Snij plan verdeelt opbouworgaan PZC Grote kansen voor fruit in Sloe Integratie van islamieten is een kwestie van dingen laten Nog geen zicht op oplossing in conflict Deltan Ernstig gewonde bij botsing Middelburg Greep op grondwater Beroepsonderwijs Goes op zoek naar vorm samenwerking Gemeenten falen in beleid emancipatie provincie 13 Veel geweeklaag en scheve blikken in Stichting Zeeland rnmmmmmmmmm I1COUJN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 van onze verslaggever MIDDELBURG De Stichting Zeeland, overkoepelend orgaan van diverse Zeeuwse welzijns- raden, heeft kreunend de doods strijd ingezet. De voorzitter, de Hulster burgemeester A. Kes- sen, moest vrijdag, tijdens een bestuursvergadering, diep gaan om te voorkomen dat de diverse geledingen elkaar in de haren vlogen. De ingrijpende 'doelmatigheids operatie' die door het subsidië rende provinciebestuur is opge legd, riep de vraag op wie de erg ste pijn moet lijden: de zorgsec tor, de cultuur of de sport. De Zeeuwse staten worstelden daar eerder deze week al mee. Giste ren zorgde de kwestie binnen het stichtingsbestuur voor veel ge weeklaag en scheve blikken over en weer. Dat de Stichting Zeeland samen met de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in een geheel nieuwe organisatie verdwijnt, nam het stichtingsbestuur voor lief. Maar het aanwijzen van de negen tot elf 'formatieplaatsen' (een kwart van de beroepskrach ten! die moeten worden wegge sneden, bleek een onmogelijke opgave. Het snijplan dat vorige week door de reorganisatie-commis sie van D66-gedeputeerde A. Dijkwel op tafel werd gelegd, slachtoffert onder meer de Zeeuwse Culturele Raad, zonder dat er iets substantieels voor dit orgaan in de plaats komt. De statencommissie voor welzijns zaken schrok daar maandag zo van dat werd gesuggereerd als nog een stukje culturele raad te redden. Dit ten koste van een ar beidsplaats bij de Zeeuwse Sportraad, die ongeschonden naar de luwte van het Zilveren Schor bij Arnemuiden is ver huisd. Het bestuurslid van de Stichting Zeeland, dat - als lid van de reor ganisatie-commissie - medeve rantwoordelijk was voor het om streden snijplan, ir W. de Beijl, zat gisteren lelijk met de kwestie in de maag. Eerst waste hij zijn handen in onschuld: „Wij moch ten ons als commissie niet met de sportraad bemoeien." Om daarna het provinciebestuur lik op stuk te geven: „Wij hadden de opdracht negen tot elf formatie plaatsen te schrappen. Nu ze bij de provincie zelf ook in de gaten hebben gekregen dat doordoor gaten vallen, willen ze het ene gat met het andere dempen." Hij had er maar één oplossing voor „Niet negen, maar acht arbeids plaatsen bezuinigen." Maar het bestuurslid dat de sportraad vertegenwoordigt, Oostburgs burgemeester J. Kruize, had de lont al aangesto ken. Hij suggereerde dat de di recteur van de Stichting Zee land, drs A. Mutsaers, de staten het idee aan de hand had gedaan ook de sportraad aan te pakken. Mutsaers op zijn beurt voelde zich hierdoor 'in de rug aange vallen'. „Inderdaad", erkende hij, „intern heb ik meermalen ge zegd dat ik het raar vind dat de sportraad ongeschonden het veld kan verlaten. Ik vind het niet eerlijk wanneer de een alles moet inleveren en de ander vol ledig ongeschonden blijft." Maar de suggestie als zou hij die opvatting ter kennis van staten leden hebben gebracht, wees hij verontwaardigd van de hand. Kruise liet zich daardoor niet overtuigen. Hij eiste van het stichtingsbestuur de sportraad ongemoeid te laten. „Laat de staten zelf maar oordelen." Hij benadrukte dat de sportraad, eerder dit jaar al 'ondanks alle mooie woorden' het geld voor de sportmaand (een ton per jaar) moest inleveren. Directeur H. Koch van de Zeeuwse Culturele Raad zette daar meteen tegen over: „Ook de beeldende kunst heeft een ton ingeleverd." Koch signaleerde nog een andere on gerijmdheid: zijn culturele raad wordt vrijwel volledig wegge vaagd, terwijl het Zeeuws Steun punt voor Kunstzinnige Vor ming volledig heel blijft. Voorzitter Kessen wilde vervol gens nog wel kwijt dat de Pro vinciale Raad voor de Volksge zondheid ook 'volstrekt tekort komt'. Maar, zo bezwoer hij, het is niet slim dat 'de één probeert bij de ander wat weg te pikken'. „We moeten niet tegen elkaar vechten, maar samen de strijd aangaan om de proberen de de schade zo beperkt mogelijk te houden." KAPELLE Rundvee Syndicaat - De Vereniging van Roodvleespro- ducenten kring C van het Zeeuws Rundvee Syndicaat houdt maandag 2 maart een al gemene ledenvergadering. De vergadering vindt plaats in De Vroone te Kapelle en begint om 19.15 uur. Een van de auto's die bij de botsing zwaar beschadigd raakte, foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Bij een bot sing op de Nieuwe Vlissingse- weg in Middelburg is vrijdag avond de 54-jarige E. T. uit Vlis- singen ernstig gewond geraakt. Het ongeval vond even na na ze ven uur plaats ter hoogte van Rijschool Jasperse. De vrouw is overgebracht naar het Middel burgse Gasthuis. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. C.A. (64) reed met zijn vrouw E. r. richting Middelburg, toen de 17-jarige Middelburger A. M. P. Hem zonder aanwijsbare reden 'an achteren aanreed. De vrouw »erd uit de auto geslingerd, vaarbij zij zwaar letsel opliep. Oe auto's kwamen dwars op de ijbanen te staan. Het duurde tóe kwartier voor de weg weer tój was voor het verkeer. De Middelburgse politie is nog bezig met een onderzoek naar de precieze toedracht van het onge val. De veroorzaker van de aan rijding is in verband met het ver moeden van drankgebruik naar het politiebureau in Middelburg gebracht. Advertentie r een FAX bel: TELECOMGROEP 01100-13720 IKSS&SZ310QEÏÏB9 slot van pagina 11 bjj verdroging veroorzaakt op de j^ters van zijn buurman. Cen trale wateronttrekking is dan de oplossing. Als het op die manier Nordt aangepakt is het zelfs mo- ^Hjk om toestemming te krij sen voor het oppompen van een •xlra hoeveelheid water. Verder fil de provincie de waterkanon- jen zo veel mogelijk weren. Dat 'lijkt een onrendabele manier fan besproeien te zijn, omdat [eel te veel water verdampt. Dan heeft niemand er wat aan. Driippelbevloeiing is veel renda- jeler. Set ziet er overigens naar uit dat Ie agrariërs in midden-Zeeland 'innen afzienbare tijd een goed (kernatief krijgen voor het op- topen van grondwater. Mo menteel wordt hard gewerkt aan "e aanleg van een zoetwaterlei ding vanuit het Zoommeer. Met name fruittelers in Zuid-Beve land kunnen daar hun voordelen mee doen. De ervaring van Roo- se van de provincie Zeeland is dat er veel belangstelling be staat voor deze manier van wa terwinning, ook al valt het duur der uit dan het oppompen van water. Roose voegt er aan toe dat ook op andere manieren nog gepro beerd kan worden de zoetwater voorraad in de grond zo veel mo gelijk te sparen. Zo was het vroe ger gebruik om het teveel aan re genwater onmiddelijk via de ge malen weg te pompen en een paar maanden later stonden ver volgens de sloten droog en klaagden de boeren over droog- teschade. Als een meer even wichtig beheer wordt gevoerd bij het peilbeheer in de polders, kunnen ook op die manier de zoetwaterbellen gevoed worden. Gedeputeerde en havenschapsvoorzitter D. Bruinooge reed met een heftruck vol fruit het nieuwe koelhuis i binnen. an Kloosterboer foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - De Bijleveld- haven in het Sloegebied heeft grote mogelijkheden voor de aanvoer, opslag en bewerking van fruit. Het koel- en vries veem Kloosterboer, dat vrij dag zijn fruitterminal offi cieel opende, zit nu al te sprin gen om uitbreiding van de ka de en weer een nieuw koel- en vrieshuis. Voor de wat ver dere toekomst kan worden ge dacht aan ompakstations voor fruit en rijperijen voor bananen. De aangewezen plek voor der gelijke voorzieningen is achter de koelhuizen. Daarom zal het havenschap Vlissingen deze ontwikkeling toejuichen, want in het verleden is menig-- maal bezorgd geconstateerd dat de op- en overslagbedrij ven het liefst in de breedte aan de kade bouwen, waardoor zo veel onverkochte grond erach ter over blijft. Economie-gedeputeerde en havenschapsvoorzitter D. Bruinooge, die de openings handeling verrichtte, vertelde dat volgende week een eerste aanzet wordt gemaakt met de vervulling van Kloosterboers behoefte aan meer kaderuim te in de Bijleveldhaven. Het bestuur van het havenschap zal dan besluiten een voorbe- reidingsonderzoek voor de verlenging van de kade naast het nieuwe bedrijf in te stellen. Contracten Het nieuwe koel- en vrieshuis van Kloosterboer heeft een op pervlakte van 88.000 vierkante meter. Het bedrijf heeft de eer ste contracten voor de gekoel de opslag van fruit al op zak en er zijn al zoveel contacten met andere geïnteresseerden dat de totale capaciteit naar ver wachting snel benut zal zijn. Vandaar de haast die het be drijf heeft met uitbreiding. Om het havenschap tot spoed aan te zetten heeft Kloosterboer al plechtig verzekerd grond aan de verlengde kade te zullen ko pen. Even voordat Bruinooge met heftruck vol fruit - de bewo ners van zwakzinnigeninter naat Vijvervreugd worden er blij mee gemaakt - het koel huis binnenreed, werd aan de kade het koelschip Ocean Klipper van rederij Jakzon ge doopt. Dit schip keert over een week of acht in de Bijleveldha ven terug met een lading fruit uit Chili. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt MIDDELBURG - De integra tie van de islamitische min derheid in Nederland is, veel meer dan een kwestie van din gen doen, een zaak van dingen laten. Prof. dr mr J. Brugman, oud-hoogleraar Arabisch, ziet helemaal niets in het oprich ten van een islamitische zuil in Nederland. „Islamieten zijn, nog meer dan christenen in Nederland, onderling ver schillend. Voor al die kleine verschilletjes hebben wij geen aparte zuil maar mos lims: Turken, Marokkanen, Surinamers, Indi'ers, noem alles tussen Spanje en Indone sië maar op, spreken om te be ginnen verschillende talen. Daarnaast zijn hun culturen, hoewel in meer of mindere mate gegrondvest op het isla mitisch geloof, helemaal an ders. Zo'n zuil krijg je nooit van de grond." Prof. Brugman besloot vrijdag een serie van vier colleges van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen over de Islam. Gevraagd naar het nut van islamitische scholen, zegt hij zeer beslist: „De hebben geen nut. In ieder geval niet voor de moslims". De Islam-kenner betreurt de oprichting van islamitische scholen in Nederland. „Voor de islamitische minderheid in ons land is er maar één weg naar wat meer welvaart, en dat is integratie. Aparte scho len staan dat in de weg." Eigenlijk geldt dat volgens hem voor het hele systeem dat bij ons de vrijheid van onder wijs regelt: „Zolang andere le vensbeschouwelijke groepen hun eigen schooltjes kunnen oprichten, mogen moslims dat ook. Ze zullen dat ook doen. Maar voor die kinderen is het slecht. We hebben een idioot verdrag met Marokko dat de aanstelling van Marokkaanse leerkrachten voor onderwijs in eigen taal en cultuur regelt. Zo'n man komt hier dan lesge ven aan kinderen die hij niet verstaat en al evenmin be grijpt. Andersom is het precies eender. Wat die kinderen echt kan helpen is extra Neder landse les." Blijven Voor Brugman is het duidelijk dat de islamitische minder heid die nu in Nederland ge- Prof dr mr J. Brugman: „Voor moslims hebben aparte scholen geen nut." foto Ruben Oreel vestigd is, hier ook gewoon zal blijven. „Het is wellicht beter dat die groep niet veel meer groeit. Er schijnt toch een ze kere tolerantiegrens te be staan ten opzichte van buiten landse minderheden. We zien fascistische tendenzen de kop op steken en dat kun je maar beter voorkomen. Nederland zou maatregelen moeten ne men om de stroom van immi granten te beperken. Tegelijk moeten we de mensen die hier al wonén accepteren en moge lijkheden scheppen voor inte gratie. Dan is het niet slecht om iets van hun achtergrond te begrijpen." De belangstelling voor de Is lam groeit. Brugman, voorzit ter van de Vereniging tot Be studering van het islamitisch Recht, wordt steeds vaker ge vraagd door gemeenten en an dere clubs. „Goede informatie over de Islam is belangrijk. Een beeld uit de tijd van de Kruistochten hebben we niet meer van moslims maar het scheelt niet veel. Doordat fun damentalisme in het oog loopt, zijn we geneigd alle Isla mieten maar over één kam te scheren. Maar alle christenen volgen ook niet de Staphor ster dogma's en zo zit het met moslims ook. Daar komt nog bij dat onze immigranten vaak afkomstig zijn uit arme gebie den. Armoede, dat is bekend, werkt fundamentalisme in de hand. Ook hier behoren Tur ken en Marokkanen niet be paald tot de hogere- en mid denklasse. Het is logisch dat ze vasthouden aan de Islam." Sneller Een verloren generatie wil Brugman het niet noemen maar hij denkt dat de eerste generatie zich nooit echt ge lukkig zal voelen. „In Frank rijk groeit nu een derde gene ratie op. Daar kunnen we voor zichtig van leren. Gebleken is, dat de integratie veel sneller gaat dan verwacht. De Islam is daar voor veel jonge mensen weliswaar de grond voor het geloof, maar het heeft zich tot een veel moderner vorm ont wikkeld. Zo hoort het ook te zijn. In Nederland zou het op een dergelijke manier kunnen verlopen maar dan moeten we onze minderheden niet naar ons eigen voorbeeld in zuilen willen stoppen." Angst voor de Islam, vindt Brugman, hoeft niet. „Dat komt voort uit een verkeerd beeld. Als activisten, extre misten, terroristen in het Mid den-Oosten zich bedienen van fundamentalistisch islamit- sche denkbeelden dan blijven het in de eerste plaats activis ten. extremisten en terroris ten. In Frankrijk is onderzocht wat moslims van het doodvon nis over Salman Rushdie vin den. Zeker 90 procent vindt dat verkeerd. In Nederland zal het percentage ongeveer ge lijk liggen. Dat Rushdie bang is, is te begrijpen want er blijft 10 procent over. Er hoeft er maar eentje bij te lopen die be reid is de beul te spelen." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het overleg tussen Ondernemingsraad en directie van de NV Delta Nuts bedrijven wordt voorshands niet hervat. Een delegatie van de raad vergaderde vrijdag en kele uren met directeur ir P. Stoter over een mogelijke op lossing voor het vertrouwens- conflict dat is gerezen tussen beide partijen. Het kwam niet tot een akkoord. Afgesproken is wel dat er volgende week op nieuw wordt overlegd. Dat gebeurt aan de hand van een notitie over knelpunten die directie en Ondernemingsraad samen zullen opstellen. Direc teur Stoter toonde zich gisteren tevreden over het verloop van de bespreking. „Het lijkt mij dat we wel weer tot een goed regulier overleg kunnen komen. Ik heb een heel positieve indruk aan het gesprek overgehouden." Stoter zei dat vooral is gepraat over de wijze waarop directie en Ondernemingsraad overleg moeten plegen. Tegen een uitbreiding van de sa menspraak heeft de directie geen bezwaar, al mag dat vol gens ir Stoter niet leiden tot oe verloze discussies. Er moeten op een gegeven moment knopen worden doorgehakt. Daar zal ko mende week nader over gepraat worden. Als er dan een vergelijk uit de bus komt, zal dat door de delegatie aan de voltallige On dernemingsraad worden voorge legd. Ernst Voorzitter P. Buijs van de On dernemingsraad maakte mel ding van een 'in goede sfeer ver lopen overleg'. Hij had de indruk dat het de directie ernst is om te komen tot een andere aanpak van de inspraak van het perso neel via de Ondernemingsraad. „Hoe dat beter kan - daar zijn we nog niet uit", betoogde Buijs, Het is niet de eerste keer dat On dernemingsraad en directie van Delta Nutsbedrijven botsen. Vo rig jaar februari dreigde de raad ook al met het opschorten van het overleg. In tegenstelling tot nu, gebeurde dat toen niet. Knelpunt was destijds de wijze waarop de directie met de advie zen van de raad omsprong. van onze verslaggever GOES - Drie Goese scholen voor voorbereidend en middel baar beroepsonderwijs gaan mogelijk nauwer samenwer ken. Het gaat daarbij om het Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland (AOC), het Scaldis-col- lege en Groot Stelle. De bestu ren van deze onderwijsinstel lingen willen een onderzoek naar eventuele samenwer kingsmogelijkheden. De kans bestaat dat ook de MBO-school te Oude-Tonge meedoet. Direc teur H. van der Vinne van Groot Stelle en AOC-directeur ir H. Laros bevestigden vrijdag dat pogingen in het werk gesteld worden om tot hechtere samen werking te komen. Volgens La- ros is een fusie op lange termijn niet uit te sluiten. De plannen verkeren nog in een pril stadium. De vier schoolbe sturen hebben nog geen inten tieverklaring getekend om on derzoek te gaan doen. Door sa menwerking hopen de scholen beter te kunnen inspelen op vra gen van de arbeidsmarkt. En de onderwijsinstellingen willen te gemoet komen aan het streven van de rijksoverheid naar ster kere samenhang tussen dagon derwijs, deeltijdonderwijs en cursorisch onderwijs. De Goese scholen tellen op het moment bij elkaar ongeveer 3000 leerlingen. Voordelen „Hechte samenwerking kan ze ker voordelen hebben", meent Laros. „We kunnen straks prak tisch alles bieden wat de markt vraagt. Er komt een optimale benutting van personeel en on derwijskwaliteiten. De bedoe ling is na te gaan hoe eventuele samenwerking vorm kan krij gen. We willen een stappenplan met tijdschema uitwerken waar in wordt aangegeven wanneer wat moet gebeuren. Uiteindelijk is een complete fusie niet uit te sluiten, maar dat is niet noodza kelijk, en het staat zeker niet bo venaan het lijstje." Laros schat dat hechte samenwerking in 1996 of 1997 een feit kan zijn. Hij houdt het voor mogelijk dat op termijn ook nog andere scholen zich bij het huidige rijtje voegen. Ook Van der Vinne meent dat het de moeite waard is samen werkingsmogelijkheden te be kijken. „Met elkaar kunnen we wellicht efficientere leerroutes uitstippelen voor scholieren vanaf 16 jaar. Wat de een straks niet kan aanbieden, heeft de an der misschien in zijn pakket." De directeur van Groot Stelle wil echter niet vooruitlopen op de resultaten van het onderzoek. „We zijn enkel nog voorzichtig aan het aftasten. Wie weet blijkt over drie maanden wel dat hech te samenwerking er niet in zit." Snelle aanpak riolering Colijnsplaat van onze verslaggever KORTGENE - De riolering in de Oost-, West- en Zuid-Kerk straat te Colijnsplaat wordt in 1993 vervangen. Het project was vanwege de hoge kosten, ruim 1 miljoen gulden, al eens uitgesteld. Nog langer wachten betekent echter dat de subsidie mogelijkheden in gedrang ko men. De gemeente Kortgene vraagt de provincie om een bij drage van drie ton. Het project is opgenomen in de meerjarenplanning dorpsver nieuwing. Omdat het rijksbeleid zich richt op geleidelijke afbouw van het stadsvernieuwingsfonds wil Kortgene niet te lang meer wachten met de plannen. Klei nere gemeenten als Kortgene moeten namelijk naar verwach ting rond het jaar 2000 stads- en dorpsvernieuwing geheel op ei gen kracht gaan uitvoeren. Nu het project aanmelden betekent volgens het college van b en w dat de kans op extra subsidie uit de zogeheten provinciale knel- puntenpot beduidend groter is dan daarna. De gemeente smeert de noodza kelijke uitgaven over enkele ja ren uit. De gemeenteraad praat donderdag 27 februari over de meerjarenplanning dorpsver nieuwing. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Kortgene be gint 19.30 uur. van onze verslaggeefster GOES - Een fatsoenlijk emanci patiebeleid kan alleen van de grond komen als gemeenten hun beleid in dit opzicht onder ling afstemmen. Zonder eman cipatienota, een emancipatie commissie die het facetbeleid in de gaten houdt, een behoorlij ke subsidieverordening en spe ciale ambtelijke taakuren, gaat het niet. Het Zeeuws Ontwikke lingbureau voor Vrouwene mancipatie, ZOE, heeft aan de hand van een enquête onder Zeeuwse gemeenten onder zocht waarom het in veel ge meenten aan emancipatiebe leid ontbreekt, terwijl de decen tralisatie van middelen al lang en breed is voltooid. In de nota Time Out, die ZOE vrijdag heeft aangeboden aan de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten, trekt het ontwikke lingsbureau de wrange conclu sie dat in Zeeland de opzet is mislukt. In het begin van de ja ren tachtig beoogde het Rijk met de Rijksbijdrageregeling emancipatiewerk het funda ment te leggen voor een gemeen telijk emancipatiebeleid. Als ge meenten met extra middelen een infrastructuur kunnen op bouwen, was de redenering, dan gaat dat na het stoppen van de regeling gewoon door. In Zee land lukte dat slechts ten dele. De gemeente Vlissingen en de provincie vatten de nieuwe taak uiterst ernstig op. Andere grote re gemeenten stelden wel een emancipatiewerkgroep of -com missie in, maar kwamen niet of nauwelijks tot een structureel beleid. Afstemming tussen ge meenten onderling was er alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen totdat de gemeente Vlissingen, kort ge leden, het initiatief nam voor een samenwerking op emanci patorisch gebied. Niet geoormerkt ZOE ziet de belangrijkste reden van het falen in het feit dat, na het stoppen van de Rijksbijdra geregeling, het emancipatiegeld niet is geoormerkt. Gemeenten kregen geld voor emancipatie in een brede uitkering en konden het in feite gebruiken voor wat ze maar wilden. Het provinciale beleid, gericht op ondersteuning van gemeentelijke beleidsont wikkeling, vond geen aanslui ting omdat in veel, vooral kleine re gemeente, de beginstructuur ontbrak. Het ontwikkelingbureau stelt dat het niet te laat is om structte ren alsnog tot stand te brengen. Voor de praktische invulling zouden gemeenten kunnen sa menwerken. Bijvoorbeeld voor de aanstelling van een emanci patie-ambtenaar voor 20 uur per week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13