PZC zeeland Provincie miljoenen in het rood Zeeuwse schaapskudde te kijk Dan gaat-ie helemaal uit z'n dak! Aardgasmeevaller voor de vaarwegen' Meloenenschade na ongeluk bij Terhole Opnieuw vaten hasj in Zeeuwse wateren Fideo Sanering havenschap doet bestedingruimte omslaan in tekorten Man in buik eraakt bij schietpartij Terneuzen MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 anonze verslaggever MIDDELBURG - De sanering de verliezen bij het haven- jp Vlissingen gaat de pro vincie jaarlijks 2,2 miljoen kos- Kn. Zoals bekend moet de pro- lincie 18,6 miljoen bijdragen in tekorten van het haven schap, eveneveel als de gemeen- anonze verslaggever [ERNEUZEN - Twee mannen lijn zaterdagmorgen omstreeks kvart over vier gewond ge laakt bij een schietpartij in de ferneuzense Nieuwstraat. De •jarige R. E. uit Axel werd in jn buik geschoten. Hij werd irect na aankomst in streekzie- enhuis de Honte geopereerd en tras zondag builen levensge- aar. lok de 32-jarige Rotterdammer P„ die een kogel in de linker- toet kreeg, werd naar de Honte overgebracht. Hij kon na behan deling naar huis. De man die de ogels afvuurde was zondag avond nog voortvluchtig. De Axelaar en de Rotterdam- ner hadden in een café aan de lieuwstraat al ruzie met twee [erneuzenaren. Buiten werd de oordenwisseling voor de voor- ïalige arsenaalgebouwen nog fven voortgezet. Tot één van de icheldestadbewoners de Rot- trdammer in zijn voet schoot en ervolgens wegrende. E. rende chter de schutter aan, die zich daarop omdraaide en de Axe- har in de buik schoot. Politiemensen vonden zaterdag morgen vier kogelhulzen in de Nieuwstraat. De politie denkt de identiteit van de schutter te ken- len. maar heeft hem nog niet Runnen aanhouden, meldde een woordvoerder. De tweede Ter- oeuzenaar die bij de schermut selingen was betrokken, is na verhoor heengezonden. ten Borsele en Vlissingsen sa men. De provincie zal met het havenschap overleggen hoe ze haar aandeel zal voldoen. Het is mogelijk de schuld ineens te voldoen en op de begroting op te voeren, maar ook is een con structie denkbaar waarbij het havenschap de vordering hand- haalt en de provincie haar schuld in jaarlijkse termijnen aflost. Budgettair maakt dit voor de provincie weinig uit. De jaarlijk se last zal. bij een rente van 8,5 pet en een afschrijvingstermijn van 20 jaar neerkomen op bijna 2 miljoen. Daarnaast moet de pro vincie rekening houden met een hogere jaarlijkse bijdrage aan De schaapskooi bij Nisse hield afgelopen weekeinde open huis. Ook de komende twee weekeinden is het publiek welkom. foto Willem Mieras van onze verslaggever NISSE - Kijken naar 111 dartelende lammetjes van de Zeeuwse schaapskudde. Heel wat nieuwsgierigen kwamen afgelopen weekeinde naar de Schaapskooi tussen Nisse en Heinkenszand om de jonge aanwas te begroeten. Bezoekers kregen tekst en uitleg van medewerkers van de Stichting Zeeuwse Schaaps kudde, en voor de kinderen was er beschuit met muisjes. Ook de komende twee weekeinden houdt de Schaapskooi open huis. „Met de drukte viel het deze eerste zaterdag en zondag nog wel mee. De ervaring van andere jaren leert dat de meeste mensen de laatste weekeinden komen", vertelt herderin Marian Bosgoed. De open dagen zijn volgens haar een ideale gelegenheid voor het publiek om de kudde eens van dichtbij te bekijken. Temeer om dat er deskundigen rondlopen die vragen kunnen beantwoorden. De kudde telt op het moment 133 schapen. Volgens Bosgoed moeten het er zo'n 200 worden om optimaal de dijken in de zak van Zuid-Beveland te kunnen begrazen. Ze verwacht dat de kud de dat aantal dit jaar wel haalt. De 59 ooilammeren blijven bij de kudde; twintig schapen moeten nog jonkies krijgen. De geboren rammen worden verkocht. Zaterdag 29 februari en zondag 1 maart, en zaterdag 7 en zondag 8 maart is publiek welkom van 13.30 uur tot 16.30 uur. het havenschap van bijna twee ton. Gedeputeerde staten gaan er van uit dat niet geput kan wor den uit de algemene reserve, om dat dit moet worden gezien als 'laatste redmiddel' om begro ting en meerjarenraming slui tend te krijgen. Risico's In eerste instantie moet daarom worden gezocht naar een struc turele oplossing binnen begro ting en meerjarenraming. De huidige omvang van de algeme ne reserve, zo merken gs op, kan bovendien hard nodig zijn om andere risico's van de provincie op te vangen. Naast de risico's die voortkomen uit het huidige takenpakket, kan daarbij wor den gedacht aan herverdeelef fecten bij overheveling van ta ken in het kader van de zoge naamde Decentralisatie-Impuls van het Rijk, aanvullende kor tingen op het provinciefonds en mogelijke gevolgen van het on derzoek naar de verdeling van het provinciefonds. Het meerjarenperspectief levert dan voor de komende begro tingsjaren de volgende verslech tering op: in de najaarsnota van 1991 werd uitgegaan van een be stedingsruimte voor 1993 van twee ton, voor 1994 van 1,2 mil joen en voor 1995 van 1.9 mil joen. Met de 'havenschapslas- ten' wordt het begrotingstekort voor 1993 twee miljoen, voor 1994 één miljoen en voor 1995 drie ton. Gs beklemtonen dat daarbij nog geen rekening is ge houden met extra provinciegeld dat nodig is voor het milieu in het kader van de nota Kerend Tij. Voor de begroting van 1992 hebben de staten in de vergade ring van november 1991 een inci denteel bedrag van vier ton ex tra beschikbaar gesteld voor dit doel. Gs schrijven dit aan de commis sie algemeen bestuur, die zich in een extra vergadering op don derdag 27 februari over de kwes tie mag buigen. Gs vragen de le den van de commissie daarnaast of ze het nodig vinden om in april met het college te overleggen over een eventuele bezuinigings taakstelling en over andere uit gangspunten bij het opstellen van de ontwerpbegroting 1993. ROTTERDAM (GPD/ANP) - De meevallende aardgasopbreng- -zo'n half miljard gulden - het kabinet beter in vaar- regen steken, dan in 'geldver slindende projecten als de ho- •snelheidslijn (TGV) en de Be- mvelijn'. In één schip past de lading van groot aantal vracht wagens; schepen veroorzaken leen files en zijn dus ook beter loorhet milieu. •atzei drs H. Eversdijk, voorzit ter van de Christelijke Bond van Ondernemers in de Binnenvaart CBOB), zaterdag tijdens de al- jemene ledenvergadering van ajn organisatie. Eversdijk pleit te er tevens voor dat de de ont- uterpe bracht versdijk ovatie in Rotterdam van onze verslaggever ROTTERDAM - Drs Huib Eversdijk heeft zaterdag bij rijn 10-jarig jubileum als voor ster van de Christelijke Bond van Ondernemers in de Binnen vaart (CBOB) een uitbundige muzikale hulde in ontvangst mogen nemen van dé muziek vereniging Euterpe uit Hein- tenszand. Die was in volle be zetting naar Rotterdam afge reisd om daar de 71ste jaarver gadering en de daarop volgende receptie van de CBOB met een compleet concert op te vrolij- ien, Eversdijk is sinds jaar en dag be schermheer van Euterpe en werd kort geleden, bij de viering van het 100-jarig bestaan van de muziekvereniging, tot ere-voor- htter benoemd. Op het repertoi- van deze speciale missie van Euterpe naar Rotterdam stond saterdag ook de Meester Evers- rjijkmars, daterend uit de perio de waarin de jubilaris in Hein- «nszand schoolhoofd was. Gestolen jacht van 60 mille teruggevonden SCHARENDIJKE - De rijkspo- 'i'ic Schouwen-Duiveland heeft vrijdag in Scharendijke Nu in Duitsland gestolen mo torjacht met trailer aangetrof fen. De combinatie, ter waarde van JO.OOO Duitse mark, stond bij tenbotenstalling. Ze gaat nu te- Jtgnaar de eigenaar. De politie wam de gestolen waar op het spoor na een tip van een Duitse vertegenwoordiger in water- sportartikelen. wikkeling van vaarwegen in Eu ropa en de financiering daarvan in Europees verband wordt aan gepakt. Vooral de vaart naar het voormalige Oostblok kan wel een stimulans gebruiken. Het is volgens Eversdijk de hoogste tijd om meer aandacht en geld te besteden aan het Europese vaar- wegennet. Veel gebieden zijn nog altijd niet voor de binnen vaart ontsloten. Als voorbeel den noemde hij de noodzaak vand verbindingen tussen de Rijn, Schelde en de Seine en tus sen de Rijn, de Saöne en de Rho ne. In zijn toespraak wees hij ook op het feit dat binnenvaartschepen uit Midden- en Oost-Europa zon der al te veel belemmeringen naar West-Europa kunnen ko men en daar lading weghalen. „Het aaneensmeden van mark ten is een noodzakelijk goed, maar dan wel onder de uitdruk kelijke voorwaarde van gelijke concurrentieverhoudingen en wederkerigheid." Daarbij uitte hij kritiek op de Duitsers, die al te gemakkelijk vaarvergunnin- gen aan Oosteuropese schippers verlenen. Op nationaal vlak noemde hij het onbegrijpelijk dat minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) serieuze plannen heeft een aantal vaarwegen te sluiten, om dat lagere overheden niet in staat zijn in financieel opzicht deze transportverbindingen in stand te houden of te verbete ren. Volgens Eversdijk zijn juist de regionale vaarwegen van groot belang om de gewenste verschuiving van vervoer van de weg naar het water te bewerk stelligen. Ordening Premier Lubbers, te gast bij de jaarvergadering van de CBOB, ging in wat algemenere bewoor dingen in op de gevolgen van de omwentelingen in Oost-Europa voor de binnenvaart. Volgens de minister-president moeten ook de Oosteuropese landen het 'de licate evenwicht' tussen de vrije-markteconomie en overre gulering zien te vinden. „We moeten niet te snel roepen: blij dat die afschuwelijke systemen zijn verdwenen, laat nu de vrije markt z'n werk maar doen. We weten uit eigen ervaring dat een zekere ordening nodig is," Volgens de premier ziet de toe komst er rooskleurig uit voor de binnenvaart. De Europese ge meenschap krijgt er gaandeweg steeds meer oog voor. Dat ge beurt uit milieu-oogpunt, maar ook in het kader van de strijd te gen de filevorming. In eigen land biedt volgens Lubbers de dooi de Eerste Kamer aanvaarde Wet Vervoer Binnenvaart goede kan foto Ruben Oreel Secretaresses luisteren aandachtig naar de deskundigen op de themabijeenkomst in Middelburg. Assertiviteit en conflicthantering voor secretaresses van onze verslaggeefster Louwke Meinardi MIDDELBURG - Goed ver zorgde kapsels, beschaafde make-up, veel bescheiden briljantjes en gouden siera den, een sjaaltje in een crea tieve knoop. De dames vol doen beslist aan het beeld dat menigeen van een goede se cretaresse zal hebben. Zo'n veertig secretaresses lieten zich zaterdag in een Middel burgs hotel uitleggen hoe ze voet bij stuk kunnen houden op de momenten dat dat nodig is. Het bestaan van de secreta resse draait om haar baas, zo veel werd wel duidelijk, op de 'platformdag' van het secreta resseplatform regio Zeeland: „En als-ie razend en tierend binnenkomt, wat doe ik dan?" „Dan komt-ie aanzetten: lag het tóch op z'n eigen bureau. Mag ik dan boos worden Het thema van de bijeen komst: assertiviteit en conflic thantering. Want de secreta resse vindt het nog wel eens moeilijk om voor zichzelf op te komen - bezig als ze meestal is om het haar baas naar de zin te maken. ..Ik heb vanmorgen een kwaaie chef gespeeld, we heb ben het zo leuk gehad1" Aan het woord is een deelneemster uit Eindhoven, die de lange reis naar Middelburg er graag voor over had. Haar collega heeft haar vrije zaterdag er ook met plezier aan geofferd: „Op een gewone werkdag kom je aan dit soort dingen niet toe." Twee medewerksters van het RIAGG Zeeland doen de da mes een aantal technieken en tactieken aan de hand. Met rollenspelen wordt bijvoor beeld de techniek van 'de ka potte grammofoonplaat' geoe fend: steeds hetzelfde zeggen en hopen dat de tegenpartij kalmeert en de redelijkheid van het standpunt inziet, 't Is heel moeilijk om de situatie te beheersen als iemand erg boos op je is, menen de aanwezigen. En het wordt nog erger als je zelf boos wordt. ..Ik heb wel eens. dat de tranen van kwaadheid me in de ogen springen. Wat moet ik daar mee aan?", vraagt een me vrouw in een goed gesneden donkerblauw mantelpakje. Een ander vult aan: ..Soms kün je helemaal niks uitbren gen." De begeleidsters geven grif toe dat hun raadgevingen soms moeilijk op te volgen zijn. Meestal zijn situaties veel ge compliceerder dan in de oefen voorbeelden. De suggestie om een boze chef eerst maar eens tegemoet te treden met de op merking: „Ik zie datje kwaad bent", valt niet in goede aarde. „Dan gaat-ie helemaal uit z'n dak." Gelach ook. als één van de deskundigen de secretaresses op de hoogte stelt van hun 'as sertieve rechten'. Het recht om fouten te maken, bijvoor beeld. Of het recht om van me ning te veranderen, het recht om onlogisch te zijn, het recht om niet aardig gevonden te worden. „We krijgen dit zwart op wit, hè? En er staat boven dat het rechten zijn, toch?" Haar baas krijgt maandag waarschijnlijk heel speciale post. Een brandweerman met enkele van de meloenen die na het ongeluk op Rijksweg 60 op het wegdek belandden. foto Camile Schelstraete van een medewerker TERHOLE - Bij een eenzijdig ongeluk op Rijksweg 60 nabij Terhole heeft zaterdagavond het doorgaande verkeer enkele uren hinder ondervonden van een verloren lading meloenen. Het ongeluk gebeurde toen vrachtwagenbestuurder M. B. uit Goes, die met zijn voertuig en aanhanger vanuit de rich ting Hulst over de provinciale weg reed, ter hoogte van Terho- le in de rechterberm terecht kwam. Door een stuurmanoeuvre om weer op de rijbaan te komen be landde de vrachtwagencombi natie aan de andere kant van de rijbaan. Daar botste de aanhan ger tegen een boom Door de klap verloor de aanhanger een lading van circa tweeduizend ki lo meloenen. De chauffeur kwam met zijn combinatie ruim hon derd meter verder tot stilstand. De brandweer van de gemeente Hontenisse. medewerkers van rijkswaterstaat en de gemeente Hontenisse zijn enkele uren in de weer geweest om het wegdek meloenvrij te maken. Na het on geluk, dat omstreeks tien over zeven gebeurde, leidde de politie het doorgaande verkeer ruim twee uur omg via een nabijgele gen polderweg. De aanhanger van de vrachtwagencombinatie werd door het ongeluk geheel vernield. van onze verslaggever GOES - Voor de kust bij de Kop van Schouwen en in de Ooster- schelde zijn vrijdagavond en za terdag opnieuw blauwe kunst- stofvaten met hasj gevonden. De vondst bestond uit drie va ten. Twee ervan bevatten sa men 250 kilogram hasj, met een waarde van ongeveer twee mil joen gulden. Een van de drie va ten bleek leeg. Bij de Walcherse kust spoelde eerder deze week 250 kilo hasj in twee soortgelij ke vaten aan. De waarde hier van bedraagt eveneens twee miljoen gulden. De herkomst is nog een raadsel. Voorbijgangers troffen vrijdag avond een vat aan bij de haven van Flaauwers in de Ooster- schelde. Een verkenningsvlieg tuig van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, met aan boord spevciaal opgeleide lucht- waarnemers van de rijkspolitie te water, signaleerde zaterdag een vat aan de kust bij Haamste de. Een leeg vat werd later op de dag door het verkenningsvlieg tuig aangetroffen bij de Flaau- wershaven. De politie vermoedt dat de inhoud van het lege vat in het water is gespoeld. Een zon dag uitgevoerde verkennings vlucht per helikopter leverde geen nieuwe vondsten op. Van de partijen worden mon sters genomen die naar het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk gaan. De rest van de soft drugs belandt in de verbran dingsoven. Hoe de hasj in het water terecht is gekomen is vol gens de politie nog niet bekend. Het zou op de Noordzee gebeurd kunnen zijn bij het overladen van de partij. De politie houdt er ook rekening mee dat de hasj ge dumpt is omdat de smokkelaars zich bedreigd voelden. Maar het goedje kan ook gewoon over boord zijn geslagen. Buurtonderzoek leidt politie naar brandstichters STAVENISSE - Drie uit Stave- nisse afkomstige jongens zijn de afgelopen dagen aangehouden op verdenking van opzettelijke brandstichting. De politie is hen op het spoor gekomen door een buurtonderzoek. Alle drie de verdachten hebben tijdens het verhoor bekend. De 20-jarige C. J. J. P. de 22-jari- ge I. J. M. O. en de 23-jarige P. M. van O. gingen in de nacht van vrijdag 14 op zaterdag 15 februa ri de voormalige kleuterschool te Stavenisse binnen. Daar zet ten zij met aanstekers behang en papier in vlam. In verband met de grote rookontwikkeling moest het drietal hals over kop de school verlaten. Het vuur richtte voor ongeveer een ton schade aan; door snel optreden van de brandweer werd erger voorkomen. Nadat het proces-verbaal was opgemaakt i£ het drietal zater dag in vrijheid gesteld. Een lange en romantische avond, dat leek dat stelletje wel iets. Er was helaas niets leuks op tv. dus togen ze naar de dichtstbijzijnde vi deotheek. Vlug maakten ze een keuze uit het rijke aan bod. Zo snel kregen ze de felbe geerde banden niet mee naar huis. Eerst moesten ze zich legitimeren. Beiden zochten hun zakken na. maar het videopasje lag jammer genoeg nog op de keukentafel. Geen bezwaar, het lieftalli ge meisje achter de kassa wist wel een oplossing. Als een van de twee nu even zijn naam spelde, kon ze contro leren of de videoband op een geregistreerd adres terecht kioam. Het meisje spelde „F-i- totdat de hele naam ingetypt was in het onfeilbare computergeheu gen. Wat er echter gebeurde, het systeem braakte niet de juiste gegevens uit. De op lossing bleek gelukkig sim pel. ..Als u de 'V' aan het be gin van de naam in een 'F' verandert, krijgen we goede gegevens misschien wel", opperde de wederhelft van het koppeltje. Opgelucht keek het video theekmeisje op ..O. schrijf je die naam met een lange F?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5