imons remt stelselherziening af PASFOTO'S! Marine Indonesië stuurt bij Timor 'vredesschip' terug Bush en Clinton favoriet bij elf voorverkiezingen in VS iling: ilitie it naar zetels Vijf jaar voor voetbalsupporter na doodslag Amsterdamse politie rolt grote Ghanese drugsorganisatie op t meer ziekenfondstaken overgeheveld naar de AWBZ INAF MORGEN MO VIERKANTE ETER AUTO in de klaringen, later regen toringen. In de namiddag toene- tle bewol/cing later gevolgd door vrij krachtige westelijke wind. peratuur 8 graden. .jaargang no. 60 nsdag 11 maart 1992 De beste kwaliteit direkt klaar! foto verschoore Etten-Leur Goes Hulst Middelburg Middelharnis Vlissingen Zierikzee LAAG (GPD) - Staatsse- 5 Simons (volksgezond- bereid af te zien van ver- ippen in de stelselherzie- fzondheidszorg op 1 ja- 1993. Op zijn ministerie nu gewerkt aan andere gelen om de gezond- irg beter te laten functio- Rond 1 mei wil de be- ïan formeel bekend ma lt met de stelselherzie- at gebeuren. toe was het de bedoeling artsenhulp en de kraam- 1 januari uit het zieken eer te brengen naar de De premie ziekenfonds ardoor omlaag kunnen, nie AWBZ omhoog. Bo- i zou een vaste jaarpre- ;uldens (de nominale pre- leten stijgen. wil nu afzien van de ver- srheveling van delen van ndheidszorg uit het zie ls naar de AWBZ. Hij wil ien niet verder de nadruk op financiële aspecten itelselherziening zoals de ig van eigen financiële ri- bijdragen. atssecretaris heeft zijn aren opdracht gegeven lere zaken te werken. Zo komen met voorstellen ar instellingen in de ge- dszorg niet langer geld omdat ze bestaan, maar i van de vraag naar hun wil dit bereiken door de i regels inzake de vor- ïzorg die de instellingen leveren, te laten verval- plaats daarvan moeten mde functionele om- igen komen: globale en waarbinnen de in- ;n zelf mogen inspelen aag naar hun diensten, nu gekozen opzet wil de AAG (ANP) De rege- >litie van CDA en PvdA r nu verkiezingen wor- ouden zijn riante meer- van 103 zetels kwijt, artijen komen samen uit meer dan 72 zetels. De eft de lift naar boven ge en D66 doet het onver- i uitzonderlijk goed. Dit it de jongste peiling van Inter/View. 'vdA als CDA staat in het Kk op verlies. De PvdA ep in het moeras waarin aal-democraten al maan- l verkeren: met 25 zetels 'lies van liefst 24 ten op- van de huidige 49. Het loet van de huidige 54 ze- I in leveren. 5 streeft in de peiling de foorbij en komt met een 'an zes zetels uit op 28. met 33 zetels op bijna een dubbeling: een riante an 21 ten opzichte van de e verkiezingen van 1989. links stijgt in de enquête naar 8 zetels. Bij klein zou de RPF zich verdub- taar twee zetels, SGP en andhaven zich op respec- k 3 en 2. Overige partijen 1 samen goed zijn voor 2 bewindsman een betere afstem ming tussen vraag en aanbod bereiken. Zo moet de zorg effi ciënter werken, flexibeler wor den en tegen lagere kosten tot stand komen. In plaats van een systeem dat gericht is op aan bod. moet het een systeem wor den dat zich richt op de vraag. Simons wil de functionele om schrijvingen invoeren voor de sectoren verzorging en verple ging. inclusief de geestelijke ge zondheidszorg. De bewindsman maakte zijn nieuwe prioriteit gisteren ter loops duidelijk in antwoorden op vragen over het gehandicap tenbeleid aan de Kamer Een woordvoerster van de bewinds- ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft gisteren de 27-jari- ge A. H. uit Rotterdam veroordeeld tot vijfjaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf wegens doodslag op de 21-jarige H.J. Lassche uit Enschede. De officier van justitie had vier jaar cel geëist. De Rotterdammer was op zaterdag 7 december 1991 met enkele an dere Feyenoord-aanhangers naar Enschede gekomen om daar de volgende dag de voetbalwedstrijd FC Twente-Feyenoord bij te wo nen. Het gezelschap ging 's nachts uit in de binnenstad van Ensche de. 's Ochtends om vier uur ontstond een vechtpartij bij een automa tiek, waarbij H. een mes trok en L. in de borst stak. Het slachtoffer onderging een spoedoperatie aan het hart maar overleed anderhalf uur na de steekpartij. Bij het vertrek uit de Australische havenstad Darwin wuiven opvarenden van de Lusitania Expresso ten afscheid. Op het schip affiches met het opschrift: 'Oost-Timor Vredesmissie' foto AFP DARWIN (RTR/IPS) - Het Portugese 'vredesschip' Lusi tania Expresso dat op weg was naar Oost-Timor heeft rechtsomkeert gemaakt op bevel van een Indonesisch oorlogschip. Het keert terug naar de Australische haven stad Darwin. Rouwkransen voor de slachtoffers van het bloedbad op Oost-Timor zijn in de oceaan achtergelaten. De radioberichten van het In donesische schip aan de Lusi tania Expresso werden per sa telliet in het perscentrum van de vredesmissie in Australië ontvangen. „Ik zeg u oumid- dellijk dit gebied te verlaten. U bent nu op Indonesisch ge bied". aldus de opdracht van het Indonesische schip toen de Lusitania Expresso de grens van de twaalf-mijls-zo- ne. waar de territoriale wate ren van Indonesië bij Oost-Ti- mor beginnen, had bereikt. Fregat Evertsen Tot de oorlogsschepen die In donesië inzette bij de blokka de van de vroegere Portugese kolonie Oost-Timor behoort het voormalige Nederlandse De Van Galen, zusterschip landse dienst. fregat Evertsen De Evertsen werd in november 1986 ver kocht aan de Indonesische marine en heet sindsdien Ha- lim Perdana Kusuma. Het schip is gebouwd op de werf van De Schelde in Vlissingen en beschikt over een uitgebrei de bewapening, waaronder ge schut. raketten en torpedo's De Indonesische marine nam i de Evertsen, hier nog in Neder- foto archief PZC in totaal zes ex-fregatten over van de Koninklijke Marine Behalve de Evertsen zijn dat de Van Speijk. Tjerk Hiddes, Van Galen. Van Nes en de Isaac Sweers. Jakarta waarschuwde al eer der dat zij het binnendringen van de territoriale wateren als een 'provocatie' zou beschou wen. De marine zou het schip zo nodig enteren en de passa giers zouden worden opge pakt. Aan boord van de Lusi tania Expresso waren onge veer 150 studenten en politici, onder wie de Portugese oud president Antonio Ramalho Eanes. De activisten wilden bloemen leggen op de begraaf plaats in Santa Cruz waar vo rig jaar 12 november Indonesi sche soldaten het vuur open den op een rouwstoet en tien tallen mensen de dood von den. De activisten stellen zich op het standpunt dat zij het recht hebben Oost-Timor te bezoe ken, omdat de Verenigde Na ties de annexatie door Indone sië nimmer hebben erkend. Volgens mensenrechtenorga nisaties zijn sinds de Indonesi sche invasie in Oost-Timor in 1975 ongeveer 200.000 mensen, bijna eenderde van de bevol king. vermoord. De berichten over het aantal doden bij het bloedbad in Santa Cruz lopen uiteen. Indonesië houdt het op 50 doden, organisaties voor de mensenrechten spreken van minstens 100 slachtoffers. Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) WASHINGTON (AFP) - George Bush en Bill Clinton zijn de fa vorieten in de belangrijke voor verkiezingen die gisteren ('Su per Tuesday') werden gehouden in gif Amerikaanse staten. De vraag was vooral op wat voor afstand Bush en Clinton hun wederzijdse rivalen. Pat Bucha nan en Paul Tsongas. kunnen houden. Uit de eerste uitslagen in Florida bleek vannacht dat Bush daar ongeveer tweederde deel van de stemmen had gekregen aan Re publikeinse kant. De rest ging naar Buchanan. Clinton kreeg in die staat de helft van de Demo craten achter zich Zijn rivaal Paul Tsongas bleef daar steken op bijna een derde deel van de stemmen. Uit een landelijke opiniepeiling bleek gisteren nog eens hoe zwak de positie van Bush wel is tegenover zijn Democratische tegenstanders. Bij verkiezingen zou Bush vrijwel evenveel stem men halen als de Democratische kandidaat, ongeacht of dat Tsongas of Clinton is, aldus de peiling van de Washington Post en het televisiestation ABC. ..Ik denk dat het goed verloopt stelde Bush desondanks over zijn carrïpagne voor Super Tues day, waarin de president moet bewijzen dat hij de enige kandi daat is voor de Republikeinse Conventie in augustus. Favoriet Clinton is zeker favoriet in de vijf staten die grenzen aan zijn thuisbasis, de staat Arkansas waar hij gouverneur is. In deze vijf staten (Tennessee. Missis sippi. Louisiana. Texas en Okla homa) hebben Clintons tegen standers niet de moeite geno men om campagne te voeren. - man bevestigde de nu gekozen, inclusief het afzien van maatre gelen op 1 januari 1993. Kosten De medicijnenvoorziening ging op 1 januari van het ziekenfonds naar de AWBZ Dit leidde tot fors hogere kosten voor met na me de particulier verzekerden. Die werden niet gecompenseerd door premiedalingen. Zieken fondsen en verzekeraars weiger den bovendien eigen financiële risico's aan te bieden aan klan ten om zo de nominale premie af te kunnen kopen. CDA en VVD concludeerden daarop dat de stelselherziening niet werkte. Premier Lubbers gaf in de Kamer aan nader be raad te willen over verdere stap pen in het proces. Simons daar entegen verlangde verdere be sluiten met ingang van 1 januari 1993. Aan die eis houdt hij nu niet langer vast. Nekkramp in Limburg GELEEN (ANP) - Bij de Dis tricts Gezondheids Dienst (DGD) voor de Westelijke Mijn streek in Geleen zijn meldingen binnen gekomen van twee nieuwe gevallen van nek kramp. Het gaat om een 6-jarig meisje uit Susteren en een 21-ja- rige man uit Beek. De twee patiënten zijn opgeno men in het Maaslandziekenhuis in Sittard en maken het naar omstandigheden goed. Of schoon het aantal gevallen van nekkramp sinds half december vorig jaar is gestegen tot twaalf, waarvan twee met dodelijke af loop. is er volgens de DGD geen sprake van een epidemie. Dader bloedbad Zwitsers dorp pleegt zelfmoord LUGANO (AP) - De 37-jarige Zwitser die verleden week bij een aantal woningen aanbelde en daarbij zes mensen dood schoot heeft zich maandag avond in zijn cel opgehangen. De op Sicilië geboren man richt te zijn bloedbad, waarbij ook nog zes gewonden vielen, aan in enkele dorpen in de Italiaansta lige regio rond Lugano. Volgens de politie handelde de moordenaar niet uit blinde drift, maar had hij de moorden van te voren gepland. Alle doden wa ren leden van twee families in een dorp. waar de man als sla gersknecht had gewerkt. Palestijnen JERUZALEM (DPA) - Het Is raëlische leger zal 300 Palestijn se gevangenen voortijdig vrij laten, zo heeft de Israëlische ra dio dinsdag gemeld. Volgens de radio gaat het om Palestijnen die in de Ketziot-detentiekamp in de Negev-woestijn gevangen zitten. De vrijlating is een teken van goede wil in verband met de isla mitische vastenmaand rama dan. lAdvertentiei VN-macht Van Schiphol is dinsdag de eer ste groep Nederlandse militai ren vertrokken van het detache ment verbindingstroepen, dal deel zal uitmaken van de VN- vredesmacht. De VN-eenheden moeten de vechtende partijen in Joegoslavië O uit elkaar houden. w Reünie Eind deze maand wordt in Goes een broers- en zusendag gehouden. Het is een bijeen komst waarop naaste familiele den van geestelijk gehandicap ten ervaringen kunnen uitwisse len en zich buigen over de vraag 'hoe moet het straks als de ouders wegval- Q len?' *J Goedmakertje De Zeeuwse boerinnen Aly Wisse en Josje de Koning plantten gis teren in Den Haag samen met enkele kamerleden en akker- bouivers uit andere delen van het land drie bomen op het Spui. Ze deden dat als goedmakertje voor de overlast die de boerenacties twee jaar 10 gelden veroorzaakten. I O Voorbijgesneld Sporting Walcheren is niet meer te stuiten De jong ste Zeeuwse atletiekvereniging is in negen maanden tijd alle an dere Zeeuwse atletiekverenigin gen voorbijgesneld, zo bleek gis- teravoiid tijdens de eerste ledenvergade- "TP ring. I AMSTERDAM (GPD) - Bij een grote operatie van de Amster damse politic is maandag de Ne derlandse tak van een Ghanese criminele organisatie opgerold. Daarbij zijn 29 mensen aange houden. waaronder vijf hoofd verdachten. De meeste arresta ties vonden plaats in Amster dam Zuidoost. Tegelijkertijd verrichtte de Amerikaanse narcoticabrigade DEA vier arrestaties in New York. De Zwitserse politie hield op het vliegveld bij Zürich drie drugskoeriers aan. Sinds het on derzoek in januari 1991 begon zijn 123 arrestaties verricht. De internationaal opererende organisatie hield zich bezig met heroïne- en cocaïnetransporten. Daarbij waren naar schatting 400 koeriers betrokken. De jaar lijkse winst bedroeg ongeveer 150 miljoen gulden. Vanuit Amsterdam Zuidoost werd gezorgd voor valse pas poorten en verblijfsvergunnin gen. Ook werden schijnhuwelij ken geregeld en werd voor wo ningen gezorgd. Zo woonden volgens de politie op 1500 adres sen in de Bijlmer betrokkenen. In totaal zouden volgens de poli tie in dit stadsdeel 10.000 illegale Ghanezen wonen. Amsterdam was vooral distribu tiecentrum voor de drugs. Het vervoer ging per vliegtuig of schip naar Ghana. Vandaar brachten koeriers de drugs naar Nederland. Die gingen daarna naar verschillende Westeurope- se landen en de oostkust van de Verenigde Staten. De heroïne kwam voornamelijk rechtstreeks uit Zuidoost-Azie. Vanuit Nederland vonden de drugs dan weer elders op de we reld hun weg. Per koerier werd tussen de 500 en 1000 gram drugs vervoerd. Soms droegen zij die slot zie pagina 3 kolom 6 Paui Tsongas zou op grond van gisteren bij de stembussen ge houden opiniepeilingen aan De mocratische kant een overwin ning behalen in Massachusetts. Dat meldden vannacht verschil lende Amerikaanse televisiesta tions. Bij de elf voorverkiezingen ston den gisteren bij de Republikei nen 421 gedelegeerden op het spel van de 2209 die uiteindelijk de presidentskandidaat aan zul len wijzen Bij de Democraten waren op Super Dinsdag 783 van de 4282 afgevaardigden in het geding. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-84216 250 Bovag-gekeurde gebruikte auto's van de gezamenlijke oes'ers uit Goes. De toegang en het parkeren zijn gratis en de keuze n0fm- Graag tot ziens op- €lands Grootste !a|er Occasion Festival 14.00-21.00 uur 10.00-21.00 uur 10.00-18.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1