Zeeland Zien moet verbeterd Meer greep op grondwater Hasj in zee bij Walcheren Zuid-Holland wil 100.000 ton afval in Zeeland opslaan Jongelui moeten 'bloeden' voor schade inbraken Kwaliteit onvoldoende f Kritiek op toeristisch info-systeem Inwoners Borssele aan verkeerde adres Strip PZC zeeland ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 MIDDELBURG - De Provincia- VW'wil op korte termijn in- fjjpende verbeteringen in het oeristische informatiesysteem aj Zeeland Zien aanbrengen. De ivaliteit van deze elektroni sche databank met gegevens over logiesaccommodatie, eve- 1 nementen en het weer wordt de li laatste tijd steeds vaker als on voldoende bestempeld. Het is de bedoeling dat het systeem in het kader van een Europese pro gramma voor telecommunica- ie wordt vernieuwd. Vijfjaar geleden is Zeeland Zien officieel Zeeland Z.I.E.N. - de af korting staat voor Zeeland In- formatie op het Elektronisch Netwerk) begonnen. Doel: infor matie beschikbaar stellen voor het VVV-wezen, het bedrijfsle ven en de toerist. Vrijwel alle WV-kantoren in Zeeland en een loenemend aantal recreatiebe- drijvenbeschikken inmiddels over een computer waarmee contact kan worden gezocht met an onze verslaggever de Zeeland Zien-centrale in het kantoor van de Provinciale WV in Middelburg. Op een parkeer plaats aan rijksweg A 58 ter hoogte van Krabbendijke. in Vlissingen, Kamperland en Cad- zand staan zuilen met compu terterminals die door het pu bliek kunnen worden bediend. Ondanks vele aanpassingen en uitbreidingen van Zeeland Zien neemt de kritiek op het informa tiesysteem toe. De rijkspolitie heeft tijdens drukke weekein den al eens gesignaleerd dat het vrijwel ondoenlijk is toeristen die op zoek zijn naar een kam- peerplaatsje aan de hand van de gegevens in de databank te ver wijzen naar een camping die nog plek heeft. In een beschrijving van de projecten die in het Euro pese telecommunicatiepro- gramma moeten worden aange pakt, krijgt Zeeland Zien de ty pering 'bescheiden en niet goed functionerend'. Uit de VW-pu- bliekstest 1991, opgezet door de Provinciale VVV, scoorde het systeem wat actualiteit betreft slechts een 5-plus. Onbetrouwbaar Beleidsmedewerker A. Boon man van de gemeente Goes heeft vorig jaar een uitgebreide analyse gemaakt van de infor matie in Zeeland Zien. Hij had, nadat de Goes was toegetreden tot de kring van Zeeland Zien- subsidiënten, de beschikking gekregen over een terminal waarmee het informatiesysteem te bekijken is. Bij het rondneu zen in de gegevens over beschik bare kampeerplaatsen, hotel bedden, bungalows en dergelij ke kreeg Boonman al snel door dat Zeeland Zien verre van be trouwbaar is. Hij liet een stagiai re bijhouden in welke mate ho tels en campings het informatie systeem op de hoogte houden van veranderingen in de bezet ting van hun accommodaties en hoe vaak hun opgaven worden ververst. Zijn conclusie: 20 tot 25 procent van de bedrijven geeft geen informatie door of doet dat niet vaak genoeg. Boonman: „Met zoveel onbetrouwbare of onvoldoende gegevens kun je toeristen die plaats zoeken toch niet gaan doorverwijzen." T. van Elsacker en G. Baay van de Provinciale VVV erkennen dat hét manco van Zeeland Zien is dat de informatie niet altijd even actueel is. Overigens be strijden ze dat er niet mee valt te werken. Ze wijzen erop dat het Piket-team, dat vorig jaar de aanpak van het illegaal kampe ren heeft gecoördineerd, wel over het informatiesysteem te spreken was. Volgende week overlegt de Provinciale VVV met de plaatselijke VVV's over ingrij pende verbeteringen aan Zee land Zien. De heer L. A. Bakker van de rijkspolitiie te water bij één van de gevonden vaten en de inhoud daarvan, bestaande uit 125 kilo hasj. foto Ruben Oreel. van onze verslaggever VLISSINGEN - Aan de Wal- cherse kust is donderdag voor ongeveer twee miljoen gulden aan hasj gevonden. De 250 kilogram soft drugs was verpakt in twee blauwe kunststof vaten. De rijkspoli tie te water in Vlissingen heeft de hasjvondst niet di rect bekend gemaakt, omdat zij zeker wilde weten dat er niet meer vaten in het water lagen. Die mochten in elk ge val niet in verkeerde handen, bijvoorbeeld van hasjrokers, vallen. Een wandelaar op het strand bij Oranjezon in Oostkapelle ontdekte donderdag het eer ste vat. Hij vermoedde dat het om een vat met chemicaliën ging en schakelde de rijkspo litie te water in. Na onderzoek bleek dat de container een uitstekende kwaliteit, water dicht verpakte hasj bevatte. Met een vliegtuig is vervol gens een zoekactie begonnen. De bemanning van het pa trouillevaartuig V85 van het Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) vond nog een vat vlak voor de Vlissingse Buitenhaven. Daar is het bij gebleven. Met de ontdekking van de hasj is een behoorlijke slag ge slagen. Hasjvondsten zijn veelal niet zo groot; hasjvang- sten wèl. In Breda is onlangs nog 5500 kilo hasj in beslag ge nomen. Voor Zeeuwse begrip pen blijft het echter een forse buit. De Koninklijke Mare chaussee in Temeuzen heeft begin deze maand nog 14 kilo hasj, 1 kilo speed en 56 gram cocaïne ontdekt. En inn Bres- kens werd in oktober vorig jaar beslag gelegd 350 kilo marihuana. De donderdag gevonden hasj is waarschijnlijk in het water terecht gekomen bij het over slaan van de partij ergens op de Noordzee. Een politie woordvoerder veronderstelde dat de smokkelaars zijn ge stoord. De herkomst is nog onduidelijk. Een klein gedeel te van de hasj is voor onder zoek naar het gerechtelijk la boratorium in Rijswijk ge bracht. De rest is naar een ver brandingsoven afgevoerd. Het systeem moet sneller wor den, de gegevens moeten sneller ingevoerd kunnen worden en bij alle VVV-kantoren zou een van buiten af bedienbare terminal achter de ruit moeten staan, zo dat het publiek er ook buiten kantooruren informatie uit kan halen. Het is de bedoeling dat op die manier ondernemers en WV's worden gestimuleerd sneller gegevens in Zeeland Zien te stoppen. Edelhert loopt door na botsing met auto NIEUW-NAMEN - Bestuurder II. van de B. uit het Belgische Sint Gillis Waas is vrijdagmor gen bij een aanrijding met een edelhert licht gewond geraakt. De automobilist werd om streeks 7.10 uur in de Woestijne straat nabij Nieuw-Namen ver rast door een plotseling over stekend hert. Het dier is na de aanrijding weggelopen. Volgens de politie is het dier, ge zien de bloedsporen in de nabij heid, gewond greaakt. Een zoekactie in de buurt leverde echter niets op. De auto liep aan de linkervoorzijde flinke schade op. Het edelhert is waarschijn lijk één van de drie herten, die de afgelopen dagen in het nabijge legen natuurgebied De Saefting- he gesignaleerd zijn. De her komst van de dieren is nog steeds een groot raadsel. Bij her ten, die in gevangenschap wor den gehouden zoals in dieren parken, gaat het meestal om damherten. In Zeeuwsch-Vlaan- deren leven geen edelherten in gevangenschap. De dichtstbij zijnde populatie van deze dier soort in Nederland zit op de Ve- luwe. Vermoedelijk zijn de die ren uit België afkomstig. Westkapelle houdt grote schoonmaak op Milieudag van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - De voltallige gemeenteraad van Westkapelle trekt zaterdag 21 maart het bui tengebied van hun gemeente in om rommel op te ruimen. De raadsleden en wethouders roe pen de bewoners van Westka pelle op om mee te doen en zich met handschoenen en vuilnis zakken te verzamelen bij de ge- meenteloods aan de Oude Zand weg. Het opgehaalde vuil wordt uiter aard gescheiden naai- soort. Vo rig jaar leverde de Milieudag in het dorp twee containers vol vuilniszakken, een container glas en een grote hoop oud ijzer op. Het succes van de actie was aanleiding om iedere derde za terdag in maart de Milieudag te herhalen. Vrijwilligers kunnen zich zaterdag om 9.00 en om 13.00 uur melden bij het verza melpunt bij de gemeenteloods. Als het regent wordt de op- ruimactie een week verschoven naar zaterdag 28 maart. van onze verslaggever MIDDELBURG - De provin cie Zeeland wil een eind ma ken aan illegale grondwater onttrekkingen. Omdat vooral zoet grondwater een schaars goed is, moet dat beter in de hand worden gehouden. Mo menteel wordt op honderden plaatsen in Zeeland al of niet illegaal zoet grondwater ont trokken. Menig agrariër heeft bij zijn percelen een pomp staan om, als de natuur hem in de steek laat, de gewassen van water te kunnen voor zien. Onbeperkt oppompen van grondwater kan echter problemen opleveren, zoals verdroging van de grond, ver- zilting en aantasting van na tuurgebieden. De provincie is enkele jaren geleden begonnen met het in ventariseren van de grondwa- terpomp-installaties. Die ko men in heel Zeeland voor. Aan met name agrariërs heeft de provincie een vergunning ver strekt voor het onttrekken van grondwater, maar er zijn er noggenoeg die geen vergun ning hebben. Soms gewoon omdat ze niet wisten dat die nodig is. De provincie is nu be zig met het afgeven van proef- Waterkanonnen zijn een besproeiing. vergunningen voor een perio de van vier jaar. Zo'n vergun ning is vereist als 10 kubieke meter grondwater of meer wordt onttrokken. Overigens mag iedereen zonder vergun ning een pompinstallatie heb ben, zolang daarmee maar geen water wordt opgepompt. Zoet water is een welkome aanvulling op droge momen ten die juist van belang zijn onrendabele manier van foto Willem Mieras voor de ontwikkeling van de gewassen. Als het dan niet re gent, kan de (financiële) droogteschade enorm zijn. Daarom hebben bijvoorbeeld veel fruittelers hele netwerken van zwarte slangen voor drup- pelbevloeiing door hun boom gaarden gelegd en zijn tegen woordig op menig Zeeuwse ak ker waterkanonnen te zien. In het kader van het water huishoudingsplan, nodig door de Wet op de waterhuishou ding, is de provincie aan het nagaan hoe het beste met het grondwater omgesprongen kan worden. Het provinciaal beleid zal er op neerkomen dat de huidige grondwater-voor raad niet kleiner mag worden. Dat betekent dat er niet meer zoet water uit de bodem ge haald mag worden, dan er aan nuttige neerslag bijkomt. Dat lijkt erger dan het is. F. C. Roo- se. hoofd van het provinciale bureau grondwater en ont grondingen, onderstreept, dat er voor agrariërs best moge lijkheden zijn, al moet wel op een andere manier grondwa ter opgepompt worden dan tot nu toe gebruikelijk is. Zo is uit het onderzoek geble ken dat voor veel pompen ver ticale putten zijn geslagen, maar horizontale waterwin ning is veel beter voor het be houd van de zoetwaterbel. Verder zal de provincie, vertelt Roose. bij agrariërs propage ren om bij het winnen van wa ter samen te werken. Nu kan het nog voorkomen dat een boer water onttrekt, waardoor slot zie pagina 13 kolom 1 van onze verslaggever HEINKENSZAND - Zuid-Hol land wil de komende jaren toch 100.000 ton afval opslaan in Zee land. Het Provinciaal Afvalver- wijderingsbedrijf Zuid-Hol land NV (Proav) staakte vorig jaar de besprekingen met de ge meenschappelijke regeling vuilnisstortplaats Midden- en Noord-Zeeland, nadat de direc ties van de Zuidhollandse af valverbrandingsinstallaties het initiatief hadden geblok keerd. Zij hebben inmiddels hun bezwaren ingeslikt tegen de tijdelijke stort van Zuidhol lands huishoudelijk afval op de belt in Nieuwdorp. Op verzoek van Proav heeft de gemeen schappelijke regeling het pro vinciebestuur gevraagd aan de opslag mee te werken. Het uitlenen van Zeeuwse stort- capaciteit aan Zuid-Holland strookt niet met het provinciale afvalstoffenplan. De opslag van 'vreemd' afval is slechts moge lijk via een zogeheten afwij kingsprocedure. De provincie is Kerken tegen atoomproeven GOES - De Raad van Kerken in Goes besteedt zondag 1 maart in de Goese kerken aandacht aan de 'Nuclear free and indepen dent Pacific Day'. Op 1 maart wordt in het gebied van de stille oceaan stilgestaan bij de gevol gen van de atoomproeven voor mens en milieu in de pacific. In de Goese kerken worden die dag handtekeningen ingezameld voor stopzetting van de proeven. Zaterdag 7 maart liggen in de Maria Magdalena Kerk te Goes handtekeningenlijsten en is er een korte documentaire te zien over de gevolgen van de atoom proeven voor mensen en hun omgeving. bereid deze procedure te voeren, als de gemeenschappelijke rege ling daarom vraagt. Dat verzoek is inmiddels gedaan. Vorig jaar zette het provinciebestuur de procedure stop, toen bleek dat de Zuidhollandse afvalverwijde- ringsbedrijven verdeeld waren over de tijdelijke 'export' van huisvuil naar Zeeland. Zuid-Holland kampt momen teel met een ernstig tekort aan stortruimte. omdat een aantal afvalverbrandingsinstallaties na de dioxine-affaire (tijdelijk) is gesloten. De buurprovincie zit nu opgescheept met een over schot van 250.000 ton huisvuil. Om dat afval te bergen legt Zuid-Holland een nieuwe stort plaats aan bij Zwijndrecht. maar die komt pas dit jaar gereed. Te gen die tijd bedraagt het overtol lige huisvuil 300.000 ton. Dat af val moet zolang ergens blijven en daarom zoekt Zuid-Holland naar tijdelijke oplossingen Lucratief De opslag van 100.000 ton Zuid hollands afval betekent een lu cratief handeltje voor de ge meenschappelijke regeling, te genwoordig het Openbaar Li chaam Afvalstoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland in oprichting. Proav betaalt aan stortkosten 65 gulden per ton, terwijl Zeeland minder dan de helft moet betalen voor het te rugstorten. Het levert naar schatting een winst op van drie miljoen gulden. Dat geld kan de gemeenschappelijke regeling goed gebruiken voor nieuwe in vesteringen in de sfeer van een milieuvriendelijker afvalverwij dering- en verwerking. Het Zuidhollandse huisvuil blijft een beperkt aantal jaren in Nieuwdorp liggen. Uiterlijk in het jaar 2000 moet het bij de ei genaar zijn. Vanaf 1993 mag de gemeenschappelijke regeling het vuil weer terugsturen, met een maximum van 50.000 ton per jaar. van onze rechtbankmedewerkster MIDDELBURG - Tegen vijf jon gelui uit Breskens, Groede en Zaamslag is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank behal ve werkstraf, drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en verplichte deelname aan groepsgesprekken, betaling van in totaal bijna 25.000 gul den vergoeding geëist voor de schade die zij aanrichtten bij zo'n dertig inbraken. Zij gingen in oktober en november vorig jaar geregeld met elkaar in westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren op pad, waarbij bedrijven, strandpaviljoens, vakantiewo ningen, caravans en auto's het doelwit waren. Bij de inbraken richtten zij ook enorme zinloze vernielingen aan, waarvan de schade onge veer 100.000 gulden beliep. De benadeelden dienden voor 25.000 gulden claims bij de da ders in. De jongens pleegden de inbraken puur voor tijdverdrijf. Geen van hen had financiële problemen en ook waren er geen drank of drugs in het spel. Zij zijn allen werkend of studerend. Hun zaken waren 3 januari al be handeld, maar het wachten was op een verdeling van het schade bedrag naar afmeting van wat ieder op zijn kerfstok had. De grootste hap is voor de 19-jarige M. V. uit Breskens, die 6365 gul den moet betalen. Zijn even ou de plaatsgenoot A. J. B. krijgt een nota van 6029 gulden en het aandeel van J. V. (18) uit Groede is 5259 gulden. De 19-jarige Bres- siaander D. J. moet 4070 gulden ophoesten, A. van A. (18) uit Zaamslag 'slechts' 2297 gulden. Leningen Om de bedragen te kunnen op brengen moeten sommigen le ningen sluiten of vakantiewerk gaan doen. Twee man verkopen hun auto en één maakt zijn brommer te gelde. De schadebe- middelaar van het parket ziet er op toe dat de betalingen tijdig binnenkomen. Rechtbankpresi dent mr R. A. Fibbe toonde zich zeer ingenomen met het werk dat de bemiddelaar in deze zaak tot dusver heeft gedaan. De rechtbank doet 6 maart uit spraak Nederland, heeft gelukkig weer een tahoe. Het absoluut onbespreekbare en juist daarom zo sappige onder werp vormen dit keer de mannelijke striptease-dan- sers. Vorige week nog verbood de burgemeester van Bussum aanstootgevende reacties van vrouwen die een avond je naar een groepje blote mannen willen kijken en kreeg het Rabobank-perso- neel in Epe een standje om dat het een vergelijkbaar evenement bezocht had. Zee land blijft niet gespaard. Zelfs Hoedekenskerke niet. De vrouw des huizes had net zitten kijken naar een praat programma waarin de Chip pendales de revue passeer den. Deze horde Amerikaan se bodybuilders heeft uitkle den tot kunst verheven. Als hun show klaar is hebben zij niets anders meer aan het lijf dan minuscule slips en pot sierlijke strikjes. Dochterlief had tijdens het programma zoet zitten spe len en merkte niets van de pi kante taferelen op de buis. Dacht moeder. Toen ze opkeek ontdekte ze namelijk tussen de onberis pelijk geklede dames-Bar biepoppen vier minder dan schaars geklede mannen- Barbies. „De Chippenda les!" riep het meisje verrukt. De mini-tangaslips en strik jes zijn inmiddels in de maak. Nu nog afwachten wanneer de plastic heren hun spieromvang gaan ver groten. Informatiezuil van Zeeland Zien op de Vlissingse boule vard. .van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De inwoners- groep Borssele moet niet bij de president van de Haagse recht bankzijn om het afvaltransport van Petten naar de Covra in Borssele te verhinderen. Presi dent mr A. van Delden heeft de 1500 verzoekers uit Borssele gisteren niet ontvankelijk ver klaard. De inwoners van Borssele zijn bij de rechtbank aan het ver keerde adres, omdat tegen het transport een procedure bij de Raad van State mogelijk is. Daar kunnen zij de vergunnin gen voor het gewraakte trans mit aanvechten. Een kort ge- •ding kan alleen worden gevoerd ■als er geen andere rechter be voegd is om over de zaak te oor- .delen. ;De inwonersgroep had bij de ■rechtbank in kort geding ge vraagd het transport van ■radioactief afval van Petten ■naai- het nieuwe opslagcomplex ;van de Covra (Centrale Organi satie voor Radioactief Afval) bij Borssele stop te zetten. De be woners zijn falikant tegen de bouw van de opslagplaats voor kernafval in het Sloegebied, waarvan de eerste fase al gereed is. Daarom zijn ze ook fel gekant tegen het transport van het af val. Het protest van de omwonenden was niet het eerste. Al vier schor singsprocedures bij de Raad van State tegen de Covra gingen aan het kort geding vooraf. Telkens zonder resultaat voor de inwo ners. Boete voor bezit illegale telefoons ZIERIKZEE - De rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft don derdag in samenwerking met de radio-controledienst van de PTT in de gemeente Duiveland controles uitgevoerd naar ille gaal bezit van zendapparatuur en draadloze telefoons. Twee te lefoons werden daarbij in beslag genomen. De eigenaren kregen een proces-verbaal. Adres: Advertentie) Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Naam: met al het Olympisch nieuws

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 45