Natuur terug voor plan Breskens PZC Gent maakt zich zorgen over modernisering Franse havens Het kwaad kan niet zonder hulp ZLM: overheid onbetrouwbare overlegpartner Zeelandcollege wacht ingrijpende herschikking Commissie krijgt geen zicht op dichten gat van 2 miljoen provincie Natuurbeschermers praten over 'deal' project Waterfront Jeugdbende VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 1 Q van een medewerker GENT - Gent is bang van de Franse havens. Dat bleek uit de toespraak die de Gentse schepen van de haven Wijnak ker donderdagavond hield bij de presentatie van de brochu re 'Wie te water is moet va ren'. een werkje dat geschie denis, betekenis en toekomst van de haven onder de aan dacht van brede bevolking slagen wil brengen. „Omdat de haven een stuk patrimo nium is van alle Gentenaars en vandaag de belangrijkste pijler van de welvaart in Gent en de grote regio rondom is," aldus Wijnakker. „De herstructureringsgolf die thans over de Franse havens rolt. vormt een bron van onge rustheid voor de toekomst van de Gentse haven," aldus Wij nakker. „De drastische her vorming van de havenarbeid bij onze zuiderburen gaat wel iswaar gepaard met ernstige sociale onrust, maar lijkt toch te zullen slagen. De Franse staat wil de havens ernstige fi nanciële injecties geven. In dat licht zijn de recentelijk ge formuleerde doelstellingen van bestuurders van Noord franse havens zeer ernstig te nemen. Zij verhelen niet dat zij trafieken willen afromen van Belgische en Nederlandse ha vens." Geldgebrek Wijnakker zei niet meer dan gematigd optimistisch te kun nen zijn wat de toekomst be treft. Er is het permanente ge brek aan financiële middelen bij het Vlaamse Gewest, de overheid onder wiens be voegdheid de havens thans vallen. „Als de kredieten blij ven wat ze zijn, rest er de ko mende jaren nauwelijks ruim te voor nieuwe investeringen." aldus Wijnakker. Een verbete ring van de nautische toegan kelijkheid van de Vlaamse ha vens is nochtans absoluut noodzakelijk. Een derde factor die volgens de havenschepen in het nadeel speelt, is de con- junctuurduik waarmee het be drijfsleven te kampen heeft. Enkel een lange-termijnplan- ning kan de haven van Gent betere toekomstkansen bie den waarbij de havenbeheer der veel aandacht besteedt aan evolutie van trafieken en capaciteit, geografische ver schuivingen, wijzigende mark tomstandigheden en techni sche ontwikkelingen in scheepvaart en behandelings technieken. Het Gentse mas- terplan 1992-2000 (Wijnakker kwam daarmee enkele jaren geleden voor de dag) moet in de strategie op lange termijn worden geplaatst. Nieuwbouw Het. masterplan voorziet on der meer in nieuwbouwwer- ken op Belgisch en Nedelands grondgebied. Het betreft een niewue sluis in Terneuzen. tunnels onder het kanaal in Sluiskil. Sas van Gent en Zei- zate, verdieping van het zeekanaal tot 18 meter en met bakprofiel, bochtaanpassin gen in Sluiskil en Sas van Gent, aanpassing van de sluis deuren, werken ter verbete ring van de vaaromstandighe- den in de voorhaven van Ter- neuzen en een bijkomende oe ververbinding in het zuidelijk havengebied van Gent. Voorts voorziet het plan in aanpas sing en renovatie van dokken en kaaimuren in Gent. het gra ven van de Kluizendokken. aanleg op Belgisch grondge bied van een stortterrein voor berging van specie afkomstig van onderhoudsbaggerwer- ken en bouw van een zwaai- kom aan de zuidelijke oever van het Moervaartdok. Wijnakker zei gisteren dat de beslissing over de bouw van een nieuwe sluis niet ver al meer is. Hij herinnerde in dat verband aan de verklaring van de Nederlandse minister Maij-Weggen bij haar bezoek aan de Vlaamse regering in ja nuari '91 dat 'Vlaanderen en Nederland overleg zullen star ten over de eventuele bouw van een sluis in Terneuzen'. En vorige week hoorde Wijnakker van de nieuwe Vlaamse minis ter van openbare werken Kelchtermans dat deze de be sprekingen met zijn Neder landse collega wil activeren. Volgens Wijnakker werd on langs snoekbaars gevangen in het kanaal Gent-Terneuzen ter hoogte van de Moervaart. „Ecologisch is dat hoopge vend. De waterkwaliteit zal een belangrijk element vor men in de onderhandelingen met Nederland," aldus de schepen. 'De Jeugd van Hitier' De haven van Gent. foto Camile Schelstraete slot van pagina 9 van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt VLISSINGEN - Hoe kan een kind uitgroeien tot een mon ster? Door vroeg genoeg te be ginnen met alles wat hem menselijk maakt om zeep te helpen. Natuurlijk is daar hulp voor nodig. Een domi nante vader, een zwakke moe der, een geestelijk onvolwaar dige tante en een gefrustreer de stiefzuster hielpen Adoll Hitier een heel eind op weg. De theatergroep Wederzijds geeft deze weken, met de produktie 'De Jeugd van Hitler' in de Zeeuwse scholen voor voort gezet onderwijs een indrin gend antwoord. Minder dan een kwellende herinnering wordt het nooit. De afdeling podiumkunsten van het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming bood de produktie, onder regie van Ad de Bont, aan voor de oudere leerlingen in het voort gezet onderwijs. De meeste scholen schreven erop in. Van avond besteedt NOS-laat aan dacht aan het stuk en aan de reacties erop van leerlingen van de Middelburgse scholen gemeenschap. De leerlingen van de scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen za gen het stuk donderdag. Vernederingen Met eenvoudige middelen brengt Wederzijds de familie Hitler in het Oostenrijk van voor de Eerste Wereldoorlog tot leven. Adolf is het vierde kind van Alois en Clara, het eerste dat sterk genoeg blijkt om langer dan enkele maan den te leven. Een harde opvoe ding met veel vernederingen moeten, volgens de douanebe ambte Alois Hitler, de jongen tot een sterke man maken. De rol van Adolf wordt door twee personen gespeeld. De goede kant van Hitier, de kant die twijfelt, die in opstand komt, moet het steeds meer afleggen tegen de kwade: de kant die angst omzet in grootheids waan, die alles wat menselijk is wil wegpoetsen in een enorme zuiveringdrang. De theatergoep heeft een in dringende manier gevonden om de gebeurtenissen in een historisch kader te plaatsen en meteen iets ongrijpbaars als het geweten in beeld te bren gen. Gedurende het hele stuk worden portretten van joodse kinderen onthuld, steeds met het simpele verhaal van de de portatie erbij: een trein, moe der kwijt, knuffel afgepakt, kou. honger, dood. Voordat de jonge Adolf zijn goede kant voorgoed begraaft, is de galerij compleet en dringt zich op aan het publiek. De leerlingen van Schelde mond reageren verschillend op het stuk. Sommigen vinden het schouderophalend 'een beetje vreemd', anderen zijn diep onder de indruk. „Verwar rend", zegt één van de oudere meisjes. „Maar ja, de geschie denis is dat ook". De theatergroep Wederzijds geeft in het stuk 'De jeugd van Hitler' met eenvoudige middelen een indringend antwoord op de vraag wat van een mens een monster maakt. foto Ruben Oreel van onze verslaggever GOES - De vervroegde invoe ring van het profijtbeginsel bij de Dienst Landbouwvoorlich ting (DLV) is bij de Zuidelijke Landbouw Maatschappij in zeer slechte aarde gevallen. Vol gens het hoofdbestuur van de ZLM heeft de overheid zich 'eens te meer een onbetrouwba re partner getoond, die zich niet aan de afspraken houdt'. Tot voor kort verrichtte de Dienst Landbouwvoorlichting (de vroegere rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst) zijn diensten gratis. Conform eerder gemaak te afspraken zou pas in 1993 een begin worden gemaakt met een beperkte betaling voor adviezen en diensten van de DLV. Maai de boeren krijgen dit jaar al een (volgens de ZLM gepeperde) re kening gepresenteerd. Het hoofdbestuur van de ZLM is van mening dat hiermee in strijd met de afspraken wordt gehan deld. De ZLM verdenkt de over heid ervan, de vervroegde invoe ring van het profijtbeginsel te gebruiken om bezuinigingen binnen te halen. Het hoofdbe stuur van de ZLM is er verre van gerust op, dat de overheid haar aandeel in de DLV op basis van de gemaakte afspraken blijft le veren. Daarom is het misschien beter, aldus de ZLM, de zeggen schap over DLV volledig bij het bedrijfsleven te leggen. Samenwerking Het hoofdbestuur van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij staat positief tegenover de voor genomen hechtere samenwer king tussen de drie landelijke boerenbonden (KNBTB, CBT] en KNLC). De ZLM heeft echte moeite met de verhoging van d contributie die daaruit voor vloeit. Zoals gemeld, hebben d drie CLO's besloten een gezj menlijk kantoor in Den Haag t betrekken. Via een geleidelijk integratie van secretariatei commissies en afdelingen der ken de drie organisaties nag meer eenheid toe te groeien. Het hoofdbestuur van de ZLJ hoopt dat deze stappen indei daad tot een verdergaande se menwerking zullen leiden. Bir nen het hoofdbestuur worde echter vraagtekens gezet achtc de contributieverhoging di daarvan het gevolg is. Voor he KNLC bedraagt die verhogïn twee tot drie procent. De ZLM wil meer duidelijkhei over maatregelen die boere moeten treffen om wildschade t voorkomen. Vooral op Schor wen-Duiveland, maar ook in ar dere regio's in Zeeland e: Noord-Brabant, is geconstg teerd dat wildschade die vroege wèl vergoed werd, nu niet mee in aanmerking komnt voor ee: vergoeding uit het jachtfondf De ZLM stelt zorgelijk vast, da er een tendens is boeren en js gers aan strengere maatregelei te binden; in een enkel geval i zelfs het ontbreken van een al rastering aangevoerd als argu ment om geen vergoeding uit t keren. Vooral percelen langs c vlakbij natuurgebieden hebbei volgens de landbouworganisatie veel te lijden van wild. De ZLk keert zich tegen een verbod ,c het sterk aan banden leggen vai de jacht in natuurgebieden. van onze verslaggever MIDDELBURG - De plannen voor het nieuwe gebouw van het Zeelandcollege aan de To- renweg in Middelburg krijgen vaste vorm. Sinds vorige maand is een aannemer bezig de grond bouwrijp te maken. In middels is ook duidelijk hoe het gebouw eruit gaat zien en welke sectoren van het Zeelandcolle ge er hun intrek in zullen ne men. Ongeveer zevenhonderd leerlingen per dag zullen het ge bouw gaan bevolken. De nieuw bouw kost 33,5 miljoen gulden. De besprekingen over de inde ling van de sectoren zijn niet zonder slag of stoot verlopen. Bij de plannen voor de nieuwbouw was afgesproken dat de sector Streekschool in zijn geheel zou verkassen naar de nieuwbouw. Bij nader inzien leek het de di rectie beter als alle typen onder wijs van eenzelfde sector gecon centreerd werden, dus zowel leerlingwezen als kort middel baar beroepsonderwijs als de volledige dagopleiding. De plan nen riepen nogal wat weerstand op bij het personeel. Sommigen waren ontstemd dat een gloed nieuw lokaal aan de Torenweg aan him neus voorbij ging; ande ren waren bang dat het contact met collega's zou verwateren doordat de gebouwen te ver uit. elkaar liggen. Uiteindelijk heeft de Medezeg genschapsraad van het Zeeland college zich akkoord verklaard met de herschikkingen. Dat houdt in dat in het gebouw van de mts in Vlissingen de complete studierichtingen metaal, bouw kunde en weg- en waterbouw ko men. Overigens zijn voor de ver plaatsing wel bouwkundige aan passingen nodig, die het Zee landcollege uit eigen zak moe ophoesten. De dienstverlenende en verzor gende opleidingen, ook de deel tijdstudies, komen in het com plex aan de Troelstraweg. D( Torenweg zal vanaf eind 1993 de sectoren electrotechtniek, mo torvoertuigentechniek, horeca detailhandel, economische er administratieve beroepen en d< schilders- en stoffeerdersoplei ding herbergen. De interne verhuizingen houder niet op bij de sectoren. De een trale directie verhuist de tweed* week van maart van de Koude kerkseweg in Middelburg naai de vroegere Markusschool aar de Troelstraweg in Vlissingen Met de gemeente Vlissingen ii afgesproken dat de Van Bossé straat afgesloten wordt als d* sector dienstverlenings- en ge zondheidszorgonderwijs (mdgo ruimtegebrek krijgt. De sectoi krijgt voorlopig een praktijk- er een theorielokaal in de vroegen basisschool. Mocht het nodij blijken, dan wordt tussen d* twee gebouwen nieuwbouw neergezet. Het middelbaar nautisch onder wijs mag op de oude plek aan df Boulevard Bankert blijven. Hel was lange tijd onzeker of de ver eniging Maritiem Instituut D( Ruyter hét gebouw wilde over dragen. Vorige week dinsdag if dat definitief gebeurd. De laatste operatie waaraan hel Zeelandcollege in samenwer king met woningbouwvereni ging Basco bezig is, is de verbou wing van 108 appartementen aan de Van Hogendorpweg in Vlissingen. Er komt een centrale eetzaal voor de studenten van het nautisch instituut. Boven dien komt er een mogelijkheid voor huiswerkbegeleiding. Een tekening van de nieuwe school van het Zeelandcollege aan de Torenweg in Middelburg. Links op de projectie staat de hoofdin gang; in het gebogen gedeelte wordt de aula gehuisvest. De sportac commodatie is rechts op de tekening te zien. bare feiten. In een aantal geval len is door het slachtoffer geen aangifte gedaan. Van de Beek: „We mogen tevreden zijn dat een aantal openstaande zaken is op gelost. Belangrijker is dat veel mensen het een knap stuk rusti ger hebben gekregen. Een hoop ellende, die door de groep werd veroorzaakt, is weg. Dat waren onze belangrijkste doelen. De groep is uit elkaar." Een groot aantal in beslag genomen goede ren is door de politie terugbe zorgd bij de eigenaren. Gevarieerde buit voor autokrakers SEROOSKERKE (W) - Autodie ven hebben de afgelopen dagen een uiteenlopende buit bemach tigd bij drie autokraken. Uit een vrachtauto in Grijpskerke werd de 27 MC-bak meegeno men. Een autobezitter uit Vlis singen mist een autoradio en een verrekijker. Hij had zijn wagen geparkeerd op de Duin weg in Oostkapelle. De daders van een inbraak in een BMW in Arnemuiden waren dinsdagnacht op een wel heel specifieke buit uit. Zij gingen professioneel te werk. Ze maak ten het auto-alarm onklaar, tik ten de achterruit in en haalden van onder de motorkapeen luchtmeter uit de auto. Een caravan op camping Hof Domburg kreeg ook ongenode gasten. Hieruit werd een kleu rentelevisie meegenomen. Van Doornc's Bedrijfswagenfabrick DAF BV Eindhoven PTT Telecommunicatie Den Haag Chrysler Import Holland BV Heinenoord Blaupunkt Nederland BV Amsterdam Bnl 7.n. Schecpsbctiinmcringcn Bouwbedrijf Prince Benedonsus Kanocentrum J W Bernard Zoon C.P. Fraanje's Dakbedekkingsonderncming Bleijko Straatstenen Installatiebedrijf Delta-techniek BV Delta Nutsbedrijven Duivelands Meubelhuis Gemeente Bruinisse Fa. Gèvier Natuur- en recreatieschap Dc Grevèlingcn Installatiebedrijf Goes J, de Visser Systeembouw B Kik Kledcrdrachtvcrcnigtng Ons Boeregoed Fa. Koet nets Masscc en Zn. Keukens Mosselboot Ycrsekc 96 Plieger BV Prins en Dingemansc BV Rademaker Transportbedrijf Van Rioscn Houtimport Sehouwse Bouwmaierialcnhandel Sohulis Schilders Scoutingshop Beveland BV Fa Van der Velde Grondwerk Zeeuwse Bouw Wegenbouw Maatschappij Zürich Verzekeringen W&S Assurantiën. van onze verslaggever Marcel Modde BRESKENS - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) en de West- Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje zijn bereid hun pro testen tegen het recreatieplan Waterfront Breskens te staken. Voorwaarde is wel dat de ge meente Oostburg, waterschap Het Vrije van Sluis en project ontwikkelaar Promotion Scal- dis BV zorg dragen voor de in richting van een 28 hectare groot buitendijks natuurgebied bij Nummer Eén. Voor de herinrichting van de schorren bij Nummer Eén is ruim een half miljoen gulden no dig. Het hoofd technische dienst van het waterschap, J. Boek hout, zei donderdag desge vraagd dat voor aanleg van het natuurgebied subsidie is aange vraagd bij de rijksoverheid. Vol gens Boekhout gaat het om de helft van het benodigde bedrag. Het resterende deel (ongeveer 250.000 gulden) zou moeten wor den opgebracht door Promotion Scaldis. De projectontwikkelaar is, aldus Boekhout, inmiddels akkoord met deze 'afkoop' van de bezwaren tegen de uitbrei ding van de jachthaven en de bouw van 220 buitendijkse ap partementen bij Breskens. „Het laat zich momenteel aan zien dat de kans op het realise ren van de uitbreidingsplannen voor Breskens groter wordt als we meewerken aan de herinrich ting van de vooroever bij Num mer Eén. Het lijkt een vrij vreemde zaak, maar aan de ene kant verliezen we bij Breskens een stukje natuurgebied, wat door het opnieuw aankleden van de schorren bij Nummer Eén weer wordt teruggewonnen", verklaart Boekhout de situatie. Tegenwicht ZMF-beleidsmedewerker T. Kramer erkent dat er wordt ge werkt aan een onderlinge rege ling. Hij benadrukt daarentegen dat er allesbehalve sprake is van het afkopen van de bezwaren te gen het plan Waterfront. „Wij zullen onze protesten, zoals neergelegd bij de provincie, handhaven. Maar wanneer gede puteerde staten straks een ver klaring van geen bezwaar zou den afgeven voor het project bij Breskens. dan valt voor ons te overwegen of we al dan niet te gen deze beslissing in beroep gaan bij de Raad van State. Wordt er ter compensatie een natuurgebied ingericht bij Num mer Eén, dan legt dat voor ons een belangrijk tegengewicht in de schaal", stelt Kramer die in deze kwestie eveneens optreedt als woordvoerder voor 't Duumpje. Door de uitbreiding van de jachthaven en de bouw van de buitendijkse appartementen gaat volgens de natuurbescher mers een belangrijk voedselge- bied (in de slikken) voor vogels verloren. „Daarom gaan wij uit van het compensatieprincipë". zegt Kramer. „De vooroever van Nummer Eén ligt. in het verleng de van het slikgebied en kan dus aan dat principe voldoen. De verantwoordelijkheid hiervoor ligt bij de gemeente Oostburg. We wachten de verdere ontwik kelingen met belangstelling af." MIDDELBURG - Van 'brain stormen' was geen sprake. Ambtenaren die college zouden komen geven, waren nergens te bekennen. En er was al evenmin enig zicht op de manier, waarop het grote gat zou kunnen wor den gedicht dat het Havenschap Vlissingen in de provinciale boekhouding heeft geslagen. De leiders en de (andere) financiële 'specialisten' van de statenfrac ties, verlieten het provincie huis gistermiddag dan ook met een lichte kater. Hun zo lang omstreden 'me ningsvormende' commissiever gadering, bedoeld om meer greep te krijgen op het toekom stig financieel beleid van de pro vincie, leverde niet veel meer op dan de afspraak op 8 mei op nieuw met elkaar te gaan pra ten. De commissieleden zaten er wat hulploos bij. Niet zozeer om dat voorzitter G. van Zwieten (WD), die in beslotenheid had willen vergaderen. onlangs moest zwichten voor de roep om openbaarheid, maar vooral om dat het dagelijks provinciebe stuur ervoor paste om de com missie nu al in de bestuurlijke gaarkeuken te laten kijken. Het dagelijks provinciebestuur - ofwel: het gezelschap gedepu teerden - is nog lang niet toe aan oplossingen voor het voorlopig gat van 2 miljoen gulden, dat ondanks alle vorig jaar al in gang gezette bezuinigingsope raties - de provinciebegroting '1993 zo'n weinig opwekkend aanzien zal geven. De gedepu teerden willen de mogelijke op lossingen bovendien eerst zelf met hun ambtenaren bespre ken, voordat statenleden zich gaan bemoeien met de vraag in welke uitgaven het best kan geldt voor de vraag of nieuwe uitgaven wenselijk zijn en of die het rechtvaardigen extra diep in bestaand beleid te snijden. PvdA-gedeputeerde D. Brui- nooge (financiën) moest gisteren dan ook de boot afhouden. Pas in juni steken de gedeputeerden de koppen bij elkaar om knopen door te hakken. Ze willen de sta tencommissie voor die tijd best laten weten wat ze in hun schild voeren. Maar, zo hebben ze 'uit drukkelijk' te verstaan gegeven, het is niet de bedoeling dat de statencommissie op de gedepu teerde-zetels kruipt door alvast allerlei adviezen te gaan geven. De commissie mag de informa tie alleen gebruiken voor 'de me ningsvorming' over 'het bepalen van uitgangspunten' voor toe komstig beleid. De statencommissie slikte deze afwerende houding gisteren zon der veel morren en beperkte zich verder tot de uitwisseling van wat gedachten over financieel- technische manoeuvres die de fi nanciële nood wellicht enigszins zouden kunnen verlichten. Het D66-commissielid mr R. de Blij waarschuwde nog wel dat het zoeken naar dekking voor het havenschapstekort niet mag be tekenen dat de aandacht voor allerlei andere belangrijke ont wikkelingen verslapt. Maar zijn opsomming van een aantal van die ontwikkelingen verleidde zijn collega's niet tot reacties. Men hield het kruit liever droog. Commissie-voorzitter Van Zwie ten, die graag een begin had ge maakt met een 'informele ge- dachtenwisseling' over het 'uit zetten van lijnen naar de toe komst', sprak na afloop enigs zins teleurgesteld over een 'ge miste kans', maar zelfs hij zei wel enig begrip te hebben voor de si tuatie. Zou een besloten bijeen komst bevredigender zijn verlo pen? Van Zwieten- „Dan zou de sfeer in ieder geval uitnodigen der zijn geweest." ANGELA GROOTHUIZEN BEDANKT DF. VOLGENDE PERSONEN, INSTF.I.I.INGF.N EN BEDRIJVEN DIE HEBBEN MEEGEWERKT AAN DE REALISATIE VAN DE "UITDAGING" OM EEN CLUBHUIS VOOR DE SCOUTS TE VERPLAATSEN IN BRUINISSE: van onze verslaggever worden gesneden. Datzelfde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 10