zc luitsers voor overname Fokker Oostduitsers woedend over splitsen van scheepswerven id A-aanhang et weinig in jppelverkoop 'Smeergeld' voor Britse kiezers rote studie naar rlogservaringen Oudere voetgangers en fietsers zeer kwetsbaar in verkeer Celstraf geëist tegen Olivetti-topman in Ambrosiano-zaak Wiegel accepteert omstreden eerste kievitsei binnen- en buitenland sa niet geïnteresseerd in minderheidsbelang Actie Amnesty voor vervolgde schrijjvers en journalisten WOENSDAG 11 MAART 1992 ifL'RT (ANP) - Deutsche ice(Dasa), momenteel in andcling met Fokker ogelMke vormen van sa- rking. neemt geen ge- met een minderheidsbe- de Nederlandse vlieg- iwer. Mocht het inder- ,1 enige vorm van coöpe- ,men. dan is het volgens .voorzitter van de raad stuur van Dasa, Johann fr. logisch dat de Duit- kker overnemen. minderheidsbelang zon- edige zeggenschap zie ik it niets", zo verklaarde ;r in een interview met de jrter Allgemeine Zei- teel zijn de aandelen van voor 31.6 procent in han- n de Nederlandse staat, igtuigbouwer overweegt breiding van het aande- taal, die circa 500 mil- het laatje zou moeten i. Dit geld is noodzake- ir de bouw van de F-70, ïonaal toestel met circa den. Mogelijk komt de terecht bij Dasa, die jr een belang in Fokker gen van om en nabij de 50 i Schaffler duurt het hooguit twee maanden alvorens een definitieve beslissing over samenwerking met Fokker zal worden genomen. Koopcontracten Dasa heeft vergevorderde plan nen om zelf met twee regionale vliegtuigen op de markt te ko men van respectievelijk 88 tot 95 en 112 tot 125 stoelen. Die plan nen zijn volgens Schaffler inmid dels dusdanig gevorderd dat de eerste koopcontracten voor het einde van het jaar kunnen wor den afgesloten. Voor Dasa is het allerminst ze ker dat samenwerking met Fok ker de reeds bestaande coöpera tie met Aerospatiale (Frankrijk) en Alenia (Italië) in de weg staat. Onder de naam Regioliner werken de drie vliegtuigbouwers aan de bouw van een gezamenlij ke passagiersvliegtuig dat een rechtstreekse concurrent zou zijn voor de F-100. „We laten ons zeker niet uit elkaar trekken", aldus Schaffler. Dasa praat met Fokker in alle openheid. „Zeker niet achter de mg van Aerospatiale en Alenia om". Volgens de vice-president concentreren de besprekingen zich momenteel op Dasa-doch- ter Deutsche Airbus, die in Ham burg reeds de rompen voor de F- SRDAM (ANP) - Tiendui- ïderlanders tussen 61 en worden de komende enaderd voor een onder aar traumatisch uitge- orlogservaringen in Eu- I Nederlands-Indië. Het n mensen in Enschede, i, Eindhoven, Maas- Leeuwarden, Den Haag, Rotterdam en Amster- womotie-onderzoek van Iramsen wordt samenge- loor de Rijksuniversiteit en de Vrije Universiteit isterdam. Onderzoekslei- rof.dr. H. van der Ploeg, aar bijzondere psycho- tologie door oorlog en ge- Leiden en gewoon hoog- nedische psychologie in dam. II en 18 maart ontvan- leselecteerden een schrif- AAG (ANP) - De meer- I van de PvdA-aanhang Iter weinig in het duo- terschap dat het koppel terg/Vreeman het partij- vrijdag en zaterdag in en voorlegt. Liefst 57 I van de Pvd A-stemmers e koppelverkoop „geen lee". Slechts 21 procent I wat in de combinatie, 22 procent het niet weet. 1ecn peiling van het bu- iterA'iew zoals dinsdag nleerd door de VARA- e. e ondervaagde PvdA- ines in sfval minder arlijke soort «dam (GPD) - De aan- fid van dioxines in Rot sgroente-, fruit- en tuin- ftlhoeft niet te leiden tot verontrusting. Volgens ipenga van het instituut odemvruchlbaarheid in vormen de gevonden heden dioxines in de t-afval' gemaakte com- ïn bedreiging voor mens Ie"- Het instituut heeft lerzoek samen met het 'opkundig Laborato- Delft verricht. 'getroffen hoeveelheden ver onder de richtwaar- er In Nederland en Duits- het gebied van dioxines 1 voor grasland, land ed en voor stedelijke 'n- Voor compost zijn er «o vergelijkbare richt- J1 Volgens dr. Japenga K aangetroffen dioxines binder gevaarlijke soort. stemmers zegt 72 procent in vi ce-premier Kok een goed poli tiek leider to hebben. Slechts 14 procent denkt dat Kok niet de juiste man is. een even groot per centage weet de vraag niet de beantwoorden. Bij alle Nederlanders liggen die percentages op respectievelijk 41, 40 en 19 procent. Onder de kiezers die zich sinds de Kamer verkiezingen van 1989 van de PvdA hebben afgekeerd scoort Kok respectivelijk 32. 53 en 15 procent. Ook in een dinsdag vrijgegeven NIPO-onderzóek laat 72 procent van de ondervraagden er geen misverstand over bestaan, dat los van de vraag wie het congres dit weekeinde tot voorzitten s) kiest, Kok hoe dan ook de partij leider blijft. In deze peiling zegt 20 procent in de "nieuwe partij voorzitter de roerganger te zien, terwijl 8 procent er geen oordeel over heeft. Beste leider Van degenen die nu PvdA zou den stemmen acht 62 procent Kok ook daadwerkelijk de beste leider voor de sociaal-democra ten. Bij alle ondervaagde Neder landers scoort de huidige voor man 36 procent. Onder degenen die (vroeger) ooit PvdA hebben gestemd geniet Kok bij 38 pro cent het meeste vertrouwen. Fractievoorzitter Wóltgens is op de vraag onder de PvdA-aan- hang wie de beste leider zou zijn goed voor 7 procent, de beoogde voorzitter Rottenberg komt niet verder dan 3 procent. Hekkeslui- ters zijn staatssecretaris van volksgezondheid Simons en voormalig coryfee en huidig aan voerder van de Rode Hoed- groep van verontrusten. Van der Louw. met respectievelijk 2 en 1 procent. 100 bouwt. Momenteel bekijken de beide ondernemingen of een dergelijke samenwerking ook bij de bouw van de F-70 mogelijk is. Fokker zal in april beslissen of dit toestel daadwerkelijk op de markt komt. Fokker-topman E.J. Neder- koorn verklaarde vorige week dat de eerste F-70 al in 1994 ge reed kan zijn. Gaat de samen werking niet door. dan heeft MBB voor Fokker als onderaan nemer afgedaan. Een eventuele samenwerking met Fokker zal de plannen met Aerospatiale en Alenia volgens Schaffler hooguit vertragen. De partners moeten de plannen dan gezamenlijk aanpassen. „Het zou onverstandig zijn de Regioli ner en de Fokker-vliegtuigen on der een dak te bouwen Concur rentie vanuit het eigen bedrijf is wel het ergste datje kan overko men" Dasa kan de concurrentie uit ei gen huis mogelijk niet geheel weren. Mochten de Duitsers hun plannen doorzetten samen met Aerospatiale en Alenia een 112 tot 125-zitter op de markt te brengen, dan bindt dit toestel de strijd aan met het Airbus-con- sortiun, waarin Dasa via MBB actief is. Airbus zal nog deze maand een besluit nemen over de bouw van de Airbus A 319. een toestel met 130 stoelen. telijk verzoek om medewerking en een korte vragenlijst over hun ervaringen in de oorlog met Duitsland of Japan en/of tijdens de strijd om de onafhankelijk heid van Indonesië. Ook wordt gevraagd of ze psy chische en/of lichamelijke klach ten hebben die met de oorlog in verband kunnen worden ge bracht, en of er professionele hulp aan te pas is gekomen. Met degenen die zich daartoe bereid verklaren zal een vervolgonder zoek worden begonnen naar met name de verwerking van hun er varingen. Naai- verwachting zal het onder zoek in oktober 1994 kunnen worden afgerond. De onderzoe kers hopen dat het onderzoek gegevens oplevert die van be lang zijn voor de toekomstige hulpverlening aan oorlogs- en geweldsgetroffenen. van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - „Geld lenen door de staat", sprak John Major twee jaar geleden, „is de be lasting verhogen op termijn". Het waren de woerden van een minister van financien die, met een over de schouder meekijkende premier That cher, als een tijger over de staatskas waakte. Maar wat twee jaar geleden nog hoeksteen van het finan cieel beleid was. was gisteren vergeten. Minister van finan ciën Norman Lamont kondig de op Budget Day ('Prinsjes dag') aan het komende jaar 28 miljard pond te lenen om het begrotingstekort te dekken, twee maal zo veel als dit jaar. En terwijl Lamont zijn begro tingsrede tot het Lagerhuis hield, zat achter hem een be brilde heer instemmend te knikken: premier Major. De rechtervleugel van de Con servatieve Partij moet met af grijzen hebben geluisterd. Vo rig jaar voorspelde Lamont een tekort van 8 miljard pond. Het kwam uit op 14 miljard en voor volgend jaar voorziet de minister een verdubbeling. Thatcher hoorde het in stilte aan. In haar laatste jaar als premier was er een overschot van bijna 15 miljard. Thatchers economisch advi seur Sir Walters had gewaar schuwd^ „Hoewel ik er niet he lemaal 'zeker van ben, ver moed ik dat Thatcher gelijk had toen ze zei dat je de men sen niet voor de gek kunt hou den door ze om te kopen met het geld van hun kinderen. We zullen zien waar Lamont mee komt". De nakende verkiezingen in dachtig. kwam Lamont met datgene waarvoor Walters vreesde- smeergeld voor de kiezers. Bijna 3 miljard had hij begroot voor belastingverla ging. ..Geld lenen om belas tingverlagingen te financie ren". zo parafraseerde opposi tieleider Kinnock Major, „za delt toekomstige generaties op met hogere belastingen". Hij sprak van „een begroting om kiezers om te kopen". Niet ten onrechte wees La mont er echter op dat het te kort erg laag is. In de EG kent alleen Luxemburg gezondere staatsfinanciën, en in Neder land waren begrotingstekort en staatsschuld vorig jaar ruwweg twee maal zo hoog. Lamont met het koffertje, naast hem zijn vrouw Rosemary. van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN - „Dat pikken we niet. Dit is een rot ei". Dat wa ren gistermiddag de eerste reac ties van de Oostduitse werfar- beiders op het besluit van de Treuhand, het semi-officiéle re geringsorgaan dat het vroegere Oostduitse staatsbezit moet sa neren en privatiseren, om de werven gesplitst te verkopen. Treuhand-president Birgit Breuel maakte gistermiddag of ficieel bekend wat sinds twee dagen al een publiek geheim was. De sinds bijna twee weken be zette MTW-werf in Wismar en de Rostocker dieselmotorenfa- briek gaan naar het Bremer Vul- kanconcem en de grote Nep- tun-Warnowwerf wordt door de Noorse scheepsbouwer Kvaer- ner overgenomen. Van de nu nog 10 000 banen zullen er zeker 3.000 vervallen. Voor sanering en investeringen om het overleven van de afge slankte werven mogelijk te ma ken is minstens een miljard no dig. De potentiele kopers heb ben als voorwaarde gesteld dat de Treuhand die kosten draagt. Vaststaat dat de Europese Com missie uiteindelijk het laatste woord heeft, want Brussel moet akkoord gaan met elke staats- mark die in de bedrijven wordt gestopt. Geen kopers Voor de Volkswerf in Stralsund <3.850 werknemers), de Elbewerf in Boizenburg <1.027 werkne mers) en de vroegere Oostduitse marinewerf Peen in Wolgast (1.519 werknemers» zijn nog geen kopers gevonden De rechts-liberale deelstaatsre gering Mecklenburg-Vorpom- mern gaat akkoord met de op lossing van de Treuhand. Of de CDU-fractie haar minister-presi dent Gomolka daarbij zal vol gen. staat nog niet vast. De christen-democratische achter ban heeft zich net als de opposi tionele SPD steeds voor een ge bundelde verkoop van alle wer ven en de motorenfabriek aan Vulkan uitgesproken. De libera len verlangden een opgesplitste verkoop uit vrees dat er anders een gigant zou ontstaan die de regering met steeds nieuwe sub- sidie-eisen onder druk zou kun nen zetten. Verbitterd Een kabinetscrisis over de toe komst van de werven kon vorige week op het nippertje worden voorkomen door het instellen van een regeringscommissie die een compromis moest uitwer ken. Dit vergelijk komt exact overeen met het Treuhand-plan. President Breuel look CDUi pro beerde de indruk uit de weg te ruimen dat zij door de knieen was gegaan voor de druk van de FDP en CDU in Bonn om een breuk in de coalitie in Mecklen- burg-Vorpommern te verhinde ren. Ze sprak van de moeilijkste privatiseringsoperatie in het nog prille bestaan van de Treu hand. „Ik voeg hieraan toe. dat het niet onze opgave is een poli tiek compromis te vinden. Het is onze taak voor de mensen aan de Oostzeekust de beste oplossing te vinden". De werknemers rea geerden verbitterd Zij hadden al hun hoop gevestigd op het Vulkanconcern. Van de eens 55.000 arbeidsplaatsen blijven er na de sanering hooguit 10.000 over. De IG Metaal sprak van een versnippering en zei te blij ven vechten voor het structurele behoud van de scheepsbouw aan de Oostzee. De SPD noemde het compromis onbevredigend. De mannen en vrouwen die hun bedrijven sinds twee weken be zet houden voelen zich „ver kocht en verraden" Vandaag onderbreken ze hun actie om massaal naar de regionale hoofdstad Schwerin te trekken, waar de deelstaatsregering ze telt die akkoord wil gaan met het Treuhand-concept. DEN" HAAG (GPD) - I)e mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national (AI) is een internationale actie begonnen ter ondersteu ning van schrijvers en journalisten die het slachtoffer zijn gewor den van geweld nadat zij schendingen van de mensenrechten in de openbaarheid hebben gebracht. In veel landen riskeren schrijvers en journalisten gevangenisstraf, martelingen en zelfs de dood wanneer zij gebruik maken van het 'recht' op vrije meningsuiting. Anderen worden het slachtoffer van nooit opgehelderde aanslagen omdat zij sympathiseren met verbo den partijen of organisaties. Mensen die naar de mening van de auto riteiten kritiek hebben op de gang van zaken in hun land, worden nogal eens aangeklaagd wegens 'verspreiding van valse informatie', 'minachting' of 'opruiing'. Het principe van recht op vrijheid van me ningsuiting. vereniging en geloof is vastgelegd in de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens en het Internationaal Verdrag inzake Burgerrechten en Politieke Rechten. Hieronder staan ook de handtekeningen van de regeringen van veel landen waar schrijvers en journalisten worden vervolgd, aldus AI. EDE (ANP) - De oudere voet ganger en fietser heeft drie tot zes maal meer kans op een onge val met dodelijke afloop of op name in een ziekenhuis dan een volwassene van 30 tot 50 jaar. Dit maakt drs. P. Wouters van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) dinsdag bekend op de studiedag „Ouderen op de weg" in Ede. De studiedag is de afronding van het project „Ouderen veilig in beweging", waaraan onder meer werd deelgenomen door de ou derenbonden en de Ministeries van Welzijn. Volksgezondheid en Cultuur en Verkeer en Water staat. De resultaten van het project zijn gebundeld in het handboek „Ouderen op (de) weg", dat met name de ouderenbonden kun nen gebruiken om op plaatselijk niveau verbeteringen in het ver keer te bewerkstelligen. De rij vaardigheden nemen vol gens Wouters al vanaf het 45ste levensjaar af en dat wordt erger naarmate men ouder wordt, zij het met grote verschillen per in dividu. Dit leidt er onder meer toe dat ouderen in het verkeer, vooral bij schemer en duisternis, slechter afstanden en snelheden kunnen schatten en door hun te ruglopende gehoor later worden gewaarschuwd voor achterop komend verkeer. Complexe ver keerssituaties leveren voor ou deren eerder probemen op bij de selectie van informatie en het nemen van beslissingen, aldus de SWOV-medewerker. Ver schillende beslissingen kunnen zij niet meer nagenoeg gelijktij dig nemen en uitvoeren, maar na elkaar. Wouters adviseert ouderen om voor hen moeilijke verkeerssi tuaties te vermijden, terwijl de andere verkeersdeelnemers de ouderen meer gelegenheid zou den moeten bieden tot waarne men, beslissen en handelen. Functieafname is volgens hem niet tegen te gaan, maar is wel aanzienlijk te vertragen door die functies te blijven (beioefenen. Daarmee blijft de routine op peil. Minister D'Ancona van WVC. die het ouderenbeleid in haar pakket heeft, nam dinsdagoch tend het handboek „Ouderen op <de) weg" officieel in ontvangst. Zij benadrukte dat de ouderen allehande voor hen vervelende verkeerssituaties bij de lokale politiek moeten aankaarten, waarbij het handboek prakti sche tips en informatie geeft. „De ouderen zullen zelf het ini tiatief moeten nemen." aldus de minister. Vier jaar cel en drie miljoen boete voor hasjhandel ALKMAAR (ANP) - De recht bank in Alkmaar heeft dinsdag de 36-jarige J.L. uit Alkmaar veroordeeld tot vier jaar cel straf en een boete van drie mil joen gulden. Ook is L. zijn Lu xemburgse banksaldo van ruim vier miljoen gulden, zijn jacht van een miljoen gulden en zijn auto van 175.000 gulden kwijt. De rechtbank achtte bewezen dat L. had deelgenomen aan een criminele organisatie en ruim acht miljoen gulden had ver diend aan handel in hasj. Het is één van de hoogste financiële straffen die de rechtbank in Alk maar ooit aan een particuliere verdachte heeft opgelegd. De rechtbank sprak een medever dachte vrij. De Alkmaarder leidde een inter nationaal opererend „hasjbe- drijf", dat in vijf jaar ongeveer tienduizend kilo hasj van Spanje naar Nederland smokkelde. De opbrengsten sluisde L. via Lu xemburgse holdings naar Ne derlandse werkmaatschappijen. In Nederland liet L. dit geld door handlangers witwassen en on der meer beleggen in cafés in Alkmaar en Bergen. Hij werd in Luxemburg aangehouden met miljoenen guldens op zak nadat hij bij huiszoeking in Alkmaar onvindbaar was. L. ontkende el ke betrokkenheid MILAAN (RTR) - De openbare aanklager in het proces over de ondergang van Banco Ambro- siano heeft tegen de Italiaanse industrieel Carlo De Benedetti zes jaar en twee maanden cel geëist wegens zijn betrokken heid bij het bankschandaal. De Benedetti was korte tijd top man van de bank, voordat die in 1982 ineenstortte. Tegen de voormalige leider van de Italiaanse vrijmetselaarsloge P2, Licio Gelli, eiste de openbare aanklager achttien jaar en vier maanden en tegen het vooraan staande P2-lid Umberto Ortola- ni achttien jaar en acht maan den. De uitspraak in het proces, dat in mei 1990 van start ging, wordt over zes weken verwacht. Volgens aanklager Pier Luigi Dell'Osso was De Benedetti zich volledig bewust van de ernstige problemen waarin de bank ver keerde toen hij daar aantrad. De Benedetti. nu topman van het Olïvetti-concem, was vice-voor- zitter van de bank van novem ber 1981 tot januari 1982. Hij ver kocht toen zijn aandeel in de bank. De bank ging vervolgens in augustus 1982 onder verdach te omstandigheden failliet en liet schulden tot een bedrag van een miljard dollar achter. De toenmalige topman Roberto Calvi, die ook wel de bankier van God werd genoemd door zijn nauwe contacten met het Vati- caan, werd een paar maanden voor de ineenstorting opgehan gen onder een brug in Londen aangetroffen. De Benedetti heeft altijd elke betrokkenheid bij de ondergang van de bank ontkend. Het Vati- caan, dat ook iedere relatie in de zaak heftig afwees, was uiteinde lijk wel bereid een bedrag van 250 miljoen dollar ter beschik king te stellen aan de crediteu ren van de bank. Dat gebeurde, toen uit een onderzoek naar de ondergang van Banco Ambro- siano een web van leningen tus sen het aan het Vaticaan ver bonden instituut IOR en de bank aan het licht kwam. De openbare aanklager lukte het niet het IOR of de Ameri kaanse aartsbisschop Paul Mar- cinkus, een voormalige topman vaa het IOR, te vervolgen. De Italiaanse wet heeft geen juris dictie over het Vaticaan. Maar Dell'Osso liet niet na in zijn aan klacht het IOR te beschuldigen van het geven van „systemati sche steun aan Calvi en diens ve le onwettige activiteiten". iAdvertentiei IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE BDI AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK KIES VOOR DE DYNAMIEK VAN INFORMATIEVERSTREKKING De sector Economie Management ven de Haagse Hogeschool houdt open huis voor Bibliotheek management Documentaire Informatiekunde. Informatiebemiddeling (BDI) Zaterdag U maart. 11 00 15.00 uur. Paramaribostraat 21. Oen Haag Wie sariaus is over *i|n of haar toekomst, komt! Omdat een BDI opleiding van de Haagse Hogeschool door werkgevers m de documentatie en informatie veel gevraagd is. Ous als ie over vier jaar goed voorbereid de maatschappii in will, begin dan op de U« maart Want de Haagse Hogeschool biedt uitstekende oplei dingen (ook s avonds) Iniensieve studiebe W I ï\j geleiding Veel toekomstperspectief En een 2 gezellig studentenleven HOGE KWALITEIT IN HBO "OCIVHOOi Wie zaterdag 14 maart echt met kan komen, belt voor een uitvoerig .nfo'matieoakket 070-3831935. of de infolijn van de sector Economie Management 07133582180 Pk LEEUWARDEN (GPD) - De zeventienjarige Jan Lolkema uit Hindeloopen heeft dinsdag het eerste Friese kievitsei aangebo den aan Commissaris der Koningin Hans Wiegel. De eierzoeker deed zijn vondst gistermiddag in een weiland bij zijn woon plaats. In ruil voor het gespikkelde kleinood kreeg Lolkema de gebruikelijke oorkonde en een bankbiljet van 25 gulden. Jan Lolkema bleef er opvallend rustig onder. Het geweld van zoe mende televisiecamera's en drukdoenerige persmensen bij de ontvangst door Wiegel deerde hem niet. Kalm legde hij uit wat hem als eierzoeker bezielt. „De eerste legsels komen toch niet uit", aldus de Hindelooper. „Die kun je net zo goed meenemen. Maar dan moetje later wel aan bescherming doen. Want wie eie ren zoekt, moet ook aan nazorg doen". Nooit eerder was het bij de aanbieding van het eerste ei zo druk in het Friese provinciehuis. Wiegel werd onder vuur genomen, maar die constateerde direct dat er „geen beter pleidooi voor het eierzoeken te houden is" dan de Hindelooper deed. Lolkema kwam erin gezelschap van burge meester Van der Meer van Nijefurd. Deze zei zich niets aan te trekken van de opwinding die dit jaar rond het gebeuren is ont staan. „Het eierzoeken is verbonden met de liefde voor de natuur. Ik heb dat vaak geprobeerd uit te leggen, maar ben daarin niet geslaagd", aldus de burgemeester. Wiegel stelde dat over het kievitsei „wel eens wat merkwaardig wordt gedaan". Hij heeft zich ervan laten overtuigen dat het eier zoeken helemaal niet nadelig is. „Integendeel zelfs, de mensen leren zo hoe je de vogels moet beschermen". Jan Lolkema (rechts) uit Hindeloopen na de overhandiging van het eerste kievitsei aan Wiegel. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9