Aankoop De Burght uitgesteld Camping in moeilijkheden door conflicten over dreef JVL\0 Chemiereus weigert Zelzate betaling van milieu-heffing Sluis wil aanleg busparkeerterrein snel realiseren Sloop jongerencafés creëert ruimte voor wonen Nieuwediep Parkeerproblemen in raad Bruinisse Schetsplan nieuwe Troelstraweg in Vlissingen klaar streek Weer kansen voor reformatorisch reddingplan weekenddiensten ZA I tRDAG 22 FEBRUARI 1992 |<j van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Het ministerie van WVC heeft de aankoop van het christelijke conferentiecentrum De Burght in Burgh-Haamstede om ondui delijke redenen uitgesteld. Het ministerie maakte in november vorig jaar bekend het noodlij dende oord te willen overne men voor de huisvesting van 280 asielzoekers. Doordat het koopcontract nog steeds niet is getekend, lijkt het reformatori sche reddingplan om De Burght als ontmoetingsplaats voor christelijk Nederland te behou den niet geheel kansloos. Volgens EO-presentator Jan van den Bosch, woordvoerder van de stichting De Burght, heeft WVC voor de vestiging van het asielzoekercentrum meer tijd nodig. Vandaar dat het mi nisterie volgens hem nog geen gebruik heeft gemaakt van het principe-akkoord met de stich ting. Bij WVC weigert men ech ter mededelingen te doen over de reden en de consequenties van het uitstel. Het ministerie wil pas naar buiten treden in- van een medewerker GENT - Het chemisch bedrijf Rhóne-Poulenc in de kanaalzo ne weigert de milieubelasting te betalen, die de gemeente Zel zate heft op bedrijfsstortplaat- sen. Rhóne-Poulenc vecht de ge meentelijke beslissing aan voor de Raad van State. Bij de produktie van fosforzuur komt gips vrij. Rhóne-Poulenc stort dat afvalprodukt sinds ja ren op een veertig hectare groot terrein van de fabriek. Daar ont stond een reuzegrote gipsberg. Op stortplaatsen heft de ge meente Zelzate vanaf dit jaar een belasting van tien frank per vierkante meter. Rhöne-Pou- lenc dient aldus ongeveer 4,3 miljoen gemeentelijke milieu heffing te betalen. Dat vindt de bedrijfsleiding onaanvaardbaar. Het bedrijf steunt zich voor haar weigering op een in 1981 met de gemeente gesloten overeen komst, die voorziet in de beta ling van vijftien frank per ton ge produceerd fosforzuur. Dat komt neer op een jaarlijks te be talen bedrag van 1,5 miljoen frank. Daar bovenop betaalt het chemisch bedrijf nog eens mil joenen milieubelasting aan ho gere besturen zoals provincie en Vlaams gewest. Volgens directeur Reyntjens van Rhóne-Poulenc betekent de nieuwe gemeentelijke milieuhef- van onze verslaggever SLUIS - B en w van Sluis willen haast maken met de aanleg van een busparkeerterrein aan de Sint Annastraat van de Belfort- stad. Twee jaar geleden werden de plannen voor het parkeerter rein al gelanceerd, maar ver dere uitwerking van de ideeën bleek meer tijd te kosten dan ge dacht. Ook nu nog loopt een beroeps zaak bij de Raad van State. Ver zoek tot schorsing is echter niet ingediend en juridisch is het daarom niet nodig om de uit spraak af te wachten, motiveert het college. B en w willen het parkeerterrein graag dit zomer seizoen in gebruik nemen, om dat het Sluisse centrum nu de la ding bussen al af en toe niet aan kan. Aanleg van het parkeerter rein moet daarom zo snel moge lijk gerealiseerd worden, hoewel de aankoop van een (klein) ge deelte van het beoogde terrein van onze verslaggever TERNEUZEN - De jongerenca fés De Engel en de Image Club in Terneuzen gaan binnenkort tegen de vlakte. De gemeente Terneuzen wil de panden - en nog een nabijgelegen woonhuis - aankopen om ruimte te schep pen voor nieuwbouw in het plan Nieuwediep. Inmiddels is met de eigenaren en exploitanten van de horeca- panden overeenstemming be reikt over de overdrachtsvoor- waarden. De leden van de com missie Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening hebben zich deze maand niet over de voorgenomen aankoop kunnen uitspreken. Toch meent het col lege - met het oog op de uitvoe ring van civieltechnische werken in het Nieuwediepge- bied - de voorstellen zonder de commissie er in te kennen te moeten voorleggen aan de raad. De financiële consequenties van de transacties kunnen worden geput uit het fonds voor dorps- en stadsvernieuwing. De Ter- neuzense raad spreekt zich don derdag uit over de aankoop van de drie panden. De raad krijgt ook een voorstel dien zowel met de stichting De Burght als met de gemeente Westerschouwen overeenstem ming is bereikt. Van den Bosch ontkent dat er een relatie is tussen het uitstel van aankoop en het reformatori sche initiatief. Hij benadrukt dat WVC de eerste gegadigde is; pas als het ministerie afhaakt komt een reddingoperatie in zicht. „Wat ik er van begrepen heb, is dat de initiatiefnemers nog onvoldoende zekerheid heb ben over de steun van de achter ban. Voorlopig wachten we maar af." Een woordvoerder van de groep particulieren die De Burght wil behouden, bevestigt dat het red dingplan nog niet gereed is; „We zijn bezig met de laatste loodjes. Ik verwacht dat we binnenkort alles rond hebben. Een geluk voor ons is dat er nog niets defi nitiefs geregeld is met De Burght. Het uitstel heeft ons in ieder geval meer hoop gegeven." Burgemeester H. Tees van de ge meente Westerschouwen rea- fing op termijn de doodsteek voor het bedrijf. De werkgele genheid van 160 mensen komt in het gedrang, aldus de directeur. Omdat eerder overleg met het gemeentebestuur van Zelzate en de provinciale overheid in Gent geen oplossing bracht, trekt Rhóne-Poulenc met het dossier naar de Raad van State. Volgens Reyntjens is nooit be wezen dat gips een bedreiging vormt voor het milieu. Burge meester John Schenkels van Zelzate handhaaft het besluit dat in de gemeenteraad werd ge nomen. Schenkels acht het niet denkbeeldig dat Rhóne-Pou lenc op een goede dag de fabriek in de kanaalzone sluit met ach terlating van een enorme gips berg op het grondgebied van Zelzate. BIEZELINGE Zangdienst - In de christelij ke gereformeerde kerk van Bie- zelinge wordt vandaag (zater dag) om 19.30 uur een zang- dienst gehouden met meditatie van ds M. A. Los, hervormd pre dikante. De zang wordt verzorgd door christelijk gemengd koor Ons Genoegen uit Heinkens- zand onder leiding van Johan Ruysink en het orgel wordt be speeld door Gustaaf Nieuwdorp. WVC heeft de aankoop van het christelijke conferentiecentrum De Burght in Burgh-Haamstede om onduidelijke redenen uitgesteld, foto Pieter Honhoff van onze verslaggever BRUINISSE - Het college van Bruinsse wil een einde maken aan het rommelige parkeren op het havenplateau. Volgens b en w levert dit onnodig veel over last op. Door het aanbrengen van parkeervakken denken b en w het probleem te kunnen op lossen. Een voorstel hiertoe komt donderdag in de raad. In deze raadsvergadering ko men ook andere verkeersmaat regelen aan de orde. In de Molen straat wil het college tussen de Dr. de Kockstraat en het PTT- gebouw het parkeren definitief toestaan. In de straat geldt sinds 1978 een parkeerverbod. Tijdens de bouw van de sporthal is dit besluit tijdelijk buiten werking gesteld en sindsdien is het tot ie ders tevredenheid nog steeds mogelijk om de auto in de Mo lenstraat te parkeren. Vandaar dat b en w het parkeerverbod willen intrekken. Op de uitrit van de parkeer plaats aan de Jachthavenweg zullen naar alle waarschijnlijk heid haaietanden verschijnen. Het college denkt zodoende mis verstanden omtrent de voor- nog niet rond is en nog niet be kend is of bewoners van de Sint Annastraat bereid zijn om mee te betalen aan een ontsluitings- \yeg voor de achtererven van- hun woningen. De investering voor het parkeer terrein zal totaal 336.400 gulden kosten. De kapitaalslasten zul len gedurende twintig jaar ruim 39 mille per jaar bedragen, meldt het college. Als de geschatte meeropbrengst aan parkeergel- den inderdaad 50.000 gulden of meer zal bedragen, wordt de in vestering eventueel in versneld tempo afgeschreven. Het par keerterrein zal niet als ijsbaan worden gebruikt in de winter. Slechts een deel van het perceel is geschikt en het inrichten als ijsbaan zou veel te veel geld kos ten. Het krediet voor de parkeer plaats komt aan de orde tijdens de raadsvergadering op donder dag 27 februari. De vergadering begint om 19.30 uur. van b en w om 21.600 gulden sub sidie te verlenen aan de Vereni ging Protestants Tehuis Ter Walle in Biervliet. Compensatie Het geld is bedoeld als compen satie voor de huurverhoging waarmee de huidige huurders van 18 aanleunwoningen bij Ter Walle dit jaar geconfronteerd zijn. De huurverhoging was het gevolg van het scheiden van de exploitatie van het verzorgings huisgedeelte van Ter Walle en de aanleunwoningen. Alleen de huidige huurders van de woningen komen in aanmer king voor gemeentelijke steun. Nieuwe huurders van de in to taal 22 aanleunwoningen moe ten - afhankelijk van persoonlij ke omstandigheden - een be roep doen op reguliere mogelijk heden, zoals individuele huur subsidie of bijzondere bijstand. De gemeente gaat ervan uit dat het jaarlijks te verstrekken sub sidiebedrag geleidelijk aan ver minderen zal. De raadsvergadering in Terneu zen wordt donderdag gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. De omstreden toegangsweg tot de camping van A. R. Verseput aan de Zeedistel weg in Renesse. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Bart Mullink RENESSE - Een burenruzie en een conflict met de gemeente bedreigen de camping van A. R. Verseput aan de Zeedistelweg in Renesse. Omdat hij de bouw- plicht op een kavel naast zijn camping niet nakwam, raakte hij het perceel kwijt aan de ge meente. Die verkocht het, we derom met bouwplicht, aan zijn buurman, met wie Verseput in onmin leeft. Het perceel kan echter slechts worden ontsloten via een dreef die sinds jaar en dag fungeert als ingang van de camping. De gemeente heeft daarom be sloten deze dreef openbaar te maken. „Ze willen mijn bedrijf kapotmaken", klaagt Verseput. Aan de weg heeft de camping houder behalve zijn woning ook een receptie en een kampwinkel. Een slagboom houdt ongewen ste indringers tegen. Als de plan nen doorgaan, raakt hij zijn en tree kwijt en kan iedereen zo de camping, die binnen de bebouw de kom ligt, oprijden. „Dan is de veiligheid helemaal weg." Bo vendien parkeren bezoekers op het weggetje hun auto. Hij vreest een chaos als dit niet meer mag. Uitbaning Verseput kreeg de weg in 1957 of ficieel in gebruik als uitbaning voor zijn camping. Dat recht werd voor dertig jaar vastge legd. Tenslotte was hij de enige aanwonende. Toen de agrari sche omgeving eindjaren zeven tig werd volgebouwd, kocht hij het perceel naast de camping, tegenover zijn woning. Daar wil de hij een huis bouwen voor zijn zoon. Met de gemeente werd overeengekomen dat als het zover was, de weg definitief zijn eigendom zou worden. Maar zoon vond elders werk, de bouw bleef uit en de gemeente verloor haar geduld. De zestigjarige on dernemer geeft echter niet op. Zijn dochter, die inmiddels van school is, wil de zaak overne men. Zij zou op het gewraakte perceel moeten gaan wonen. Vorig jaar kwam het echter tot een emotionele ontruiming van het terrein. De politie moest er aan te pas komen. De gemeente had ook twijfels over de bestem ming van het huis dat Verseput, uiteindelijk toch, wilde bouwen. De indruk bestond dat het een vakantie-onderkomen zou wor den. Verseput bestrijdt dit. „Ik zou daar geen vakantiehuisje kunnen exploiteren, want daar voor is eerst een bcstemmings- planwijziging nodig." Deze keer koos de gemeente niettemin voor de buurman, die het perceel er in 1979 ook al bij had willen hebben. Hij kreeg de verplich ting mee er binnen twee jaar een huis te bouwen. Bouwplicht Verseput is intussen een juridi sche gevecht aangegaan met de gemeente. Als hij in het gelijk wordt gesteld, krijgt hij de grond terug. De termijn van de bouw plicht gaat pas in als de uit komst van het rechtsgeding be kend is. Een woordvoerder van de gemeente laat overigens we ten nog niets van een bouwplan te hebben vernomen. Verseput denkt dat de buurman, St. van den Hoek, alleen zijn tuin heeft willen uitbreiden. Deze be strijdt dat. Hij zegt verschillen de plannen te hebben, maar kan zolang de procedures lopen toch niets doen. „Ik wacht rustig af, ik heb geen haast. Misschien zegt de gemeente later wel: je hoeft niet meer te bouwen, dan wordt het wat anders. Maar ik hou me aan de regels. Misschien ben ik als het zover is wel ver huisd." Tegen het besluit van de ge meente de weg al per 1 januari van dit jaar openbaar te maken heeft de campinghouder een be zwaarschrift lopen. Dat wordt maandag 24 januari behandeld in de gemeentelijke commissie beroep- en bezwaarschriften. Deze vergadert vanaf 15.00 uur in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede. geert nuchter op het schimmen spel rond De Burght. „We heb ben niets te maken met de aan- en verkoop van Den Burght. Maar afgezien daarvan is er vol gens ons geen sprake van vertra ging. De concept-overeenkomst zal geheel volgens planning in maart door de raad worden be handeld." Zondag 23 februari 1992 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 9.30 ds. Jonker; Bruinisse 10 en 17 ds. v. d. Heij den; Burgh 10 ds. Ten Have; Dreischor 9.30 ds. Buijs; Eiker zee (Scharendijke) 9.30 de heer Rouw; Haamstede 10 ds. Wasse naar en 19 ds. Haasnoot; Kerk- werve 11 de heer Rouw; Nieu- werkerk zie Geref. Kerk; Noord- gouwe 11 ds. Buijs; Noordwelle 11 ds. Bregman; Oosterland 10 ds. Hanekam'p en 18 ds. Wagter; Ouwerkerk 10 ds. Otten; Renes se 9.30 ds. Bregman; Seroosker- ke 10 ds. Slok en 19 ds. Franzen; Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 9.30 ds. Hendrikse en 11 en 18.30 ds. De Boo (HA), Zweeds R. Kr. Z.huis 17.30 de heer Boot; Zonnemairell ds. Jonker. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Westerneng en 18.30 ds. v. d. Meulen; Bruinisse 10 ds. Gootjes en 17 ds. Jobsen; Haamstede 10 ds. Lingen en 19 avondgebed; Nieuwerkerk en Oosterland 10 ds. Schoonen- boom en 17 ds, Kamernians; Scharendijke 10 ds. Smit en 19 ds. mevr. Ridder; Zierikzee 10 dr. Jobsen en 18.30 ds. Gootjes. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 leesdienst en 18.30 ds. Harinck; Nieuwerkerk 9.30 en 15.30 leesdienst; Ooster land 10,14.30 en 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Bruinisse 10 en 17 leesdienst; Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 17 ds. Dijkstra; Kerkwerve 10 en 18 ds. Koning; Zierikzee 10 en 18 ds. Oosterbroek (HA). Gereformeerde Kerk vrijge maaktBrouwershaven 9.30 en 18.30 ds. Wisselink. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 sa menkomst. Evang. Lutherse Gemeente. Zij rikzee 10 de heer Scheps. Rooms-Katholieke Kerk. Haam stede 11.30; Zierikzee 9.30, zaï 19. Pinkstergemeente. Zierikze (Meelstraat) 10, woensd. 20 si menkomst. PREDIKBEURTEN Zondag 23 februari 1992 Ned. Herv. Kerk. Oud-Vossi meer 10 ds. Snijders en 18.30 d Staat; Poortvliet 10 en 18 d Egas; Scherpenisse 9.30 en 143 de heer v. d. Hoeven; Sint-Anni land 10 ds. Meeuwse en 18 d Van Binnendijk; Stavenisse 1 ds. Ruygrok en 18 ds. Meeuwsf Sint-Maartensdijk 9.30 en 14.3 ds. Van Loon; Sint-Philipslan 9.30 en 17 ds. Lammers; Thole 9.30 en 18.30 ds. Van Dijk; Immi nuel 10 ds. Balk (HA). Rooms-Katholieke Kerk. Th< len 10.45; Oud-Vossemeer 9.3( zat. 17.30. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer 1 ds. Boogert en 18.30 ds. Staa' Poortvliet 10 ds. De Goey e 14.30 ds. De Buck; Tholen 10 di De Buck en 17 ds. Roodsant. Geref. Gemeente. Poortvliet 11 14.30 en 18.30 leesdienst; Schei penisse 9.30, 18.30 ds. Beens e 14 leesdienst; Sint-Annalan 9.30, 14 en 18 leesdienst; Sim Philipsland 9.30 en 15 leef dienst; Tholen 10 en 18.30 di Gunst en 14.30 leesdienst. Oud Geref. Gemeente. Sinl Maartensdijk 9.30, 14 en 18 leef dienst; Sint-Philipsland 9.3( 14.30 en 18 leesdienst; Stavenis se 9.30,14 en 18 leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Oud-Vosse meer 10 en 18.30 leesdienst ei 14.30 ds. Boogaard; Tholen 10 ei 18.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente in Ned. Oud Vossemeer 10, 14.30, 18.30 lees dienst; Sint-Annaland 9.4c 14.15, 18.15 leesdienst; Sint Maartensdijk 9.30, 14 en 18 lees dienst. rangssituatie op te kunnen rui men. De raad wordt tevens gevraagd medewerking te verlenen aan de uitbreiding van het clubgebouw van voetbalvereniging Bruse Boys. Om dit mogelijk te maken is een voorbereidingsbesluit van het bestemmingsplan Bruinisse kom nodig. De raadsvergade ring begint om 19.30 uur. 1111111111111 ii li 11111 ii i 22 EN 23 FEBRUARI 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniels, Poststraat 32, Zierikzee, tel. 01110-13410. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede, tel. 01115-1861 Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieu werkerk: vrij. 18.00 - ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Oosterland, tel. 01114-1280. Tandartsen: Spreekuren voor spoedgevalle za. en zon. 16.30-17.30 uur. t Broere, Meekrabstraat 7, Broi wershaven, tel. 01119-1588. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam li tel. 01110-12906, geopend za.va 09.00-12.30 uur en van 16.30 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uu en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleegkundigen: Schouwen-Duiveland: Dag e; nacht voor dringende hulpverlf ning onder tel. 01184-14444. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. Woii dergem, Zonnemaire, tel. 0111S 1880. van onze verslaggever VLISSINGEN - Waar in de Vlis- singse wijk Paauwenburg Zuid-Oost nu nog elf flatgebou wen staan, komen 79 koopwo ningen. De gemeente Vlissingen heeft dat vastgelegd in een schetsplan voor de vernieu wing van de Troelstraweg en omgeving. De sloop van de flats is dit jaar gepland. De bouw van de koop woningen begint naar verwach ting in 1993 en zal zeker een paar jaar in beslag nemen. Het bouw- tempo is afhankelijk van moge lijk geïnteresseerde onderne mers die de gemeente voor het project kan vinden, maar ook van het aantal premie-koophui- zen dat in Vlissingen mag wor den gebouwd. Van de 79 geplan de woningen vallen er 12 in de categorie premie A en 21 in de categorie premie C. De rest is vrije sector. Volgens wethouder C. de Keijzer van volkshuisves ting staan die aantallen niet he lemaal vast. Het schetsplan moet nog in de inspraak en ver anderingen kunnen optreden in onderhandelingen met bouwers. Het schetsplan geeft wel aan in welke richting Paauwenburg Zuid-Oost zal worden ontwik keld. De Troelstraweg - althans het deel waar de flats staan - wordt in tweeën geknipt en ver andert van naam. In het midden komt een grootschalig plein, het Dreesplein. Vanaf de Sloeweg sluit de Vondelingstraat daarop aan en vanaf de Alexander Go- gelweg de Rommestraat. Op de plekken waar nu nog flats dwars op de Troelstraweg staan, verrij zen eengezinswoningen. Bij het stedebouwkundig ontwerp is re kening gehouden met de ligging van de huizen tegenover de flats die zijn gerenoveerd en blijven staan. Veel groen is in het plan opgenomen en de maximum snelheid in het hele woongebiei wordt na de herinrichting dertij kilometer per uur. Opknapbeurt monument van Szydlowski van onze verslaggever AXEL - Als de plannen door gaan krijgt het momument vooi kolonel Szydlowski in Axel eer grondige opknapbeurt. Burge meester en wethouders wilier de gedachte van de bevrijdei van hun stad levend houder met een nieuw reliëf met een af beelding van de Pool. Beeldhouwer Marian Hewalo tevens schepper van de Axels Erpelkapper, is gevraagd eer nieuwe plaquette voor zijn reke ning te nemen. Het bestaand* monument voor Szydlowski o; het naar hem genoemde plein, u namelijk in een erbarmelijk' staat. Wind, regen en vorst, end* plaatselijke vandalen hebber hun sporen achtergelaten ophe: zandstenen reliëf. Restaurerer is niet meer mogelijk. B en denken van de gelegenheid ge bruik te maken door Szydlowski ook te memoreren met twee nieuwe banken en papierbak ken. Voor een en ander denker ze ongeveer 9.000 gulden nodig te hebben. De plaquette var Szydlowski is een van de voor stellen die aan de orde komen in de vergadering van de Axelsege meenteraad. donderdag, vanal 19.00 uur in het stadhuis. HOEDEKEN SKERÜj Toneelavond - in dorpshui5 De Griend wordt vanavond (za terdag) de klucht 'Sjonge, sjon ge, sjonge' op de planken ge#- door de toneelgroep uit Baar land. De voorstelling begint o® acht uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 52