llgemeen jeugdwerk boos op gs Greetje is er gewoon Ondersteboven in de sloot weehoofdige top VdA taboe voor y-Z-Vlamingen een vervolging na invaring tanker Benzinekwartje: Kok had nadelig effect voorzien Gs: geen geld voor 'eigen ruimte' in Haagse persclub Eieren I Bezuiniging fors hoger Christelijke koepel in nieuw fusieplan gespaard zeeland WOENSDAG 11 MAART 1992 verslaggeefster - Het algemeen is uiterst teleurge- over het nieuwe voorstel G. de Vries- «es dinsdag door gedepu- staten heeft geloodst. In van 65.000 gulden moe edrie organisaties voor al- jen jeugdwerk die samen fuseren tot één algemeen jpunt, 105.000 gulden gaan [eren. Het christelijk jwerk, dat aanvankelijk 0 gulden minder zou krij- jiomt er genadig af: de Fe- |ie Christelijk Jeugdwerk md (FCJZ) en de Provin- Hervormde Jeugdraad Rl krijgen nu nog maar gulden minder. Overleg Kinder- Zeeland (SOKZ), de orga- je voor sociaal-cultureel jlZOOS) en het Zeeuws Ser- ureau voor Jeugd en Jon- werk, die de fusieplannen W niet met gejuich ontvin- noeten een groeiend taken- pt nu met nog minder geld uitvoeren. Meester, bestuurslid van r)KZ en woordvoerder voor ie fusiepartners, gaf uiting [zijn teleurstelling. ..Dit niet ingegeven door wat iraak in rippersschool - Bij de gemeen- 'van Terneuzen werd aangifte gedaan van in de schippers- De Loopplank aan de Ier Peylstraat in de Schel- ;d. De dader(s) kwamen het pr binnen door het vernie- m een ruit aan de achterzij- laarna zij gemakkelijk de konden openen. De inbre- i ontvreemdden een video der. goed en wenselijk is. dit is de po litieke realiteit. Wij zetten ons al jaren in voor een algemene orga nisatie waarin alle levensbe schouwelijke richtingen een in- gang kunnen vinden. Over een fusie waren we ook bereid na te denken. De christelijke organi saties deden niets. Op deze ma nier wordt stilzitten beloond." CDA De Meester moet tot zijn onge noegen vaststellen dat met de politieke realiteit rekening moet worden gehouden. „Onder aan voering van het CDA, met Delta Anders in het kielzog, probeert de politiek de onafhankelijkheid en de identiteit van de christelij ke koepels veilig te stellen. Nie mand maakt zich kennelijk druk over de onafhankelijkheid van onze organisaties. Er is. vrees ik. weinig tegen te doen zolang de politiek zaken als levensbe schouwelijke identiteit boven een goede organisatie stelt." De drie fusiepartners vergade ren dinsdag 17 maart over het nieuwe voorstel van De Vries. Of de extra bezuiniging de fusie in gevaar brengt, is nog niet duide lijk. Bij de onderhandelingen met de provincie over de fusie is wel als voorwaarde gesteld dat niet verder op de steunfuncties zou worden bezuinigd. De vraag is ook of een gefuseerde organisatie er nog wel zo happig op is om in federatief verband sa men te werken met de christelij ke koepels, die daar ook al niet om stonden te springen. Volgens gedeputeerde De Vries blijft dat wel een voorwaarde voor de nieuwe verdeelsleutel van de geldpot. „Het voorstel is in zijn geheel voorgelegd aan vertegenwoordigers van de christelijke koepels en zij heb ben toegezegd het in hun bestu ren te zullen verdedigen. Daar hoort alles bij: alle organisaties worden gehuisvest in de Roo- zenburglaan in Middelburg en de kantoren moeten nauw sa menwerken." van een medewerker TERNEUZEN - Bij een aanrijding dins dagmorgen omstreeks half tien op rijks weg 61 nabij Hoek is een vrachtwagen on dersteboven in de naast de weg gelegen sloot terechtgekomen. De bestuurder, J. J. (28) uit 's Gravenpolder, werd daarbij gewond. Hij werd ter observatie per ambulance overgebracht naar het streekziekenhuis De Ilonte in Terneuzen. In de loop van de middag mocht J. het ziekenhuis alweer verlaten. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een met grint geladen aanhangwagentje van een personenauto begon te slingeren. De bestuurder, A. V. (27) uit Hoek, verloor daardoor de macht over het stuur en kwam dwars op de rijksweg terecht. De bestuurder van de met aardappelen gela den vrachtwagencombinatie, eigendom van de firma Koster uit 's Gravenpolder, wilde het obstakel nog ontwijken, maar dat lukte slechts gedeeltelijk. Beide voer tuigen werden zwaai- beschadigd. foto Camile Schelstraete )nze verslaggever TBURG - De afdeling •Zeeuwsch-Vlaanderen Ie PvdA vindt de gekoppel- andidaatstelling van het F. Rottenberg en R. Vree voor het landelijk partij- onaanvaard- De afdeling sprak zich op de algemene unaniem uit de door Rottenberg be en constructie. De invul- van de bestuurstop wordt 13 en zaterdag 14 maart op het landelijk par West-Zeeuws-Vlaamse so- •democraten hebben geen woord over voor de pa- dans van de kandidaat- otter en zijn tweede man. isonbegrijpelijkhoe aan de tant wordt gesproken over ntslag van tien kaderleden 'rband met het negatieve van de partijkas, terwijl voor ruim een ton per een nieuwe 'directie' zou en aangetrokken, e andere organisatie zou iete dergelijks kunnen dat bijvoorbeeld in het be of maatschappelijk ;Zou proberen, dan krijg je een over je heen. En wij zou- tjer maar noodgedwongen akkoord moeten gaan Op P}e maakt de partij zich rekt belachelijk. Het is een Se en gênante vertoning", eordde H. Damen het 'punt van de afdelingsver- Duidelijk werd gisteren dat Rot tenberg in ieder geval niet hoeft te rekenen op de stem van zijn West-Zeeuws-Vlaamse partijge noten. Wie de kar dan wel moet trekken, laat de afdeling in af wachting van de ontwikkelin gen op het congres nog in het midden. WAO-veldslag Om de visie van de eigen achter ban na de WAO-veldslag in het sociaal-democratisch kamp weer eens helder op een rijtje te zetten, heeft het afdelingsbe stuur een enquête gehouden on der deleden. Negentig procent is van mening dat de PvdA (landelijk) te veel op zichzelf is gericht en de relatie met de samenleving heeft verlo ren. Een ruime meerderheid vindt dat toenadering moet wor den gezocht met D66 (63%) en Groen Links (53%) om zodoende een vuist te maken tegen het CDA. Op het afdelingsniveau staat 86 procent van de leden af wijzend tegenover het voorstel de regio West-Zeeuwsch-Vlaan- deren op te splitsen in een apar te groep Oostburg en Aarden burg. Tachtig procent tenslotte zou willen dat de afdeling niet langer wordt belast met provinciale, nationale en Europese vergader procedures (zoals kandidaat stelling, amenderen en verkie zingsprogramma's), maar zich meer richt op gemeentelijke en regionale zaken. Van de 125 West-Zeeuws-Vlaamse leden vulde 22 procent het vragenfor mulier in. verslaggever - Justitie in Jburg ziet af van rechts- •S'ng van de gezagvoer ende Maltese bulkcarrier !nja. De Ipanenia kwam ®ber vorig jaar in de Wes- f|ae-monding in aanva- de Britse naftatanker Esk, waarna uit de tan- e uiterst brandbare en ex- tve nafta lekte. Het Open- nisterie onderneemt Juridische stappen tegen L van Ipanema, net wettig bewijs voor aan de aanvaring ont- De aanvaring op de Westerschel- de is door justitie uit en te na ge reconstrueerd. De gesprekken tussen medewerkers van de ver keersdienst in Vlissingen en de bemanning op de schepen zijn beluisterd. De loods die de Ipanema vanuit de verkeerscent.rale in Vlissin gen begeleidde, de hoofdver- keersleider en andere direct be trokkenen zijn gehoord. Eén be langrijke informatiebron ont brak: de radarbeelden. Met de moderne apparatuur van de Schelderadarketen kunnen de radarbeelden van een uur voor slot zie pagina 15 kolom 1 Broers- en zussendag in Huize Den Berg van onze verslaggever Willem van Dam GOES - Cathrien: ..Ik was een jaar of zeven toen m'n zusje werd geboren; Greet, een echt mongooltje. We hebben haar nooit als zielig beschouwd. Ze zag er een beetje anders uit dan de andere kinderen, maar voor de rest niks bijzonders. Greet was er gewoon. Ze hoorde er echt helemaal bij." De Cathrien van de Waart van toen is inmiddels de vijftig ge passeerd. heet tegenwoordig mevrouw De Jong en woont in Vlissingen. Haar zuster Greet (nu 45) verblijft al sinds een jaar of 25 in het Goese tehuis voor verstandelijk gehandi capten 'Huize den Berg'. Maar de band is door de jaren heen gebleven. ..Greet hoort nog stééds bij ons." Eind deze maand wordt in Goes een 'broers- en zussen dag' gehouden. Een bijeen komst. waar naaste familiele den van geestelijk gehandi capten ervaringen kunnen uit wisselen: wat gebeurt er in een gezin als blijkt, dat het nieuwe broertje of zusje 'niet helemaal normaal is'. En vooral: hoe moet het verder als de ouders straks wegvallen? Cathrien De Jong - Van de Waart: „Je hoort vaak van veel mensen die in dezelfde omstandighe den verkeren: 'hoe heb jij dat nou beleefd?' Heel normaal Haar antwoord klinkt vrij sim pel: ..Heel normaal eigenlijk Ze woonden in 's-Heerenhoek en waren met z'n zevenen thuis: vader, moeder, vier zus ters en één broer. „Hoe m'n ou ders reageerden op de geboor te van Greet weet ik niet meer. Je moet niet vergeten: ik was pas zeven. Maar wat ik wél weet: we hebben Greet ge woon geaccepteerd zoals ze was. En dat deed iedereen in het dorp Ze kenden haar alle maal. Dat kwam we namen haar overal mee naar toe. We hebben haar nooit - zoals vroeger wel gebeurde - wegge stopt." Greet was achttien jaar toen ze van de BLO kwam; licha melijk een jong volwassene, geestelijk een peuter van vier. „Ze heeft daarna twee jaar he le dagen thuis gezeten. Maar ja. m'n vader en moeder wer den ook een dagje ouder. Die konden op den duur de zorg niet meer aan. En bovendien: hoe moest het met Greetje als zij er niet meer zouden zijn?" De beslissing deed pijn: Greet ging naar Den Berg ..Dat was tenslotte het beste voor ieder een. Voor mijn ouders, maar vooral voor m'n zusje. M'n moeder had het daar het moei lijkst mee. Die had toch een beetje het gevoel dat ze een van haar kinderen wegdeed Met z'n allen Greet woont nu al vijfentwin tigjaar in Den Berg. haar moe der overleed drie jaar geleden, haar vader verblijft in een ver zorgingshuis. Maar Greet aan haar lot overlaten? Dat nooit. Daar is de familieband ook nu nog te hecht voor. „Hoewel ze in een tehuis zit, moet er van alles voor haar worden geregeld: kleding, de financiën, allerlei formalitei ten. En niet te vergeten: je moet met enige regelmaat op bezoek gaan. Het is soms heel moeilijk om contact met Greet te krijgen. Soms rea geert ze helemaal niet. of weet ze nauwelijks wie je bent Maar ze kijkt echt naar die be zoekjes uit. Je hoort nogal 's. dat de zorg voor zo'n kind als de ouders eenmaal zijn wegge vallen op de nek van één broer of zuster terecht komt. Bij ons is dat gelukkig niet het geval. Als je het met z'n allen doet. is het een fluitje van een cent." De 'broers- en zussendag' wordt zaterdag 28 maart in het Goese Lyceum gehouden. In middels hebben zich al zo'n honderdvijftig belangstellen den voor de bijeenkomst aan gemeld. Er worden enkele in leidingen gehouden. Boven dien is er een informatie markt. waar voorlichting wordt verstrekt over zaken als erfelijkheid en bewindvoering. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. van onze redactrice DEN HAAG - Minister Kok van Financiën wist, voordat in de Tweede Kamer het be sluit werd genomen de ben zine met een kwartje te ver hogen, dat er negatieve ef fecten in de grensstreken zouden optreden. De minister antwoordt dit op schriftelijke vragen van de VVD-Kamerleden Van Rey, Van Erp en Te Veld huis. Zij hadden de bewindsman gewezen op het verlies van 400 banen in de grensstre ken. Onderzoek Het college van gedeputeer de staten had laten weten grote zorgen te hebben* over de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet alleen pomphouders zijn vol gens de Zeeuwse bestuur ders de dupe. ook de detail handel ziet klanten naar Bel gië trekken. Kok schrijft in zijn antwoord dat deze effec ten waren voorzien. Hij had het Nederlands Economisch Instituut (NEI) een onder zoek later verrichten waar van de resultaten in mei vo rig jaar naar de Tweede Ka mer zijn gestuurd. Volgens Kok staat in dat rapport dat de grenseffecten per saldo meevallen, omdat Duitsland de accijns op benzine meer heeft verhoogd dan Neder land. Slechts aan Belgische zijde zou de brandstofomzet afnemen. Kok meldt dat deze effecten destijds in de Tweede Ka mer bij de afweging over het 'kwartje van Kok' zijn be trokken. Wel zal staatssecre taris Van Amelsvoort - zoals hij later heeft toegezegd - de cijfers uit het NEI-rapport nog laten toetsen aan recent cijfermateriaal. Die cijfers zullen in juni beschikbaar zijn. van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland zitten een beetje met het nieuwe Tweede- Kamergebouw in hun maag. De provincie Limburg heeft het voorstel gedaan om als geza menlijke provincies een beelte nis van koningin Beatrix aan te bieden. Zo'n beeltenis kost on geveer 250.000 gulden. Dat zou de provincie Zeeland op een be drag van 20.000 gulden komen te staan en dat vinden gs nogal veel. Zeker omdat de provincie zelf ook steeds 'nee' moet verkopen als antwoord op allerlei subsi dieverzoeken. Nu bezigt het pro vinciaal bestuur bij het afwijzen van subsidieverzoeken noodza kelijkerwijs. zo staat in een pro vinciale notitie over dit onder werp. argumenten als 'het geld is op' en 'dit is geen kerntaak' Maar het probleem voor Zeeland wordt pas echt groot als de ove rige provincies 'ja' zeggen tegen de beeltenis van de koningin. De notitie: „Dan komen we in de wat merkwaardige positie te recht dat 'Zeeland geen geld over heeft voor een beeltenis van de koningin.. De provincie Limburg beargumenteert het geschenk als 'passend'. Meerderheid Gs van Zeeland hebben de be slissing even voor zich uit ge schoven. In ieder geval zullen ze niet meer dan 10.000 tot 15.000 gulden voor de beeltenis be schikbaar stellen, maar vóór ze dat doen zien ze even de opstel ling van de andere provincies aan. Zeeland zal de zijde van de meerderheid kiezen. Maar daarmee is het verhaal van het nieuwe Kamergebouw nog niet af voor het provinciaal be stuur. Want er ligt ook nog een verzoek van voorzitter Nouwen, de voorziter van de Stichting tot Instandhouding van het Inter nationaal Perscentrum Nieuws poort, Dat perscentrum zit in het Tweede-Kamercomplex aan het Binnenhof in Den Haag, maar moet verhuizen voor het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer. Het verzoek is of Zee land naar rato van het aantal in woners mee wil betalen aan een bedrag van in totaal 100.000 gul den. Voor dat geld wordt in het centrum een min of meer exclu sieve ruimte voor de twaalf pro vincies ingericht. In ruil voor de financiële bij dra- slot zie pagina 15 kolom 8 o.a. ER Lange Vorststraat 12 Goes. Tel. 01100-27607 Het is er in Vlissingen ten slotte toch nog van geko men. Men heeft er de be schikking over parkeerau tomaten. Mooie, gekleurde apparaten zijn het. De stad is er echt door opgefleurd en de inwoners maken een zelf bewuster indruk dan voor heen. Eigenlijk zie je nu pas waar ze zich al jaren voor schaamden: je kon in de Scheldestad gratis je auto parkeren. Overigens, helemaal zonder vallen en opstaan verloopt de overgang naar het mo derne leven niet. Aanvanke lijk zag men in de Vlissingse binnenstad regelmatig men sen met munstukken in de hand. speurend naar van overheidswege geplaatste offerblokken. Die waren echter nog niet voorhanden. Menigeen stak teleurgesteld het geld terug in de beurs. Dezer dagen kioam een nieuw probleem aan de op pervlakte. Vlissingen is niet alleen bruisend als de bran ding. het wil er. op die paar plekjes waar de stad nog niet is overkapt, ook nogal eens geducht waaien. Wie bijvoorbeeld uit een auto maat in de buurt van de Spuikom een parkeerbon aan de machine ontfutselt, moet vlug met de handjes zijn. Veel mensen hebben dat niet in de gaten. De bon nen worden door de wind veroverd en komen in nabu rig struweel of op grasvel den terecht. Geboeid stonden we van de week te kijken hoe een aan tal mensen aan het zoeken ivas naar biljetten. Een jongetje dat met zijn va der op stap was. had er ook schik in. ..Kijk pap," zei hij vrolijk, „hier zijn ze kievitseieren aan het zoeken". Cathrien en Greet:ze hoort er helemaal bij. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11