Strand wachten zijn onder dak Renovatie flats lijkt succes Bevolking Axel kan kennis maken met het Rode Kruis PZC Sluis wil aanleg busparkeerterrein snel realiseren Sloop jongerencafés creëert ruimte voor wonen Nieuwediep Chemiereus weigert Zelzate betaling van milieu-heffing Raad Aardenburg laat zich nog niet uit over samenwerking De Vlijt Bedden Brandweer wordt vaker ingezet bij verkeersongevallen provincie 17 Oostburg heeft vertrouwen in toeristenseizoen met goed lopende Kust VVV ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 ipnze verslaggever OOSTBURG - B en w van Oost- dg hebben er goede hoop op i3( het nieuwe toeristisch sei- stralend kan beginnen. i|ft paviljoenhouders is over komst bereikt over het reali gn van vier onderkomens strandwaehten. En na aan- inkelijke aanloopproblemen ipen ook de zaken bij de Kust yVnaar wens, meldt het colle- eaan de leden van de commis- ie financiën. 1(1 foor de zomer moeten nieuwe i itandposten zijn verrezen bij ireskens-Zeebad, Nieuwe Sluis ai bij Caricole en First Wave in ladzand. Het college heeft een rincipe-overeenkomst afgeslo- en met verschillende paviljoen- ouders over de verantwoorde- Ijkheden met betrekking tot de ilrandposten. Met ingang van jmer '93 zal naar alle waar- jiijnlijkheid ook op het Groed- gstrand een vast paviljoen met iiandbewaking komen. Ie trap die vroeger boven op het luin stond om de strandpost te iereiken, zal straks langs de ZATERDAG 22 FEB. MO-17-00 uur nieuwe post bij Caricole lopen en de toegang tot de bootboxen wordt verbeterd. De oude strandposten, doelen voor van dalisme, gaan binnenkort tegen de vlakte. Voor al deze verbete ringen moet de gemeente 135.000 gulden uittrekken. „De ze toeristische uitgaven zullen worden betrokkenen de discus sie over het al dan niet verhogen van de toeristenbelasting in 1993", waarschuwen b en w al vast. Voldoende Na verscheidene keren een veeg uit de pan te hebben gekregen van een aantal fracties lijkt de Kust WV haar draai nu gevon den te hebben. B en w beoorde len de verstrekte gegevens over '89 en '90 nu als voldoende en stellen voor de destijds verstrek te subsidies definitief goed te keuren. De contributie-op brengst van de Kust VVV is met 24.000 gulden gestegen tot 151 mille. B en w vinden het nu ver antwoord om voor dit jaar een zelfde bedrag - 151.000 gulden - aan subsidie te verstrekken. Ook voor volgende jaren lijkt het college dit een goed uit gangsbedrag waar alleen stij gende loonkosten bijgeteld mo gen worden. Wel zullen de op brengsten van de contributie- gelden altijd minstens net zo hoogmoeten zijn als de gemeen telijke subsidie. Bovendien wil len b en w in het vervolg een ac countantsverklaring bij de jaar rekeningen vinden. De leden van de commissie financiën la ten vrijdag 28 januari vanaf 13.30 uur horen of zij met de denkbeel den van het college akkoord gaan. De leden van de commissie wordt ook verzocht om goedkeu ring voor het laten uitvoeren van bodemonderzoek op het terrein van de voormalige gasfabriek aan Oude Haven in Oostburg. Een eerder onderzoek heeft tien jaar geleden aangetoond dat het fabrieksterrein plaatselijk sterk is vervuild met PAK's en zware metalen. Omdat bleek dat de provincie voorlopig geen geld had, is het terrein destijds niet verder onderzocht. Intussen is de sanering van Oude Haven echter op het provinciale jaar programma verschenen en gs hebben nu de gemeente ver zocht ook haar deel van de finan ciële verplichtingen te voldoen. van onze verslaggever SLUIS - B en w van Sluis willen baast maken met de aanleg van ten busparkeerterrein aan de Sint Annastraat van de Belfort- stad. Twee jaar geleden werden ile plannen voor het parkeerter rein al gelanceerd, maar ver dere uitwerking van de ideeën bleek meer tijd te kosten dan ge dacht. nu nog loopt een beroeps- raak bij de Raad van State. Ver zoek tot schorsing is echter niet "iend en juridisch is het daarom niet nodig om de uit spraak af te wachten, motiveert het college. B en w willen het parkeerterrein graag dit zomer seizoen in gebruik nemen, om dat het Sluisse centrum nu de la ding bussen al af en toe niet aan kan. Aanleg van het parkeerter rein moet daarom zo snel moge lijk gerealiseerd worden, hoewel de aankoop van een (klein) ge deelte van het beoogde terrein nog niet rond is en nog niet be kend is of bewoners van de Sint Annastraat bereid zijn om mee te betalen aan een ontsluitings- weg voor de achtererven van hun woningen. De investering voor het parkeer terrein zal totaal 336.400 gulden kosten. De kapitaalslasten zul len gedurende twintig jaar ruim 39 mille per jaar bedragen, meldt het college. Als de geschatte meeropbrengst aan parkeergel- den inderdaad 50.000 gulden of meer zal bedragen, wordt de in vestering eventueel in versneld tempo afgeschreven. Het par keerterrein zal niet als ijsbaan worden gebruikt in de winter. Slechts een deel van het perceel is geschikt en het inrichten als ijsbaan zou veel te veel geld kos ten. Het krediet voor de parkeer plaats komt aan de orde tijdens de raadsvergadering op donder dag 27 februari. De vergadering begint om 19.30 uur. yan onze verslaggever TERNEUZEN - De jongerenca- ks De Engel en de Image Club I" Terneuzen gaan binnenkort kgen de vlakte. De gemeente Terneuzen wil de panden - en neg een nabijgelegen woonhuis -aankopen om ruimte te schep pen voor nieuwbouw in het Plan Nieuwediep. Inmiddels is met de eigenaren en exploitanten van de horeca- Panden overeenstemming be reikt over de overdrachtsvoor- waarden. De leden van de com- Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening hebben üch deze maand niet over de voorgenomen aankoop kunnen uitspreken. Toch meent het col- - met het oog op de uitvoe- van civieltechnische werken in het Nieuwediepge- bied - de voorstellen zonder de commissie er in te kennen te moeten voorleggen aan de raad. Ha financiële consequenties van transacties kunnen worden Kaput uit het fonds voor dorps- co stadsvernieuwing. De Ter- aeuzense raad spreekt zich don derdag uit over de aankoop van ie drie panden. He raad krijgt ook een voorstel van b en w om 21.600 gulden sub sidie te verlenen aan de Vereni ging Protestants Tehuis Ter Walle in Biervliet. Compensatie Het geld is bedoeld als compen satie voor de huurverhoging waarmee de huidige huurders van 18 aanleunwoningen bij Ter Walle dit jaar geconfronteerd zijn. De huurverhoging was het gevolg van het scheiden van de exploitatie van het verzorgings huisgedeelte van Ter Walle en de aanleunwoningen. Alleen de huidige huurders van de woningen komen in aanmer king voor gemeentelijke steun. Nieuwe huurders van de in to taal 22 aanleunwoningen moe ten - afhankelijk van persoonlij ke omstandigheden - een be roep doen op reguliere mogelijk heden. zoals individuele huur subsidie of bijzondere bijstand. De gemeente gaat ervan uit dat het jaarlijks te verstrekken sub sidiebedrag geleidelijk aan ver minderen zal. De raadsvergadering in Terneu zen wordt donderdag gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Vijfbergbeklimmers gaven een spektaculair tintje aan de oplevering van gerenoveerde flats in Terneuzen. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - Met de sprong in het diepe van vijf leden van de Nederlandse Bergsportvereniging werden vrijdag twee gereno veerde flats van 27 woningen aan de Amberboom- en Eiken straat in Terneuzen ingewijd. De renovatie lijkt een succes te worden. De flatwoningen hadden de afgelopen jaren te kampen met een grote leegstand. Zij die meer konden betalen vertrokken naar grotere en luxere huizen, meestal eengezinswoningen en koop woningen. De woningbouwvereniging kreeg beheersproblemen doordat, volgens voorzitter A. Janse, de leefstijlen van de achter blijvende bewoners botsten. In 1987 kwam men tot de conclusie dat een grondige renovatie als eerste nodig zou zijn om de problemen te lijf te kunnen gaan. Daarbij stuitte de woningbouwvereniging op haar eigen, niet zo rooskleurige, financiële positie. De vragen of renovatie niet voor al verplaatsing van de leegstand zou zijn en of de buurt automa tisch met een verbetering van de woningen ook vooruit zou gaan, bleven onbeantwoord. Gisteren bleek dat de gemeente Terneuzen veel verwacht van een aanpak in het kader van de sociale vernieuwing. „Het woonklimaat verbeteren, zullen we met elkaar moeten doen. We willen proberen juist met de bewoners nu de discussie op te vat ten", aldus wethouder J. van Rooijen van volkshuisvesting. Hij bedankte Janse met 'zijn portie in de verbetering van de woon kwaliteit'. De woningbouwvereniging bleek immers ook zelf een antwoord te hebben gevonden op de beheersproblemen: de flat aan de Amberboomstraat werd gereserveerd voor ouderen: de trappenhuizen en galerijen werden afgesloten voor mensen zon der sleutel; de flats kregen een lift. Resultaat is dat 20 van de 27 woningen voor ouderen nu zijn verhuurd. Met de renovatie van de in totaal 327 woningen in de Bomen- buurt die bij de aannemer onder handen zijn of zijn genomen, is in totaal 10,5 miljoen gulden gemoeid. Plannen voor nog eens 68 woningen zijn in de maak. In samenwerking met voorzitter J. Hoefman (rechts) onthulde burgemeester J. W. de Graaf van Axel het logo van het plaatselijke Rode Kruis, dat het nieuwe onderkomen siert. foto Camile Schelstraete Vandaag open huis in nieuw onderkomen van een medewerker AXEL - „Het werk van het Rode Kruis is niet gering, maar de bekendheid met dit werk is over het algemeen ni hil." Dat stelde burgemeester W. J. de Graaf van Axel vrij dag nadat hij de officiële op- pening van het nieuwe onder komen van de afdeling Axel had verricht. Hij deed dit door de vlag van het Rode Kruis voor het nieuwe logo van de afdeling weg te halen. Axels eerste burger riep hier bij de hulp in van afdelings voorzitter J. Hoefman om, zo als hij het noemde, de samen werking tussen deze hulpor ganisatie en de lokale over heid te symboliseren. „Be schouw het vlaggekoord dat ons nu met elkaar verbind maar als de lijn tussen de ge meentebestuur en uw afde ling." Aan die onbekendheid van het Rode Kruis-werk komt van daag (zaterdag), volgens De Graaf, een einde. Hij doelde hiermee op de 'open dag' die de Axelse afdeling ter gelegen heid van de ingebruikname van het nieuwe gebouw houdt. Een goede zaak, meende De Graaf, omdat deze rampenbe- strijdings- en hulporganisatie, die steunt op basis van vrijwil ligheid, iets is wat de gehele bevolking aangaat. „Ook het nieuwe gebouw, bestaande uit een groot oefenlokaal, een ver gaderruimte en keuken, ge tuigt van gemeenschapszin en idealisme. Want ook hier is ge werkt volgens de beginselen van de organisatie: vrijwillig heid. U beschikt nu over een eigen huis, waar u recht op hebt, omdat u een onmisbare factor vormt in onze samenle ving.", aldus de Axelse burge meester. Voorzitter Hoefman wierp in zijn toespraak een blik in de historie. Daaruit bleek dat het samenwerkingverband tussen gemeentebestuur en de plaat selijke afdeling al ver voor de ze opening als zeer goed kon worden bestempeld. Toen in 1987 door een reorganisatie in de Kruisvereniging het Rode Kruis in Axel zonder oefen ruimte kam te zitten, mocht men gebruik maken van de kantine van de afdeling ge meentewerken. En twee jaar geleden kreeg men de beschik king over de overbodige tim merwerkplaats van deze ge meentelijke dienst. Men moest deze wel zelf geschikt maken. Hoefman had dan ook veel be wondering voor alle vrijwilli gers die de oude timmerloods hadden omgetoverd in een pleisterplaats waar heel Axel trots op kan zijn. In het bijzon der ging zijn waardering uit naar de leden Th. Korstens, B. Riemens, P. de Jonge en me vrouw M. van de Luitgaerden. „Volgens mij hebben jullie hier twee jaar gewoond," Ook de overige sprekers, on der wie kringbestuurslid van het Rode Kruis P. Heckman, waren vol bewondering over het nieuwe onderkomen. Het logo van Kees Hamelink, waar de jeugdafdeling van het Axel se Rode Kruis een wedstrijd voor had uitgeschreven, kwam als beste en meest orgi- nele uit de bus. Hij kreeg als beloning hiervoor van voorzit ter Hoefman een cadeau. van een medewerker GENT - Het chemisch bedrijf Rhóne-Poulenc in de kanaalzo ne weigert de milieubelasting te betalen, die de gemeente Zel zate heft op bedrijfsstortplaat- sen. Rhöne-Poulenc vecht de ge meentelijke beslissing aan voor de Raad van State. Bij de produktie van fosforzuur komt gips vrij. Rhöne-Poulenc stort dat afvalprodukt sinds ja ren op een veertig hectare groot terrein van de fabriek. Daar ont stond een reuzegrote gipsberg. Op stortplaatsen heft de ge meente Zelzate vanaf dit jaar een belasting van tien frank per vierkante meter. Rhöne-Pou lenc dient aldus ongeveer 4,3 miljoen gemeentelijke milieu heffing te betalen. Dat vindt de bedrijfsleiding onaanvaardbaar. Het bedrijf steunt zich voor haar weigering op een in 1981 met de gemeente gesloten overeen komst, die voorziet in de beta ling van vijftien frank per ton ge produceerd fosforzuur. Dat komt neer op een jaarlijks te be talen bedrag van 1,5 miljoen frank. Daar bovenop betaalt het chemisch bedrijf nog eens mil joenen milieubelasting aan ho gere besturen zoals provincie en Vlaams gewest. Volgens directeur Reyntjens van Rhöne-Poulenc betekent de nieuwe gemeentelijke milieuhef fing op termijn de doodsteek voor het bedrijf. De werkgele genheid van 160 mensen komt in het gedrang, aldus de directeur. Omdat eerder overleg met het gemeentebestuur van Zelzate en de provinciale overheid in Gent geen oplossing bracht, trekt Rhóne-Poulenc met het dossier naar de Raad van State. Volgens Reyntjens is nooit be wezen dat gips een bedreiging vormt voor het milieu. Burge meester John Schenkels van Zelzate handhaaft het besluit dat in de gemeenteraad werd ge nomen. Schenkels acht het niet denkbeeldig dat Rhöne-Pou lenc op een goede dag de fabriek in de kanaalzone sluit met ach terlating van een enorme gips berg op het grondgebied van Zelzate. van onze verslaggever AARDENBURG - Burgemees ter mr E.F. Jongmans van Aar denburg is voorstander van de woensdag door zijn Oostburgse collega J. Kruize geopperde ideeën over een samenwerking van de drie West Zeeuws- Vlaamse gemeenten. De Aar- denburgse raad is er nog niet aan toe die gedachten te onder schrijven en wacht nog met het innemen van een standpunt. Kruize lanceerde ondermeer als alternatief de mogelijkheid om te komen tot één ambtenaren korps voor Aardenburg, Sluis en Oostburg. Die zouden het voor bereidende en uitvoerende werk moeten doen voor de besluiten van drie autonome gemeentebe sturen. Als voorbeelden van za ken die binnenkort gezamenlijk kunnen worden aangepakt noemde Jongmans gisteren in de vergadering van de gemeen teraad de subsidiëring van de woningbouw en de sociale dienstverlening. „Zaken die in gewikkeld zijn. waar veel tijd voor nodig is als je het goed wil doen, maar waai- we de mens kracht voor missen", aldus Jongmans. „Voor 25.000 inwo ners werken we op drie plaatsen aan dezelfde zaken." Onlangs heeft Aardenburg de gemeente Oostburg benaderd met de vraag of deze er iets voor voelt om samen te werken inza ke de sociale dienstverlening. Jongmans bekende ook dat hij met Kruize had gesproken over diens proefballonnetje. Krampachtig De raad wenste nog niet in te gaan op de plannetjes van de twee burgervaders. D66-er W.F. Westphaal stelde dat voor hem de discussie 'iets krampachtigs' houdt. „Op de keper beschouwd gaat het steeds maar om één zaak en dat is behoud van de au tonomie," Toen Jongmans erop aandrong dat de volksvertegen woordigers zich uitspraken, kreeg hij de wind van voren. Westphaal: „Uw vraag is niet eerlijk, we hebben ons niet kun nen voorbereiden." Hij had ook de indruk dat er in de colleges 'behoorlijk gestuurd' wordt waar het gaat om de discussie over de gemeentelijke herinde ling. Daarom is het goed als de raden zich binnenkort wel uit spreken. Want: „Het zijn de ra den die zich moeten uitspreken en niet de college's", aldus West phaal. AdvertentieI Slaapkamer en bedden.vperiaa/zaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland Beestenmarkt 12, Goes, tel. 01100-32212 van onze verslaggever TERNEUZEN - Het vrijwillige brandweerkorps van Terneu zen heeft in 1991 134 maal moe ten uitrukken voor de bestrij ding van branden en hulpverle ning bij ongevallen. In totaal waren daarmee 1490 manuren gemoeid. Bij de ongevallen waarbij de brandweer moest assisteren ver loren vier mensen het leven en raakten negen personen ge wond. Bij veertien branden in de gemeente Terneuzen liep de schadepost op tot bedragen bo ven de 10.000 gulden. De branden waren, zo meldt de Terneuzense brandweer in het jaarverslag over 1991, het gevolg van onoplettendheid van bewo ners of gebruikers van panden. Commandant J. Bruggeman constateert in het jaarverslag een verschuiving van de activi teiten van het korps. Meer en meer moet er assistentie ver leend worden bij ongevallen, waarbij het aantal dodelijke slachtoffers ook steeds toe neemt. Dit en de invoering van het besluit Brandweerperso neel, waarin zwaardere en nieu we eisen aan de korpsleden wor den gesteld, legt een steeds zwaardere druk op de vrijwilli gers. Bruggeman vraagt zich af - ondanks het feit dat het Terneu zense korps goed uitgerust en gemotiveerd is - of het niet tijd wordt om terug te keren naar de basis. De Terneuzense brandweer heeft nog wat wensen voor de toekomst. De tankautospuit van de groep Terneuzen is hard aan vervanging toe. Verwacht wordt dat medio juli deze nieu we wagen in gebruik kan worden genomen. Ook hoopt de korps leiding dat er dit jaar een punt gezet kan worden achter de huis vestingsproblematiek in de kern Hoek. De plannen voor een nieu we kazerne in een voormalige basisschool zijn inmiddels ge reed. Oplossingen moeten nog gezocht worden voor de kazer nes in Biervliet en Zaamslag. Opknapbeurt monument van Szydlowski van onze verslaggever AXEL - Als de plannen door gaan krijgt het momument voor kolonel Szydlowski in Axel een grondige opknapbeurt. Burge meester en wethouders willen de gedachte van de bevrijder van hun stad levend houden met een nieuw reliëf met een af beelding van de Pool. Beeldhouwer Marian Hewalo, tevens schepper van de Axelse Erpelkapper, is gevraagd een nieuwe plaquette voor zijn reke ning te nemen. Het bestaande monument voor Szydlowski op het naar hem genoemde plein, is namelijk in een erbarmelijke staat. Wind, regen en vorst, en de plaatselijke vandalen hebben hun sporen achtergelaten op het zandstenen reliëf Restaureren is niet meer mogelijk. B en w denken van de gelegenheid ge bruik te maken door Szydlowski ook te memoreren met twee nieuwe banken en papierbak ken. Voor een en ander denken ze ongeveer 9.000 gulden nodig te hebben. De plaquette van Szydlowski is een van de voor stellen die aan de orde komen in de vergadering van de Axelse ge meenteraad, donderdag, vanal 19.00 uur in het stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 53