wil immigrant inburgeren W6 Skivakantie valt door faillissement in duigen Carnavalsfluitjes Duyvis onveilig Fiscus maakt fout op nippertje goed Waarschuwing voor vergiftigde Italiaanse wijn 4 BOUWBEURS Minister van staat Ruppert overleden Poetsen op spuitbuskunst 2 t/m 4 april binnen- en buitenland 'ursus Nederlands en maatschappelijke oriëntatie iVereldexpo in Budapest VOOR ZUID-WEST NEDERLAND "de zeelandhallen - goes" het weer ■?wr in zeeland en in europa Bibliotheek wars van mannen VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 5 N HAAG (GPD/ANP) - Minis- Dales van Binnenlandse Za- wil dat nieuwe migranten sussen in Nederlandse taal maatschappelijke oriëntatie volgen. Bij aankomst in (Ierland zullen ze daarvoor contract moeten onderteke- De minister denkt dat im- granten daarmee een betere ns op de arbeidsmarkt zullen Igende week zal Dales deze doen tijdens het de- t over het minderhedenbeleid de Tweede Kamer. Per jaar zich 50.000 buitenlan- in ons land. Het onderteke- n van het zogenaamde „inbur- zoals de over- nkomst gaan heten, zal alleen lden voor nieuwkomers. De die de cursussen et goede resultaten heeft ge- wordt actiever begeleid arbeidsmarkt, lies wil ook dat de antidiscri- inatiecode. die nu al geldt voor bedrijfstakken, voor het hele bedrijfsleven wordt inge- De minister vindt dat alle van de Nederlandse (RTR) - Budapest al in 1996 de YVereldexpositie Het Internationaal Bu- eau van Exposities in Parijs leeft ingestemd met de Hon- kandidatuur, aldus een don- Ierdag. Daarmee komt een eind twee jaar felle debatten iver de vraag of de manifestatie land roem of ruïnering zal krengen. Expo zal naar schatting 2,8 jiiljard gulden kosten. De rege ling en gemeenten zullen zo'n SO miljoen gulden uitgeven om je infrastructuur te verbeteren. De rest van het geld moet van Kive-ondememers komen. De aganisatoren verwachten dat pdoor de Expo 150.000 banen |bijkomen en de inkomsten uit toerisme zullen verdrievou Maar velen in Hongarije menen dat de wereldtentoon stelling te extravagant is voor sn land dat nog een schuld van miljard gulden aan het bui tenland heeft. DEN HAAG (GPD) - Dr. M. Rup pert, oud vice-voorzitter van slaat, is gisterochtend op 80-ja- rige leeftijd overleden. Ruppert heeft gedurende lange tijd een belangrijke rol gespeeld in de politiek in Nederland. Hij was onder meer, samen met mr. J. Burger, formateur van het kabi net Den Uyl. Ruppert begon zijn maatschap pelijke loopbaan voor de oorlog als bestuurslid, later als voorzit ter van de Nederlandse Christe lijke Landarbeidersbond. In 1947 werd hij voorzitter van het CNV. In 1954 werd hij lid van de Eerste Kamer, in 1959 lid van de Raad van State. In 1973 werd hij benoemd tot vi ce-voorzitter van dit hoge colle ge. Deze functie bekleedde Rup pert tot 1980. In datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot Minis ter van Staat. Hij kreeg ook verschillende on derscheidingen: Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de Orde van Oranje-Nassau en drager van het Erekruis in de Huisorde van Oranje. In 1970 verleende de Vrije Universiteit hem het ere doctoraat in de Rechtsgeleerd heid. Sticker tegen ongevraagd drukwerk AMSTERDAM (ANP) - Vanaf 'aterdag zijn een maand lang op de postkantoren voor 2,40 gul den stickers te koop waarmee de consument ongevraagd en ongeadresseerd drukwerk in de brievenbus kan voorkomen. Het gaat om een campagne van het Direct Marketing Instituut Nederland (DMIN). samenleving zich moeten uit spreken tegen discriminatie en vreemdelingenhaat. Het Nederlands Centrum Bui tenlanders (NCB) vindt de con ceptnota „niet ingevuld en niet afgemaakt". „Want dit roept meer vragen op dan antwoor den". aldus een woordvoerder. Het NCB presenteerde onlangs, met een aantal andere organisa ties. voorstellen voor een ander minderhedenbeleid, compleet met de benodigde sommen geld. Antwoord Dales wil ook nagaan of het openstellen van de scholen van 8.00 uur 's ochtends tot 18.00 uur 's avonds een goed antwoord is op de bestaande problemen met de integratie van allochtonen. De minister wil over de verleng de schooldag een studiedag or ganiseren. Daar zouden aan de hand van eerste ervaringen in de grote steden met onder meer huiswerkklassen voorwaarden kunnen worden geformuleerd voor een bredere invoering van de verlengde schooldag. Over het inburgeringscontract schrijft Dales letterlijk: „Is het mogelijk en wenselijk met nieuwkomers, die in het kader van gezinsvorming of -hereni ging naar Nederland komen, een inburgeringscontract af te slui ten? Hierdoor nemen zij de plicht op zich, deel te nemen aan een opvangprogramma. welke bestaat uit een cursus Neder lands, afgestemd op zijn/haar ni veau en een cursus maatschap pelijke oriëntatie". De minister spreekt zich dus niet uit over de vraag of dergelijke cursussen verplicht moeten worden ge steld. Media Verder overweegt de minister een aparte opleiding te schep pen voor oudere buitenlandse kinderen in de leeftijd van 14 tot 16 jaar. Zij zouden in twee jaar tijd, naast het leren van Neder lands, een korte beroepsoplei ding moeten krijgen, inclusief een stage. Dales oppert de lokale media te vragen aan het integratieproces een bijdrage te leveren door het uitzenden en begeleiden van cursussen Nederlands. Dales denkt ook aan de invoering van een Teletekst-pagina, via welk kanaal een ruime bekendheid kan worden gegeven aan initia tieven in het land op het gebied van het minderhedendebat. De 8-jarige Nazilia mei hel bewuste fluitje waardoor ze bijna gestikt was. Het fluitgedeelte schoot los en schoot in haar luchtpijp. Ook Kelly (I)heeft een fluitje vanDuyvis. foto Herman Pieterse/ANP DEN HAAG (GDP) - De carnavalsfluitjes die knabbelnotenfa- brikant Duyvis als cadeau heeft gestopt in de zakken met nootjes, zijn onveilig. Het bedrijf heeft via een advertentie in de landelijke ochtendbla den een oproep gedaan om de fluitjes weg te gooien. Dit naar aanleiding van een onderzoek door TNO, waaruit bleek dat bij drie procent van de fluitjes de binnenkant los kan laten. Kinde ren kunnen dit naar binnen zuigen waardoor het in de luchtpijp kan schieten. Duyvis liet het onderzoek uitvoeren, nadat twee mensen hadden geklaagd over de fluitjes. LEIDEN (GPD) - De ruim 200.000 Nederlan ders die een onjuiste voorlopige aanslag in komstenbelasting/ premievolksverzeke- ringen 1992 hebben ontvangen krijgen nog deze week bericht van de belastingdienst. Als de aanslag wordt verlaagd wordt een zogenaamde 'verminderingsbeschikking' gestuurd. Als het eerder opgegeven bedrag toch juist blijkt volgt een bevestigingsbrief. De ter mijn waarbinnen de aanslag moet worden betaald is met een paar dagen verlengd. De belastingtelefoon kreeg de afgelopen dagen honderden telefoontjes per dag van mensen die onrustig werden omdat ze nog geen be richt hadden ontvangen, terwijl voor 1 maart de eerste termijn moet worden be taald. De belastingdienst schreef eerder dat 'in de tweede helft van februari' de juiste aanslag door de brievenbus zou glijden. DIEMEN - Voorzien van veiligheidsbrillen en maskers zijn schoonmakers in een werkplaats in Diemen bezig met het verwijderen van graffiti op metrorijtuigen. Lange tijd werden de me trostellen niet gereinigd omdat de schoonmaakmiddelen en de verf her milieu verontreinigden. Nu is er een nieuwe techniek ontworpen: de chemische stoffen worden in een houten bak opge vangen en later per container afgevoerd. foto Herman Pieterse/ANP DEN HAAG (ANP) - Handela ren en importeurs van Italiaan se wijn zijn deze week door de Keuringsdienst van Waren ge waarschuwd voor vergiftigde partijen wijn. Een aantal soor ten zou toch besmet kunnen zijn met het bestrijdingsmiddel me thyl isothiosyanaat. Ondanks een eerdere ontkenning van de export van de vergiftigde wijn, deed de Italiaanse overheid de ze week via Brussel alsnog een waarschuwing uitgaan aan alle Europese lidstaten. In Italië werd begin dit jaar op nieuw wijn in de handel ge bracht waarvan het alchoholge- halte met een giftige stof is opge pept. In de buurt van Padua en Vincenza werd toen vier miljoen liter wijn in beslag genomen. Het gif lijkt op een soort blauw zuur dat ook als pesticide wordt gebruikt. Het is niet direct dode- AMSTERDAM (GPD) - Onge veer 300 jongeren zijn ernstig gedupeerd geraakt nadat een Amsterdamse reisorganisatie niet meer aan haar betalings verplichtingen kon voldoen. De bank heeft beslag geslegd op de financien van het in Amster dam gevestigde reisbureau Lu diek. Het reisbureau richtte zich met name op winterspor treizen voor jongeren. De gedupeerden ontvingen gis termorgen een expressebrief van het reisbureau. Daarin werd meegedeeld dat de bank onver wacht het krediet had ingetrok ken van Ludiek De jeugdige vakantiegangers die het komende weekeinde wil len vertrekken naar hun vakan tiebestemming, zouden door bij betaling van 750 gulden alsnog mee kunnen. Het bedrag is be stemd voor het busvervoer en de geboekte accommodatie. Een moeder van één van de jon geren zegt furieus over de brief te zijn. Haar 15-jarige zoon zou van middag vertrekken naar het Franse La Plagne. vlak bij de Olympische stad Albertville. „Inclusief verzekering betaal den we 1430 gulden vöor een week wintersportvakantie Be paald niet goedkoop, maar we hadden dat bedrag er wel voor over. Ze werken daar vooral met enthousiaste studenten die de jongeren begeleiden. Nu blijkt dat zelfs de accommodaties niet betaald zijn". Geen garantie Het reisbureau was niet aange sloten bij de ANVR (Algemeen Nederlands Verbond van Reis ondernemingen). De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) kan daarom de geleden schade niet vergoeden Samen met de ANVR is nog bekeken of een andere geïnteresseerde marktpartij de reis zou kunnen overnemen. Dat is echter niet gelukt. Medewerkers van het reisbu reau zijn inmiddels onbereik baar. Directeur G van Zutphen houdt zich schuil achter een ma nagement consulting bureau en is evenmin bereikbaar voor com mentaar. Ludiek heeft de deel nemers. die alsnog van een weekje wintersport willen genie ten, schriftelijk geadviseerd zich bij de geboekte busopstapplaats te melden en ter plekke de extra 750 gulden te betalen. Eén van de gedupeerde ouders: „Het is natuurlijk ontzettend stom, dat we bij de boeking er niet op hebben gelet of het reis bureau was aangesloten bij de ANVR. We blijken zelfs niet eens een verzekeringspolis ontvan gen te hebben Toen we daar over belden zei men dat we het stortingsbedrag voor het reis geld maar als verzekeringsbe wijs moesten beschouwen". TENTOONSTELLINGSKOMPLEX INFORMATIE: INTEREXPO-ZEELANDHALLEN, POSTBUS 309,4460 AS GOES TEL. 01100-21020, FAX 01100-21536 l l li i l l l l l l l l M l I M I l Vandaag Hogeluchtdruk boven het vaste land van Europa zorgt voor rus tig nevelig weer. Depressies koersen ver noordelijk van ons. maar breken toch langzaam het hoog af. Vandaag is dat echter nog niet het geval. De dag begint mistig maar spoedig zal de zon de overhand krjgen. De tempe ratuur loopt op naar 10 graden, dicht bij het ivater tot 12 graden boven de zandgronden in Zee land. De ivind waait tussen zuid oost en zuid en is zwak tot matig. 2 tot 3 Beaufort. Mogelijk drijven er wat lage wolkenvelden vanuit België binnen maar ook deze zullen oplossen. Nautisch bericht wind: zuidoost tot zuid 2 tot 3 Beaufort; zicht: vanochtend slecht, geleidelijk matig; tempe ratuur kustwater: 5 graden; af wijking waterstanden: geen af- icijking van betekenismaxi mum golfhoogte monding Schei- des: minder dan een halve me ter. ZON EN MAAN 29 februari Zon op 07.27 onder 18.17 Maan op 05.36 onder 14.09 Vooruitzichten Voor het weekeinde: Een 1lage drukgebied trekt zich terug naar Zuid-Frankrijkeen de pressie koerst tussen IJsland en Noorwegen. De wind neemt ge leidelijk toe, zaterdag matig en zondag vrij krachtig, en waait tussen zuid en zuidwest. Vanaf zaterdag neemt de bewolking toe en zondag valt er regen. De temperatuur is overdag rond 10 graden, 's nachts omstreeks 4 graden. Voor maandag en dinsdag: Krachtige zuidwestst ro m i ng met veel bewolking en kans op lichte regen Temperatuur over dag rond 9 graden, 's nachts 5 graden. De zuidwestelijke wind is vrij krachtig, aan zee krach tig. Hoog water Vrijdag 28 februari Vlissingen 10.46 123 23.26 125 Temeuzen 11 05 141 23 42 145 Batli 11.55 169 Roompot-buiten 10 50 98 23.30 94 Zierikzee 11 45 105 Yerseke 11 15 112 Philipsdam-West 11 55 116 Zaterdag 29 februari Vlissingen 11 55 150 Temeuzen 12.16 170 Bath 00 36 174 13.05 205 Roompot-buiten 12 00 116 Zierikzee 00.25 100 13 10 124 Yerseke 00.30 107 13.15 130 Philipsdam-West 00 25 111 13.10 133 Laag water Vrijdag 28 februari cm uur cm Vlissingen 04 15 132 16 55 127 Temeuzen 04 30 138 17 15 133 Bath 05 25 152 18 05 149 Roompot-buiten 04 25 111 17 10 103 Zierikzee 05 10 119 17 55 111 Yerseke 05 05 122 18 00 114 Philipsdam-West 05 05 124 17 55 115 Zaterdag 29 februar Vlissingen 05 35 148 17 54 141 Temeuzen 06 00 155 18 26 150 Bath 06 55 171 19 26 172 Roompot-buiten 05 40 122 18 10 110 Zierikzee 06 30 129 19 10 117 Yerseke 06 35 133 19 15 121 Philipsdam-West 06 35 135 19 15 124 „De onrust is dan ook ten onrechte." meent een woordvoerder. „De maand februari is nog niet om. In het uiterste geval kunnen brieven zelfs pas op de eerste werkdag in maart aanko men". Omdat de belastingdienst zo laat is met de juiste hoogte van de heffing, wordt de datum waarop de eerste betaling binnen moet zijn 'tenminste een paar dagen' ver schoven. lijk, maar kan op den duur lei den tot chronische vergiftiging, hoofd- en maagpijn en duizelig heid. Merknamen De Keuringsdienst van Waren heeft maandag alle daarvoor in aanmerking komende handela ren en importeurs aangeschre ven attent te zijn op bepaalde merken Italiaanse wijn. Een woordvoerster van het Mi nisterie van WVC wilde de merk namen niet noemen omdat nog met vaststaat of ook de export partijen van de betreffende mer ken het gif bevatten. Handelaren die de „verdachte" soorten in huis krijgen, moeten contact opnemen met de inspec tie van de keuringsdienst. Die geeft pas na bemonstering de partijen wijn vrij voor de ver koop. I bewolking rnfUWtm sneeuw a( en )oe warmie-lront SKt-*" sis a nan» i verplaatslngs- ■^4 =^-rla,in, mist jL lage-druk -1000- 'uch,clru'1 In minibaren mistbanken H nog^drvk 19 „mpemiuur zonnig 111111111111111111 HILVERSUM (GPD) - De Ililversumse openbare bibliotheek wei gert met een reclame- en adviesbureau uit Gouda zaken te doen, omdat het bureau mannen in dienst heeft. Directeur H. Walthïe van Dynamic Communications zegt verbijsterd te zijn over de opstel ling van de bibliotheek en overweegt gerechtelijke stappen. Een maand geleden werd Walthie door directrice E. Meijs van de bibliotheek gevraagd „eens vrijblijvend kennis te maken. Een week geleden werden we plotseling gebeld met de mededeling dat het niet doorging". Volgens Walthie zei Meijs: „Het spijt mij, maar mijn vrouwelijke col lega's wensen niet geconfronteerd te worden met een mannelijk ad viesbureau." Hij noemt de opstelling van de bibliotheek .buiten pro porties en discriminerend" De Hilversumse wethouder H Versloot zegt opheldering te zullen vragen bij de bibliotheek. „Als het verhaal van Walthie correct is, dan ben ook ik verbijsterd. Ik vind het uitstekend als er een beleid wordt gevoerd dat achterstandsgroeperingen een voorsprong geeft, maar dit gaat te ver. Directrice Meijs van de bibliotheek was niet bereikbaar. Andere me dewerkers van de bibliotheek wilden geen commentaar geven. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Zuicl-Noorwegen: Overwegend bewolkt met nu en dan regen. Landinwaarts ook af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden, 's Nachts in het binnen land lichte vorst. Zuid-Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel droog. Middagtemperatuur on geveer 5 graden, 's Nachts in het binnenland lichte vorst. Denemarken: Wolkenvelden en in het noorden wat regen. In het zuiden ook af en toe zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 7 gra den. Britse Eilanden: Vrijdag wol kenvelden. ook af en toe zon en droog. Zaterdag vooral in Ier land en Schotland regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zaterdag aan de Ierse en Schotse westkusten tamelijk veel wind. Duitsland: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. In de nacht kans op mist. Middagtem peratuur ongeveer 10 graden, in het zuiden iets lager. Canarische Eilanden en Madei ra: Vrijdag overwegend bewolkt en enkele buien. Zaterdag weer wat meer zon. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Marokkaanse westkust: Perio den met zon en droog. Middag temperatuur van 18 graden. Tunesische kust: Perioden met zon, maar vooral vrijdag ook en: kele regen of onweersbuien. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Frankrijk: Droog en perioden met zon. Langs de Middellandse zee vrijdag eerst nog enkele wol kenvelden. In de nacht plaatse lijk mist. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 14 a 15 in het zuiden. Spanje: Perioden met zon en vrijwel droog. In de omgeving van Barcelona en op de Balea ren nog kans op een buiMiddag temperatuur van 15 graden in het noorden tot plaatselijk 19 in het zuiden van Spanje. Portugal: Perioden met zon. nu en dan ook wolkenvelden, en droog. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 18 a 19 graden langs de Algarve, Zwitserland en Oostenrijk: Overwegend zonnig, maar aan de zuidzijde van het Alpenmas sief vrijdag eerst nog enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur in de dalen en het laagland rond de 9 graden. Temperatuur op 2000 meter in de middag iets bo ven nul. Italië: Droog en zonnige perio den. Op Sicilië nog kans op een bui. In de Italiaanse Alpen vrij dag eerst nog enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur 10 gra den in de Po-vlakte. 14 bij Rome en 16 op Sicilië. Weer rappor ten 27 feb 19 uur; Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genéve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Panjs Praag Rome Stockholm Warschau Wenen Zürich Tunis onbewolkt zwaar bew. half bew zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist licht bew zwaar bew.' half bew.' zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. regen half bew. zwaar bew. onbewolkt zw aar bew. zwaar bew onbewolkt onbewolkt zwaar bew licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt regen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5