verkiezing tot sportman van 1991 te worden gekozen „Als je daar op de tri bune zit dan staat het zweet in je handen. Stilletjes hoop je toch om op het schavot terecht te ko men. maar ik wist dat er tussen de zes genomineerde sporters niet veel verschil zat. Ja. en dan plotseling sta je daar met die grote beker en dat is toch een fantastische ervaring", liet de schaatser weten. Van der Wielen won vorig jaar een internationaal all round in vitatie-toernooi, hij werd Zeeuws kampioen op de lange baan en marathonschaatsen en hij veroverde een plaatsje in de baanselectie van het gewest Zuid-Holland. Van der Wielen had bij de verkie zing een grote voorsprong op de nummers twee en drie, respec tievelijk Paul de Graaf (tafelten nisser) en Nynke Botterweg (turnster). Delta Sport De hoogste eer bij de sportploe gen ging naar het eerste team van de Delta Sport heren hand bal-selectie. Dankzij hun goede prestatie in de eerste divisie van de Nederlandse handbalcompe titie, kregen zij voor de tweede achtereenvolgende keer de be ker van burgemeester Assel bergs, Op de tweede plaats eindigde het duo Hanco de Vos en Sander Melieste van Badmintonclub Zierikzee voor het behalen van het Zeeuwse kampioenschap he ren dubbel. De junioren van korfbalvereniging All Ready kwamen dankzij hun veld-kam- pioenschapstitel op de derde plaats. Voordat de sportraadsleden hun stem uitbrachten, werden alle genomineerde individuele spor ters en sportploegen via een groot videoscherm voorgesteld aan het publiek. Wethouder van sportzaken L. J. van Gastel reikte honderd tien medailles uit aan de Zierikzeese sporters die minimaal één Zeeuwse kampioenstitel in de wacht hadden gesleept. Daaron der waren negen Nederlandse kampioenstitels. Geconclu deerd werd dat de Zierikzeese sportprestaties naar een hoger niveau zijn gestegen Van Gastel reikte de aanmoedi gingsprijs uit aan de motorcros ser Erik van der Wekken. De Zie rikzeese sportraadspenning ging naar de duizendpoot Ge rard van der Wielen voor zijn enorme inzet tijdens avondvier daagse, wieier- en schaatswed- van onze verslaggever VLISSINGEN - De kale vlakte die sinds begin vorig jaar de Stenen Beer aan de rand van de Vlissingse binnenstad ontsiert, wordt binnenkort geplaveid met straatstenen uit de Wal- straat-promenade en de Lange Zelke. De werkzaamheden moe ten in elk geval vóór 1 juni re sulteren in een parkeerterrein voor negentig auto's. Het parkeerterrein komt op de plaats waar het oude hoofdpost kantoor van Vlissingen heeft ge staan. De gemeente besloot dat monumentale gebouw in 1984 van de PTT over te nemen om het op te knappen Tot renovatie is het nooit gekomen. Het was te duur. Lang is daarover niet ge treurd. Het kwam het gemeente bestuur zelfs wel goed uit. In het zuidelijk deel van de binnenstad wordt, als de toeristisch-recrea- tieve attractiecentra in het Arse- naalgebied klaar zijn, een tekort aan parkeerplaatsen verwacht. Het hoofdpostkantoor. ge bouwd in 1912. sneuvelde janua ri 1991. Sindsdien tiert het on kruid welig op de opengevallen, onverharde vlakte. Dat veran dert. Er wordt een parkeerplein aangelegd voor tweeënzeventig auto's en aan de straatzijde van de Stenen Beer komen achttien plaatsen. De materiaalkosten blijven be perkt door het hergebruik van de bestrating van de Walstraat- promenade en Lange Zelke. die wordt vervangen door luxe te gels. De oude straatstenen moe ten maar een paar honderd me ter worden verplaatst en ze kun nen weer worden gelegd aan de Stenen Beer. Het bestratings- werk duurt vijf a zes weken. Toch kan het parkeerterrein pas over enkele maanden worden opgeleverd, omdat eerst vol doende stenen aangevoerd moe ten zijn. De aanvoer is afhanke lijk van de voortgang van de werkzaamheden aan de Lange Zelke en Walstraat. Op de Ste nen Beer wordt betaald parke ren van kracht. van onze verslaggever KAPELLE - Vliegveld Midden- Zeeland hoeft in de toekomst geen subsidie meer te verwach ten van de gemeente Kapelle. Het dagelijks bestuur van de ge meente stelt voor de financiële steun in twee jaar tijd af te bou wen. Nu draagt Kapelle nog 18 cent per inwoner bij. Maar vol gens b en w maakt het Kapelse bedrijfsleven niet of nauwelijks gebruik van het vliegveld. Het bekostigen van de luchthaven zou een taak zijn voor hen die wel van de diensten gebruik maken. Het dagelijks bestuur stelt dat de luchthaven voor 90 procent ondersteunende en recreatieve vluchten verwerkt. Maar Kapel le begon in 1987 met financiële steun in de verwachting dat het centraal in de regio gelegen vliegveld steeds belangrijker zou worden voor onder meer be drijfsleven en toerisme. Nu dat voor Kapelle slechts in beperkte mate het geval blijkt te zijn wil de gemeente van de subsidie af. Eerder besloot ook de provincie de geldelijke steun af te bouwen. van onze verslaggever VROUWENPOLDER - Verwoed staat een meisje van een jaar of twaalf met een spade in de grond te stampen. Ze heeft een hoogrode kleur van de inspan ning, maar ze lijkt vastbesloten de plant waar ze bij staat, defi nitief aan zijn einde te helpen. Vastberaden steekt ze de wor tels door en weer staat er een plant minder in natuurgebied Oranjezon. Gek genoeg windt niemand zich op over het kap- en breekwerk, integendeel zelfs. Het meisje is opgeroepen zoveel mogelijk pru nussen te vernielen. Alle basis scholen op Walcheren hebben een brief gekregen van de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KNNVi. Of ze zin hadden de prunus, ook wel bekend als de Amerikaanse vogelkers, te rooien. De oproep heeft duidelijk zijn vruchten af geworpen. Zo'n zestig kinderen zijn gekomen. Ze hebben de schop ter hand genomen en lij ken hem niet meer te willen los laten. Ze gunnen zich net even tijd voor een kop warme choco la, maar dan is het weer werken geblazen. Projectleider Freek Wisse is zeer te spreken over de opkomst en het enthousiasme van de kinde ren. „We moeten altijd maar af wachten hoeveel deelnemers we krijgen. We kunnen heel veel hulp gebruiken, want de vogel kers moet echt regelmatig ge rooid worden." Hij wijst op het stukje open duinlandschap waarop de kinderen bezig zijn. „Als we mets zouden doen, zou dit hele gebied over tien jaar he lemaal niet meer terug te vinden zijn." Tien jaar geleden was er nog geen sprake van een open plek. Jan van Leerdam, kenner bij uit stek van het gebied, is destijds begonnen met het vernietigen van de veel te snel groeiende struik. „De planten gedijen uit stekend in dit gebied. Ze hebben droge grond en een klein beetje stikstof nodig, meer niet. We moeten twee maal per jaar aan het werk om ruimte te houden in het gebied". Hert Na twee uur hard werken mogen de kinderen die dat willen mee op verkenningstocht door het duin; onder leiding van voorzit ter Richard Struijk van de KNNV. Ze krijgen een wande ling naar een duinpan waar een hert verongelukt is. Het beest is blijven steken in een vorkvormi- ge Doom. waarschijnlijk toen hij op de vlucht was voor mensen. Vlakbij ligt een geraamte van van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Wegschap Walcheren moet in 1993 oppas sen met de uitgaven. Het be stuur ziet geen kans te bezuini gen, hoewel in het bijzonder de gemeente Middelburg daarop had aangedrongen. Wel is het bestuur erin geslaagd de begro ting op hetzelfde peil te houden als vorig jaar, zij het door ver hoging van de parkeergelden. Middelburg had gevraagd de contributie die de gemeenten moeten leveren aan het Weg schap, met drie procent te verla gen. Het bestuur van het Weg schap ziet echter geen kans die wens in te willigen. De bezuini ging zou het Wegschap 60.000 gulden kosten, wat gehaald zou moeten worden uit het onder- houdsfonds voor de wegen. Bo vendien zou het Wegschap moe ten beknibbelen op nieuwe in vesteringen voor wegen. Het be stuur vindt dat onverantwoord, omdat de toestand van de Wal- cherse wegen te slecht zou wor den. Nieuwe investeringen aan we gen zijn nog onzeker. Er is slechts 77 000 gulden beschik baar. Bovendien is op dit mo ment nog niet bekend of op 1 ja nuari 1993 de wet Herziening Wegenbebeheer in werking treedt. Mocht dat het geval zijn, dan veranderen de bijdragen van de gemeenten en kan de be groting pas definitief opgesteld worden. Daarom ook doet het dagelijks bestuur nog geen uit spraak over welke wegen het eerst voor verbetering in aan merking komen De deelnemende gemeenten en het Waterschap moeten hun goedkeuring hechten aan de be groting. Zij hebben daarvoor acht weken de tijd. een jong. Struijk laat niet na te waarschuwen voor de vernieti gende invloed die de mens op het evenwicht in de natuur kan hebben. In november is er weer een pru- nusrooi-ochtend. Of de kinderen terugkomen is de vraag, hoewel ze allemaal geestdriftig ja knik ken. „Het hangt toch vaak van het initiatief van de volwasse nen af. al is het alleen maar van wege het vervoer", weet Wisse uit ervaring. Vier inbraken in Vlissingen van onze verslaggever VLISSINGEN - Inbrekers heb ben dit weekeinde vier keer in gebroken in de gemeente Vlis singen. In alle gevallen is een ruit aan de achterkant van het pand geforceerd. Vrijdagavond moesten twee hui zen het ontgelden. Uit een wo ning aan de Anjelierlaan werden officrele papieren, zoals rijbewij zen meegenomen. Verder mis sen de bewoners een klein geld bedrag en eurocheques, inclu sief het pasje. Op dezelfde avond werden uit een huis aan de Nijverheids straat een audiotoren. een cd- speler en een paar cd's meegeno men. De waarde van de buit be draagt naar schatting 1500 gul den Inbrekers namen zaterdag uit een woning aan de Hogeweg een versterker mee. Bovendien ont fermden zij zich over een grote hoeveelheid fotoapparatuur, in clusief lenzen en flitsers. De waarde is enkele duizenden gul dens. Terwijl de bewoners lagen te sla pen zagen inbrekers in de nacht van zaterdag op zondag kans uit een huis aan de Jacob Marislaan enkele kleine geldbedragen en een paar horloges mee te nemen. Bromfietser breekt neus bij aanrijding MIDDELBURG - De 16-jarige J. V. uit Middelburg heeft zich vrij dagavond aan zijn neus moeten laten opereren na een botsing op de Nieuwlandseweg. Een vracht auto met een uitstekende lading stond voor het verkeerslicht bij de Torenweg V. zag de wagen wel. maar de lading niet. Hij bot ste ertegen aan en kwam ten val. Hij hield aan het voorval een ge broken neus over van een medewerkster RITTHEM - Tijdens de vrijdagavond gehou den muziekuitvoering van brassband ONDA in het dorpshuis in Ritthem, waar de leden acte de présence gaven in nieuwe uniformen, vond de huldiging plaats van de heer W. B. J. de Meij. Hij kreeg uit handen van de heer C. J. Schout, voorzitter van de Koninklijke Neder landse Federatie van Muziekverenigingen, de zilveren KNF-spel met steen uitgereikt voor zijn veertigjarig lidmaatschap. De Meij, die in 1952 lid werd van ONDA. speel de toen ventieltrombone. Later werd dit in strument vervangen door het euphonium. Schout memoreerde in zijn toespraak de vele verdiensten van de jubilaris. Mevrouw De Meij kreeg een bloemetje aangeboden. KNF-voorzitter Schout speldt de onderscheiding op bij W. de Meij. foto Oscar van Beest van onze vei strijden en de talrijke functies die hij binnen de Zierikzeese sportwereld bekleedt De sportgala-avond in sporthal Onderdak werd opgeluisterd door een muzikaal optreden van Stuitje Leut uit Bruinisse en het samengestelde duo John Prins en Marien Hogerheide. Gymnas tiekvereniging Delta Sport en de boksvereniging DOS uit Vlissin gen gaven sportdemonstraties. Ook de gemeenten Borsele, Ar- nemuiden. Domburg en Middel burg gingen Kapelle voor met het snel of geleidelijk dicht draaien van de subsidiekraan. De kwestie komt maandag 16 maart ter sprake in de gemeen telijke commissie financiën en onderwijs. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Kapelle be gint om 19.00 uur. KATS - 'Sluit de ramen en deu ren en blijft u binnen'. Een om- roepwagen gaat door de straten van Kats. Een gifwolk met chloorwaterstof komt in snel tempo naderbij. Oorzaak: een uitslaande brand in een loods met klein chemisch afval op de Veerhaven in Kats. Diverse slachtoffers liggen al her en der verspreid rondom de plek van het ongeval. De één heeft een dubbele beenbreuk, de ander lijdt aan een shock. Wegver sperringen sluiten het terrein hermetisch af voor al te nieuws gierige buitenstaanders. Het ernstige ongeluk op de Veer haven leek zaterdagmorgen net echt. In werkelijkheid betrof het een oefening van een aantal brandweerkorpsen uit de regio in samenwerking met de EHBO, de GGD en de rijkspolitie. Bijna twee uur lang waren ruim negen tig hulpverleners in touw om de namaak-brand onder controle te krijgen en de zestien gewonden een helpende hand te bieden. EHBO-kaderinstructeur H. de Moet uit Goes zorgde samen met collega Hanny Wisse voor de schmink van de 'slachtoffers'. „Sommige dingen zijn simpel na te maken: een gebroken been of een boor door een hand heen. Een shock nabootsen is echt las tig. Als iemand appelrode wan gen heeft, moet je proberen een mooie egaalgrauwe kleur op het gezicht te krijgen. Als 'gewonde' moet je bij zoiets trouwens over veel acteertalent beschikken om geloofwaardig over te komen." Nuttig Een speciaal coórdinatieteam leidde vanuit een grote bouw keet de hele oefening. Burge meester mevrouw E. J. Hoogen- dijk-Van Duijn was er bijna van af het begin bij. „Zo'n gezamen lijk optreden is heel nuttig. Je leert gewoon dat bepaalde din gen beter kunnen. Zo blijkt de communicatie elke keer weer NIEUWERKERK Welzijn - De Stichting Wel zijn Ouderen Schouwen-Duive- land houdt vrijdag een alge mene bestuursvergadering in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk. Op de agenda staat onder meer de conceptbegroting 1993. De vergadering begint om 14.00 uur. het p-ootste probleem* overigens redelijk tevrtfe het verloop van dezec^ We kregen vrij snel allebe de informatie bmnen va veld." Commandant L. Sandf^ brandweer in de gemeen senkerke zette achteraf.) kan 't altijd' - een ai keningen. „De echte hult ning was het eerste halfaj chaotisch gebeuren, Daa.^ het pas gestroomlijnd, Tijdens de nagebootstepe ferentie werd trouwens grote fout gemaakt, De lichtster meldde dat kotf stof ontsnapt was. Het ga chloorwaterstof. nogal wat verschil. Deens explosief, de andere vaarlijke dampen."' Johan Willem Friso Kapel trad op in Heinkenszand HEINKENSZAND - De j Willem Friso Kapel dagavond voor een goede ontmoetingscentrum DeS in Heinkenszand een gt concert aangeboden aani meente Borsele. De kapdl binnenkort een toerneedM len maakt, geeft momentc en der in het land c bate van een blindenins) in Polen. Een collecte a Stenge bracht vrijdapi ruim zevenhonderdvij(li| den op voor het blind® tuut. Het concert in De stond uit twee delen. V« pauze werden klassieks licht-klassieke werken ges na de pauze kwam de kapt onder leiding stond var Jongen, in gewijzigde opfl terug met 'vuurwerk' uil cals. Zuidamerikaans rep en Broadway-shows uit i cente verleden, zoals eend West Side Story en ande kende melodieën met tische hoogstandjes, i een komische parodie De presentatie van dea was in handen van Aadu Berg. De jubilerende ho« rige muziekvereniging M die de kapel had uitgK bood alle medewerkers1 Johan Willem Friso Kape men en een herinnermgsi aan. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu- suem heeft in een brief aan het Vlissingse college van b en w aangedrongen op handhaving van het Betje Wolffplein. De naam Betje Wolff mag, ver klaart het bestuur van de ver eniging, niet verdwijnen uit het rijtje Aagje Deken, Coosje Bus ken en Jacobus Bellamy. Naar die schrijvende Vlissingers zijn een plein, straten en een park vernoemd. Het college van b en w heeft zo als gemeld voorgesteld het Betje Wolffplein te schrappen, omdat het plein op de kruising Coosje Busken-, Badhuis- en Aagje De kenstraat feitelijk is verdwenen door de uitwaaiering ter plaatse van het nieuwe Scheldeplein. Op aandrang van een raadscom missie is dat voorstel voorlopig ingetrokken. Onderzocht zal worden of handhaving van de naam Betje Wolffplein gt velende juridische heeft. De politie kar beeld problemen krijgen die kruising een ongel! beurt. De plaatsaand wordt dan moeilijk. Het bestuur van de Ven Vrienden van het Stedei seum meent dat daar eenvoudige oplossing I In de brief aan het colle? en w wordt er één aanga op de hoeken van het pla Coosje Busken-. Aagje i en Badhuisstraat met naambordjes aangevend het Betje Wolffplein bea De Vereniging Vrienden) Stedelijk Museum heefta der om de 'erfenis' van Wolff bekommerd. Zij lid ter herinnering aan de 250 boortedag van de schnJS kunstwerk vervaardigen geplaatst aan de Nieufl waar het geboortehuis val Wolff heeft gestaan. Auto's vernield bij aanrijding in Noordgouwe NOORDGOUWE - Op de Kloos- terweg te Noordgouwe vond za terdagmorgen rond elf uur een auto-ongeluk plaats. Een auto mobiliste uit Brouwershaven reed achterop een bestuurder uit Zierikzee die afremde om linksaf de Sint Joostweg in te rij den. Beide voertuigen werden volledig vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Auto in sloot in Kerkwerve: man gewond KERKWERVE - Een automobi list uit Middenschouwen moest zaterdagavond rond negen uur door de brandweer worden be vrijd na een eenzijdig ongeluk op de Zwaardweg in Kerkwer ve. De man raakte de macht over het stuur kwijt en kwam via de rechterberm in een links van de weg gelegen sloot terecht. Nadat de bestuurder bevrijd was uit zijn benarde positie, is hij ter ob servatie opgenomen in het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis te Zierikzee. Daar moest de au tomobilist tevens een bloed proef ondergaan in verband met alcoholgebruik. Alcoholrijders bij controle tegen de Iam| BROUWERSHAVEN-ï holcontroles van de nji Schouwen-Duiveland v> weekeinde twee auto® door de mand. Beide o ders zaten met een glw op achter het stuur 7 man uit Brouwershaf proces-verbaal opge® bestuurder uit Duivelai er af met een schikking" honderd gulden. COLIJNSPLAtf. Verkoopmiddda?- deling Noord-Beveland Welfare Rode Kru'- woensdag 25 maarteen middag in bejaarw™ Rustoord te Col* worden ondermeer te koop aangeboden.®* vaardigd door de be» bejaardencentra op veland. De verkoop «P twee uur. KAPELLE Voorbedediensl - avond wordt de maai» terkerkelijke vo0JJ gehouden in de p kerk aan de Biez* Kapelle. De aam** foto Pieter Honhoff Het eerste herenteam van handbalvereniging Delta Sport werd uitgeroepen tot sportploeg 1991. Met man en macht ging de jeugd zaterdag in natuurgebied Oranjezon de prunus te lijf foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 24