Dameswielrennen heeft impuls nodig Verknocht aan Oemoemenoe lugbyspeler Bob Fuchs PZC sport WÊKm VRIJDAG 13 MAART 1992 „We hebben het toch een aantal wedstrij den zeer moeilijk gehad. Er zaten duels bij. die we net zo goed hadden kunnen ver liezen", aldus Fuchs. Hij kan wel aange ven wat het verschil is met de voorgaande seizoenen. „Ik denk dat er dit seizoen meer evenwicht in de ploeg zit. We zijn vooral slimmer geworden." Natuurlijk speelde het ook een rol dat coach Hennie Zandbergen dit seizoen wat versterkingen kon begroeten. Zo keerde international Arno Seybel terug van RCC uit Roosendaal en waren er nog enkele nieuwe spelers, die ervoor zorgden dat de selectie van Oemoemenoe aan het begin van het seizoen breder was dan ooit. Natuurtalent Fuchs:Eén van die spelers was Rob Mul der. Kwam tijdens het seizoen binnenlo pen bij een Blind Date zonder dat hij daar voor ooit aan rugby had gedaan. Vond het wel leuk, begon in het tweede en kreeg ver volgens door blessures een kans in het eer ste Hij draait nu gewoon mee bij ons. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Ie mand die zo snel alles onder de knie heeft Zeker als je weet dat de rest van de ploeg al jaren twee keer in de week traint en ook nog een keer looptraining heeft om mee te kunnen. Dan moetje wel een natuurtalent zijn om zonder problemen mee te kunnen doen." Vijftien jaar geleden speelde Oemoeme noe al eens eerder in de ereklasse. Fuchs is de enige speler van de huidige eerste se lectie die dat nog heeft meegemaakt. Hij herinnert zich dat het geen succes was „We kwamen toen in de ereklasse terecht door een herindeling. Het enige, wat me bijstaat, is dat we maar één pot wonnen. De overige wedstrijden verloren we." Fuchs verwacht dat dat volgend seizoen anders zal zijn. „Ik weet zeker dat we het aankunnen. Oemoemenoe is niet slechter dan de zes laagst geklasseerde ploegen in de ereklasse. Daarboven zitten enkele toppers, waartegen je normaal gesproken weinig kans hebt Wij kunnen een goede ereklasser worden." Of Fuchs dat allemaal zelf nog gaat mee maken is nog de vraag De Middelburger houdt een groot aantal slagen om de arm wanneer er naar zijn inbreng voor het vol gend seizoen wordt gevraagd. „Als je zoiets doet. moet je het goed doen", zegt de Fly-half van de ploeg „Dat betekent dus dat je veel zal moeten trainen en er alles voor opzij zal moeten zetten, zeker als je een dagje ouder wordt." Altijd op pad Fuchs. die een aantal jaren geleden zelfs nog een jaar voorzitter is geweest, betwij felt of hij daar nog wel de tijd voor heeft. „Door mijn werk als vertegenwoordiger ben ik altijd op pad. Verder moet er hier in huis nogal wat gebeuren. Dat wilde ik eer der al aan beginnen, maar ik ben er niet aan toe gekomen. Je kunt het niet blijven uitstellen", vindt Fuchs. „Aan het begin van dit seizoen was ik eigenlijk ook ge stopt. Ik zei alleen dat ik nog wel bereid was om eventueel in te springen wanneer er te weinig mensen waren. Dan weet je precies wat er gebeurt. Henny Zandber gen viel uit en sindsdien speel ik." Fuchs heeft het nemen van een beslissing voor zich uit geschoven. Pas na de laatste competitiewedstrijd bepaalt hij, wat hij gaat doen. Maar nu dl weet hij, dat hij na zijn afscheid als speler niet al zijn activi teiten staakt. „Ik zal in ieder geval bij de club betrokken blijven. Oenjoemenoe is toch een deel van mijn leven geworden." Taco van den Velde Leen van de Parel: „Het is niet realistisch te verwachten dat er een nieuw lid komt met het niveau van Keetie of Heieen Hage." foto Willem Mieras een jaar terug. Ik slaagde er te laat'in om nieuwe sponsors te vinden. We zijn in het nieuwe seizoen nog wel gestart, maar de voorbereiding was achterwege gebleven. De organisatie was minimaal, waardoor de resultaten uitbleven." Daarna liet Leen van de Parel het dames- wielrennen een tijd links liggen. „Dat had twee oorzaken. Ik had een menings verschil met Marietta (Zoetewei) en Con nie Meijer overleed in 1988. het jaar van de Olympische Spelen Dat heeft me erg aangegrepen. Elk jaar ga ik op de dag van haar overlijden en op haar verjaar dag nog naar haar graf." Van de Parel en Marietta de Koeijer-Zoe- tewei staan nu weer op goede voet met elkaar. „Dat was één van de redenen om begeleider van Middelkamp te worden Wilma Rijk zocht onlangs ook contact met mij. Ze vroeg om enkele trainingsad viezen." Van het één kwam het ander. Ronnie Kuys, de trainer van de dames, moest wegens tijdgebrek gas terug ne men, waardoor Van de Parel in beeld kwam bij Theo Middelkamp. „We heb ben afgesproken samen met de dames verder te gaan", zegt Leen van de Parel. De visie van Leen van de Parel is heel duidelijk. Hij maakt onderscheid in top sport. wedstrijdsport en recreatiesport. Hij plaatst Marietta de Koeijer, woon achtig in Yerseke. in de categorie wed strijdsport. Volgens hem balanceren Wil ma Rijk uit Kwadendamme en Agneta van den Dries uit Oost-Souburg tussen recreatie- en wedstrijdsport. „Een af stand van zestig kilometer afleggen tij dens een training, zegt mij niets. Het gaat er om met welke intensiteit er tij dens die afstand is getraind." Daarop zal Van de Parel het komende seizoen de rensters voortdurend wijzen „Ik put er voldoening uit, wanneer ik zie dat de dames zich verbeteren. Ik denk dat de dames ook met plezier blijven koersen zodra ze progressie maken. Ze weten dat ze daarvoor hard moeten trai nen. Een talent als Keetie van Oosten- Hage zou, als ze in deze tijd had gefietst, nog een topper zijn. Keetie liep over van talent, maar met veel karakter en een beetje talent bereik je ook veel. Ik hoop dat zich spoedig nieuwe wielrensters aandienen, omdat dan de toekomst van het Zeeuwse dameswielrennen is ge waarborgd." Edith Ramakers Deze week fietste Leen van de Parel weer eens over de polderwegen in de buurt van zijn woonplaats Yerseke, toen hij in een groepje wielrenners een dame zag koersen. Hij had niet de 'brutaliteit' haar te vragen om lid te worden van wie lervereniging Theo Middelkamp. Van de Parel beseft dat het dameswielrennen in Zeeland een impuls nodig heeft. De gou den tijden van de fietsfamilie Hage uit Sint-Maartensdijk behoren immers tot het donkergrijze verleden. „Een wielren- ster van het niveau Keetie van Oosten- Hage staat maar één keer in de zoveel ja ren op. Zij was van uitzonderlijke klas se", beseft Leen van de Parel, die dit jaar één van de begeleiders is van de drie da mesrenners van wielerverenging Theo Middelkamp. Van de Parel meent dat het voor het da meswielrennen in Zeeland noodzakelijk is, dat meer vrouwen zich aansluiten bij Theo Middelkamp. „Het is niet realis tisch te verwachten dat er een nieuw lid komt met de klasse van Heieen Hage, die in 1987 nog tweede was op de wereldkam pioenschappen op de weg in Oostenrijk. Dat hoeft ook niet. Voor de drie dames, die we nu hebben (Marietta de Koeijer- Zoetewei. Agneta van den Dries en Wil ma Rijk), is het prettig dat er een paar dames bijkomen. Dan kun je echt over een groep spreken en met elkaar vaker trainingen afwerken." „Neem nu Dorien Janse, die jonge geta lenteerde schaatsster uit Wolphaarts- dijk". vervolgt hij. „Het zou toch fantas tisch zijn als zij in de zomer bij Middel kamp komt fietsen. Er zijn voorbeelden te over dat schaatssters ook goed uit de weg kunnen op de fiets." Ingrid Haringa is het schoolvoorbeeld van een schaatsster die als wielrenster triomfen viert. De ex-sprintster pakte vorig jaar in Stuttgart op de baan twee wereldtitels, op de sprint en de punten- koers. Drempel De nieuwe begeleider van Middelkamp weet, dat er in de provincie redelijk veel vrouwen op die fiets stappen en kilome ters maken. Toch kloppen ze niet snel aan bij een vereniging. „Die drempel is waarschijnlijk te hoog. Vergeet niet dat een dame. die mee doet aan een koers, aan de start staat met olympisch kam pioene Monique Knol en wereldkam pioene Leontien van Moorsel. Er is geen categorie voor beginnende dames, zoals dat bij de mannen wel het geval is. Bij afsplitsing zouden de pelotons te mager worden, omdat er in Nederland te weinig dames fietsen." Er zijn vrouwen die het juist een stimu lans vinden om naast Van Moorsel of Mo nique Knol te rijden. „Maar als je net als Wilma Rijk afgelopen weekeinde na veertig minuten koersen in de Omloop van de Houtse Linies moet lossen, dan kan zo'n sterk veld ook demotiverend werken", weet Van de Parel. „Daarvoor doe je niet mee aan een wedstrijd. Ook Agneta van den Dries haalde het einde niet. Zaterdag (morgen) doen de drie da mes mee aan de ronde van Zuid-Holland. Ik ga er vanuit dat Marietta de koers kan uitrijden en dat Wilma en Agneta zeker driekwart van de zware koers kunnen voltooien." Voorbereiding Leen van de Parel laat er snel op volgen dat het nog vroeg in het seizoen is en dat de drie rensters de laatste maand vorde ringen hebben gemaakt. „De dames heb ben in de voorbereiding van dit seizoen getraind met de junioren van Middel kamp. Alleen Mariétta kan zich tussen die jongeren van 17. 18 jaar handhaven. Agneta van den Dries en Wilma Rijk moeten hun uiterste best doen om het tempo bij te houden Dat is geen schan de. Het is bekend dat alleen de sterkste rijdsters tegenstand kunnen bieden aan de jongens in die leeftijdscategorie." Die wetenschap baseert hij op ervarin gen met de loodzware Limburgse klas sieker 'De Hel van het Mergelland', waar aan sinds zes jaar vrouwen mee doen. Aanvankelijk reed alleen de nationale damesselectie mee, die in 1986 tegelijk startte met de junioren. Voor de dames was dat toen een selectiewedstrijd, waar door er tactisch werd gereden. Zij hiel den elkaar scherp in het oog en dachten: 'als we bij elkaar in een groepje blijven dan kan er niets mis gaan' De minder snelle junioren sloten zich bij de dames aan en de sterke jongens reden vooruit, vormden de kop van het peloton. Daarna is er een aparte 'Hel' voor dames geko men. Er zijn nu eenmaal anatomische en fysiologische verschillen tussen mannen en vrouwen. Mannen zijn van nature krachtiger. Daarom vergelijk ik mannen - en vrouwensport liever niet met el kaar." Ploegleider In de loop der jaren heeft Leen van de Pa rel (46) ervaring opgedaan als ploegleider van damesteams. „In 1985 ben ik ploeg leider van Concorde geweest, een lande lijke sponsorploeg waarvoor top-ren- sters als Petra de Bruin en Connie Meijer uitkwamen. Mariétta was nog erg jong Aan het einde van dat jaar kwam zij ook bij Concorde. We behaalden veel succes sen. desondanks trok de sponsor zich na Iij heeft al meerdere keren aangekondigd te stoppen met rugby en ook nu zegt de 33-jarige Bob Fuchs weer bezig te zijn aan zijn itste seizoen. Zijn ploeggenoten van Oemoemenoe en zelfs zijn eigen iendin geloven hem al niet meer. Zeker niet nu de Middelburgse jbyclub afgelopen zondag promoveerde naar de hoogste klasse van derland, de ereklasse. „Je moet toch op het hoogtepunt stoppen", ittelt Fuchs tegen. Daarna slaat de twijfel weer toe. „Ik weet het niet. beslis aan het einde van het seizoen of ik doorga." Bob Fuchs (achtergrond) staat klaar om de bal uit de scrum te ontvangen. V foto Lex de Meester Bob Fuchs: „Oemoemenoe is een deel van mijn leven geworden." foto Lex de Meester ik op zoek naar wat afwisseling. Ik wilde wat anders", aldus Fuchs, die via vrien den in aanraking kwam met rugby. „Dat was toen nog meer de sport voor de jon gens. die steeds uit het veld werden ge stuurd bij het voetbal. Nee, mij was dat nog nooit overkomen." In het rugby vond Fuchs precies wat hij zocht. „Ik prefereer sowieso een team sport. Het is enorm gevarieerd, dat heeft rugby voor op andere sporten. Vroeger stond het voor bruut geweld, maar zo is het allang niet meer." Slechte naam Fuchs geeft aan dat het rugby nog steeds met bruut geweld geassocieerd wordt. „Rugby heeft nog steeds een negatief imago. We spelen volgens seizoen in de ereklasse, maar we hebben niet eens een shirtsponsor. Ik weet zeker dat dat komt door de slechte naam die de sport in Ne derland heeft." „We proberen het rugby al jaren te intro duceren en populair te maken bij scholen, maar dat schijnt toch een probleem te zijn. Rugby of boksen zijn van die sporten die niet in een verzekering zijn opgeno men. Teveel risico, zo wordt er gerede neerd. Onbegrijpelijk, als je weet hoe wei nig blessures er voorkomen. Ik rugby nu al zeventien jaar, maar heb nauwelijks wat gehad. Alleen heb ik ooit een paar wed strijden gemist door een schouderbles sure." „Een sport, die niet populair is. wordt snel vergeten. Dan ben je vooral ook aangewe zen op de aandacht die je in de media krijgt. Dat valt me de laatste tijd trou wens niet tegen. Studio Sport heeft vrij veel aandacht geschonken aan het vijf- landentoemooi. Prima natuurlijk, maar ik vraag me af waar we dat plotseling aan te danken hadden." Oemoemenoe zorgde het afgelopen jaar in ieder geval ook voor veel positieve publi citeit. Het Zeeuwse vijftiental is in de play -offs van de eerste klasse nog steeds onge slagen. Afgelopen zondag werd via een 14 -3-overwinning op Bassets uit Sassen- heim de promotie naar de hoogste klasse van Nederland veiliggesteld. Oemoeme noe heeft nu veertien punten uit zeven wedstrijden Die cijfers wekken de schijn dat Oemoemenoe met kop en schouders boven de concurrentie uitsteekt. Volgens Bob Fuchs is dat allerminst het geval. Aan een partijtje voetbal op de televi sie kan hij zich behoorlijk ergeren. Spelers die zich demonstratief laten val len om een tegenstander een gele kaart aan te smeren, ongeregeldheden en oer woudgeluiden op de tribunes en vooral het gemekker tegen de scheidsrechter. „Als er een muurtje wordt gevormd bij een vrije trap. duurt het uren voordat iedereen op zijn plaats staat. Dat vind ik wel zo irri tant. Je zou haast denken dat zo'n scheidsrechter een hoop geld krijgt. Je laatje toch niet voor niets of alleen voor je plezier door iedereen uitschelden", zegt Bob Fuchs. „En dan dat gedoe er om heen. Vooral aan die oerwoudgeluiden erger ik me dood. Als ik dat hoor, dan zet ik de tele visie meteen uit. Zodra zoiets op een rug- byveld gebeurt, kap ik er meteen mee. Dan hoeft het voor mij niet meer." De Middelburger zegt het fel en met over tuiging. Zijn vriendin Miriam Wasterval luistert achterin de kamer al een tijdje mee en veert op bij die laatste uitspraak van Bob Fuchs. „Dus dan stop je defini tief', zegt ze cynisch. En dan tegen de ver slaggever: „Wil je dat vooral opschrijven. Bob Fuchs stopt definitief: daar zullen ze hard om moeten lachen bij de club." Fuchs heeft totdantoe rustig onderuit ge zeten op de bank. Hij kijkt even verstoord op, maar vervolgt zijn pleidooi voor het rugby. „In het rugby zie je dat soort din gen niet. Er zijn toch genoeg grote wed strijden, waar net zo veel mensen op af ko men, maar de supporters kunnen nog steeds bij elkaar zitten. Daar is nog geen sprake van gescheiden vakken. Ook wordt er niet gemekkerd tegen de scheids rechters. Waarom Misschien ligt het aan de zware straffen. Wanneer een voetballer uit het veld wordt gestuurd wegens com mentaar op de leiding, mist hij een paar wedstrijden. In het rugby wordt, je één a twee seizoenen geschorst." Zeventien jaar Bob Fuchs heeft enig recht van spreken. De Middelburger is al weer zeventien jaar actief rugby-speler bij Oemoemenoe. Fuchs was vijftien jaar toen hij lid werd van Oemoemenoe. dat toen net vier jaar bestond. „Nee. er is niemand meer uit die periode, die nog speelt. Ik ben de enige. Alleen bij de jaarlijkse wedstrijd tussen de oprichters van de club en het eerste team op Nieuwjaarsdag zie ik nog wel eens wat van die jongens terug." Voordat hij zich aanmeldde bij Oemoeme noe voetbalde hij bij Middelburg. „Bij de B-junioren. Ik vond dat de organisatie binnen die club niet goed was en ook was

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 23