erneuzen zit planologisch klem Iet de kin vooruit de strijd aangaan IC Werkgroep ijvert voor asfaltering Traverse Groede Bouw Hof Baudeloo officieel begonnen Gemeente moet zelf volkstuinen kopen streek achtergronden van de sprong over de Otheense Kreek WOENSDAG 11 MAART 1992 e verslaggever areman UZEN - Voor een wet- met openbare werken lelijke ordening in zijn idle is er haast niets ite bedenken dan de ont- „g van een complete stadswijk. Zo ook voor ieuzense wethouder Jo- iRooijen, die zich met gestort heeft op hel planologische project najaren weer eens aan- De 'sprong over de kreek'. van een nieuwe stads het jaar 2000 zo'n toners zal tellen. Van gaat ervan uit dat de ko nen jaren jaarlijks 150 in het plangebied ge- zullen worden. Zonder en. De cijfers wijzen uit ehoefte aan bestaat. Wel- is? De bevolkingscijfers aatste jaren, die slechts cheiden groei van Ter- aanduiden? De progno se provincie, die in het ite geval uitgaan van •bescheiden groei? ï.kijk, in Terneuzen heb- nog te maken met een ctvan de gezinsverdun- de Randstad is de ge woningbezetting door nsverdunning sterk te- Dat gemiddelde ligt contreien nog iets hoger, in Zeeuwsch-Vlaande- dat jongeren eerder dig gaan wonen. Dan er wel woningen zijn woningen bestaat - in - nog steeds een gro- Dat blijkt ook uit dat we de voorbije jaren honderd tot honderd- ningen hebben kunnen .Uitgaande van dat aan- kening houdend met een gaan we ervan uit dat lingen per jaar een reëel s", legt Van Rooijen uit. komt nog dat de Ter- e wethouder verwacht i centralisatieproces in cb-Vlaanderen de ko- jaren nog wel eventjes Komen de instanties, scholen en wat al in Terneuzen te zitten, en de personen die werk- deze instellingen of ook in die stad „Het is dan ook rea- om op die potentiële be- n te spelen", aldus Van Dat de ontwikkeling van een dergelijk grote nieuwe wijk in een nog maagdelijk gebied ten koste kan gaan van de bouwacti viteiten in buurgemeenten, die bij het aanleggen van hun nieu we bestemmingsplannetjes (Moerschans in Hulst. Oosthof in Kloosterzande en plan Noord in Axel) schermen met dezelfde woonbehoefte als Terneuzen, realiseert Van Rooijen zich. „We gaan met dit plan de andere ge meenten niet willens en wetens in de wielen rijden. Het is onze taak - als dagelijks bestuur van Terneuzen - om ervoor te zorgen dat er in deze gemeente een goed evenwicht tussen wonen en werken komt. We kunnen ons niet beperken tot alleen het uit breiden van de werkgelegen heid, om vervolgens elke nieuwe werknemer die zich aandient voor zijn huisvesting door te ver wijzen naar andere gemeenten. Dat zou onacceptabel zijn", meent hij. Groot gebied Volgens Van Rooijen komt de gemeente nu met een visie voor de ruimtelijke invulling van een gebied van 170 hectare. Kleiner had ook gekund, maar dan zou de gemeente zich op termijn mo gelijk in de vingers snijden. „Als je bestemmingsplanmatig met kleine gebieden werkt, dan kan dat later problemen opleveren. Nu hebben we een structuurvi sie voor een groot gebied neerge legd. Gaan de raad en de provin cie met de geschetste visie ak koord. dan weet iedereen wat we met het hele gebied voor heb ben." De Terneuzense wethouder ver wacht niet dat de provincie moeilijk zal gaan doen. De ge meente zit planologisch gezien in het, nauw. De mogelijkheden om uit te breiden zijn momen teel nihil. Terneuzen zit gevan gen tussen kreek en kanaal. Ge volg van een planologisch dom beleid in het verleden. Van Rooijen geeft toe: „De wijk Oude Vaart had nooit gebouwd moe ten worden." Maar ja, dat de mi lieuwetgeving de voorbije de cennia zo zou worden gewijzigd, was niet te voorzien. Juist door het aanscherpen van de milieu wetgeving kan Terneuzen straks aan de overzijde van de Otheen se Kreek weer voor jaren uit de voeten. De 'sprong over de kreek' is als onderdeel opgeno men in het plan van aanpak voor de Kanaalzone. Als deze zomer ter afronding van het project Ge biedsgerichte Benadering Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen de provincie Zeeland, de ge meenten Terneuzen. Axel en Sas van Gent. bedrijfsleven en mi lieugroepen het convenant met het rijk afsluiten, dan kan geen enkele overheidsinstantie nog bezwaren opperen tegen Ter- neuzens groei in oostelijke rich ting. De aanleg van de nieuwe woon wijk gaat de gemeente een aar dig duit geld kosten. Met name het aanleggen van rioleringen, wegen en bovenwijkse voorzie ningen vergen een forse investe ring. Van Rooijen gaat ervan uit dat een gedeelte via rijksgubsi- dies bekostigd kan worden. De gemeente zelf zal op jaarbasis één tot twee miljoen gulden moeten bijleggen. Waar die mid delen vandaan moeten komen is duidelijk. Daarvoor zullen de huidige bewoners van Terneu zen moeten bloeden. Hoe? Dat laat Van Rooijen liever nog even in het midden. „De gemeente be schikt over slechts een beschei den aantal mogelijkheden om aan middelen te komen. Via le ges. via de rioolbelasting, de hondenbelasting en natuurlijk de onroerendgoed belasting. „De afgelopen jaren hebben we heel bewust geen onnodig be slag gelegd op onze gemeentelij ke middelen. Het belastingsni veau is erg laag, omdat ons be leid tot op heden zo was dat we niet meer bij de burgers moesten halen dan nodig was. Nu. voor de realisatie van de nieuwe wijk. zullen de burgers van Terneu zen. die jarenlang hebben kun nen profiteren van bovenwijkse voorziening waarvoor zij niet hebben moeten meebetalen, toch een bescheiden bijdrage le veren. Dat zit er wel in." Los van de financiële aspecten zijn er nog een paar problemen. Allereerst de bewoners van de Reuzenhoeksedijk; die zullen voor de ambitieuze plannen van het gemeentebestuur moeten wijken De weg waaraan hun wo ningen staan is momenteel te smal om als toegangsweg voor de nieuwe woonwijk te dienen. Een verbreding is noodzakelijk. Met de bewoners is vorige week een eerste gesprek gevoerd over wat hen boven het hoofd hangt. „Natuurlijk hebben die mensen enigszins ontzet gereageerd. We hadden ook kunnen wachten met hen te informeren, maar ik denk dat niemand daarmee ge diend is. De gesprekken zullen toch in de richting gaan van sa neren. Dat is niet leuk. zeker niet als je. zoals die mensen, in volle dig opgeknapte huisjes woont. Niettemin verwachten we er in gezamenlijk overleg uit te ko men." Een andere hoek waaruit protes ten tegen de plannen kunnen ko men. is die van de milieugroepe ringen. De structuurvisie die nu aan de orde is, biedt geen ruimte voor een stadspark aan de Otheense Kreek. Daarvan is vol gens Van Rooijen afgezien, om dat het reserveren van grote op pervlakten land voor recreatie ve doeleinden grote financiële consequenties zou hebben. Er zouden dan minder woningen in de wijk komen en de grondprij zen zouden, in plaats van de ma ximale 200 gulden voor een vier kante meter, de pan uitrijzen. „Natuurlijk zullen er protesten komen, maar ik neem aan dat het algemeen belang zwaarder weegt dan dat van de natuurbe schermers. Neemt niet weg. dat we nu al rekening hebben gehou den met mogelijke oppositie uit de milieuhoek. We hebben de Margarethapolder. die van grote natuurwaarde is. met onze plan nen volledig ontzien. Ook daar hadden we woningen kunnen plannen. We bezitten daar ook oppervlakten grond, maar daar hebben we om verschillende re denen vanaf gezien." Van Rooijen verwacht dat vol gend jaar daadwerkelijk de 'sprong over de kreek' gemaakt kan worden. I-lid in hart en nieren Luciën Roelandt vertrekt verslaggever iBareman - Een geboren Ijas. De kin vooruit en al- bereid de strijd aan te ■Over wat dan ook. Je zou een geboren Axe- Jawel, hij woont er nu al uiteindelijk is hij Daar werd Lu- Roelandt zestig jaar gele geboren. Zoon in een ar- irsgezin met vier kinde- Vader werkte op de fa- C hij eindige z'n carrière meerder. Hij stak z'n ener- ioor de jaren heen echter al in de vakbond. Vechten zeker in de begintijd, voor "flog. Iets van die vech- nentaliteit hebben z'n s ook. t is het toeval dat de een. Èndus, nu afscheid neemt ie ondernemingsraad van in Terneuzen terwijl andere broers sinds en dag leiding geeft aan de voormalige NSM in nu Hydro Agri... m'n vader was een arde vakbondsman. Van Arbeiders Bond lid, voorzitter van de fa- op Zuid- en kaderlid natuurlijk, jas altijd weer een kwestie pokken. Hij werkte eerst aCokesfabriek. later bij de «lfabriek. Het Stijfselkot ■aaar dat mocht je nooit P.Knokken, in die tijd ze- fant er waren wel wat din- geregeld, maar directies Men altijd weer van al fa nog wat terug te draai- thuis stond de Nd centraal. De kinderen Ud van de jeugdbewe- de bond i 'ze noemden kenKajotters') en leerden f* manier automatisch de van het vakbonds- Vader deed 'het grote op voor de arbei „Dat was nodig thuis huldigden het fNnt dat de burgemees- P de pastoor de mensen «relden en de boeren hen Daarom was dat vak- 'k zo ontzettend be- A1 had je toen natuur- geen ondernemingsra- I tóndsaf vakbondswerk, Pniet direct op de barrica- rl°nSe Roelandt deed na Me school de Ambacht- L-foP de fiets naar Hulst) ^eindelijk bankwer- ^taalbewerker heet dat tegenwoordig. Eerst op de Stijfselfabriek in 't Sas, toen op de Fosfaatfabriek daar en via een paar jaar 1' Azote (NSM) naar Philips. Hij maakte er de begintijd mee, toen de produk- tie op gang kwam in een gele genheidsfabriekshal (in de volksmond 'de noodhal') van Verbrugge. In '63 werden de ei gen gebouwen in gebruik geno men. Voetbal In die dagen besteedde Luciën Roelandt ieder uur van z'n vrije tijd aan het voetbal. Hij was scheidsrechter en een goeie ook. Hij bracht tot de hoogste regionen van het amateurvoet bal en bestuurlijk zelfs nog ho ger: hij was geruime tijd lid van het hoofdbestuur van de Cen trale Organisatie van Voetbal Scheidsrechters. En voorzitter van de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de 'thuisflui- ters', pardon, de scheidsrech ters. „Ik een thuisfluiter? Kom nou! Ik heb in Nispen nog eens een klap op m'n kop gehad om dat ik in de laatste minuut een strafschop gaf tegen WVO uit Oosterhout. Dat kostte die ploeg toen het kampioen schap." Roelandt was een flui ter van de oude stempel; hij floot naar eigen inzicht... Hij stopte met scheidsrechte ren op het moment dat hij bij Philips gedeeltelijk werd afge keurd voor het werk 'op de vloer'. „En toen) enik er eigen lijk automatisch ingerold, in die hele wereld van onderne mingsraden en vakbonden. Als medewerker van personeelsza ken woonde ik aanvankelijk ambtshalve de OR-vergaderin- gen bij Ik deed het secreta riaat en de notulen. Maar uit eindelijk. een jaar of zeven gele den, werd ik zelf OR-lid." Afscheid Vlak voor z'n afscheid, donder dagavond tijdens een drukbe zochte receptie in De Milliano in Terneuzen. vertrok hij al als voorzitter van de OR. Hij was het vier jaar. En maakte dus al die omwentelingen, bezuini gingsdriften en reorganisaties mee. ook als lid van de landelij ke Groeps Ondernemingsraad van de sector Licht. „Ik heb al die veranderingen van nabij meegemaakt. Wat het OR-werk betreft is er bij Philips Terneuzen heel wat verbeterd. Vroeger kwam het voor dat er namen op de kandi datenlijsten werden gezet om dat die lijst nu eenmaal vol moest. Dat waren natuurlijk niet altijd de sterkste kandida- Scheidend OR-lid Lucien Roelandt kreeg het vakbondwerk met de paplepel ingegoten. foto Oscar van Beest ten... Je had ook al die verschil lende clubjes: de bonden voor het gewone personeel, voor het hoger personeel, de ongeorga niseerden. Ik heb daarin veran dering zien komen. De OR van Philips opereert nu als een hecht team. vooral omdat de mensen op hun kwaliteiten worden benaderd. Bovendien zijn de vakbondscursussen ui terst belangrijk Op die manier krijg je als OR-lid heel goed door wat je allemaal met dat kleine beetje macht, dat de Wet op de Ondernemingsraden je geeft, kunt doen. De OR-men-* sen weten nu heel precies waar mee ze bezig zijn en dat is be langrijk. Want geeft het mana gementteam één kik, dan wordt er vanuit Eindhoven ook precies verteld wat ze moeten doen. Daartegen moet je je dus wapenen!" Communicatie Als OR-lid pleegde Roelandt. zegt hij zelf. vaak 'uitputtend overleg' met de plantmanager en z'n managementteam. Niet alleen natuurlijk, maar met het hele 'OR-team' „De sterkte zit hem in het communiceren met elkaar. Daar ontbreekt het. vind ik, nog teveel aan bij Phi lips. Je wordt nog te vaak in een veel te laat stadium geïn formeerd over zaken. De hele cultuur bij Philips is daaraan niet vreemd. Er was sprake van een totale vervreemding tus sen het topkader en de werk vloer. De beroemde en beruch te operatie Centurion moest daarin verandering brengen. Maar er is daarbij veel teveel een twee-sporenbeleid ge volgd. Enerzijds keihard maat regelen nemen, maar ander zijds van de mensen verlangen dat ze weer als één grote familie samen de schouders eronder zetten... Ze vragen inzet, zon der dat daar iets tegenover staat. Want het moet wel altijd van de mensen van de werk vloer komen!" Roelandt maakte de opkomst van Fotoflux mee. de omvang rijke produktie van flits- lampjes ('die wel eerst werden gecontroleerd op hun deugde lijkheid', grinnikt hij), het in storten van die markt en de op komst van de 'zuinige lamp'. Revolutionair was dat. Maar niet zo explosief als was voor speld. want de geplande pro duktie van 20 miljoen lampen per jaar werd nooit gehaald. Omdat die lamp eenvoudigweg te duur was èn te goed. En er waren natuurlijk nog wel ande re factoren. Daarna kwam de mechanisa tie, de invoering van de 'mini- shift' ('iedereen riep dat we die regeling van onplezierige werk tijden moesten tegenhouden, maar niemand wist hoe') en nu staat het drie-ploegenstelsel op stapel. Consequenties Luciën Roelandt, uit ervaring: „Als OR moet je weten wat er in het bedrijf leeft en. als men sen iets willen, dat niet tegen houden maar ze wel waarschu wen voor de consequenties. En vooral geen energie stoppen in zaken die je toch niet kunt win nen. Wat Philips Terneuzen be treft voorspel ik dat ze niet zul len ontkomen aan mechanisa tie en automatisering. Dat hoeft niet te betekenen dat er arbeidsplaatsen weg moeten. Nee. je kunt op die manier de produktie opvoeren en het aan tal arbeidsplaatsen gelijk hou den." Vakbondstaai? „Ach. ik vind dat de vakbond ons vooral de laatste jaren niet altijd even zorgvuldig heeft begeleid. De benadering is vaak veel te theoretisch. Ja. dat heeft deels te maken met het feit dat de mensen met ervaring, de men sen die zelf op de werkvloer hebben gestaan, zijn verdwe nen. Dat geldt trouwens ook voor Philips zelf. De operatie Centurion heeft heel wat men sen met ruime ervaring de kop gekost. Stel je voor: andere be drijven willen de vut afschaffen omdat ze dan de mensen met ervaring niet verliezen..." Burgemeester Hessen schroeft de eerste paal de grond in voor het Hof Baudeloo. foto Camile Scl\elstraete van onze verslaggever HULST - Met het 'schroeven' van de eerste paal gaf burge meester A. A. L. G. M. Hessen van Hulst gistermiddag het offi ciële sein voorde bouw van der tig woningen en appartementen in Hulst. Onder de noemer 'Het plan Bau deloo' worden de woningen ge bouwd in het 'Hof van Baude loo', het oudste refugium van Hulst. De Volker Stevin Ontwik kelingsmaatschappij bouwt hier een exclusieve stadswijk. Volker Stevin kocht het complex in 1989. In de eerste fase van het bouwplan worden vier stadswo ningen. drie villa's en acht luxe appartementen in diverse typen gebouwd. Burgemeester Kessen kocht onlangs al één van de vil la's. Van de luxe-appartementen zijn er twee verkocht. Op zes an dere is een optie genomen. In de tweede fase worden nog eens 16 extra woningen ge bouwd. Het plan Baudeloo moet over twee jaar klaar zijn. De pan den varieren in prijs van 2 ton tot 325.000 gulden. Van de gele genheid wordt ook gebruik ge maakt om het torentje van Bau deloo te renoveren. De Zeeuwse Muziekschool neemt hier haar intrek. - Tegen het jaar 2000 moet in dit gebied bij Othene een nieuwe stadswijk zijn verrezen, die zo'n 4000 bewoners zal herbergen. foto Camile Schelstraete van een medewerkster GROEDE - De Traverse in Groede wordt niet geasfalteerd. „Het heeft geen prioriteit," ver telde gedeputeerde J. Henne- keij gisteren desgevraagd. De gedeputeerde verwacht ook niet dat het stuk wegdek, een paar honderd meter, hoog zal scoren in het nieuwe urgentie schema wegen '92-'94, dat dit voorjaar door Provinciale Sta ten wordt vastgesteld. „Er moe ten keuzes gemaakt worden. Als dat is tussen bijvoorbeeld de Traverse en een kruispunt waar slachtoffers vallen, kies ik oor het laatste." De Werkgroepbestrijding ge luidsoverlast Tra verse-Voor straat in Groede stuurde giste ren een telegram aan Hennekeij met de inhoud: 'Op een weg van 20 kilometer. 400 meter geluids hinder, precies daar waar men sen wonen! Dat is toch niet be wust? Dat is toch een vergis sing?' Het is, volgens Hennekeij, geen vergissing. „De noodzaak moet worden aangetoond. Dat was vo rig jaar wel het geval aan de Voorstraat- Hetzelfde gebeurt nu vanaf het kerkhof richting Nieuwvliet. Er is een extra bocht ingebracht voor de verkeersvei ligheid en het fietspad is doorge trokken." aldus Hennekeij. De werkgroep had verwacht dat het stuk vanaf het voormalige ge meentehuis totaan het kerkhof wel 'even' meegenomen zou wor den. „Alleen al vanuit het oog punt van economisch denken: aanwezige materiaal, logostiek. etc.," aldus de werkgroep. Schrijnend De werkgroep ijvert al een jaar of vijf voor verbetering van de weg door de kern. Ook enkele bewo ners schreven brieven aan de provincie. Zij kregen te horen dat de situatie nog niet schrij nend genoeg is. „We zijn in ieder geval al blij met de erkenning dat de situatie dus wel schrij nend is. Maar aangezien de pro blematiek al wordt aangekaart sinds de vroege jaren zeventig, permitteren wij het ons om vast te stellen dat de situatie meer dan schrijnend genoeg is1." al dus de werkgroep in een brief die alle leden van Provinciale Sta ten vandaag thuis bezorgd krij gen. Volgens de werkgroep wordt de norm van geluidsover last overschreden. „Dat deze niet de hoogste urgentie hebben gaat niet helemaal op. De Neder landse stichting voor geluids hinder geeft aan dat de audi tieve waarnemingen (90 van de betrokkenen) van een hogere orde zijn dan een gemiddeld re kenkundig model." Als noodoplossing geeft de werkgroep aan dat er gedacht kari worden aan plaklaag van as falt. „die nauwelijks investering vraagt" Hennekeij betwijfelt of een 'plaklaag' op de lange termijn een oplossing biedt. „Als je het aanpakt, moet je het goed doen." is zijn mening. PvdA-Hontenisse in motie: van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De PvdA-fractie in de Hontenisser raad wil dat de gemeente zelf het complex volkstuinen in Kloosterzande aankoopt voor woningbouwdoeleinden. De PvdA meent dat het college van b en w in eerste instantie nog eens bij de rijksdienst voor de Domeinen in Goes informeert of de gemeente de 2000 vierkante meter tuin alsnog kan aanko pen. Ook dient het dagelijks be stuur van Hontenisse eerst eens na te gaan wat voor winst er bij een eventuele aankoop en door verkoop geboekt kan worden. Mocht uit onderzoek blijken dat de gemeente ettelijke tiendui zenden - door niet aan te kopen - aan de neus voorbij laat gaan. dan moet het college alsnog be sluiten om de percelen aan te ko pen. Door middel van een motie hoopt de PvdA het college te be wegen om het voorstel in te stemmen met een wijziging van de bestemming van de volkstui nen om zo de bouw van twee wo ningen door particulieren moge lijk te maken, in te trekken. „Ik vind", zo zei PvdA-raadslid C. Visser, „dat ook voor dit colle ge het algemeen belang moet op wegen tegen de belangen van twee individuen. De gemeente kan door deze gronden aan te kopen op een gemakkelijke ma nier gelden in de gemeentekas doen vloeien. Gezien de slechte financiële situatie waarin de ge meente verkeert kun je zo'n kans niet laten schieten Temeer ook omdat de ambtelijke dien sten van de gemeente in novem ber vorig jaar nog het college ad viseerden om de boel aan te ko pen. Dat advies is terzijde ge schoven en zonder enige motiva tie heeft het college toen Domei- néh laten weten niets voor een grondaankoop te voelen. Ze heb ben zich er wel heel makkelijk vanaf gemaakt." aldus Visser. De PvdA kiest met deze motie, die vandaag tijdens de raad wordt ingediend, niet de zijde van de acht volkstuinders. „Die zullen ook als de gemeente de grond aankoopt moeten wijken, maar nu al is toegezegd dat deze mensen een ander, geschikt per ceel wordt toegewezen. Dat lijkt mij een redelijke oplossing", zei ze. FNV - De afdeling Schoondij- ke van de Bouw- en Houtbond FNV houdt vrijdag 13 maart haar jaarvergadering. De heer G de Smit. al 35 jaar secretaris van de Bouw- en Houtbond, neemt op deze avond afscheid. Na de vergadering is er een kaar ting en een bingo De avond in zaal Wijffels begint om 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 33