ids-test verkrachter was fout m zc Japans bedrijf Teikyo Limburg in zwaar weer ind wil fiets via cus stimuleren Verbod op handel in ivoor blijft De Klerk vlucht voor traangas binnen- en buitenland echtshof verwerpt al uitgevoerd vonnis rechtbank Heel maart f 10,- korting op Jongeren- en Rail-Aktief-kaart. FfiiC A'Vfi tr het weer iwf in zeeland WOENSDAG 11 MAART 1992 rDAM (ANP) - De wc- ,eervoudige verkrach- oordeelde man die in ju- Lor de president-van de jamse rechtbank mr. tlier werd verplicht tot van een aidstest, ger beroep door het ge- in het gelijk gesteld, jjds 19-jarige man. die ijn strafzaak bekend de aanduiding est niet opgelegd mogen 70 oordeelde het hof. {regel van mr. Asscher lonorering van de eis in ding van een van de fers van de man. De door haar ver- te zijn besmet met het had zelf. drie maan- misdrijf, een test on- waarvan de uitslag ne- as. Omdat zij een voor zekerheid noodzakelij- test na nog eens drie n in emotioneel opzicht tare belasting vond. eis te zij dat haar belager zich zou laten testen. Mr. Asscher bepaalde dat bij de „botsing van grondrechten" van zowel dader als slachtoffer, die van het slachtoffer moesten pre valeren. Een paar dagen na het unieke vonnis onderging de man - tegen zijn zin - de test. terwijl hij tevens hoger beroep tegen de be slissing instelde. Het gerechtshof oordeelde dat er, op het moment dat het kort geding diende, geen sprake was van een botsing van grondrech ten. „De in de verkrachting gele gen ernstige aantasting van het grondrecht van het slachtoffer op. haar lichamelijke integriteit had immers reeds geruime tijd voordat zij zich met haar vorde ring tot de rechter wendde, plaats gehad." Het door de be trokken vrouw gevraagde bloed onderzoek zou daarentegen wel een inbreuk op het grondrecht van haar verkrachter inhouden, aldus de overwegingen van het hof. Het bedoelde grondrecht behelst het recht op onaantast baarheid of integriteit van het eigen lichaam. Het vonnis in de strafzaak tegen de „Rembrandtpark verkrach ter" werd vorig najaar door het gerechtshof bekrachtigd: twee jaar cel en tbs met dwangverple ging. De man verkrachtte vol gens zijn eigen verklaringen veertien vrouwen. De advocaat van de man, mr. M. van Gessel. schrijft dinsdag in een persverklaring dat het te verwachten valt dat de vrouw te gen het arrest in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad „Het is natuurlijk een zeer principiële zaak", zo licht Van Gessel toe. De raadsman overweegt niet een schadevergoedingsprocedure op gang te brengen. „Het kwaad is al geschied. Ik zal mijn cliënt adviseren geen schadevergoe ding te eisen", aldus Van Gessel. De advocate van de vrouw. mr. G. van Driem. was dinsdag niet voor commentaar bereikbaar (ANP) - Er moet een timulans komen om het lantrekkelijker te ma- fiets is het milieuvrien- vervoermiddel en on- bij het terugdringen mtoverkeer op de korte •n. De Fietsersbond rhrijft dit aan minister i financien. de bond proberen veel personeel aan het krijgen om het autoge- verminderen. De fiscus alle vormen van voor fiet- belastbaar loon te be- n. Zo vallen cadeaubon- rorden gegeven als reis- irgoeding niet onder de lenregeling. Zo'n bon Dor de belastingdienst »n geschenk, maar als beschouwd, aldus de de werkgever fietsen in geeft, kan dat niet on- Ook is er spra- discrimi- leasefietsen ten op zichte van lease-auto's: de fiets wordt voor 50 procent van de ca- taloguswaarde belast, de autc voor 20 procent- De provincie Gelderland over weegt volgens de Fietsersbond naar de belastingrechter te stap pen omdat fietsen die zij aan haar medewerkers in bruikleen geeft worden belast. Twee jaar geleden drong de Fiet sersbond er bij staatssecretaris Van Amelsvoort (financien) op aan een uitzondering voor fiet sers te maken bij het aftoppen van het reiskostenforfait. Vol gens Van Amelsvoort kon dat niet omdat het onmogelijk zou zijn een uitvoerbare en contro leerbare regeling te ontwerpen. De Fietsersbond begrijpt dat niet. De bond wijst er op dat er voor automobilisten een car poolregeling bestaat. Een be stuurder ontvangt daarbij een onbelaste vergoeding van 49 cent per kilometer als hij colle ga's laat meerijden. De controle geschiedt via een carpoolverkla ring die zijn bedrijf afgeeft. Advertentie Archiefopname van een stroper die bij de Centraalafrikaanse hoofdstad Bangui de slagtanden van een gedode olifant afhakt. foto EPA KYOTO (AFP/DPA) - Het verbod op de handel in ivoor blijft bestaan. Dit hebben de 112 Iariden die deelnemen aan de Inter nationale Conferentie over Bedreigde Dier- en Faunasoorten (CITES) in het Japanse Kyoto dinsdag besloten. Daarmee is elke mogelijkheid voor hervatting van de olifanten- jacht. zoals vijf zuidelijke Afrikaanse landen hadden voorge steld, van tafel Zonder de feitelijke stemming af te wachten, trokken Zimbabwe. Botswana, Namibia en Malawi hun voorstel in. Deze actie werd nagevolgd door Zuid-Afrika. Eerder hadden de vijf landen aangekondigd de handel in ivoor op beperkte schaal te hervatten. Mocht de conferentie hen daarin niet steunen dan zouden zij CITES verlaten. De Botswaanse afgevaardigde zei dat dit standpunt is gewijzigd nadat „de kosten en de baten van het deelnemen aan CITES zijn afgewogen". Op de conferentie kon digde Zweden aan zijn pogingen om een volledig verbod tot stand te brengen op de vangst van tonijn in de Atlantische Oce aan stop te zetten. Zweden wil nu met landen als Japan, de Ver enigde Staten, Canada en Marokko afspraken maken de handel in deze vissoort drastisch te beperken. Op voorstel van Denemarken worden ook bruine beren in Euro pa op de lijst van met uitsterven bedreigde diersoorten gezet. De bezorgdheid van Denemarken over het lot van de beren wordt ingegeven door een voorliefde in enkele Aziatische landen, waar onder Japan en Korea, voor medicamenten gemaakt van de gal blaas van (vooral Aziatische) beren. Die voorliefde vormt niet alleen een bedreiging voor de reeds beschermde Aziatische beer, maai- ook voor de bruine en de zwarte beer toGUVOOmtLDlN NORMAIE PRIJS PRIJS ME7 JONGEREN- EN RAIL-AKtlEF-XAARJ UW BESPARING Wöüftjism-DtLFT F 32,50 F 19,50 F 13.- m WMET0W BREDA - AMSfEMMMTS F 55,-' F 27.25 F 27,75 5 m »£!0M KOOSETOMl - M0DE18MG F 27,- F16,- F 11,- m «WHO» GOES- TONGEN F1 ?,5Ö F {- F 7,50 65% Reislustige landgenoten opgelet. Want in de maand maart kost de Rail- Aktief-kaart maar f 98,- en de Jongerenkaart f 89,-. Dat is f 10,- korting op kaarten die al zoveel voordeel betekenen. Want zij Seven een jaar lang recht op 40% korting op elke treinreis in de z.g. voordeel- fren: na negen uur 's ochtends en in het hele weekend. Bovendien komt u alleen met deze kaarten in aanmerking voor de ?upervoordelige avond- en weekendretours. Het bovenstaande schema geeft u voorbeelden van wat u zo allemaal fait besparen. Dus vóór 1 april snel naar het NS-loket. V f w/1 U L Aanhangers van president De Klerk roepen dinsdag Zuidafrikanen op 'ja' te stemmen bij het referendum. foto EPA JOHANNESBURG (RTR) - President F.W. de Klerk van Zuid-Afrika heeft zijn opponenten van de Conservatieve Party dinsdag verwe ten verantwoordelijk te zijn voor een „lafhar tige" aanval. De Klerk moest maandag in Bloemfontein een bijeenkomst voor de ver kiezingen ontvluchten nadat een traangas granaat was ontploft. Het indicent heeft geleid tot bezorgdheid over de veiligheid van de president, aan de voor avond van het referendum onder blanken, ko mende dinsdag De Conservatieve Party, die de blanke kiezers vraagt te stemmen tegen de hervormingen in Zuid-Afrika. veroordeelde dinsdag de aanval op De Klerk. Maar de president probeerde zijn voordeel te doen met het incident door de aan val te openen op zijn conservatieve tegenstan ders: „Wanneer een partij terugvalt op dergelij ke tactieken, wijst dat op haar bankroet." Naaste medewerkers van De Klerk zeiden dat de aanval waarschijnlijk het werk is geweest van studenten die lid zijn van de Afrikaner Weerstands Beweging i.AWB). maar dat de Conservatieve Partij medeverantwoordelijk is wegens haar bondgenootschap met de AWB. Bij een aanval door een groep mannen op zwar te forensen in een trein die reed van Soweto naar Johannesburg vielen dinsdag drie doden en twaalf gewonden. De laatste vier dagen zijn volgens een woordvoerder bij aanvallen op fo rensentreinen 36 doden gevallen. MAASTRICHT (GPD) - Het rommelt bij Teikyo Europe BV, een instelling die op commer ciële basis onderwijs en gezond heid opzet. Al sinds de start in april vorig jaar, kampt het Ja panse bedrijf met personeels problemen. Enkele weken gele den zou zelfs een coup zijn ge pleegd door een Amerikaanse administrateur en een Neder landse advocaat die trachtten de leiding in de Nederlandse tak in Maastricht op non-actief te stellen. Dat blijkt uit brieven en documenten van werknemers van Teikyo. De Amerikaan Philip Scholten. in dienst van Teikyo in Amerika, claimde bij afwezigheid van di recteur Lambert van Beers te handelen op gezag van concern- president Okinaga om orde op zaken te stellen. Van Beers wordt gebrek aan management capaciteiten verweten. Scholten zei politie en justitie te hebben ingeschakeld om het bedrijf door te lichten. Toen die berich ten Japan bereikten, maakte een korte boodschap van Okina ga een einde aan de couppoging. De coupplegers zouden zich heb ben laten leiden door onvrede over de sterke banden tussen Teikyo en het Academisch Zie kenhuis Maastricht Het AZM werkt mee aan het Teikyo Medi cal Center, een keuringscen trum voor Japanners in West- Europa. De belangstelling voor de uni versiteit die Teikyo in Maas tricht wil runnen valt zwaar te gen. Slechts een tiental studen ten meldde zich. terwijl op acht- Vandaag De eerste decade van maart heeft ons verwend met hoge tem peraturen en flink wat eon. Voorlopig zal de thermometer geen 'dubbele cijfers' meer aan- ivijzen. Achter een front, dat ons gisteren met regen passeerde, is al icat koudere lucht binnenge stroomd. Vandaag profiteren we nog van een zwakke rug. die over onze omgeving naar het oosten trekt. Bij een stevige westelijke wind komen opkla ringen voor. De kans op een bui is overdag niet zo groot meer. De temperatuur blijft bij 8 a 9 gra den steken. Inmiddels heeft zich op de Atlantische Oceaan een actieve depressie ontwikkeld, die morgen met een kerndruk van 955 hPa bij de zuidwestpunt van Noorwegen wordt ver wacht. De fronten van de de pressie doen de bewolking van middag al toenemen en later wordt regen venvacht. De wind krimpt iveer naar zuidwest en wakkert aan de kust tot hard oj stormachtig aan. ummammram Wind: west 5 tot 6 Bft.. tegen de avond krimpend naar zuidwest, zicht: goed. temperatuur kust water: 6 graden, afwijking wa terstanden: 2 tot 5 decimeter verhoging, maximum golfhoog te monding Scheldes: één tot an derhalve meter. ZON EN MAAN 12 maart EK 03.36 Zon op 07 00 onder 18.39 Maan op 10.39 onder 03.03 Vooruitzichten Voor morgen: de depressie bij Noonvegen trekt langzaam naar het noordnoordoosten. Bo ven onze omgeving handhaaft zich een harde tot stormachtige wind, die geleidelijk ruimt van zuidwest naar west. Er is veel be wolking met af en toe regen, die steeds meer een buiig karakter krijgt. De temperatuur wordt zo'n graad of 8. Voor vrijdag tot en met zondag: nog koudere lucht afkomstig uit de omgeving van Groenland be reikt met een stevige noordwes tenwind ons land. De buien kun nen met hagel en natte sneeuw gepaard gaan. Het wordt niet veel warmer dan 6 graden, 's nachts 1 a 2 graden. Hoog water uur cm Woensdag. 11 maart Vlissingen 05.56 217 Terneuzen 06 16 241 Bath 07 16 282 Roompot-buiten 06.00 165 Zienkzee 07.15 155 Yersekc 07 15 164 Philipsdam-West 07 15 168 Donderdag, 12 maart EK 03. Vlissingen 06.48 190 Terneuzen 07 08 212 Bath 08 08 253 Roompot-buiten 07 00 146 Zierikzee 08 15 145 Yerseke 08.20 153 Philipsdam-West 08.15 155 Laag water uur cm Woensdag, 11 maart Vlissingen 12.26 192 Terneuzen 00.22 198 Bath 01 26 218 Roompot-buiten 12.25 151 Zierikzee 01.05 143 Yerseke 01 05 149 Philipsdam-West 01.05 153 Donderdag. 12 maart EK 03. Vlissingen 00 46 177 Terneuzen 01.10 188 Bath 02 12 211 Roompot-buiten 00.50 137 Zierikzee 01.50 142 Yerseke 01.55 147 Philipsdam-West 02.00 152 18.22 187 18 42 209 19.46 250 18 30 139 19.55 136 19.55 143 1955 146 ,36 1936 154 1949 175 20.48 214 19.45 115 20.50 121 21.00 128 21.05 131 12.52 203 13 56 222 13.35 156 13 35 162 13.40 166 16 13.26 173 13 45 184 14 46 205 13.30 138 14 30 145 14 30 151 14.30 154 i kou-front verplaalsings- netting windrichting L lage-druk -1000- ,ucW<lruK milibaren mistbanken H hoge-druk 19 temperatuur en in europa TT I I.I I I I I I I I honderd was gerekend. Ook het aantal mensen dat zich bij Tei kyo laat keuren blijft ver achter bij de verwachtingen. De ge beurtenissen hebben voor ver warring gezorgd onder het per soneel. De rector van de Teikyo University in Maastricht. Sonia Luyten. heeft ontslag genomen. Of dat verband houdt met de re cente gebeurtenissen is niet dui delijk. Verschillende andere werknemers hebben zich ziek gemeld, onder wie rector Joseph Luyten van het Teikyo Junior College. Inmiddels zijn ook pro blemen ontstaan over de rechts positie van het onderwijzend personeel. Deze week praten de docenten over eventuele omzet ting van de tijdelijke contracten in contracten voor onbepaalde tijd. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag Britse eilanden: Onbestendig weer met van tijd tot tijd regen en vooral in het westen veel wind. In de middag tussen 7 gra den in het noorden en 12 graden in het zuioden en in zuid-Ierland. Duitsland: Woensdag opklarin gen, langs de Noord en Oostzee kust een enkele bui en in de och tend nog wat regen in het oosten en in Beieren Donderdag veel bewolking en vooral in de noor delijke helft van het land regen Middagtempera turen 8 tot 11 graden. Canarische eilanden en Madei ra: Aanhoudend overwegend zonnig met zomerse temperatu ren. Op madeira rond 21 graden, op de Canarische eilanden tot 26 graden. Frankrijk: In de zuidelijke helft droog en vooral bij de Middel landse Zee zonnig Alleen in het noordwestelijke deel van de west-Alpen boven 1500 meter wat sneeuw. Op de skipistes op rond 2000 meter hoogte rond -4 graden, op donderdag tijdelijk weer rond het nulpunt. Spanje: Zonnig. Middagtempe- ratuur langs de Costa's tussen 16 graden bij Barcelona in het noorden en rond 20 graden in het zuiden tussen Valencia en de Portugese grens. Portugal: Vrijwel overal zonnig. Langs de kust in het noorden rond 15 graden, rond en ten zuiden van Lissabon en in de Al- garve ongeveer 21 graden. Zwitserland: In het noordwes ten vooral op woensdag bewol king en wat regen en in de noor delijke Alpen boven 1400 meter wat sneeuw. Op donderdag tij delijk weer vrij zonnig. In het zuiden van het land droog en flinke perioden met zon. Mid- dagtemperatuur in het laagland en in de dalen 10 tot 14 graden. op de skipistes op rond 2000 me ter hoogte op woensdag rond -5 graden. Oostenrijk: Op woensdag in noord-Oostenrijk af en toe wat regen en in de bergen vanaf 1300 meter hoogte wat sneeuw. Op donderdag droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur 8 tot 10 gra den, op de skipistes op rond 2000 meter hoogte woensdag dalend tot ongeveer -7 graden. Italië: In het zuiden op woens dag nog stapelbewolking en vooral landinwaarts een bui El ders droog en vrij zonnig Mid- dagtemperaturen in Italië tus sen 14 en 16 graden, langs de Adriatische kust rond 12 graden. Weerrapporten 10 mrt 19 uur: Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Praag Rome Stockholm Warschau Wenen Zurich Tunis Vancouver regen half bew zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt half bew. regen onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. onbewolkt zwaar bew.' onbewolkt zwaar bew. zwaar bew onbewolkt half bew. half bew. zwaar bew. licht bew, onbewolkt half bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew regen regen onbewolkt zwaar bew zwaar bew. licht bew onbewolkt onbewolkt zwaar bew mist

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5