rolt grote jeugdbende op Maij verzwijgt gebreken van walradarketen Aantal binnendijken wordt als tweede waterkering geschrapt Oorbel voor Nellie 34 Oostburg tegen hoger veertarief Zws-Vlamingen Krokusvakantie wordt zeer druk Fouten bij sluiting broodjeszaak Hulst T^pst Puber Middelburgs korps slaat slag: 55 aanhoudingen Auto-Lease Walcheren B.V. PZC zeeland VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel gemeentepolitie heeft omvangrijke jeugdbende In vijf weken tijd zijn 55 verdachten, variërend in van tien tot 39 jaar, aan gehouden. De bende hield zich met diefstallen, auto-in braken, berovingen met ge weld, vernielingen en baldadig heid. jn totaal pleegden de jongeren 106 misdrijven. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De opbrengst van de buit - naar schatting ook enkele tiendui zenden guldens - verdween gro tendeels in gokautomaten. De bende opereerde in heel Zeeland en delen van België. Het afgelopen half jaar nam de overlast door jongeren in de wijk Dauwendaele schrikbarende vormen aan. De politie kwam de bende op het spoor toen in de cember vorig jaar twee bendele den op heterdaad werden be trapt bij een inbraak in een gara gebox. Uit verhoor kwam naar voren dat veel meer jongeren misdrijven op hun kerfstok had den. De politie formeerde een spe ciaal projectteam van acht man, bestaande uit mensen van de re cherche, de surveillancedienst en de rayondienst. Minderjarigen I Het onderzoek naar de bende be gon op 20 januari van dit jaar. Door gebrek aan voldoende per soneel werden steeds drie man opgepakt voor verhoor. Zij wer den gemiddeld twee dagen vast gehouden op het politiebureau. De laatste verdachte zat donder dagmiddag nog vast. Zes van hen. onder wie twee minderjari gen uit Middelburg, werden aan justitie voorgeleid. De 27-jarige J. L. de W. werd tien dagen in •verzekerde bewaring gesteld. Vijf verdachten, onder wie E. S. 128) en A. A. W. (21). beiden uit Middelburg, en de Vlissinger E. A. H. (19) werden wegens cel lentekort onder voorwaarden voorlopig in vrijheid gesteld. Tien verdachten werden ge hoord voor heling, variërend van een doos cassettebandjes tot grote hoeveelheden autoradio- casse tterecorders De politie verwacht dat een fiks aantal bendeleden zich voor de kinderrechter of de politierech ter zal moeten verantwoorden. Uit onderzoek is gebleken dat de misdrijven niet alleen in de wijk Dauwendaele werden gepleegd hoewel negentig procent van de verdachten daar woont. De ben de opereerde ook in andere Mid delburgse wijken en in het cen trum. De jongeren waren verdei actief op Noord- en Zuid-Beve land, het hele eiland Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen en zelfs ir België. Strooptocht De bende in Dauwendaele is ont staan uit drie verschillende klei nere groepen, die zich aanvanke lijk op drie verschillende loca ties in de wijk ophielden. „Wc moesten", aldus wijkagent K van de Beek, „bijna dagelijki naar de wijk toe om in te grijper en ze uit elkaar te jagen." De jongeren kwamen na school tijd bij elkaar op een school pleintje aan de Roozenburglaan Van daaruit gingen ze op stroop tocht. „Wat voor hun voeten kwam werd meegenomen, zoals wasgoed. Of ze verschaften zich toegang tot schuurtjes. Alles wat ze tegenkwamen werd ver nield. Je kon niet spreken van een georganiseerde criminele bende. Men pakte wat men pak ken kon. Er werden bijvoorbeeld dozen wijn gestolen, waarvan de flessen werden leeggedronken", aldus R. Vermaire van de sur veillancedienst. Tot de buit be hoorden onder meer siervelgen met banden, fietsen, bromfiet sen, snorfietsen, radio's, gereed schap. kleding, hobby-materiaal en hengelsportartikelen. De jongeren gingen niet doelge richt en in vaste groepjes op pad. „Ze gingen in zeer wisselende sa menstelling te werk, qua leeftijd en wat betreft jongens en meis jes", deelde rechercheur en teamleider J. de Feijter mee. „Soms gingen ze met twee man, maar soms ook wel met vijftien man." Een aantal oudere leden ging welbewust het inbreker spad op. Zij roofden op bestel ling. Verveling Alleen al in Middelburg werden in zes maanden tijd 21 auto-in braken gepleegd. In Vlissingen kraakte de bende 18 auto's. Bij bedrijven in de Walcherse regio werd 19 maal ingebroken. Zes keer werd iemand met geweld beroofd. „Of iemand werd mis handeld, gewoon omdat men het die dag een saaie dag vond", ver telde Van de Beek. Als motief voor de reeks misdrij ven gaven de verdachten verve ling op en een dwangmatige be hoefte aan gokken. „Een aantal is bovendien stevig aan de soft drugs." Tijdens het onderzoek bleek ook dat de hoeveelheid gepleegde misdrijven vele malen groter was dan de opgeloste 106 straf- slot zie pagina 10 kolom 5 van onze verslaggever GOES - Uiteindelijk moest ook Nellie 34 er aan geloven. Of ze het leuk vond of niet, ook voor haar was er geen ontko men aan; aan de Man met de Tang. Als laatste Zeeuwse koe werd Nellie donderdag van oormerken voorzien. En dat moest, tijdens een veeteelt- en tuinbouwmanifestatie in de Goese Zeelandhallen, worden gevierd. Dus dreef voorzitter H. Davelaar van de Gezond heidsdienst voor Dieren in West- en Midden-Nederland breed glimlachend doch be kwaam de pen door Nellie's glanzende oren. En Nellie zelf? Zij gedroeg zich zoals het een grote meid betaamt: geen kik. Alle ruim 42.000 Zeeuwse run deren dragen nu zo'n nummer plaat in hun oor. Daarnaast werden 25.000 kalveren geoor merkt. Daarmee is Zeeland de koploper van de Nederlandse provincies. Inmiddels gaan meer dan 1,5 miljoen Nederlandse kalveren en 1 miljoen oudere dieren geoorbeld door het leven. De oormerken vormen een onder deel van het nieuwe Identifica tie- en Registratiesysteem voor runderen. Die regeling moet een betere controle op de gezondheid van de runderen en de kwaliteit van rundvlees- produkten mogelijk maken. Het systeem is nogal omstre den. De koeien zélf zijn er blijk baar ook niet erg blij mee; de feestrede van voorzitter Dave laar ging gisteren vrijwel ge heel verloren in het klagelijk geloei van de honderden uier kruiers die in de Goese Zee landhallen waren samengedre ven. Als subtiel protest foto Willem Mieras van onze redactrice DEN HAAG - VVD-Tweede Ka merleden voelen zich in hun hemd gezet door minister Maij- Weggen (Verkeer en Water staat). De Kamerleden hebben enige tijd geleden antwoorden van de minister gekregen over het functioneren van de Schel- de-radarketen waaruit bleek dat alles koek en ei is. Volgens de Kamerleden blijkt uit een of ficieel rapport dat de radarke ten juist niet goed functioneert. De liberalen Blaauw en Jorrits- ma willen ou van de minister we ten waarom zij kort na het onge luk op de Westerschelde met de naftatanker, december vorig jaar, aan de Kamer heeft gemeld dat de radarketen prima had ge functioneerd. Rapportage De Kamerleden kregen pas on langs te horen dat er op het mo ment dat de bewindsvrouw dat antwoord gaf een dikke rappor tage klaar lag over de keten waarin gewag wordt gemaakt van een slecht functioneren. Blaauw; „Als het zicht vermin dert tot 2000 meter is het niet meer veilig om te werken met de Schelde-radarketen. Er moet dan op een andere manier wor den gewerkt, en daar zijn de mensen niet voor opgeleid". De WD'er haalt die wetenschap uit het evaluatierapport, dat mede is opgesteld door onder meer mensen van de radarketen zelf. Verkeer en Waterstaat en het loodswezen. Volgens Blaauw wil Maij niet toegeven dat de radar niet opti maal werkt, omdat zij heeft be sloten de Patrouille Opsporings dienst (POD) op te heffen. Maij meent dat de POD-schepen overbodig zijn nu de radarketen de Westerschelde in de gaten houdt. In de Tweede Kamer is daar nogal wat weerstand tegen, omdat de mensen op de POD- schepen sneller in actie zouden komen bij ongelukken of lozin gen. van onze verslaggever OOSTBURG - B en w van Oostburg willen dat bij de eerstvolgende verhoging van de tarieven voor de PSD-veren de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen wor den ontzien. Het Oostburgs college is van mening dat de Zeeuws-Vlamingen bij de laatste verhoging, vorig jaar, onevenredig zwaar werden getroffen. Het ver zet vanuit Oostburg vorig jaar had echter toen geen re sultaat omdat gedeputeerde staten de nieuwe veertarie- ven al hadden vastgesteld. „We willen dit keer niet te laat aan de bel trekken", zei burgemeester J. Kruize don derdag desgevraagd. „Het is de bedoeling dat we de tota le problematiek van de veer- tarieven nog eens aan der or de stellen tijdens de eerstko mende vergadering van het b en w-overleg Zeeuwscn- Vlaanderen. Hopelijk kun nen we over deze materie met een gezamenlijk stand punt naai- buiten treden. Wij blijven echter van mening dat onze regio, weliswaar pe rifeer gelegen, vanwege die ligging niet geconfronteerd dient te worden met hogere bijdragen voor het instand houden van de veerverbin- dingen. want daar komt het toch op neer." Kruize wil ten de overige be stuurders in Oostburg delen zijn mening) dat er een beter gedifferentieerd tarieven stelsel wordt ingevoerd voor de veren, waarbij de Zeeuws-Vlamingen zoveel mogelijk worden ontzien. Het b en w- overleg Zeeuwsch-Vlaanderen be spreekt de kwestie donder dag 12 maart tijdens een ver gadering in het stadhuis van Terneuzen. In de buurt van Brouwershaven verliezen enkele dijken hun functie van reserve-waterkering. Op de foto de Blooise Dijk bij Zonnemaire. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - Het stelsel van zogenaamde tweede wa- terkerende dijken in Zeeland wordt momenteel kritisch be keken. Het is de bedoeling de waterkerende functie van een flink deel van deze dijken te schrappen. Aanleiding is het feit dat de primaire waterke ringen, zoals de zeedijken, in een zodanig goede staat ver keren dat wel wat in het uit gebreide stelsel van waterke rende binnendijken gesneden kan worden. Toch zal aan het principe van de veiligheid niet worden getornd. Namens de directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland is M. A. van Dijk bij deze operatie betrokken. In samenwerking met onder an deren de hoofden technische dienst van de waterschappen is bekeken welke binnendij ken geen waterkerende func tie meer hoeven te hebben. Van Dijk wijst er op dat som mige delen van Zeeland een uitgebreid netwerk van bin nendijken vertonen. In andere gebieden, zoals Walcheren, zijn veel minder dijken. De ge schiedenis van het ontstaan van deze provincie kan heel goed aan de hand van die dijk- structuren worden nagelopen, aldus Van Dijk. De discussie over de vraag welke dijken nog als reserve waterkering in stand moeten worden gehouden, was voor J. R. H. Scheele, hoofd techni sche dienst van het water schap Schouwen-Duiveland. aanleiding nog eens in het ver leden te duiken. Aan de hand van gesprekken met mensen die de watersnoodramp van 1953 hebben meegemaakt kon hij precies nagaan welke dij ken het toen hebben gehou den en welke doorbraken. Ook werd op die manier nog eens duidelijk waar de waterschap pers op moeten letten bij het in stand houden van waterke rende dijken. Scheele: „Het is goed dat we er nu mee bezig zijn. Over tien jaar is veel ervaringskennis, die is opgedaan bij de waters noodramp. verdwenen. Dan kan er alleen nog maar vanuit technisch oogpunt naar deze problematiek gekeken wor den. Maar theorie en praktijk willen nogal eens van elkaar verschillen." Inventarisatie De inventarisatie van in de toekomst overbodige reserve- waterkeringen leerde dat vooral in de Zak van Zuid-Be veland heel wat dijken als 'sla perdijk' geschrapt kunnen worden. Op Walcheren bijna geen, op Tholen een flink aan tal. een paar dijken op Schou wen-Duiveland, enkele in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, enkele dijken oostelijk van Terneuzen en een fors aantal in het Hulster Ambacht. Het is aan gedeputeerde sta ten en de besturen van de be trokken waterschappen om over ongeveer een halfjaar een beslissing te nemen over het voorstel van de ambtelijke voorbereidingsgroep. Als ze ja zeggen tegen het plan om het aantal reserve-waterkeringen terug te brengen, betekent het niet dat 'geschrapte' dijken mogen worden afgegraven. Van Dijk verwacht niet dat er veel in het landschap zal ver anderen. De bestemmingen van de dijken is immers vast gelegd in bestemmingsplan nen. dus niemand kan daar zo maar zijn gang gaan. Op ver schillende dijken lopen wegen, andere zijn natuurgebieden zoals de bloemdijken. en weer andere hebben een agrarisch doel. Wel kan het veranderen van de functie van de dijken voor waterschappen aanlei ding zijn om de dijken die geen waterkerende functie meer hebben te verkopen. Het is opvallend om te zien dat historische structuren weer opduiken in het nieuwe plaatje van de reserve-water keringen. De dijken die over blijven zijn juist oude waterke ringen die in het verleden ook een belangrijke rol speelden. In de Zak van Zuid-Beveland is dat bijvoorbeeld de grens van de Polder Breede Wate ring Bewesten Yerseke. Scheele legt er nog eens de na druk op dat het bestaan van de reserve-waterkeringen wel van belang is: „We hebben een goed net van primaire water keringen. maar er kunnen al tijd onvoorziene omstandig heden zijn. En dan ben je blij datje die reservedijken hebt." van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland staat een drukke krokus vakantie te wachten. Voor verschillende ondernemers die het van vakantiegan gers moeten hebben ziet de komende week er, gelet op het aantal boekingen, nu al leuk uit. De verwachtingen voor het weer zijn, zeker na de ervaringen van de laatste dagen, ook al hooggespan nen. En donderdag waren, onder meer in de binnen stad van Middelburg, de eerste terrassen al inge richt. In de krokusvakantie staan verschillende culture le en carnavals-evenemen ten op het programma. VW-directeur ing R. ter Hei de is niet ontevreden: „Voor de zomer hoeven we geen re clame te maken, dan komen de mensen toch wel. Het is leuk als het in het voor- en naseizoen lekker loopt en daar ziet het nu zeker naar uit." Ter Heide legt uit dat de gro te belangstelling voor Zee land onder meer te danken is aan een reclame-campagne die de provinciale VVV en een aantal Zeeuwse onder nemers hebben gevoerd in het blad van de ANWB. Daarin zijn twee pagina's ge kocht waarop een redactio nele tekst met foto's is afge drukt over een aantal ac commodaties met arrange menten in Zeeland. Sinds het verschijnen van het blad - met een oplage van 2.7 mil joen - stonden de telefoons roodgloeiend voor voor jaarsboekingen. Hof Domburg Uit reacties van verschillen de ondernemers blijkt dat Zeeland vanaf vandaag (vrij dag) weer heel wat bezoekers kan verwachten. Vakantie park Hof Domburg meldt dat de 150 appartementen vol zitten. Ook op de cam ping wordt een fors aantal caravans verwacht. Datzelf de geldt voor de camping van De Roompot te Wissen- kerke. Dat centrum kan eveneens rekenen op een volledige bezetting van de 200 bungalows. Bij de VVV in Cadzand wordt gesproken over een 'leuke bezetting' met verschillende volge boekte hotels en pensions. De VVV-directeur geeft aan dat een rol speelt, dat de kro kusvakantie dit jaar laat valt. De mensen krijgen voorjaarskriebels en willen er op uit. Dat blijkt ook uit het grote aantal boekingen dat op het laatst nog binnen komt. Ter Heide: „En dan maakt het niet uit als er af en toe eens een frisse wind staat of een regebui valt, omdat je toch weer terug kunt vallen op een comfortabele bunga low met een knapperend haardvuur." Advocaat voor Raad van State: van een medewerker DEN HAAG - Door sluiting van broodjeszaak De Zwarte Draak op in Hulst raakt eigenaar T. Scheffers een goedlopende, net te zaak kwijt en kan hij niet op normale wijze in zijn inkomen voorzien. Met dit argument pro beerde advocaat H. Klein Hes- selink van Scheffers donderdag waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State mr C. J. van Ze- ben er toe te bewegen de slui ting van de broodjeszaak op te schorten. De Zwarte Draak werd door de gemeente Hulst op 28 januari ge sloten omdat de verkoop van hasj en spacecakes in het pand overlast voor de omgeving zou opleveren. Volgens woordvoer der A. Totte van de gemeente werd argeloze voorbijgangers re gelmatig door drugstoeristen gevraagd waar in Hulst verdo vende middelen te koop zijn. Ook zouden in de omgeving van de broodjeszaak XTC-tabletten worden verkocht en auto's fout geparkeerd worden. Dat zou voor de buurt onaanvaardbare overlast opleveren. Fouten Volgens advocaat Klein Hesse- link heeft de gemeente Hulst echter fouten gemaakt bij de sluiting van de zaak. Zo had, om dat het geen zaak van openbare orde was. het sluitingsbesluit niet door de burgemeester geno men mogen worden. Tevens zou de gemeente Scheffers ten on rechte niet gewaarschuwd heb ben dat zijn zaak overlast voor de buurt veroorzaakte. Het optreden tegen de handel in soft drugs is volgens de advo caat ook een zaak van justitie. Daarom zou in Hulst hetzelfde beleid moeten worden toegepast als in Amsterdam, waar niet te gen de verkoop wordt opgetre den. Scheffers zegt door de sluiting dagelijks een omzet van 500 gul den te missen. Hij meent dat hem niet verweten kan worden dat drugstoeristen elders in Hulst vragen waar hasj te koop is. Dat zou niet meer overlast op leveren dan de gemiddelde toe rist die de weg vraagt. Scheffers ontkent problemen met de buurt te hebben. Evenmin zou er in De Zwarte Draak hasj aan jeugdigen verkocht worden. De waarnemend voorzitter doet spoedig uitspraak. Advertentiei expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 Advertentie) Roompot Recreatie Familie Restaurant 29 februari dansen m m.v BIG DEAL Februari maandmenu: Meloencocktail met witte port Groentebouillon met reepjes tomaat Entrecote met kruidenboter Flensje gevuld met kaneelijs 35,- p.p. (graag reserveren). Iedere zondag van 11.00 tot 14.00 uur brunch a 18,50 p.p. (graag reserveren). Inlichtingen tel 01107- 4240. Te Kruiningen heejl een christelijke stichting een vangnet gespannen voor ouders, die willen voorko men dat hun kroost voor galg en rad opgroeit. Drie zaterdagen duurt de cursus 'opvoeden in de puberteit'. Christen-ouders en kerke lijk werkers leren onder lei ding van een deskundige en dankzij een uitgebreide cur susmap, alles over de ont wikkeling van pubers. Dat ze onhandelbaar kunnen zijn als een jonge bokzo koppig als een stier of zo ei genwijs als een tekkel. Gelukkig biedt de cursus volop ruimte voor het uit wisselen van persoonlijke ervaringen. En als klap op de vuurpijl offreert het pak ket enkele 'praktische oefe ningen'. V/ij vragen ons ern stig af of ze daar een puber voor kunnen strikken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9