iAN I President Azerbaidzjan afgezet SPRINT PHOTO Lugubere vondst Brielse Meer Thuis na twee jaar lopen Major en Bush willen Saddam op de knieën VN vraagt Nederland officieel om troepen Joegoslavië-missie I Geeft u om de toekomst? Ontvoerde Belgische jongen vrij Aanval op Armeense dorpen in Nagorno-Karabach Inlijsten doe je bij Lijst-in reportage sport 21 Vm 27 Datzal me'n feest Later regen SIWf Geleidelijk toenemende bewolking, 's middags gevolgd door regen. Tot j krachtig toenemende zuidelijke wind. Middagtemperatuur 13 graden. 235e jaargang no. 57 Zaterdag 7 maart 1992 Vlissingen, Wolstraat 78 SS^: Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 3innenkort Scheldeplein Vlissingen POPPEN- BERENBEURS tevens autominiaturen zondag 8 maart DE PRINS VAN ORANJE Nieuwstraat 12, Goes van 10.30-16.30 uur. Steun dan het Wereld Natuur Fonds door u als donateur of Ranger aan te melden. Bel 06-300 200 of stuur vandaag nog de bon in! I O Ik word donateur en ontvang l lx per jaar het blad Panda (jaar- donatie f.30,-of meer). O Ik word Ranger (8-16 jr.) en ontvang 1 lx per jaar het jeugdblad TamTam (jaardonatie f. 24,-). t Ja, ik geel om de toekomst en sluit me aan bij 350.000 WNF- I I donarehrs en Rangers! |i I I L I Deze advertentie is het WNF aangeboden door Visa Card Services. Voorl./Naam: Adres: Postcode: Geboortedatum Plaa Ik betaal na ontvangst van de acceptgirokaart. I De/e bon op een briet-/.mj.iclitk.i.ir[ of in een envelop Muren aan: Wereld N'au Honds. Antwoordnummer 4, ,V?00 VB ZF.IST. (Postzegel mag. hoeft niet) Schoolverlaters opgelet Imposant aanbod van Heerema heerema Zie pagina 30 Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 van onze medewerker Reinoud van der Heijden MOSKOU - Azerbaidzjaanse troepen hebben vrijdagavond de aanval geopend op de Ar meense dorpen Askeran en Na- Van onze correspondent BRUSSEL - De ontvoerde Bel gische jongen Anthony De Clerck is vrijdagavond laat vrijgelaten. De Rijkswacht in Brussel en de familie van de jongen hebben dat bevestigd. De jongen werd om even voor half elf door zijn ontvoerders in de omgeving van Antwerpen vrijgelaten. Daarna klopte hij bij een woning aan om te bellen. Verdere details over de vrijla ting ontbraken bij het ter perse gaan van deze editie nog. Zo is het onduidelijk of er losgeld be- Jaald is. Üeelf-jarige kleinzoon van de rij ke Vlaamse grondlegger van het textielconcern Beaulieu werd vier en een halve week geleden op het domein van zijn ouders in Belsele ontvoerd door drie Franssprekende mannen. Zoekacties in Nederland en Bel gië leverden niets op. Behalve ien cassettebandje met korte boodschappen vernamen de ou ders de afgelopen weken niets van hun kind. Vorige week mislukte de over dracht van 15 miljoen gulden losgeld in de buurt van Eindho- chitsjevanik in de enclave Na gorno-Karabach. De president van Azerbaidzjan, Ajaz Moeta- libov, werd vrijdagmiddag tot aftreden gedwongen door natio nalistische parlementariërs die hem een zwakke houding ver weten. Eerder deze week trok het voor malige Sovjet-leger zich terug uit Nagorno-Karabach. In Aske ran leidde de bestorming tot straatgevechten, melden de persbureaus Interfax en Itar- Tass, die zich baseerden op Ar meense bronnen. Er wonen 15.000 Armeniërs in Askeran. Sinds donderdag eisten tiendui zend demonstranten in de Azer baidzjaanse hoofdstad Bakoe het aftreden van Ajaz Moetali- bov. Zij wilden een landelijke mobilisatie om de Azerbaidz jaanse slachtoffers te wreken van de slachtpartij die Armeen se troepen vorige week woens dag aanrichten in het Karabaeh- se dorp Chodzjali. Daarbij kwa men minstens honderd Azer- baidzjanen om het leven. Moetalibov weigerde aanvanke lijk als 'zondebok' af te treden. In de loop van vrijdagmiddag werd echter duidelijk dat de ge matigde president niet langer over politieke steun beschikte. Drie verbrande lichamen langs oever Moetalibov sprak zich donder dag in een interview met Kom- somolskaja Pravda uit voor een vreedzame oplossing van het Karabach-conflict: „Onder ge weervuur zaaien en oogsten de boeren niet". Misleid In zijn ontslagrede gaf Moetali bov toe fouten gemaakt te heb ben en wees op misleidende in formatie van zijn presidentiële apparaat. Zijn fianctie zal tijde lijk door parlementsvoorzitter Mamedov worden waargeno men. De 53-jarige Moetalibov werd in september 1991 tot pre sident gekozen. Vanaf januari 1990 was hij eerste partijsecreta ris in de republiek, maar kort na de staatsgreep in augustus vorig jaar legde hij deze functie neer. Er waren de afgelopen maanden regelmatig demonstraties in Ba koe. waarbij het aftreden van de ze 'bekeerde' communist werd geëist. Het conflict in Nagorno-Kara bach duurt al meer dan vier jaar en kostte naar schatting 2.000 mensen het leven. De provincie op Azerbajdzjaans grondgebied kwam in 1923 onder het bewind van Bakoe. Driekwart van de in woners zijn van Armeense af komst. Afgelopen maandag be val GOS-opperbevelhebber Sja- posjnikov de terugtrekking van de neutrale legereenheden. Het voormalige Sovjet-leger werd door beide republieken ervan beschuldigd partijdig te zijn. Pogingen van Iran en Kazach- stan om te komen tot een staakt-het-vuren, mislukten de ze week. De eeuwenoude strijd tussen de christelijke Armeniërs en de islamitische Azerbaidzja- nen lijkt nog ver van een ontkno ping verwijderd. BRIELLE - Rechercheurs in de rietkraag bezig met het onderzoek na de vondst van drie lichamen langs het Brielse Meer. foto Paul Stolk/ANP OOSTVOORNE (GPD) - Langs de noordwestelijke oever van het Brielse Meer zijn gistermorgen drie lijken gevonden. De stoffelijke overschotten, die werden aangetroffen onder een boom in het riet, waren door verbranding onherkenbaar ver minkt. Pas laat in de middag kon worden vastgesteld dat het om drie mannen gaat. De lijken werden rond elf uur gevonden door een toezichthouder van het recreatieschap Voome-Putten. Hij werd gealarmeerd door rook, waarvan hij dacht dat die afkomstig was van bran dend riet. Bij een nader onderzoek stuitte hij in het drassige ter rein op de verminkte, nog rokende lichamen, waarna hij onmid dellijk de politie inschakelde. De politie sluit niet uit dat de lichamen overgoten zijn met een brandbare vloeistof, die daarna in brand is gestoken. Daar de toezichthouder nog rook bespeurde, moet de verbranding korte tijd voor de ontdekking van de lijken hebben plaatsgevonden. Politievoorlichter W. de Rooij houdt het erop dat de lijken tussen één en zes uur voor ontdekking in brand zijn gestoken. Hij sluit niet uit met een afrekening in de onderwereld te maken te heb- slot zie pagina 3 kolom 5 In tapijt gerold lijk in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft een re chercheteam van zestien man geformeerd om de doodsoor zaak te achterhalen van de 24- jarige S.M. uit Rotterdam. Diens stoffelijk overschot werd vrijdagochtend in een opgerold vloerkleed aangetroffen in de Anna Paulownastraat. Vandaag wordt sectie op het stoffelijk overschot verricht. Het vertoont volgens de politie sporen van geweld. Advertentie foto E PA LE TOURNEUR - Mimine, een vier jaar oude kater steekt zijn tong uit naar de fotograaf terwijl hij genoegelijk in de armen van zijn baasje Bertrand hangt. Mimine vond zijn kosthuis terug na een reis van 400 kilometer die hem twee jaar kostte. Het beestje was van Tourcoing in Noord- Frankrijk naar Le Tourneur in Normandië gelopen nadat hij na een vakantie was achtergeble ven in het noorden. LONDEN (REUTER) - De Britse premier John Major en presi dent George Bush van de Ver enigde Staten zijn het er vrijdag over eens geworden dat Irak ge dwongen moet worden te vol doen aan de VN-resoluties over vernietiging van wapentuig. Een Britse functionaris zei dat Bush en Major, die tijdens hun 25 minuten durend telefoonge sprek ook Libië, Joegoslavië en de GATT-onderhandelingen ter sprake brachten, „eenstemmig zijn in hun visie" dat de Iraakse president Saddam Hussayn moet voldoen aan de VN-resolu ties. De twee „herbevestigden dat zij alles zullen doen wat no dig is om gehoorzaamheid af te dwingen". Baghdad en de Verenigde Naties liggen overhoop over de uitvoe ring van resolutie 687, de over eenkomst over een staakt-het- vuren in de Golfoorlog, waarin geëist wordt dat Irak zijn nu cleaire, chemische en ballisti sche bewapening vernietigd, als mede apparatuur waarmee in de toekomst dergelijke wapens zouden kunnen worden ge maakt. De woordvoerder voegde daar aan toe dat beide leiders be nieuwd zijn wat de Iraakse vice- premier Tareq Aziz volgende week te melden heeft in zijn ont moeting met de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Dat zou ook een gelegenheid zijn waarop „de internationale ge meenschap er bij Irak op kan aandringen toe te geven". De zegsman wilde niet bevesti gen of Bush en Major gesproken hebben over militaire acties te gen Irak, maar beide landen hebben wel geweigerd een mili taire aanval uit te sluiten. „Wij moeten samen overwegen, zoals wij al eerder met succes hebben gedaan, wat nodig is om de druk effectief te maken en wij hebben een militaire aanval niet uitge sloten". zo zei minister van bui tenlandse zaken Douglas Hurd donderdag in een laatste waar schuwing aan het adres van Sad dam Husayn. Lange Vorststraat 9 - Goes. tel. 01100-50703 Het rommelt in de polders rond Rilland. Vreedzame boeren verande ren in Razende Rooiers, landbouwers zitten het zaadbedrijf Vander- Have dwars met schadeclaims en bezwaarschriften. Over het belang en het gevaar van gewasveredeling. Verder in de bijlage Reportage: Piet Brakman persoonlijk: we zijn een stelletje bouwvakkers, we maken overal een profiel van Een monument voor drooglegger Del Cajnpo De joodse jongen Salomon Perel werd Joseph Perjell. lid van de Hitlerjugend Professor Dijkhuis zingt het platteland een lofzang Stierevechten blijft ondanks de Ley Taurina een bloe dig spel. Jan Poortvliet maakt vanavond zijn rentree in het eerste elftal van VCV Zeeland. Trainer Bert Pentury deed een beroep op de 36 -jarige Eindhovenaar, die eerder dit seizoen uit de hoofdmacht ivas verbannen. „Ik ben er trots op. dat ik mezelf op een sportieve manier weer in de kijker heb ge speeldl. Ik sta tegen Go Ahead Eagles inde basis, omdatik in het tweede goed heb gepresteerd en niet omdat ik toevallig Jan Poortvliet heet", zegt Poortvliet. O (Advertentie) GROOTSCHEEPS WMELPLEZ/EP DEN HAAG (ANP) - VN-secreta- ris-generaal Boutros Ghali heeft Nederland officieel ver zocht deel te nemen aan de VN- beschermingsmacht (UNPRO- F0R) voor Joegoslavië. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken vrijdag meege deeld. De Tweede Kamer zal naar verwachting volgende week over het officiële verzoek de VN praten. kabinet heeft vorige week in al besloten positief te reageren en 277 man verbin dingspersoneel, enkele mare chaussees en een viertal militai re waarnemers ter beschikking te stellen. Het verbindingsperso neel zal in principe na een half jaar worden afgelost; de waarne mers blijven een jaar. Het ministerie van defensie is donderdag begonnen met de werving van dienstplichtigen uit de 101. Verbindingsgroep. De kern van de uit te zenden dienst plichtigen wordt gevormd door het 108. Verbindingsbataljon uit Garderen. Begin volgende week vertrekt een Nederlandse voor bereidingsmissie van tien tot 14 beroepsmilitairen naar Saraje vo, de hoofdstad van Bosnie- Herzegovina waar het UNPRO- FOR-hoofdkwartier zetelt. Vol gens het ministerie van defensie zal het overige personeel in april naar Joegoslavië gaan. De dienstplichtigen die zich vrij willig aanmelden bij hun com pagnonscommandant, wordt gevraagd een „voorlopige be reidwilligheidsverklaring" te te kenen. Dan vindt een eerste se lectie plaats. Na de voorlopige indeling krijgen de vrijwilligers uitgebreide voorlichting, waar na ze zich alsnog kunnen terug trekken. i Advertentie) Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1