pzc ferneuzen bouwt nieuwe wijk 4 Dienstverlening n therapie voor liegen van incest Oud kantongerecht in restauratie Stichting Anouk wil samenwerken lis van twee jaar joor gewelddadige iverval Vlissingen (Irfc provincie 13 Uniekwoongebied Othene biedt ruimte voor 2700 huizen lezers schrijven 111111111111111 li 11 li 111 li (6?e.N*iJarjv| EXPOSITIE ZATERDAG 7 MAART 1992 van onze verslaggever TERNEUZEN - Het bestuur van de stichting Anouk uit Terneuzen gaat vrijdag 13 maart met bestuursleden van de stichting Claudia praten over de vorming van een nieuwe organisatie die in de nabije toekomst (mate riële) bijstand zal verlenen aan kankerpatiënten voor wie reguliere behandelin gen geen baat hebben. Het bestuur van de stichting maakte dit vrijdag bekend. De stichting Anouk werd be gin vorig jaar in het leven ge roepen. De stichting beheer de de gelden die waren inge zameld onder de Zeeuwse bevolking en het bedrijfsle ven voor de behandeling van het destijds 3-jarige meisje Anouk Schellekens uit Vo gelwaarde. Het meisje leed aan een tumor in de herse nen en kon in Nederland en België niet meer behandeld worden. Wel door de Poolse medicus Burzinsky in het Amerikaanse Houston, die een aparte behandelingsme thode had ontwikkeld. De ziekenfondsen in Nederland wensten deze niet-reguliere behandelingsmethode niet te vergoeden. Ondanks dat de behandeling bij Anouk goed aansloeg overleed het meisje vorig jaar oktober. De stichting Claudia in het Limburgse Urmond had het zelfde doel voor ogen als de stichting Anouk. Deze stich ting ijverde voor een 15-jarig meisje uit die plaats. Voor haar, Claudia, had de metho- de-Burzinsky geen baat. Het meisje overleed begin de cember 1991. Na een eerste contact met het bestuur van de Zeeuws- Vlaamse stichting heeft de Limburgse belangenorgani satie te kennen gegeven sa men met de stichting Anouk een nieuwe stichting te wil len vormen. Doelstelling van de nieuwe stichting zal on dermeer zijn het bijstaan in de kosten van niet-reguliere behandelingen van kanker patiënten. Doelstelling „Het werk van de nieuwe stichting zal zich niet rich ten op een persoon in het bij zonder. maar op alle kanker patiënten die voor een be handeling aangewezen zijn op eigen middelen", meldt de Temeuzense organisatie in een persbericht. De stich tingen gaan ervan uit dat mogelijk ook andere stich tingen met soortgelijke doel stellingen aansluiting zullen zoeken bij de nieuwe stich ting. Het bestuur van de Terneu- zense stichting betreurt het dat het hoofddoel van de stichting Anouk is komen te vervallen. „Automatisch is de nadruk komen liggen op ons nevendoel: namelijk de voorlichting over niet-regu liere behandelingsmetho den van kanker. Momenteel zijn we al benaderd door een aantal biologen die belang stelling hebben voor de Bur- zinsky-methode. We streven er eigenlijk naar dat er op zeer korte termijn een rege ling van kracht wordt waar in geregeld wordt dat ook de niet-reguliere behandelings methoden geheel of gedeel telijk betaald worden door de verzekeringsmaatschap pijen", verduidelijkt het be stuur. Op 13 maart gaan de stich tingen verder met de bespre kingen. Tijdens die bijeen komst wordt besproken wanneer de beide stichtin gen tot liquidatie overgaan. Het batig saldo van de stich tingen (het totaal aan fond sen is nog niet helemaal dui delijk) zal pas samenvloeien als de samenwerkingsvorm geheel is uitgewerkt. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno- men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. Kernenergie Geen kolencentrale op de Maas vlakte (PZC 3/3'92) maar wel (PZC 4/3/'92) een artikel over nieuwe kerncentrales, tweede generatie, beslissing zo mogelijk 1995. Als Zeeuw en specifiek als inwoner van de gemeente Borse- le lees je dit met stijgende verba zing en groeiende onrust. Duidelijk is, dat er een discussie moet komen of we kernenergie willen. De stelling dat kernener gie schoon is. geldt voor ons maar ten dele. De COVRA staat hier en ook het afval blijft dus tot in lengte van jaren hier met alle mogelijke risico's van dien. We hadden het al voorzien: schep ruimte voor kernafval en een tweede kernenergiecentrale is geen probleem meer. NB: de pro cedures tegen de opslag van ra dio-actief materiaal zijn nog niet eens afgerond. Het lijkt er op dat minister An- driessen de noodzaak van kemergie voor alles wil aanto nen en opmerkingen als zouden er geen protesten meer tegen de bestaande centrales zijn. zijn slechts schoten voor de boeg. Als een verbouwing een hogere veiligheid betekent kun je als Zeeuw toch geen bezwaar ma ken! Hier geldt duidelijk tan denknarsend door de bocht, maar wel met het idee eens maar niet nog eens. En dan 25 miljoen gulden voor onderzoek en nieu we rapportage, waar tenslotte alleen economie en bestuurlijke meegaandheid tellen. Het is tijd. dat de Zeeuwen zich eens druk gaan maken over hun eigen stek, hoe goed acties voor het behoud van Antarctica en de zorgen over kernwapens in het GOS en kerncentrales in Oost-Europa ook zijn. Janny Traas Koekoek 4 Ellewoutsdijk Bijeenkomst slechthorenden MIDDELBURG - De Neder landse Vereniging voor Slecht horenden houdt dinsdag 10 maart een bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Tijdens de bijeenkomst, die om 14.30 uur begint, spreekt mevrouw M. Henderiks over het onderwerp 'De mondigheid van de patiënt'. Advertentie anonze verslaggever ERNEUZEN - De 'sprong over [Otheense Kreek' bij Terneu- n krijgt nu definitief gestalte. 5 plannenmakers van de ge ënte Terneuzen hebben een Kerst ambitieus, maar haal- jarplan ontwikkeld voor uit leiding van de stad in oostelij- richting. Met de visie die er ligt, kan Terneuzen wat wo- jngbouw betreft de komende jjftien jaar goed uit de voeten, itweede helft van 1993 kan ,het nieuwe stadsdeel worden rgonnen met de bouw van wo- ijgen in alle soorten en maten, e komende tien jaar wordt limte gereserveerd voor de uw van 1500 woningen; in de ren daarna komen er nog eens 00 bij. ethouder J. van Rooijen olkshuisvesting en ruimtelijke dening) sprak vrijdagochtend jdens de presentatie van de nictuurvisie voor 'het woonge- fd Othene' enthousiast over ;n uniek plan, dat qua karak- niet te. vergelijken valt met ïg ander woningbouwplan in iderland'. Dat karakter wordt loral bepaald door de dijken en ;s in het gebied, de aan we id van de Otheense Kreek ide bestaande waterlopen die ntó ader zullen worden uitee- bouwd. Van Rooijen: „We ma ken bij de invulling optimaal ge bruik van de mogelijkheden die het landschappelijke karakter biedt." Het hele plangebied is 170 hecta re groot. De gemeente heeft de grond voor de eerste fase (900 woningen) al grotendeels in ei gendom. Dat vergemakkelijkt de uitvoering van de plannen aanzienlijk. Bovendien beschikt de gemeente ook al over flinke stukken landbouwgrond in de naburige Margarethapolder. Die willen de plannenmakers, gezien de hoge landschappelijke en na tuurwaarden in dat gebied, zo lang mogelijk buiten schot la ten. Van Rooijen: „Het klopt dat wij daar al een kleine achttien hectare in eigendom hebben, maar die grond kunnen we ge bruiken als ruilobject bij het ver werven van landbouwgrond op andere plaatsen in het plan Othene. Daarmee kunnen we al lerlei slepende procedures voor komen." Buiten schot Het gebied dat het eerst op de schop gaat is dat noordelijk van Othene (tussen verpleeghuis Ter Schorre en het Schelpenhoekje), een stukje oostelijk en een stuk je zuidelijk Van de buurtschap. :en onze Kiitba nkmedewerkster IDDELBURG - De rechtbank iMiddelburg heeft de 33-jarige T.C. van den B. uit Aarden- irjvoor het plegen van incest zijn negenjarig dochtertje troordeeld tot een jaar gevan- aisstraf waarvan zes maan- in voorwaardelijk. Het on- sorwaardelijke deel van de raf mag vervangen worden 200 uur onbetaalde arbeid ienstverlening). rder moet Van den B. deelne- tn aan het anderhalf jaar du nde inCestproject van de Leid- (therapeut R. A. R. Bullens, en moet hij de aanwijzingen van de reclassering opvolgen. Hij werd vrijdag op vrije voeten gesteld zodat hij direct aan de therapie kan beginnen. Mocht hij zich daaraan onttrekken, dan loopt hij de kans dat hij onmiddellijk weer achter de tralies verdwijnt. De Aardenburger moet op 22 mei nogmaals voor de recht bank verschijnen, die zich er dan van wil overtuigen of Van den B. zich aan de opgelegde voorwaar den houdt. Het vonnis kwam in hoofdzaak overeen met het strafvoorstel van de officier van justitie. De therapie heeft als doel de oorzaak van de delicten weg te nemen. an onze verslaggeefster IDDELBURG - Twee jaar ge- injenisstraf eiste officier van slitie A. de Lange vrijdag in iddelburg tegen een 29-jarige lerikzeeenaar en een 23-jarige Jfcnaar. De mannen stonden recht voor een roofoverval op december vorig jaar in een oning in de Paul Krugerstraat Vlissingen. De twee broers .die daar woonden, werden dreigd met een schroeve- uier, vastgehouden en één ui hen raakte zwaar gewond («klappen met een houten ta- ipoot. Het ging de twee ver- chten om geld en heroïne. :29-jarige G. M„ net twaalf da- nvrij van een vorige vrijheids- rü, en de 23-jarige M. B. H. dden dringend heroine nodig, zaten zonder geld. Ze be tten bij de twee broers te vra- nofze wat dope op de pof kon- n krijgen. Eenmaal binnen tdhen dat geweigerd, hoewel Hg ziek was door afkickver- fójnselen. Tijdens hun verblijf de broers werd er heroïne ge- "jkt door de broers en ver- tót aan passerende klanten, kreeg een kleine hoeveelheid, !ar het duo kreeg verder nul irekest. 'de gang spraken M. en H. af 'danmaar iets weg te pakken. Sen we 'm een beetje dood den', zou M. tegen H. hebben Toen één van de broers, naar zeggen van M. erg dron- "as, al spelend met een mes Pond, viel M. de man aan met "tafelpoot. H. zag dat en hield broer met een schroe- ■tóaier op de grond en bond vast. M. sloeg de man op 11 hoofd en zijn schouder. De Smaakten zich uit de voeten en drugs, die ze later ^klaringen van de vier be lenen varieerden nogal, verdachten ontkenden lets was afgesproken over van geweld. M. gooide OP noodweer: hij voelde zich tóigd door de dronken man mes. De advocaten van ^ee, mr E. Smit en mr J. tórs, beklemtoonden dat er tóe was gebruikt voor de Svan het smachtende twee- werd ook een po- t(ot inbraak ten laste ge- de ochtend van Tweede trapte hij de deurruit tón cafetaria in de Walstraat brak de gokkast open. werd daarbij gestoord reen bewoner van het pand van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het oude kantongerecht aan de Balans in Mid delburg ondergaat op dit moment een algehele restauratie. Half april moet het kantongerecht in zijn oorspronkelijk staat wor den opgeleverd. De geneeskundige inspectie van de volksge zondheid trekt samen met het rijksconsulentschap van econo mische zaken in het pand. Het oude gebouw heeft een jaar leeggestaan en is in die periode sterk achteruit gegaan. Vorig jaar september begon de Rijksge bouwendienst met de restauratie van het kantongerecht. Het is de bedoeling dat de kamers in het gebouw een face-lift krijgen, zodanig dat de oorspronkelijke stijlkamers weer in oude staat terugkeren. Nieuwe vloeren en balken maken het kantongerecht tot een nieuw geheel. Beide diensten, in totaal negen man sterk, werken op dit mo ment in een pand aan de Haringplaats achter het nieuwe kanton gerecht. Ze moeten hier weg omdat het nieuwe kantongerecht dat gebouw nodig heeft. Daar komt ruimte voor onge veer 900 woningen, genoeg voor de eerste zes jaar. In de tussen tijd wordt gekeken waar de ove rige 600 woningen van het be stemmingsplan het beste ge bouwd kunnen worden, meer in oostelijke richting of naar het zuiden, de lijn van de Otheense Kreek volgend. Financieel beke ken lijkt uitbouw in zuidelijke richting dan het aantrekke lijkst. De buurtschap Othene zelf blijft, verzekerde wethouder Van Rooijen vrijdag, helemaal buiten schot „Er wordt niet ge dacht aan directe raakvlakken met de nieuwe woonbebouwing: we denken wél aan een groene omranding van Othene." In de eerste fase wordt de Reu- zenhoeksedijk de belangrijkste ontsluitingsweg van het nieuwe stadsgedeelte. Daarvoor zullen vijf woningen aan het begin van de dijk moeten wijken. Met de betrokken bewoners is daarover eerder deze week al van gedach ten gewisseld. In een later sta dium volgt de aanleg van een ontsluitingsweg pal oostelijk van verpleeghuis Ter Schorre. Daarvoor moet het afwate ringskanaal ter plekke worden overkluisd. Zowel westelijk als oostelijk van die afwatering komt er ruimte voor woningen, maai" (westelijk) ook voor een klein woonwagencentrum. Van Rooijen: „Die lokatie was al lan ger in beeld: we kiezen nu voor integratie van het centrumpje in het nieuwe gebied." Het woongebied Othene krijgt overigens nog een derde, gloed nieuwe ontsluitingsweg. die in zuidelijke richting loopt en aan sluit op Rijksweg 61. Omdat het om een gloednieuw stadsgedeelte gaat (Van Rooij en: „Het komt niet vaak meer voor hoor. een compleet nieuwe wijk in een nog maagdelijk ge bied") wordt de gemeente ge confronteerd met een enorme kostenpost voor de verwezenlij king van alle mogelijke voorzie ningen. zoals de aanleg van ont sluitingswegen. rioolstelsels met pompgemalen, het over bruggen van hoogteverschillen in verband met de aanwezige dij ken en de aanleg van nagenoeg alle nutsvoorzieningen. Zou de gemeente een grondprijs vragen variërend van 250 tot 400 gulden per vierkante meter dan zou kos tendekkend kunnen worden ge werkt. De prijzen zullen echter niet ho ger dan 200 gulden (bungalows) mogen uitvallen. Van Rooijen: „Zouden we hoger gaan zitten, dan zouden we ons volledig uit de markt prijzen. Gevolg is wel dat we als gemeente jaarlijks 1 tot 2 miljoen gulden zullen moe ten bijpassen. Hoe die financie ring gedekt moet worden, zullen we straks bij de discussie over de gemeentelijke Voorjaarsnota moeten bekijken." Op subsidies, zoals in het verleden wel het ge val was, rekent Van Rooijen niet. Volgens de wethouder is de be langstelling voor de nieuwe stadswijk nu al groot. „We wor den inderdaad zeer regelmatig geconfronteerd met aanvragen voor bouwgrond. Er liggen er. dacht ik. momenteel al zo'n zes tig." De bouw van 150 woningen per jaar lijkt hem. gezien de hui dige situatie op de woningmarkt in Terneuzen, zeker haalbaar. „Gemiddeld zitten we nu op iets meer dan 100 woningen per jaar. Maar wij vermoeden dat het unieke van dit hele plan, met z'n talloze mogelijkheden, zal zor gen voor een extra aanwas. En dan kom je uit op die 150." De buurtschap Othene blijft onaangetast in de ambitieuze plannen van de gemeente Terneuzen voor de aanleg van een nieuwe stadswijk in oostelijke richting. foto Oscar van Beest en vluchtte. H. was het er niet mee eens dat de inbraak hem nu verweten werd. Hij had met de eigenaar van de zaak geregeld dat die de aanklacht zou intrek ken als hij 200 gulden schadever goeding zou betalen. Hoewel H. nog niet betaald had, gold voor hem die belofte nog steeds, ver klaarde hij. Volgens advocaat Wouters gold H. niet als medeplichtig omdat hij geen geweld had gebruikt. Wouters pleitte voor dienstver lening en een opname in een the rapeutische inrichting. Beide verdachten hebben al vrijheids straffen van enige maanden ach ter de rug voor diefstal met ge weld. Officier De Lange eiste voor H. ook nog een tenuitvoer legging van een eerder voor waardelijk opgelegde straf van zes maanden. De rechtbank, gepresideerd door mr B. Verhoeven, doet vrij dag 20 maart uitspraak. Oridag '92 in Kapelle KAPELLE - Liefhebbers van de Japanse papiervouwkunst en andere creatieve hobby's kun nen zaterdag 21 maart terecht op de Oridag Zeeland '92 in De Vroone te Kapelle. Op dit regio nale evenement zijn onder meer informatiestands over kalligra fie, bonsaiboompjes en haiku te bezoeken. Daarnaast tonen doorgewinterde origamivou- wers de nieuwste technieken, 's Morgens is de toegang voorbe houden aan leden van de Origa mi Sociëteit Nederland en van 13.00 uur tot 16.00 uur is de Ori dag Zeeland '92 open voor pu bliek. Het pand aan de Balans waarin tot voor kort het kantongerecht was gehuisvest, ondergaat nu een restauratiebeurt. foto Lex de Meester 7 IMPERtVW. OOK IK HEB MEV EEN BRIEF 6ESCH?EVEN NIET NAN? HET EPEIE AMBT VAN Cp COR DE JONGE /^UITERAARD BEZIT IK AUf KtvAifTElTEN VtX*? PE FUHCTIE, WANT Al£ £E EN AN PER kEN IK PE FRPBtEMEN VANCNZE ARCHIPEL MET 2/jN HIËRARCHISCHE STRUKTUREN EN HET ENSRMFCSAT y WAT IS ONTSTAAN TOSiEN BESTUURVP&S EN 8FSTLWRPEN. ondernemer naast de ondernemers a> o i— O) c O (1) 2 !E o in C a 2 a> <1) n deze expositie wodtmede -nog# gemookr door: Kloveniersdoelen Middelburg 7 t/m 21 maart open: dinsdag t/m zaterdag 11.00- 17.00 uur van der hoek en lengton accountants en belastingconsulenten lange noordstraat 37, postbus 215. 4330 ae middelburg telefoon 01180 - 36453. fax 01180 - 27360

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 41