Coltof bouwt in Domburg PZC FNV vraagt nog geen faillissement voor Scheldorado Directie Zeeland College verhuist Samenwerking in 't kleine Zeeland is de enige weg Trio Greetje Kauffeld de grote publiekstrekker Raad Goes: geen herindeling, wel samenwerking provincie 11 Onderhandelingen over nieuw Badhotel zijn in afrondend stadium DRIEHOEK VLOEIBARE ZEEP HET BESTE GETEST.* DINSDAG 25 FEBRUARI 1992 van onze verslaggeefster DOMBURG - De appartemen ten op het Badhotelterrein in Domburg worden gebouwd door projectontwikkelaar René Coltof, geen onbekende in de Zeeuwse reereatiewereld. Over de bouw van een nieuw Badho tel wordt nog onderhandeld, maar ook die onderhandelingen ïijn in een 'afrondend stadium', aldus Coltof. „Wij denken dat dat op heel korte termijn ook rond zal zijn." Als dat inder daad het geval is, komt er een eind aan meer dan twintig jaar onzekerheid over het Badhotel. Coltof verwacht binnen enkele weken met de bouw van de ap partementen te beginnen. Een bouwvergunning is al afgegeven aan de oorspronkelijke gegadig de, Gevamij. Coltof heeft met Gevamij en een aannemer de Bouwprojecten Domburg bv op gericht om het Domburgse pro ject in onder te brengen. Die bv heeft een koopcontract met de gemeente, dat een dezer dagen getekend wordt. Gegadigden Op het terrein staat inmiddels een keet, van waaruit de ver koop van de appartementen plaatsvindt. Coltof is niet bang te blijven zitten met de apparte menten: een reclamecampagne heeft de afgelopen tien dagen duizend belangstellenden voor de veertig woningen opgeleverd. „Daar zijn mensen bij die al tien jaar bezig zijn een woning in Domburg te kopen. Sommigen kunnen het bijna niet geloven dat er nu echt iets gebeurt", zegt Coltof. Ook delen van een eventueel door Coltof te bouwen hotel ko men waarschijnlijk te koop. De projectontwikkelaar overweegt een constructie waarin suites verkocht worden. Die suites worden vervolgens wel centraal verhuurd. „Dat is nodig om het rendabel te maken." Dat hij ook belangstelling heeft voor deelname in de bouw van nieuwe appartementen bij De Parel (voorheen Dorimare) op het Hof Domburg, ontkent Col tof niet. „Wij zijn via-via in ge sprek, maar daar kan ik verder nog niet veel over zeggen." van onze verslaggever TERNEUZEN - De Horecabond FNV vraagt voor april geen fail lissement aan van de Exploita tiemaatschappij Scheldorado in Terneuzen. De horecawerk- nemers van het golfslagbad be sloten maandag de bedrijfslei ding nog zes weken respijt te ge ven om de loonbetalingen op or de te krijgen. De exploitatie- maatschappij had zelf om vier maanden gevraagd. Zo ziet het erniet naar uit dat de lonen de ze maand op tijd uitbetaald kunnen worden. Hethorecapersoneel besloot gis teren toch de boel nog even aan te zien 'uit verbondenheid met het bedrijf. „Het personeel wil alles doen wat in zijn mogelijk heden ligt om het bedrijf te red den," aldus bestuurder M. Vis van de Horecabond. Wel zal de bond aandringen op uitbreiding van het personeel, met name in de weekeinden. Sinds op 1 fe bruari zes personeelsleden zijn bntslagen, moet het horecage deelte van het zwembad het grootste deel van de tijd door één persoon draaiende worden gehouden. Volgens Vis is daar door sprake van 'een giganti sche werkdruk in de weekein den'. In overleg met de vakvereniging zegde de exploitatiemaatschap pij toe een verhoging op het loon uit te keren als voor het einde van de maand het loon niet vol ledig is uitbetaald. In de CAO is overeengekomen dat een werkgever na vijf dagen te laat uitbetalen, verplicht is het loon met vijf procent te ver hogen. Iedere dag daar bovenop, tot de tiende dag, betekent nog eens vijf procent, zodat na tien dagen het loon met een kwart verhoogd moet worden. Is het salaris dan nog niet uitgekeerd, dan kost dat de werkgever ie dere dag nog eens een procent extra. De horecabond zal niet proberen de in het verleden niet uitbetaalde verhogingen alsnog af te dwingen, tenzij het perso neel daar uitdrukkelijk om vraagt. Woordvoerder J. de Zeeuw van de exploitatiemaatschappij zei 'blij te zijn dat het FNV nog het vertrouwen heeft dat we uit de problemen komen'. Hij ver wacht dat de horeca-omzet in het golfslagbad op korte termijn omhoog gaat. Hij verwacht voor al veel bezoekers, uit zowel' Ne derland als België, in de krokus vakanties te kunnen verwelko men. De zeven personeelsleden delen volgens Vis dat optimisme niet, 'maar ze zijn bereid om de exploitatiemaatschappij het voordeel van de twijfel te gun nen'. Het Badhotel in Domburg dat zeer waarschijnlijk door projectontwikkelaar Coltof herbouwd zal worden. van onze, verslaggever VLISSINGEN - De directie van het Zeeland College neemt 1 augustus haar intrek in het gebouw van de voormalige rooms- katholieke Markus-basisschool aan de Falckstraat in Vlissin- gen. Het pand ligt voor het Zeeland College erg gunstig, omdat vlakbij één van zijn onderdelen - het Middelbaar Dienstverle- nings- en Gezondheidszorg Onderwijs (MDGO) - is gehuisvest. Het MDGO gaat ook twee lokalen van het schoolpand gebrui ken. Vlissingen is de hoofdvestiging van het Zeeland College waartoe, behalve het MDGO, onder meer ook de middelbare afdeling van het Maritiem Instituut De Ruyter en de MTS-Vlissingen beho ren. De directie van de scholengemeenschap voor middelbaar en cursorisch beroepsonderwijs kon 1 augustus 1990, de fusiedatum van de verschillende scholen, geen onderdak in Vlissingen krij gen. Zij is tijdelijk gevestigd in Middelburg, eveneens in een oud schoolgebouw. Het pand van de Markusschool, die vorig jaar is gesloten, moet voor 466.100 gulden worden verbouwd om het geschikt te maken als kantoorruimte. Het ministerie van Onderwijs wil die kosten wel dragen, maar kan niet aangeven wanneer het geld kan wor den vrijgemaakt. Omdat de directie van het Zeeland College graag dit jaar wil verhuizen, is het Vlissingse college van b en w bereid het gevraagde bedrag voor te schieten. Stichting LOM bestaat 25 jaar van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Twee we ten meer dan één. Niemand zal durven ontkennen dat sa menwerking vaak de weg is naar de meeste en best ver deelde welvaart. Toch wordt samenwerking niet zelden in de weg gestaan door een praktijk die het tegenoverge stelde is. In de zuilengalerij die Nederland heet, is het doodnormaal alleen het ei gen stukje dak te willen dra gen. „Daarom is het des te meer verwonderlijk dat al een kwart eeuw geleden in Zee land de Stichting Samenwer kingsscholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden (LOM) werd opge richt. Daarin werkten mensen uit het openbaar-, protestants christelijk- en rooms katho liek onderwijs aan dezelfde voorziening: LOM-scholen in Zeeland." Voorzitter G. van der Scheer is daar enorm blij mee. „Want die 25 jaar bewij zen dat het werkt: dat je je niet tot je eigen groep hoeft te beperken om je idealen hoog te houden. En ook dat je sa men tot dingen kunt komen, die vanuit het enge perspec tief van de groep voor onmo gelijk worden gehouden." De Stichting, die zes scholen voor speciaal onderwijs be heert, houdt maandag 16 maart een symposium in de Middelburgse Schouwburg om het jubileum te vieren. 'Samen naar school, tussen il lusie en werkelijkheid' is het thema, dat zal worden inge leid door prof dr L. M. Ste vens, hoogleraar orthopeda gogiek in Utrecht. Het sympo sium gaat over zorgverbre ding: het plan om in de gewo ne basisscholen dusdanige voorzieningen te scheppen dat kinderen met. problemen daar, in hun eigen omgeving, kunnen worden opgevangen. „Als we die plannen willen op pakken zullen we ook zijn aangewezen op samenwer king. Want hoe geestdriftig je zoiets ook aanpakt, er zijn nog een heleboel grote hobbels te nemen", zegt Van der Scheer. Drijfveren Maar niets is onmogelijk. „Als de oprichters van onze stich ting daarvan niet overtuigd waren geweest, hadden we nu nog geen voorzieningen in het speciaal onderwijs gehad. Tij- G. van der Scheer: „Met die zorgverbreding komt het best in orde." foto Lex de Meester dens het symposium komen drie bestuursleden en een schoolleider van het eerste uur vertellen wat hun drijfve ren waren, waar ze hun geloof in een toekomst voor het LOM-onderwijs vandaan haalden. M. L. Almekinders, mr J. Drijber, F. J. M. Kosters en A. van Tol beseften gewoon dat ze niet moesten blijven modderen en dat gepreek voor eigen parochie niets uit haalde. Ze gingen naar de no taris en ze lieten een akte pas seren. Daarna werd ingevuld wat daarvóór telkens strand de op kleine belangetjes van de zuilen. Het bedrijfsleven heeft daar overigens ook een rol in gespeeld. Bij de vesti gingen van grote bedrijven in het Sloegebied lieten goede sollicitanten het dikwijls op het laatste moment afweten omdat er in heel Zeeland geen school was voor speciaal on derwijs." Dat 25 jaar geleden in Zeeland het besef doordrong dat een goede voorziening alleen dwars door alle zuilen heen tot stand kon komen, werpt ook nu nog vruchten af. In heel Nederland krijgt de zorg verbreding binnen de be staande zuilen vorm. „Daar was de schaal groot genoeg om aparte christelijke, katho lieke en openbare scholen voor speciaal onderwijs op te richten. Samenwerking was niet noodzakelijk. Nu de zorg verbreding in de operatie 'Weer samen naar School' op poten wordt gezet, blijft het zelfde stramien van toepas sing, behalve in Zeeland. Bij ons gaat iedereen met ieder een samenwerken. Gewoon omdat al bewezen is dat je daarmee de kinderen heel goed kunt helpen." Identiteit Dat het reformatorisch spe ciaal onderwijs, de school voor moeilijk lerende kinde ren Eben Haëzer in Kapelle. niet meedoet, is voor Van der Scheer niet zo'n groot pro bleem. „Ouders zullen, ook al is de identiteit nog zo belang rijk, altijd voor het belang van hun kind kiezen en ook het re formatorisch onderwijs, dat evengoed het kind op de eer ste plaats stelt, zal dat doen. Ik denk dat het een kwestie van tijd is. Op den duur zal ie dereen die in het speciaal on derwijs werkt, ervan over tuigd raken dat samenwer king in het kleinschalige Zee land de enige weg is. Ik ben er van overtuigd dat we moeten streven naar één bestuur voor alle Zeeuwse scholen voor speciaal onderwijs. Dan kun je optimaal gebruik maken van je mogelijkheden." De voorzitter wil daar na drukkelijk ook de bijzondere voorzieningen als de Mytyl school. de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinde ren (zmok) en de school voor slechthorende kinderen, in betrekken. „Dan komt het met die zorgverbreding - een enorme kluif met heel veel on opgeloste problemen - best in orde." Jazzdag 1992 met negen orkesten van een medewerker MIDDELBURG - De Zeeuwse Jazzdag 1992 staat weer voor de deur. Zaterdagavond beleeft dit jaarlijkse evenement van de Jazz Aktiviteiten Stichting Zee land (JASZ) zijn volgende edi tie. Evenals vorig jaar wordt het jazztreffen weer in de Stads schouwburg in Middelburg ge houden. Hoeveel keer de jazz dag al is gehouden is niet hele maal duidelijk. Wel staat vast dat JASZ zelf dit jaar zijn derde lustrum viert. JASZ-voorzitter Bob van Koets veld schat dat het de dertiende jazzdag gaat worden. De kwali teit van de orkesten is in de loop der jaren steeds beter geworden, vindt hij. Dit jaar doen er negen Bouwbedrijf voor niet betalen premies aangeklaagd van onze verslaggever CLINGE/MIDDELBURG - Ver tegenwoordigers van de Bouw en Houtbond FNV en het Bouw bedrijf Clinge bv stonden maandag voor de Middelburgse rechtbankpresident mr H. van Breda. De vakvereniging had een kort geding aangespannen omdat het bouwbedrijf een aan tal premies voor onder meer vakantie- en verlofdagen en een collectieve ongevallenverzeke ring al maanden niet zou heb ben betaald. De Bouw- en Houtbond daagde hetzelfde bedrijf voor dezelfde nalatigheden al eens aan in ok tober '88. Na de gerechtelijke uitspraak veranderde het beta lingsgedrag destijds enige tijd, maar nu zou volgens de bond sinds november weer niets zijn betaald voor het RBS (Rechten Beheersysteem), Via het RBS worden in de bouw onder meer vakantie- en verlofdagen, maar ook de pensioenpremies be taald. Het betalen van de rechten is via de CAO voor het bouwbedrijf ge regeld, „En wij willen gewoon het naleven van die collectieve arbeidsovereenkomst afdwin gen," zei FNV-districtsbestuur- der H. Lenting maandag na af loop van het geding Volgens een schatting van Lenting heeft Clinge bv momenteel een beta lingsachterstand van 30.000 gul den. Mr Van Breda doet maan dag 9 maart uitspraak. orkesten mee. De grote publiek strekker is ongetwijfeld het op treden van Greetje Kauffeld en haar trio, maar ook de andere or kesten - allemaal van Zeeuwse bodem - hebben al een grote re putatie opgebouwd. Het programma vermeldt overi gens maar acht orkesten, maar op de valreep is een negende for matie - het Coast Combo uit Schouwen-Duiveland - toege voegd. De andere orkesten zijn Top Hats, New Orleans Red Beans, New Orleans Longfield Jazzcrackers, Champaign Char- ly. Grandpa Nick Sessionband, Anouman en Remake. Zij zor gen tussen 20.00 en 02.00 uur voor een grote verscheidenheid aan jazzklanken. Er wordt tege lijkertijd in vier zalen gemusi ceerd. De Top Hats zijn voor de eerste maal op de Jazzdag te beluiste ren. Toch zijn de bandleden - Jo- han Sinke, Jan Net, Menno Ra- dema, Reindert Hofland en de enige niet-Zeeuw Frans van Zundert - geen onbekenden in de Zeeuwse jazzwereld. Gevoelig The New Orleans Red Beans en The New Orleans Longfield Jazzcrackers, twee Zeeuwse jazzorkesten van formaat, ver tolken de New Orleans-stijl op de Zeeuwse Jazzdag. Cham paign Charly brengt onder meer blues, gospel en ragtime uit de periode tussen 1910 en 1950. Vo rig jaar debuteerde de Grandpa Nick Session Band op de Zeeuw se jazzdag. De bezoekers van 1991 herinneren zich waarschijn lijk nog de gevoelige ballads evenals de wat steviger num mers van de band. Anouman speelt onder meer muziek waar mee de legendarische Django Reinhardt. grote bekendheid kreeg, maar de groep brengt ook muziek van Ellington en Gersh win en zelfs de Parijse valse-mu- zette ontbreekt niet op het Anouman-repertoire. Remake is een orkest met voorkeur voor muziek uit het swingtijdperk. De bijzondere bezetting is overi gens ook geschikt voor 'uitstap jes' naar latin, Balkanmuziek, Argentijnse tango's of Franse chansons. The Coast Combo de buteert op de Zeeuwse Jazzdag met muziek uit de sixties. Toen de organisatie het trio Greetje Kauffeld contracteerde, was nog niet bekend dat deze jazzzangeres de Gouden Noten kraker - de jaarlijkse muziek prijs van de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond - zou winnen, een bewijs te meer dat er weer een bijzonder goede keus is ge- van onze verslaggever GOES - De C.oese raadsfracties zien voorlopig niets in een ge meentelijke herindeling. Zij vinden het wel noodzakelijk de bestuurlijke samenwerking in de regio te verbeteren. Dat is on der meer mogelijk door ver schillende gemeenschappelijke regelingen samen te smelten tot een groter regionaal bestuur. Binnen de fracties lopen de me ningen uiteen hoever gemeen ten daarin moeten gaan. Overi gens houden zij' er rekening mee, dat een herindeling op ter mijn van bovenaf wordt opge legd. De Goese commissie algemene zaken besprak maandag de pro vinciale startnotitie over de ge meentelijke herindeling. Bij de laatste begrotingsbehandeling hebben provinciale staten via een motie het college van gs op- foto Lex de Meester maakt. Samen met Jan Menu, evenals Kauffeld in Zeeland ge boren, en Peter Nieuwerf staat Greetje Kauffeld borg voor de topattractie van de Zeeuwse Jazzdag 1992. Aanvang programma's, foyer: 20.00 uur Top Hats, 22.00 uur Trio Greetje Kauffeld. 24.00 uur New Orleans Red Beans Molenwaterzaal: 20.00 uur New Or leans Longfield Jazzcrackers, 22.00 uur Champaing Charly, 24.00 uur Grandpa Nick Session Band Bolwcrkzaal: 20.30 uur Anouman, 22.30 uur Remake. Benedcnrestaurant: 20.00 uur Coast Combo. Jazzzangeres Greetje Kauffeld. foto Lex de Meester lezers schrijven Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commen taren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opga ve van adres en woon plaats worden niet in behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te be korten. Over geweiger de brieven kan niet worden gecorrespon deerd. ii i i i ii i m Ferdie Hermans In het artikel 'Trainerswissel werkt zelden positief in de PZC van 19 februari j.l. wordt trainer Ferdie Hermans van de voetbal vereniging Axel in één adem ge noemd met de trainers die, vol gens het artikel, zelf ontslag na men omdat zij zich kennelijk verantwoordelijk voelden voor de misère. Op het moment dat Ferdie Her mans te kennen gaf zijn trai ningsactiviteiten te moeten beëindigen waren er drie compe titiewedstrijden gespeeld. Bo vendien was er van misère geen sprake. De enige reden om niet verder te gaan was een onver wachte wijziging in zijn werk voor langere tijd. Spelers, be stuur en Ferdie Hermans had den grote moeite met dit nood gedwongen besluit. Daar waar mogelijk zet Ferdie Hermans zich nog steeds in voor de voet balvereniging Axel. Willy van Grernberghe voorzitter v.v. 'Axel' Willem de Zwijgerlaan 42 Axel Autostop J. v. Beierenweg II Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat de heer P. v. Bo ven er veel belang aan hecht dat de autostop in de J. v. Beieren weg er niet komt (PZC 18 februa ri). Ik fiets er waarschijnlijk nog wat vaker dan de heer Van Bo ven en moet regelmatig oppas sen dat ik niet van de sokken word gereden. Het lijkt soms wel een racebaan! Bovendien moet ik erop wijzen dat het géén auto weg is. Laten we toch alsjeblieft zuinig zijn op deze mooie eeu wenoude landelijke weggetjes en ze niet verpesten door het au- tolawaai en -verkeer. Zeker ook voor de fietsende jeugd is het van het grootste belang dat deze auto stop er komt. M. C. van Waes Noorderbaan 86 West-Souburg dracht gegeven met de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten iVZGi overleg te voeren over sa menvoeging van gemeenten. Die opdracht berust op het standpunt dat een aantal Zeeuwse gemeenten te klein is om het steeds groter worden ta kenpakket. veroorzaakt door decentralisatie, naar behoren uit te voeren. Volgens de staten biedt ook intergemeentelijke sa menwerking op de lange termijn geen soelaas, omdat daarbij sprake is van een gebrekkige de mocratische verantwoording. In het streven naar schaalver groting. zoeken de Goese raads fracties het voorlopig juist wel in die intergemeentelijke samen werking. Het verdient daarbij aanbeveling de effectiviteit van de huidige gemeenschappelijke regelingen tegen het licht te houden. Gemeentesecretaris C. M. de Graaf ventileerde vanaf de publieke tribune dat hieraan het een en ander schort. „De vraag is in hoeverre gemeentelij ke vertegenwoordigers in ge meenschappelijke regelingen goed zijn geïnformeerd. Daar naast is de politieke verantwoor ding een probleem. Er wordt haast nooit iemand gevraagd: zeg wat doe jij precies in dat be stuur?" Besparing Een optie is, maar daaraan zit ten ook haken en ogen, de ge meenschappelijke regelingen om te smeden tot één centrale organisatie, waarin alle ambte naren van de diverse regelingen worden samengebracht. De Graaf: „Juridisch is het mogelijk en ik denk dat het ook kosten be spaart." PvdA-er H. W. Hooger- land ziet daar wel brood in. „Mo menteel ontmoeten bestuurders en ambtenaren elkaar drie keer per dag in een verschillende ge meenschappelijke regeling. Da's niet efficiënt. Ik denk dat Goes het initiatief moet nemen om tot een intensievere en praktischer vorm van regionaal bestuur te komen." De meeste raadsfracties onder schrijven dat uitgangspunt, al leen christen-democraat. D. J. van Zwoll vraagt zich af of een grote centrale organisatie, die verschillende beleidsterreinen onder de hoede heeft, wel goed werkt. „Ik zie er niet zoveel heil in, De deskundigen in de ge meenschappelijke regelingen hebben allemaal hun eigen spe cialisme en zijn volgens mij nau welijks samen te voegen." Van Zwoll is wel voorstander van een meer democratische en beter controleerbare regionale samen werking. Het Goese college van b en w komt in maart met een notitie, waarin de verdere weg naar re gionale schaalvergroting wordt uitgestippeld. Graficus Frits Lens velt (69) overleden in Krabbendijke van onze verslaggever KRABBENDIJKE - De graficus Frits Lensvelt is op 69-jarige leeftijd in Krabbendijke overle den. De autodidact Lensvelt (Vrouwenpolder, 1922) was de zoon van de beeldend kunste naar Frederik Willem Hendrik Lensvelt (1886-1945), die van 1933 tot 1941 lector in de kos- tuumkunde was aan de Rijks academie en de Toneelschool in Amsterdam. Frits Lensvelt maakte etsen, droge naalden en vooral houts neden - ook in kleur - die geken merkt werden door een strakke, sterk vereenvoudigde stijl. Hij koos zijn onderwerpen meestal op en aan het water. Lensvelt woonde achtereenvol gens in Antwerpen, Dordrecht en Krabbendijke. De crematie is vandaag, dinsdag, om 12.00 uur in het crematorium te Middel burg. i Advertentie) TEST CONSUMENTENBOND: "VLOEIBARE ZEPEN BELASTEN HET MILIEU MINDER DAN REINIGERS OP BASIS VAN SYNTHETISCHE WAS ACTIEVE STOFFEN." DRIEHOEK NATUURLIJKE REINIGER, ECHTE VLOEIBARE ZEEP. Consumentengids februari 1992: Van de allesreinigers op basis van zeep is Driehoek als een van de beste getest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11