Hoge Raad steunt voetgangers Defensieplan VS wapen tegen ontstaan tweede supermacht PZC Milieuregels soms Istrenger dan natuur Piano Hitier terug bij veilinghuis ubbers aan EG: louwafspraken verbeteren markt Caroussel als fietsenstalling binnen- en buitenland Automobilist aansprakelijk voor helft schade bij ongeval wee doden bij :|schietpartij Eindhoven Storm in glas viswater... het weer in zeeland Pas in zomer duidelijkheid huurforfait DINSDAG 10 MAART 1992 PES'HAAG (ANP) - De eigenaar van een auto is Uijd voor de helft van de schade aansprakelijk, ijl js de auto niet een voetganger of een fietster in otsing komt. Voetgangers of fietsers zijn kwets- naat P v! verkeersdeelnemers die beschermd dienen borden tegen de gevaren van het gemotoriseer- of de V( Is fel schrijft de Hoge Raad in een arrest over een n! reschil over schadevergoeding tussen het Insti- koE iiut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren Over- fcgkciie optreedt namens een 67-jarige voetgang- Ier, én een automobiliste uit Almelo Ie voetgangster werd in de avond van 24 decem- toen zij een voetgangers-oversteekplaats li Almelo betrad, aangereden door een auto. De automobiliste reed met een snelheid van 40 kilo meter per uur door het gele knipperende verkeers licht. De 67-jarige vrouw stak over toen de auto al zeer nabij was. Zij werd aangereden en liep zware verwondingen op waarvoor ziekte- en revalidatie- kosten moesten worden gemaakt Zowel de rechtbank als het gerechtshof waren van mening dat de verhouding in de aanspakelijkheid tussen de automobiliste en de voetgangster 1:4 moest bedragen. Zij oordeelden dat het de auto mobiliste niet is te verwijten dat zij de voetgang ster in het geheel niet heeft gezien, aangezien die op het laatste moment de weg op stapte. De Hoge Raad oordeelde echter dat de billijkheid vereist dat tenminste 50 procent van de schade ten laste moet komen van het motorvoertuig, wegens het aan gemotoriseerd verkeer verbonden gevaar. Overmacht Dat moet volgens de Hoge Raad gelden in het ge val de eigenaar van het motorvoertuig aansprake lijk is omdat hij zich niet op overmacht heeft kun nen beroepen en de voetganger of fietser een fout maakte zonder dat echter sprake was van opzet of roekeloosheid. Ten aanzien van de andere helft van de schade is volgens de Hoge Raad beslissend in hoeverre de ifoutieve" gedragingen van de eige naar van de auto en de fietser of voetganger tot de schade hebben bijgedragen. Dit alles geldt ook wanneer de aansprakelijkheid van de eigenaar [AGENINGEN (GPD) - Mi- i-risico's moeten binnen ze- Bfie grenzen worden geaccep- 5iterd.Natuurlijk zijn maatrege- nodig om mensen, dieren en lanlen tegen ongewenste aan slagen van buitenaf te bescher- Overdreven reacties en be- lissingen werken echter ave rts. Beleidsmakers dienen ip te passen dat ze geen irreële ^fclNDHOVEN (ANP) - Bij een schietpartij in Eindhoven zijn aandag twee mensen om het i: tren gekomen. De slachtoffers njn een 57-jarige Eindhovens touw en haar 50-jarige echtge- DOt. i iet echtpaar was verwikkeld in echtscheidingsprocedure. ■:i le vrouw verbleef al geruime b ijdineen opvangcentrum voor rouwen. In het verleden is de diverse malen bedreigd »r de man. Maandagmiddag achtte hij haar op de Hoog- (raat op vlakbij het Ritahuis, aar zijn vrouw verbleef. Of het reetal een afspraak had is niet I aidelijk. p straat ontstond een vecht- raj waarbij de man eerst zijn ouw neerschoot en daarna i rhzelf verwondde. De man ter plaatse, de vrouw «te tijd later in het ziekenhuis. eisen stellen, veel strenger zijn dan moeder natuur zelf en zich verkijken op hetgeen in door snee als veilig wordt be schouwd. Voorkomen moet te vens worden dat tegengestelde belangen de aanpak van milieu problemen in de weg staan. Dat zei prof dr F. A. M. de Haan, hoogleraar bodemhygiëne en - verontreiniging maandag ter ge legenheid van de 74e Dies Nata- lis bij de Landbouwuniversiteit (LU) in Wageningen. Nederlands en internationaal milieubeleid zijn volgens hem in toenemende mate gebaseerd op risicobena dering en het ontwikkelen van risicostrategieën. Om alle onze kerheid uit te bannen, worden de criteria, aldus De Haan, vaak veel te hoog opgeschroefd Cadmium Als voorbeeld noemde hij de be nadering van cadmium. De hui dige maatstaven staan toe dat een gram grond 0.16 microgram cadmium mag bevatten om 95 procent van de aanwezige bo- demdieren in leven te houden. In werkelijkheid veroorzaakt de neerslag van cadmium uit de at mosfeer vaak al een gehalte van 0.8 microgram per gram grond. In dat geval kan slechts 85 pro cent van de bodemdieren wor den beschermd. De 0,8 microgram is. zo bena drukte De Haan. een op natuur lijke wijze ontstane overschrij ding, die ingrijpen door de mens eigenlijk niet wettigt. De mens is in dit geval strenger dan de na tuur en dat zou voorkomen moe ten worden. HAMBURG - Journalist Gerd Heidemann (links) poseert maan dag met Andre Hüsken, eigenaar van een piano die Hitler in 1939 cadeau kreeg voor diens vijftigste verjaardag. Het instru ment werd drie jaar geleden gestolen uit een veilinghuis. De politie hield twee mannen aan die de piano over zouden dragen aan Heidemann. Deze had zich als geïnteresseerde koper voor gedaan en de politie ingelicht. Deze kon ook beslag leggen op een guillotine die gelijk met de piano was ontvreemd. foto EPA ►EN HAAG (ANP) - Premier ■ubbers heeft voorzitter Delors n de Europese Commissie op januari laten weten „grote aoeite" le hebben met het voor- enomerii verbod van de Neder- mededingingsregels. Hij threef hem te vrezen dat het «bod „bijzonder negatief' zal voor de Nederlandse bouw- larkl en dat het „geheime on- afspraken" zal herleven. >at blijkt uit een brief van Lub- aan hoofdredacteur Egels finCobouw van maandag. De remier maakt daarin de „zake- inhoud" van zijn schrijven Delors bekend, itaatsraad Boukema van de af- eling rechtspraak van de Raad an State besliste maandag dat zakelijke inhoud moet wor- ei vrijgegeven. De uitgever an Cobouw, het dagblad voor ^bouwnijverheid. had daar vo- geweek in een spoedprocedure een boete van ongeveer 52 mil joen gulden op. Raadsman mr. G. Wuisman van het ministerie van Algemene Za ken voerde vorige week aan dat de brief niet openbaar gemaakt kan worden, omdat hij sterk door Lubbers zou zijn inge kleurd Daarnaast zou de ver houding van Nederland met de andere Europese Staten ver stoord kunnen worden. De bouwregeling wordt binnen de EG „te veel vanuit de invals hoek concurrentie bezien", zo heeft Lubbers Delors geschre ven. Zij is volgens hem echter het resultaat van een uitvoerig overleg tussen alle betrokken partijen. Volgens de premier heeft ze geleid tot „een aanzien lijke verbetering van het func tioneren van de bouwmarkt". Een verbod zal de toegang tot de Nederlandse markt voor buiten landse bedrijven „moeilijker maken". ECHT - Ingenieur P. J. Beukeveld ontwierp een fietsenstalling in de vorm van een caroussel. Door middel van een toegangscode schuift een gedeelte van de draaimolen naar buiten, waarna een fiets kan worden gestald. foto Ed Oudenaarden/ANP t Europese Commissie heeft 6 bwari geoordeeld dat de me- in strijd zijn et het Europese Verdrag en de Nederlandse bouwers EéZETH odeadviesbureau on chic bon genre Shows gemist? Geen nood1 Wij houden nog 4 OPEN DAGEN woorop onze collectie "Gebreid getoond wordt. Op woensdag en ,a°nderdag geven wij 'Sveris gratis haoradvies Graag tot ziens op von onze dagen- e 11-3 12-3 13-3 14-3 *baar maandag s^dag 1000-17.00 10.00-21 00 10.00-17 00 10.00-17 00 Loskade 9 4331 HV Middelburg lel 01180-35047 23246 van onze correspondent AUSTIN - De Verenigde Staten moeten de komende jaren pro beren te voorkomen dat er, naast de VS, een tweede super macht ontstaat op het grondge bied van de voormalige Sovjet unie, in West-Europa of Azië. Dat is kern van een rapport dat momenteel in de hoogste regio nen van het Amerikaanse minis terie van defensie circuleert, en dat is samengesteld in samen werking met de Nationale Vei ligheidsraad, die onder presi dent Bush ressorteert. Het rapport is niet bedoeld voor publieke consumptie, maar het is naar de New York Times uit gelekt door „een functionaris die vindt dat de discussie over de strategie die Amerika moet vol gen m het tijdperk van na de Koude Oorlog in het openbaar moet worden gevoerd", aldus de krant gisteren. Het rapport beschrijft de uitda gingen waarvoor Amerika de ko mende jaren kan komen te staan Daarbij wordt gepleit voor een wereld die wordt gedo mineerd door één supermacht. Amerika. De VS kan die positie tot in leng te van jaren behouden door con structief gedrag en een militaire macht die groot genoeg is om als afschrikking te dienen voor lan den die Amerika naar de kroon trachten te steken, aldus het rapport. NAVO In een passage die lijkt, te slaan op Europa en Japan, stelt het rapport dat de VS „voldoende voor de belangen van de geavan ceerde industriële mogendhe den moet opkomen om hen er van te weerhouden dat zij ons ons leiderschap betwisten". Geheel binnen dat kader past ook de opmerking, dat het voor Amerika van belang is dat de be staande NAVO-structuur be houden blijft. „We moeten pro beren te voorkomen dat er ex- clusief-Europese veiligheids structuren komen die de NAVO zouden ondermijnen", aldus het rapport. De sleutel tot het behoud van de WELLINGTON (RTR) - Cocktails met levende goudvissen a raison van 10 Nieuwzeelandse dollars (ongeveer tien gul den) per stuk hebben geleid tol een rel in Nieuw-Zeeland en een stroom van klachten bij de Dierenbescherming. De bar Route 66 in Wellington heeft voor zijn klanten een 'Goldfish Layback' in de aanbieding dat is samengesteld uit tequila, citroensap ...en een kleine Chinese karper. ..Het lijkt mij nogal een zieke grap", zo zei de directeur van de Nieuwzeelandse dierenbescherming. Ross McLauchlan. Maar de eigenaar van de bar. Lance Maxell-Burt. spreekt van een succes. Sinds vrijdag zijn al meer dan 100 goudvisjes naar binnen geslurpt „Het is lekker. Ik heb er een aantal wegge werkt". zo zei hij positie als enige supermacht, zo wordt verder opgemerkt, is het voorkomen van nucleaire proli feratie. Desnoods moet met mili taire middelen worden voorko men dat landen als Noord-Korea en Irak over kernwapens gaan beschikken, staat er letterlijk. Want als deze landen kernwa pens zouden hebben, dan zou dat landen als Duitsland en Ja pan ertoe kunnen brengen om bij wijze van afschrikking zelf nucleaire wapens te maken. Dat zou hen weer op het pad van ..globale competitie en militaire rivaliteit" met de VS kunnen brengen, aldus het rapport. Oost-Europa Opvallend is tenslotte een pas sage die het rapport wijdt aan Oost-Europa. Amerika, zo staat er, moet overwegen die landen dezelfde garanties op het gebied van veiligheid te geven die ook bijvoorbeeld Saudi-Arabie en Kuwayt al hebben. Als er weer een bedreiging uit gaat van .de staat die de Sovjet unie opvolgt, dan moeten we voorbereidingen treffen om Oost-Europa tegen deze bedrei ging te beschermen", aldus het rapport. jy niet op de Wegenverkeerswet wordt gegrond, maar op de algemene regels betreffende de onrechtmati ge daad. zo oordeelde de Hoge Raad. De afweging van de billijkheid verliest volgens de Hoge raad echter gewicht, als de schade van het slachtoffer ten laste is gekomen van een verzekeraar. Dan komt de voetganger of fietser de schade immers niet meer persoonlijk ten laste, hetgeen hem juist achterstelde bij de tegen aansprakelijkheid verze kerde of verzekeringsplichtige automobilist. Dat strookt volgens de Hoge Raad met de gedachte dat uitbreidingen van aansprakelijkheidsgronden met het oog op de belangen van de slachtoffers niet zonder meer ook voor de verhaalsrechten van hun verzekeraars behoren te gelden. Vandaag Aan alles komt een einde, ook aan het rustige weer van de af gelopen dagen. Het hogedrukge- hied over de regio wordt verder iveggedrongen door een depres sie. die voor een windtoename en koudere temperaturen gaat zorgen. Op nadering van een storing neemt de bewolking ver der toe en bij de passage in de tweede helft van de middag gaat het ook nog regenen. De tempe ratuur. vanochtend 5 graden, loopt op naar 10 graden tn de middag. De zuidzuidwestelijke wind, vanochtend matig, neemt toe tot vrij krachtig, boven zee mogelijk tot hard 7 Bft., van avond draait de wind naar het leesten en stroomt koelere lucht over Zeeland. Hierdoor zakt het kwik de komende nacht tot net boven het vriespunt. Maart roert duidelijk zijn staart. Nautisch bericht Wind: zuid tot zuidwest 4 tot 5, toenemend 5 tot 6. mogelijk eni ge tijd 7 Bft.. vanvond draaiend naar ivest, zicht: matig tot goed, temperatuur kustwater: 6 gra denafwijking waterstanden- geringe verlaging, vanavond verhoging, maximum golfhoog te monding Scheldes: vanoch tend minder dan een meter, van avond twee meter. Vooruitzichten Voor morgen: een krachtige weststroming blijft gehand haafd met koele vochtige lucht. Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. De temperatuur rond 7 graden, in de nacht net boven het vriespunt. De west tot zuid westelijke wind is vrij krachtig tot krachtig, boven zee van avond stormachtig S Bft. Het be gin van een winderige tiveede helft van de week. Voor donderdag tot en met za terdag: de wind westelijk, later noordwest, meest krachtig tot hard 6 tot 7 Bft.. boven zee af en toe kans op storm. 9 Bft. De tem peratuur overdag rond 8 gra den. 's nachts rond 2 graden Pe rioden met regen, later buien en overwegend veel bewolking. ZON EN MAAN II maart Zon op 07.02 onder 18.37 Maan op 09.40 onder 02.01 Hoog water uur cm Dinsdag. 10 maart Vlissingen 05 13 230 Temeuzen 05 33 254 Bath 06.35 294 Roompot-bulten 05.15 174 Zierikzee 06.40 158 Yerseke 06 35 167 Philipsdam-West 06 30 172 Woensdag. 11 maart Vlissingen 05.56 217 Temeuzen 06.16 241 Bath 07.16 282 Roompot-buiten 06 00 165 Zierikzee 07.15 155 Yerseke 07 15 164 Philipsdam-West 07.15 168 Laag water uur cm Dinsdag, 10 maart Vlissingen 11 46 203 Temeuzen 12 12 213 Bath 00 51 219 Roompot-buiten 11.35 158 Zierikzee 00 20 140 Yerseke 00.30 146 Philipsdam-West 00.25 149 Woensdag, 11 maart Vlissingen 12.26 192 Temeuzen 00.22 198 Bath 01.26 218 Roompot-buiten 12.25 151 Zierikzee 01.05 143 Yerseke 01.05 149 Philipsdam-West 01 05 153 17 35 212 17 56 234 18.55 275 1740 157 19.05 145 19 05 153 19 00 157 18.22 187 18.42 209 19.46 250 1830 139 19.55 136 19.55 143 19 55 146 23.56 187 13.16 230 23.50 141 12.55 160 12.55 166 12.55 170 12.52 203 13.56 222 13.35 156 13.35 162 13.40 166 DEN HAAG (ANP) - Pas in zo mer wordt duidelijk met welk percentage hel huurwaardefor fait op 1 janauari omhoog gaat. Dan eerst is het inflatiecijfer be kend waarop die stijging zal worden gebaseerd. Dal heeft het ministerie van financiën maandag meegedeeld. VVD-Kamerlid R. de Korte zei in het. weekeinde dat het kabinet voorlopig moet afeien van een verdere stijging van het huur waardeforfait. de belasting voor huiseigenaren. Door de hoge inflatie stijgen de reele huren minder dan ver wacht. zodat het huurwaarde forfait ook minder omhoog hoeft, aldus De Korte. Het kabinet heeft n de Eerste Kamer toegezegd dat de stijging van het forfait getemperd zal worden als de inflatie hoger uit valt dan verwacht. Huiseigenaren profiteren niet van een hogere inflatie, omdat daardoor de waarde van de wo ningen - waarover het forfait wordt berekend - ook stijgt. Overigens heeft ook premier Lubbers al gezinspeeld op een geringere stijging van het huur waardeforfait. Astmafonds: geen overspannen verwachtingen gen-ontdekking UTRECHT (ANP) - Het zal eer der decennia dan enkele jaren duren voordat astmaptienten kunnen profiteren van de resul taten van het genetisch onder zoek naar de oorzaak van hun ziekte. Om overspannen verwachtin gen bij de honderdduizenden pa tiënten te voorkomen heeft het Nederlands Astma Fonds (NAFi deze waarschuwing maandag la ten horen naar aanleiding van berichten uit Engeland. Daar maakten onderzoekers in Oxford dit weekeinde bekend dat ze een gen hebben gevonden dat een rol speelt bij het ont staan van allergische astma Het NAF meldt dat het lokalise ren van de genetische factor nog maar ten dele resultaat heeft ge had. De onderzoekers vermoeden dat ëén. twee of drie genen op het elf de chromosomenpaar een rol spelen bij allergieën die tot ast matische klachten kunnen lei den. De mogelijkheid dat daar bij ook nog een ander gen een rol speelt, is echter niet denkbeel dig en in europa fTTT T. 3= Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag: Britse eilanden: Dinsdag veel bewolking, af en toe regen, maar vooral in het westen en in Ier land later ook enkele opklarin gen. Woensdag wisselend be wolkt en enkele buien. Middag- temperatuur rond 8 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon, maar ook enkele wolkenvel den. Dinsdagmiddag meer be wolking en vooral in het noorden en midden, gedurende de nacht en ochtend, af en toe wat regen. In de heuvels en bergen boven de 800 meter overgaand in sneeuw. In de middag in het laagland 10 tot 13 graden. Canarische eilanden en Madei ra: Veel zon, afgewisseld door enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur van rond 21 graden op Madeira, tot 25 gra den langs de zuidstranden van de Canarische-eilanden. Frankrijk:In het zuidoosten en zuiden is het dinsdag nog vrij zonnig, maar neemt woensdag de bewolking ook. Het blijft er waarschijnlijk wel droog. Mid- dagtemperaturen tussen 11 gra den in het noorden en langs de Kanaalkust en 16 graden in het zuiden. In de Franse Alpen eerst vrij zonnig, maar dinsdagavond toenemende bewolking. Over wegend droog Middagtempera tuur op 2000 meter hoogte woensdag dalend naar -5 gra den. Spanje: Dinsdag in het noorden en noordoosten, inklusief noor delijke costas en de Balearen. enkele wolkenvelden. Elders in Spanje en woensdag ook in het noorden en noordoosten flink veel zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperaturen langs de oostkust tussen 15 graden bij de Franse grens en 18 a 20 graden tussen Valencia en de Portugese grens. In het binnenland tussen 15 graden in het noorden en 23 graden in het zuiden Zwitserlanden de bergen boven de 1300 meter wat lichte sneeuw. Middagtemperatuur in de dalen rond 12 graden. Op de skipistes op 2000 meter hoogte ongeveer - 5 graden. Oostenrijk: Dinsdag droog en overwegend zonnig. Woensdag meer bewolking en vooral in het noorden kans op wat lichte neer slag. Boven de 1100 meter wat lichte sneeuwval. Middagtem peratuur in het laagland tussen 8 graden in het oosten en 11 gra den in het westen. Op de skipis tes rond 2000 meter hoogte in de middag rond -5 graden. Italië: Flinke zonnige perioden, maar vooral s' middags ook sta pelwolken. Middagtemperatuur langs de Adriatische-kust en in het noorden rond 12. elders 15 tot 18 graden. Amsterdam licht bew. 6 Aberdeen zwaar bew 8 Athene zwaar bew. 8 Barcelona onbewolkt 11 Berlijn onbewolkt 9 Budapest onbewolkt 7 Bordeaux licht bew 12 Brussel onbewolkt 8 Cyprus licht bew 9 Dublin regen 9 Frankfurt zwaar bew 14 Genëve licht bew 11 Helsinki mist 1 Innsbruck onbewolkt 10 Istanbul onbewolkt 5 klagenfurt onbewolkt 3 Kopenhagen onbewolkt 3 Las Palmas half bew 23 Lissabon onbewolkt 21 Locarno half bew 9 Londen zwaar bew. 9 Luxemburg zwaar bew. 9 Madrid onbewolkt 16 Malaga half bew. 15 Mallorca licht bew 13 Malta regen' 12 Moskou onbewolkt 1 München onbewolkt 8 Nice half bew. 13 Oslo zwaar bew 5 Parijs onbewolkt 8 Praag onbewolkt 5 Rome half bew. 13 Stockholm licht bew 4 Warschau onbewolkt 4 Wenen onbewolkt 5 Zürich onbewolkt 11 Tunis zwaar bew 13 Vancouver onbewolkt' 3 aZiïfo bewolking miim sneeuw U/ a, 8n loe m wannie-tront —r— k0°-"°r' "alle y x .w -w verplaatsings- sneeuw opklaringen "Wrichdno =>-ncfïing <M}> hagel misI L lage-druk _1000_ Juch^™k In minibaren zonnig mislbanken H hoge-druk "|9 temperaluur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5