Gerrie van der Klei in de jaren dertig Christian Bor en gezelschap doet Middelburg aan kunst cultuur 26 Concert Tango Cabaret Hongerlijders A capella Lover's Lane Pinardi Vocaal ensemble Sim Bolus Dansz Split Concert Hongerlijders Zeeuwse Komedie Rock Birthday Folkgroep Ensemble Komedie VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 II Fondamento geeft vandaag (vrijdag) een concert in de Grote Kerk in Terneuzen (20.15 uur). Het Belgische Barokorkest bestaat uit dertig musici die op authentieke instrumenten spelen. Dirigent is Paul Dom- brecht. Hij is tevens solist in het hoboconcert van Bach. Het programma ziet er als volgt uit: Ouverture in D van Abel. Hoboconcert in F van Bach, Symfonie in 9 opus 6 nr 6 en Symfonie nr 29 in A KV 201. Het tango-orkest Sexteto Canyengue brengt vandaag, vrij dag, de authentieke dansmuziek uit Argentinië zonder Eu ropees jasje in podium 't Beest in Goes (20.30 uur). De bezetting bestaat uit twee bandeonisten, een violist, alt violist en contrabassist. De bandeon is een karakteristiek instrument voor de tango, de stem en het hart van deze mu ziek, soms melodieus, dan weer ritmisch. Cabaretier André Manuel speelt vandaag, vrijdag, zijn so lovoorstelling Ik wil een beest in mijn bed in jongerencen trum Midgard in Middelburg (21.00 uur). Manuel won de juryprijs van het Leids Cabaretfestival in 1990 en maakt ook deel uit van de popgroep Fratsen. Hij denkt de oplossing te hebben gevonden voor de langdurige werkloosheid. Het Middelburgs Theater speelt vandaag (vrijdag) het fa miliedrama Bloed van de hongerlijders in het Middelburg se Minitheater (20.30 uur.) Het stuk werd geschreven door Sam Shepard en tekent de teloorgang van een Amerikaanse familie. Regie: Peter Kra mer. Het Terneuzense Zuidlandtheater heeft zaterdag 'Een avond a capella' op het programma (20.00 uur). Op het podium staan het herenkwartet Intermezzo en het ensemble The Oom Maw Maw. Het herenkwartet brengt een repertoire uiteenlopend van motetten tot sprookjes en van orkestouvertures tot liefdesliederen. Het tweede ensemble brengt een mengeling van jazz, funk, pop en Zuidamerikaan- se muziek. De formatie Down Lover's Lane treedt zaterdag (21.30 uur) op in jazz- en theatercafé Porgy en Bess met in het voorpro gramma Challenge (rock) en One Drop (reggae). De vijfmans formatie brengt naast top 40-nummers ook een eigen swingend repertoire met blues, funk, reggae, rock en disco. Theater Pinardi speelt zaterdag de premiere van het stuk Op weg naar Tar in het Oostburgse Ledeltheater (20.30 uur). Op weg naar Tar werd geschreven door de Spaanse schijver Arrabal. Jan Janssens regisseerde het stuk, waarin de steeds wanhopiger wordendé Fando probeert in contact te komen met de aan haar wagentje gekluisterde Lis. Dan ontmoet ze drie mannen. Het stuk wordt gezien als surrealistisch toneel, waarbij de lachstuip strijdt met weerzin. Het Zeeuws Vocaal Emsemble en de Maria magdalena Can- torij geven zaterdag een koorconcert in de Grote kerk in Goes (20.00 uur). Het Dordts kamerkoor verleent medewerking. Solisten zijn sopraan Christine Jansen en alt Wilke te Brummelstroete. Op het programma staan vier- en vijfstemmige motetten uit de grote bloeiperiode van de Duitse 17e eeuwse Evangeli sche kerkmuziek. Het concert wordt besloten met de inte grale uitvoering van het Gloria van Vivaldi voor solisten, koor en orkest. Poppentheater Sim Bolus speelt zaterdag de voorstelling Wat 'n schat in het Goese Ambachtscentrum (14.30 uur). i zaal De Zeeuwse Dansgroep Dansz treedt zaterdag op i Mondragon in Zierikzee (20.00 uur). Het gezelschap danst dan de choreografie Geboren in ar moede, waarmee Dansz het Zeeuws Amateur Dansfestival won. Thema van het stuk is als je voor een dubbeltje geboren wordt, wordt je nooit een kwartje. Choreografie: Lia Sorber Theater Split speelt zaterdag het stuk Abel in het jongeren centrum Brogum in Zierikzee (21.00 uur). Abel is de eigen toneelversie van de Zeeuwse groep van de gelijknamige speelfilm van Alex van Warmerdam. {Advertentie) Stadsschouwburg Middelburg 20.00 ui lusten en lasten komedie van Peter Schalier mei Margreet Blanken, Bea Meulman en René Relel O; CJP/" 06 I 23,00: CJP/Pas 65 118.50 Vestzakihealer Vlissingen 20.30 uur de gebroeders flint mei een liederenj rond de poèzie van Slauerholl f 18,00. CJ Concertzaal Zierikzee 20.00 uur lusten en lasten komede van Peler Schalier mei o Margreet Blanken en Bea Meulman 123,00; CJP/Pas 65118,501 115.00; CJP/Pas 65112,00; Jeugd t/m 12 jaar 17,50 Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur brutale winterbekentenissen van Paul Haenen met o.a. Ton Lulz, Ann Hasekamp en Ingeborg Elzevier 125,00: CJP/Pas 65 20,00 Doorverkoop starts dagen voor de evenementen Kaartverkoop Middelburg bij de Stadsschouwburg. Kaartverkoop Goes/Vlissingen/Zierikzee bil de WV's ter plekke. Teletonisch reserveren Middelburg: 11500, Goes: 15154, Vlissingen 12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 Theaterlljn (01180) 11511 dag en nacht aktuele Informatie De sopranen Willy Feytel-Bout en Heieen Stroo-van de Panne geven zaterdag een concert in de Lutherse kerk in Middelburg, met begeleiding van Leny Stokman-de Graaf op piano (20.15 uur). Op het programma staan werken van Vivaldi, Scarlatti, Handel, Mozart. Mendelsohn, Weber, Schubert, Schumann, Ponchielli en Puccini. Het Middelburgs Theater speelt zaterdag het familiedra ma Bloed van de hongerlijders in het Middelburgse Mini- theater (20.30 uur.) De Zeeuwse Komedie speelt zaterdag de laatste voorstel ling van Het lied van de moordenaar van Hugo Claus (20.30 uur). Claus schreef in '57, op grond van historische feiten een fic tief verhaal rond een moordenaarsbende temidden van de sociale chaos in 1795. Componist Dies le Due verzorgde de muziek bij de voorstelling. Regie: Willem Huybreghs. i het De Britse rockgroep 'Tribe of Dan' speelt zaterdag Vlissingse jongerencentrum De Piek (21.00 uur.) De formatie rond gitarist Dan Donovan heeft deze maand de laatste cd 'Shook uo shook up' uitgebracht. Eerder versche nen de muziekcassettes 'The beeb tapes' en "Git down thras it live'. ZONDAG VERWACHT Margreet Blanken, Bea Meulman en Rene Retel in Lusten en lasten. foto Studio Pim Westerweel Het jongerencentrum De Piek in Vlissingen houdt zondag voor de zesde keer Bob's birthday party (16.00 uur). De optredende artiesten zijn de L-band, Straight Johns, Kees Meerman (ex Herman Brood) en Franklin Bata (ex Funky Stuff). Daarnaast zijn er enkele verrassingen te zien en te horen op het podium. De Schotse folkgroep The Tannahill Wevers treedt zondag op in het Vlissingse Vestzaktheater (16.00 uur). De groep verzorgde in '78, een jaar na het verschijnen van hun debuutelpee Are you sleeping Maggie, het voorpro gramma van Steely Span en oogsten daarmee veel succes. Daarmee werd de folkgroep een wereldact. De groep brengt akoestische Schotse folk, waarin rockelementen zijn verwe ven. Jazz-zangeres, musical-actrice en kleinkunstenares Gerrie van der Klei speelt de hoofdrol in de voorstelling Viktor en Viktoria, een muzikale komedie van de Italiaan Mario Moretti die zich afspeelt in hel Duitsland van de jaren dertig. De jaren waarin Berlijn nog volop vermaak produceerde, hoewel dat langzaam maar zeker wrang werd naarmate de greep van de nazi's daarop wurgender werd. In deze voorstelling spelen Hugo Metsers en Ricardo Sibelo, Eva van Heyningen en Wim Rijken diverse dubbelrollen. De jaren dertig doen het goed in de Nederlandse theaters. Een aantal jaren geleden trok Foxtrot van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink volle zalen. Later werden Cabaret en A night at the Cotton- club een succes en nu staan er rijen bij Josephine en Funny Girl. „De muziek uit die periode is na tuurlijk tijdloos", stelt de Gerrie van der Klei vast. „Misschien heeft die interesse voor het zorgeloze amusement van voor de oorlog nu ook weer te maken met een soort escapisme, even weg willen uit de ze tijd." Zorgeloos was die tijd echter aller minst, wat ook blijkt uit Viktor en Viktoria, het wrange, authentieke, maar met veel vrolijkheid vertelde verhaal van de filmster Renate Müller. Langzaam bezwijkt ze on der de druk zich te moeten aanpas sen aan de nieuwe Duitse orde van Hitler van de zijnen. En daarmee is ook Gerrie van der Klei met haar publiek weer terug in de sfeer van de jaren dertig. Voorkeur „Ik heb altijd veel muziek uit die dagen gezongen. Maar mijn rollen in Foxtrot, De zoon van Louis Da vids en ook de Nelson Revue heb ben niets te maken met een voor keur. Ik speel nu opnieuw in een voorstelling over de jaren dertig, maar alleen omdat regisseur Rosa- maria Rinaldi mij graag in de hoofdrol wilde hebben. Ze heeft net zo lang gewacht tot ik vrij was." „Muziek is mijn vak en de muziek in deze Viktor en Viktoria heeft, eeuwigheidswaarde. De muziek voor deze voorstelling heb ik zelf mogen uitkiezen. Daar zit dus re- Het Giotto Ensemble concerteert donderdag in het Terneu zense Zuidlandtheater (20.00 uur). Het ensemble bestaat uit Pauline Oostenrijk (viool), Marin Mars (viool), Susanne van es (altviool). Jan Insinger (cello) en David Kuyken (piano). Het programma ziet er als volgt uit: Sonate voor hobo en piano in D opus 166 van Saint Saëns, Habanera voor hobo en piano van Ravel, Kwartet voor althobo en drie strijkers van Franqaix en Pianokwartet nr 1 in c kleine terts opus 15 van Fauré. De komedie Lusten en Lasten van Peter Shaffer is donder dag te zien in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). De hoofdrollen zijn voor Margreet Blanken, Bea Meulman en René Retel. Regie: Andy Daal. Het stuk speelt zich af in een oud Engels landhuis, waar Lettice gids is. Dat geeft haar zo weinig voldoening dat ze voor de bezoekers allerlei span nende verhalen verzint. Als ze ontslagen wordt gaat ze sa men met Lotte, die bij Monumentenzorg werkt, een gedra matiseerde gebeurtenis uit het verleden naspelen. Dat leidt tot misverstanden en uiteindelijk zelfs tot een beschuldi ging van moord. De musical ViktorlViktoria is vrijdag 6 maart te zien in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20 uur). De komedie Lusten en Lasten is vrijdag te zien in de Mid delburgse Stadsschouwburg (20 uur). Het Reizend Muziekgezelschap, onder leiding van violist Christian Bor, concerteert vrijdag in de Middelburgse Con certzaal (20 uur). De Gebroeders Flint brengen vrijdag het programma Al leen in mijn gedichten kan ik wonen in het Vlissingse Vest zaktheater (20.30 uur). Het trio de Janeiro brengt zijn programma Bij de beesten los zaterdag 7 maart in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20 uur). De komedie Lusten en Lasten is zaterdag te zien in de Zie- rikzeese Concertzaal Middelburgse (20 uur). Stichting Dansz brengt zaterdag Geboren in armoede in de Middelburgse Stadsschouwburg (20 uur). Het toneelstuk Brutale winterbekentenissen van Paul Haenen is woensdag 11 maart te zien in de Middelburgse Stadsschouwburg (20 uur). Robert Paul brengt donderdag 12 maart zijn nieuwe pro gramma Het trappenhuis in de Middelburgse Stadsschouw burg (20 uur). Het toneelstuk Brutale winterbekentenissen van Paul Haenen is donderdag 12 maart te zien in het Terneuzense Zuidlandtheater (20 uur). Theater P. C. Arenberg - za 29 feb. 20.15 uur: Heijermans door het Nederlands Volkstoneel. Fakkelteater (Zwarte zaal) - vr. 28, za. 29 feb. 20.30 uur: On bevlekt ontvangen. 't Klein Raamteater - vr. 28, za. 29 feb., wo. 4, do. 5 mrt. 20 uur: Ravensbruck door het ensemble KNS-Raamteater. Raamteater op 't Zuid - vr. 28, za. 29 feb. 20 uur: De Coburger door het ensemble KNS-RaamTeater. Het Klokhuis - vr. 28 feb. 20.30 uur: Ornifle door het Teater Ivonne Lex. Int. Zeemanshuis - vr. 28, za. 29 feb. 20.30 uur: Dobbelshift- (deel 1). Schaterteater - vr.' 28, za. 29 feb. 20.15 uur: Sextet. Augustijnertheater - za. 29 feb. 20.15 uur: Jij met je wolken. Theater Leguit - vr. 28, za. 29 feb. 21 uur; Topor door de Zwar te Komedie. C. T. Multatuli - vr. 28, za. 29 feb. 20.30 uur: Parkresidentie. Noord teater - vr. 28, za. 29 feb. 20.30 uur, zo. 1 mrt. om 15 uur: Moordkuil. Theater Zuidpool - vr. 28, za. 29 feb. 20.15 uur: Walser, een wandelaar. Theater Paljas - vr. 28, za. 29 feb. 20.30 uur: Ultieme misver standen. Zaal Vrede - vr. 28, za. 29 feb. 20 uur: De kinderen van Eduard. Desingel - za. 29 feb. 15 uur: Landschap van Laura door Eva Bal's speeltheater. Concerten Kolveniershof - vr. 28 feb. 12.40 uur: Oriet en Dalia Ouziel. P. C. Arenberg - vr. 28 feb. 20.15 uur: Trio Pim Jacobs en Rita Reys. Kon. Elisabethzaal - za. 29 feb, 15 uur: Kon. Filharmonisch orkest van Vlaanderen. Desingel - za. 29 feb. 20 uur: Sjostakovitsj kwartet; zo. 1 mrt. 20 uur: Koor en orkest van de Munt: do. 5 mrt. 20 uur: Volker Banfield. Kon. Elisabethzaal - do. 5 mrt.; Nana Mouskouri pertoire van Marléne Dietrich bij, Gershwin-achtige stukken voor de dans en natuurlijk wat nummers die Renate Müller bekend hebben gemaakt, Gershwin heeft onsterfe lijke muziek geschreven. In de mu sicals van vroeger zaten vaak num mers die een gigantisch succes hadden. Veel jazzmusici hebben later die stukken eeuwigheids waarde verleend." „Als ik maar kan zingen en op het toneel kan staan. Niemand hoeft dus iets speciaals van mij te ver wachten. Dat klinkt niet erg ambi tieus en dat ben ik dan ook niet. Als ik me prettig voel in een rol of een musical, dan is dat voor mij het hoogste. En als de mensen dat kunnen waarderen..." Film Van der Klei speelt Renate Müller, die een film opneemt waarin ze Viktoria, een werkloos actrice is. Om aan werk te komen 'vermomt' Viktoria zich als een acteur in tra vestie, daarmee krijgt ze werk in een cabaret. Alles gaat goed, tot een bewonderaar de ware sexe van Viktor ontdekt. „Ons stuk gaat in de eerste plaats over de manier waarop mensen zich moeten conformeren aan een veranderende situatie waarin hun vrijheden steeds verder worden be perkt. Ook Renate Müller, een ge liefde filmster, heeft dat ervaren. Zelf was ze geen nazi, maar in 1933, toen Hitier aan de macht kwam, werd er toch steeds meer druk op haar uitgeoefend om films te ma ken zoals Goebbels die graag zag. Ze moest zich steeds sterker aan de nieuwe orde conformeren, maar kwam daardoor ook meer en meer in een emotioneel conflict met zichzelf te verkeren." „Bovendien had ze een joodse min naar. Die is naar Engeland ontko men, maar toen ze zelf weg wilde, kreeg ze geen uitreispapieren. Ze raakte aan de drank en de drugs, werd daar vervolgens voor opgeno men en sprong in 1937 uit het raam van een ziekenhuis." Hans Visser Viktor en Viktoria. vrijdag 6 maart in het Zuidland Theater in Terneuzen, aanvang 20 uur. Gerrie van der Klei met Hugo Metsers in Viktor en Viktoria. foto GPD Voor het eerst in Zeeland: het Reizend Muziekgezel schap van initiatiefnemer Christian Bor. Het ensemble verschijnt vrijdag 6 maart in de Middelburgse Concertzaal (20 uur), op uitnodiging' van de Stichting Kamermuziek Zee land. Het is de opmaat voor wat in de toekomst mogelijk een regelmatig optreden van het gezelschap in Zeeland kan worden. De Stichting Kamermuziek immers speelt sinds haar op richting twee jaar geleden met de gedachte in de provincie te zijner tijd een festival van ka mermuziek in het leven te roe pen. Tot nu toe is de voorberei ding daarvan vertraagd door een andere activiteit: de orga nisatie van een reeks kamer muziekconcerten in het kader van Zeeland Cultuurmaand in september. Opzet is echter dat een eigen festival met concer ten en workshops wordt ge schraagd door het Reizend Mu ziekgezelschap. Deze club werd tien jaar gele den bijeen gebracht door vio list Christian Bor, jaargang 1950. Hij voltooide in de jaren zeventig zijn studie bij de le gendarische violist Jascha Hei- fetz in Los Angeles. De groep leerlingen van Heifetz, interna tionaal gespreid, heeft op ini tiatief van Bor de gewoonte om een paar keer per jaar voor een aantal weken bij elkaar te ko men om op toernee te gaan, in Nederland en elders: het Rei zend Muziekgezelschap. Doorgaans is er een serie con certen op de grotere podia in Nederland - Amsterdam, Rot terdam, Utrecht, Maastricht - in november tijdens welke trip drie verschillende program ma's worden gespeeld. Dat is ook afgelopen najaar gebeurd. Enkele jaren geleden is daar een serie optredens in maart bij gekomen, losse concerten in kleinere plaatsen in Neder land. Band In de loop van maart worden behalve in Middelburg, ook in Zwolle, Groningen, Enkhuizen, Cuyk en 's Heerenberg concer ten gegeven, in welke reeks twee verschillende program ma's tot klinken komen. Tus sen die vroegere Heifez-leerlin gen is een hechte band ont staan; men treft elkaar ook met enige regelmaat tijdens optre dens in de Verenigde Staten. Bij de samentelling van de pro gramma's valt de keuze nogal eens op minder bekende werken uit het repertoire voor kleinere bezetting. Het concert op 6 maart in Middelburg is daar een goed voorbeeld van. Het wordt geopend met Moz- arts pianokwartet in g-klein kv 478, een van de twee piano kwartetten die hij schreef en die de belangrijkste rol bij de piano legt: een poging tot emancipatie van vooral vrou welijke pianisten tijdens salon concerten. Van Bela Bartök staan op het programma de grillige Contrasten voor viool, klarinet en piano. Het optre den wordt besloten met een van de rijpere werken van de vroeg gestorven Felix Men delssohn Bartholdy, het strijk kwintet in Bes: een gevarieerd pakket muziek derhalve dat de schijnwerper zet op werken die nogal eens in de schaduw van de concertpraktijk blijven. Kees Cijsouw Cabaretier André Manuel brengt zijn solovoorstelling Ik wil een beest in mijn bed. Gitarist Dan Donovan van Tribe of Dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 26