Gs op de bres voor grensstreek Betje Wolff raakt haar plein kwijt Zeeuws publiek praat heel graag met 'oom agent' Sahara-zand goed voor wasstraten Kraaijeveld niet in de markt voor post van commissaris mill Provincie wil objectief onderzoek naar gevolgen benzine-accijns Het Byzondere Meubel Met Verborgen Krachten 4 tuinstoelen halen 3 stoelen betalen zeeuwse almanak Haar PZC zeeland ZATERDAG 7 MAART 1992 'van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Rijk moet een objectief onderzoek instel len naar de gevolgen van de ac cijnsverhoging op autobrand stofvoor benzinestations en de tailhandel in Zeeuwsch-Vlaan deren. Op basis van zo'n onder hoek kunnen maatregelen wor den getroffen om de nadelige ef fecten van de duurdere benzine te compenseren. In een brief aan staatssecretaris M. van Amels- Voort van financiën zegt het da delijks bestuur van de provin cie dat de gevolgen van de ac cijnsverhoging opnieuw aan de prde moeten worden gesteld. Gedeputeerde staten denken jjaarbij aan afschaffing of ver mindering van de accijnsverho ging (eventueel uitsluitend in de grensstreek met België, dan wel Si Zeeuwsch-Vlaanderen dat een duidelijk geografisch afge paalde regio vormt) of aan com- jensaties. Gs komen tot dit verzoek aan de staatssecretaris omdat ze van nening zijn dat de beslissing om Jier 1 juli 1991 de accijns-verho ging door te voeren (waardoor de benzineprijs met ongeveer 25 cent is gestegen) op basis van 'onjuiste informatie is genomen Eind mei hebben gedeputeerde staten de bewindsman van fi nanciën en de minister van ver keer en waterstaat al deelgenoot gemaakt van hun vrees dat het aanzienlijke verschil tussen de Inbraak kantine zweefvliegclub AXEL - Bij een inbraak in de antine van de zweefvliegclub EAC werden etenswaren, poepgoed, drank en audio-ap- laratuur ontvreemd. De diefstal an de artikelen moet tussen 3 n 5 maart hebben plaatsgevon- len. De waarde van de gestolen oederen was bij de politie niet lekend. benzineprijs in Nederland en Belgie nadelige gevolgen zou kunnen hebben voor onderne mers in Zeeuwsch-Vlaanderen en mogelijk ook in het oosten van Zuid-Beveland. Nadelige ge volgen niet alleen voor exploi tanten van benzinestations, maar ook voor andere detaillis ten. Immers, iemand die in Bel gië gaat tanken, zal daar ook vaak meteen boodschappen doen. Honderd miljoen In een reactie hierop liet Van Amelsvoort weten dat hij de door het dagelijks bestuur van de provincie gesignaleerde ef fect hooguit op 60 miljoen gul den taxeerde. Gs komen op ba sis van het rapport dat hij daar voor hanteerde evenwel tot een schade van ongeveer 100 mil joen. Geraamd wordt dat op jaarbasis 64 miljoen liter benzi ne minder in Zeeuwsch-Vlaan deren wordt afgezet, waardoor de exploitanten van benzinesta tions 13 miljoen gulden minder verdienen. Andere detaillisten dan benzineverkopers lopen 96 tot 109 miljoen gulden omzet mis en derven daarmee een inko men van 27 tot 36 miljoen gul den. De accijnsverhoging kost verder 65 arbeidsplaatsen bij benzinestations en ongeveer 300 in de detailhandel. Maar dat blijven aannamen. Wat precies de gevolgen zijn van het feit dat benzine aan gene zij de van de grens aanmerkelijk goedkoper is dan in Nederland, is niet bekend. Het dagelijks provinciebestuur haalt in de brief aan de staatsecretaris wel de Erbo-enquête van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel aan, waarin staat dat 80 procent van de bedrijven in de tankstationbranche in 1991 een omzetdaling heeft door gemaakt. De daling bedroeg on geveer 20 procent. Bijna de helft van de Zeeuws-Vlaamse tank stations liet weten voor 1992 een verdere omzetdaling te ver wachten. - Ook deze wasstraat in Vlissingen deed gisteren goede zaken dankzij het Sahara-zand. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Zeeland is donderdagavond en -nacht weer met een uiterst dun laagje Sahara-zand bedekt. Dat natuurver schijnsel doet zich voor als een regengebied, zoals dat afgelopen nacht over de provincie trok, met een zuidelijke stroming wordt meegevoerd. Tevens moet er in de Sahara vrij recent een flinke zandstorm zijn geweest. Dat zand wordt dan met de zuidenwind mee naar het noorden gevoerd en daalt tijdens regenbuien neer. Bij een krachtige zuidelijke straalstroom kan het zand tot aan de poolcirkel wor den geblazen. Het Sahara-zand laat zich enkele malen per jaar in Nederland zien. Het is het duidelijkst zichtbaar op lichte auto's, lichte vensterbanken en ramen. Door het Sahara-zand deden de Zeeuwse wasstraten vrijdag goe de zaken. Automobilisten stonden in de rij voor een extra was beurt die hun voertuig van het zand moest ontdoen. (Advertentie) EXCLUSIEVE BRUIDSREPORTAGES EN PORTRETTEN JTOSTUDIO THEO |VD. GENUGTEN 'eerboot kampte Jet motorstoring L1SS1NGEN - De veerboot Margriet op de dienst is vrijdag- iddag enkele uren uit de vaart weest in verband met een mo- rstoring. 12.00 uur deed zich n probleem voor bij de schroe- skokers. Een inspectie leerde het ging om een lekkage van e van de schroefaskokers, de lekkage zich aan de van de afdichting ordeed liep er geen olie in de is voor reparatie naast Vlissingse aanlegfuik gelegd, gen het eind van de middag s het mankement verholpen. storing veroorzaakte enige chttijd op de beide veerplei- Die vertraging was vóór de verholpen. van onze verslaggeefster Louwke Meinardi VLISSINGEN - Betje Wolff, Aagje Deken, Coosje Busken. Drie vriendinnen, drie schrijf sters, alle drie op hun eigen manier verbonden met Vlis singen. Aagje Deken en Coosje Busken hebben er een straat, Betje Wolff leende haar naam aan het plein dat de Aagje De kenstraat met de Coosje Bus- kenstraat verbindt. De voor uitgang slaat echter toe in Vlissingen en daarvan lijkt Betje Wolff het slachtoffer te worden. Haar plein mag geen naam meer hebben, aangezien er na de bouw van het grote winkelcentrum Scheldeplein nauwelijks meer rest dan een kruispunt. Elizabeth Bekker kwam in 1738 aan de Vlissingse Nieu- wendijk ter wereld. Al op jonge leeftijd kreeg ze bekendheid als dichteres, maar pas toen ze - inmiddels weduwe geworden - ging samenwonen én samen werken met Agatha Deken, schreef ze haar meest bekende boeken. Het beroemdst is on getwijfeld het brievenboek Historie van mejuffrouw Sara Burgerhart, een roman in brie ven waarin het leven van een burgerjuffrouw in de achttien de eeuw uit de doeken wordt gedaan. Hoewel Betje Wolff Vlissingen voorgoed achter zich liet toen ze op 23-jarige leeftijd met pre dikant Adrianus Wolff trouw de, had ze goede herinneringen aan Vlissingen en Zeeland. Ze schreef onder meer het volgen de gedichtje over haar geboor testad, te vinden in de bundel Economische Liedjes: - Komt, rappe knapen Matrozen, komt naar boord.' Wij gaan terstond uit kapen; daar slaat de trom, voort! voort! Het scheepje is reeds zeilvaar dig; 't Is recht voor wind en tij. Zijt gij de naam nog icaardig van Vlissmgers? Volgt mij! Als de Vlissingse gemeente raad akkoord gaat met het ver wijderen van het bordje Betje Wolffplein is daarmee niet de laatste herinnering aan Vlis- singens illustere dochter ver dwenen. In het Bellamypark staat de fontein die haai- en Aagje Deken eert, dezelfde fon tein overigens die tot aan het begin van deze eeuw het mid delpunt van het 'Betje Wolfs- plein' (zoals oude ansichten het pleintje betitelen) vormde. En een kunstwerk van Jan Haas, inclusief gedenkplaat met levensbeschrijving, siert de gevel van haar geboortehuis aan de Nieuwendijk. Prozaïsch Wethouder T. Meijers ziet vooral de zonnige kant van het verdwijnen van het Betje Wolffplein: „Qua situatie in Vlissingen denk ik dat het goed is wat er nu gebeurt." Pro zaïsch vat hij de stand van za ken samen: „D'r is geen plein meer eigenlijk." De naam Betje Wolff is nu. aldus de wet houder, weer vrij voor een an dere plek. De Vlissingse kinderboeken schrijver Wim Holman, die vier jaar geleden ter herdenking van de 250ste geboortedag van Elizabeth Bekker een literaire wandeling door Vlissingen sa menstelde, reageert gelaten. „Vlissingen is aan het verande ren en je moet een beetje af wachten wat het wordt, hè." Hij vindt het jammer dat het Betje Wolffplein verdwijnt als schakel tussen de Coosje Bus- kenstraat en de Aagje Deken straat. „Die drie zo bij elkaar, dat was wel goed verzonnen." 7 Het Betje Wolffplein in het begin van deze eeuw. toen de fontein die nu in het Bellamypark staat, nog het middelpunt van het pleintje vormde. foto Gemeente-archief Vlissingen yan onze verslaggever HILVERSUM - De Hilver- sumse burgemeester J. G. Kraaijeveld-Wouters zegt G. Kraaijeveld-Wouters niet in de markt te zijn voor opvolging van dr C. Boertien. In Zeeland is mevrouw Kraaijeveld (cda) de laatste weken regelmatig genoemd als kandidaat voor de functie van commissaris van de ko ningin. Verschillende politie ke partijen en vrouwenorga nisaties in Zeeland zouden graag zien dat Boertien door een vrouw wordt opgevolgd. Op de vraag of zij een over stap overwpegt. zegt Kraaije veld: „Nee hoor. Ik ben vorige week wel door deze en gene benaderd met deze vraag, maar het antwoord is nee. Ik heb niet gesolliciteerd." Of zij al dan niet door rege ringskringen in Den Haag is gebeld over deze zaak. wil zij niet zeggen. „Dat zou dan een politieke benoeming betref fen. Nee, ik zou in geen enkel geval antwoord geven op zo'n vraag. Het is natuurlijk best aardig dat men aan mij denkt, maar in Hilversum heb ik nog zoveel te doen, Ik wil niet weg en ben dus niet in the picture voor Zeeland." Mevrouw Kraaijeveld werd eind 1989 burgemeester van Hilversum. Daarvoor was zij Tweede-Kamerlid voor het CDA. Zoals bekend wordt ook de naam van een andere vrou welijke CDA-burgemeester. W. van Montfrans-Hartman, regelmatig genoemd in ver band met de opvolging van Boertien. Van Montfrans is oud-burgemeester van Veere en thans eerste burger van Katwijk. Advertentie Liefhebbers van duurzame schoon heid herkennen meteen het harmonisch design van dit klasse meubel. Wat niet meteen opvalt is de motorische verstelbaarheid. Jawel, zit- en rugkus sens zijn geruisloos, traploos te verstellen. Ideaal voor individueel komfort in een gezonde zithouding. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuwse publiek toont een opvallende bereidheid om de politie te ver tellen wat het verwacht van 'oom of tante agent'. Dat valt af te leiden uit de vele positieve reacties op het verzoek om mee te werken aan een telefonische enquête. Desnoods mogen de opbellers die de bevolking raadplegen wel twintig minu ten aan de lijn blijven hangen. Sinds eind januari is een spe ciaal instituut in Den Haag be zig met de monsteroperatie van het plegen van 4000 telefoontjes door heel Zeeland. Personen vanaf 15 jaar worden daarbij uit genodigd hun zegje te doen wat er van de politie wordt verwacht en welke wensen er leven. Daar moet straks een duidelijk beeld uit rollen over de bij de burgers levende wezenlijke behoefte aan politiezorg in dit gewest. Volgens J. W. Eckhard, lid van de stafgroep van het nieuw te vormen Zeeuwse politiekorps, is de telefonische enquête zeer klantvriendelijk van opzet. Als blijkt dat er tijdens de gesprek ken emoties boven komen van wege eerdere ervaringen met misdrijven, zorgen speciale me dewerkers voor een verdere op vang via een vervolggesprek. Bij de meldkamer zijn wel telefoon tjes binnengekomen van bur gers. die zich verontrust afvroe gen of het toch wel klopte dat de politie bezig was met een enquê te omdat er ook vragen werden gesteld over afwezigheid thuis. De telefonade duurt nog ander halve week. Daarna worden de gegevens verwerkt. Op 1 april wordt de uitslag van het bevol kingsonderzoek bekend ge maakt. Inventarisatie Het 'horen' van de bevolking is maar een onderdeeltje van de to tale inventarisatie van wensen en behoeften. Deze zomer wordt volgens eenzelfde opzet het be drijfsleven geraadpleegd. Daar naast zijn er lijnen uitgezet naar UIT HET CREATION 4000 PROGRAMMA VAN ROLF BENZ ^Vrjdag looped l 1 Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 01112-1318 overheden en semi-overheidsin- stanties. Recreanten krijgen net zo goed gelegenheid om hun ver langens in de richting van 'de sterke arm' kenbaar te maken. Op deze manier hoopt de Zeeuw se politie straks zodanig breed te zijn geörienteerd, dat het mana gementteam actueel basismate riaal heeft om het beleid, dat moet leiden tot een betere poli tie. daarop te kunnen afstem men. Het managementteam van de nieuwe regiopolitie komt per 1 april in actie. De speurtocht naar acht 'zware jongens' voor vitale functies in de nieuwe poli- tie-organisatie is ver afgerond. Een selectie- en een vertrou wenscommissie buigen zich thans over de binnen gekomen sollicitaties. Inbraken in Waterlandkerkje en Uzendijke WATERLANDKERKJEflJZEN- DIJKE - In de nacht van woens dag op donderdag is ingebroken in een vakantiewoning aan de Goudenpolderdijk te Water landkerkje. Men kwam binnen door een deur te forceren. Bin nen werd een puinhoop aange richt. Er wordt niets vermist. In diezelfde nacht werd ook het clubgebouw van de bolclub aan de Oranjestraat te IJzendijke 'bezocht'. Er werden vernielin gen gepleegd en er werd een doos snoep weggenomen. MAARTENSE Westerscheldestraat 50, Middelburg Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Die veertiger uit Goes heeft gemerkt dat de nadering van de middelbare leeftijd met een opmerkelijk feno meen gepaard gaat. Haar groeit steeds minder op plaatsen waar men het graag in overvloedige mate zou zien staan, maar blijkt een hardnekkige voorkeur te vertonen voor plekken waar het een min of meer ontsierend effect heeft. Da's triest, want weelderig begroeide oorlellen en fors behaarde neusgaten vor men nu eenmaal nauwelijks een compensatie voor diepe inhammen en kalende krui nen. Laatst werd de Goesenaar nog eens geconfronteerd met deze speling der natuur. Zijn jongste dochter zat bij hem op schoot voor het gebruike lijke nog-één-verhaaltje-en- dan-naar-bed. Toen het spannende verhaal een ge lukkige wending kreeg, blik te het kind verheugd om hoog, ivaarbij ze een goed zicht kreeg op de neusgatbe groeiing van haar vader. ..Hè getsie pap", riep ze uit. Je hebt allemaal spinne- webben in je neus."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9