Nagorno-Karabach inzet strijd PZC Ontslag officieren Indonesië wegens rol in bloedbad Dili PZC Dertigduizend liter olie in haven Oostenrijk scherpt wetgeving tegen neo-nazisme aan 0) Kabinet wil betere naleving van regels voor tabaksreclame Stemerdink faalt, Kamer toch balzaal Kohl en Havel tekenen verdrag Vissers en zeedagen Griekse boycot binnen- en buitenland Rechtstreekse oorlog dreigt tussen Armenië en Azerbajdzjan mzym m J U) KLM niet samen met Britten Finse regering wil in EG VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 3 MOSKOU (RTR) - i\Iet gevech ten waarbij aanvalshelikop ters, tanks en raketbatterijen werden ingezet, is donderdag al na enkele uren een eind geko men aan het staakt-het-vuren in de omstreden enclave Nagor no-Karabach in de Kaukasus. Er dreigt nu een volledige oor log rond de enclave, waarbij donderdagavond zelfs een di rect conflict tussen de betrok ken republieken Armenie en Azerbajdzjan dichterbij kwam. Armenie riep donderdagavond alle legerofficieren op zich te melden om een nationaal leger te vormen om de wat het noem de bedreiging van het naburige Azerbajdjzan tegen te gaan. De oproep werd verspreid door het Armeense ministerie van defen sie. Beide republieken zijn steeds meer en directer betrok ken bij het conflict rond Nagor- no - Karabach. „De kolonialistische oorlog die Azerbajdzjan heeft gesticht te gen de Armeense bevolking van Nagorno-Karabach bedreigt de zer dagen Armenië", aldus het Armeense defensieministerie. Eerder al begon Azerbajdjzan met voorbereidingen zijn eigen leger te vormen, zoals verschei dene andere GOS-lïdstaten dat doen. De voormalige Sovjet-republie ken Armenie en Azerbajdzjan gaven elkaar de schuld van het mislukken van het bestand, dat donderdagochtend om 09.00 uur plaatselijke tijd zou ingaan. De Iraanse minister van buiten landse zaken, Ali Akbar Velaya- ti. die ter bemiddeling in het ge bied is. moest door de nieuwe vij andelijkheden een bezoek aan de enclave afgelasten. Armenie en Azerbajdzjan be schuldigden tevens voormalige Sovjet-troepen op het grondge bied van de rivaal ervan militai re steun te geven, zware wapens ter beschikking te stellen en zelfs aan militaire operaties deel te nemen. Tijdens een bijeenkomst van parlementsvoorzitters van de lidstaten van het GOS. het Ge menebest van Onafhankelijke Staten, in Moskou hieven aan wezigen uit gevoel van machte loosheid de handen ten hemel. ..Welk soort mechanisme (ter DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat - mede op aandringen van de Tweede Kamer - met de ta baksindustrie praten over een betere naleving en aanscher ping van de reclamecode in deze bedrijfstak. De industrie heeft de bestaande regels tot dusver veel mogelijk proberen te ontwijken. Als dat zo doorgaat komt een verbod op reclame steeds dichterbij, vindt een meerderheid van de Kamer. Minister Andriessen (economi sche zaken) en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) ga ven donderdag in een commis sievergadering toe dat de ta baksfabrikanten de huidige re clamecode niet erg „royaal" na leven. De reclamebureaus zijn erg creatief in het aftasten van de grenzen die de code hun op legt. WENEN (ANP) - Het Oosten rijkse parlement heeft woens dag nieuwe wetgeving aange nomen die nationaal-socialisti- sche uitlatingen strafbaar stelt. Dit blijkt uit een verklaring die de Oostenrijkse ambassade in Den Haag donderdag heeft uit gegeven. Op grond van de nieuwe wetge ving is de „Auschwitz-leugen" strafbaar. Hiermee wordt be doeld het openbaar ontkennen, het bagatelliseren, het billijken of rechtvaardigen van de volke renmoord door de nazi's of ande re nationaal-socialistische mis daden tegen de menselijkheid. Verder wordt de strafmaat voor strafbare feiten op het gebied van nationaal-socialistische en neo-nazi-activiteiten verlaagd van vijf jaar hechtenis naar één jaar. Op die manier hoopt het parlement in Wenen de drempel voor juryleden weg te nemen, die tot nu toe dikwijls op grond van de hoge straffnaat ivrijheids straf van minimaal vijf tot maxi maal tien jaar) een belemmering voor een veroordeling vormde. De verklaring wijst erop dat na tionaal-socialistische activitei ten voortaan eerder gestraft zul len worden, omdat rechtbanken ook een straf van 'maar' één jaar kunnen opleggen. Na dreigementen met de dood door rechtsradicalen is de Duit- beeindiging van het conflict) kunnen wij uitwerken?", vroeg' Roeslan Chasboelatov. voorzit ter van het Russische parle ment, zich openlijk af. De burgerstrijd rond Nagorno- Karabach. een autonoom ge bied op het grondgebied van Azerbajdzjan dat voornamelijk door Armeniërs wordt bewoond, is de onverzoenlijkste van alle conflicten tussen talloze rivali serende bevolkingsgroepen in de voormalige Sovjetunie. Bij de guerrillagevechten zijn de afge lopen vier jaar meer dan duizend doden gevallen. Autoriteiten van Armeense af komst in Nagorno-Karabach zeiden dat Azerbajdzjaanse troepen donderdagochtend een groot nieuw offensief begonnen, waarbij zij tot 5 kilometer op het grondgebied van de enclave op rukten. De stad Askeran werd met tanks en raketten aangeval len. DEN HAAG (GPD) - De oude vergaderzaal van de Tweede Kamer wordt toch ver bouwd tot balzaal en ontvangstruimte. De actie van het PvdA-Kamerlid Bram Ste merdink om de vergaderzaal in haar huidi ge staat voor het nageslacht te bewaren, is mislukt. Na een soms heftig verlopen debat, zijn het vooral veel CDA-kamerleden ge weest die ondanks aanvankelijke steun voor Stemerdink, toch tegen zijn motie stemden. Vorig jaar begon Stemerdink een handteke ningenactie onder de leden van de Tweede Kamer. Na enkele maanden wist hij 76 hand tekeningen te vergaren, waarmee hij dacht een meerderheid voor zijn initiatief te heb ben. Binnen en buiten de Tweede Kamer ontstonden heftige, soms emotionele dis cussies over de vergaderzaal met de beken de groene bankjes. Gisteren werd dan eindelijk gedebatteerd en besloten over het lot van de zaal. Verwij- Tussen de beide bewindslieden bestaat overigens al geruime tijd verschil van mening over de wenselijkheid van een totaal verbod op tabaksreclame. An driessen zei ook donderdag weer dat hij tegen zo'n verbod is en dat zo'n maatregel nauwelijks van invloed is op het aantal ro kers. Alleen een drastische ac cijnsverhoging heeft dat effect: in '84 stopte 15 procent van de rokers na een forse prijsverho ging. Staatssecretaris Simons, die wel voelt voor een reclameverbod, denkt dat de maatschappelijke druk op de tabaksindustrie steeds groter wordt. Als de siga- rettenfabrikanten zich niet aan de regels willen houden, zal op den duur ook in de politiek wel een meerderheid ontstaan voor een reclameverbod, redeneert Simons. ROTTERDAM (ANP) - In de Beneluxhaven in de Europoort is donderdag ongeveer 30.000 liter ruwe olie in het water terecht gekomen. De morsing gebeurde toen de laadarm van de Noorse tanker Mega Sun door nog onbekende oorzaak afbrak. Het schip was bij Shell bezig met het overpompen van zijn la ding. De Rotterdamse reinigingsdienst Roteb legde schermen rond de plas olie en begon met opruimen van de dikke brij. De rivierpolitie stelt een onderzoek in. se schrijver Gunther Wallraff on dergedoken. Sinds donderdag houdt hij zich met vrouw en dochter schuil bij familieleden in Nordrhein-Westfalen. Voorlo pig zal hij niet naar zijn huis in Keulen terugkeren, liet hij van uit zijn schuilplaats weten. De 49-jarige schrijver is onder meer door door de krant „Su per" beschuldigd van samen werking met de voormalige ge heime dienst van de DDR, de Stasi. Drie skinheads, die in septem ber een woonhuis van buitenlan ders overvielen in Hoyerswerda (in de Duitse deelstaat Sachen). zijn begin deze week veroor deeld tot een gevangenisstraf van 18 maanden. De veroordeel den zitten al zes maanden in voorarrest. In Hoyerswerda deden zich des tijds een week lang ernstige ge welddadigheden voor van rechtse extremisten tegen bui tenlanders en asielzoekers. Tientallen mensen raakten ge wond door molotov-cocktails, flessen of stalen kogels. VN-vredesmacht NEW YORK (RTR) - De Ver enigde Naties hebben donder dag aangekondigd dat een In diase officier, luitenant-gene raal Satish Nambiar, bevelheb ber wordt van de 14.000 man troepen tellende vredesmacht in Joegoslavië. Vaclav Havel en Helmut Kohl. van onze correspondent BERLIJN - De Duitse kanselier Helmut Kohl en het Tsjechoslowaakse staatshoofd Vaclav Havel ondertekenden gistermiddag in Praag een Duits-Tsjechoslowaaks vriendschapsver drag. Daarin wordt ondermeer de onaantast baarheid van de huidige grenzen erkend. Bijna 47 jaar na het einde van de Tweede We reldoorlog willen beide landen een streep zet ten onder het verleden en een nieuw hoofdstuk in de betrekkingen beginnen. Na de conferen tie van Munchen in 1938 lijfde Hitier het zoge naamde Sudetenland in. zeven jaar later ver dreven de Tsjechen miljoenen Sudeten-Duit- sers. Beide gebeurtenissen belasten de relaties tot de dag van vandaag. In de tekst van het verdrag komen vrijwel alle omstreden kwesties niet voor. In het voor woord staat dat beide zijden de „talrijke slachtoffers van geweld, oorlog en verdrijving" betreuren, maar de wonden zijn nog lang niet geheeld. De 'Vertriebenen-organisatie' van Su- deten-Duitsers wenst zich niet neer te leggen bij de onteigeningen die na de oorlog plaats hebben gevonden en eist in ieder geval het recht mee te mogen bieden als hun vroegere bezit wordt verkocht, Praag weigert dit. In Tsjechoslowakije gaan waarschuwende stemmen op voor een economische overheer sing door Duitsland. Als voorbeelden worden de overnames van grote bedrijven door VW. Mercedes, en Siemens genoemd. Meer dan 80 procent van de buitenlandse investeringen in Tsjechoslowakije komt uit Duitsland. Kunst in nijverheid Alessi Vienna Collection MMM Arabia M«Wr mmm Stelton John Bergen Studio D-Tec JAKARTA (AP) - In Indonesië zijn drie legerofficieren ontsla gen wegens hun rol bij het bloedbad in november op Oost- Timor. Generaal Edi Sudradjat. de chef van de legerstaf, maakte dit don derdag op een persconferentie bekend. Naar zijn zeggen zullen nog vier andere officieren en vier lagere militairen die verant woordelijk worden geacht door een krijgsraad worden berecht Sudradjat stond aan het hoofd van een commissie van de strijd krachten die een onderzoek in stelde naar het bloedbad, waar bij, volgens de officiële lezing, 50 mensen omkwamen en 90 ande ren nog steeds worden vermist. De namen van de officieren en militairen die zijn of nog worden berecht noemde de generaal niet. Aangenomen wordt dat on der de ontslagen officieren gene- raal-majoor Sintong Panjaitan en brigade-generaal Rudolf Wa- rouw zijn. Deze twee hoogste re gionale bevelhebbers voor Oost-Timor werden kort na het voorval al op non-actief gesteld. Volgens Sudradjat had het bloedbad kunnen worden voor komen „als de plaatselijke mili taire commandanten de nodige maatregelen hadden getroffen". De stafchef zei dat president Su harto op de hoogte was gesteld van de bevindingen van het door zijn commissie uitgevoerde on derzoek en had ingestemd met de disciplinaire maatregelen te gen de verantwoordelijke officie ren. Willekeurig De verzetsbeweging die ijvert voor losmaking van Oost-Timor van Indonesië is niet tevreden over de straffen die het leger heeft uitgedeeld. Volgens ver- zets woord voerder Jose Ramos Horta heeft de legertop betrek kelijk willekeurig naar enkele schuldigen gezocht alleen om de internationale opinie tot beda ren te brengen. Volgens Horta blijven de twee hoofdverant woordelijken. opperbevelheb ber van de strijdkrachten gene raal Try Sutrïsno en minister van Defensie Murdani buiten schot. Minister van Buitenlandse Za ken Ali Alatas verklaarde don derdag aan het slot van zijn be zoek aan Nederland dat Indone sië geen ontwikkelingsghulp zal aanvaarden, als daaraan politie ke voorwaarden worden gekop peld. zoals betere naleving van mensenrechten Behalve Neder land gingen ook Canada en De nemarken na het bloedbad over tot opschorting van de ontwik kelingshulp, een maatregel die inmiddels weer ongedaan is ge maakt. Bij de aanval waren volgens het persbureau Interfax, dat plaat selijke functionarissen aanhaal de. duizenden Azerbajdzjaanse soldaten betrokken, die werden gesteund door tanks en vier MI- 24 aanvalshelikopters, die wa ren opgestegen uit het district Agdam in Azerbajdzjan. ten vlogen over en weer. „Stemerdink heeft een beroep gedaan op de emoties van ka merleden, zonder de consequenties van zijn besluit erbij te vertellen", aldus het VVD- Kamerlid Van Erp Stemerdink verweet op zijn beurt de voorstanders van de verbou wing van de zaal. te weinig oog te hebben voor de kosten die dat met zich brengt. Stemerdink kreeg bij de stemming slechts vijftig Kamerleden achter zijn motie. slot van pagina 1 BA. De Britten voelen daardoor de Amerikaanse concurrentie rechtstreeks. De snelgroeiende Amerikaanse nieuwkomers zo als American Airlines en United Airlines kunnen hun vervoersca paciteit vanaf deze Londense luchthaven het aanstaande zo merseizoen zo ongeveer verdub belen door gebruik te maken van opgekochte routerechten en slots', aankomst- en vertrektij den. van bijvoorbeeld Panam. dat failliet is gegaan. Op Schiphol heerst wat dat be treft een haast weldadige luwte. De KLM heeft hier de touwtjes in handen in de wetenschap dat zij haar aantal vluchten vrijwel ongelimiteerd kan uitbreiden. Schiphol betreurt het afketsen van de samenwerking omdat zij immers internationaal ver voersknooppunt wil worden en daarvoor is een echte 'global air line' nodig van de omvang van KLM en BA samen. Heathrow is echter het andere uiterste. Deze luchthaven barst bijna uit zijn voegen en BA kan daardoor haar aantal vluchten vrijwel niet uitbreiden. Zij wordt aan twee kanten van de Atlanti sche Oceaan beperkt in haar ex pansiemogelijkheden. de KLM niet. Als er geen andere Europese maatschappijen besluiten met elkaar te gaan samen te werken, is voor ons de noodzaak voorlo pig ook wat minder, aldus giste ren KLM-topman Bouw. Toch zal de KLM er flink hard aan moeten trekken om haar Euro pese marktaandeel op te krik ken van 2,6 procent naar het streefgetal 10 procent. De KLM kan niet meer profiteren van de voordelen die zouden ontstaan uit het op elkaar afstemmen van Europese diensten van KLM en BA. De Britten zijn nu weer Eu ropees concurrent en zij overwe gen bijvoorbeeld een aandeel te nemen in de binnenlandse Fran se luchtvaartmaatschappij TAT. KLM heeft een aandeel in het noodlijdende Air Littoral, eveneens een binnenlandse Franse maatschappij. Auteur Rasoel voor de rechter AMSTERDAM (ANP) - De au teur Mohammed Rasoel van het boek „De ondergang van Neder land, land der naïeve dwazen wordt vervolgd wegens discri minatie. Justitie reageert daarmee op een verzoek van de Anne Frank Stichting, die een klacht tegen de auteur van het in 1990 ver schenen boek heeft ingediend. Minister Bukman (visserij) gaat uit van het ge zonde principe: het moet niet nodig zijn een ,■4^1 compleet leger van controleurs in te zetten om te be- r—"H reiken dat een Nederlandse bedrijfstak zich aan de 1regels houdt. Zijn voorganger Braks is politiek ge sneuveld aan het onvermogen om greep te krijgen op het zwarte circuit in de vaderlandse visserij en vishandel. Buk man kwam deze week zelf ook zwaar onder vuur te liggen van nieuwe onthullingen over kwalijke praktijken in deze sector: grote partijen illegaal aangevoerde vis worden vér onder de prijs op de markt gebracht en bonafide handelaren worden de dupe van het optreden van een heuse vis-mafia. Ook hij leek dezelfde weg te gaan als Braks. Maar Bukman heeft nu met een harde maatregel teruggeslagen Hij wil er van af om de gangen van de vissers nog langer na te gaan via de vrijwel onmogelijk gebleken controle op - wat je zou kunnen noe men - de mazen van het net. De bewindsman pakt het grover aan: hij wil de vissers voortaan binden aan een maximaal aantal zeedagen per jaar. Voor de rest van de tijd gaat de kotter bij wijze van spreken aan de ketting. Het stelsel van de vangstquota werkt niet meer. Bukman heeft aangekondigd dat ook de Europese Commissie zich uitstekend kan vinden in zijn nieuwe plan voor instelling van zeedagen. Veel vissers, en in hun kielzog een duistere handel, hebben het ernaar gemaakt. Het is de hoogste tijd dat schoon schip wordt gemaakt. Er is langzamerhand een sfeertje ont staan dat wie niet meedoet aan illegale visaanvoer een dief wordt van zijn eigen portemonnee. Daartegenover passen geen subtiele, ingewikkelde en vrijwel oncontroleerbare maatregelen meer. De visserij zelf is gebaat bij een bedrijfs voering waarin er oog komt voor het gevaar dat roofbouw op zee op termijn het einde betekent voor de bedrijfstak. En de vishandel, zoals nu nog weer eens blijkt, moet hoognodig worden opgeschoond van criminele elementen. Dat kan al leen met een overzichtelijke en resolute aanpak. Een sys teem van zeedagen, dat de mogelijkheid biedt om simpelweg na te gaan welke van de vloot van 600 kotters op zee zitten en welke aan de wal liggen, lijkt beter waterdicht te maken dan alles wat tot nu toe is geprobeerd en steeds weer op niets is uitgelopen. Maar het moet niet bij zeedagen blijven. In sa menhang met een sluitende controle op handhaving van de EG-vangstregels is het ook nodig dat er sluitende afspraken komen tussen de vissers en de vishandel over een gespreide visaanvoer het hele jaar door. De Nederlandse visserij zou eens tot het besef moeten komen dat zij er zelf het meeste belang bij heeft dat de bedrijfstak zich ontdoet van de geur van fraude, die nu al zoveel jaren om de bedrijfstak hangt. De manier waarop enkele radiostations in Griekenland binnen enkele dagen een nationale consumentenboycot van Nederlandse produkten op touw wisten te zetten, laat even zien hoe kwetsbaar de open Europese markt van de toe komst eigenlijk wel is. Eén verkeerd uitgelegde politieke uit spraak, gevolgd door een mengeling van nationalistische ge voeligheden, grote publieke verontwaardiging en opgeporde emoties, en complete sectoren van goed lopende export wor den lamgelegd. De Grieken halen op grond van bewust ver keerd overgebrachte informatie hun gram op Nederland (en op Italië i. En wel vanwege het simpele feit dat de ministers van buitenlandse zaken van alle EG-landen zich niet hebben gevoegd naar'een Grieks voorstel om een van de nieuwe, naar onafhankelijkheid strevende republieken van Joegoslavië (in dit geval Macedonië) bij de officiële erkenning een naam te geven, die historisch bepaalde trauma's bij Grieken zou moeten ontzien. Toen het tumult eenmaal was losgebroken en de publieke opinie haar zondebokken had uitgekozen, hielp er weinig meer aan. Pogingen van Nederland om de kwestie te sussen niet. Een verklaring van de Griekse minis ter van buitenlandse zaken dat hij de gang van zaken be treurt, ook niet. De Europese gedachte is nog lang niet waar ze wezen wil. Ze beperkt zich in de praktijk maar al te vaak tot de geheimtaal van de hogere politiek, het gedoe van het bureaucratendom en de vindingrijkheid van het bedrijfsle ven. Maar soms voelen ze ook daar dat op straat (én in de supermarkt) van het ene op het andere moment (nog) levend oud zeer het wint van nog niet levensvatbare Europese ver houdingen. En dat zijn dan pijnlijke ervaringen. vdM. HELSINKI (AP) - De Finse regering heeft donderdagavond beslo ten dat Finland het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap zal aanvragen. Tot die aanvrage wordt overgegaan nadat het parle ment met het besluit van de regering heeft ingestemd. Het parle ment zal zich op 18 maart over het voorstel uitspreken. Premier Esko Aho verklaarde dat twee ministers uit zijn vierpartij- encoalitie tegen het EG-lidmaatschap waren: Minister Hannele Pokka van Aho's eigen Centrumpartij en minister Toimi Kankaan- niemi van de Christelijke Liga. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C van der Maas. hoofdredacteur commentaar: A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10, Postbus 48, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Steunpunt Boekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800, Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058 Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. 01184-84000, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het' weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; za terdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80. automatische afschrijving 79,30, franco per post 100,00: per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50, jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00. losse nummers maandag Fm vrijdag 1,45, zaterdag 1.85 p st(alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek nr.: 3754316 t.rt.v. PZC ab.rek Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3