?zc willen onderzoek lozing Sopar Gewonde bij aanrijding Etnische minderheden zijn bij politie nog bezienswaardigheid eleurstelling over wrtgangsrapport an waterschappen Cultureel Gekleurd zoekt Afrikaanse artistieke 'parels' 'Rikketik' beklaagt zich over geringe aandacht huisartsen provincie 11 eroep op Vlaams ministerie naar aanleiding van kritiek Stichting Reinwater Voorlopig geen aanleg kanoroute WOENSDAG 11 MAART 1992 KEUZEN - Gedeputeerde «zullen het ministerie van laamse Gemeenschap vra ten onderzoek in te stellen overtreding van de lo- snormcn door Sopar Che- w-personeel :ft geen rafwij kingen mze verslaggever NEUZEN - Medisch des mie in Zelzate. De overtredin gen zijn vastgesteld door de stichting Reinwater in Amster dam. die het bedrijf probeert aan te pakken via gerechtelijke procedures. Gs willen dat het ministerie hen op de hoogte houdt van de voortgang en de resultaten van het onderzoek. Dat schrijven ze in antwoord op vragen van het statenlid F. van Kollem (Groen Links). Gedepu teerde staten hebben naar aan leiding van die vragen infomatie opgevraagd bij Reinwater en bij de Rijks Universiteit in Utrecht die op verzoek van de gemeente Valkenisse heelt bekeken hoe de Belgische autoriteiten kunnen worden aangesproken op de ver ontreiniging van de Wester- schelde Gs zullen het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap niet al leen vragen een onderzoek in te stellen, maar ook eventueel ver dergaande voorschriften aan So par op te leggen, zowel voor wat betreft de 'normale' lozingen als ten aanzien van het voorkomen van calamiteiten. Gs „Het ont breekt ons aan bevoegdheden om de naleving van Nederlandse milieukwaliteitsnormen in Bel gië af te dwingen. Wij kunnen er bij de bevoegde instanties slechts op aandringen dat de daar geldende normen op basis van de Belgische wetgeving of op basis van een door de Belgi- igen van Dow in Terneu- n'bben de afgelopen dagen erste groep werknemers de polyslyreenfahriek on- icht. Bij de 213 personeels- i die met behulp van een icopie werden gescreend, en geen afwijkingen aan ieren geconstateerd. Een de groep werknemers t komend weekeinde on- ieht. Dow-voorlichter N. tv maakte dat dinsdag be- grootscheepse personeels- rzoek is nodig, omdat de af- ien jaren bij vier werkne- van Dow nierkanker werd ïstateerd. Eerst bij twee ou- srerknemers in 1989 en nog bij twee de afgelopen id Met het onderzoek wil uitzoeken of er een verband iat tussen het voorkomen en kwaadaardige vorm van anker en de produktie van tyreen. taal wil het bedrijf 350 werk- :rs medisch onderzoeken, iaat hierbij om de medewer- van de polystyreenfabriek. werkers van de styreenfa- waar de basisgrondstof de polystreenfabriek van- komt. blijven buiten schot, inderzoek richt zich met na- p de mogelijke kwalijke ef- n van het gebruik van stoffen in de polystyreen- ictie. In het verleden tte Dow gebruik van de als erverwekkend bekend ide stof cadmium. Deze ver te kleurstof wordt overi- door Dow niet meer ge it. rbeidsinspectie zal binnen Ie weken de onderzoeksre- ten met de Dow-deskundi- doornemen, In eerste in- ie zal Dow het onderzoeks- verrichten. m Brandweerlieden bekijken de ravage op het kruispunt Verrekijker. Op de voorgrond de auto van V. foto Camile Schelstraete van een medewerker SINT JANSTEEN - Bij een aanrijding op de kruising Verrekij ker-Grote Kreekweg met rijksweg 60 nabij Sint Jansteen is dinsdagmorgen de 22-jarige automobiliste N. V. uit Sint Jan steen gewond geraakt. Zij werd per ambulance overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De verwon dingen lieten zich in eerste instantie ernstig aanzien, maar ble ken bij nader onderzoek in het ziekenhuis mee te vallen. Bestuurster N. V. naderde omstreeks tien voor negen vanuit de richting Hulst de met verkeerslichten beveiligde kruising. Vol gens de politie is zij vermoedelijk door het rode licht de kruising opgereden. Hier naderde tegelijkertijd vanuit de richting Kloos- terzande een auto bestuurd door R. Z. uit het Belgische Stekene. Deze over rijksweg 60 rijdende automobilist raakte de auto van V. vol in de flank De Hulster vrijwillige brandweer werd opgeroepen omdat de hulpverleners in eerste instantie vreesden dat de automobiliste bekneld was geraakt. De brandweer hoefde echter niet in actie te komen. Beide auto's moesten zwaar beschadigd worden weggesleept. Z. kwam met de schrik vrij. sche overheid verleende vergun ning) door lozende bedrijven worden nageleefd." Hoewel de provincie het werk van de stichting Reinwater. zo blijkt uit de beantwoording, ze ker op prijs stelt, voelen gs zich niet geroepen de stichting finan cieel te ondersteunen in de juri dische procedures Dat is een rijkstaak, oordeelt het college, vooral omdat het Kanaal Gent- Terneuzen rijkswater is dat uit mondt in een ander rijkswater, de Westerschelde. Gs zullen 'het rapport Valkenisse' overigens wel nader bestuderen en de hele kwestie ook nogeens bespreken met de Westerschelde-gemeen- ten. verenigd in de Taakgroep Westerschelde. van onze verslaggever GOES - De aanleg van een kano route door Zuid-Beveland lijkt voorlopig van de baan. Het da gelijks bestuur van de provin cie wil geen geld beschikbaar stellen voor het maken van noodzakelijke voorzieningen zoals steigers. Gs namen dins dag een advies van die strek king over van de statencommis sies economie en algemeen be stuur. Nu de provincie het project af blaast. lijkt ook een subsidie van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij on waarschijnlijk. De voorgestelde kanoroute zou niet alleen onaantrekkelijk zijn. maar ook gevaarlijk. Het staten lid P. Woudstra. zelf een ervaren kanoer, heeft de route gevaren en is tot die conclusie gekomen. Daarnaast wordt over enige tijd in Goes een watergang ver plaatst die deel uitmaakt van de geplande route. Het vaarveilig maken van cfe vervangende wa tergang kost nog eens 50 a 60.000 gulden extra. Aanvankelijk was voor het pro ject ongeveer 67.000 gulden ge raamd. De bedoeling was dat de provincie 17.000 gulden en het ministerie van landbouw 50.000 gulden zou bijdragen. Het minis terie betaalt alleen mee als de provincie dat ook doet. Advertentie Wij hebben de mooiste kinderschoenen van Zeeland )nze verslaggever DELBURG - De voorzitter de Zeeuwse waterschaps- ir P. J. Gruijters is teleur- Idover het feit dat gedepu- le staten de voortgangsrap- ige integraal waterbeheer schappen 1990 nog steeds hebben vastgesteld. Die ortage stond op de agenda legs-vergadering van dins- Maar lot een vaststelling nhet niet omdat gs kritiek en op de inhoud van de rap- «e. Ie beginnen wordt volgens puteerde staten onvoldoen- tten: vraag ssiers zaak i BVD-chef inze verslaggever DELBURG - Het Middel- se Groen Links-raadslid J. heer is met zijn vragen dossiers van de Politie In- in&en Dienst (PID) bij bur ster mr C. Kutten aan het eerde adres. Hij moet zich ppschef A. de Vos of tot di- órA.'Docters van Leeuwen de Binnenlandse Veilig- sdienst wenden. Goetheer linsdagavond tijdens een »dering van de commissie nene bestuurlijke zaken !r weinig 'fiducie' te heb- «de veiligheidsdienst, «eer wilde van Rutten <be- wrvan het politiekorps) on- De?r weten of de PID de af- vijftien jaar dossiers [aangelegd over de politie- tuviteiten van de CPN. de .de PPR en over personen «waren van die partijen en antwoordde dat com- Vos de beheerder is «PID Deze is slechts ver- roordelijkheid schuldig aan ^'1 contact met de BVD. ?n„em wel vragen naar de aldus Rutten. „maar S zc alleen geven als het in «'ang van de staatsveilig- Ook de commissaris is de ingegaan op kritiek van de minister van verkeer en water staat. De minister heeft in het verleden gesteld dat de Zeeuwse waterschappen met de keus voor een onderlinge afstem- mings- en samenwerkingscon- structie een extra schakel heb ben ingebouwd. De minister is er juist voor dat er zo weinig moge lijk schakels zitten in de keten van interne afstemming. In feite is ze tegen het bestaan van de ze ven huidige waterschappen in Zeeland. Het liefst had ze een verdere concentratie gezien. Dijkgraaf Gruijters van het wa terschap Noord- en Zuid-Beve land kent die kritiek wel. maar hij is er niet van onder de indruk: „Als de minister en gs nu eens zeggen wat er inhoudelijk aan ons werk mankeert. Zuiveren wij het water minder snel. zijn de dijken niet adequaat, onderhou den wij onze wegen niet goed of zijn er klachten van hoofdinge landen? Daar horen we niets Aanpassen handen en voeten gebon- Kan de vragen dus niet ««'oorden.' Gruijters vindt het teleurstel lend dat gs dinsdagmorgen de voortgangsrapportage hebben aangehouden. De rapportage zal worden behandeld als die van 1991 binnen is. Volgens Gruij ters betekent dat dat de water schappen de rapportage van 1991 niet kunnen aanpassen aan de hand van eventuele opmer kingen die zijn gemaakt over de vorige rapportage Hij vond het wenselijk dat gs hun kntiek op de waterschap pen onderbouwen, laat hij in een eerste reactie op de beslissing van gs weten. ..Het gaat er toch om wat wij doen en niet om het papier dat we produceren." Een van de redenen voor de pro vincie om de rapportage aan te houden is overigens het ontbre ken van toetsingsnormen voor de rapportages. Uit de notitie die gs dinsdag bespraken blijkt dat de provincie nog druk bezig is een zogenaamde meetlat voor de rapportages te ontwikkelen. Ondertussen zal de waterschap pen wel worden meegedeeld dat de informatieve waarde van de rapportages op een aantal pun ten moet worden versterkt van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Politiemen sen die tot een etnische min derheid behoren vormen in Zeeland bijna een beziens waardigheid, zo weinig zijn het er. Acht tot tien allochto nen op zoveelhonderd diena ren van de Heilige Herman dad en dan houdt het wel op. In dat opzicht valt er zeker in dit gewest nog heel wat aan werving en selectie te doen vooraleer er inhoud is gege ven aan de stelling dat het po litic-apparaat een afspiege ling dient te zijn van de sa menleving. In een voormalig PTT-kan- toor in de Middelburgse wijk Dauwendaele is een club kwartiermakers druk doende met het in elkaar timmeren van één groot Zeeuws politie korps, met een 750 personen 'sterke arm'. Bij die nieuwe Zeeuwse politie in wording staat het hoofd nog lang niet naar detailzaken als de invul ling van een allochtonenbe leid. Pas tegen het eind van het jaar komen ze er aan het onderwerp werving en selectie toe. Bij die gelegenheid zal het onderwerp van het aantrek ken van tot culturele minder heden behorende politiemen sen worden behandeld. Allochtonen bij de politie: commissaris L. Schuller van het Vlissingse korps is blij dat hij er vijf in huis heeft. De aan wezigheid van deze ambtena ren biedt de mogelijkheid bin nen het korps eikaars culturen te leren kennen en ook bestaat zo de mogelijkheid allochtone burgers in de eigen taal te woord te staan. Schuller durft niet te zeggen of een aantal van vijf allochtonen bij de Vlis singse politie nu wel een goede afspiegeling is. Maar hij ver telt er wel bij. dat er moeilijk aan allochtone politiemensen is te komen. ..Dat heeft met opleiding en achtergrond te maken." Prioriteit Toch heeft het werven van po litiemensen uit culturele min derheidsgroepen hoge priori teit. Woordvoerder H. van Buuren van het landelijk bu reau personeelsvoorziening bij de rijkspolitie weet te mel den dat er in verband met reor ganisaties een vacaturestop is ingesteld, omdat er straks mensen 'over' zullen blijven. Het werven van allochtonen Humphrey de Miranda:...er had al een plan van aanpak moeten liggen... foto Willem Mieras. gaat echter onverminderd voort. Net als het pogen om meer vrouwen bij de politie te krijgen. De interesse in een baantje bij de politie is bij allochtonen niet bijster groot. Turken en Marokkanen staan zelfs hele maal niet te trappelen. Dat heeft te maken met de wijze van functioneren van het poli- tie-apparaat in het vaderland. Op de werkvloer zouden ze niet allemaal zo n hoge pet op hebben van die discussies over 'de sterke arm in een multicul turele samenleving'. ..Al dat gedoe met die allochtonen, dat is gewoon een modegril", heeft Piet Kruizinga. bestuur der van de politievakbond ACP. op diverse plaatsen in het land opgevangen. Hij heeft gesignaleerd dat politiemen sen nogal klagen over de kwa liteit van de allochtone colle ga's als politie-ambtenaren Daarbij worden met name de taalbeheersing en de sociale vaardigheden bekritiseerd. „Dat zou van ons niet gepikt worden", menen sommige au tochtonen. Argusogen Commissaris Schuller van de Vlissingse gemeentepolitie zegt alleen maar positieve er varingen te hebben met de niet-blanke politiemensen op het bureau. En woordvoerder Van Buuren van het landelijk wervingsbureau van de rijks politie distantieert zich zelfs van de negatieve uitspraken over minder goed functione rende allochtone politiemen sen. ..Ze zijn juist nog meer ge motiveerd. omdat er toch wat met argusogen naar ze wordt gekeken." J M. Krombeen van de regio nale politiedienstcommissie laat weten dat de personeels vertegenwoordiging een be leid voorstaat dat gericht is op een regionale politie die een doorsnee is van de Zeeuwse sa menleving. Dat betekent dat er naast meer vrouwen ook meer allochtonen bij de politie moeten komen. Krombeen ziet veel heil in het creéren van opstapcursussen voor alloch tonen. voorafgaande aan de politie-opleiding. Deze cursus sen kunnen nader kennis ver schaffen van de Nederlandse samenleving en inzicht geven in de gevoelens van de eigen achterban ten opzichte van zichzelf. De politiepersoneels- vertegenwoordiging is nog niet zover te kunnen zeggen hoeveel allochtonen er in Zee land bij de politie moeten ko men. De van Aruba afkomstige Humphrey de Miranda maakt al twintig jaar deel uit van de rijkspolitie in Zeeland. Hij heeft zich al vaker ontpopt als een pleitbezorger voor een ac tief allochtonenbeleid bij de politie. De Miranda vreest dat de politie bij de ontwikkelin gen achterop gaat lopen nu eerst tegen het eind van het jaar de invulling van het al lochtonenbeleid aan de orde zal komen. ..Al voordat de reorganisatie was ingezet had er een plan van aanpak moe ten liggen. Nu komt dit onder werp er als extra moeilijk heidsfactor bij naast de ge wenningen rond de cultuur doorbraak tussen gemeente en rijkspolitie". Even terug naar vakbonds man Kruizinga. Hij pleit voor een verbetering van de oplei ding. vooral op het punt van de taalbeheersing en de socia le vaardigheden Voor de rest roept hij in het vakblad 'Poli tiebericht' op tot tolerantie „Taalbeheersing en gramma tica zijn niet alleen problemen van allochtonen. Met een 'd' of een 'tmeer of minder kun je nog best een goed politie-amb- tenaar zijn" De Argentijnse dansgroep Nucleodanza vormt op 10 april in Mid delburg een hoogtepunt van het festival Cultureel Gekleurd. van onze verslaggever BREDA/GOES - Het festival Cultureel Gekleurd, waarvan de zesde editie zich in april weer afspeelt in Zeeland, Bra bant en Vlaanderen, krijgt de komende jaren een exclusiever en nog gevarieerder program ma. De organisatie is tot nu toe sterk afhankelijk van gezel schappen die in de grasmaand een loernee door Europa ma ken. Door in verschillende we relddelen zelf voorstellingen op te snorren, kan ze meer vat op de programmering krijgen. Een delegatie van de Stichting Cultureel Gekleurd reist dit jaar onder meer naar festivals in Ka meroen en Burkino Faso om daar enkele artistieke parels te selecteren voor de zevende afle vering. Stichtingsvoorzitter Jan Breugelmans maakte het plan dinsdag in Breda bekend tijdens de presentatie van het nieuwe programma Cultureel Gekleurd Financieel is een dergelijke aan pak mogelijk, omdat bijdragen van subsidiegevers voor de ko mende jaren zijn gegarandeerd. Volgens Breugelmans is het noodzakelijk dat de organisatie meer invloed krijgt op de pro grammering. Zo is dit jaar de 'dans' oververtegenwoordigd op het festival. Oorzaak: de organi satie kon slechts kiezen uit aan biedingen die op de burelen be landden en daar zaten nogal wat dansgroepen bij. Die afhanke lijkheid kan leiden tot een one venwichtig aanbod, terwijl de stichting streeft naar een veelzij dig programma met zoveel mo gelijk verschillende cultuur-ui tingen. Subsidies Het zes ton kostende festival, dat vorig jaar twintigduizend belangstellenden trok. steunt voor eenderde op subsidies van WVC, provincies (Zeeland do neert veertig mille), gemeenten en organisaties voor ontwikke lingssamenwerking. Wanneer de stichting voor de selectie zelf op pad gaat. drijft dat de program- meringskosten aardig op. Om die extra uitgaven te dekken, mikt Breugelmans vooral naar de gemeenten in Zeeland. Bra bant en Vlaanderen. Temeer, omdat de stichting een stuk risi co dat de deelnemende theaters lopen voor eigen rekening wil ne men „Tot nu toe droegen de po dia alle risico's. Sommige leden dan ook verliezen. Wij willen de risico's voor zaaleigenaren via een regeling aftoppen Dat gaat om zo'n 25 tot 30 procent. Bete kent wel dat we ergens anders het geld moeten halen, bijvoor beeld bij gemeenten en mogelijk de EG." Breugelmans denkt daarnaast aan sponsors, maar dat lijkt eenvoudiger dan het is. De hoofdsponsor van vorig jaar, een grote bankinstelling, trok zich voor dit seizoen terug. De stichting heeft nog geen nieuwe geldschieter kunnen 'strikken'. Zeeland In Zeeland concentreert Cultu reel Gekleurd zich (zoals ge meld) in Goes, Middelburg. Vlis- singen, Terneuzen, Oostburg en Borsele De laatste gemeente doet voor het eerst mee. Hoogte punten vormen de Argentijnse dansgroep 'Nucleodanza' (10 april. Middelburgi en Afrikaanse muziek- en dansgezelschap Le Cri (9 april. Middelburg). In de Goese bibliotheek vindt 6 april een literatuurcursus plaats rond een boek van de Nicaraguaanse schrijfster Giaconde Belli, die zelf een lezing geeft Terneuzen geniet als enige stad het voor recht van een open dag 12 april» met onder meer de theaterdans- groep Terreiro do Brasil en het muziek- en dansgezelschap Yu- ka Het internationale ensemble Fatala doet de havenstad 17 april in. Cultureel Gekleurd biedt van 3 tot en met 26 april in totaal vijftig voorstellingen van onze verslaggever OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse vereniging voor hartpatiënten, Rikketik, is ontevreden over de medewer king van huisartsen. Volgens voorzitter H. A. R. de Mul ver zuimt een nog te groot aantal dokters de patiënten te wijzen op het bestaan van de vereni ging. Door de relatief geringe toestroom naar Rikketik moe ten de revalidatie-activiteiten noodgedwongen beperkt blij ven. „Want hoe meer leden, hoe meer mogelijkheden", aldus De Mul. Bij de officiële oprichting van Rikketik, ruim een jaar geleden, waren de verwachtingen nog hoog gespannen. „We waren er vanuit gegaan - juist omdat de vereniging goed werk verricht en diverse activiteiten ontplooit ten behoeve van hartpatiënten - dat de huisartsen in de rij zou den staan. Een enkeling uitge zonderd is dat dus niet ge beurd". constateert De Mul nu „We zullen ons op korte termijn tot de huisartsen richten met het verzoek of ze hun patiënten er alsnog op willen wijzen dat on ze vereniging bestaat en wat we allemaal doen." De Mul bena drukt daarnaast dat de samen werking met de twee cardiolo gen van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen optimaal is. Secretaris H. D. Bruggeman van de Huisartsengroep West- Zeeuwsch-Vlaanderen is zich van geen kwaad bewust. „In de wachtkamers hangen grote pos ters van Rikketik, waarop mel ding wordt gemaakt van ver schillende oefeningen. Iedereen die dat wil. kan daarvan kennis nemen. Maar het lijkt mij dat met alle hartpatiënten de be hoefte hebben om zich aan te sluiten bij een vereniging. Bij mij is niet bekend dat huisartsen te weinig zouden meewerken. Als De Mul aanleiding heeft om te veronderstellen dat het an ders ligt. moet hij met naam en toenaam komen. Dan hebben we tenminste iets concreets waar we achteraan zouden kun nen gaan", aldus Bruggeman. Rikketik telt momenteel zo'n ze ventig leden. De Mul: „Maar we gaan er vanuit dat er in ons werkgebied veel meer hartpa tiënten zijn. Alleen kunnen we de huisartsen natuurlijk niet dwingen de mensen bij onze ac tiviteiten te betrekken." De ver eniging richt zich met name op revalidatie-oefeningen. Onder deskundige begeleiding kunnen de leden in het zwembad of in de gymnastiekzaal weer op krach ten komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13