Geboren organisator tafeltennis Driebanden spannend door drie sets Spannende strijd in slot dressuur manege Magrette Patrick van Passel nog vol ambitie Autorittensport leeft nog volop Walter Meeuws twijfelt niet Effect heeft na een diep dal opgaande lijn weer te pakken van onze tafeltennismedewerker TERNEUZEN - Paul de Buck uit Terneuzen wordt wel eens de duizendpoot van het Zeeuwse tafeltennis genoemd. De 27-jari- ge administrateur bij Machine fabriek Sas van Gent neemt al jaren de organisatie van de Zeeuwse tafeltenniskampioen schappen op zich. Daarnaast is hij als penningmeester en wed strijdsecretaris in de organisa tie van de tafeltennisvereni ging Effect '71 een onmisbare schakel geworden. Het doet hem dan ook deugd, dat het weer goed gaat met zijn club. Na de gouden jaren met Peter en Erik Roeland is de Terneuzense vereniging door een diep dal ge gaan, maar nu lijkt Effect weer op te bloeien. Ook het aantal le den stijgt weer. „De prestaties van het herenteam zijn dit sei zoen niét onopgemerkt geble ven. Een kampioenschap van de van onze paardesportmedewerker AXEL - De landelijke rijvereni- ging en pony-club Graeve Jan sluit zaterdag in manege Ma grette in Axel het indoor-dres- suurseizoen af. Dankzij veel propaganda, ondersteund door een demonstratie van de Neder landse dressuur-kampioene An- ky van Grunsven, was de be langstelling van de ruiters voor deze uit vier wedstrijden be staande competitie dit seizoen groter dan ooit. Zaterdag ne men ruim 120 combinaties deel aan de wedstrijd. In de middenklasse bij de paar den bezet Mieke Roovers met de hengst Rinus, waarmee ze zater dag beslag wist te leggen op de reserve titel tijdens het Zeeuws kampioenschap, met drie pun ten de eerste plaats. Zij wordt op de voet gevolgd door Monique Hellemun met Morena en Jea- nette van Gorsel met Calypso die beiden vijf punten totaliseer den. Maar zowel Marjan Mal- jaars met Waldo als Peter Kos ters met Zypher zijn met een to taal van tien punten zeker nog niet kansloos. In de klasse B gaat Karin de Schepper met Carina met drie punten aan de leiding. Maar met Luc Savat met Goldi op een ach terstand van slechts twee pun ten zou de sympatieke amazone uit Lamswaarde het nog wel eens erg moeilijk kunnen krij gen. Ook in de klasse Licht bedraagt het verschil tussen koploper Ma rie Paule Picavet met Douwe en Marina Quaak met Eastwind slechts twee schamele punten, dus ook hier is nog van alles mo gelijk. Bij de pony's klasse Zwaar kan Zeeuws kampioene Debbie Rijn haar tweede grote prijs binnen een week in de Axelse piste in de wacht slepen. Weliswaar heeft de Kruiningse amazone met Caesar slechts twee punten voorsprong op het duo Mathilde Koster met Rinardo en Wieke Galama met Surprice, maar de ze marge moet voor Rijn toch voldoende zijn om zich van de hoofdprijs te verzekeren. Ook Sybille Burm moet in staat zijn om de fel beheerde trofee in de klasse B van de paarden klei ne maat te veroveren. Met twee overwinningen op zak is zij de onbetwiste leider. Voor Martje Moerland, die met Petrushka ook al eens het zoet der overwin ning mocht smaken, maar hier op een vijfde plaats liet volgen en zich dan ook zo goed als kan loos mag beschouwen. In de lichte klasse is er sprake van een nek aan nek race tussen Chayenne de Witte met Misty, Veerle Schuurhuis met Candy en Ruth Jakobsen met Laika. Het verschil tussen de nummer één en de nummer drie bedraagt hier slechts drie puntjes, zodat ook hier nog alles mogelijk is. eerste klas hangt dan ook in de lucht. Relatief staat de ploeg er uitstekend voor, hoewel er nog zes wedstrijden moeten worden gespeeld. Maar ze hebben weinig verliespunten en er is gewonnen van de naaste concurrent Big Smash uit Biggekerke. Het moet dus mogelijk zijn om straks te promoveren naar de kam pioensklas". meent De Buck Frank Bracke, Peter Franke en Ronnie de Jong spelen voor het tweede seizoen samen in de het eerste herenteam van Effect. „Peter Franke is afkomstig van Arnemuiden. maar is voor zijn werk naar Terneuzen verhuisd Hij is voor de vereniging een aanwinst. Ronnie de Jong is een tijd gestopt geweest. Hij heeft vroeger altijd bij Effect ge speeld, maar maakt nu weer deel uit van het eerste team. Zij vor men met Frank Bracke een goed team", vertelt De Buck. Verdiensten Op 12-jarige leeftijd werd Paul de Buck lid van Effect, maar het bleek al gauw dat hij nooit een hoogvlieger zou worden. Hij heelt zich daar weinig of niets van aangetrokken. Hij speelde in de jeugd en nog een paar jaar in de senioren. Hij stopte met. de actieve wedstrijdsport. Toen kwamen ook zijn verdiensten op een ander terrein aan het licht. Paul de Buck heeft feeling voor bestuurlijke zaken. „Het organi seren trekt me. In 1984 had de ta feltennisvereniging SAR uit Kloosterzande de organisatie van de Zeeuwse kampioen schappen. Ik werd gevraagd of ik de toernooileiding op me wil de nemen. Ik heb geen moment getwijfeld en direct ja gezegd." Vanaf dat moment is Paul de Buck niet meer weg te denken bij de Zeeuwse kampioenschap pen, maar ook voor andere toer nooien in Zeeland houdt hij zich aanbevolen. Elke Zeeuwse tafel tennisclub, die tekent voor de organisatie, kan bij hem aan kloppen. „Ik voel me een beetje de motor van deze kampioen schappen. Het kost me veel tijd aan voorbereiding, maar het geeft me aan de andere kant vol doening. Het kan toch geen toe val meer zijn, dat de laatste vijf jaar het kampioenschap van Zeeland drie keer in de sporthal 't Zwaantje van Terneuzen is ge houden." Perspectief Ook in het vijfmans bestuur van Effect speelt de Terneuzenaar een voorname rol. „De wed- strijdschema's en het financiële gedeelte heb ik als voornaamste taken. Ik weet het reilen en zei len van de vereniging. We heb ben vier herenteams en drie jeugdteams. Daar spelen enkele meisjes mee. De vereniging heeft dit jaar in Sjaak Tellier de opvol ger van Ben Roeland gevonden om de jeugd training te geven. Ben heeft er veel voor gedaan- ,maar kon door zijn zaak geen tijd meer vrij maken." De toekomst van Effect biedt weer perspectief. Er is een groei ontstaan in het aantal jeugdle den. welke tijdens de school vakanties kerfnis mocht maken met het tafeltennis. Er wordt één keer per week getraind in het gymnastieklokaal aan de Madame Curiestraat en verder worden doorgaans op vrijdag avonden de thuiswedstrijden van de senioren gespeeld. Effect '71 hoopt weer eens op een goede lichting bij de jeugd. Acht jaar geleden waren Peter en Erik Roeland de toppers bij de jeugd. Zij vertrokken, eenmaal deze ca tegorie ontgroeid, toen naar Middelburg Zuid om daar op een aanmerkelijk hoger niveau te kunnen spelen. „Begrijpelijk, want deze jongens hadden daar voor het talent. Daarom hoop ik, dat Effect langzamerhand om hoog kruipt. De kampioensklas is haalbaar, maar voor het lan delijk niveau zal de vereniging nog even geduld moeten heb ben. Maar ik heb het gevoel, dat we er in Zeeland toch weer bijho ren", vindt Paul de Buck. Paul de Buck: een duizendpoot in de Zeeuwse tafeltennissport. foto Camileschelstraete Zeeuwen, Belgen en een Brabander in toernooi in Breskens van onze biljartmedewerker BRESKENS - Voor een vrij se lect gezelschap specialisten in de spelsoort driebanden staat vanaf deze week in café 't Zon- neke in Breskens de vijfde uit gave van het ABC/'t Zonneke- toernooi op het programma. Zestien biljarters, die zijn on dergebracht in vier poules, strijden om een plaats in de fi- nalegroep van acht spelers, die elkaar op zaterdag 4 april de toernooizege van deze lu strumeditie betwisten. Dat dit toernooi in betrekkelijk korte tijd een uitstekende naam heeft gekregen hoeft niet te ver bazen. Lokaalhouder George Roets van 't Zonneke weet uit ja renlange ervaring hoe een derge lijk evenement moet worden aangepakt. Hij was jaren gele den mede-oprichter en meteen ook voorzitter van de biljartver eniging BCD in Draaibrug. Door zijn initiatief kwam in clublokaal Tramzicht in Draai brug het ene grote toernooi na het andere in de schijnwerpers. Allemaal in navolging van de biljartvereniging TMW (Tegen Moeders Wil) in Sluis, waar na tionale en internationale toer nooien haast meer regel dan ui- zondering zijn. Kortom, de Bil jart Club Draaibrug timmerde enthousiast aan de weg. Met re gionale hoogstandjes en zelfs een nationaal kampioenschap. Alsof het allemaal niet op kon. Dat kon het dus wel. De toer nooien kregen niet altijd de aan dacht die nodig was en een paar schoonheidsfoutjes en een heuse rel deden de club ook geen goed. Het werd allemaal ook steeds groter en duurder opgezet, „Maar sommige mensen waren niet meer af te remmen", herin nert George Roets zich de pogin gen daartoe. BCD sprong verder dan de stok lang was en betaalde daar tenslotte onherroepelijk de prijs voor: met de biljarttoer- nooien in Draaibrug was het van de ene op de andere dag gedaan. Relaties Met die ervaring in het achter hoofd wist George Roets hoe het niet moest toen hij, inmiddels al weer zes jaar geleden, als kaste lein van 't Zonneke, het organi seren van toernooien weer op pakte. Te weinig speelmogelijk- heid voor topspelers uit de regio was daarbij een van de achterlig gende gedachten. Nadat hij van ABC (Amateur Biljart Club) groen licht had gekregen („niet te professioneel, maar wel goed georganiseerd en gezellig") liep het eerste toernooi vrij vlot van stapel. Aan deelnemers van naam geen gebrek. De bijna 43- jarige Roets had uit zijn BCD- tijd veel goede relaties over ge houden. Ook in België. Dat ver klaart meteen de internationale deelname aan het toernooi en de overwinning van een Belgische deelnemer (Eddy de Baere uit Maldegem) in de openingsuitga- ve. De nieuwe aanpak („een etentje, een prijsje in natura") sloeg aan. Het ABC/'t Zonneke-toernooi was direct een succes. Ook de volgende edities leverden wat betreft het deelnemersveld geen enkele moeite op. Carlo van Dam werd de tweede winnaar, Johan de Taye de derde en de kleurrijke Zeeuws-Vlaming Ka- rel de Koeyer uit Sluiskil bracht het toernooi vorig jaar op zijn naam. Daarom is hij nu vrijge steld van het spelen van voor ronden. Systeem Voor die voorronden komen wel de 16 uitgenodigde spelers in de vier poules in actie. Deze week brachten Theo Platjouw (Axel), Cor de Jonge (Axel), Eric Gryp (Ertvelde) en George Roets (die inviel voor Jean-Paul de Kraker, die al vervanger was voor zijn va der Bram de Kraker) het lu- strumtoemooi op gang. Dat Platjouw poulewinnaar werd was geen verrassing, dat hij ver loor van Cor de Jonge was dat wel. „Maar bij het systeem dat we hanteren, drie sets van tien pun ten, mogen dergelijke verrassin gen worden ingecalculeerd. Klassespelers gruwen van dit setsysteem, maar het houdt een toernooi als dit wel spannend en ook aantrekkelijk voor het pu bliek", reageerde George Roets op het resultaat van de eerste ronde. Vervolgens komen Eddy de Bae re (Maldegem), Urbain Hoppen brouwers (Halsteren), Ton Koo- men (Tereneuzen) en Ronny Roets (Eede) in beeld, waarna volgende week (respectievelijk op 2 en 5 maart) de derde en vier de poule de laatste finalisten voor de eindstrijd afleveren. In de derde groep starten Roger Lierman (Knokkel, Jean-Paul de Kraker (Hoek), Ramon de Nijs (Assenede) en Peter Snel- ders (Sas van Gent). De vierde poule bestaat uit Rob Claer- houdt (Hulst), Johan de Taeye (Maldegem), Theo Tas (Sluis) en Cees Wissel (Terneuzen). Een uitgelezen gezelschap, dat elke speeldag om 18.00 uur begint. De poulewinnaars en de drie beste nummers twee gaan naar de fi naleronde, waarin ze dan Karei de Koeyer tegen komen. George Roets: drie-setters zorgen voor spanning in toernooi voor driebandenspelers. foto Camile Schelstraete van onze wielermedewerker SLUISKIL - In Kruiningen werd Patrick van Passel afgelopen zondag voor de tweede achtereenvolgende maal clubkampioen van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen. De ex-beroeps renner uit Sluiskil lijkt, gelet op de verrichtingen in die wed strijd, opnieuw het paradepaardje van de geel-rode brigade van begeleider Arno Sijnesael en Herman Mobach te gaan worden. Van de jongere amateurs lijkt vooralsnog alleen Davy Dubbel dam in staat binnen korte tijd het vaandel over te kunnen ne men van de oude garde. Van Passel (27) is nog altijd barstensvol ambitie. Vooral nu de wv Zeeuws-Vlaanderen dit jaar weer deel zal nemen aan de promo tiecompetitie voor amateurs-A heeft de Sluiskillenaar in de voor bereiding op het seizoen nog eens zijn beste beentje voor gezet. „Ik heb de laatste tijd inderdaad veel getraind om straks zo goed mogelijk voor de dag te kunnen komen. We moeten toch probe ren een zo goed mogelijk figuur te slaan in die wedstrijdenreeks. Vooral in de wedstrijden in Zeeuwsch-Vlaanderen; dat zijn we, vind ik, moreel verplicht tegenover de club en de sponsors", ver telde Van Passel na het behalen van de clubtitel. De ambitie die Van Passel zelfheeft mist hij bij verschillende van zijn ploeggenoten waar hij straks samen mee deel zal nemen aan de wedstrijden om de prömotiecompetitie. „Ik twijfel wel eens aan verschillende andere coureurs. Het is volgens mij alleen een kwestie van mentaliteit. Het lijkt wel of ze het er niet voor over hebben om voldoende te trainen. Om in die competitie mee te kunnen denk ik dat een coureur toch minimaal drie uur per dag moet trainen. En dat mis ik bij sommigen. Toen ik zelf op die leeftijd was ging ik na mijn studie ook nog enkele uren trainen. Eventueel zelfs met licht op", stelt Van Passel. De Zeeuws-Vlaamse amateurkampioen richt het seizoen dus vooral op de wedstrijden in het kader van de promotiecompeti tie, waarvan de eerste op 4 april staat gepland: de Omloop van de Braakman. In die wedstrijd schreef Van Passel vorig jaar nog historie door in de slotfase op de solotoer te gaan en als winnaar over de aankomstlijn in Philippine te komen. „In die wedstrijd moet ik er helemaal staan. Dan moet ik in top vorm zijn, alhoewel ik me niet op die ene koers richt. Een misser en het hele seizoen is naar de knoppen", vertelt Van Passel die in eigen omgeving dit jaar vermoedelijk de Omloop van Vogelwaar de en het Zeeuws-Vlaamse Wielereekend zal moeten misssen in verband met werkzaamheden en er daardoor op gebrand is in de resterende wedstrijden wel te schitteren. Zondag start voor Pa trick van Passel en een aantal van zijn ploeggenoten het officiële seizoen met deelname aan Gent-Staden. Een beeld uit de Nacht van Zaamslag van 1989. foto Camile Schelstraete van onze autosportmedewerker TERNEUZEN - De Zeeuws Vlaamse Automobielsport Club viert dit jaar het 40-ja- rig jubileum. De rittenspor- ters zijn terecht trots op dit jubileum, want de ZEVAC is een van de oudste vereni gingen van Nederland. De feestelijkheden concentre ren zich rond de Nacht van Zaamslag, die van 9 op 10 mei voor de 25e maal wordt verreden, en rond de Jubi- leumrit in september. Na de jaarvergadering in ja nuari heeft de ZEVAC een opvallend jong bestuur. Met het aftreden van Dick Hen- drikse verdween de laatste ouwe rot uit de leiding van de vereniging. Opmerkelijk is dat niemand van de huidi ge bestuurders in de buurt komt van de leeftijd van de vereniging. Met Heieen Roe- landt, Noëlla van de Bergen (de ZEVAC is waarschijnlijk ook de enige autosportvere- ninging in Nederland met twee dames in het bestuur), Han de Groot, Francois van de Bergen, Fred Hemelaar en Ron Roelandt heeft het bestuur namelijk een gemid delde leeftijd van amper 27 jaar. „Ik denk toch niet dat dat een nadeel voor de vereni ging is", meent Ron Roe- landt, die sinds vorig jaar de voorzittershamer in handen heeft. „Enkelen van ons heb ben enkele jaren met die ou de rotten in het bestuur kun nen meedraaien, wat zonder meer een goede leerschool is geweest. Bovendien vind ik het een goede zaak dat ver jonging binnen een vereni ging doorgezet wordt". Activiteiten Hoewel de eerste rit van het seizoen nog even op zich laat wachten (met de trainingsrit opent de ZEVAC op 4 april het actieve rittenseizoen) gonst het achter de scher men al volop van de activi teiten. Het bestuur moet zich niet alleen bezig houden met de organisatie van het 40-jarig jubileum, ook de Nacht van Zaamslag beleeft een jubileum. Dit jaar wordt de 25e uitgave gehouden. Vorig jaar werd tijdens de Nacht de magische grens van honderd auto's eindelijk weer eens overschreden. Het bestuur wil die groei conti nueren. „We denken bijvoor beeld aan een veteranen- nacht, een verkort traject met een apart klassement waarvoor we zoveel mogelijk Nacht van Zaamslag-rijders uit het verleden wijlen uitno digen." Voor het eerst in vijftien jaar moet de organisatie van de Nacht van Zaamslag het zonder uitzetters Monnie IJsebaert en Hans Haselager doen. Ron Roelandt zal het uitzetten van de rit nu, sa men met Harry Korst jr., voor zijn rekening nemen. Op 5 september wordt het 40-jarig bestaan met een re ceptie gevierd, waarop aan sluitend de jubileumrit en een gezellig samenzijn vol gen. Ondanks het jubileum is juist 1992 het jaar waarin de rittensportvereniging een stapje terug doet, want er verschijnen dit seizoen slechts zeven ritten op de ka lender. „Doordat enkele vas te uitzetters wegens drukke werkzaamheden en verhui zingen moesten afhaken, zijn er nu te weinig mensen om weer tien, kwalitatief goede ritten te organiseren", legt Ron Roelandt uit. „Vol gend jaar kunnen we het aantal ritten weer uit gaan bouwen." Milieu Bij de ZEVAC kijkt men op timistisch naar de toekomst, hoewel de auto(ritten)sport in Nederland het de laatste jaren niet gemakkelijk heeft De autohobbyisten krijgen steeds meer te maken met de milieuproblematiek. Roe landt: „Omdat velen bij het woord autosport in de eerste plaats denken aan snelheid en aan uitlaatgassen is de ongerustheid natuurlijk be grijpelijk. Toch is die onge rustheid, wat de autoritten sport betreft, ongegrond. Richtlijnen van de gemeen tes worden door ons altijd strikt nageleefd, de gemid delde snelheid van de deel nemers wordt bewust laag gehouden en we blijven met onze routes ver verwijderd van natuurgebieden." Over deelnemersaantallen heeft men voorlopig nog geen reden tot klagen in Zeeuwsch-Vlaanderen, want de rittensport leeft er als ner gens anders in Nederland. „Met een gemiddeld aantal van zo'n veertig deelnemers per rit springen we er, als je naar de rest van het land kijkt, bovenuit", meent Roe landt. „En dat geldt niet al leen voor de ZEVAC, maar ook voor de WZA, de tweede vereniging die in het kleine gebied tussen de Wester- schelde en de Belgische grens actiefis".' van onze voetbalmedewerker ANTWERPEN - Als voetballer kan Walter Meeuws bogen op een roemrijke loopbaan. De Belg kwam 46 keer uit voor het nationale elftal en vierde hij tal van triomfen bij onder meer Beerschot, Club Brugge, Stan dard Luik en KV Mechelen. Als oefenmeester vergaat het hem tot nu toe veel minder. Meeuws (40) werd in zijn korte trainerscarrièrë reeds bij twee clubs (SK Lierse en Sint Trui den) de laan uitgestuurd en ook het bondscoachschap was geen onverdeeld succes. Bij zijn nieu we club FC Antwerp maakt Meeuws andermaal zware tijden door. Het absolute dieptepunt werd vorige week bereikt toen zijn ploeg op eigen veld werd ver nederd (2-8) door Germinal Eke- ren. „Dat was een bizarre wedstrijd", zegt hij. „Als ik de video terugzie zit ik me steeds weer te verba zen. Germinal is negen keer in ons zestien-metergebied ge weest en heeft acht goals ge maakt. Dat is een ongehoord hoog percentage. Waarmee ik overigens de nederlaag niet goed wil praten. Het was en blijft een blamage.". Tot overmaat van ramp kwam daar afgelopen zondag nog nog de nederlaag (1- 0) in het bekerduel tegen twee deklasser Lommei overheen. De sfeer moet bij FC Antiverp tot ver onder het nulpunt zijn ge daald? Meeuws: „Het verlies tegen Ger minal is keihard aangekomen. Verliezen is sowieso al geen pretje, laat staan als dat met 8-2 gebeurt. We hadden daarvoor een goede serie (24 punten uit 21 duels) neergezet. En dan loop je tegen zo'n klap op...". Hoe verwerkje zo'n dreun? Meeuws: „De pers heeft er nogal lacherig over gedaan. Ik heb na die nederlaag eerst met de volle dige groep gesproken en daarna heb ik van man tot man gepraat. Iedereen nog eens apart op zijn verantwoordelijkheden en ta ken gewezen. Bovendien had ik de opstelling voor de wedstrijd tegen Lommei drastisch gewij zigd. Met uitzondering van de li bero-plaats had ik de gehele de fensie omgegooid". Dat heeft niet veel uitgehaald. Meeuws: „Ho, ho, we hebben te- gen Lommei beslist niet slecht; gespeeld. Het probleem was al-! leen dat Musznay na een half uur al rood kreeg. Maar daarna heb- ben we toch veerkracht en men- taliteit getoond. Oké, we verlie zen uiteindelijk wel, maar we; kunnen dat in de thuiswedstrijd nog rechtzetten". Hoe veel krediet heeft u nog in Antwerpen? Meeuws: „Dat zou u eigenlijk! aan het bestuur moeten vragen. Tot op heden heb ik niet de in-, druk dat er aan mijn stoelpoten; wordt gezaagd. De kenners zijn! natuurlijk niet meteen de goede; resultaten van de eerste zeven, maanden vergeten. En ondanks; de afstraffing tegen Germinal- zijn we nog steeds in de race voor; Europees voetbal. En dat is ge-- zien het spelerspotentieel be-! slist niet onaardig.".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 38