Nederland krijgt 'echt parlement' PZC opinie en achtergrond De nijd van de man Rabin leider Arbeiders Israël is slecht nieuws voor Shamirs Likud Potchefstroom voor De Klerk mokerslag VRIJDAG 21 FEBRUARI 1992 77* en Italiaanse provinciestad H/ in de jaren vijftig. Een jonge vrouw is buitenechtelijk zwan gerze is wanhopig en vreest een schandaal. In haar nood wendt ze zich tot een kennis, een chi rurg, die een privé-kliniek leidt. Deze stelt haar gerust en zegt toe dat hij haar zal helpen. Op de dag van de bevalling wordt ook een goedbevleesde katholieke geestelijke vanwege een galkoliek opgenomen en ge opereerd. Zonder zich lang te be denken legt de dokter de pasge borene - een meisje - naast de pastoor die hij tevoren een paar kilo vetiveefsel lichter heeft ge maakt. De geestelijke komt bij uit de narcose, ziet het kind, is ontzet, begint lichtelijk te protes teren, maar laat zich tenslotte door de chirurg overtuigen en schikt zich in het onvermijdelij ke. Het meisje groeit op in de pastorie onder de goede zorgen van de huishoudster. Wanneer de pastoor op zijn sterfbed ligt, roept hij het meisje bij zich en fluistert zachtjes te gen haar: „Mijn dochter, ik moet je een verschrikkelijk geheim openbaren. Jij hebt altijd ge loofd dat ik je vader ben - maar dat is niet waar, ik ben je moe- denkwijzer 111111111 ii 11 ftanó Diekstra der!". Daarop wil zij weten wie haar vader dan is. Met uiterste krachtsinspanning kan hij nog net antwoorden„De Bis schop!", en sterft. Kern van dit verhaal is een the ma dal voor veel mannen vol strekt taboe is om over te den ken, laat slaan te praten: het verlangen om zelf leven te kun nen baren, zelf een kind te kun nen krijgen. Het onvermogen van de man om te baren vinden we hoogstens als ondenoerp te rug in sprookjes (zoals Rood kapje), cartoons en moppen. Dat twee mannen serieus met elkaar over dit onderwerp van gedach ten zouden wisselen is veel moei lijker voorstelbaar. Afgunst Toch ervaren veel mannen die erbij zijn als hun vrouw hun kind ter ivereld brengt een zekere af gunst, een zekere nijd. Niet al leen nijd over het feit dat zij dat niet kunnen, maar ook nijd om dat zij (voor hun gevoel althans) daardoor nooit zo'n band met hun kind zullen hebben als hun vrouw. Die nijd verdwijnt niet automatisch als de geboorte achter de rug is. Ze duurt vaak voort of wordt zelfs sterker in de periode dat de vrouw doorgaat met dingen te doen, zoals het ge ven vari borstvoeding, die de man ook al niet kan. De nijd van mannen op vrouwen beperkt zich overigens niet tot de terreinen van baren en borst voeding. Ik heb verschillende mannen meegemaakt die vrou wen sterk benijden om hun bor sten. Voor een belangrijk deel bleek .die nijd te maken te heb ben met het feit dat vrouwen via hun borsten een bepaalde macht over hen uitoefenden. In zijn fascinerende boek over 'Puberteitsriten en de Nijd van de Man' schrijft de beroemde kinderpsycholoog Bruno Bettel- heim dat hij op grond van zijn onderzoek bij kinderen in Ame rika en zijn studie van puber teitsriten in primitieve samenle vingen tot het inzicht is geko men, „dat het ene geslacht met betrekking tot de geslachtsken merken en -functies van het an- dere onvermijdelijk een zekere nijd ervaart". Hij is van mening dat die nijd van de man jegens de vrouw doorgaans sterker is dan omge keerd. Puberteitsriten en ritue len in veel zogenaamde heidense godsdiensten hebben volgens Bettelheim dikwijls de functie om de jongen of de man een deel van de sterkte en de macht van de vrouw over te laten nemen oj hem zelfs gelijk aan haar te ma- ken. Grote Moeder Een indrukwekkend voorbeeld daarvan levert de cultus van de godin Cybele, ook wel Magna Mater of Grote Moeder ge- noemd. Op het hoogtepunt van de feesten ter ere van haar (in de periode 15 -27 maartin Rome, castreerden de Cybele priesters zich vrijwillig met een gewijd ste nen mes waarna ook veel van de door muziek en dans opge zweepte toeschomvers zich aan zichzelf vergrepen. Met hun ge slachtsdeel in de hand liepen de gelovigen dan door de straten van de stad en wierpen hel er gens een huis binnen, waaruit ze dan volgens gebruik vrou wenkleren ontvingen. Na hun castratie droegen de vereerders van de godin nog uitsluitend vrouwenkleren en vrouwelijke haardracht. Een cultus als die van Cybele heeft zijn oorsprong in matriar chale samenlevingen, waarin niet de man de heerser, maar de vrouw de heerseres der schep ping is. Psychologisch gezien vindt, aldus Bettelheim, hel ver langen van de man om vrouw te worden, door zich als vrouw te kleden of op te maken of door ge slachtsoperaties, zijn wortel in een mannelijk minderwaardig heidsgevoel ten opzichte van de vrouw. Niet alleen is hij uit de vrouw voortgekomen, maar on danks zijn grotere lichaams kracht en zijn opgeheven penis1 sneuvelt hij als slachtoffer van de seksuele aantrekkingskracht van de vrouw. Overcompensatie Om zich tegen deze macht van em minderwaardigheidsgevoe lens jegens de vrouw te bescher men gebruiken mannen uiteen lopende verdedigingstrate gieën. Een daarvan is overcom pensatie via het gebruik van ge- iveld, onderdrukking of onder werping van de vrouw. De sho velrijder die eerst alle auto's in de buurt ramt en daarna de voorgevel van het huis van zijn geliefde, beantwoordt daarmee de erotische macht van de vrouw over hem met fysieke macht. Een andere strategie is het redu ceren van de vrouw tot gebruiks artikel. Een man die een prosti- tuée bezoelct oefent via geld macht uit over de vrouw die hem volgens afspraak ter wille is en die het speelt alsof hij en niet zij de meest aantrekkelijk van hen beide is. Een derde strategie is die van zich zoveel mogelijk gelijk ma ken aan de vrouw. Het lijkt erop dat we in een tijd terecht komen, waarin mannen, ook publieke mannen als Maarten 't Hart, Paid Haenen en de woordvoer ders van het Simplistisch Ver bond, hun nijd compenseren door zich als vrouwen te ver mommen of zelfs tot vrouw op de operatietafel letten verbouwen. Dit lijkt nog de meest onschuldi ge strategie, maar het is ook een zwaktebod. Eerst schept de man een wereld waarin hij op straat even veel naakte vrouwen- als verkeersborden tegenkomt, en vervolgens probeert hij onder de beheksing die daarvan uitgaat uit te komen door te deserteren Mijn voorstel is anders. Bij alge mene maatregel van bestuur moet onder ieder bloot-billboard de volgende waarschuwing af gedrukt worden: 'Bij een naakt lichaam steeds aan sex denken is ongeveer net zo intelligent ais bij een mond steeds aan eten denken'. /an onze correspondent in Tel Aviv Ad Bloemendaal Hoe vaak heeft u niet op Peres gestemd, waarna er niets meer gebeurde?" De tekst van een bumpersticker in de campagne van Jitschak Rabin voor het leiderschap van de Israëlische Arbeiders partij. De verboden sticker - publieke reclame voor een van de vier kandidaten was de afgelopen weken niet toe gestaan - verklaart waarom honderdduizend leden van de Arbeiderspartij toch Jitschak Rabin als hun nieuwe leider hebben gekozen. Of Rabin in derdaad de Likud kan ver slaan, zoals hij vol vertrou wen beweert, moet worden af gewacht. Maar het staat vast dat het Shimon Peres, die het al sinds 1977 probeert, nooit zal lukken. De verkiezing van Jitschak Rabin is, kortom, slecht nieuws voor de Likud die in middels ook haar leider heeft gekozen. De keuze op Jitschak Shamir is er een bij gebrek aan beter, want de opiniepeilingen laten zien dat het Israëlische publiek weinig vertrouwen heeft in de leiderscapaciteiten van de huidige premier. Ge vraagd op wie ze zouden stem men als er verkiezingen zou den worden gehouden voor minister-president, antwoord den aanzienlijk meer mensen „Rabin" dan „Shamir". Partijen Het probleem is alleen dat er in Israël geen verkiezingen voor een premier bestaan. Een wetsvoorstel dat dit mogelijk zou moeten maken is eerder dit jaar door het Israëlische parlement op de lange baan geschoven, na fel verzet van Shamir, die de opinie-onder zoeken natuurlijk op de voet volgt. Parlementsverkiezin gen in Israël gaan - net als in Nederland - tussen partijen. Daarom zal Rabin het veel moeilijker hebben dan opinie onderzoeken over zijn kans op het premierschap doen gelo ven. De Israëlische bevolking is al jaren opgesplitst in twee grote blokken, die gemakshalve worden aangeduid met de ter men rechts en links, al heeft het weinig te maken met wat de rest van de wereld daaron der verstaat. Binnen die blok ken doen zich voortdurend verschuivingen voor. Een on tevreden Likud-kiezer kan te recht bij drie of vier kleine van onze correspondent in Johannesburg Peter van Nuysenburg De nederlaag" van de Natio nale Partij (NP) van de Zuidafrikaanse president F. W. de Klerk bij de tussentijdse ver kiezingen in Potchefstroom mag dan niet onverwacht zijn, de omvang moet De Klerk als een mokerslag hebben getrof fen. De nationalisten hadden bij een krappe overwinning van de aarts-reactionaire Konserva- tieve Partij (KP) nog staande kunnen houden dat de neder laag een kleine tegenslag maar geen ramp is. Een verlies van meer dan 2000 van de in totaal 17352 uitgebrachte stemmen is echter meer dan dat: een cata strofe. De president zal de schuld van dit debacle voornamelijk bij zichzelf moeten zoeken. Hij had de verkiezingen in Potchef stroom uitgeroepen tot een „ba rometer van de stemming onder de blanken". De tussentijdse verkiezingen in een behoudend bolwerk in een tijd dat de rege ring worstelt met een economi sche crisis, toenemende crimi naliteit en een verwoestende droogte, terwijl de onderhande lingen met het ANC over een nieuw politiek bestel nog geen resultaat hebben opgeleverd, kregen daardoor de allure van een nationaal referendum. De Klerk bood de KP de gele genheid om munt te slaan uit de onvrede die deze kwesties oproe pen en de KP heeft deze kans met beide handen aangegrepen. Wat zijn de lessen die De Klerk uit deze nederlaag moet trek ken? Hij heeft nu kunnen vast stellen dat hij het contact met een belangrijk deel van de blan ke kiezers is kwijtgeraakt. De NP zal het land in moeten trek ken en de nerveuze achterban duidelijk moeten maken dat de weg van De Klerk de enig begaanbare is. Verleden week hield De Klerk in Potchefstroom een toespraak waarin hij dit eindelijk deed. Hij legde uit dat zijn partij veertig jaar lang een hersenschim, de apartheid, heeft nagejaagd. Dat heeft geleid tot internationaal isolement, een economische ruï ne en een burgeroorlog met de zwarte bevolking. Hij waar schuwde dat een stem op de KP. een terugkeer naar die situatie zou betekenen en dat was, zo zei hij onheilspellend, de weg naar de zelfmoord van het „Afrikaner volk". De uitslag heeft ook duidelijk gemaakt dat de KP op een of an dere manier betrokken moet worden bij de onderhandelingen over de toekomst van het land. Een oplossing zonder deze partij is geen oplossing, maar of de konservatieven in de roes van de overwinning de gang naar de on derhandelingstafel zullen vin den is zeer de vraag. Wat Potchefstroom betekent voor de onderhandelingen tus sen regering en het ANC over een nieuwe grondwet is inmid dels onderwerp van verhitte dis cussies. Eén stroming zegt dat er een adempauze moet worden in gelast zodat De Klerk zijn elec toraat kan voorbereiden. Een andere school van deskundigen meent echter dat er nu juist vaart achter de onderhandelin gen moet worden gezet zodat er een einde kan komen aan de martelende onzekerheid waarin de blanke minderheid nu leeft Eén ding staat na Potchef stroom wel vast: Zuid-Afrika gaat een uiterst turbulente tijd tegemoet. De Konservatieve Party heeft fel campagne gevoerd in Potchefstroom. foto EPA PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: F. P. J. Doeleman; M. E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P. C. de Jonge; M. T. O. Renes-van der Vleuten; I. D. A. M. Russel; J. P. van de Sande; J. P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef); G. J. Kers; J. P. H. Noot; C. J. Schets; W. P. Staat. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef); J. van Damme; J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sportredactie: J. M. van den Berg (chef); J. F. D. Bakker; J. M. Gommeren; E. L. Ramakers; R. Thannhauser; T. J. van den Velde. Vormgeving: A. A. Adriaanse; N. Geelhoed; A. F. Schreurs; W. M. J. Verstuyf. Nieuwsdienst: A. J. Snel (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): M. Antonisse (plv. chef nieuwsdienst); J. C. M. Cats; A. M. van der Jagt; B. Jansen; H. O. Postma; M. J. Schrier; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Tholen (Goes): W. J. van Dam (chef); F. B. Balkenende; M. A. de Jongh; M. P. D. M. Mol; M. E. Woudenberg. Regio Schouwen-Duiveland (Zierikzee): M. van Houten (chef); J. P. Jongschaap; A. W. C. Mullink; J. Versluis. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans (Ondernemend Zeeland); L. J. Meinardi; C. M. J. Sondervan; H. van der Werf. Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): W. A. Bareman (chef); C. A. M. van Gremberghe; R. E. A. Hoonhorst; T. Konings; M. Modde. Correspondenten Gemeenschappelijke Persdienst (GPD): J. A. M. de Bruijn (Brussel); P. de Vries (Brussel); H. B. Hoogendijk (Berlijn); J. W. M. Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen); R, Hellinga (Boedapest); A. Bloemendaal (Tel Aviv); E. J. A. van der Linden (Rome); S. Slooten (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou); D. R. M. de Wit (Madrid); M. A. van Grunsven (Paramaribo); A H, M. Dam (Washington); F. J. M. van der Houdt (Kenya); P. G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg); E. Fennema (Tokyo). rechtse partijen. Iemand die is teleurgesteld in de Arbeiders partij kan terecht bij minstens evenveel linkse groeperingen. Maar overstappen van het ene kamp naar het andere is een besluit dat maar weinig kie zers durven te nemen. Leger Rechts duidt zich graag aan als „het nationale kamp", wat onder meer staat voor onver kort vasthouden aan „het hele land Israël". Links, dat graag wordt geportretteerd als het „vredeskamp", is daarentegen bereid tot compromissen. Bin nen het vredeskamp vormt de Rabin-aanhang de rechter vleugel. Rabin zelf beschouwt zich als het vleesgeworden de fensie-apparaat van Israel. In elke toespraak legt hij sterk de nadruk op het belang van een sterk leger voor Israëls veilig heid. Alleen met een sterk le ger, redeneert hij, kan Israël de nodige concessies doen voor het bereiken van een vre desregeling met de Palestij- nen. In mei 1989 lanceerde de toen malige regering van nationale eenheid een vredesplan, waar van premier Shamir sindsdien de auteursrechten heeft op geëist, maai- dat in feite het werk was van Rabin, die toen minister van defensie was. Kern van het plan is het stre ven naar een overgangsrege ling met de Palestijnen in de bezette gebieden, in de vorm van beperkt zelfbestuur via plaatselijke verkiezingen. Palestijnen Rabin begreep dat zo'n voorlo pige oplossing de enige moge lijkheid was, omdat er tussen zijn partij en de Likud onover brugbare tegenstellingen be staan over een definitieve re geling van het Palestijnse vraagstuk. De regering van nationale eenheid viel uitein delijk uiteen door onenigheid tussen Likud en Arbeiderspar tij over een Amerikaans voor stel om ook de Arabische in woners van Oost-Jeruzalem stemrecht te verlenen. Hoewel de Likud de plannen voor zelfbestuur officieel steunt, heeft Shamir de afgelo pen maanden te kampen met sterke tegenstand, niet alleen bij de kleine rechtse partijen maai" ook binnen zijn eigen aanhang. Het is trouwens sterk de vraag of de premier zelf in het autonomie-voorstel gelooft. Jitschak Rabin heeft aange kondigd dat hij binnen negen maanden na zijn aantreden als premier - als het zover komt tenminste - een overeenkomst zal aangaan met de Palestijn se delegatie bij het vredes overleg over een overgangsre geling met zelibestuur. Hij zei er niet bij of hem dat ook zal lukken als hij de last van de Likud op zijn schou ders zal moeten meetorsen. Want het is verre van waar schijnlijk dat de Arbeiderspar tij er na de verkiezingen van 23 juni in zal slagen samen met klein links een kabinet te vor men. De verwachting is dat de socialisten hooguit zullen kunnen meeregeren met de Li kud. Het beruchte bordje van een ove rigens heel gewoon zaaltje, waar nu veel zo veel om te doen is. Het kunstwerk van Lex Wegche- laar in de Statenpassage herin nert aan het oude gebouw van de Hoge Raad, dat moest wijken voor de nieuwbouw van de Ka mer. De tekst erop luidt: 'Vbi ivd- cia deficivnt incipit bellvm' (Waar het recht ophoudt, begint de oorlog). Doorkijkje naar de Statenpassage, de cen trale hal tussen de ou de gebouwen (zoals het voormalige ministerie van Justitie, links) en het 'middenschip' met nieuwe vergaderzalen en restaurantants '(rechts). De hal is 100 meter lang en 24 meter hoog. Links de 'spreek- kubussen' (in de wan delgangen ook wel 'babbelboxen' ge noemd) waar Kamerle den ongestoord kun nen praten met het volk. De Troelstrazaal, écn van de nieuwe zalen voor openbare com missievergaderingen. De 'wolken' aan het plafond zijn er voor het oog en de akoestiek. Nieuw is ook de hall- ronde opstelling, zodat bewindspersonen, ambtenaren en kamer leden het publiek te genwoordig (moeten) aankijken. De rivalen van de Arbeiderspartij bij de stembus voor de leider: Shimon Peres links Jitschak Rabin, rechts foto's AP De nieuwe wandelgan gen van de Tweede Ka mer verschillen sterk van de oude: ze zijn lang, breed en kennen geen nissen voor 'ge heim' overleg. Duide lijk is de bedoeling van de architect te zien: de nieuwbouw als 'bind weefsel' tussen de eeu wenoude gebouwen, die ook door de Kamer gebruikt worden. De gang heeft dan ook de naam 'pijplijn' gekre gen. door Wilfred Scholten Een Tweede Kamerlid die net na het kerstreces voor het eerst door de nieuwbouw heen wandelde was behoorlijk onder de indruk. „Net een echt parle ment", lispelde hij, doelend op zoiets als de grandeur van veel buitenlandse gebouwen waar zijn collega-volksvertegenwoor digers zetelen. Velen met hem - kamerleden, personeel en journa listen - delen de bewondering voor het licht, de ruimte en het contrast tussen nieuw en oud. Architect Pi de Bruijn heeft fraai werk afgeleverd. Goed, de vloer is op sommige plaatsen spekglad, het restaurant is verschrikkelijk saai, er is af en toe een toilet of lift vergeten en 's avonds is de sche mering van de lantaarns erg vrouwonvriendelijk. Maar er staat veel moois tegenover. Nederland heeft nu een echt par lement. Op de Grote Vergader zaal na is de nieuwbouw nu enige tijd in gebruik, in april volgt de officiële opening. Een impressie in foto's, fotografie Cees Zorn/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4