PZC bissers moeten zelf controleren Molen Grijpskerke krijgt geen restauratiesubsidie tivo bepleit forse 'angstbeperking :oor de Noordzee )M gaat niet over ot strafvervolging an wachtmeester Kerngezonde schrikkelbaby Automobilisten in carnavalsnacht bijna alcoholvrij lutomobilist gedood •ij aanrijding Hulst Beeld van visserij moet gecorrigeerd Inspraak burgers nodig bij verlenen milieuvergunningen Hemel oorstel Langstraat valt slecht op vergadering Ons Belang i onze verslaggever T ESKENS - Voorzitter I). igstraat van het Produkt- ap voor Vis en Visprodukten dat de Nederlandse vissers er eigen verantwoordelijk- d krijgen en nenien in de con- 'le van de visquota. Langs- at denkt dat daarmee de ille- e vishandel voor een groot "•1 kan worden voorkomen, zo hij zaterdag tijdens de jaar tje bijeenkomst van Visserij- eniging Qns Belang Bres- te. pzetten van een dergelijk controlesysteem zal niet makke lijk worden - want wie geeft nu z'n eigen broer, zwager of zoon aan in verband met malafide praktijken - maar waarom kan er in andere sectoren wèl worden gewerkt met een bepaalde mate van zelfcontrole en in de visserij niet. Gaan we dan zo onvolwas sen met elkaar om", vroeg Langstraat zich af. Zijn idee vond weinig gehoor bij de aanwezige vissers in hotel restaurant Scaldis. De Urker voorzitter K. Kramer van de Fe deratie van Visserij verenigingen maakte duidelijk weinig ver- ei onze verslaggeefster f LVERSUM - Het Rijks Insti- jt voor Visserij Onderzoek ivo) pleit in zijn binnenkort verschijnen jaarverslag voor juwe drastische visvangstbe- ;kende maatregelen om te Arkomen dat de Noordzee <rdt leeggevist. •D. Boddeke van het Rivo zei rjdag voor de Ikon Radio dat J daarbij denkt aan minder Iepen, of hetzelfde aantal met geringer motorvermogen of /mindering van het aantal vis- gen. inleiding voor dit pleidooi jmt de forse daling van het ïital bodemvissen en schelp- Ten in de Noordzee. Boddeke [haalde zijn al vorig jaar be ad gemaakte bevindingen i de oorzaak van de daling: er men minder fosfaten in de ardzee terecht door milieu- atregelen. zoals invoering l fosfaatvrije wasmiddelen en opvangen van fosfaten in Dlzuiveringsiristallaties. visvangsten kunnen met de ft afnemen en terugvallen op niveau van de jaren vijftig. |n er een opbrengst was van anklachten van buren niet bewezen n onze verslaggever i IGELWAARDE - Het open- ar ministerie in Middelburg at niet over tot strafvervol- ig van wachtmeester J.B.J. J. i Vogelwaarde. Twee buren nde Zeeuws-Vlaamse politie- ïctionaris hadden aangifte laan van zware mishande- g, poging tot doodslag en ver ging van eigendom. Igens persofficier mevrouw J. van Gelder heeft justitie els' geen bewijzen gevonden tl deze feiten. Wel achtte het enbaar ministerie de wacht tester schuldig aan 'lichte shandeling en poging tot vei len van de auto' van één van klagers. J. kreeg voor dit ver- jp ten parkette een berisping een voorwaardelijke straf met i proeftijd van twee jaar opge- d door hoofdofficier van justi- mr J. Huijgen. politiefunctionaris was aan- daagd wegens twee vergrij- i. Op 17 juni 1991 zou hij zich ïuldig hebben gemaakt aan shandeling en een poging tot nieling van eigendom van 1 van zijn buren. „Het straf- auto van het Belgische slachtoffer. foto Camile Schelstraete LST - De 69-jarige automobilst J. P. M. Marien uit Antwerpen is erdagmiddag om het leven gekomen nadat hij was betrokken bij i botsing op de kruising Van de Maelsledeweg/Clingeweg/Kool- iat/Grote Kreekweg in Hulst. i slachtoffer kwam vermoedelijk uit de richting Clingeweg en gaf n voorrang aan een auto die uit de Grote Kreekweg kwam en de olstraat wilde inrijden. Een frontale botsing was het gevolg. De i gewonden werden met drie ambulances naar het ziekenhuis ge- cht. De brandweer van Hulst verleende assistentie. Bij aankomst aekenhuis De Honte in Terneuzen bleek de Belgische automobi- te zijn overleden. trouwen te hebben in de oplos sing van het Produktschap. „Dat lukt nooit. Als de Algeme ne Inspectie Dienst met z'n gro te schare ambtenaren het werk al niet aankan, dan kunnen wij het verder ook wel vergeten. Dat wordt slaande ruzie", voorziet Kramer. Alarmerend De bijeenkomst van de Bres- siaander vissers verliep vrij rus tig. Slechts de Ons Belang-voor- zitter P de Baere haalde nog even fel uit naar de alarmerende berichten in de media over een grootscheepse zwarthandel in vis. „Onze markt wordt door de ze criminelen, gladde jongens die geld ruiken, kapot ge maakt", openbaarde J. Buys van de Visfederatie Groothan del en Industrie vorige week. Volgens De Baere gaan dergelij ke uitlatingen te ver. „Iedereen wordt nu over één kam geschoren Het feit dat daardoor wordt gesuggereerd dat ook in Zeeland mafiapraktij- ken zouden plaatsvinden, is klinkklare onzin. Vanaf 1974 tot 1988 heeft het behoorlijk gerom meld in de visserijwereld. Eind jaren tachtig zijn de Zeeuwse vissers een andere weg ingesla gen. We moeten oppassen dat we door de huidige ontwikkelingen niet worden teruggeworpen naar de oude situatie." waar schuwde De Baere. Hij vreest dat de Bressiaander vloot moeilijke tijden tegemoet gaat. Vooral voor de garnalen- vissers wordt zwaar weer ver wacht, gezien de lage prijzen op de markt. „Wat in 1991 is misge gaan in de garnalenvisserij, treft ons dit jaar in nog ergere mate. Het vorige seizoen lagen de prij zen rond deze tijd van het jaar nog ver boven de twintig gulden. Nu mogen we in feite al blij zijn als er vijf of zes gulden de kilo wordt betaald", aldus De Baere. Garnalenberg Deze negatieve ontwikkeling valt te wijten aan een reeks van factoren. Eén van de oorzaken is volgens de verenigingsvoorzit ter de te grote hoeveelheid aan gevoerde garnalen in de noorde lijke havens. De diepvriesvoor- raad zou op dit moment nog zo'n kleine vierduizend ton bedra gen. De Baere „Er is een garna lenberg ontstaan, waardoor de prijzen voorlopig te laag zullen blijven. Geconstateerd kan wor den dat er een verkeerd beleid is gevoerd." Zowel De Baere als federatie voorzitter Kramer hadden zater dag weinig goede woorden over voor de milieubewegingen. „De visserij wordt in de hoek gezet bij de milieu-onvriendelijke be drijven. Ik denk dat realisering van alle plannen die momenteel worden uitgebroed, een doodklap zal betekenen voor de beroepsvissers.verwoordde De Baere de problematiek. Kramer liet er geen misverstand over be staan dat de federatie iedere vorm van milieuheffing zal afwij zen. „We moeten er beducht op zijn dat Jan en alleman ons de 'juiste' visserijmethode door de strot duwt. Als vissers hebben we geen belang bij allerlei over heidsbemoeienis. Het werk wordt er alleen maar moeilijker door." Greenpeace hoeft voorlopig in ieder geval niet te rekenen op een donatie vanuit Breskens. Het verzoek daartoe wordt tot nader order opgeschort. „Deze organisatie begint zo langza merhand meer tegen dan met ons te werken", motiveerde De Baere het besluit. zo'n 400.000 ton Noordzeevis per jaar. Fosfaat is een meststof voor plankton dat als voedsel dient voor vissen en schelpdieren. Vooral de kabeljauw, tong, schol en wijting wordt minder door een geringer aantal jongen en af nemende groeisnelheid. Ook de mosselstand in de kustwateren gaat achteruit, aldus Boddeke. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Van Zijl ziet in het Rivo-onder- zoek te meer aanleiding de ille gale visserij te bestrijden en iets aan de visserijvloot te doen. Zijn CDA-collega Smits, op zich ook voor dit soort maatregelen, toonde zich minder somber over de visstand in de Noordzee. Uit EG-cijfers uit Brussel blijkt vol gens hem dat behalve kabeljauw bijna geen van de vissoorten in de gevarenzone komt. De Stichting Natuur en Milieu is blij met de terugloop van fosfaat in de Noordzee. Dat de visvangst minder wordt, komt echter niet alleen door de vermindering van deze meststof maar is ook te wij ten aan de enorme overbevis- sing, aldus woordvoerster M. Brunting. rechterlijk onderzoek van de rijksrecherche heeft voor deze feiten geen bewijs opgeleverd," aldus Van Gelder. Het bij herha ling omduwen van afrastering- paaltjes door de wachtmeester achtte het openbaar ministerie niet bewezen en bovendien niet strafbaar. Op 23 november escaleerde de ruzie tussen J. en zijn buren. Op die dag zou de wachtmeester zijn buurman J. Post 'naar het leven hebben gestaan'. Post diende een aanklacht in wegens zware mishandeling, poging tot doodslag en een poging tot ver nieling van zijn auto. Het straf rechterlijk onderzoek wees uit dat er 'enkel' sprake was van lichte mishandeling en een trap tegen de auto. „Gezien het feit dat J. bij het in cident van 23 november is opge treden als politieambtenaar (hij had z'n uniform aan), heeft de hoofdofficier deze kwestie voor gelegd aan de districtscomman dant van de rijkspolitie in Zee land. Het is aan de commandant of hij hiervoor een disciplinaire maatregel uitvaardigt of niet", aldus Van Gelder. Michelle Hollestelle met haar zusje Hester, moeder Agnes en vader Arjo Hollestelle. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - Natuurlijk zijn alle pasgeboren kinderen bijzonder, maar Michelle Hollestelle ietsje meer. Alsof ze erop gewacht had, maakte ze zaterdag 29 februari om tien minuten voor half- twee, haar intrede in de wereld. Zeven pond schrikkelbaby, veel zwart haar en kerngezond. „Eigenlijk had ze 9 dagen eerder moeten komen maar ze verkoos kennelijk de schrikkeldag. Mij maakt het niet uit. Als alles maar in orde is." Moeder Agnes Hollestelle uit Heinkenszand, die voor een poliklinische bevalling naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes ging, is praktisch genoeg om een oplossing te vinden voor de verjaardag. Michelle zal net zo vaak als haar zusje Hester, die 2,5 jaar is, haar verjaardag vieren. Een schrikkeldag aan het eind van februari, oorspronkelijk de laatste maand van het jaar, werd in 43 voor Christus door Julius Ceasar ingevoerd. Daarvoor schrikkelde het min of meer wille keurig in maanden. Het aantal dagen van de twaalf maanden lag toen rond de 28 en elk jaar werd er een maand bijgevoegd waarin de duur van het jaar min of meer werd aangepast aan de werkelij ke tijd die de aarde nodig heeft om een volledige baan rond de zon af te werken: 365.2422 dagen. Julius voerde de huidige kalender in, eens in de vier jaar een extra dag. en noemde de maand waarin hij geboren was, quintilis, naar zichzelf: juli. Aanvankelijk ging het niet van een leien dakje. Door ruzie en misverstanden werden de eerste 36 jaar twaalf in plaats van 8 schrikkeldagen ingevoegd. Keizer Augustus trok het euvel recht door de schrikkeldagen een paar jaar over te slaan. Ook hij vond dat hij daarmee wel een pluim had verdiend en gaf de maand sextilis zijn eigen voornaam. Helemaal snor zat het nog steeds niet want er bleef een verschil tussen het aantal dagen in een kalendereeuw en het aantal dagen waarin de zon honderd keer rond de zon draaide In de zestiende eeuw was het verschil opgelopen tot 10 dagen. Paus Gregorius de tiende voerde de oplossing in die een dokter uit Calbrië, Aloysius Lilius, had uitgedacht. Om te beginnen volgde op 4 oktober 1582 meteen 15 oktober 1582. Het verschil werd grotendeeld opgelost door te bepalen dat alleen volle eeuwen die deelbaar zijn door 400 een schrikkeldag zullen krijgen. Zo was 1900 geen schrikkeljaar en zal het jaar 2000 er wel één zijn. Eens in de twee eeuwen vindt er dus een correctie plaats die een volgende aanpassing pas in de verre toekomst noodzakelijk maakt. Gregorius gaf zijn naam niet aan een maand maar wel aan de kalender die we nu nog hanteren. van onze verslaggever GR1JPSKERKE - De molen van Grijpskerke blijft 'vleugellam'. De VValcherse Bouw Unie (WBU) die de wiekendrager wilde res taureren, ziet er geen brood meer in. De rijksoverheid heeft geweigerd subsidie te geven voor het restauratieplan van de bouwonderneming. De finan ciële grond is daarmee onder het project weggeslagen. Dat het subsidieverzoek door het Rijk is afgewezen, is geen grote verrassing. Alleen als een molen in oorspronkelijk staat wordt hersteld, komt er rijks- geld op tafel. De molen moet weer kunnen werken. De WBU was niet van plan zo'n intensieve restauratie uit te voeren. De bouwonderneming wilde de kap en wieken er weer op plaatsen en het opvallende gebouw vervol gens gebruiken als ontvangst ruimte. Dat zou al met al nog 250.000 gulden kosten. De gemeente Mariekerke was wel bereid 20 000 tot 40.000 gul den te subsidiëren Die bijdrage was voor de WBU-directie te laag om het plan toch door te zetten. Een investering van ruim 200.000 in een ontvangstruimte was te gortig. „De besteding van zoveel geld is niet te verantwoor den," liet WBU-directeur P. de Visser zaterdag weten. „We kun nen het niet alleen voor het mooie doen." Een volledige res tauratie van de molen, inclusief het binnenwerk, zat er niet in. „Dat vraagt zoveel subsidie." reageerde De Visser. „Dat is on realistisch." Woning De WBU heeft wat er over is van de molen - alleen de romp - wel opgeknapt. De woning erachter is tot in de molen uitgebreid. „Ik vind het jammer dat het niet is gelukt." merkte De Visser nog op. „Het gaat tenslotte om een monument." W P Staat, bestuurslid van de vereniging De Zeeuwse Molen, betreurde het ook dat de restau ratiepoging is mislukt. Hij hoop te van harte dat er alternatieve wegen worden gevonden Het herstel van de ronde stenen grondzeiler m Grijpskerke is naar zijn mening een aanwinst voor heel Walcheren, waar bijna elk dorp een complete molen heeft. „Walcheren is een schitte rend molenland," stelde Staat. „Vrijwel nergens in Nederland is er zo'n rijk bezit. Alleen nog Grijpskerke en Sint-Laurens. waar ook alleen een molenromp staat, en dan is het helemaal af." Of het ooit zover komt? De Vis ser heeft er een hard hoofd in. Hij kent 'zijn' molen trouwens al leen zonder kap en wieken. De WBU houdt al zeventien jaar kantoor in Grijpskerke. De eer ste eigenaar had in 1801 in elk geval vertrouwen in zijn onder neming. Hij noemde de molen 't Welvaren van Grijpskerke. ZIERIKZEE - Inzet van twee kanten is nodig om het beeld van de visserij, dat in Nederland is ontstaan, te corrigeren. Voorzitter mr G. Nijland, van de Vereniging van Beroeps vissers op de Schelde, constateerde zaterdag tijdens de alge mene ledenvergadering van de vereniging in Zierikzee. dat het een 'zootje' lijkt in de visserij. Dat het anders moet. stond voor hem als een paal boven wa ter. „Vissers moeten beseffen dat ze elkaar nodig hebben om de bedrijftak gezond te houden Een houding van 'ieder voor zich. God voor ons allen' past de visserij niet. We hebben ons juist verenigd om samen sterk te staan. Aan de andere kant zouden we van de overheid wel wat meer tact kunnen ver wachten. De richtlijnen die in EG-verband worden geformu leerd. beginnen bij de vissers als een knellend juk aan te voe len Even knellend als een helm bij een snorfietser Een tact vol en minder autoritair optreden van de AID zou bijdragen tot een minder chaotisch beeld van de visserij". Nijland hield een volle zaal in het Schotse Wapen een toepasselijk spreek woord voor. „Wie wind zaait, zal storm oogsten". D66-fiactievoorzitter: van onze verslaggever TERNEUZEN - Het provincie bestuur moet in het kader van de Euregionale samenwerking meer aandacht besteden aan grensoverschrijdende inspraak van burgers bij het verlenen van milieuvergunningen aan bedrijven. Dat zei D66-fractie- voorzitter mevrouw Jorrits- ma-Van Oosten van provinciale staten zaterdag tijdens de alge mene regiovergadering van de democraten in Terneuzen. Jorritsma benadrukte dat een dergelijke grensoverschrijdende invloed vooral noodzakelijk is om te voorkomen dat Zeeuws- Vlamingen voor onwelkome ver rassingen komen te staan Door de verschillen tussen Belgische en Nederlandse milieueisen kan het in de grensstreek gebeuren, dat een bedrijf op Zeeuws- Vlaams grondgebied een be paalde vergunning kan worden geweigerd, terwijl een zelfde soort bedrijf even over de grens op dit vlak z'n gang mag gaan De Zeeuwse D66-leden bogen zich zaterdag in het subtropisch zwemparadijs Scheldorado met name over de milieuresolulie die tijdens het landelijk partijcon gres op 27 en 28 maart in Breda wordt besproken. De algemene vergadering sprak zich uit tegen de invoering van verhandelbare emissierechten („vervuilings rechten"). Daarnaast toonden de democra ten zich voorstander van een mi- lieuverslaggeving en -jaarreke ning voor de betreffende bedrij- vei) en instellingen. De vergade ring achtte het een slechte zaak als de invoering van een Euro pees structuurfonds voor het mi lieu zou worden gekoppeld aan 'gelden die vrijkomen door om buiging van het Europees land bouwbeleid in de richting van een duurzame vorm van land- bouwproduktie'. Jorritsma stond verder nog even stil bij de perikelen omtrent het Havenschap Vlissingen. „Onder geen beding zullen de dreigende financiële wolken die door de sa nering van het havenschap bo ven de provincie hangen, mogen leiden tot verdere bezuinigingen op de welzijnszorg. Deze sector is al voldoende onder schot ge nomen". aldus Jorritsma. Condole Aardenburg en Maldegem van onze verslaggever AARDENBURG - Jongeren be ginnen meer en meer in te zien dat alcohol en verkeer niet sa mengaan. Dat is de voornaam ste conclusie van de Zeeuwse coördinatrice M. Hemelsoet-de Jaeger van Veilig Verkeer Ne derland (VVN). Bij een preven tieve en repressieve controle actie in de omgeving van Aar denburg en het Belgische Mal degem liepen in de nacht van za terdag op zondag 'slechts' vier van de in totaal 330 aangehou den weggebruikers tegen de lamp. „Het is een veilige carna valsnacht geweest", aldus He- melsoet. De derde VVN-carnavalsactie op rij werd ondersteund door de rijkspolitie West-Zeeuwsch- Vlaanderen. rijkswacht en ge meentepolitie van Maldegem en de werkgroep '25 procent min der verkeersslachtoffers' van Oostburg, Aardenburg en Sluis. Het was de eerste keer dat op de ze schaal werd samengewerkt tussen de Belgische en Neder landse politiekorpsen „De actie is ook bij de Vlaamse camavalvierders bijzonder goed aangeslagen," is de ervaring van de WN-cordinatrice. „Menig een vond dat het absoluut geen kwaad zou kunnen als dit soort initiatieve eveneens regelmatig op Belgisch grondgebied zouden plaatsvinden." De Maldegemse politiemensen hielden aan hun kant van de grens 110 voertuigen tot staan. Geen van de weggebruikers had meer dan de toegestane 0.8 pro mille alcohol genuttigd. Aan Ne derlandse zijde werden 200 au to's naar de berm gedirigeerd. In vier gevallen werd proces ver baal opgemaakt. Eén van hen moest ter plekke z'n rijbewijs in leveren, een ander kwam er af met een transactie en de overige twee kregen een dagvaarding aan hun broek. Promillage Het verschil in verbalisanten aan weerszijde van de slagboom valt volgens een woordvoerder van de rijkspolitiegroep in Oost burg te verklaren doordat in Ne derland de grens voor alcohol in het verkeer drie promille lager ligt dan bij de zuiderburen Hemelsoet spreekt van een ge slaagde actie, ,,'s Middags heb ben we met de WN-bus meege reden in de carnavalsoptocht. In totaal zijn er 880 folders uitge deeld om de feestgangers er op te wijzen dat ze vervoer moesten regelen als ze van plan waren flink aan de boemel te gaan. Ge durende de dag en nacht (tot vier uur 's ochtends) hebben we 63 enquetes en 75 vrijwillige blaastests afgenomen met een ademanalyse-apparaat. De be doeling hiervan was dat de men sen konden kijken of ze niet te veel hadden gedronken om nog achter het stuur te mogen krui pen. We kregen veel groepen van vier personen binnen, van wie er drie^em duidelijk om hadden en de enige nuchtere van het stel trots met de sleutelbos rammel de. Ik ben ervan overtuigd dat het de goede kant opgaat met de verkeersmentaliteit. De molen 't Welvaren van Grijpskerke zal in deze staat blijven. foto Oscar van Beest Het Leven, maar vooral ook wat daarna komt. houdt Le- roy van zes momenteel druk bezig Constant bestookt hij zijn ouders met vragen of het erg donker is, als je bent begra ven, of je dan nooit meer iets kan zien en natuurlijk hoe alles in zijn werk gaat. Zijn ouders legden hem uit dat. als je lichaam wordt be gravenje dat kunt opvat ten alsof het om een oude jas gaat en de persoon zelf naar de hemel gaat. Leroy vond dat toch een beetje raar:„Ga je dan naar de hemel in je blootje? Is ie dereen daar dan in z'n blootje?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 17