De mythe van de zwarte knol Groene vlinder van tuinders Vruchtenthee in nietloos jasje Truffels Vishapje in gelei Milieubewust geteelde produkten vrije tijd ZATERDAG 7 MAART 1992 33 Keizersbaars voor de echte smulpaap Deze theeplukster in Sri Lanka heeft er geen vermoeden van dat de door haar geplukte theeblaadjes, voorzien van vruchtenessence, in Neder land voortaan nietloos in zakjes gaan. foto Frank Berger RISOTTO MET TRUFFEL EN MERGPIJPJE: Ingrediënten (voor 4 personen): 4 mergpijpen, 100 gram risotto (Italiaanse rijst), 1/2 fijngesneden ui, 1 dl. Sautemes of een andere (zoete) dessertwijn, 1 dl room, 1 dl jus de truffe, olijfolie, truffel, jus de veau, boter, Bereiding: Mergpijpen in water met zout gaar koken, af laten koe len en aan de buitenkant goed schoonkrabben. De merg wordt in het been later op het bord gepre senteerd. Voor een goede risotto is het belangrijk een brede pan te ge bruiken. De rijst moet egaal ver warmd worden. Olijfolie in de pan verwarmen en de ui aanfruiten. Ri sottorijst toevoegen en goudgeel bakken. Sautemes en de jus de truffe erbij doen, zodat de rijst net onder staat. Aan de kook brengen en langzaam laten garen. Telkens als de rijst te droog wordt er wat water aan toe voegen en even door roeren. Mergpijpen in de hete oven (180 graden) plaatsen. Truffel in stukjes snijden en gaar koken in de jus de veau en de jus de truffe. Saus op smaak brengen met zout en peper. Als de rijst gaar is i risotto behoort nog nat, maar wel plakkerig te zijn) op smaak brengen met zout en pe per. Room ivoor de kleur) met een klontje boter (voor de smeuïgheid) door de rijst roeren. Verdeel de risotto over vier bor den. Zet hierop de mergpijpen met de breedste opening naar boven. Schep de saus en de stukjes truffel over de mergpijp en laat de rest van de saus rond de risotto op het bord vloeien. Huub Klompenhouwer De zeer milieubewuste theedrinkers kunnen opgelucht ademhalen. Binnenkort brengt Sara Lee/DE thee op de markt waarvan het gebruikte zakje in de groene container mag. De twee nietige nietjes, die touwtje, zakje en 'labeltje nu nog bij elkaar houden, verdwijnen: 80 miljoen nietjes per jaar. Dank zij vier nieuwe - theeverpakkingsmachines worden de theezakjes 'geseald'. De vier theeverpakkingsmachi nes zullen het grootste deel van het assortiment vruchten- theeén verpakken. Het zijn dan ook alleen deze theesoorten waar de nietjes uit zijn verwijderd. De ontwikkelingen hebben er toe geleid dat de theefabriek in Joure sinds vorig jaar juli veertig nieuwe arbeidskrachten in dienst heeft ge nomen, aldus bedrijfsleider Rob Korevaar. „En nog kunnen we het werk maar nauwelijks aan. Ik denk dat we het komende half jaar op nieuw twintig mensen kunnen aannemen." Momenteel werken in de Jourese theefabriek 280 men sen. Met twee van de vier nieuwe ma chines is de afgelopen weken proef gedraaid. Korevaar is enthousiast. De machines verpakken 450 thee zakjes per minuut, drie keer zoveel als de oude machines en werken volautomatisch. Tot 1984 nipte het Nederlandse volk elke ochtend bij het ontbijt en 's middags rond klokke drie stee vast van de traditionele zwarte thee. DE beheerste met de overbe kende Pickwick Engelse theeme lange bijna 70 procent van de markt. Ceylonthee. Chinese thee en zelfs de aroma's sinaasappel en citroen waren wel verkrijgbaar, maar nog niet erg populair. In het midden van de jaren tachtig raakte de markt verzadigd En. wat erger was voor DE, de consu ment ging in verband met de eco nomische recessie op de kleintjes letten en schakelde over op de veel voordeliger eigen merken van de supermarkten De relatief dure Pickwick bleef links liggen. Het marktaandeel van Pickwick thee daalde scherp tot onder de 60 pro cent. DE lanceerde als tegenzet theeën met een smaakje. Dat werd een enorme oppepper voor de thee-in dustrie. De consument bleek zich nu wel te willen te laven aan ker senthee, aardbeienthee en nog een handvol andere smaken. „Het aan deel van deze soorten is in enkele jaren gestegen van 1 naar 15 pro cent van de totale theemarkt." Een tweede ontwikkeling kwam er vlot achteraan. Inhakend op de in dividualisering in de maatschap pij begon de 'tea for one' aan zijn opmars. Het aandeel 'tea for one' is in enkele jaren gestegen van 2 naar 9 procent. De thee-met-een- smaakje en thee-voor-één hebben Douwe Egberts geen windeieren gelegd. Het marktaandeel van Pic kwick kreeg de stijgende lijn weer te pakken. Het marktaandeel is nu gestegen tot boven de 70 procent, hoger dan ooit. De theefabriek in Joure maakt nu veertig miljoen theezakjes per week. Daarvan zijn ongeveer vier miljoen zakjes vruchtenthee. DE heeft inmiddels de opvolger van de vruchtenthee op de markt gebracht: ..Impressions Dat is een zwarte thee. gecombineerd met specerijen, kruiden en vruch tenaroma's. „De smaak is moeilijk concreet te maken, 't Gaat om een impressie. Vandaar ook de naam", 'aldus Rijkenberg. Douwe Wijbrands Vis is gezond, smakelijk en lichtverteerbaar. Er is veel keus en vis kan op veel ver schillende manieren worden bereid. Vaak houden we het op een gebakken visje, vroeger werd vis veel gestoofd gegeten en later raakte ook het poche ren als bereidingswijze in zwang Stomen is iets van de laatste tijd. Maar vis hoeft niet altijd warm te worden gegeten. Koud of liever op kamertempe ratuur kan een visgerecht heel goed smaken, met name op een mooie warme dag. Het gerecht kan de dag tevoren worden klaargemaakt, zodat we niet te lang in de keuken behoeven te staan. Heel geschikt dus voor een zondagse lunch. Met zo'n zonnige periode achter de rug krijg je er zin in om er op uit te trekken. Met een vissalade op basis van een koud vispotje kun je een picnic opluisteren. Dat vispotje kan ook dienen als tussen gerecht bij een etentje of als voorgerecht en het kan bij een lichte lunch zelfs hoofd gerecht zijn. De bereiding is de eenvoud zelve. GEVARIEERD VISHAPJE IN GELEI Ingrediënten: 200 gram ge rookte forelfilet. 200 gram Noorse garnalen, 200 gram ge rookte heilbotfilet, 4 wijtingfi lets, 2 dl visbouillon, 2 dl slag room, 2 eetlepels gelatinepoe- der (ca 25 gram), peper en zout. Verder een half kropje frisée en voor de dressing: 2 eetlepels zachte olijfolie. 1 theelepel no tenolie. 1 eetlepel witte wijna zijn. 1 theelepel witte basterd suiker. 2 theelepels grove mos terd, een halve theelepel zout en een snufje peper. Voor de tartaarsaus: 3 eetlepels mayo naise, een eetlepel fijngehakte augurk, een halve eetlepel fijn gehakte kappertjes en wat fijn gesneden peterselie. Tenslotte platvisgraten voor de visbouil lon en twee eetlepels pijnpitten voor de salade. bEREIDING: Voor de visbouil lon zetten we de graten en de koppen van de twee wijtingen waarvan we de filets hebben af genomen met de graten van twee of drie platvissen (vragen aan de vishandelaar) op met zoveel water plus een halve fles witte wijn dat de graten net on der staan. Voeg een grote ui, Hij kost gemiddeld zo'n 150 tot 175 gulden per ons. Stinkt een uur in de wind (vinden de meesten, maar de echte kenners adoreren de geur) en oogt als een verschrompelde zwarte aardappel. 'Culi's' en andere fijnproevers beschouwen hem als een van de ultieme delicatessen. De truffel, de duurste zwam ter wereld. een grof gesneden prei. een tak je tijm, wat geplette peperkor rels en een in stukken gesne den winterwortel toe. Laat de bouillon twintig minuten heel zachtjes trekken, schep de schuim regelmatig af en zeef na 20 minuten de bouillon door .keukenpapier of een schone doek. Pocheer m deze bouillon de vier wijtingfilets gedurende acht minuten en haal de filets dan voorizchtig uit de bouillon. Laat de bouillon nu verder in koken tot er nog 2 dl over is. Wel de gelatinepoeder in wat koud water gedurende een half uur. Voeg de slagroom toe aan de bouillon en maak het meng sel weer warm. Roer de gewel de gelatine erdoor en laat het mengsel vooral niet meer ko ken, maar langzaam afkoelen. Neem 4 souffiébakjes met eer inhoud van ca 2 dl en spoel die om met koud water. Doe een klein beetje notenolie in een pannetje en maak dat warm Roer de garnalen gedurende een minuut door de hete olie en laat ze uitlekken op keukenpa pier. Schik nu de garnalen op de bodem van de soufflépotjes en leg er de visfilets bovenop. Verdeel de vis, om en om wat wijting, forel en heilbot- Schenk het gelatinemengsel over de vis tot de potjes vol zijn en zet ze dan afgedekt met folie in de koelkast om op te stijven. Was de frisée en vermeng de in grediënten voor de dressing. Haal de sla door de dressing en schik die op vier bordjes. Ver meng de mayonaise met de au gurk. kappertjes en peterselie. Zet de soufflépotjes even in warm water zodat de inhoud gemakkelijk lost en stort ze dan op de bordjes met de fri- séesla. Schenk op ieder visto rentje een schepje tartaarsaus. Rooster in een paar minuten de pijnpitten lichtbruin en knap perig en strooi die over de sla. Rien van Reems Praten over truffel is vooral pra ten over de zeldzaamheid, de exorbitante prijs en de bijzondere manier waarop deze zwam opge spoord wordt. Met varkens, of met afgerichte honden. Maar wat je vervolgens allemaal met truffel kunt doen. en vooral op welke ma nier, dat blijft vaak achterwege. Toegegeven, de prijs van truffel geeft alle aanleiding om er een my the van te maken. Mythen dragen bij tot gastronomische prijzen. Als we daar even aan voorbij gaan, blijft er een zwarte knol over. die in wezen een paddestoel is en die on der de grond groeit. Wat doe je daar dan mee? ..Als je truffel op de kaart zet, zul je ook royaal truffel moeten serve ren", is de stelling van John Halve maan, die in Buitenveldert zijn in middels alweer befaamde restau-> rant Halvemaan heeft. „Truffel is zo'n bijzondere zwam. datje een re ceptuur moet zoeken waarin die zelfde truffel niet ondersneeuwt. Het is absoluut overbodig om truf fel te combineren met andere ex clusieve ingrediënten. De verras sing is juist des te groter, als je de truffel combineert met wat neutra lere smaakdragers, zoals ei. aard- 'Culi's' en andere fijnproevers beschouwen hem als een van de ultieme delicatessen. De truffel, de duurste zwam ter wereld. foto Rudolph Bakker appel, rijst, of pasta. Ik heb zelf in mijn vroegere enthousiasme nog wel eens truffelijs gemaakt, maar dat beschouw ik nu'eerlijk gezegd toch als een jeugdzonde. Maar wie nooit iets probeert, zal ook nooit een eigen creatie kunnen maken." Wina Born: „De smaak van truffel is nergens mee te vergelijken. Het is een bijzondere, aardse, wat rinse smaak". Hoe de smaak het best tot zijn recht komt. vertelt Halve maan. „De witte truffel, die spora disch wordt aangeboden, leent zich bij uitstek, dun geschaafd, om rauw gegeten te worden. Maar de zwarte truffel krijgt zijn volle smaak pas echt los als-ie gekookt wordt." Halvemaan: „Ik werk het liefst met verse truffel. Zelfs als je die met een blender maalt, blijven ze een stevige textuur houden. Koop je ze in blik. dan is er al veel van verloren. Het beste alternatief voor verse truffel is de diepvriesva riant, Om de verse truffel te bewa ren leg ik ze zelf ook in de diep vries". Over de gaartijd van truffel zegt Halvemaan: ..Koken is geen exac te wetenschap De kooktijd is sterk afhankelijk van de truffel zelf. Ik prik erin, net als in een aardappel, om te weten of-ie gaar genoeg is." te mogen noemen, moetje aan een aantal pittige voorwaarden vol doen. In grote lijnen komt het hier op neer: wie wal meedoen, moet aan gewasbeschermingsregistra tie doen: bestrijdt ziekten en pla gen in beginsel biologisch; moet chemische grondontsmetting ach terwege laten: werkt indien moge lijk met een gesloten teeltsysteem (waardoor geen meststoffen meer uitspoelen), en gaat een meststof- fenboekhouding bijhouden. Men is niet verplicht om mee te doen, maar wie volhardt in de tra ditionele aanpak, valt volgens Mennie Gerritsen op den duur af. Uit de eerste reacties is echter ge bleken dat de tuinders enthousiast inhaken op de actie omdat het niet alleen 'modern en verstandig' is, aldus de projectcoördinator, 'maar ook economisch'. Aanzet Het is de bedoeling het gehele Ne derlandse assortiment onder het predikaat 'Milieubewust Geteeld' te krijgen. Het CBT heeft speciaal gekozen voor de term 'milieube wust' in plaats van 'milieuvriende lijk'. Mennie Gerritsen: „Ofschoon we al een heel eind zijn, willen wij het produkt nog niet milieuvrien delijk noemen". Behalve milieubewust geteelde produkten, komen op sommige veilingen ook ecologisch gekweek te groenten voor de klok. Onder de alternatieve bedrijven zijn inmid dels heel goede professionele on dernemers te vinden die ecolo gisch geteelde groenten apart vei len. Het wordt niet uitgesloten dat straks de grote aanvoer van mi lieubewust geteelde produkten de biologisch geproduceerde groen ten beconcurreert. Veilingvoorzitter. CBT-bestuurs- lid en witlofteler Siemen Ruiter heeft een uitgesproken mening over het veilen van ecologische produkten enerzijds en anderzijds de miliebewust geteelde groenten die worden aangevoerd. ..Persoon lijk verkies ik de milieubewuste teelt", zegt hij, „want wil je als tuinder overleven, dan kun je je geen missers met de kwaliteit per mitteren. Je moet bij een plotselin ge plaag wel eens ingrijpen. Als dat kan binnen de strenge regels van de milieubewuste teelt, dan ben ik daar voor. Ecologische teelt gaat mij persoonlijk iets te ver en als te ler loopje daarmee grotere risico's. Daarom komen sommige ecologi sche teelten, zoals die van ijsbergs la, niet van de grond. Vandaar dat wij wel ruimte bieden aan ecologi sche telers die met kwaliteitspro- dukten komen, maar in ons beleid is de milieubewuste teelt een speerpunt". Bij het geven van garanties beho ren ook controle en sancties. Rui ter: „Wij denken aan een systeem, waarin wij zelf het hele traject van veld tot veiling steekproefsgewijs controleren aan de hand van een soort wetboek. Op dat geheel zou extern, onafhankelijk toezicht moeten komen. Die organisatie moet tegen ons kunnen zeggen: hé, hoe controleer jij dat? Laat mij de boeken eens even inzien. Wij moe ten als veiling sancties kunnen in stellen tegen overtredingen. Want wie in het blok 'Milieubewust ge teeld' wal komen, moet zijn handte kening onder een contract zetten. De expertisekosten komen voor rekening van de betreffende teler en als een partij groenten uit het buitenland moet worden terugge haald, betaalt hij ook die kosten". Fruit Niet alleen voor milieubewust ge kweekte groenten, maar ook voor de met milieuzorg omgeven teelt van appelen en peren is een predi kaat gekomen. Hieraan doen fruit telers mee die met een minimum aan chemische gewasbescher mingsmiddelen en vooral met be hulp van natuurlijke vijanden, ziekten en plagen in de boomgaard bestrijden. Het streven naar dit evenwicht heet geïntegreerde teelt. Om verwarring te voorko men zullen deze produkten straks ook het vlindervignet krijgen. Pieter Harcksen Voor fijnproevers, snobs, smulpapen en visliefheb- bers is er groot nieuws: de kei zersbaars is in Nederland ver krijgbaar. IJmuiden heeft de primeur, dank zij importeur Mercuur en restaurant Augusta. De vis is 'nieuw' omdat het beest nu pas op ruime schaal op de markt komt. Aantrekkelijk ziet de vis er niet uit. De Hoploste- thus Atlanticus is een ruim vijf tig centimeter lange, roodkleu rige vis met grote ogen en bek en een gewicht tot drie pond. Op de Canarische Eilanden en Madei ra staat de vis al langer op het menu. maar dat komt doordat die vissers gewend zijn om zeer diep te vissen (tussen de 600 en 1000 meter). Omdat er steeds vraag is naar nieuwe vis, brengen vissers meer nieuwe soorten aan land. Daar komt nog bij de perfecte smaak van de Hoplostethus, let terlijk vertaalt zaagbuikvis, maar door de Belgen op de markt gebracht als keizers baars. In Frankrijk, Zwitserland en België zijn de gastronomen sinds enkele maanden in ver voering over de fijne smaak, die vergelijkbaar is met zeewolf en zeeduivel. Frans van den Berg Uiterlijk, houdbaarheid en betrouwbaarheid golden lang als de belangrijkste kwaliteitskenmerken van Nederlandse groenten en fruit. De voedingstuinbouw stelt echter steeds hogere eisen en komt dezer dagen met een nieuw kwaliteitskenmerk. Dank zij een beleidscampagne van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT) onder tuinders en de enthousiaste inbreng van telersorganisaties en veilingen, zal het overgrote deel van de belangrijkste produkten nu voor de veilingklok komen met het nieuwe kwaliteitskenmerk 'Milieubewust geteeld'. Ir. Mennie Gerritsen, hoofd van de afdeling Produktbewaking van het CBT en coördinatrice van de projectgroep, verwacht dat tachtig a negentig procent van de aanvoer van tomaten, paprika en komkommers in aanmerking komt voor deze kwalificatie. Het is de bedoeling dat ook voor de teelt van andere kasgroenten en voor de vollegrondstuïnbouw normen wor den gesteld op grond waarvan men het vignet met het vlindersymbool kan verwerven. De tuinbouw werkt aan zijn groene imago. Tuinderbouworganisaties traden in contact met kritische consumentengroeperingen en mo menteel is er sprake van regelma tig overleg tussen veilingbestuur ders en milieubeschermers. De biologische gewasbescherming is zover doorgedrongen dat men het nu aandurft op de groenteverpak kingen een milieuvignet te plak ken. Om je een milieubewuste tuinder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 33