KLM niet samen met Britten HDViNClAlE ZEEUWSE CÜURft Zorgsector waarschuwt voor scherp conflict over cao-loon Slag in de Javazee herdacht Achteraf beter af! Nog geen tegenactie boycot Grieken British Airways wilde teveel zeggenschap Opluchting bij bonden Hoogovens verlengt cao met loonstijging sport kunst cultuur Kok voorspelt extra bezuinigingen door trage groei economie Overwegend zonnig In de vroege ochtend nog mist, spoedig oplossend. Verder zonnig en nevelig. Temperatuur loopt op naar 11 graden. De zuidelijke wind is zwak tot matig. 235e jaargang no. 50 Vrijdag 28 februari 1992 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN tïit*1 into" «»»c o\\oo- l.}9666' AMSTERDAM (ANP) - KLM en British Airways (BA) hebben de gesprekken over samenwer king afgebroken nadat duide lijk was geworden dat beide be drijven op hoofdpunten geen overeenstemming konden be reiken. De bonden toonden zich opgelucht omdat er nu een ein de is aan de onzekerheid over de positie van tal van KLM-werk- nemers. In financiële kringen wordt er in het algemeen vanuit gegaan dat de KLM nog zeer wel in staat is om met een andere maatschapij samenwerking tot stand te brengen. Het breekpunt was met name de verdeling van de zeggenschap tussen beide luchtvaartmaat schappijen in het samenwer kingsverband en ook het feit dat de KLM de Britse luchtvaart maatschappij niet kon overha len om in Northwest Airlines te investeren. KLM heeft al een be lang van 20 procent in de Ameri kaanse maatschappij. De patstelling lijkt overigens wel in de hand te zijn gewerkt door de verbeterde exploitatie vooruitzichten voor zowel KLM als BA. Toen zij in 1991 met el kaar in gesprek raakten, waren de vooruitzichten voor de we reldluchtvaart allesbehalve rooskleurig en leken zij door de omstandigheden min of meer tot elkaar veroordeeld. De laatste kwartaalcijfers laten bij zowel KLM als BA een spectaculair herstel zien terwijl andere Euro pese maatschappijen nog diep in de rode cijfers zitten. Het on verwacht snelle herstel van de bedrijfsresultaten van de KLM na de Golfoorlog is mede te dan ken aan de effecten van kosten verlaging (de operatie Concurre rend Kosten Niveau). De zeggenschapsverhouding in de joint venture moest worden afgeleid van de waardebepaling van KLM en BA. De Britten moeten naar de smaak van de KLM de waarde van het belang dat KLM heeft in Northwest Air lines (vierde luchtvaartmaat schappij in de VS) nog wat beter 'hilips lijkt in rustiger vaarwater EINDHOVEN (ANP) - Na het schrappen van ongeveer 46.000 banen en het afstoten van ver scheidene bedrijfsonderdelen lijkt Philips in rustiger vaarwa ter te zijn gekomen. Operatie Centurion, die het elektronica concern uit Eindhoven een nieuw leven moest geven, is weliswaar nog niet afgesloten, •erklaarde president Jan Timmer donderdag tijdens zijn toelichting op de jaarcijfers, maar „de trend wijst in de goe de richting". Weliswaar was Timmer niet te vreden over het huidige winstni veau uit gewone bedrijfsuitoefe ning, dat op 981 miljoen uit kwam, maar de resultaten wa ren beter dan sommige analis- hadden verwacht. Concur renten van Philips zoals Sony en Matsushita hebben winst moe ten inleveren door de recessie in belangrijke afzetgebieden. Ondanks de redelijke prestaties over 1991 met een nettowinst van 1,2 miljard stelt het con cern voor geen dividend uit te keren. Daarvoor is de financiële sterkte van het bedrijf te slecht. zie ook pagina 7 DEN HAAG (ANP) - Nederland overweegt nog geen tegenmaat regelen te nemen tegen de Griekse boycot van Nederland se produkten. Staatssecretaris Dankert (Buitenlandse Zaken) verklaarde donderdag in de Tweede Kamer dat het huidige Nederlandse beleid ten doel heeft escalatie van het conflict te voorkomen. Dankert wilde niet speculeren over wat er zal gebeuren als de Griekse regering blijft weigeren in het openbaar afstand te ne men van wat Nederland als on juiste berichtgeving in de Griek se media beschouwt. Minister Verschillende Nederlandse ka merleden hadden al wel tegen maatregelen gesuggereerd. Maar Dankert hield vast aan het formele standpunt dat de Griek regering in het openbaar dient te verklaren dat de berich ten die aanleiding hebben gege ven tot de boycot onjuist zijn. Diplomaten zeggen dat deze be richten juist zijn gebaseerd op uitlatingen van de Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Samaras, na afloop van de EG- ministersconferentie in Lissa bon. Griekenland heeft het tot dus ver gelaten bij een verklaring van de woordvoerder van de Griekse regering tijdens een bij eenkomst donderdag met de buitenlandse pers. Hij zei bij die gelegenheid dat de Griekse rege ring niet instemt met de boycot en verzoekt deze in te trekken". Protest De verklaring kwam na een krachtig protest van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken donderdagochtend bij zijn Griekse collega Antonis Sa maras. Bovendien verklaarde het Portugese EG-voorzitter- schap donderdag dat het er evenals andere EG-landen vol ledig van overtuigd is dat Neder land niet de intentie heeft ge had" een EG-ministersverkla- ring in Lissabon over de erken ning van Joegoslavische repu blieken (waaronder Macedonië) te veranderen. zie ook pagina 4 De Britse admiraal Kerr (tweede van links) legde een krans. Naast Nederlandse schepen maakten ook eenheden van de Britse, Amerikaanseen Australische marines deel uit van Doormans eskader. foto Ruud Hoff/ANP DEN HAAG (GPD) - De ruim zestienhonderd Nederlandse, Brit se, Australische en Amerikaanse marine-mannen die vijftig jaar geleden het leven hebben gelaten tijdens de Slag in de Ja vazee, zijn gisteren in een volle Haagse Kloosterkerk herdacht. Na afloop van de herdenking werd een plaquette onthuld die door het Karei Doorman-fonds aan de kerk was aangeboden. Dit gebeurde door Th. Doorman, zoon van geallieerde bevelhebber tijdens de zeeslag tegen een Japans eskader. De herdenking werd bijgewoond door prins Willem Alexander, premier Lubbers en minister Ter Beek (defensie). Tijdens zijn toespraak wees vice-admiraal H. van Foreest erop dat vrijheid 'niet vanzelfsprekend, maar iets heel bijzonders is'. „Dankbaarheid voor hen die offers brachten is op zijn plaats", aldus Van Foreest. Hij noemde de Slag in de Javazee daarom een waarschuwing, en pleitte ervoor dat de marine een goed geoliede organisatie moest blijven. Vertegenwoordigers van de marines van Nederland, de Verenigde Staten, Engeland en Australië leg den een krans. Eén van de aanwezigen in de Kloosterkerk was de 78-jarige G. Rijnders uit het Brabantse Oosterhout. Tijdens de slag was hij piloot in een verkenningsvliegtuig. „Ik kreeg 's avonds een tele foontje van het hoofdkwartier. Ze waren de vloot kwijt en of ik niet op kon stijgen om te kijken waai- ze lag. Ik ben direct opge stegen maar was veel te laat. De Japanners hadden de Neder landse schepen al tot zinken gebracht. Doordat het volle maan was, kon ik de Japanse vloot goed zien". Rijnders gaf zijn hele vlucht wel plichtsgetrouw elk half uur een bericht door maai- dat had weinig nut. Door naar Australië te vliegen, ontsnapte hij aan de Japanners. leren waarderen. Volgens presi dent-directeur drs. P. Bouw van de KLM staren de Britten zich blind op de beurswaarde van KLM en BA en dan legt de KLM het af tegen de Britten. Bouw: „Nederlandse ondernemingen worden per definitie minder hoog op de Amsterdamse beurs gewaardeerd dan Britse bedrij ven op de Londense beurs". Op basis van de naakte beurswaar de had KLM volgens de Britten eigenlijk niet meer dan een be lang van 20 procent mogen krij gen in een gezamenlijke onder neming. Dat zou neerkomen op overname van de KLM door BA. Kloof Hoe breed de kloof was die KLM en BA niet konden overbruggen wilde Bouw niet zeggen, maar al gemeen wordt aangenomen dat KLM een aandeel van 40 procent in de joint venture wilde. KLM durfde zich zo ultimatief op te stellen omdat zij via North west direct greep heeft op de Amerikaanse luchtvaartmarkt, de grootste in de wereld. Hoe be langrijk die toegang is voor een Europese maatschappij om in de moordende concurrentie van de Amerikanen te overleven, zal BA pas blijken als de Ameri kaanse megacarriers straks flink op stoom beginnen te ko men. De Amerikanen hebben vrijwel onbeperkte toegang tot Europa. Zij hebben veel vervoer tussen Europese landen, dus binnen Europa, maar omge keerd mogen Europese maat schappijen vrijwel niet binnen de VS vliegen omdat dit be schouwd wordt als binnenlands vervoer. De luchtvaartmaatschappijen uit de VS bedienen Europa van af Heathrow, de thuisbasis van slot zie pagina 3 kolom 6 Sovjets stortten berg kernafval in zee Nova Zembla OSLO (AFP/DPA/RTR) - De ma rine van de vroegere Sovjetunie heeft sinds 1960 ten minste 15 complete kernreactoren van ou de onderzeeers en door kern energie aangedreven ijsbrekers in de Karische Zee bij het eiland Nova Zembla tot zinken ge bracht. Greenpeace baseert zijn infor matie op gegevens van een Rus sische atoomdeskundige, An- drej Solotkov. Deze verklaarde eerder deze week voor de Britse televisiezender ITN dat de zee rond het eiland een van de groot ste stortplaatsen voor kernafval was van de Sovjetunie. Advertentie Ziekenhuizen en verzekeraars zeggen akkoord met Simons op is weer als nieuw... Inlichtingen tel. 01107- 4200. DEN HAAG (ANP) - De vakbon den in de zorgsector (400.000 werknemers) hebben donder dag in een open brief het kabi net de wacht aangezegd. Ze waarschuwen dat er in de sec tor (ziekenhuizen, bejaardente huizen enz.) een „enorm con flict" voor de deur staat nu het kabinet heeft laten weten dat er geen financiële ruimte is voor vruchtbare cao-onderhandelin gen. Gevolg hiervan zal zijn dat de bonden hun leden moeten op roepen tot acties. Ook de organisaties van zieken huizen en verzekeraars (NZF, VNZ, KLOZ en KPZ) zijn kwaad. Zij zegden donderdag een vorig jaar gesloten overeenkomst met de overheid op. Volgens hen ont breekt iedere ruimte voor reeel overleg en legt de overheid „een zijdige dictaten" op. De overeen komst betrof het overleg over een „integraal budget" voor zo wel de zorgverlening als het ar beidsvoorwaardenbeleid. Positief De vakbonden willen op korte termijn, liefst volgende week, praten met staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid) en mi nister de Vries (Sociale Zaken) over de dreigende problemen. Als de bewindslieden geen „po sitieve maatregelen" treffen lo pen de cao-onderhandelingen binnen de kortste keren vast en dreigen er ernstige en langduri ge conflicten zoals ook in 1989 en 1990 het geval was, zo waarschu wen de bonden. De bonden willen in de zorgsec tor een loonsverhoging van 4.5 procent. Daartegenover heeft het kabinet in feite niets te bie den want minister De Vries biedt een loonsverhoging van slechts drie procent en boven dien op voorwaarde dat het pen sioenfonds PGGM de premies met vier procent verlaagt. Bon den, werkgevers en het pen sioenfonds zelf voelen echter niets voor een dergelijke greep uit de kas. Verwijt IJMUIDEN (GPD) - Zonder onderhandelingen is voor de 16.000 werknemers van Hoogovens IJmuiden, Cemij en DSMIJ een nieuwe cao af gesloten die op 1 april van kracht wordt. De laatste twee van de vier vakbonden bij het staalbedrijf, CNV en VHP, stemden donder dag in met het voorstel van de directie om de huidige cao simpelweg met een jaar te verlen gen. Alleen de salarissen gaan met 4 procent omhoog. Het is uniek in de geschiedenis van Hoogovens dat er niet weken wordt onderhandeld over een nieuwe cao. Uniek ook omdat de directie met een voorstel kwam op het moment dat de vak bonden nog bezig waren hun eisenpakketten samen te stellen. Juist omdat vorig jaar na sta kingen al een goede cao werd afgesloten, kon den de bonden zich wel vinden in verlenging. Ook al omdat de vut-regeling, Ziektewet en wao zo niet wordt aangetast. Een loonsverho ging van 4 procent is overeenkomstig andere cao's die momenteel worden afgesloten. Ook Philips stuurt aan op verlenging van de cao. Een eerste gesprek tussen de bonden en Philips staat 11 maart op het programma. Phi lips geeft er de voorkeur aan de cao met twee jaar te verlengen. Dat was ook de looptijd van de nu lopende. De bonden zijn echter voorstan der van een éénjarige cao. De ziekenhuizen en verzeke raars verwijten staatssecretaris Simons niets te doen aan urgen te financiële knelpunten die een onmiddellijke oplossing vergen. Het tekort is daardoor zeer hoog opgelopen. De Nederlandse Zorg Federatie (NZF) en de verzekeraars heb ben een prioriteitenlijst opge steld van 333 miljoen gulden, uit een totaal van 1,2 miljard, aan, vaak ook door de overheid er kende knelpunten. Volgens hen is elke inhoudelijke reactie daar op uitgebleven. Voor verbetering van de arbeids voorwaarden is voorts nog een bedrag van 400 miljoen gulden nodig. In totaal vragen de orga nisaties dus een bedrag van ruim 730 miljoen gulden. Staats secretaris Simons is echter niet bereid om meer dan 160 miljoen gulden ter beschikking te stel len. Slechts 23 miljoen gulden daarvan kunnen de instellingen vrij besteden. Het totale gat be draagt dus zo'n 570 miljoen gul den. Om dat te dichten beplei ten de NZF en de verzekraars De profwielersport staat vooreen van de meest cruciale seizoenen in de geschiedenis. Ook voor de Zeeuiose ploegleiders. Jan Raas en Cees Priem, wordt het een jaar om te overleven. De vier Nederlandse ploegen openen morgen, zaterdag, het seizoen met de Omloop van het Volk. Verder ook de ploegensamenstellingen èn de Zeeuiose wie- Ier laaiender. Ook in de bijlagesport in het weekeinde, de vaste rubrieken, het tennistoernooi van Rotterdam en de voorbereiding van Edwin de Leeuw uit 's-Gravenpolder op de NK-veldloop in Utrecht. 15 t/m 21 Henri de Toulouse-Lautrec schilderde en afficheerde eind vorige eeuw het nachtleven van Parijs. Het Grand Palais van de Franse hoofdstad wijdt een overzichtstentoonstelling aan de kunstenaar, die inspiratie vond in cafés en bordelen. Ver der in de bijlage Kunst Cul tuur: Willem Sandberg ver rijkte het Stedelijk Museum in Amsterdam de simpele bood schap van Marijke Höioeler Kees van der Pijl grijpt naar de macht kleine wijsheden van Ellen Warmond Paul Vlaanderen als museumstuk filmer George Sluizer ver overt Europa èn Amerika Jeugdboek huivert voor Juf frouw Kachel Gerrie van der Klei in Viktor Viktoria Reizend Muziekgezelschap van Christian Bor uit-agenda, exposities, filmwijzer. 23 t/m 27 DEN HAAG (GPD) - De tra gere economische groei zal ertoe leiden dat de overheid in 1993 voor „zeker enkele miljarden guldens" extra moet bezuinigen. De in greep komt bovenop bezui nigingen die al in de Tussen balans stonden. Minister Kok (financiën) zegt dit in een interview met deze krant. De bewindsman keert zich tegen pleidooien extra te be zuinigen om zo een lasten verlichting te bereiken. Dat maakt het probleem alleen maar groter, aldus Kok. De PvdA-bewindsman vraagt zich voorts af of be zuinigen voor lastenverlich ting wel de juiste prioriteit is. CDA en VVD hebben daar recent voor gepleit. Energie De bewindsman laat wel blij ken dat hij bereid is lasten verhogingen voor 1993 en 1994 die in de Tussenbalans stonden, opnieuw te bezien. Algemene lastenverhogin gen wijst hij af. Kok geeft te kennen de in voering van een energiehef fing nog niet te willen verge ten. ondanks het rapport- Wolfson. De heffing zal er echter niet in 1993 komen. Bovendien spreekt Kok van een breder internationaal kader voor de invoering van de heffing. zie ook pagina 4 een premiestijging van 0,24 pro cent. De NZF gaat daarbij uit van een loonsverhoging die hoger is dan de 3 procent waar de regering van uitgaat. Gebeurt dat niet. dan komen de instellingen voor grote problemen te staan bij het aantrekken van personeel, ge zien de krapte op de arbeids markt. NZF-voorzitter drs. A. Krol toonde zich donderdag uiterma te verontwaardigd over de op stellingvan Simons. Hij betichte de staatssecretaris bezig te zijn met „een poppenkast". (Advertentie) Waarschuwing: Carnavalsfluitjes. De afgelopen weken heeft Duyvis carnavalsfluitjes cadeau gedaan bij De Cracks van Duyvis en Duyvis Noten Tot onze spijt bleek een gering aantal van deze fluitjes on deugdelijk te zijn Om elk risico uit te sluiten, wordt u geadvi seerd deze fluitjes niet te gebruiken en weg te gooien Duyvis Consumentenservice Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: - In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1