Pil V Irtt» IE ZEEUWSE Cl njj|!|T Serven en Kroaten stellen eisen Zware sneeuwval teistert Turkije en Griekenland Vredesmacht van veertienduizend blauwhelmen PTT Post Amsterdam stapt op lease-fiets GAK/GMD ziet geen cans 400.000 mensen n WAO te herkeuren ttV\ v\ Pak slaag communisten Moskou wmmmmmiÊÊÊfmamm Noodkabinet saneert Belgische economie lacht weer <£255- De temperatuur loopt op naar 10 gra denWolkenvelden maar de neerslag kans is klein. Wind tussen zuidioest en zuid, eerst zwak, vanmiddag matig. 235e jaargang no. 46 /laandag 24 februari 1992 UUR KODAK EXPRESS pQjQ KWAIITEITS KLEURENFOTO'S SERVICE Klaar terwijl u winkelt FOTO IVE RSCHOORE Elfen Leur Goes Hulst Middelburg Middelhorms Vlissmgen Zienkzee ELGRADO (RTR/DPA/AFP) - roatië en de leider van de Ser- jische minderheid in de repu bliek hebben in het weekeinde jun eisen herhaald die zij ver inden aan de komst van de vre estroepen van de Verenigde aties waartoe de Veiligheids raad vrijdag besloot. De Kroati- president, Franjo Tudj- verzekerde de Duitse mi nister van buitenlandse zaken. lans-Dietrich Genscher, het 'N-vredesplan te ondersteunen maar dat ook na de stationering van de VN-soldaten in het door ierviërs bewoonde gebied in (roatië „de wetten en staatsor den van de republiek Kroatië uilen gelden". Bosnië-Hercegovina ont spande zich zondag de situatie nadat de leiders van de mos lims, Serviërs en Kroaten in Lissabon onder auspiciën van de Europese Gemeenschap een compromis bereikten over de toekomst van hun republiek als soevereine staat. Doden De komst van de VN-troepen, waarvan een voorhoede over twee weken in Kroatië stellin gen zal innemen, bleek des te noodzakelijker na een aantal ge wapende incidenten in het oos ten van Kroatië en langs de Adriatische kust. In Oostkroati- sche Slavonië vielen in Osijek twee doden bij nachtelijke borp- AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 110 medewerkers van de Amsterdamse PTT Post maken sinds vrijdag gebruik van een leasefiets, die hen in het kader van een speciaal project een maand lang ter beschikking wordt gesteld. Tevens krij gen de medewerkers een regenpak in bruikleen. Het project is een initiatief van de ANWB en fabrikanten van fietsen en kleding. De bedoeling is dat dat fiets wordt ge bruikt voor het woon-werkverkeer, op de korte afstanden (tot circa zeven kilometer). Beoogd effect is het terugdringen van het autogebruik en de oplossing van het file- en parkeerpro bleem. De fietsen en bijbehorende pakken zijn in gebruik genomen door PTT-medewerkers van de centraal gelegen vestiging aan de Oosterdokskade, waar ongeveer 3000 mensen werken. Hun werkgever probeert hen door middel van een zogeheten vervoeradvies de auto te laten verruilen voor het openbaar vervoer of de fiets. De initiatiefnemers willen de ervaringen gebruiken bij het opstellen van een leasefietscontract, dat in de toekomst be drijven de mogelijkheid moet bieden fietsen voor hun werk nemers te leasen tegen een vast bedrag, waarbij het onder houd van de fiets is inbegrepen. DEN HAAG (GPD) - De direc- euren van het GAK/GMD zien (een kans om 400.000 wao'ers onder de 50 jaar te herkeuren. Directeur Van Straalen van het GAK/GMD te Heerlen zei het af- (elopen weekeinde dat er een lekort is aan keuringsartsen en arbeidsdeskundigen. Boven dien twijfelt hij sterk aan het rendement van de herkeuring. Hiermee keren de keuringsin stanties zich tegen de plannen van staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken om alle wa o'ers onder de vijftig jaar perio diek te laten herkeuren. De her keuring moet plaatsvinden een jaarna het toekennen van de uit- Rottenberg en Vreeman alleen samen voorzitter ITRECHT (GPD) - De kandi- daten voor het voorzitterschap van de PvdA. Felix Rottenberg en Ruud Vreeman, zullen een eventuele verkiezing niet aan vaarden als ze niet samen geko zen worden. Dat heeft Rotten berg zaterdag nogmaals ver klaard, tijdens een debat tussen de voorzitterskandidaten in Utrecht. Vanuit het partijbestuur was druk uitgeoefend op Rottenberg dn Vreeman om voor het partij congres. half maart, duidelijk heid te verschaffen over hun po sitie als slechts één van beiden gekozen zou worden. Dat heb ben ze nu dus gedaan. bardementen door federale troe pen en Servische nationalisten. Zeven mensen liepen verwon dingen op. Twee dorpen in de schoten. Bij een beschieting op omgeving van Nova Gradiska de havenstad Dubrovnik sneu- werden met zware artillerie be- velde een Kroatische soldaat. kering en vervolgens elke vijf jaar. Volgens GAK/GMD (het in middels samengevoegde Ge meenschappelijk Administratie Kantoor en Gemeentelijke Me dische Dienst) zijn die plannen in de praktijk niet uitvoerbaar. Het opleiden van keuringsart sen en arbeidsdeskundigen, zo die er al zijn, duurt twee jaar. Bo vendien houdt het GAK/GMD zich thans intensief bezig met het voorkomen van uitstoot van werknemers naar de wao. „Deze inspannende operatie heeft mo menteel veel succes", aldus Van Straalen. Een grote klacht van de GAK/GMD-directeuren is dat Ter Veld niet met hen heeft overlegd over de uitvoerbaar heid van de plannen. ardere actie Ook de Gehandicaptenraad keert zich fel tegen de plannen van Ter Veld. „Als de vorig jaar op het Haagse Malieveld gehou den demonstratie van 250.000 mensen tegen de wao-plannen niet helpt, zullen we andere ma nieren moeten vinden om de po litiek duidelijk te maken dat de gehandicapten het overheidsbe leid niet meer pikken. Desnoods worden er hardere acties ge voerd", aldus een woordvoerder van de raad. Volgens hem plei ten veel wao'ers daarvoor. Ge dacht wordt aan het bezetten van belangrijke kruispunten. De vakcentrale FNV heeft de voorstellen van Ter Veld vorige week als „sociaal onaanvaard baar" afgewezen. Jeltsin bij het graf van de onbekende soldaat. Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Een ongewoon tafereel, zondag in Moskou. Politie ranselt met de gum miknuppel demonstrerende communisten af. „Geen do den", constateert het persbu reau Tass opgelucht. „Maar wel tien gewonden aan de kant van de politie en een nog onbekend aantal onder de de monstranten". Tot vorig jaar was 23 februari een dag van vuurwerk en op tochten. Op deze 'Dag van het Sovjet-leger' gaven school meisjes hun mannelijke klas genoten, toekomstige recru- ten, kleine cadeautjes. Die tijd is voorbij. Zondag vaar digde de 'democratische' bur gemeester van Moskou. Ga- vriil Popov, zelfs een demon stratieverbod uit voor de om geving van het Kremlin. De communisten, verenigd in or ganisaties als 'Werkers van Moskou' en 'Russische Com munistische Arbeiders Partij' (RCPA), storen zich er niet aan. De communisten hadden aangekondigd minstens vier- honderduizend man op de been te zullen brengen. Daar om, zegt politiechef Ogorod- nikov, moeten wij adequaat reageren. Het centrum van Moskou ziet er zondag uit als of de staat van beleg is afge kondigd. Tienduizend politie mannen in oproeruitrusting, hele straten afgezet met over valwagens. Uiteindelijk krijgt het com munisme rond tienduizend fa natieke aanhangers, voorna melijk veertigers, op straat. De sfeer is dreigend. De leu zen liegen er niet om: 'Stop de uitverkoop aan de Amerika nen', 'Fascisten voor het Volkstribunaal' en 'Democra tische hoeren, vertrek naar de straten van Tel Aviv'. Buiten de politiering roepen sprekers als kolonel Alksnis, bijgenaamd de Zwarte Kolo nel, de betogers op het 'vader land te verdedigen tegen de fascisten'. Militante jongeren trekken naar het Manège- plein bij het Kremlin, waar 'de fascist en verrader Jeltsin' een krans bij het monument voor de onbekende soldaat heeft gelegd. Het komt tot ge vechten met de politie. Vice-premier Boerboelis ba gatelliseert voor de BBC-mi- crofoon de kracht van het pro test: „Het hervormingsproces kan niet worden terugge draaid. Jeltsin beschikt over voldoende aanhang." Maar de onafhankelijke krant Nezavisimaja Gazeta stelt de vast dat Jeltsins verbod van de communistische partij averechts werkt. „De oude no- menklatoera zint op wraak. In alle steden zijn ondergrondse afdelingen van de partij ac tief. De CPSU beschikt over een invloedrijk netwerk, tot in de omgeving van Jeltsin toe", aldus het blad. Het spook van de coup blijft rondwaren. Servische eenheden namen de stad Sinj, 30 km ten noorden van Split, onder vuur. Twee mensen werden gewond en de inwoners moesten de nacht doorbrengen in de schuilkelders. Bij het neerstorten van een Joe goslavische militaire helikopter in het centrum van het stadje Drvar in de republiek Bosnie- Hercegovina kwamen zondag drie inzittenden om het leven. Eisen De Kroatische president Tudj- man, die in Zagreb de Duitse mi nister van buitenlandse zaken ontving, verzekerde deze dat zijn republiek het VN-plan in het algemeen steunt. Maar zijn rege ring blijft eisen dat de soeverei niteit over de hele republiek wordt hersteld, inclusief de door Serviers bewoonde gebieden. Daarentegen voorziet het VN- vredesplan erin dat Kroatië niet langer invloed heeft in de Servi sche regio's. De Serviërs uitten zich in het weekeinde tevreden over het be sluit van de Veiligheidsraad om 14.000 man vredestroepen naar Kroatië te sturen. „Het betekent erkenning van het bestaande rechtssysteem op ons grondge bied", verwoordde een woord voerder van de Servische min derheid de afscheiding van Kroatië. Ook de Servische leider Milan Babic verzekerde dat de Kroatische vlag in de toekomst in de Servische gebieden nooit meer zal uithangen. De leiders van de drie belang rijkste bevolkingsgroepen in Bosnië-Hercegovina besloten in Lissabon dat Bosnië onder aus piciën van de Europese Ge meenschap zal blijven voortbe staan als „confederatie van drie kantons, binnen de huidige grenzen". Bush wint ruim voorverkiezing PORTLAND (RTR) - Bij de Amerikaanse voorverkiezing in de staat Maine waren zondag bij de Democraten Paul Tson- gas en Jerry Brown in een nek- aan-nek-race verwikkeld. Pre sident George Bush versloeg ge makkelijk de rechtse uitdager Pat Buchanan binnen de Repu blikeinse partij. Dit bleek uit voorlopige uitslagen. Met 55 procent van de stemmen geteld hadden Tsongas, een vroegere senator uit Massachu setts, en Brown, voormalig gou verneur van Californië, elk 30 procent behaald. Gouverneur Bill Clinton uit Arkansas lag duidelijk achter met 13 procent en 16 procent van de Democrati sche kiezers bleef neutraal. Na dat 88 procent van de stemmen was geteld ging Bush aan Repu blikeinse zijde ruim aan kop met tachtig procent van de stem men. Roompot Zwemparadijs is weer als nieuw... Inlichtingen tel. 01107-4200. Tientallen mensen twee keer bedolven door lawines wisseling van de wacht bij de parlementsgebouwen in Athene 'onden gisteren plaats tijdens een sneeuwjacht. foto EPA ANKARA/ATHENE (DPA/ AFP/RTR/ANP) - Door aanhou dend zware sneeuwval veroor zaakte lawines hebben dit weekeinde in het oosten van Turkije opnieuw levens geëist. Vele mensen die waren bedol ven, konden echter worden ge red. Meer dan 300 mensen zijn sinds het einde van de vorige maand bij het noodweer omge komen. Een verbetering van de weersomstandigheden wordt voorlopig niet verwacht. Ook het westen van Turkije en Griekenland kregen met hevige sneeuwval te kampen. De Akro- polis in Athene werd bedekt met een witte laag van 30 centimeter. In Antalya, een bekende vakan tiebestemming in West-Turkije, lag voor het eerst in 30 jaar weer sneeuw. In de nacht van zaterdag op zon dag werden 120 mensen in de Oostturkse bergdorpen Artili en Akcali gered uit hun onder lawi nes bedekte huizen, na hun red ding raakten 52 mensen op nieuw onder een sneeuwmassa bedolven, maar zij slaagden erin zich op eigen kracht weer te be vrijden. Lawines bij dorpen in de provin- cies Mus en Sivas kostten drie mensen het leven. Voorlopig lijkt er nog geen einde te komen aan de sneeuwstormen in oost- Turkije. waar temperaturen heersen van min 30 graden Cel sius. Op hogere gelegen plaatsen ligt een tot zes meter dikke laag sneeuw. In de bergen zijn dui zenden dorpen van de buitenwe reld afgesneden. Gestrand In Griekenland ontregelde de zwaarste sneeuwval sinds 30 jaar volledig grote delen van het Hezbollah Hezbollah-strijders keren terug in Ka/ra. een dorp in het zuiden van Libanen. De pro-Iraanse be- weging tekende zaterdag een verklaring, waarin ze belooft geen Katjoesja-raket- ten meer te zullen lan- O ceren richting Israël. O Havenschap De sanering van de verliezen bij het havenschap Vlissingen le vert de provincie Zeeland, die 18.6 miljoen gulden moet op hoesten. de komende 20 jaar een jaarlijkse last van 2,2 miljoen gulden op. De provincie moet jaar meerjaren raming drastisch bij- [T stellen. w ■■HEN Albertville De Nederlandse Olympische ploeg heeft tijdens de Winterspe len in Albertville een magere vol doende gescoord. De Nederlan ders grossierden in vierde plaat sen. Ook shorttrackster Moni que Velzeboer kwam zaterdag niet verder dan een plaatst pal naast het erepodium. VCV Zeeland Trainer Bert Pentury van VCV Zeeland gaf zaterdag, na de ver loren wedstrijd tegen Telstar (4- 2), zijn verdedigers er van langs. Terecht, wa?it door het lank moedige optreden van de achterhoede kwam Telstar goedkoop aan O doelpunten. I O wam van onze correspondent BRUSSEL - Belgie krijgt waar schijnlijk binnen anderhalve week een rooms-rode noodrege- ring. Een klein ploegje minis ters moet met een urgentiepro gramma komen voor een her vorming van de Belgische staat en een drastische financiële sa nering. Koning Boudewijn heeft zaterdag de Vlaamse christen-democraat Jean-Luc Dehaene opgedragen de onder handelingen over zo'n noodka binet te leiden. Voor een verdere staatshervor ming van België in de richting van een Waals-Vlaamse federa tie, is de noodregering aangewe zen op steun van de oppositie. Socialisten en christen-demo craten beschikken niet over de benodigde tweederde meerder heid om de Grondwet te wijzi gen. Indien de noodregering on voldoende steun krijgt, stapt de Vlaamse christendemocratische CVP waarschijnlijk nog voor de zomer op en worden nieuwe ver kiezingen onvermijdelijk. Het is nog onduidelijk wie pre mier wordt van het overgangs kabinet, dat met slechts 15 be windslieden een mini-uitgave wordt van de normaal meer dan dertig ministers tellende Belgi sche kabinetten. Kanshebbers voor de post van eerste minister zijn onderhandelaar Dehaene. de socialist Claes, en de tweetali ge Waalse christendemocraat Wathelet. De laatste lijkt ook de steun van het Hof te hebben. Aangenomen wordt dat de hui dige premier Wilfried Martens niet meer terugkeert op het poli tiek toneel. Martens is al maan den 'onzichtbaar' en heeft in de politieke crisis zelfs geen bijrol letje gespeeld. Hij wordt binnen zijn eigen CVP verantwoordelijk gesteld voor de verpletterende verkiezingsnederlaag, die de partij in complete reddeloosheid stortte. (Advertentie) land. Meer dan 300 dorpen zijn van de bewoonde wereld afge sneden, verkeerswegen on begaanbaar, vliegvelden geslo ten en havenactiviteiten tijde lijk gestaakt. Op de luchthaven van Athene zijn zondagmorgen honderden reizigers, onder wie tientallen Nederlanders, gestrand omdat de luchthaven moest worden ge sloten wegens hevige sneeuw val. Volgens een woordvoerder van de luchthaven is het in geen tien jaar voorgekomen dat het vliegveld als gevolg van sneeuw dicht moest. Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1