Ronny Spuesens verlegde grenzen z™ Motorcrossers krijgen tegengas PZC sP°rt Juniorendriedaagse nu ook met een Amerikaanse ploeg Verzorger van Philippine neemt afscheid en vertrekt naar Amerika Jeugdrenners krijgen Toppers treffen elkaar in Bevobo VRIJDAG 21 FEBRUARI 1992 van onze sportmedewerker PHILIPPINE - Hij komt uit een .jeicrgezin, was veertien jaar je verzorger van de voetbalver eniging Philippine en staat aan je vooravond van een ingrij pende wijziging in zijn leven. pe 4i-jarige Ronny Spuesens ugt zijn maatschappelijke ze erheid min of meer op en heeft rekozen voor een avontuurlijke Onderneming bij zijn schoon- 1 iroer Frans Verstraeten.^lie in je Verenigde Staten een flore- rende rijwielhandel runt. Ron- 3V Spuesens ziet daarmee een mrige wens in vervulling gaan. Sonny Spuesens was een vereni- cngsman in hart en nieren en iiond altijd klaar voor de club, a wordt door velen beweerd. Opgegroeid in de wielrennerij, serd hij veertien j aai- geleden op loorspraak van de toenmalige ioorzitter Johan Quaars als ver erger aangetrokken, om de spe lersgroep van Piet de Winde top- it te houden. Het was in een tijd, saarin een verzorger bij een voetbalvereniging nog met Ar gusogen werd bekeken. Ronny Spuesens had dan ook «een gemakkelijke start, maar dwong in korte tijd respect af. .Ik had een hele tijd in de wiel- rënnenj meegelopen", weet hij jog. „Ais je zag wat grote, maar ook kleinere ploegen aan verzor- vers hadden... Dat was schering eninslag. Als een wielrenner niet op de massagetafel lag. dan werd er gezegd: die zal wel niet njden vandaag. Maar als een voetballer in die tijd op de mas- sagetafel lag, werd er gezegd: hij speelt zeker niet mee. Het heeft twee. drie jaar geduurd, voordat het werk van een verzorger inge burgerd was." Preventief .Tegenwoordig staan ze te drin- pf', spreekt hij uit ervaring. Het is veel preventief werk, Kijk, iedereen heeft wel eens een bloedneus, je krijgt ook te ma len met een gebroken scheen been, jukbeen of kuitbeen. Dan zeg ik altijd: blijf er alsjeblieft af. Dat is meer Eerste Hulp Bij On gelukken. Maar wij proberen juist ongelukken te voorko men." .Het kwetsbaarst zijn de enkels en knieën, vooral met dit soort relden", blikt hij naar buiten terwijl de regen neergutst. „Ze spelen met een beetje lange nop pen en als ze dan gaan draaien en kappen, dan heb je het zo zit- :en." ■H. TERNEUZEN - In de hoogste klas van het Terneuzense be- drijfsvolleybal (Bevobo) stond deze week het toptreffen tussen Dees en Lichtland op het pro gramma. Dees won het duel zo als verwacht, maar dat de ploeg een set moest afstaan was ver rassend. Na 15-7 en 15-12 wist Dees zich winnaar, maar het verlies aan concentratie in de derde set (3-5) kostte een puntje. In de eerste en tweede set gaf Lichtland verdienstelijk partij, maar met Ko de Ruijter in de hoofdrol en Dees op alle onder delen beter kreeg Lichtland geen vat op de aanval van de koplopers. In de tweede set bleef het lang 2-2 en was er een sterke opslagbeurt van Guido de Rech ter nodig om Dees naar 8-2 te hrengen. Dat Lichtland daarna - nog tot 13-11 terug kon komen dankte het meer aan slordig heidjes van de opponent, dan aan eigen kracht. Maar het sur plus aan persoonlijke kwaliteit en routine zorgde toch voor 15- 12. De zevende speeldag kende ver der het gebruikelijke aantal ver rassingen. De overwinningen vanZeevla en Philips (voor bei de ploegen de eerste zege), Nee- lemans (tegen subtopper De footer), Gemeente (tegen leider De Hoop kwam na 4-15 en 15-7 de beslissende klap van Cees Lou- wrse bij 15-13) en Havenschap '3-0 in het degradatieduel met Bliek Vos) pasten allemaal in de categorie verrassende resul taten. De uitslagen: Scharmga-Stunt Markt 0-3; Dow-V.& 1-2; Zeevla-NHI 3-0; Westerschel- decollege-LAchtland 2 2-1; Licht,- land-Dees 1-2; De Pooter-Neelemans '■2; Beldo-PSV 2-1, Philips-Dees 3 2- LDe Hoop-Gemeenlë 1-2; PSV 2- Lichtland 3 2-1; VC Schelde-Ge- meente 2 3-0; B.& S.-Lichtland 4 1-2; hterver/SSport-Dees 2 1-1, Rabo- hank-Deltan 1-2; Bliek Vos-Haven- iehap 0-3, Voorwaarts/Amro-Ge- meente 3 0-3 (regU. De standen: 'A: Peugeot Dees 6-16; Lichtland 6- 12; Stunt Markt 5-10; Broodje Ben 5- '•V.& v. 5-6; Dow 6-4, Scharmga 5-3. •B-Scharmga 2 5-11; Westerschelde- coll.6-11; De Pooler 6-10; Lichtland 2 ^iPoto Neelemans 6-8; Zeevla 5-6, MO 5-5 -A De Hoop 6-11; Interver/SSport 5- 10.Beldo 6-9; Dees 2 5-8; Dow 2 5-7, Oemeente 5-5; PSV 6-5. j® Deltan 2 6-12; Deltan 16-11; Ra- •Wbank 5-10; PSV 2 5-8; Dees 3 6-7. uchtlaiid 3 5-5; Philips 5-3. Dow 3 5-12; Scharmga 3 5-10; ABN 5-10; VC Schelde 6-10; Haven- ®hap 5-6; Gemeente 2 5-4; Bliek tos 5-2. |B: Aster 5-12; Voorwaarts/AMRO- Lichtland 4 5-10; VC Notabene 5- •■B.& s. 6-7; Oosthoek 5-5; Gemeen tes 5-0 Ronny Spuesens verlegde ech ter de grenzen en groeide uit tot een spreekbuis en vertrouwens man van de spelers. „Dinsdags en vrijdags was ik op de training vanaf half zeven beschikbaar", vertelt hij. „Voor de rest van de week wisten de spelers mijn adres. Ook 's zaterdagsavonds en 's zondagsmorgens, dat was een kwestie van even bellen. Ik was in principe ingehuurd dooi de vereniging en dus ook voor spelers van het tweede, derde, vierde, veteranen en de A-junio ren." „Er is op de trainingsavonden al tijd een grote opkomst geweest. Op zulke momenten krijg je veel mensen rond je en dan hoor je nogal eens wat. Het is denk ik de taak van de verzorger om ervoor te zorgen dat die geluiden bij de juiste kanalen terecht komen. Nee, dat is geen klikken. Je moet natuurlijk het vertrouwen van de spelers hebben. Maar ik dacht, zonder arrogant te zijn, dat ik dat wel had." Velen roemen zelfs zijn inbreng, die de sfeer in de groep deed ver hogen. Ronny Spuesens: „Ik houd wel van een lolletje, maar het kan ook te gek zijn. We heb ben een periode gehad, waarin ik blij was dat we 's zondags eens niet gingen eten. Maar de uit wedstrijd tegen Biervliet bij voorbeeld, hebben we goed ge vierd hoor. Je ziet nu ook, dat er weer zestien, zeventien man staat. De gezelligheid is terug. En er zijn altijd momenten datje er als verzorger wat aan kunt doen om te zorgen dat de sfeer ontspannen is." „Er gebeuren weer spontaan dingen, die jaren weg geweest zijn. Vaste supporters gaan weer mee naai- uitwedstrijden. Na tuurlijk, je speelt van boven. Maar in Biervliet barstte het van de Philippinenaars. En ook bij Hulsterloo stond het helemaal vol met supporters van Philippi ne. Er is een 'club van honderd' opgericht en de lijst staat bijna vol. Dat had je hier vier jaar gele den niet voor elkaar gekregen. En ik vind het ook frappant dat op het moment dat de wedstrijd afgelopen is, iedereen infor meert naar wat het tweede, der de of vierde heeft gedaan." Door de jaren heen kijkt hij evenwel terug op een prachtige tijd. waarin de degradaties de dieptepunten („een verzorger degradeert natuurlijk ook") wa ren. „Piet de Winde was een ech te clubman", loopt hij het rijtje trainers na. „Ik denk dat hij de enige was, die hier vijf jaar is ge weest. Onder Ruud Luteijn zijn we terug naar de vierde klas ge gaan. Hij was een heel andere trainer. Het duurde geen twee dagen voordat hij het voor el kaar had dat iedereen op de trai ning keurig op tijd aanwezig was." „Daarna hebben we Leo Koch gehad. Ik heb niet zo gek veel verstand van voetballen. Ik heb het nooit verder gebracht dan het tweede en dat ook nog om dat er veel zieken waren. Maar Leo Koch was een voetballer hè. Een man van de techniek. Onder Rini Deij hadden we een pracht elftal. Met Jan en Peter Hame link, Marcel Meijer en Werner Gorijn. Twee wedstrijden voor het einde van de competitie vroegen we ons af. of we het sei zoen daarop in de derde klas zouden spelen." Nadat vervolgens Walter van Duyse en later Edy de Witte het roer hadden overgenomen, werd Ronnie van Kerkvoorde aan het begin van dit seizoen als trainer van de eerste selectie benoemd. „Dat wordt weer een man die hier minimaal vier jaar zit", weet hij „Dat is lang geleden, maar je ziet ddt de gezelligheid weer te rugkomt. Men zegt altijd dat je op het hoogtepunt afscheid moet nemen. Dat de sfeer weer helemaal terug is, dat vind ik een hoogtepunt. Daar doen spe lers, trainers en begeleiders veel aan. Dat vind ik knap." Receptie Met een receptie neemt de voet balvereniging vandaag (vrijdag) afscheid van Ronny Spuesens. „Ik neem alles mee, maar je laat natuurlijk wel wat achter", zegt hij. „Het is geen moeilijke beslis sing geweest. Het trekt ons om van je hobby je werk te maken. Greg Lemond is in Amerika al leen bekend bij zijn buurman en een weg is normaal gesproken bestemd voor het snelverkeer. Fietsers horen er in een park. Maar een Amerikaan is gewend om ver te rijden. Als je nou toch ziet, dat iemand tweehonderd kilometer rijdt om een fiets bij Frans te kopen." „Ja, ik zie het wel zitten. En wie weet, ben ik hier in mei wel even terug. Frans komt met zijn ploeg en de nationale juniorenploeg naar de Driedaagse van groot Axel. Eén ding weet ik zeker", relativeert hij zijn inbreng in de voorbije jaren. „Ik ben gekomen toen Philippine naai- de eerste klas afdeling degradeerde en ik ga weg op het moment dat ze te rug gaan naar die klas. Aan de verzorger ligt het dus niet..." van onze wielermedewerker TERNEUZEN - Het jeugdwiel- rennen in Zeeuwsch-Vlaande- ren zit ai jarenlang in een diep dal. En om daar uit omhoog te komen ontwikkelde de wieler vereniging Zeeuws-VIaanderen vorig jaar een jeugdactive- ringsplan. Dat had tot doel om met name de schooljeugd warm te maken voor de wielersport. Het uiteindelijke resultaat aan het eind van dat proefjaar: twee nieuwelingen hebben zich aan gemeld bij de club. Volgens Ben Zaan heeft het plan, waarvoor amateur Rolf Mobach verant woordelijk was, aan de ver wachtingen voldaan. Het plan behelst onder meer dat de middelbare scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen worden benaderd. Jeugdige belangstel lenden kunnen daarna trainin gen bij de Zeeuws-Vlaamse wie lerclub gaan volgen. Clubtrainer Guus Barhorst zet zich daar voor in, terwijl ook een aantal amateurs medewerking ver leent. Ben Zaan: „Bovendien werken successen van de Zeeuws- Vlaamse amateurs uiteraard ook positief. Neem bijvoorbeeld Davy Dubbeldam en ook Pa trick van Passel, die vorig jaar nog de Omloop van de Braak man won. Dat leidt ook tot meer belangstelling." Behalve trainingen en enkele andere activiteiten worden er verschillende wedstrijden geor ganiseerd. Dat zijn meestal voorwedstrijden voor de ama teurwedstrijden in Zeeuwsch- Vlaanderen. Daardoor kunnen de kosten voor dergelijke koers- jen binnen de perken blijven. Ben Zaan, die de begeleiding van de Zeeuws-Vlaamse nieuwe lingen en junioren voor zijn reke ning neemt, is inmiddels alweer gestart met de voorbereidingen op het nieuwe seizoen. Het duo Hidde Visman en Richard Man- have zal nu in de wedstrijden verdere ervaring op moeten gaan doen. „We hebben voor vier klassie kers ingeschreven voor die jon- van onze sportmedewerker AXEL - Vorig jaar werd de Ju- niorendriedaagse van Axel voor de tiende keer gehouden. Aan die jubileumeditie nam een recordaantal buitenlandse ploegen deel. „We hebben", zo verzekerde voorzitter Ap den Doelder na de koers, „in dat op zicht de top bereikt. We zullenn nu wel een stapje terugdoen." Maar inmiddels heeft Ap den Doelder die doelstelling bij moeten stellen. Want de internationale belang stelling voor de wedstrijd lijkt nog steeds groter te worden. Dat heeft er voor de wedstrijd van dit jaar al toe geleid dat ook de na tionale ploeg van de Verenigde Staten van de partij zal zijn. Ap den Doelder is overrompeld door die geweldige belangstel ling vanuit het buitenland. „Dat mag je wel stellen", zegt de goed lachse Axelaar. „Vorig jaar heb ben we gezegd dat het minder moest. Voor ons was het toen écht de top. Maar in plaats van een stapje terug, wordt het al leen maar groter. De Driedaagse is duidelijk een begrip .gewor den." Dat blijkt uit de belangstelling van de nationale wielerbonden, maar ook de sponsoring vanuit de regio neemt steeds grotere vormen aan. „Bedrijven staan te dringen om een buitenlandse ploeg te sponsoren. Daarom konden we ook zo snel besluiten om de Amerikaanse ploeg toe te laten", vertelt D.en Doelder. De contacten met de Amerika nen liepen volgens Den Doelder heel eenvoudig. Oud-wereld kampioene Henny Top is werk zaam bij de nationale wieler bond van dat land. „Daardoor kon alles in het Nederlands plaats vinden, dat is toch wel een voordeel." Toezegging Door de deelname van de ploeg van de USA staat het nu vast dat er een negental nationale ploe gen van de partij zal zijn in de elf de Juniorendriedaagse, die ove rigens wordt gehouden van 29 tot en met 31 mei. Daarbij is ook het Gemenebest van onafhanke lijke staten (GOS, de voormalige Sovjet Unie) en verder hebben Ben Zaan gaat met een paar nieuwe renners het nieuwe wie- Ierseizoen in. gens. Die zijn gelukkig ook toe gewezen door de KNWU. In dat soort koersen doen ze wedstrijd- ervaring op. En na de eerste trai ningen heb ik wel goede ver wachtingen. Vooral Visman moet het aankunnen", verwacht Zaan. De basis die gelegd wordt bij de nieuwelingen moet daarna een vervolg krijgen bij de junioren. Ook in deze categorie kon Zaan twee nieuwe renners verwelko men: Danny Verduijn uit Zuid- dorpe en Maarten van der Zwan uit Terneuzen. „Met hun komst (Danny Schaut en Wilmar van de Berghe zijn de andere twee junioren van de club) kunnen we dit jaar vermoe delijk weer met een complete ploeg aan de klassiekers deelne men. We hebben er een aantal op het programma staan. En daar naast hoop ik dat er opnieuw een districtsploeg zal komen. Die wedstrijden met de districtsse lecties zijn belangrijk voor de verdere ontwikkeling." Met enkele trainingsstages, on der meer in de Vlaamse Arden nen, (vorige weekeinde werd de laatste gehouden) werden de Zeeuws-Vlaamse nieuwelingen en junioren voorbereid op het nieuwe seizoen, dat zondag in Kruiningen een voorproefje krijgt. Dan staan de clubkam pioenschappen van de Zeeuwse wielerclubs op het programma. de nationale bonden van Zwit serland. Italié, Oostenrijk. Zwe den, Ierland, Denemarken en natuurlijk ook Nederland toege zegd een ploeg met junioren naar Axel af te vaardigen. Den Doelder: „Engeland en Duitsland hebben intussen la ten weten van deelname af te zien. Verder zijn er ook nog con tacten met een paar andere lan den." Er bestaat ook nog de mo gelijkheid dat er nog een tweede Amerikaanse ploeg van de partij zal zijn. De uit Philippine afkom stige ex-amateur Frans Ver- straeten woont en werkt al enke lejaren in de Amerika en is nauw betrokken bij een wielervereni ging. Met Verstraeten is al con tact geweest." „Maar om die ploeg ook nog te laten komen, moeten we een fi nanciële regeling zien te treffen met een sponsor. Maar zoals ge zegd: het zegt alles over de grote belangstelling voor onze wed strijd." Ook de Nederlandse wielerclubs staan te dringen om een startbe wijs te krijgen. „Veel clubs heb ben al geïnformeerd of ze mee mogen doen. Maar wij houden ons aan de reglementen. We zeg gen niets toe: pas zodra de in schrijving geopend mag worden en de aanmeldingen binnen zijn, zullen we een selectie maken en het deelnemersveld samenstel len." Wijzigingen Intussen is wel bekend gewor den dat de organisatie een paar wijzigingen in het programma van deze driedaagse heeft aan gebracht. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal de eerste etappe (Axel-Axel) al om 17.00 uur van start gaan in plaats van 18.00 uur. Den Doelder: „We heb ben het idee dat vijf uur een be ter tijdstip is." Verder is het routeschema van de slotrit op zondag (Koewacht- Koewacht) gewijzigd: bij Over slag zijn nog een aantal kassei stroken gevonden, die zijn in het schema ingepast. Daardoor zal in totaal ruim tweeëntwintig ki lometer kasseien bestreden moeten worden. „Het kan de wedstrfjd alleen maar aantrek kelijker maken", verwacht Den Qoelder. Ronny Spuesens demonstreert nog één keer zijn massagetechniek, vandaag neemt hij afscheid als verzorger. foto Camile Schelstraete Omère Moorthamer: „Het is een harde strijd om te overleven." van onze sportmedewerker HENGSTDIJK - Het bloed kruipt bij Omère Moorthamer nog altijd waar het niet gaan kan. Als kind was hij al een vaste bezoeker bij de motor crosswedstrijden op Smits- schorre in Axel. En was hij el ke dag op het terrein achter de watertoren te vinden om op zijn 80ce-ertje zijn krachten te meten met zijn leeftijdsgeno ten, die al net zo gek van de motorsport waren als de nu in Hengstdijk wonende Moor thamer. Hij is nog net zo gek van de gemotoriseerde sport als toen hij ruim twintig jaar geleden begon. Maar de tijden zijn veranderd. Er gelden nu strenge normen voor de gemo toriseerde sporten en hij mist vooral de belangstelling bij jonge knapen voor het motor crossen. „Dat is jammer", zegt Moor thamer, „want het is een gewel dige sport waarin je je hele maal kunt uitleven. Elke wed strijd is een uitdaging voor je zelf. Het is een individuele sport, dus wil je presteren, dan moetje het alleen doen. In een teamsport, zoals voetbal bij voorbeeld, moet je vreugde van een overwinning delen met anderen. Dat is er in deze sport niet bij." „Zo'n machine", gaat hij ver der. „eist alle aandacht van je op. Je vergeet dan even de be- slommeringen van alle dag. Geweldig toch, je laait je eigen motortje weer op. Daarom is het ook zo jammer dat er zo weinig jonge gasten aan de mo torsport meedoen." Voor zijn achtjarige zoon Pe ter, die al vroeg meeging naar de wedstrijden, heeft hij inmid dels een cross-motortje aange schaft. Maar ook Moorthamer senior crosst nog heel regelma tig over het Axelse circuit. Bestuursfunctie Omère Moorthamer werd door het stichtingsbestuur van de Axelse cross-organisatie, de Recreatieve Exploitatie Smit- schorre (RES), niet lang gele den gestrikt voor de vacante bestuursfunctie van secretaris. Sindsdien levert de Dow-em- ployé uit Hengstdijk op twee fronten strijd. Met zijn cross motor tegen de concurrentie en als bestuurder tegen de ambtelijke molens, die door al lerlei wetgevingen het voortbe staan van de gemotoriseerde sport bedreigen. Vooral dat laatste houdt Moor thamer vrijwel dagelijks bezig. „De gemotoriseerde sport wordt geweldig achter de broek gezeten. Rilland is er een goed voorbeeld van. Niemand heeft last van die jongens, maar er maakt iemand be zwaar en je hebt de poppen aan het dansen." Moorthamer: „Het wordt een harde strijd om het hoofd bo ven water te houden. Als je ziet wat er door onze stichting de laatste jaren is ondernomen om de geluidsoverlast terug te dringen... Het circuit is uitge diept. er zijn geluidswallen aangelegd en nog zijn we niet klaar. Nu loopt er van over heidswege weer een onderzoek aan de zuid-zijde van ons ter rein." „Er wonen", zegt hij, „maar een paar mensen, die boven dien nog nooit bezwaar tegen Omère Moorthamer is inmiddels wel bestuurslid, maar hij stapt zelf ook nog regelmatig op de crossmotor. foto Camile Schelstraete de wedstrijden hebben ge maakt, maar toch stelt men een onderzoek in. Ik denk echt dat er in de toekomst maar een paar plaatsen meer zijn in Ne derland waar deze sport beoe fend mag worden. En dan nog onder strenge eisen." Moorthamer hoopt vurig dat Axel daar bij zal zijn. „Dat is de doelstelling van ons als stich tingsbestuur. Het zou toch doodzonde zijn dat al dat werk voor niets is geweest en de mo- toccrossport voor deze streek verloren zou gaan." Geluidsdenipers Dat het RES-bestuur er alles aan gelegen is om het voortbe staan van het Smitschorre-ter- rein veilig te stellen, blijkt ook uit het feit dat met ingang van het nieuwe seizoen streng zal worden toegezien op de staat van de geluidsdempers van de motoren. Moorthamer: „Wie geen goed gevulde demper heeft, krijgt geen toestemming- om te starten. De rijders zullen ook mee moeten werken aan de geluidsbeperking." Het stichtingsbestuur gaat, ondanks de donkere wolken die zich af en toe boven de Axelse zandvlakte opstapelen, met een uitgebreid program ma het nieuwe crossseizoen in. De RES-competitie. het Zeeuws kampioenschap en de KNMV-jeugdcross zijn de meest in het oog springende evenementen. Vooral met de komst van de KNMV-jeugd is Omère Moorthamer bijzonder tevreden. „De KNMV stelt hoge eisen aan de veiligheid van het par koers. Vorig jaar heeft men hier voor het eerst de jeugdcross georganiseerd. Dat ze dit jaar weer naar ons komen, zie ik als bewijs dat we over één van de veiligste circuits van Neder land beschikken." Programma RES Het programma voor dit jaar van de motorcross Stichting RES Axel op het terrein Smitschorre in Axel ziet er als volgt uit: 23 februari: Enduro-wedstrijd, 7 maart: RES-competitie; 8 maart: VLMB-cross; 28 maart: RES-com petitie; 5 april: VLMB-cross, 11 april: RES-competitie; 30 april: KNMV-jeugdcross; 9 mei: RES- competitie; 10 mei: Enduro-wed strijd; 16 mei: RES-competitie; 13 juni: RES-competitie; 20 juni: RES-competitie; 15 juli: Super cross; 25 juli: RES-competitie. 29 augustus: RES-competitie; 26 sep tember: RES-competitie; 24 okto ber: Zeeuws kampioenschap; 15 november: Enduro-wedstrijd. Voorzitter Ap den Doelder van de driedaagse staat versteld van de buitenlandse belangstelling voor zijn wedstrijd. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 43