1 RQVINCIALE ZEEUWSE Progressieve fusie kansloos Afdelingen in PvdA staan macht niet af 0 Tweede beving treft Turkse rampstad Spoor van vervuiler elikopter jrt in zee: [doden Van Mierlo wil identiteit D66 tegenover PvdA handhaven k wil auto openbaar voer in '3 ontzien 9 en 16 81/4°/O STAATSLENING 1992-2007 pel droog ■^velden, wat zon en geen neer- 01 betekenis. Ovenvegend mati gt uit west tot zuidwest. Middag- iftatv.nr omstreeks 8 graden. Ie- jaargang no. 64 ,dag 16 maart 1992 UUR KODAK EXPRESS pQjQ KWALITEITS KLEURENFOTOS SERVICE Klaar terwijl u winkelt FOTOB RSCHOORE Enen Leur Goes Hulst Middelburg Middelharms Vl ss ngen Zierikz» JDEN (AFP/DPA/ De Britse lucht- ht heeft de zoek- il naar eventuele rlevenden van een kopterongeluk in de 1,1 van zaterdag op iag bij een olieplat- i in de Noordzee zon- middag opgegeven, rmce komt het offi- dodental op 11, on- »ie vijf vermisten. helikopters van de ;wacht konden zater- aacht zes mensen len die na het neer ten van de helikop- neen tamelijk woes- te terecht waren ge ien. Een van de over- nden heeft volgens woordvoerder van de naatschappij Shell, het platform onder :er heeft, ernstige [dverwondingen op pen. ïelikopter van het ty- iuper Puma had zes- Britten en een Ame- an aan boord. Allen bij Shell in dienst. helikopter stortte in enkele seconden na- deze was opgestegen het olieplatform norant Alpha ten en van Shetland. De copter was op weg een nabijgelegen imodatie-schip. De ind tussen het olie- [orm en het schip be- g slechts enkele lerden meters. ongeluk gebeurde in donker bij harde len sneeuwval in het it-olieveld. De oor- van de crash is nog >kend. DEN HAAG (ANP/GPD) - De op roep van de kersverse PvdA- voorzitter Rottenberg tot infor mele contacten tussen de drie progressieve partijen PvdA, D66 en Groen Links kan reke nen op een 'constructieve hou ding' van D66-leider Van Mier lo. Maar, zo tekende Van Mierlo daar zondag bij aan, „die drie partijen moeten wel ondubbel zinnig hun eigen identiteit hel der en overeind houden.". Van Mierlo zei dat hij 'niet vies' is van een verkenning tot sa menwerking van PvdA. D66, WD en eventueel Groen Links met als doel een coalitie zonder het CDA. Dit kan in zijn ogen eveneens alleen wanneer de vier partijen de vrijheid houden hun eigen onafhankelijke identiteit te bewaren. Van Mierlo liet er geen misver stand over bestaan dat de alou de band met de PvdA allengs aan het slijten is. D66 is bij de formatie van het centrum-linkse kabinet-Lubbers/Kok in novem ber 1989 werkendeweg wegge werkt, maar heeft in het begin van de kabinetsperiode een po sitieve oppositie gevoerd. Die positieve houding heeft volgens Van Mierlo inmiddels plaatsge maakt voor een geheel andere. „Wij zijn onmiskenbaar teleur- GEN (GPD) - De voor loogde lastenverzwarin- irauto en openbaar ver tinnen worden beperkt, vicc-premier Kok zater- hel partijcongres van de nNijniegen. ogen de minimumlonen leringen niet worden ver- ifbevroren. Kok sloot een te en gerichte lastenver- rniet onder alle omstan- en uit, „maar de ruimte or is uiterst beperkt", die tot extra bezuinigin- Den leiden. Kinder lastenverlichting voor volgend jaar „een liljard" bezuinigd worden, Jp de 20 miljard in vier het kader van de Tussen- t „Dat zal nog van 'au' aldus Kok. „Er is geen iDe financiële gezondma- loet met kracht worden Swt. ook al kost dat popu- tbbers heeft gezegd dat er »er weinig ruimte tot «lichting is. Niettemin fhij als eventuele moge- en het huurwaardeforfait ito. Minister De Vries (so- fcem en de CDA-fractie in 'ede Kamer hebben voor lastenverlichting gepleit, Me werkgevers. Inklaarde zaterdag op zijn jdat niemand vertelt waar lastenverlichting betaald borden. De bewindsman ■nwets voor verder op de PPting te bezuinigen, F net van tevoren vast te' werkgevers en werkne- l3«eid zijn tot loonmati- Fjving zoon 'Klerk en airlinge proken Nesburg (ap> - De JJnjfe Zuidafrikaanse ent F.W. de Klerk en zijn t ten kleurlinge, heb- i verloving verbroken. 11 de Sunday Times ge- i jams en Willem de Lr®® 25, woonden sa- v "joden en maakten vo- tun verloving bekend. Matri261 Adams volgens •Jimes. Niet nader ge- dat a en van het stel de relatie voorname- ^stand van vader en '«anke) De Klerk was Familieleden vervoeren het in een deken gewikkelde lichaam van een bloedverwant, slachtoffer van de aardbeving. foto Hurriyet ERZINCAN (RTR/DPA/AFP) - De Oost- turkse stad Erzincan is zondagmiddag voor de tweede maal binnen 48 uur ge troffen door een aardbeving. De beving, die ook te voelen was in Erzurum, Trab- zon en Diyarbakir, lijkt geen nieuwe slachtoffers gemaakt te hebben, hoewel de bevolking in paniek de straat op vluchtte. Dat heeft het Turkse persbu reau Anatolia gemeld. Erzincan werd vrijdag door een sterkere aardschok voor een deel met de grond gelijkgemaakt. De afgelopen twee dagen zijn hier meer dan 320 lijken geborgen. Het is onbekend hoe de toestand is in de dorpen die moeilijker te bereiken zijn in het rampgebied. Volgens de autoriteiten in Ankara zijn als gevolg van de bevingen 600 mensen om het leven gekomen. Het internationale Rode Kruis vreest echter meer dan 4.000 doden. In de omgeving van de Oostturkse provin ciehoofdstad zijn vele slachtoffers inmid dels begraven, zonder dat eventuele fami lie of verwanten daarvan op de hoogte zijn gesteld. Volgens de plaatsvervangend gouverneur van de provincie, Fikret Cu- hadaroglu. verloopt de coördinatie om trent de verdeling van hulpgoederen ech ter ordelijk en is er geen gebrek aan voe dingsmiddelen en medische verzorging. Wel, zo verklaarde de gouverneur, heeft het gebied nog steeds te kampen met een tekort aan tenten nodig voor de mensen die uit angst voor een nieuwe aardbeving hun huizen niet binnen durven te gaan. Volgens de autoriteiten is de watervoor ziening in Erzincan een steeds groter wor dend probleem, omdat veel waterleidin gen gebroken zijn. Luchtbrug De Turkse luchtmacht heeft een lucht brug van Ankara en Erzurum naar Erzin can aangelegd om het transport van hulp goederen. die zowel uit het binnen- als bui tenland komen, te versnellen. Ankara heeft de Verenigde Naties gevraagd 1.000 geprefabriceerde huizen naar het rampge bied te zenden, zodat de daklozen voorlo pig kunnen worden ondergebracht. De Europese Gemeenschap zegde zondag toe dat zij noodhulp zal sturen ter waarde van ruim 1 miljoen gulden om daarmee de aardbevingsslachtoffers te helpen. Een EG-woordvoerder zei dat de financiële hulp in de eerste plaats is bedoeld voor het transport van acht artsen en 15 ton medi cijnen, medische apparatuur en andere basisvoorzieningen die de hulporganisa tie Artsen zonder Grenzen in het gebied inzet. Een woordvoerster van de Belgische afde ling van deze hulporganisatie zei dat een transportvliegtuig van de Belgische luchtmacht zondag richting rampgebied Erzincan in het oosten van Turkije is ver trokken. Het Rode Kruis stuurde zaterdag een hulpteam en een noodhospitaal met 200 bedden naar Turkije. De Federatie van Rode Kruis- en Rode Halve Maan-organi- saties zond tevens een team van 60 perso nen uit dat Rode Halve Maan-groepen in het rampgebied moet bijstaan. De organisatie heeft voorts voedsel, medi cijnen, 1.500 tenten, 7.000 dekens, een mo biele keuken alsmede een noodhospitaal gestuurd. Het Nederlandse Rode Kruis stuurde zon dag per vliegtuig 560 zogenaamde winter tenten. De Stichting Mensen in Nood in Den Bosch heeft zaterdag 100.000 gulden beschikbaar gesteld voor de slachtoffers. Voor rekening van Unicef Nederland ver trok zondagavond een vliegtuig met noodhulpgoederen vanuit Kopenhagen. Vandaag vertrekken vier Zeeuwse red dingshonden en hun begeleiders naar Is tanbul. Ze zullen worden ingezet in het ge bied rond het Erzincan. zie ook pagina 5 gesteld over het gevoerde beleid, wij zijn dus veel kritischer ge worden". aldus Van Mierlo zon- Afgewezen Ook het congres van de PvdA wees zaterdag de vorming van een progressieve partij met Groen Links en D66 van de hand. Volgens het congres heeft de PvdA voorlopig genoeg aan zichzelf. Wel mag de partijtop gaan onderzoeken of samenwer king met D66 en Groen Links mogelijk is. D66-leider Van Mierlo reageerde daar zaterdag meteen afwijzend op: „Ik wil graag goede betrek kingen. Maar samenwerking tussen een regeringspartij en een oppositiepartij is krankzin nig. Daar snapt de kiezer geen bal van. Groen Links is van meet af aan voorstander geweest van sa menwerking met andere pro gressieve partijen, maar voelt op dit moment niet voor stappen in de richting van een fusie ..Wij moeten niet beginnen aan de top", aldus fractieleider Beckers in een reactie op de besluiten van het PvdA-congres. VVD-leider Bolkestein, hoopt dat de PvdA weer snel een dui delijk profiel krijgt, omdat Ne derland een „duidelijke en rea listische sociaal-democratische partij nodig heeft." Op de vraag of de PvdA met de afgelopen da gen ingeslagen nieuwe koers rijp is voor een eventuele samenwer king met de WD. D66 en even tueel Groen Links in een „purpe ren" coalitie, zei Bolkestein gis teren: „men kan niet regeren met een partij die niet weet wat zij zelf wil". Dat geldt volgens hem zowel voor de PvdA als voor D66." Schoenen doen verkrachter de das om EINDHOVEN (ANP) - De Eind- hovense politie heeft een 22-ja- rige man uit Beverwijk aange houden, die inmiddels heeft be kend dat hij tijdens het carna val een Eindhovense vrouw heeft verkracht. De man werd herkend dankzij de buitenissige schoenen die hij droeg, zo deel de een woordvoerder van de po litie zondag mee. Het slachtoffer had de politie .een goed signalement kunnen geven van de verkrachter. Daar bij waren vooral de nogal typi sche sportschoenen van de man opgevallen. Een politiepatrouil le zag de man, die regelmatig bij familieleden in Eindhoven lo geert. het afgelopen weekend in het uitgaanscentrum lopen. Nadat de man was aangehouden kwam de politie er achter dat hij op de dag van de verkrachting door een fotograaf was gefoto grafeerd. Op die foto bleek de man dezelfde schoenen te dra gen. Daarmee geconfronteerd legde de verdachte een volledige bekentenis af. De schoonmaakploeg aan het werk. foto ANP DEN HAAG (ANP) - Olie, die in de nacht van vrijdag op za terdag is aangespoeld op de stranden langs de Noordhol landse kust tussen Monster en Noordwijk, is vrijwel zeker afkomstig van het Chinese schip Long Lin, dat op 4 maart voor Zeebrugge in aanvaring kwam met de bulkcarrier Cast Muskox. Analyse van de de op het strand genomen monsters door het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater in Lelystad heeft uitge wezen dat er geen verschillen van betekenis zijn met de mon sters die kort na de aanvaring voor de Belgische kust geno men zijn. Veel van de olie is teen opgeruimd. Twee schoonmaakploegen van in totaal twintig man met speciale reinigingsmachines zijn zondag begonnen olie van de stranden te verwijderen. Naar verwacht zal het karwei morgen gereed zijn. Er zijn maar weinig vogels gevonden die met olie besmeurd zijn. In de loop van zondagmiddag waren het er nog niet veel meer dan tien. Mogelijk heeft dat te maken met. de harde wind. NIJMEGEN (GPD) - Het con gres van de PvdA is zaterdag in Nijmegen slechts gedeeltelijk akkoord gegaan niet een organi satorische vernieuwing van de partij. Het congres, bestaande uit ongeveer achthonderd af gevaardigden van de plaatselij ke afdelingen, weigerde op we zenlijke punten de eigen macht af te staan. Het voorstel van het partijbe stuur om een (veel kleiner) par- tijparlement in te stellen, dat re delijk ongebonden aan de afde lingen besluiten kan nemen, werd met een grote meerderheid verworpen. „De afdelingen blij ven de basis van de partij", aldus het congres. Wel werd besloten tot een veel minder regionaal sa mengestelde kandidatenlijst bij landelijke verkiezingen. Weigering Het partijbestuur was ernstig te leurgesteld over de weigering van de afdelingen de eigen macht uit handen te geven. Op basis van een vernieuwingsrap port van de Eindhovense burge meester Van Kemenade, had het bestuur de verkalkte, sterk de centrale opbouw van de partij grondig willen veranderen in de richting van een meer centraal bestuur. De afdelingen zouden zich voortaan vooral met de plaatselijke problemen moeten bezighouden. Het nieuwe partij- parlement zou zich „zonder last of ruggespraak" van en met de plaatselijke achterban over aan gelegenheden van landelijk en internationaal belang kunnen buigen. Oproep Partij-secretaris Allard Beek deed nog een dramatische op roep aan het congres om de moed te hebben deze fundamen tele stap te nemen. „We moeten erkennen dat er voor dit partij congres zo'n 5500 amendemen ten zijn ingediend, waarvan uit eindelijk nog geen drie procent wordt aangenomen. We kunnen zo niet verder gaan". Beek wees er ook op dat de hui dige structuur de discussie ver lamt. omdat de afgevaardigden veelal moeten uitspreken wat hun door hun afdelingen is opge dragen. Het congres was echter Vredesoperaties Zweedse militairen van de VN- vredesmacht begonnen zondag hun taak in Joegoslavië. De Ver enigde Naties maakten gisteren ook aanvang met om vangrijke vredesope- O raties in Cambodja. O mmnKBmimmiÊtmmm Literair Bolwerk Het schrijversfestival Literair Bolwerk, afgelopen zaterdag in Middelburg, ivas een houterige, oppervlakkige en statische ver toning. niet het minst omdat het publiek geacht werd op zijn plaats in de fT zaal te blijven zitten. O VCV Zeeland Redding voor het betaald voet bal in Zeeland komt ook niet uit Goes. Initiatiefnemer Cees Pc- kaar is daarover zeer terughou dend. De spelers van de VCV Zeeland, die zaterdag met 2-0 van Eindhoven verloren, kijken al uit naar een een nieuwe club. PSV PSV is gisteren een stap dichter bij de landstitel gekomen. De Eindhovense ploeg won met 3-0 van Volendam. Naaste concur rent Feyenoord verloor op eigen veld verrassend van MVV (0-1) en staat nu Q vier punten achter. (Advertentie) TOONBANKUITGIFTE tweede uitgifte inschrijving dagelijks, te beginnen op 16 maart a.s. via banken en commissionairs koers wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aanpasbaar rente jaarlijks per 15 februari storting op 15 april 1992 aflossing op 15 februari 2007 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele ot gedeelte lijke vervroegde aflossing is met toegestaan voorwaarden zijn kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissio nairs Advertentie niet te vermurwen. Partijleider Wim Kok accepteerde de con- gresuitspraak niet voetstoots. ..We zullen toch nog eens goed moeten kijken naar de manier waarop de besluitvorming in de partij tot stand komt". Afgewezen Het congres liet ook uit andere uitspraken blijken dat het Haag se deel van de partij niet al te veel macht mag krijgen. Zo werd het voorstel afgewezen om de partijleider en de landelijke en Europese fractievoorzitters een stem in het partijbestuur te ge ven. Ook zullen de gewestelijke vertegenwoordigers in het par tijbestuur minder onafhankelijk van hun achterban kunnen func tioneren, dan het bestuur had gewild. Zoals verwacht werd wel de par tijraad, waarin de gewestelijke partijbaronnen veel macht had den. afgeschaft. Zeer tegen de wens van het partijbestuur in. werd nogmaals besloten dat de vuist met de rode roos, het sym bool van de partij moet blijven. zie ook pagina 3 Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar; PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1