Borsele zegt nee tegen opslag as A I Een ruiker als dank voor verzet Solidariteit internationaal thema Vrouwendag 1992 Schelpdierbedrijf wil voor deeltijdwerkers banenpool Therapie in plaats gevangenisstraf in incestzaak geëist Culturele raad Goes gaat het ambtelijk taalgebruik te lijf Nieuwe rechter met nieuw gereedschap provincie 15 Wethouder: gesprek met adviesgroep kan uiterst kort zijn van der hoek en lengton fJAR.N/1 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 nonze verslaggever UEINKENSZAND - Het ge meentebestuur van Borsele iaat praten met de adviesgroep Loko (Langdurige Opslag Ko- lenreststoffen) over het dumpen tan vlieg- en bodemas in het Sloegebied. Het gesprek kan overigens uiterst kort zijn, laat sethouder drs P. J. Vollaard weten. „Ons antwoord is een on verkort nee. Wij zijn niet bereid bestuurlijke medewerking te verlenen aan de langdurige op slag van kolenreststoffen. Het toeft dus een bijeenkomst van hooguit vijf minuten te zijn." (Vat Vollaard betreft mag de ad- ïiesgroep ook wegblijven. >laar ze hebben zelf om overleg gevraagd en dan is het wel zo fat soenlijk op dat verzoek in te gaan." De wethouder hoopt dat lie adviesgroep er na het bezoek aan het gemeentebestuur voor goed van overtuigd is dat de ge meente Borsele al een meer dan voldoende portie aan afval te verwerken krijgt en geen nieuwe afvalopslag wenst. De provincie heeft nog geen standpunt bepaald, zegt gede puteerde L. Nederhoed-Zijlstra (ruimtelijke ordening). Wanneer dat gebeurt, kan ze niet vertel len. Wel zal het provinciaal be stuur aan het overleg met de ad viesgroep Loko deelnemen. Lo- So wil met name de verdere gang zaken bespreken. Zo is het onder meer de bedoeling een hoorzitting te houden. Verzekering Woordvoerder N. Carsouw van de NV Samenwerkende Elektri- clteits-Produktiebedrijven (SEP) noemt het plan voor de opslagplaats van kolenreststof fen 'een verzekeringspremie' voor het geval het hergebruik van gips, vlieg- en bodemas stag neert. Nu wordt het overgrote deel van de reststoffen die de Ne derlandse kolencentrales produ ceren. afgezet via de Vliegasu nie. Het gips dient met name als grondstof voor de industrie, die er gipsplaten voor de bouw van maakt. Vliegas vormt een grond stof voor cement, beton, asfalt en kunstgrind. Ruim 90 procent van de reststoffen is de afgelo pen jaren voor andere doelein den afgezet. Plet gaat niet om kleine hoeveel heden. Zo produceerde de kolen centrale van de NV Elektrici- teits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) in Bors- sele vorig jaar 98.014 ton vliegas. Via de Vliegasunie werd 107.000 ton afgezet; er is een deel van de voorraad weggewerkt. De ande re kolencentrales van EPZ pro duceerden in Noord-Brabant 242.291 ton en in Limburg 96.732 ton. Uitgangspunt bij de inrichting- van het opslagterrein van 80 hectare is dat de kolenreststof fen alsnog hergebruikt kunnen worden. De opslag zal plaatsvin den naar soort en kwaliteit. De reststoffen worden afgedekt met natuurlijke materialen (zoals gras). De delen die niet afgedekt kunnen worden, zullen met sproei-installaties worden be vochtigd, om stofverspreiding tegen te gaan. De opslag wordt tussen 26 en 35 meter hoog. Een deel van de reststoffen is om verschillende redenen niet ge schikt voor hergebruik. SEP- woordvoerder Carsouw beves tigt dat het nieuwe opslagter rein ook bestemd is voor de niet afzetbare as. Behalve het Sloe gebied heeft Loko het oog laten vallen op de Eemshaven in Gro ningen, de Wijkermeerpolder bij Beverwijk, de Maasvlakte en de Slaakdam bij Nieuw-Vossemeer. Eind 1992/begin 1993 wordt een definitieve vestigingsplaats ge kozen. Advertentie Al meer dan twintig jaar een vertrouwde partner voor ondernemers op Walcheren. Groot genoeg om mee te tellen, overzichtelijk genoeg om iedere cliënt persoonlijk te kennen. Betrouwbare adviseurs voor particulieren, instellingen en bedrijven. accountants en belastingconsulenten lange noordstraat 37, postbus 215,4330 ae middelburg telefoon 01180 - 364 53. fax 01180 - 273 60 ondernemer naast de ondernemers Aty Harwijne en Els Huibregtse van Delta Anders bieden het boeket aan burgemeester J. Mandos van Borsele aan. foto Willem Mieras van onze verslaggever HEINKENSZAND - Als dank: een fraaie bos narcissen en lelies. Een bescheiden bestuursdelegatie van de Zeeuwse politieke partij Delta Anders beloonde vrijdagmiddag het verzet van het Borselse gemeentebestuur tegen de aanleg van een WOV tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen met een aangename ruiker. Het bloemetje werd overhandigd door voorzitter Aty Harwijne en bestuurslid Els Huibregtse. Zij zeiden het zeer te waarderen dat Borsele weigert natuur en milieu ondergeschikt te maken aan economische belangen. Burgemeester ir J. Mandos accepteerde de geste van Delta An ders - een verklaard tegenstandster van een vaste oeververbin ding - met een lichte aarzeling. Borsele wil zich in de discussies rond de WOV door geen enkele politieke partij laten 'lijmen'. Mandos benadrukte nog eens, dat de gemeenteraad van Borsele niet tegen een WOV is, maar zich uitsluitend keert tegen de tra cékeuze die de provincie heeft gemaakt. Delta Anders houdt maandagavond 13 april in De Stenge in Heinkenszand een bijeenkomst, waarop de resultaten gepresen teerd worden van een onderzoek, aan de hand waarvan de poli tieke partij hoopt aan te tonen dat de WOV-plannen onhaalbaar zijn. 1 van onze verslaggeefster VLISSINGEN - In het begin van deze eeuw, 8 maart 1908, liepen in Amerika de spinne rijen, weef- en naaiateliers leeg. De vrouwen, die nooit eerder zo massaal voor hun eigen rechten waren opgeko men, gingen de straat op voor betere arbeidsomstandighe den en betere beloning. Het sloeg in als een bom. Nie mand had ooit rekening ge houden met de vrouwen als groep. Ook de vrouwen zelf, toch een belangrijke econo mische factor in de Ameri kaanse textielindustrie van die tijd, waren enigszins ver baasd over de macht die ze ontleenden aan de bundeling van krachten. Inmiddels staat de 8ste maart op de kalender als Internatio nale Vrouwendag. In Zeeland laat de vrouwenbeweging die datum niet ongemerkt voor bij gaan. Zondag 8 maart zijn er in Middelburg en Hein kenszand bijeenkomsten met uiteenlopende programma's. Alleen voor vrouwen. De elementen van de gebeur tenissen op die achtste maart in 1908 inspireren de interna- tionele vrouwenbeweging elk jaar tot een thematische aan pak die, ondanks 84 jaar strijd, nog steeds actueel kan zijn. Bewustwording, gelijke behandeling en solidariteit: in bijna een eeuw is er veel be reikt maar nog lang niet ge noeg. Dit jaar is het interna tionale thema solidariteit, in klein verband op de werk vloer, wat groter gezien tus sen vrouwen over de hele we reld. De werkgroep Internationale Vrouwendag Walcheren heeft inmiddels een traditie opge bouwd als het gaat om de vie ring van de achtste maart. Jaarlijks kan de werkgroep gemiddeld 400 vrouwen ver welkomen. Dit jaar is het pro gramma samengesteld rond het thema 'viering'. „Het is per slot van rekening zon dag", zeggen Martha Vergou we en Rita Voorberg. „Het ac cent moet liggen op bezinning maai- het moet ook gewoon leuk zijn". Presentatrice Marga Grooff ontvangt vanaf 11.30 uur in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg belangstellenden voor een ge varieerd programma. Dat be gint om 12.00 uur met een op treden van Sasa Spanjerberg. Zij speelt De Woestijnrol: een samenspel van poëzie, mu ziek, liederen en voordrach ten vanuit het perspectief van een joods meisje. Sasa Span jerberg toont haar band met de geschiedenis van het jood se volk. Haar optreden wordt gevolgd door een koffiecon cert van het Salonorkest Les Dames Blanches uit Maas tricht. Tussen 14.30 en 16.30 uur is het tijd om de spieren te strekken. Demonstraties en workshops over tai chi, acro batiek en sacred dance lopen gelijk met een aantal gezel schapsspelen voor de minde re waaghalzen. Rotterdamse Stien treedt daarna aan met haar accordeon op om smart lappen en feestnummers in te zetten, waarbij iedereen geacht wordt mee te zingen. Rondom etenstijd, van 18.00 tot 20.30 uur, krijgen alle vrouwen de gelegenheid om te zeuren, te jubelen of te kla gen volgens het achterwerk- in-de-kastprincipe. Buuv, Buuv en de Buurvrouw, een cabaret door drie vrouwen, speelt daarna het programma 'Blokje Om' en de Walcherse vrouwendag sluit swingend af met een optreden van The Pence, een vrouwenband die latin, pop en funk speelt. Reünie In De Stenge in Heinkens zand pakt de Werkgroep Vrouwen Activiteiten (WVA) van het Borsels Orgaan voor Samenlevingsopbouw (BOS) het anders aan. De WVA heeft dan ook wat meer te vieren dan alleen de vrouwendag. Het BOS bestaat dit jaar 25 jaar en de vrouwengroep heeft ook nog een reünie opgezet voor leden van de voormalige VOS-groep, waaruit de WVA voortkomt. De viering begint om 11.00 uur met een inleiding door Jessica Prager over Vrouw en Geloof. Na een lunchpauze wordt de film Yentl met Bar- bra Streisand gedraaid. Om 14.00 uur beginnen drie work shops. Jessica Prager leidt een workshop over Vrouw en Geloof, Joke van der Meulen neemt Vrouw en Werk voor haar rekening en Tineke van de Water leidt een workshop over Vrouw en Taal. Geduren de de hele dag presenteren al le mogelijke vrouwenorgani saties zich met kraampjes. De bijeenkomst wordt besloten met een optreden van Els Austman, de Zeeuwse soliste van het vrouwencabaret. Het selecteren van mosselen bij de firma Goudschelp ii van onze verslaggever YERSEKE - De schelpdier branche is tijdens produktie- pieken sterk afhankelijk van seizoenskrachten. Vlak voor en in topmaanden zijn bedrijven de nodige energie en tijd kwijt om voldoende deeltijdperso- neel op de werkvloer te krijgen. Vaak gaat om het uitzendkrach ten. En omdat het elk jaar (deels) andere gezichten zijn, moet een bedrijf hen keer op keer duidelijk maken wat hun rol en waar hun plaats is in het produktieproces. De Yersekse schelpdierverwerker Goud- schelp bv wil dat probleem on dervangen door een banenpool voor deeltijdwerkers op te zet ten. In zo'n circuit zitten twin tig tot dertig losse krachten, die na een korte instructie op af roep beschikbaar zijn. De banenpool is voor deze be drijfstak een betrekkelijk nieuw fenomeen. Volgens financieel di recteur J. van Uffelen past het idee in de nieuwe opvattingen over management, die bij Goud schelp al een tijdje worden ge koesterd. Hoofddoel van deze koerswijziging is het personeel meer te betrekken bij het totale produktieproces. Deze filosofie moet er uiteinde lijk toe leiden dat de negentig vaste medewerkers hun taak zo optimaal mogelijk uitvoeren. Dat geldt volgens Van Uffelen evengoed voor deeltijdkrachten, een onmisbare groep tijdens sei zoenspieken. „De werving ge beurt op een moment dat je er eigenlijk geen tijd voor hebt. Middenin het seizoen is het ge woon razend druk. Tot nu toe hebben we de pieken opgevan gen met uitzendkrachten Die weten natuurlijk niet van de hoeden de rand, dus moetje het van onze verslaggever GOES -De Goese culturele raad trekt ten strijde tegen het amb telijk taalgebruik. De culturele raad heeft een nieuw subsidie reglement vastgesteld, dat 'pu blieksvriendelijk' is opgesteld. In korte, duidelijke zinnen staat aangegeven aan welke voor waarden voldaan moet worden om voor subsidie in aanmer king te komen. Deze vorm van taalgebruik is onderdeel van het pr-beleid dat de culturele raad Goes vanaf 1990 heeft ontwikkeld. Voor naamste uitgangspunt hierbij is dat de culturele raad zich zo hel der en herkenbaar mogelijk wil presenteren. Geschrapt In de vergaderstukken en pers berichten probeert de raad een taaistijl te hanteren die prettig COR DE JONGE en vooral duidelijk leesbaar is. Ambtelijke constructies als 'met betrekking tot', 'in dier voege' en 'in het kader van' worden niet meer gehanteerd. Ook termen als 'implementatie', 'feed-back', 'deregulering' en 'trajectbena dering' heeft de Goese culturele raad uit zijn woordenlijst ge schrapt. Het subsidiereglement van de culturele raad is het eerste regle ment bij de gemeente Goes dat in een makkelijk leesbare vormt verschijnt. De vaak moeilijk leesbare juridische begrippen zijn allemaal vervangen door be grijpelijk teksten. De bestuursleden van de cultu rele verenigingen en instellingen in Goes kunnen zich er alvast op verheugen; op een genoeglijk uurtje leesgenot. Binnenkort krijgen ze de nieuwe subsidie richtlijnen in de bus. van onze rechtbankmedewerkster MIDDELBURG - „De maat schappij wil dat we deze feiten streng straffen, maar de maat schappij wil ook dat we ze voor komen." Voor dat dilemma zag officier van justitie mr H. F. Mos zich vrijdag geplaatst toen hij een straf moest eisen tegen de 33-jarige G. T. C. van den B. uit Aardenburg, die heeft be kend vorig jaar diverse keren sexuele gemeenschap met zijn negenjarig dochtertje te hebben gehad. De officier constateerde dat het gebeurde grote beroering heeft gewekt in Aardenburg en ging ervan uit dat het meisje er een nagenoeg onverwerkbaar trau ma aan kan overhouden. Hij hield Van den B. voor dat de ma ximumstraf voor zijn daden twaalf jaar is, wat een indicatie is voor de ernst van het delict. De officier memoreerde dat er de laatste jaren heel veel incest aan het licht is gekomen. „Wij had den door dat 'beerputeffect' de hoop dat het eens zou ophou den," aldus mr Mos: „maar het gaat gewoon door." Als er geen andere mogelijkheid dan gevangenisstraf zou zijn ge weest had hij anderhalf jaar geëist, zo liet hij weten, maar omdat Van den B. zich bereid heeft verklaard om bij de Leidse therapeut R. A. R. Bullens deel te nemen aan een incestproject, had hij een ander strafvoorstel in petto. Hij vroeg de rechtbank over twee weken een tussenvon nis uit te spreken, waarbij Van den B.'s voorlopige hechtenis wordt geschorst op voorwaarde dat hij één dag per week naar de therapie voor incestplegers gaat. De andere voorwaarde is dat hij zich onder toezicht van de reclassering stelt. Voorwaardelijk De officier wil dat de rechtbank drie maanden later controleert of Van den B. zich aan de afspra ken houdt. Als alles naar wens verloopt zal er een eis van een jaar voorwaardelijke gevange nisstraf tegen hem komen. Deze stok achter de deur moet ervoor zorgen dat Van den B. de thera pie van anderhalf a twee jaar tot een goed eind brengt. Mr Mos verwacht dat tijdig en goed be handelen van Van den B. de oor zaak van de delicten zal wegne men. De rechtbank wees een verzoek van raadsman mr J. L. M. Burlet tot onmiddellijke invrijheids- stelling van zijn cliënt af. Zij vond het misdrijf te ernstig om Van den B. nu al op vrije voeten te stellen, met name om het pu bliek niet de indruk te geven dat een incestpleger er maar gemak kelijk van afkomt met alleen maar therapie. Rechtbankvoor zitter mr R. A. Fibbe stelde dat een straf ook afschrikwekkende werking op andere potentiële in cestplegers moet hebben. De rechtbank wijst 6 maart een tussenvonnis. foto Willem Mieras. werk telkens uitleggen. En als ze d'r geen zin meer in hebben, lo pen ze weg." Werving Een banenpool, opgebouwd uit een vaste ploeg deeltijdkrach ten. lijkt een oplossing. De wer ving verloopt in eerste instantie via een personeelsadvertentie, die binnenkort de deur uitgaat. „De losse krachten krijgen een basisopleiding van twee tot vijf werkdagen, waarna ze zonder verdere problemen inzetbaar moeten zijn. Het voordeel is dui delijk: op het moment dat er hier stoom op de ketel komt, beschik je over medewerkers die je niet meer hoeft in te werken. Dat ver hoogt de efficiency en de pro- duktiviteit, waarmee weer een stuk winst is gemoeid." Goudschelp verwerkt kokkels, mosselen, garnalen en inktvis tot conserven en diepvriespro- dukten en exporteert naar bijna alle Europese landen. In het voorjaar werken de banenpoo lers vrijwel continu in de fabriek en in de langer lopende mossel periode worden ze globaal voor halve dagen opgeroepen. Na de grootste aanvoer (tot december) is het tot maart betrekkelijk rus tig en zal hun inzet per werk week tot twintig procent be perkt blijven. Het produktie- werk bestaat hoofdzakelijk uit het lezen (selecteren) van schelpdieren, het bedienen van machines en verpakken van pro- dukten. De banenpool wordt in principe twee keer zo groot als het aantal benodigde losse me dewerkers. Omdat Goudschelp gestaag groeit, sluit Van Uffelen niet uit dat goede deeltijdkrach ten een vaste baan wordt gebo den. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het arron dissement Middelburg heeft er een nieuwe kantonrech ter bij. Mr B. Doorewaard Boekhout werd vrijdagmid dag geïnstalleerd tijdens een feestelijke zitting in zijn nieuwe werkplek, de zit tingzaal in de St. Joris Doe len aan de Balans. De nieuwe kantonrechter werd ingehaald door zijn voorganger, mr B. J. R. P. Verhoeven, die tegenwoor dig vice-president van de Middelburgse rechtbank is. Verhoeven wees zijn opvol ger er op, dat hij over splin ternieuw gereedschap be schikt: een nieuw verkeers reglement, een nieuw bur gerlijk wetboek en nieuwe procedurele regels voor het kantongerecht. Doorewaard Boekhout werkte al enige jaren als rechter aan de arrondisse mentsrechtbank. Voor die tijd was hij advocaat in Dor drecht en Middelburg. Mr B. Doorewaard Boekhout werd vrijdag geïnstalleerd als nieuwe rechter in Middelburg. foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15