Kermis Axel mag toch op de Markt extra rijksgeld Volkstuintjes moeten veld ruimen voor woningbouw Hulst verwacht B en w van Sluis willen herhaling cultuurmaand kinderopvang Ook Sluis gaat tot apart inzamelen van gif-afval over Boete voor rijden zonder rijbewijs Hulster college is niet bang voor meer kosten stadskantoor Monument Szydlowski houdt raad Axel bezig Dag- en avondschool begint met eenjarige opleiding voor meao Raad accepteert toch minderheidsstandpunt college an een medewerker iXEL - De Axelse kermis ver mist dit jaar niet naar het Ilof- ilein. Het Marktplein zal, even- ils vorig jaar, tijdens het pink- terweekeinde de plaats zijn ■aar de kermisexploitanten urn attracties kunnen aanbie- |en. De manier waarop donder- lagavond tijdens de raadsver- ■adering het minderheids tandpunt van het college (wet- iouder A. M. G. van Waes) het loch, haalde was curieus, let voorstel de kermis te ver- ilaatsen naar het Hofplein heeft Ie Axelse politieke gemoederen ange tijd beziggehouden. Zo ang dat het besluit op het aller- aatste moment in deze raads vergadering genomen moest gorden. Een eomplicei'ende fac- or in deze schijnbaar eenvoudi- ;e zaak was dat menig raadslid het onderwerp koppelde aan de ïerinrichting van de binnen stad. Een ambtelijke werkgroep is bezig met het ontwikkelen van plannen om de mogelijkheden voor de verblijfsrecreatie in de binnenstad te vergroten. Bij een definitieve keuze voor het Hof plein, zoals burgemeester W. J. de Graaf en wethouder J. M. van Schaik voorstonden, zou een- voorschot genomen worden op de mogelijke herinrichting" van het Marktplein. Burgemeester De Graaf pleitte voor het schep- van een medewerker pen van bestuurlijke duidelijk heid. „Dan weet een ieder waar men aan toe is." L. L. M. den Doelder (VVD) sprak een duidelijke voorkeur uit voor de binnenstad als kermislocatie. „Waarom naar het Hofplein. Er is geen directe noodzaak. Een in vestering van 45.000 gulden voor een schakelkast op het Hofplein kan dan ook achterwege blijven. Bovendien gaan er geruchten dat de kwalitet van de tegels en de ondergrond aldaar niet vol doende is.' Het CDA was verdeeld. A. van Harn en A. Murre steunden wet houder Van Waes. Van Harn was van mening dat de kermisex ploitanten ook minder gelegen heid tot overleg gehad hebben. A. C. J. M. Kesbeke en W. P. de Smet gaven de voorkeur aan het Hofplein. Ook de PvdA koos voor verplaatsing. J. S. Jonge- pier: „Met verblijfsrecreatie in de binnenstad is de horeca beter af. Het lijkt overigens wel of we met de bus naar het Hofplein moeten. Maar het is maar een paar meter." Omdat ook het GPV/SGP koos voor het Hofplein dreigden de stemmen te staken. C. J. M. Jan sen (CDA) had verplichtingen el ders zodat de telling er als volgt uitzag: Marktplein, VVD 4, CDA 3; Hofplein, GPV/SGP 2, CDA 2 en PvdA 2. Wethouder J. van OOSTBURG - Kantonrechter mr H. A. R. de Mul had donder dag op de zitting in Oostburg aanvankelijk problemen met de inhoud van het proces-verbaal. Ging het nu om een motor of om een bromfiets? De tenlasteleg ging was hem in eerste instantie niet duidelijk: Het niet in het bezit hebben van een rijbewijs. .Terwijl notabene de bromfiets niet aan de eisen voldeed en dus mankementen vertoonde", rea geerde mr De Mul meteen. Even later werd de kantonrech ter alsnog uit de brand gehol pen. C. K. uit Eede was op 11 ja nuari van het vorig jaar met zijn bromfiets aangehouden op de Melkweg" in Oostburg. De cylin- derinhoud van de bromfiets bleek veel te groot te zijn en dat betekent voor de wet. dat een tweewielig motorrijtuig als mo tor wordt gekwalificeerd. Het lag allemaal nogal gecom pliceerd, want de politie had bo vendien ook nog eens onderde len van de bromfiets in beslag genomen. „Die hadden moeten worden te ruggegeven, omdat het voertuig nu een motor is", vond officier van justitie mr J. A. J. Groen, die voor het ontbreken van een gel dig rijbewijs een geldboete van 195 gulden eiste. De kantonrechter, die conform de eis vonniste, wilde wel eens weten of K. inmiddels een rijbe wijs heeft. De vader van K., die als gemachtigde optrad, ant woordde bevestigend: „Mijn zoon heeft, nu een motorrijbe wijs, maar.... hij rijdt wel in een auto." van onze verslaggever HULST - Het nieuw te bouwen stadskantoor van Hulst gaat niet meer kosten dan 10,8 mil joen gulden. De wethouders G. van de Voorde en B. Picavet probeerden donderdagavond de zorgen van de gemeenteraad weg te nemen. De verwerving van enkele panden aan de Lan ge Bellingstraat gaat inderdaad meer kosten dan eerst was be groot, maar voor meer tegen vallers hoeft niet te worden ge vreesd. Enkele raadsleden waren be vreesd dat ook andere zaken nog voor financiële tegenslagen zou den kunnen zorgen. F. de Vries (Groot Hulst) vroeg zich af of Volker Stevin ook nog een claim bij de gemeente zou indienen. Door de plannen voor het stads kantoor kan de aannemersgi gant waarschijnlijk een woning minder in het Hulster centrum bouwen dan waar zij eerst op re kende. Van de Voorde verklaar de dat daarover nog niet was ge sproken en meende bovendien dat eventuele kosten niet zou den thuishoren in de begroting voor de bouw van het stadskan toor. Picavet voegde er aan toe dat het volledige plan voor het gebied tussen Lange Bellings- traat/Grote Markt/Houtmarkt en Paardenmarkt in april door van onze verslaggever SLUIS - B en w van Sluis willen eind dit jaar weer een cultuur maand houden. Een werkgroep van inwoners zou een program maatje moeten opzetten. Ook eindejaarsactiviteiten van de Middenstandsvereniging Sluis kunnen in het programma wor den ingepast, stelt het college zich voor. De cultuurmaand december '91 werd een groot succes en daar om moet het initiatief tot een traditie uitgroeien, stellen b en w. De gemeente Sluis heeft pro motioneel veel aan het festival gehad. De commissie maat schappelijke zorg bespreekt Schaik (PdA) zou bij keuze voor het Hofplein de stemmen laten staken. Hij koos ervoor een be slissing te forceren en koos voor de Markt als locatie. De afwezig heid van raadslid Jansen be paalde dus het goede lot voor de kermisexploitanten, Overigens was het bekend dat Jansen bij aanwezigheid geko zen zou hebben voor het Hof plein. De mogelijkheid dat de Axelse raad volgend jaar bij de herinrichting van de binnenstad het huiswerk opnieuw mag doen is ruimschoots aanwezig. De botsauto's zullen ook dit jaar op de Axelse kermis een goedbezochte attractie vormen. fotoarchief PZC van een medewerker AXEL - Het voorstel van het college van burgemeester en wethouders van Axel het monu ment van kolonel Szydlowski te verfraaien en op te knappen werd donderdagavond tijdens de raadvergadering voorlopig ingetrokken. Het voorstel was nog niet in de verschillende commissies behandeld. Dat was duidelijk te merken. Over het idee om de eerste ere burger van Axel kolonel Szyd lowski meer eer aan te doen met het vervangen van de plaquette was de raad eensgezind. De door weersinvloeden en vandalisme aangetaste gedenkplaat was niet meer representatief. De manier waarop het college de verfraaiing voorstelde, stuitte op weerstand. Een in witte steen gegoten plaquette, twee zitban ken en twee papierbakken ter waarde van negenduizend gul den was niet datgene wat de raadsleden zich voorstelden. P. T. A. M. R. Apers (WD) pleitte voor een andere plaats op het Szydlowskiplein. Ook de zitban ken en de papierbakken achtte hij minder geschikt. F. J. Ver- duijn (GPV/SGP) vond een bronzen plaquette een betere weergave van de verdiensten van de Poolse kolonel. Het colle ge nam daarop het voorstel te rug en zegde toe de plaats en de inrichting van het monument opnieuw voor te bereiden. De commissies welzijn, sociale zaken en onderwijs zullen voor taan gezamenlijk vergaderen. Bovendien zal deze commissie voortaan alleen bemensd wor den door raadsleden. Volgens wethouder Van Schaik leerde de ervaring dat de contacten tus sen vertegenwoordigers van in stellingen en hun achterban ge ring waren. Hij stelde daarom voor de verordening over het in- spraakrecht op de commissie vergaderingen soepel te hante ren. J. Dieleman (GPV/SGP), M. Van Oyen (PvdA), M. M. C. Ram- meloo en A. I. Cambier (VVD), C. J. M. Jansen en A. Van Harn (CDA) werden unaniem gekozen als leden van de gecombineerde commissie. commissies en raad besproken kan worden. Bustaxi Verschillende raadsleden spra ken hun teleurstelling uit over het mislukken van het experi ment met de bustaxi. W. de Brouwer (Gemeenachappelijke Belangen) vond het een beetje een blamage in een tijd dat ie dereen de mond vol heeft over de leefbaarheid in kleine kernen. Wethouder P. Weemaes meldde daarentegen dat het toch gro tendeels aan de mensen zelf ligt. „Ook al kom je met mogelijkhe den, de mensen komen er ge woon niet op af. Nu met de belta xi zijn er weliswaar zo'n zeventig mensen die van de voorziening gebruik maken. Nieuwe gezich ten zitten daar echter nooit tus sen, het zijn altijd dezelfde men sen." De meerderheid van de Hulster raad draagt de instandhouding van de Zeeuwse dialecten een goed hart toe. Tegen het voor stel van het college en het Zeeuws-Vlaams b-enw-overleg in, besloot de ra'adsmeerderheid om De Zeeuwse Taele de komen de vier jaar subsidie voor een aanvulling op het woordenboek der Zeeuwse dialecten te geven. De bijdrage is bepaald op vijf cent per inwoner, voor Hulst dus een kleine 1000 gulden. De moestuintjes bij het Marijkeplein moeten als het aan de commissie voor ruimtelijke ordening ligt, spoedig verdwijnen. fc Schelstraete maandag 2 maart het evaluatie rapport over de vorige cultuur maand. Zoals de commissie openbare werken al eerder deed. wordt maandag ook gesproken over de verbetering van de woonomge ving in Plan Oost. Van een beetje meer groen zou de buurt aardig opknappen, weet het col lege. Maar er zijn ook plekken waar het groen de omgeving 's avonds verandert in 'enge plek'. Een projectgroep met buurtbe woners. vertegenwoordigers van de gemeente en deskundigen zou de situatie in kaart moeten brengen. De commissie maat schappelijke zorg vergadert vanaf 19.30 uur. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De eige naren van de volkstuintjes aan het Marijkeplein in Klooster- zande hebben donderdagavond de eerste slag voor het behoud van hun moestuinen verloren. De leden van de commissie voor ruimtelijke ordening lieten dui delijk blijken meer waarde te hechten aan de bouw van twee woningen op de plaats van de tuintjes, waar nu een recreatie bestemming op ligt. Oud-raadslid C M. Roctus. een van de acht tuinbezitters. vroeg zich - voordat de commissiele den over de kwestie van gedach ten wisselden - af waarom het college nu meende dat de be stemming van het perceel waar op de volkstuinders al dertig jaar hun hobby bedrijven gewij zigd moest worden. Roctus be greep ook niet waarom er zono dig op de locatie van de tuintjes gebouwd moest worden. „Hon derd meter verderop ligt een nieuw bestemmingsplan met mime keuze-mogelijkheden voor aspirant-bouwers," voerde hij aan. Zijn betoog voor het behoud van de tuintjes was aan dovemanso ren gericht. Alleen mevrouw C. Visser (PvdA) sprak zich niet on middellijk uit om de tuinen op de schop te nemen. Zij vroeg zich af of de gemeente geen verwach tingen bij de kandidaat-kopers (de grond is eigendom van Do meinen. maar nog niet door de bouwlustigen aangekocht) heeft gewekt door ruimhartig te doen over een eventuele bestem mingsplanherziening. Ook wilde zij van het college weten of niet getracht is de mensen in kwestie grond te slijten in belendende nieuwbouwplannen en ook vroeg zij nog wat.' de artikel 19 procedure en het mislopen van de verkoop van twee bouwka- vels de gemeente uiteindelijk kosten gaat. Commissievoorzit ter H. J. Bruggeman (CDA) en burgemeester Th. Steenkamp bleven een antwoord schuldig. Alleen benadrukte Steenkamp dat er geen verwachtingen ge wekt waren. Wethouder B. Pauwels (r.o.) mengde zich - na een missertje van Bruggeman, die de hobbyis ten zomaar nieuwe tuinen toe kende aan 't Laantje - ook in de discussie. Hij beloofde de tuin ders te zullen zoeken naar een geschikte alternatieve locatie. „Ik kan zo drie geschikte plekjes voor een nieuwe tuin op loopaf stand van de huidige locatie aanwijzen. Wij zijn bereid om die voor de getroffenen bouwrijp te maken," zei Pauwels. De tuinders willen echter op hun stekje blijven zitten. Daar kan de bewering van voorzitter Bruggeman als zou de grond ter plaatse inmiddels uitgeput zijn, niets aan veranderen. Roctus kondigde aan een uiteindelijke negatieve raadsbeslissing te zul len aanvechten tot bij de Raad van State. Herindeling De gemeente Axel kiest voorlo pig nog niet voor een nieuwe huisstijl. Op een vraag van Ram- meloo wat er gebeurd was met het ontwerp van Jos Tolhoek, antwoordde burgemeester W. J. de Graaf dat het plan huisstijl voorlopig 'in de ijskast is gezet', L. L. M. den Doelder-van de Voorde (VVD) was benieuwd naar de kosten van het verblijf en het optreden van Up with People. De gemeenteraad stelde zich vorig jaar garant voor tien duizend gulden. Wethouder J. M. Van Schaik gaf aan dat ook hij dit wilde weten en dat hij er bij de organisatoren nogmaals op zou aandringen een eindafre kening te presenteren. van onze verslaggever HULST - B en w van Hulst ho pen binnenkort nog ruim ander halve ton van het Rijk te krij gen voor kinderopvang in de ge meente. Het gaat om een bedrag waar Hulst in 1990 recht op dacht te hebben, wat later door hel ministerie van WVC werd tegengesproken. De gemeente Hulst wilde in 1990 een voorziening voor kinderop vang beginnen. Volgens de re gels van het ministerie kon de Reynaertstad dat jaar aan spraak maken op 208.000 gul den. In eerste instantie gebruik te Hulst slechts 52.000 gulden. Het huidige onderkomen aan de Bij controles snelheid 81 bekeuringen OOSTBURG - Bij snelheids controles op diverse plaatsen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn woensdag 81 automobilis ten geverbaliseerd. Op Rijks weg 58 ter hoogte van de Noze- mansweg te Schoondijke pas seerden tussen elfen twaalf uur 229 auto's de controle. Daarvan reden er 14 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 138 kilomter per uur. Er geldt een maximum van 80 kilometer per Van één tot twee uur werden 175 voertuigen aan de Nièuwstraat te Oostburg gecontroleerd. Hier kregen twee bestuurders een be keuring. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 65 kilometer per uur. Er geldt een maximum van 50 kilometer per uur. Dat maximum gold ook bij de con trole, van twee tot drie uur, aan de Lange Heerenstraat te Schoondijke. Er passeerden 363 voertuigen waarvan er 46 gever baliseerd werden. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 87 kilo meter per uur. Op Rijksweg 61 ter hoogte van Halfweg te IJzendijke werden van drie tot vier uur 317 auto's gecontroleerd. Daarvan overtra den 19 de maximum snelheid van 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid be droeg 107 kilometer per uur. FNV De afdeling IJzendijke van de Bouw- en Houtbond FNV houdt vanavond (vrijdag) de jaarvergadering in zaal Hof- zicht. Districtsbestuurder H. Lentingzal tijdens de avond vier jubilarissen huldigen. Ook gaat Lenting in op de cao-onderhan delingen. Na de vergadering volgt een vleeskaarting. Tijdens de vergadering kwam ook duidelijk aan de orde dat de Hontenisser raad (het college in begrepen) vooralsnog weinig ziet in een gemeentelijke herin deling als deze zou inhouden dat de autonomie van Hontenisse moet worden opgeheven. Het college had over dit onderwép een nota het licht doen zien. Re sumerend komen b en w tot de conclusie dat de noodzaak van herindelen niet is aangetoond en dat Hontenisse kiest voor verre gaande vormen van samenwer king. De mannelijke commissie leden schaarden zich zonder veel kritische noten achter het college-standpunt. De dames J de Kock-Ringoot en Visser wa ren minder lyrisch over het sa- menwerken. „We moeten oppas sen dat we met die samenwer kingsvormen ons niet helemaal laten uitkleden," zei mevrouw De Koek. Ook mevrouw Visser vreesde een mogelijke degrada tie van de gemeentelijke inbreng in een groot samenwerkingsver band. Tevens plaatste zij vraag tekens bij. het democratisch ge halte van een orgaan als de door burgemeester Barbé van Ter- neuzen gelanceerde regioraad Zeeuwsch-Vlaanderen. Kreekzoom in Hulst kon echter nog niet in '90 verworven worden en volgens de regels van '91 kon de gemeente daarom naar het geld fluiten. Onlangs werd bekend dat het ministerie toch. gedeeltelijk, op die beslissing terugkwam. Ge meenten die voor 1 april '91 defi nitieve afspraken hadden ge maakt om te investeren in kin deropvang konden alsnog een beroep doen op subsidiegelden. Omdat Hulst destijds in '90 al af spraken had gemaakt en in fe bruari '91 al contracten afsloot, verwachten b en w een grote kans te hebben om de 152.000 gulden alsnog binnen te slepen. Een accountantsverklaring die bewijst dat definitieve verplich tingen voor de aankoop van het gebouw aan de Kreekzoom in derdaad voor april '91 zijn aan gegaan, moet het ministerie overtuigen. „We hopen het geld binnen enkele maanden te krij gen". zei wethouder P. Weemaes woensdag, Hulst zit te springen om extra geld voor kinderop vang. omdat daarmee een twee de groep kinderen kan worden ondergebracht en tevens met de buitenschoolse opvang kan wor den begonnen. Voor deze doelen wordt ook getracht het Hulster bedrijfsleven te interesseren. Op 9 maart is er een bijeenkomst om bedrijven voor het kopen van kindplaatsen warm te maken. In eerste instantie wordt gezocht onder bedrijven die werknemers in dienst hebben, die gebruik maken van de kinderopvang. Politie beboet 56 hardrijders AXEL - De rijkspolitie in Axel hield dinsdag drie snelheids controles. Van 8.15 uur tot 9.30 uur is gecontroleerd aan de Buthdijk in Axel, waar een ma ximum snelheid van 80 kilome ter per uur is toegestaan. Er pas seerden 372 voertuigen waar van er 12 in overtreding waren. De snelheden varieerden van 95 tot 123 kilometer per uur. Van 10.15 tot 11.45 uur is gecon troleerd aan de Eikenlaan in Koewacht, waar een snelheidsli miet van 50 kilometer per uur geldt. Van de 108 passerende au tomobilisten reden er 22 te hard. De snelheden varieerden van 61 tot 82 kilometer per uur. Bij een controle in de Zandstraat, ge meente Sas van Gent, van 13.00 tot 14.30 uur overschreden 22 van de 166 passerende voertui gen de maximum toegestane snelheid van 50 kilometer per uur. De overtredingen varieer den van 61 tot 84 kilometqr per uur. van een medewerkster SLUIS - De gemeente .Sluis gaat voorbereidingen treffen om over te gaan tot het gescheiden inzamelen van groente-, fruit en tuinafval (gft). De raad besloot donderdag avond dat op het moment dat de Zeeuwse composteringsinstalla- tie in het Sloegebied operatio neel is. het gft in Sluis geschei den zal worden ingezameld en bij de coniposteringsinstallatie zal worden aangeboden. De raad vond het belangrijk dat voor het vervoer een uniform tarief gaat gelden. Wethouder J. du Fossé durfde daar gisteravond geen harde uit spraak over te doen. Voor de acht Zeeuwse-Vlaamse gemeen ten zag hij geen problemen. „Die zullen wel op hetzelfde tarief blij ven. Maar dit gaat over heel Zee land. In het overleg zitten twee of drie mensen van ons (Zeeuwsch-Vlaanderen) en die kunnen geen dictaat opleggen," aldus Du Fossé. Voordat de containers in Sluis ingevoerd worden krijgen de be woners eerst een milieubox. De ze boxen zullen bij de Sluisse- naars worden bezorgd door de scouting. De raad stelde ook 301.000 gul den beschikbaar voor de aanleg van een busparkeerterrein aan de Sint Annastraat, H. Masclee (D66) vroeg zich af of de parkeer plaats ook de mogelijkheid biedt om er personenauto's te plaatsen. Volgens burgemeester M. Everaers kan dat als de nood zaak aantoonbaar is. Het gevaar dat de parkeerplaats zonder meer voor het stallen van perso nenauto's wordt gebruikt wil Everaers tegengaan door. zeker in het begin, toezicht te houden. „We moeten voorkomen dat er misbruik van wordt gemaakt." van onze verslaggever TERNEUZEN - De Dag- en Avondschool Zeeuwsch-Vlaan deren begint het komend schooljaar met een nieuwe één jarige dagopleiding voor meao in Terneuzen. Met deze oplei ding hoopt de scholengemeen schap voor volwassenenonder wijs uitkomst te bieden voor mensen met een relatief hoge vooropleiding, die momenteel als ze de meao willen volgen, op de meerjarige opleiding zijn aangewezen of voor een éénjari ge meao-opleiding naar Middel burg of Breda moeten reizen. Conrector J. de Potter: „Elders in den lande blijken deze éénja rige opleidingen een schot in de roos te zijn. Heel wat studenten willen efficiënter met hun tijd omgaan. Doordat er nogal wat overlappingen zijn qua oefenstof voor havo. vwo en meao blijkt het goed mogelijk te zijn voor be paalde mensen om de meao-op leiding in een jaar af te ronden. Dat is een reden voor ons om met deze opleiding te starten. Een andere is dat er door de Eu ropese eenwording een toene mende vraag is ontstaan naar mensen met een mbo-opleiding op het gebied van logistiek en commercie." De éénjarige meao-opleiding kan ook dienen als vooroplei ding voor de heao. De leerlingen krijgen verplicht de vakken Ne derlands, Engels, bedrijfsadmi nistratie en bedrijfseconomie. Voorts moeten uit de vakken Frans, assurantie en commer ciële economie er twee gekozen worden. Deelnemers moeten we kelijks 24 lesuren volgen. Dit is een wettelijk gestelde eis, waar door deelnemers in aanmerking komen voor studiefinanciering. Deeelnemers jonger dan 18 jaar behouden het recht op extra kin derbijslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 35