Magere voldoende voor Oranje 999 3QQE3 2 r 1 o Rood Bergkamp domper op winst Ajax Shorttrackcoach De Vries stopt m Klompen organisatie Winterspelen Meer toeschouwers Spelen dan verwacht Winterspelen saai, emotieloos, onoverzichtelijk en te duur Racistische opmerking oorzaak van vechtpartij Monique Velzeboer niet op erepodium PZC MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 sport van onze verslaggever Govert Wisse ALBERTVILLE - Adieu Albert- ville. Jean-Claude Killy en Mi chel Barnier trokken gister avond na zestien dagen de stek ker uit de Winterspelen van de telefoon, de fax en de TV. Een groot deel van de 2100 sport mensen maakte dat moment niet eens meer mee en had Al- bertville al ver voor de slui tingsceremonie verlaten. Op een enkeling na voelden weinig atleten de behoefte om hun ver blijf langer dan noodzakelijk te verlengen. De 18.000 inwoners van het Al pen-stadje gaan vanaf vandaag weer over tot de orde van de dag. Ze verkeren in de veronderstel ling, dat hun Olympische Spelen de mooiste uit de hele geschiede nis zijn geworden. Dan hebben zij dat mis. Hun beeld is ge kleurd door gevoelens van trots en chauvinisme. Dat is niet al leen in Albertville zo, maar in heel Frankrijk. De volgelingen van Francois Mitterand raakten niet uitgekeken op en uitge praat over de Franse medailles. Daardoor verloren zij de werke lijkheid uit het oog. Bart Veldkamp De realiteit is, dat de zestiende Winterspelen een saai, emotie loos, onoverzichtelijk en te duur evenement is geworden. Saai vanwege het lang gerekte pro gramma. Er zaten dagen tussen, waarop haast niks gebeurde. Het had vlotter, korter en dus compacter gekund. Dat is vooral een les voor het IOC. Emotie loos, omdat Albertville, met uit zondering van de Finse skisprin ger Toni Nieminen, geen nieuwe idolen heeft opgeleverd. In Cal gary veroverden Alberto Tom- ba. Katarina Witt, Matti Nyka- nen en Yvonne van Gennip de wereld met spraakmakende suc cessen. Zij stookten het olym pisch vuur op. Deze keer bleef het bij een waakvlam. Onoverzichtelijk Onoverzichtelijk, omdat de wed strijd-locaties te verspeid in de Haute Savoie waren gesitueerd. Door de grote afstanden in de bergen was het een probleem om twee, laat staan drie evenemen ten op één dag te bezoeken, zo als voorheen altijd wel het geval is geweest. Het leuke was in Innsbruck, Calgary en al die an dere olympische plaatsen, dat men 's ochtends naar het schaat sen ging. 's middags het skién bezocht en 's avonds, als daar nog de behoefte toe was, een ijs- hockeywedstrijdje meepikte. Dat kon nu niet. Wat er elders gebeurde, werd per fax, door de telefoon of via de televisie be kendgemaakt. Bovendien klaagden de sporters steen en been over hun huisves ting. Ze waren ruim twee weken ondergebracht in vijf verschil lende dorpen. Het olympisch ge voel, wat dat ook moge zijn, ont brak. Men kreeg meer de indruk, dat er her en der verspreid in de Alpen heel toevallig op hetzelfde tijdstip WK's of wereldbeker wedstrijden in diverse takken van sport werden gehouden. Er was geen bindend element. Te duur, omdat het budget van circa 1,3 miljard gulden met een paar procent is overschreden. Vermoedelijk is het tekort 50 miljoen gulden. Dat zullen de Franse overheid en ook de belas tingbetalers moeten aanzuive ren. Schone Spelen Behalve kritiek is op één punt lof op zijn plaats. Er werd chaos voorspeld op de wegen, als het slecht weer zou worden. Die puinhoop bleef uit, mede door dat de Fransen hun zaakjes be ter voor elkaar hadden dan de gemiddelde buitenlander had verwacht. Positief is voorts, dat na 473 dopingcontroles geen en kele sporter is betrapt. De uit slag van de urine-onderzoeken tijdens de laatste vier dagen wordt pas in de loop van deze week bekend, maar zoals de zaak er nu voorstaat, kan van 'schone' Spelen worden gespro ken. Frankrijk en de schaatswereld: die twee lagen elkaar niet zo. De organisatoren weigerden veel geld in het in hun ogen onbegrij pelijke olympisch onderdeel te stoppen. Een dak boven de ijs baan ontbrak en de installaties waren ontoereikend. Het gevolg: slecht ijs, tot vijf keer toe uitstel van een wedstrijd en ongelijke omstandigheden voor de rijders en rijdsters. Albertville is blij, dat de schaatsers zijn opgehoe- '92 V peld. De schaatsers op hun beurt zijn blij, dat ze in de toekomst beter (indoor)ijs krijgen voorge schoteld. Vanaf 1994 zijn ze niet langer dakloos, In Hamar, waar het olympisch schaatsen plaats vindt, wordt momenteel druk gebouwd aan een prachtige hal in de vorm van een omgekeerd Viking-schip. Ook in het Japan se Nakano, waar in 1998 de Win terspelen worden gehouden, be staan plannen voor een overdek te baan. Magere voldoende Nederland scoorde een zesje. Een magere voldoende dus. Te genover het rapportcijfer vijf van de vrouwen, die teleurstel den, stond een zeven voor de mannen. Eenmaal goud (Veld kamp), eenmaal zilver (Zand- stra) en twee keer brons (Visser): het was precies volgens de ver wachting. Veldkamp redde op de allerlaatste afstand het ge zicht van Nederland als schaats- natie. Op een enkele uitzondering na (Schenk in '72 en Van Gennip in '88) heeft Nederland nooit uitge blonken op de Winterspelen, Dat heeft veel te maken met het belang, dat in ons land nog altijd aan het allround-schaatsen wordt gehecht. Zolang speciali satie is uitgesloten, zal die situa tie zo blijven. Adieu Albertville, bienvenue Lillehammer. Over twee jaar al worden de zeventiende Winter spelen gehouden. Die zijn naar voren geschoven, omdat het IOC de Zomer- en Winterspelen vanwege de commerciële belan gen heeft losgekoppeld. Het kleine Noorse Lillehammer is de volgende gastheer. De Vi kingen hebben de kachel in Al bertville al behoorlijk opgepord. De Noren deden een onverwacht grote greep in de medaillepot. De weer verenigde Duitsers scoorden ondanks hun Stasi-pe rikelen voor het eerst in de ge schiedenis van de Winterspelen het best met tien gouden, tien zilveren en zes bronzen plakken. Als één van de weinigen zeggen zij behalve 'adieu Albertville' ook 'au revoir, Albertville'. Videobeelden bij tuchtzaak Doesburg van onze verslaggever GOES - Goes-speler Pearl Does burg hangt een zware schorsing boven het hoofd. De spitsspeler werd kort voor rust van de com petitiewedstrijd Goes-Concor- dia SVD door de Vlissingse scheidsrechter K. Meulmeester uit het veld gestuurd, nadat hij in blinde woede de Bossche doelman Rico Scheepens te lijf was gegaan. Volgens de Goese spitsspeler, die bekend staat als een uiterst sportieve speler, zou de keeper van Concordia discriminerende opmerkingen hebben gemaakt. „Hij zei tegen me dat ik vies en zwart was en dat hij zich zou schamen als hij er net zoals ik zou uitzien", aldus Doesburg. „Ik antwoordde dat ik er trots op ben, dat ik zwart ben. Verder heb ik gezegd dat hij zelf niet om aan te zien is, omdat hij gele tanden heeft. Die heb je niet eens ge poetst, heb ik tegen hem ge zegd." De woordenwisselingen vonden plaats op het moment dat Goes een corner was toegekend. Does burg probeerde de Concordia- doelman bij die corner het uit zicht te beletten door voor hem te gaan staan. Scheepens tracht te dat te voorkomen door Does burg enkele malen hardhandig •weg te duwen. Het hele voorval Dam zeker een minuut in beslag, maar werd door scheidsrechter Meulmeester niet waargeno men. Evenmin zag de Vlissinger dat de Bossche keeper Doesburg ■Uiteindelijk een klap gaf, waarna de Goesenaar zich niet meer kon beheersen en zich op zijn kwel beest stortte. De arbiter werd het voorval pas gewaar, toen Doesburg al slaand door enkele spelers van Schee pens werd afgetrokken. Hij be sloot daarom, zonder overigens in overleg te treden met de grensrechter, Doesburg van het veld te sturen. „Wat moest ik an ders", meende Meulmeester na de wedstrijd. „Ik wou dat ik alles had gezien, maar ik heb alleen de betreffende speler van Goes zien slaan." Wat er gebeurde, voor Doesburg zijn zelfbeheersing verloor, staat echter op video-opnames die werden gemaakt door Armand Doesburg, de vader van Pearl .Poesburg. Goes-voorzitter Lie ven de Leeuw liet weten dat de Bevelandse club zeker zal aan sturen op een mondelinge be handeling door de tuchtcom missie van Zuid I. „Wellicht kan dat leiden tot een verlichting van de straf', aldus De Leeuw. ■Volgens Piet Janssen uit Mid delburg, secretaris van de tucht commissie afdeling Zeeland en hd van de tuchtcommissie van ?uid I, die de zaak moet behan delen, kan deze onafhankelijk beslissen of er gebruik gemaakt wordt van die videobeelden bij de behandeling van de zaak. „Goes moet dat aanvragen op de formulieren, die naar Zeist wor den gestuurd. We hebben al eens eerder gebruik gemaakt van vi deobeelden in de zaak Jan Mara- nus." Deze affaire deed drie jaar gele den veel stof opwaaien. De arbi ter uit Aagtekerke zou op 23 april 1989 tijdens de wedstrijd Breskens-Axel door Axel-speler Eric Rijckaert dusdanig zijn ge schopt, dat hij daaraan een dub bele beenbreuk overhield. De tuchtcommissie besloot toen dat op grond van de videobeel den niet te bewijzen viel wie Ma- ranus de fatale trap had toege diend. De videobeelden van het voorval tijdens de wedstrijd Goes-Concordia tonen echter duidelijk aan dat de Brabantse doelman als eerste sloeg. Doesburg liet er overigens geen twijfel over bestaan geen spijt te hebben van zijn actie. ,Ik vind het alleen jammer dat ik hem niet goed heb geraakt." De Nederlandse ploeg voerde tijdens de sluitingsceremonie een moderne versie van de klompendans uit. foto ANP ALBERTVILLE (ANP) - De Zestiende Olympische Win terspelen in Albertville zijn gesloten. Een engel blies gis teravond de vlam uit. De Ne derlandse vlaggedrager Bart Veldkamp bood de leiding van de organisatie, Jean- Claude Killy en Michel Bar nier. ieder een paar rode klompen aan. De sluitingsceremonie werd besloten met een imposant vuurwerk. De Nederlandse af vaardiging liep bij de sluiting op klompen. Veldkamp, mo derner geschoeid en met de verrassing voor de COJO- voorzitters in de hand, was met goud op de tien kilometer de enige Nederlandse win naar. Toen de vlaggedragers het stadion verlieten, verwij derde Veldkamp zich uit de rij om de organisatiebazen te ver rassen. Henri Dujol, de burgemeester van Albertville, gaf de Olympi sche vlag aan Juan Antonio Samaranch. Op zijn beurt overhandigde de IOC-voorzit- ter het dundoek aan de burge meester van Lillehammer, Au- dun Trön. Voor het eerst in veertig jaar keert de zogeheten Oslose vla^ terug naar Noorwegen. Toen de stad in 1952 de winter spelen organiseerde, schonk het gemeentebestuur de vlag aan het IOC. Zestien dagen wapperde de witte vlag met de vijf verstren gelde ringen in het Pare Olym pic. Over twee jaar zullen in Lillehammer, 150 kilometer ten noorden van Oslo, de ze ventiende winterspelen wor den gehouden. Een ijsbeer en een prinses symboliseerden de Winter en het Sprookje van 1994. Albertville, geen sprookje maar ook geen nachtmerrie, is verleden tijd. Killy en Barnier bedankten alle betrokkenen. „We hebben nergens spijt van", was hun motto tijdens een persconferentie in de och tenduren geweest. Samaranch reikte hen de laatste medailles van de Spelen uit; ze werden met goud door de IOC-praeses onderscheiden. Samaranch sprak de laatste officiële woor den. De afbraak van het Olym pisch stadion kon beginnen. De sloop van het er naast gele gen stadion, waar Nederland se schaatsers naast het goud van Veldkamp, zilver en twee keer brons behaalden, was al ingezet. AMSTERDAM (GPD) - For meel viel op de beslissing van Jan Wegereef om Dennis Berg kamp in de laatste minuut van Ajax-FC Utrecht (1-0) uit het veld te sturen, niets aan te merken. De Ajacied maakte opzettelijk hands en de daar voor geldende sanctie is een gele kaart. Wegereef, een wis kundig ingenieur uit Brielle, kent de regeltjes uit zijn hoofd en handelde dienovereenkom stig. Eerder had hij Bergkamp na een ongelukkig uitgevallen overtreding ook al een gele kaart voorgehouden. En om dat twee keer geel rood is, rest te hem niets anders dan de bes te voetballer op de Nederland se velden naar de kleedkamer te sturen. Het kost Bergkamp naar alle waarschijnlijkheid een schorsing van een wed strijd, waardoor hij zondag te gen FC Groningen zal ontbre ken. Wegereef liet een uur na de wedstrijd vol overtuiging we ten geen moment te hebben ge twijfeld. „Het was een glaszui- vere handsbal. En daarvoor is maar een straf mogelijk." stel de hij later met kordate stem vast. Dennis Bergkamp was toen al op weg naar huis. Direct na af loop nam de topscorer van de eredivisie de benen. Hij was diep ontgoocheld en wilde nie mand te woord staan. Berg kamp begreep de wereld even niet meer. Daar viel in te ko men. Want hoe correct de be slissing van Wegereef formeel ook was, een scheidsrechter die het spel ook maar enigszins aanvoelt, had de rode kaart in zijn borstzak laten zitten toen Bergkamp de bal met de hand meenam. Louis van Gaal wilde aanvan kelijk geen kritiek leveren op de beslissing van Wegereef. „Want dat levert toch niets op, maar ik denk er natuurlijk het mijne van." Later bedacht de Ajax-coach zich en besloot hij zijn gedachten alsnog aan de openbaarheid prijs te geven. „Ik vond de overtreding van Dennis geen gele kaart waard en de gele kaart die hij eerder kreeg vond ik ook al dubieus. Ik neem Dennis ook niks kwa lijk. Het enige wat ik hem kan verwijten is dat hij meer kan sen had moeten benutten." De laatste kanttekening van Van Gaal was volledig op zijn plaats. Bergkamp liet tenmin ste een handvol riante moge lijkheden liggen om zijn leiden de positie op de topscorerslijst van de eredivisie te verstevi gen. Maar hij was niet de enige Ajacied die slordig met de kan sen omsprong. Stefan Petters- son, John van Loen, Michel Kreek, Aron Winter en Johnny van 't Schip deden dat even eens. De Amsterdammers wa ren heer en meester, legden vooral in de eerste helft voor treffelijke combinaties op de mat en doken in totaal veer tien keer kansrijk op voor de kooi van Jan Willem van Ede. Alleen Pettersson. later we gens een hoofdwond vervan gen door Bryan Roy, lukte het in de 27ste minuut de keeper van het armoedig acterende FC Utrecht te passeren. Ajax - FC Utrecht 1-0 (1-0). 27. Pet tersson 1-0. Scheidsrechter: Wege reef. Toeschouwers: 14.000. Rode kaart: 89. Bergkamp (twee keer geel). Gele kaart Verrips en Lies- dek (beiden FC Utrecht) Scheidsrechter Wegereef stuurt de protesterende Den nis Bergkamp (midden) weg. foto ANP ALBERTVILLE (GPD) - Als of er nog niet genoeg troost prijzen naar Nederland wa ren gegaan, legde Monique Velzeboer zaterdagavond in Albertville als zevende Oranje-klant beslag op een vierde plaats. In de finale van de 500 meter shorttrack was De 22-jarige Zuidhol landse niet opgewassen te gen het Amerikaans-Aziati sche geweld. Velzeboer wijtte dat zelf vooral aan haar slechte start. Of dat te recht was, valt te betwijfe len. In shorttrack finishen de laatsten vaak nog als eer ste. De wave rolde over de tribu nes, de Chinezen en Fransen zongen de longen uit hun lijf en het Oranje-legioen raakte zelfs in de Thialf-sfeer. Zodra Monique Velzeboer in de baan verscheen werd de lan- gebaan-klassieker „heya Monique, heya Monique" aangeheven. Velzeboer liet zich geen moment van de wijs brengen in de heksenke tel ej hield zich als een der fa vorieten figuurlijk uitste kend staande. In de praktijk had ze er be duidend meer moeite mee. Na haar kwartfinale-race verkeerden de Hollandse supporters zelfs in de veron derstelling dat de boeren dochter uit Oude-Ade was uitgeschakeld. Bij het uitko men van de laatste bocht ging de Canadese Annie Per- reault rechtdoor in plaats van linksaf. Velzeboer, op dat moment net bezig met een inhaalmanoeuvre, schrok zichtbaar, tuimelde ook onderuit en nam in haar val de Koreaanse Kim So- Hee mee. Enkel Marina Py- laeva kwam ongeschonden aan de finish. Diskwalificaties voor de Ne derlandse en Canadese le ken het gevolg. De jury wees echter alleen Perreault als boosdoenster aan. Velzeboer liet weten geen enkele twijfel gekend te hebben omtrent de goed afloop. In de halve eindstrijd had Velzeboer andermaal niet over geluk te klagen. Na eerst een valse start van de Chinese Wang. ging de Leid- se psychologiestudente bij het tweede vertrek na amper vijf meter al tegen de vlakte. De shorttrack-reglement-en zeggen, dat wie voor het uit komen van de eerste bocht ten val komt, recht heeft op een herkansing. Dus werd het kwartet voor een derde keer weggeschoten. Hon derd meter voor het einde waren de perspectieven voor de in laatste positie liggende Velzeboer nog minimaal, maar valpartijen van Wang en GOS-rijdster Vlasova bo den haar ahsnog de door gang naar de grote finale. Voor haar kwart- en halve fi nale-race lootte Velzeboer de 'nadelige' buitenste start positie. „Als je daar staat, ben je al bijna verloren", voorspelde bondscoach Jan de Vries nog voor het toer nooi. Dat Velzeboer voor de eindstrijd de tweede positie mocht innemen, leek daar om een prettig voordeeltje. Het pakte anders uit. Velze boer startte slecht, had al haar kracht nodig om de aansluiting te behouden en kon zich daardoor geen mo ment in het tactisch gevecht om de medailles mengen. Opvallend genoeg schreef Velzeboer de 'verloren' race juist toe aan haar startposi tie. „Als je op de tweede plek staat, staan de nummers twee en drie meestal vrij dicht tegen je aan. Daar was ik te veel mee bezig. Ik had juist geconcentreerd moeten zijn op dat startschot, maar daar was ik met mijn hoofd helemaal niet bij. Stom. Vierde van de vier. dat is slecht. Een finaleplaats is leuk, maar ik was hier geko men voor een medaille."' ALBERTVILLE (ANP) - Jan de Vries zal tijdens de strijd om de wereldkampioenschappen shorttrack afscheid nemen als coach van de Nederlandse ploeg. De Vries kan zijn bezighe den voor de KNSB niet langer combineren met zijn dagelijks werk als gymnastiekleraar aan een basisschool in Delft. Het toernooi wordt van 2 tot 4 april in de Amerikaanse stad Denver gehouden. Nederland bleef in Albertville buiten de medailles. De vierde plaats van Monique Velzeboer op de 500 meter was de beste klassering. De coach verwijt de KNSB on voldoende aandacht voor short track, dat zich in een groeiende internationale belangstelling mag verheugen. Hij wil verbre ding van de kernploeg tot tien mannen en tien vrouwen en een betere vergoeding voor de schaatsers. „Onze top is heel smal. een beetje kunstmatig op gekrikt zoals vroeger in Oost- Duitsland. Er is geen sprake van een brede basis voor shorttrack in Nederland." Volgens De Vries, die de coa ching dit seizoen in zijn eentje deed, moet de schaatsbond meer geld in shorttrack investe ren. „Een paar jaar geleden ga ven we mede de toon aan. Willen we niet zwaar achterop raken, dan moeten we nu ingrijpen." De Vries meent dat shorttrack - al was het programma in Albert ville uiterst bescheiden - nu een volwaardig onderdeel van het Olympisch programma is. Van discriminatie binnen de Neder landse ploeg was volgens de Zuidhollander geen sprake „In de eerste dagen keken de lange- baan-schaatsers nog wel op ons neer", blikte De Vries terug. „Maar Falko Zandstra vertelde mij dat hij drie jaar shorttrack had geschaatst", voegde de scheidende coach er trots aan toe. Groots onthaal Bart Veldkamp DEN HAAG (ANP) - Ne derlands enige Olym pisch kampioen Bart Veldkamp krijgt een groots onthaal van het gemeentebestuur in zijn woonplaats Den Haag. De winnaar van de tien kilometer wordt van daag, als hij met de auto de gemeentegrens na dert, op de snelweg tus sen Rotterdam en Den Haag opgepikt. Onder politie-escorte legt hij de laatste kilo meters naar het centrum af, alwaar hij zich rond 19.00 uur op het bordes van het oude stadhuis aan de Groenmarkt aan de Hagenaren toont. Daarna volgt een huldi ging, met onder meer een toespraak van burge meester Havermans. Rond 20.00 uur vertrekt hij met een historische tram naar de Frederik Hendriklaan, waar hij met zijn ouders woont. De buurt- en winkeliers vereniging neemt de hul diging daar over. ALBERTVILLE (SID) - Het aantal toeschouwers bij de Olympische Winterspelen, 941.650, heeft de verwachtingen met twintig procent overtroffen. Dit maakte de organisatie, COJO, gisteren vlak voor de sluitingsceremonie bekend. De schatting door COJO werd van te voren als te optimistisch beschouwd. In de eerste dagen leken de media gelijk te krijgen met hun veronderstelling. De demonstratie sporten trokken echter veel meer toeschouwers dan verwacht. De Winterspelen van 1992 kende twee records, het aantal deelne mers (2.174 uit 64 landen) en de verplaatsing van slechts één onder deel door slecht weer. Als reden voor het laatste wordt de ligging van de accommodatie aangevoerd. Nog nooit was het Olympische toer nooi aan een regio gegeven, altijd aan een stad. De vorige evenemen ten vonden plaats in een wintersportgebied van iets meer dan ander halve vierkante kilometer. Of de opbrengsten de onkosten, die tot nu toe ruim 1.250 miljoen gulden bedragen, zullen dekken kan pas over enkele weken worden bekeken. De peperdure bob- en rodelbaan in La Plagne moet nog worden afgebroken. Opbrengsten worden nog verwacht uit de ver koop van machines en faciliteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11