Emigratie Nieuw-Zeeland viel stil Stijgende zeespiegel gevaar voor eilanden Stille Zuidzee Steekspel met WOV als inzet Spionagedienst IDB mist net jubileum Curasao verwaarloc zijn zeldzame lagum opinie en achtergrond Koningin Beatiix op staatsbezoek naar vroeger land van belofte mmm WOENSDAG 11 MAART 1992 door Carine Neefjes Koningin Beatrix brengt de ze maand een staatsbezoek aan Nieuw-Zeeland. Met deze reis zorgt de vorstin automa tisch voor een stukje promotie van dit land. Op het Nederlands Migratie Instituut zijn alweer enkele aanvragen binnengeko men voor emigratie naar Nieuw -Zeeland. Maar coordinator C. Hulsman bekijkt de liefhebbers kritischer dan ooit. Het uitge strekte land aan de andere kant van de wereld is niet meer het paradijs van de jaren '50, waar toen duizenden Nederlanders hun heil zochten én vonden. Nieuw-Zeeland verkeert in een diepe economische crisis. De Nederlandse emigratie naar Nieuw-Zeeland heeft vorig jaar een absoluut dieptepunt be reikt. Toen emigreerden slechts 300 Nederlanders naar het eilan denrijk in de Grote Oceaan. In 1988 waren dat er nog 600. Door de reis van de koningin lijkt de belangstelling weer iets toe te nemen. In elk geval organiseert het Nederlands Migratie Insti tuut in Den Haag na het staats bezoek een voorlichtingsavond. Hulsman: „De jonge avonturiers krijgen op hun hart gedrukt dat 'de kwaliteit van het leven' dé drijfveer moet zijn. Dus: rust. ruimte en een schoon milieu zijn belangrijker dan een goed sala ris en een dikke auto. Voor dat laatste moetje niet naar Nieuw- Zeeland gaan. De lonen zijn veel lager dan hier en er heerst grote werkloosheid. Materieel valt er niets te halen". Alleen fysiotherapeuten, ac countants of ingenieurs hebben een kans van slagen. Hulsman: „Iemand die hier in een fabriek aan de lopende band staat en z'n heil zoekt in het voormalige pa radijs. wordt resoluut afgewe zen Zonder gerichte beroepsop leiding. kan je in Nieuw-Zeeland tegenwoordig niets meer begin nen. En als je meubelmaker of verpleegster bent, moet je je goed realiseren datje bijna niets verdient. Het minimuminko men van een verpleegster is on geveer 15.000 gulden per jaar. Dat salaris ligt hier veel hoger". Zuiderkruis De eerste generatie landgenoten die in het begin van de jaren '50 naar Nieuw-Zeeland emigreer de. nam wel om materiele rede nen afscheid van het vaderland. De Tweede Wereldoorlog was net voorbij en Nederland her stelde langzaam. De levens- standdaard was laag en door de dreiging van de Koude Oorlog vreesden veel mensen dat het hier alleen maar slechter zou worden. Vol hoop voeren zij met de Zuiderkruis naar 'het land van belofte'. In die dagen was Nieuw-Zeeland minder populair dan de emigra- tielanden Canada en Australië. In de na-oorlogse periode zijn er in totaal 40.000 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland vertrok ken, terwijl in elk van die andere landen bijna 200.000 Nederland se emigranten kwamen. Canan- da was aantrekkelijk, omdat in Nederland Canadese soldaten hadden gevochten. Australië als groter land bood meer mogelijk heden voor een goede start. Het waren voornamelijk boeren en ongeschoolde arbeiders die voor de bestemming Nieuw-Zee land kozen. In 1951 sloten Ne derland en Nieuw-Zeeland een emigratieverdag, waarin nauwe lijks eisen werden gesteld aan vooropleiding of beroep. De be rooide Hollanders, die bekend stonden om hun werklust, veel zijdigheid en goede kennis van de Engels taal, waren welkom in Nieuw-Zeeland. Kwetsbaar Tot de jaren '70 was het er goed leven. De meeste Nederlanders hadden wel wat startproblemen, maar konden als boer of timmer man een behoorlijk bestaan op bouwen. Hun zuivel- en vlees- produkten werden geëxpor teerd naar Groot-Brittannie, de belangrijkste afzetmarkt voor Nieuw-Zeeland. Het land maakt deel uit van de Britse Gemene best. Dat houdt in dat koningin Elizabeth II staatshoofd is, maar verder is Nieuw-Zeeland onaf hankelijk en heeft een eigen par lement. Elizabeth wordt verte genwoordigd door gouverneur- generaal Dame Catherine Ti- zard. Nieuw-Zeeland raakte econo misch in het slop toen Groot- HHH WllliliHHi door Laurent Heere De Inlichtingen Dienst Bui tenland (IDB) zou aan het eind van dit jaar zijn gouden ju bileum hebben kunnen vieren. Zover komt het niet; premier Lubbers heeft besloten de IDB voortijdig op te heffen. Interne rellen, geruchten over fraude en het afluisteren van IDB-perso- neel en een onwerkbare verhou ding tussen IDB-chef K. Meul- meester en ongeveer de helft van het personeel, hebben bij gedragen aan het verrassende besluit. De Tweede Kamer buigt zich vandaag (woensdagi over de IDB-kwestie. De minister-presi dent zal dan heel wat vragen moeten beantwoorden over de huidige taak van de IDB en de vraag of haar werkzaamheden nog wel nodig zijn, laat staan moeten worden overgedragen aan de Militaire Inlichtingen dienst (MID), de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) en de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI). De IDB werd in 1942 als Bureau Inlichtigen (BI) opgericht door de regering in ballingschap. Aanvankelijk was het een twee mansbedrijfje onder militaire leiding. Gaandeweg ontwikkel de BI zich als een uitermate effi ciënt werkende geheime dienst. BI dropte agenten in bezet Ne derland en speelde vitale infor matie door aan de geallieerde strijdkrachten. De chef van de Britse geheime dienst, MI6. ver klaarde destijds dat de Neder landse inlichtingendienst de beste was in bezet Europa. In die oorlogsjaren werd ook de basis gelegd voor de nauwe sa menwerking met de Britten en Amerikanen. De Blitse geheime dienst betaalde driekwart van het budget van BI. De latere BI- chef majoor J. Somer deed ech ter ook bij tijd en wijle een be roep op ondersteuning van de OSS ide voorloper van de CIA) als hij spullen nodig had voor het droppen van geheim agen ten Sn Nederland. Na de oorlog besloot de regering dat Nederland niet meer onvoor bereid te maken mocht krijgen met een bezetting. Het had tij dens de Tweede Wereldoorlog heel veel moeite gekost om een netwerk op te bouwen (de helft van de Bi-agenten kwam om). Bij BI werd daarom na de oorlog de sectie Operatiën en Inlichtin gen (O&I) opgezet. Pas twee jaar geleden werd dat bekend, toen in heel Europa informatie uitlek te over de Gladio-affaire, een netwerk van geheime agenten, opgeleid voor sabotage-activi- In de jaren '50 vertrokken veel Nederlanders naar het paradijs aan de andere kant van de wereld. Brittannie in 1972 lid werd van de Europese Gemeenschap Het Britse koninkrijk moest zich houden aan de EG-normen en de Nieuwzeelanders konden niet meer zonder enige voorwaarden hun produkten naar het voor malige moederland exporteren. Door de landbouwoverschotten in Europa werd de invoer van melk. kaas en lamsvlees, typi sche Nieuwzeelandse produk ten, juist zoveel mogelijk be perkt. Nooit eerder hadden de Nieuw zeelanders sterker aan den lijve gevoeld hoe kwetsbaar hun eco nomie was. Het land heeft bijna geen minerale grondstoffen of energiebronnen en is dus sterk afhankelijk van zijn export, met name van agrarische produkten. Nieuw-Zeeland ging op zoek naar een nieuwe afzetmarkt, maar dat viel niet. mee. De pro dukten zijn afgestemd op de be hoeften van de westerse wereld. Veel Aziatische landen hebben helemaal geen interesse in bij voorbeeld vleesprodukten. Nostalgie Nieuw-Zeeland is die economi sche terugval nog lang niet te boven. Voor de ruim drie miljoen inwoners wordt het leven steeds moeilijker. Er wordt nog te wei nig geëxporteerd waardoor de inflatie toeneemt. De kas blijft leeg en het kabinet van de con servatieve premier Jim Bolger is genoodzaakt te bezuinigen op uitgaven voor de gezondheids zorg. het onderwijs en de pen sioenen. Ziekte- en werkloos heidsuitkeringen gaan drama tisch omlaag. Voor de eerste generatie emi granten is de slechte economi sche situatie geen reden terug te keren, vertelt coördinator Huls man. Hun kinderen wonen in middels ook in Nieuw-Zeeland en in Nederland hebben ze wei nig vrienden meer. Soms komen ze hier vanwege heimwee of fa milie-omstandigheden. De meesten van hen keren daarna weer terug naar het uitgestrekte land. Ze zijn er niet rijk gewor den, maar inmiddels wel ver knocht aan de ruimte, rust en de teiten. O&I was de Nederlandse Gladio-poot. De IDB heeft vol gens geruchten altijd goede con tacten onderhouden met het Ne derlandse bedrijfsleven. Zoals O&I-mensen werden geworven onder 'goede vaderlanders', zag de top van de IDB in de buiten landse vertegenwoordigingen van onder meer Philips een be- langrijke bron van informatie. Tip De IDB bouwde de hartelijke contacten met buitenlandse in- lichtigendiensten verder uit na de oorlog. De IDB tipte de Israë lische Mossad in '73 (tijdens de Jom Kippoer-oorlog) over een geheime telefoonlijn tussen Egypte en Libië. Israëlische commando's bliezen de lijn op. In het begin van de jaren '80 stond de IDB aan de wieg van een Israëlische actie tegen Sad dam Husayn. Israëlische vlieg tuigen bombardeerden toen een Iraakse kerncentrale-in-aan- bouw. In beide gevallen kwam de IDB aan haar informatie van het Marine Afluistercentrum in Amsterdam. Ook zou de IDB ja renlang contacten hebben on derhouden met de Zuidaffikaan- se geheime dienst. De IDB zond ook zelf spionnen naar het buitenland, Onlangs werd bekend dat Nederlandse IDB-agenten in Frans-Guyana en Venezuela zitten om met na me de Surinaamse drugsmaffia in de gaten te houden. Ook stuurde de IDB mensen naar Moskou, daar werden in elk twee Nederlandse agenten opgepakt door de KGB. Mes in Na de verrassend snelle afbraak van het Sovjetregime had Lub bers al besloten het mes in de IDB te zetten. IDB-chef K. Meul- meester had het apparaat al ver kleind van 70 tot 30 medewer kers. Het geheime budget van de IDB. vallend onder het ministe rie van algemene zaken, is acht ton. Daarnaast staat er nog ruim twee miljoen op de begroting voor personeelslasten. Meulmeester is er door een deel van zijn medewerkers van be schuldigd te hebben gesjoemeld met die acht ton. Premier Lub bers heeft overigens gezegd dat daar geen schijn van bewijs van is. Maar er was toch plotseling aanleiding om de naar nieuw werk zoekende dienst gelijk op te heffen. Officieel is het lekken van informatie daar de reden voor: de IDB zou een onbetrouw bare partner van andere wester se geheime diensten zijn gewor den. Maar of dat de echte reden is, valt te betwijfelen. door Yvette Collymore Eilanden in de Stille Oce aan dreigen in de nabije toekomst overspoeld te wor den. Oorzaak is het broeika seffect, waardoor het niveau van het zeewater gestegen is. Met name de kleine eilanden in de zuidelijke regio van de oceaan lopen gevaar. Dit heeft het Intergouvernemen tele Panel voor Klimaatve randering (IPCC) bekendge maakt. Met de eilandstaten en cultu ren die op deze manier zouden verdwijnen, zouden ook hun unieke biologische en sociolo gische eigenschappen verlo ren gaan. Als de voorspellin gen van het IPCC kloppen, is door de temperatuurverho- ging op aarde als gevolg van de uitstoot van CFK's het ni veau van het zeewater in 2020 met 20 centimeter gestegen, en met 40 tot 110 centimeter tegen het einde van de volgen de eeuw. De verontrustende cijfers ge ven genoeg reden om op de Wereldconferentie over Milieu en Ontwikkeling van de Ver enigde Naties (Unced). begin juni in Brazilië, stappen te on dernemen. Vertegenwoordi gers van de Stille Zuidzee-ei- landen hebben op de voorbe reidingsvergaderingen voor de Unced echter een grote te leurstelling moeten slikken. De onderhandelingen die eind februari tot het opstellen van een Conventie over Klimaat verandering hadden moeten leiden, hebben niet de gewen ste consensus opgeleverd. Fiji, West-Samoa, Tuvalu, de Marshall-eilanden, de federale staten va Micronesië, Ameri kaans Samoa en Guam. De kleine SPREP-eilandjes lig gen op grote afstand van el kaar en hun handelspartners. De vervoerskosten lopen hoog op. Het grondgebied is be perkt en de communicatie ver loopt moeizaam. Het SPREP is op zijn beurt weer lid van de grotere Allian ce of Small Island States (AO- SIS. Verbond van Kleine Ei landstaten). De AOSIS waar schuwde recentelijk dat de uitstoot aan schadelijke gas sen, die het broeikaseffect en het verhoogde zeewater-ni veau veroorzaken, het fysieke, economische en culturele voortbestaan van de kleine ei landen bedreigt. Zoetwater Landen als de Marshall-eilan den, Tokelau en Tuvalu bij voorbeeld. die niet meer dan één tot drie meter boven de zeespiegel liggen, zullen ern stige gevolgen van het broei kaseffect ondervinden. „Zij zullen ophouden te bestaan vanwege de klimaatverande ring en het hogere zeeniveau", waarschuwt Miles. Hoewel de bevolking relatief klein is, „hebben wij het over culturen die al eeuwenoud zijn en tame lijk uniek". Volgens een document dat de SPREP bij de Unced heeft in gediend, moet bij alle geplan de ontwikkeling van de atols en laagliggende eilanden in de Stille Oceaan rekening gehou den worden met de waar schijnlijke mate van stijging van het zeewater. „Zelfs als beschermende ko raalriffen naar boven blijven groeien in hetzelfde tempo als de zeespiegel stijgt, zal de kustlijn zwakker worden en sneller afkalven. Hierdoor ko men technische werken aan de kust in gevaar en zal de aanleg van nieuwe infrastructuur langs het water uit den boze zijn", aldus Miles. Maar voordat het zover is, kunnen de eilanden al onbe woonbaar worden. Zo zal het steeds moeilijker worden over voldoende zoetwater te be schikken. „Landen kunnen al voordat zij daadwerkelijk in de zee ten onder gaan onbe woonbaar zijn geworden. De stijging van het zeewater-ni veau zal hun drinkwatervoor ziening schaden, doordat het grondwater en eventuele bronnen van zoetwater aange tast raken", aldus de SPREP- man. Eind vorige maand werden de onderhandelingen gestaakt over de internationale conven tie die de uitstoot van CFK's aan banden moest leggen. Een intergouvernementeel onder- handelingscomite slaagde er niet in een overeenkomst te bereiken over hoe kooldioxide en andere schadelijke gassen gestabiliseerd konden wor den. Op 30 april zullen de ge sprekken hierover hervat wor den. „Uiteraard is het een pro bleem. Wij willen dat landen zich verplichten om de uit stoot van deze gassen te ver minderen", zegt Miles. Het SPREP meent dat de in dustrielanden de eerste ver antwoordelijkheid dragen om deze uitstoot van gassen te be perken. Volgens de organisa tie moet er dringend op inter nationaal niveau actie onder nomen worden „door middel van een tijdige ondertekening van een mondiale conventie met duidelijke verplichtingen om de nadelige gevolgen van de klimaatverandering zoveel mogelijk in de hand te hou den". Het SPREP noemt het energieverbruik en consump tiepatronen als thema's waar over internationale maatrege len moeten worden genomen. (IPS) Verdrag „Het broeikaseffect is een kwestie van voortbestaan", zegt Gerald Miles van het South Pacific Regional Envi ronment Programme (SPREP. Regionaal Milieu- Programma voor de Stille Zuidzee). „Bedenk maar wat het voor andere landen bete kent om daadwerkelijk te on derhandelen over de toekomst van hun staat. Wij kunnen slechts hopen dat er een com promis gesloten wordt, zodat er een effectief verdrag uit komt dat landen verplichtin gen oplegt", aldus Miles. Het SPREP is een intergou vernementele organisatie van 22 autonome gebieden in het zuiden van de Grote Oceaan. Hierbij zijn aangesloten: Pa pua Nieuw-Guinea, Vanuatu de Salomon-eilanden. Tonga, Zelfs sprookjesachtig Fiji wordt bedreigd door milieuproblemen. foto archief GPD ontspannen manier van leven. Een Nieuwzeelander haast zich niet: wat vandaag niet kan, komt morgen wel. Koningin Beatrix, die bij het staatsbezoek niet vergezeld wordt door prins Claus of kroon prins Willem-Alexander, zal tij dens haar verblijf in Nieuw-Zee land veel aandacht besteden aan de Nederlandse emigranten. Drie keer zal zij een groep van 450 voormalige landgenoten ontmoeten. En zoals het echte emigranten betaamt, zien ze er naar uit om de hand van de vor stin te schudden. Want ook al le ven ze al jaren tussen schapen en kiwi's, de Hollandse nostalgie viert er hoogtij. van onze verslaggever René Schrier De Heeren van Borssele en de 'machtige' staten van Zeeland kunnen zich opmaken voor een steekspel om de Wes- terschelde Oever Verbinding (WOV). Gedeputeerde staten hebben het wapen gekozen; een zogenaamde aanwijzingsproce dure in het kader van de Wet op de ruimtelijke ordening. Ook de gemeente Borsele zit niet stil. Rondom het gemeente huis van Heinkenszand is het voetvolk gemobiliseerd in de vorm van actiegroepen en dorpsraden. De eerste plaagsto ten zijn uitgedeeld. Over en weer werden onvriendelijkheden uit gewisseld en twee gezanten van de provincie, de gedeputeerden ing. J. I. Hennekeij (vvd) en L. Nederhoed-Zijlstra (cda) trok ken met een gezelschap ambte lijke schildknapen in hun kiel zog naar Heinkenszand. Het machtsvertoon in een vergade ring van de gemeentelijke com missie ruimtelijke ordening was geen succes. Borsele was niet omver te krijgen. Eenmaal veilig terug in de Mid delburgse Abdij komt jonkvrou- we Nederhoed met een vermeen de verzoeningspoging. Ze laat via boodschappers weten dat er met haar best te praten valt. dat ze alles in het werk zal stellen om een 'bloedig' treffen te voorko men en dat oorlogstaal niet in haar woordenboek voorkomt. Ze komt met een landschaps plan als zoenoffer. Dat plan moet het landschap rond de WOV zodanig opwaarderen dat de schade die dit project aan na tuur en milieu brengt enigszins gecompenseerd wordt. Desge vraagd moet haar van het hart dat ze nog niet weet waar ze de florijnen vandaan haalt om het plan uit te voeren. Ze voegt er sussend aan toe dat wat haar be treft een aanwijzingsprocedure niet voor de zomer te verwach ten is. De woorden van gedeputeerde Nederhoed brengen een korte tijd rust, in beide kampen. Van die pauze maakt aan de overzij de van de Westerschelde kas teelheer drs. R. C. E. Barbe van Terneuzen gebruik door te roe pen dat ook hij nog een robbertje met gedeputeerde staten uit te vechten heeft. Weliswaar gaat het in dit geval niet om zodanig grote inzetten dat er bloed zal vloeien, maar Barbé laat strijd lustig weten dat de kwestie wel geregeld moet worden. Hij ac cepteert geen auto-overlast van WOV-sluipverkeer dat over de binnenplaats van zijn Terneu- zense burcht rijdt. Zand in ogen En dan blijkt maandag 9 maart dat de woorden van de jonkvrou- we niet anders waren dan zand in de ogen van de Heeren van Borssele. Aan het begin van de avond na het sluiten van de poorten van de gemeentelijke vesting in Heinkenszand ligt er een boodschap uit Middelburg. Het bericht lijkt binnengesmok keld door de postduif genaamd fax. De provinciale strijders rukken uit in volledige wapenuitj en zijn de aanwijzingspr« begonnen. Als een van de laatsteni provinciale ridders is nogi deputeerde Nederhoed ti die van de krokusvakan! bruik heeft gemaakt om: taal te leren. Ze roept dat lemaal zo'n vaart niet looi dat het nog maar om vooi dende schermutselingen Borsele moet zich schikke een democratisch genon» sluit van de Staten van Ze GS moeten zich echter w de krijgsregels van de We den. Dat betekent dat zee met de gemeenteraad vat sele moeten voeren in ei ging die raad te overtuig 'ja' te zeggen tegen het ge telijk standpunt. Maar lei weet al van te voren dat lijk overleg slechts een: vertoning is. In feite een ling van het steekspel dat al in de gemeentelijke cc sie ruimtelijke ordening gehouden. Voor beide p staat de uitkomst ook a tenzij de provincie meti wapens in de vorm van menten komt. zeeuws spoor i i i i i ii i m Gedeputeerde Henneke inderdaad over een niei pen te beschikken dat i hem het pleit kan besli maar wil het achterste v tong niet laten zien. Hij d heimzinnig over het land; plan. maar daarover vriend en vijand inmidd het voorlopig niet te beta Gelijkspel Dat betekent dat na de1 ningstochten die dit voor hopden zullen worden Borselse gemeenteraad, vinciale planologische c sie en haar adviescomi deze zomer de strijd tui Heeren van Borssele en teerde staten van Zeelam lijk echt los zal barsten. De uitkomst van die een de die bestaat uit een re{ te kamp tussen deze twei en staat nu al vast. Hei een gelijkspel. En Borsë dan de kans om, geholpi het voetvolk van de aci pen die nu al hun pennen voor de slag van de In schriften. zijn gelijk te h het eeuwenoude en I rechtsorgaan van het 1 rijk der Verenigde Neder de Raad van State. Dan zal eindelijk eens eei tief oordeel geveld word de Westerschelde Oever ding. Het is de Raad va die uitmaakt welke bi het zwaarst wegen, zon hindèrd te worden door) tegenstanders en Zeeuw! se wispelturen die het e ment voor zijn en even la kondigen dat Zeeland o der een WOV wel zal van door Kenneth Blackman De bouw van een 'Kentucky Fried Chicken' restaurant in de Salina-lagune op Curasao gaat niet door. Na wekenlange protesten van de plaatselijke bevolking wordt van het pro- jekt afgezien. De ongerepte la gune zou worden opgevuld met zand voor de bouw van het fast- foodrestaurant. En over de in steeds sneller tempo verdwij nende lagunes maakte de ei landbevolking zich zorgen. Curagao is een klimatologische uitzondering in het Caribisch ge bied. Het heeft een droog kli maat en een woestijnachtige ve getatie die wordt gekenmerkt door de typische divi-divibo- men, scheef gegroeid door de constante noordoostelijke pas saatwind. De kustlijn, bekend om zijn vele baaien, lagunes en moerassen, wordt bedreigd door het opruk kend toerisme. Ongeveer een derde van de lagunes is met zand opgevuld. „Voorbeelden te over", zegt Yvonne Raveneau. voorzitter van de 'Amïgoe di Terra', de Antilliaanse afdeling van de internationale milieuor ganisatie 'Vrienden van de aar de'. In de afgelopen 20 jaar is twee derde van de lagunes rondom Willemstad met zand opgespo ten voor de bouw van hotels en andere gebouwen. Het 'Spaanse Water' vlakbij Willemstad is een rijke villabuurt geworden. Het is er nu zo overbevolkt met plezier vaartuigen en toeristen dat het water ernstig vervuild is, aldus Raveneau. De grondprijzen in het Spaanse Water zijn de afge lopen jaren flink gestegen. Een vierkante meter grond kost 300 Antilliaanse guldens. De prijs stijgingen hebben tot gevolg ge had dat men is overgegeaan tot het opspuiten van 'illegale ei landjes" in de lagune. „Men neemt een stukje koraalrif en spuit het op tot er een eilandje ontstaat", legt Ravenau uit. Plaatselijke milieuacl zijn van mening dat de ei gering steeds minder as besteedt aan de besdj van de lagunes. „Enkel geleden wilde de regeri einde maken aan het oj van de lagunes, maar da langer het geval", zegtLl rain, hoofd van de 'Defeii biental', de Curagaosq van Milieudefensie. De r werkt zelfs mee aan heti ten van de lagunes. Werk contra mil Curasao is een klein eilï slechts 160.000 inwonen het kampt met de typiS lieuproblemen van zofl geïndustrialiseerd- als ei wikkelingsland. De uitsti koolmonoxide van de 50.1 sonenauto's en de 10.000 auto's heeft zijn gevolge het milieu. De 70 jaar oude olie-rafi stoot dikke zwarte wol over Curagao. Meer die derij is goed voor liefst cent van het totale inkon het eiland. Er zijn 20001 werkzaam, 5 procent val tale werkende bevoltói 40.000. Het platteland van wordt systematisch maakt voor de bouw va! en huizen. Er bestaan gd nen voor de herbebossj het eiland. Ook in politie gen bestaat twijfel of dei van plan is iets te doen milieuproblemen. „Het milieu is mode ge Vele politici, hebben mond van vol. maar doei klaagt Quirino Rid hoofd van milieuzaken' ragao. „Ze zeggen dat ze keuzes maken, maar deze sji seerd op herverkiezing lieu verliest het altijd va ties als werkgelegenhe* Richardson. De werkloos Curagao ligt tussen del procent. (IPS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4