Centrum Vlissingen niet onveilig Stadsbelang weegt zwaar door bij grote projecten Schetsplan nieuwe Troelstraweg in Vlissingen klaar Balanceren tussen grof en geraffineerd De Vlijt Bedden brandweer reageert op vrees bewoners winkelstraten 1 Westkapelse begroting is eindelijk klaar lonze verslaggeefster fUSSINGEN - „We zijn in prin- jpe tegen overkappingen van straten. Om de hoofdreden dat fckapP'nSen- luifels, paaltjes or sierbestrating een aantal graten en panden in de Vlis- jjgse binnenstad minder goed lereikbaar maken." Comman- VV. van Leersum van de ïlissingse brandweer zegt niet fjvcrdeeld blij te zijn met de Wijkcomité: jeen betaald larkeren plein Schutterijstraat ipnze verslaggever fUSSINGEN - Het wijkcomité Binnenstad vraagt van de ge meente Vlissingen de garantie jat ook bewoners van de Schut- lerijstraat. Lange Zelke en spuistraat hun auto vrij direct j) de omgeving van hun huis jwijl kunnen. De bewonersor- ranisatie heeft daarom in een Brief aan het college van b en w protest aangetekend tegen in voering van betaald parkeren op het plein aan de Schutterij- slraat. Het plein aan de Schutterij- nraat was in eerste aanleg be doeld voor auto's van omwonen den, voor mensen met een par- ïeervergunning. stelt het wijk- iomité. Het college van b,en w iaat daaraan voorbij door als nog daar betaald parkeren te willen invoeren. In de flats aan de Lange Zelke en Schutterij- itraat wonen bovendien veel ou deren, staat in de brief, en die ajnjuist aangewezen op een par- leerplekje in de buurt. Het wijkcomité Binnenstad vraagt het college van b en w ook ioe het staat met de instelling van een werkgroep vergunning- parkeren. Tijdens de medio fe- iruari gehouden raadscommis sie verkeer heeft voorzitter H. M. •an Gelder voor het eerst voor- 1 zo'n werkgroep te benoe men. Ambtenaren en bewoners moeten daaraan naai' zijn idee deelnemen en samen praktische aaken rond een heel snelle invoe- nngvan vergunningparkeren re pelen. Het wijkcomité wil zo spoedig mogelijk met de werk groep beginnen en wel op 1 maart. ontwikkelingen in de Vlis- singse binnenstad. Maar de overkapte stadsdelen zijn wel voorzien van de nodige maatre gelen. In totaal schat Van Leer sum dat er voor ettelijke tonnen is geïnvesteerd in brandveilig heid. „We hebben nu een situa tie waarvan ik zeg: daar kan ik als commandant mee leven. Het gaat tenslotte om de veiligheid van de bewoners en van het winkelend publiek. Dat trekt straks met honderden door de straten." De brandweer studeert op alter natieve mogelijkheden om de binnenstad makkelijker in te kunnen. Met bijvoorbeeld de aanschaf van speciale kleine voertuigen, of via verkeers lichtbeïnvloeding zodat ver keersdrukte op tijd weggewerkt kan worden. Twéé hoofdroutes om de binnenstad te bereiken waren de brandweer liever, maar daar is voorlopig geen zicht op. Van Leersum en A. Lems, bij de brandweer belast met de voor lichting over brandpreventie, kunnen de ongerustheid van de bewoners van de Lange Zelke goed aanvoelen. De kap die ver rijst in het zicht van hun woon kamers veroorzaakt een be klemmend gevoel van opslui ting. De overkapping van de Lange Zelke, de beluifeling van de Walstraat en de verkeerswe- rende paaltjes die het winkel hart een kwalitatieve oppepper moeten geven, vormen voor de hulpverleners inderdaad obsta kels bij het uitoefenen van hun taak. Nu de brandweerwagens niet langer direct bij enkele panden kunnen komen, wordt de 'aan- valstijd' langer omdat er met slangen gelopen moet worden. Rijroutes worden langer omdat het materieel niet zomaar over de sierbestrating heen kan wal sen. Goede schema's met stra- tenplattegronden en huisnum mering beperken dat nadeel enigzins. ZOUTELANDE Huisvrouwen - De afdeling Zoutelande van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt dinsdag 25 februari de le denjaarvergadering. Er vindt een bestuurswisseling plaats en er wordt een verrassingsspel ge speeld. Plaats van handeling is zaal Middendorp, aanvang 9.15 uur. van onze verslaggever VLISSINGEN - Waar in de Vlis- singse wijk Paauwenburg Zuid-Oost nu nog elf flatgebou- staan, komen 79 koopwo ningen. De gemeente Vlissingen heeft dat vastgelegd in een schetsplan voor de vernieu wing van de Troelstraweg en omgeving. iDe sloop van de flats is dit jaar gepland. De bouw van de koop woningen begint naar verwach- !üngin 1993 en zal zeker een paar jaar in beslag nemen. Het bouw- iempo is afhankelijk van moge lijk geïnteresseerde onderne mers die de gemeente voor het project kan vinden, maar ook Comité in actie voor rustigere straten Souburg yan onze verslaggever OOST-SOUBURG - Bewoners van de Middelburgsestraat in Oost-Souburg zijn opnieuw in de pen geklommen om de ge meente Vlissingen tot actie aan te sporen.-Zij eisen 'afdoende snelheidsremmende maatrege len' in de Middelburgsestraat vanaf de Burgemeester Stemer- dinglaan tot aan de Molenweg. Een gedeelte van de Middel burgsestraat is herbestraat. De gemeente heeft borden ge kaatst waarop 30 kilometer per uur is aangegeven als advies- snelheid. Veel heeft dat allemaal niet geholpen. Het straatcomité Middelburgsestraat meldt de gemeente dat 'de problemen welke wij hebben met de trillin gen - vooral veroorzaakt door busverkeer - voortduren'. Een meerderheid van de bewoners beeft zich uitgesproken voor de Plaatsing van bloembakken. Het straatcomité stelt niet voor bat idee uit te voeren. Het vraagt be gemeente om 'samen naar oplossing te zoeken voor de- se voor ons onaangename situa tie'. ZEELANDHALLEN GOES vlissingen Gevonden - Bij de gemeente- Politie in Vlissingen is in de pe riode van 12 tot 19 februari als Avonden aangegeven: jeu bril, een wit pupje, een autosleu- *leen sleutel in een etui, een bruine ™odschappentas. 1 bet dierenasiel in Vlissingen zijn ®uie periode een zwarte en twee cy- katers aangegeven. uimgrBT""" inen L info lijn 01640 35916 De brandweer heeft het college van Vlissingen negatief geadvi seerd over de plannen in het stadscentrum, vertelt Van Leer sum. „Het college heeft gezegd: we doen het toch. Maar brand weer, kom wel met je eisen om de situatie in de binnenstad aan vaardbaar te houden." En die is ook aanvaardbaar geworden, meent Van Leersum. De over kappingen van de Sint Jacobs- passage en de Lange Zelke zijn voorzien van brandmeldingsin stallaties, rookluiken en waar nog geen nooduitgang in de win kels is, wordt die zoveel mogelijk aangelegd. „De brandmelders laten ons di rect weten dat er iets rookt in de overkapte straten en het winkel centrum Scheldeplein. De rook luiken klappen automatisch open. Die hebben het grote voor deel dat de rook kan ontsnappen en daarbij in een bepaalde rich ting gestuurd kan worden. Bo vendien blijft de rook vlak onder de kap hangen en is er aan de grond een rookvrije laag." De passages krijgen een doorgang op 'brandweerbreedte'. Paaltjes kunnen met speciale sleutels uit de weg worden geruimd, maar zorgen wel voor vertraging. Boven de kap De woningen die boven de kap liggen, zoals de flats aan de Lan ge Zelke, vormen inderdaad een probleem. „Het dak moet van stevig, smeltvast materiaal zijn, zodat het bij grote hitte niet naar beneden komt. Bovendien is het slagvast, zodat er niet zo maar een bloempot doorheen kan storten. Dat betekent datje er met een ladder ook niet door heen kan. Maar gelukkig is de flat aan de Lange Zelke een gale rijflat die van mij vandaag de dag zó weer gebouwd mag wor den. De galerij is voor iedereen begaanbaar aan de achterzijde, het centrale trappenhuis staat los van het woongebouw." De brandweer maakt zich zor gen in Vlissingen, bekent Van Leersum, maar hij zegt met na druk dat de brandweer nog steeds naar behoren haar werk kan doen in Vlissingen. „We zijn niet de enige stad waar de brandweer te maken heeft met overkappingen en oude binnen steden. Bovendien moeten we op andere plaatsen ook met slangen lopen, In Bossenburgh heb je bijvoorbeeld vergelijkba re situaties. Daar kan je ook de auto niet voor de deur hebben." Bewoners van de Lange Zelke in Vlissingen zijn niet blij met de nieuwe overkapping, foto Ruben Oreel van het aantal premie-koophui zen dat in Vlissingen mag wor den gebouwd. Van de 79 geplan de woningen vallen er 12 in de categorie premie A en 21 in de categorie premie C. De rest is vrije sector. Volgens wethouder C. de Keijzer van volkshuisves ting staan die aantallen niet he lemaal vast. Het schetsplan moet nog in de inspraak en ver anderingen kunnen optreden in onderhandelingen met bouwers. Het schetsplan geeft wel aan in welke richting Paauwenburg Zuid-Oost zal worden ontwik keld. De Troelstraweg - althans het deel waar de flats staan - wordt in tweeën geknipt en ver andert van naam. In het midden komt een grootschalig plein, het Dreesplein. Vanaf de Sloeweg sluit de Vondelingstraat daarop aan en vanaf de Alexander Go- gelweg de Rommestraat. Op de plekken waar nu nog flats dwars op de Troelstraweg staan, verrij zen eengezinswoningen. Bij het stedebouwkundig ontwerp is re kening gehouden met de ligging van de huizen tegenover de flats die zijn gerenoveerd en blijven staan. Veel groen is in het plan opgenomen en de maximum snelheid in het hele woongebied wordt na de herinrichting dertig kilometer per uur. 7 ATERDAG 22 FEB. Z 9 00-17.00 uur ggD Van der Doef reageert op 'gemor' over bewonersinspraak van onze verslaggever VLISSINGEN - Waarschijn lijk niet één gemeente in Zee land doet zoveel aan inspraak door bewoners als de gemeen te Vlissingen. Maar er klinkt gemor. „De inspraak over de overkapping van de Lange Zelke was niet meer dan een verplicht nummer", stelde H. Coppejans, bewoner van de Lange Zelke, onlangs. „De ge meente wilde het en punt uit." Ook de inspraak over de in voering van het betaald par keren in het centrum verliep niet op rolletjes. „De grootste schreeuwers hebben het ver gunningparkeren weten te gen te houden", was laatst in het wijkcomité Binnenstad te horen. J. C. Th. van der Doef, als bur gemeester verantwoordelijk voor voorlichting en inspraak, kent en onderkent de kritiek. „Als de belangen van bewo ners en de stad. de gemeente, samenvallen, kan wel op hoofdlijnen overeenstemming worden bereikt. Zie het plan van aanpak voor de stadsver nieuwing van Paauwenburg. Maar het ligt niet bij elk pro ject zo gemakkelijk. Inspraak is dan één, maar er is altijd nog de politiek, de gemeenteraad die uiteindelijk een besluit moet nemen. Die houdt na tuurlijk met de inspraakreac ties rekening, maar het stads belang kan bij een aantal pro jecten zwaarder wegen." De overkapping van de Lange Zelke en het betaald parkeren zijn praktijkvoorbeelden van projecten waarbij het stadsbe lang zwaar heeft meegewogen. Van der Doef spreekt in het ge val van betaald parkeren over een groot financieel belang te genover individuele belangen van burgers. „En", stelt hij, „een bestuurder staat ook voor 'iets'. Hij wil mensen voor een project over de streep trekken. Hij kan dan alles in de strijd werpen, behalve lie gen en bedriegen." Hij stelt de vraag zelf: „Is dat de bedoeling van inspraak? Inspraak bete kent in elk geval niet dat ieder een zijn zin krijgt." Pijnlijk Een voorwaarde voor goede inspraak is dat bewoners moe ten weten waarover zij praten. Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen. De voorlichting moet helder zijn. Bewoners van de Lange Zelke zetten daar achteraf hun vraagtekens bij en Van der Doef zet die met hen. „Bij de uitvoering van het werk in de Lange Zelke is het pijnlijk dui delijk geworden. Architect en constructeur hebben niet echt concreet kunnen maken hoe het eruit zou gaan zien." Ook tijdens de inspraakavonden over het betaald parkeren is niet volstrekte duidelijkheid verschaft. De reden waarom betaald parkeren noodzake lijk is, namelijk vanwege de bouw van een dure parkeerga rage, is verzwegen. „Als je als bestuurder niet helder bent", reageert Van der Doef, „dan wek je de indruk dat het des noods met stevige inspraak kan worden afgeblazen. Dat is niet erg overtuigend." In Vlissingen zijn overigens ook genoeg praktijkvoorbeel den die aangeven dat inspraak wel degelijk zin heeft. Het col lege van b en w had zich vast gelegd op uitbreiding van een Shell-station aan de Paul Kru- gerstraat. De bewoners kwa men massaal in verzet. Zij wonnen het pleit in de ge meenteraad. Acties tegen de komst van een gokautomaten- hal in Paauwenburg en Oost- Souburg hadden eveneens succes. foto Lex de Meester Onder bewoners en ook bij de gemeente bestaat toch onvre de over hoe inspraak verloopt. De gemeente kijkt dan met na me naar het aantal deelne mers. Van der Doef heeft het idee dat inspraak aan negen tig procent van de Vlissingers voorbijgaat. Dat moet naai het oordeel van het college van b en w veranderen. „Onze zorg is hoe we meer mensen bij het bestuur- kunnen betrek ken." Welke vorm daarvoor wordt gekozen, staat nog ter discussie. Het idee van D66 om in Vlissingen een referendum mogelijk te maken, komt dan ook op tafel. MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG Cabaret van Waardenberg De Jong, met Martin van Waardenberg en Wilfried de Jong. In het voorpro gramma een optreden van John Buisman, door Willem Nijssen Op een zeker ogenblik hangt Wilfried de Jong hoog in stapel Heineken-kratten. De bo venste is al naar beneden geval len. Drie, vier kratten hellen sa men met De Jong gevaarlijk over. Schiet-ie door, of houdt-ie het nog net? Het publiek slaat een hartslag over en staat op een gil. Nog net loopt het goed af. Zo'n scène is symbolisch voor het derde programma van Waar denberg De Jong. Steeds verf ijnder (in vergelijking met het eerste en tweede programma) proberen ze te balanceren op de smalle richel tussen grof en ge raffineerd. Superieur evenwicht is er nauwelijks, het is een voort durend uitslaan naar de ene of naar de andere kant. Waardenberg De Jong houden in hun programma de eerder ge vonden stereotiepen vast: Mar tin van Waardenberg speelt voortdurend de rol van 'n grofge- bekte kortzichtige rechtlijner, Wilfried de Jong die van 'n timi de halfdomme zachtgekookte. Het levert taferelen op in een doe-het-zelf-zaak, of vissend aan de waterkant, tussen de penoze- jongens Sjon en Frans. De één geeft aan, de ander maakt af: ge spierde. ongecensureerde taal. een snelcursus schelden en plat- lullen. Met de hand voor de mond licht-gegeneerd, van schrik om zoveel grofheid ingehouden la chen, dat is de meest voor de hand liggende reactie. Het voor ziet kennelijk in een behoefte en Waardenberg De Jong zijn gaarne bereid in te spelen op ver drongen leedvermaak en onfat soen. Precies die snaar te kun nen vinden en bespelen, is wel licht hun allergrootste verdien ste. Het is niet hun enige talent. Tus sen de uitbundiger acts zitten ook juweeltjes van toneeltjes. Het meest interessant en crea tief zijn ze op de momenten waarop de fantasie met ze op de loop gaat. Het zijn scènes die weliswaar bij A beginnen, maar ontsporen en het alfabet nooit meer terugvinden. Van een vuil tje in een oog naar het bijstellen van loensende blikken, knopjes draaien. TV-programma zien in de ogen van de patiënt, af standsbediening. als een dolge worden radiografisch bestuurde robot over het toneel daveren Inventief gebruik maken van de corstukken is ook al weer zo'n eerder ontdekt talent dat stand houdt. Eén object dient vele doelen, voor elk doel is het op maat gemaakt en samen vor men ze een sober, maar esthe tisch geheel. Dat dwingt een gro te bewondering af, die vervol gens uitgebuit wordt. De opge bouwde 'goodwill' wordt schaamteloos misbruikt om iets grofs, onsmakelijks of stuitends te doen of te zeggen. Als Waar denberg De Jong ergens om geprezen moeten worden, dan is het wel vanwege hun talent om het publiek op die manier volle dig in te pakken. Als voorprogramma (een ijzer- sterke zet van jongens die aan hun roem werken) is een optre den van John Buisman inge voerd. Het is een volmaakt voor programma: het is duidelijk nog van minder kaliber, maar warmt goed op en is alvast in dezelfde stijl als de hoofdmoot van straks. Een klemmende deur, een intelligent-domme inbraak, een hilarische travestie-act met anti-striptease-show laten vol doende duidelijk zien dat John Buisman wel heeft afgekeken bij zijn betere vakgenootjes, maar toch heel waarschijnlijk op ei gen kracht een voldoende kan gaan halen. van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - Westkapelle heeft voor dit jaar nog ruim 46.000 gulden over in de pot on voorziene uitgaven. Op de wen senlijst van de gemeente staan echter nog een aantal kleinere en grotere zaken die op realise ring wachten, zoals verbetering van sportaccommodaties en duinovergangen. De raadsleden van Westkapelle spreken zich tijdens de gemeenteraadsver gadering van donderdag 27 fe bruari uit over de prioriteit die zij aan die zaken willen geven. In die vergadering wordt na lang wachten de gemeentelijke begroting voor 1992 van West kapelle behandeld. De erg late behandeling van de begroting - normaal is het finan ciële jaarplan klaar voor bespre king in november of december - is te wijten aan problemen met de personele bezetting op de ge meentesecretarie. Burgemees ter H. van Maldegem heeft de raadsfracties gevraagt om van wege het late behandelingstijd stip de algemene beschouwin gen voor dit jaar bescheiden te houden. De politieke partijen hebben nog dit weekeinde de tijd om hun visie op het te voe ren beleid af te ronden. Leegstand De financiën van de gemeente geven het college geen enkele re den tot verontrusting. De steeds groeiende leegstand van wonin gen in Westkapelle daarentegen wel. Half september vorig jaar telde het dorp 44 lege woningen - de legale recreatiewoningen niet meegeteld. Anderhalf jaar daarvoor stonden er nog 33 wo ningen leeg. In totaal is ruim vier procent van alle huizen in West kapelle niet permanent be woond. Het college wil niet af van de Gebruiksverordening Gebouwen, die het recreatief ge bruik van huizen in de dorps kern verbiedt. Wel wil het colle ge geen bouwgrond voor nieuwe huizen uitgeven. Op die manier wil het college woningzoeken den stimuleren om een bestaand huis in Westkapelle te kiezep. Een deel van de begroting, het welzijnsprogramma van subsi dies in 1992, heeft de raad in de cember al vastgesteld. Nog niet meegenomen in de gemeentebe groting 1992 is het plan om in de dorpskern dit jaar een dertig ki lometer-zone in te voeren. West kapelle kan voor die maatregel zeven ton subsidie krijgen van het ministerie van verkeer en waterstaat. In januari werd de praktische invulling van dat plan aan de Westkapellaars voorgesteld. Zij hebben tot 1 maart de tijd om daar op te rea geren. Na een voorlichtings- en inspraakprocedure gaat het voorstel met prijskaartje naar de raad. Tot de investeringen die nog op het wensenlijstje van de ge meente staan, behoren de verbe teringen van de sportaccommo daties. Het sportterrein de Pre laat is onderwerp van studie voor de Centrale Dienst gemeen tewerken. Die bekijkt drie moge lijkheden: een eenvoudige reno vatie, een vernieuwing met ex tra aanbouw of totale nieuw bouw. De warmwatervoorzie ning in het gymnastieklokaal moet uitgebreid. Van de tien douches kunnen er nu slechts zes tegelijk gebruikt worden met 'warm water. Een nieuwe boiler kost 10.000 gulden, waarnaast er ook voor 14 mille schilderwerk aan de zaalwanden nodig is. Duinovergangen De problemen rond de duinover gangen en de trailerhelling voor pleziervaartuigen in het hoog seizoen in Westkapelle wil het college oplossen door de trailer helling gedeeltelijk af te sluiten voor verkeer en de duinovergan gen van meer en betere houten vlonders te voorzien. De aan schaf van fietsenrekken bij de duinovergangen, een grote wens van de VVV. staat voor 60.000 gulden op het wensenlijstje. In de begroting maakt het colle ge bekend dat het plannen heeft om het huidige dienstencen trum met bejaardenwoningen aan de Molenwal te veranderen in een woonzorgcentrum voor ouderen. De provincie wordt voor dit doel subsidie gevraagd en er wordt een werkgroep inge steld. Als er per 1 juli van dit jaar nog geen Westkapelse deelne mers zijn aan het Gastouderpro ject Walcheren, wil het college de subsidie van 3.500 gulden overhevelen naar de Stichting Kinderopvang Walcheren. De openbare raadsvergadering begint donderdag 27 februari om 19.00 uur. MARIEKERKE Geboren: Jerina L. dv P. Wisse en L. J. den Hollander; Leintje F, dv L. Minderhoud en S. Boog aard; Willemina M. dv A. Wisse en C. Maljaars; Johanna F. dv J. Dekker en L. Joosse, Ondertrouwd: J. A. Bommeljé, 22 jr. en M. S. Davidse, 21 jr.. Getrouwd: Geen. Overleden: M. H. Minderhoud, 80 jr. ev Walraven; J. Jobse, 71 jr. Slaapkamer en bedden speciaalzaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland InjjLjm Beestenmarkt 12, Goes, tel. 01100-32213

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 17