Voor schijntje naar Joegoslavië pzc Nader overleg onderzoek kosten in gezondheidszorg commentaar Regelles voor jonge agenten WOV in kluwen van problemen Campagne van SIRE over mishandeling vrouw in m/v-relaties Maij eert voorgangster met penning Weer beroep op ontvoerders Belgische jongen De Vlijt Bedden binnen- en buitenland touroperators hervatten reizen naar Istrië Ei Israël valt Libanon binnen Rood licht voor bordelen VRIJDAG 21 FEBRUARI 1992 3 I M I I Directie. K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel, 01150-94457. Hulst; Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058 Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel. 01155-8000 Zierikzee. Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; za terdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80, automatische afschrijving 79,30, franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00; jaarahonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p.st,. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23,40, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer, Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. AMSTERDAM - De elektronica heeft het handwerk bij de politie nog niet helemaal doen ver dwijnen. Valt op een kruispunt een verkeerslichteninstallatie uit, dan is menskracht nodig. De politie houdt daar rekening mee, zoals gisteren bleek op het kruispunt Van Woustraat/Cein- tuurbaan in Amsterdam, waar jonge agenten les kregen in het regelen van het verkeer, foto Paul Vreeker/ANP te pakken. De mensen moeten er weer toeristenkoppen zien en daar kunnen wij bij helpen". Speciale gids Fransen kondigde aan dat Arke Reizen op korte termijn met een speciale Joegoslavië-gids zal verschijnen. Daarin staan reizen naar het kustgebied in het noordwestelijk deel. Om het toe risme te stimuleren gaan de ac commodatie-prijzen in Istrie en andere streken fors naar bene den. Arke verwacht dat de aan geboden accommodaties „een derde" goedkoper uitvallen, dan aanvankelijk berekend was. „Of we er geld mee verdienen in teresseert me op dit moment geen moer", zegt Fransen. „Het zal in het begin zeker niet hard lopen, maar ik durf er mijn hand voor in het vuur te steken, dat gebieden als Istrië volkomen veilig zijn. Alle andere voorwaar den - goede hotels, voldoende bevoorrade winkels en begaan bare wegen - zijn ook gewaar borgd". De touroperators vragen het mi nisterie van buitenlandse zaken een 'positief reisadvies voor be paalde delen van Joegoslavië. Eis 18 maanden tegen activist Kees Koning DEN BOSCH (ANP) - Vredesac tivist Kees Koning heeft don derdag bij het gerechtshof in Den Bosch achttien maanden celstraf tegen zich horen eisen. De 59-jarige Koning bekende dat hij op 9 en 12 augustus vorig jaar op het mobilisatiecomplex in het Noordbrabantse Erp twee zendmasten voor de luchtmacht omver haalde. Koning hekelde procureur-generaal mr F. van Straelen. Deze zei in zijn requisi toir dat de vredesacties steeds kostbaarder worden voor de sa menleving en ook steeds geweld dadiger. Koning stelde daartegenover dat twee recent neergestorte F- 16's de samenleving circa 40 mil joen gulden kosten. De recht bank veroordeelde de 48-jarige vredesactiviste Mariette M. uit Geldrop tot vijf maanden gevan genisstraf, met aftrek van voor arrest. Zij was medeplichtig aan het omver halen van de zend masten in Erp. üii Kabinet biedt mariniers aan voor Cambodja DEN HELDER (GPD) - De Ne derlandse regering stelt aan de Verenigde Naties extra militai ren beschikbaar voor de vredes macht in Cambodja. Het gaat om een bataljon van zes- tot achthonderd man, voorname lijk mariniers. Ook medisch personeel van de marinevloot is echter aangezegd zich beschik baar te houden. Wanneer het detachement af reist is onbekend. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van defensie heeft Nederland zelf het aanbod gedaan, maar is van de Verenigde Naties nog geen antwoord gekregen. In af wachting daarvan is al wel be gonnen met de voorbereidingen, zoals het inenten van de militai ren. De mariniers zullen voorname lijk als infanterietroepen dienst doen. Eerder besloot het kabinet 27 explosievenexperts van mari ne, land- en luchtmacht naar Cambodja te sturen. Secretaris generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties deed gisteren de aanbeveling een internatio nale VN-vredesmacht van 15.900 man naar Cambodja te sturen. 1 r begint langzamerhand een kluwen van proble- Jmen te groeien rond de planologische voorberei ding tot de bouw van de Westerschelde-oeververbin- ding (WOVUitgerekend de man die in een vorig be stuurlijk leven zijn volle gewicht achter de WOV- plannen heeft gezet, oud-gedeputeerde Barbé, is op het ogen blik als burgemeester van Terneuzen de vertolker van vrees voor overlast van de nieuwe wegverbinding in de binnenstad van zijn gemeente. Vorig jaar december heeft Barbé ook via een andere invalshoek al wat afstand genomen van de WOV als een project van puur levensbelang voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hij ging er toen in uitspraken een beetje met de rug naar toe staan en stelde vast dat de groei-impulsen voor de economie in dit gebied eerder uit het Belgische, Duitse en Franse achterland moeten worden vernacht dan van boven de Westerschelde. Zeker, er is een verschil tussen argumen ten over het economisch belang van een WOV en bezwaren tegen een bepaalde tracé-keuze voor de WOV. Maar er is ook een verband tussen beide te leggen. En daaruit valt af te lei den dat óók Terneuzen - na Borsele - voorwaarden gaat stel len aan medewerking aan de bouw van dit project. De provincie staan nu nog twee wegen open; verder over leg mét deze twee gemeenten óf opleggen van haar wil aan dezelfde gemeenten. Willen gedeputeerde staten de com municatiekanalen met beide open houden, dan zal het colle ge, met in de hand de vorig jaar gemaakte tracékeuze voor de WOV, een soort van zelfonderzoek moeten verrichten. Het zal om te beginnen moeten proberen om zeker met Borsele op nieuw een vertrouwensbasis op te bouwen over de kwestie van de WOV; tegenover Terneuzen zal het college er alles aan moeten doen om het overleg gaande te houden. Gedeputeer de Nederhoed-Zijlstra (ruimtelijke ordening) heeft op dat sfeer bepalende element al een beetje ingestoken met sussen de en mild stemmende woorden. Maar er zal méér moeten gebeuren: de provincie zal ook moeten nagaan of er in de be wuste tracékeuze Terneuzen-Ellewoutsdijk met toeleidende wegen (want om dat laatste draait het) nog rek zit om met de bewuste gemeenten te onderhandelen. Door zo'n opstelling kan het college van gs tegelijk de bereidheid testen bij de twee gemeentebesturen om constructief mee te denken over de aanleg van de voor Zeeland onmiskenbaar belangrijke WOV. Pas wanneer de provinciebij zichzelf heeft vastgesteld dat er alles aan is gedaan om met Borsele en Terneuzen tot een akkoord te komen zonder dat resultaat is bereikt, ont staat een nieuwe fase. En dat is die van planologische dwang. De discussie daarover begint overigens een beetje ondoor zichtig te worden. Gedeputeerde Nederhoed roept dingen als: „Dat woord ('aanwijzing' bedoelt ze) komt in mijn woor denboek niet voor, en zelfs niet in het woordenboek van de provincie". Dat is natuurlijk onzin en doorslaan naar de an dere kant. Ze suggereert ermee dat zo'n 'aanwijzing' aan een gemeente om verplicht mee te werken, iets clandestiens zou zijn. Maai- de provincie heeft daar op grond van de wet op de ruimtelijke ordening volledig het recht toe en ze kan daar in bepaalde gevallen ook gebruik van maken. Daar hoeft dan ook niet schichtig over te worden gedaan. De provincie kan in een positie komen dat haar geen andere mogelijkheden meer overblijven. De gedeputeerde zou er verstandig aan doen haar wet- en woordenboek bij de hand te houden bij uiterste pogingen om er samen met de gemeenten uit te ko men. WOV-voorbereiding op het slappe koord is nu de kunst. vdM. slot van pagina 1 beperkte reikwijdte en een la- vasie' van gisteren was tot nu ding van minder dan 50 kilo ex- toe de enige actie van grondtroe- plosieven (een Scud-raket ver- pen. Maar de situatie is gespan- voert ongeveer 250 kg..). nen en in Israël vraagt men zich De schade in Israël is tot nu toe ongerust af wat er zal gebeuren zeer gering. Dertien burgers als er in het noorden van het raakten woensdag licht gewond land doden onder de burgerbe- toen een Katjoesja terecht volking vallen, kwam op het busstation van Ki- in het parlement hebben Yossi ryat Shmona. de meest noorde- Sarid (Burgerrechtenpartij) en lijke stad van Israël. Veel men- Yair Tsaban, de leider van de so- sen in het gebied slapen in cialistische Mapam, gevraagd schuilkelders. om een spoedzitting van de com- missie voor buitenlandse zaken spanning en defensie. Volgens hen herin- Het Israëlische leger antwoordt nert de huidige situatie aan de met lichte en middelzware artil- vooravond van de invasie van leriebeschietingen. De 'mini-in- 1982. Simons praat toch met KLOZ onder druk van Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) gaat met de organisatie van particuliere ziektekosten verzekeraars, KLOZ, praten over de uitbreiding van een lo pend onderzoek naar de kosten in de gezondheidszorg. De be windsman hoopt de Kamer me dio volgende week van het re sultaat op de hoogte te kunnen stellen. Voor de VVD is dat ech ter te laat. Als er voor dinsdag geen uitsluitsel is willen de li beralen Simons in de Kamer ter verantwoording roepen. De Kamer bepaalde afgelopen dinsdag eenstemmig dat het on derzoek zich ook moest richten op collectieve contracten die KLOZ-leden aanbieden. Daar naast moet ook gekeken worden naar de kostenontwikkeling bij ziekenfondsen en de ambtena- renverzekering tegen ziektekos ten. Simons verzette zich fel te gen de aanvullende eisen voor het onderzoek. Volgens hem zal er alleen vertraging door ont staan. Onder druk van de Kamer gaat Simons nu toch met het KLOZ bezien of de onderzoeksop dracht breder kan worden. De bewindsman en de KLOZ beslo ten eerder de nu door de Kamer gevraagde zaken aan de wijs heid van de onderzoekers over te laten. Die, de bureaus Beren schot en Moret, moeten maar be kijken of zij onderzoek in die richting nodig en nuttig vinden. Het KLOZ heeft Simons al eer der laten weten dat zij niet kan meewerken aan een onderzoek naar collectieve contracten die haar leden aanbieden. Het KLOZ zegt daar geen zeggen schap over te hebben, hetgeen door Simons wordt beaamd. Een oproep van het KLOZ aan haar leden om vrijwillig toch inlich tingen te geven over de contrac ten en premiekortingen die daarbij worden verleend, kan helpen. Reserves Minister Kok (financiën), het KLOZ en de Verzekeringskamer hebben gisteren besloten tot een onderzoek naar de financiële re serves die particuliere verzeke raars aanhouden om toenemen de kosten wegens de vergrijzing van de bevolking, te dekken. Het KLOZ zal daarom haar leden op roepen mee te werken aan een inventarisatie die de Verzeke ringskamer gaat doen. De financiële reserve wordt ge schat op 2 miljard gulden. Dat is volgens velen niet meer nodig nu ouderen al een goedkopere polis krijgen, die bekostigd wordt uit bijdragen van andere particulier verzekerden. Indien de 2 miljard gulden (opgebracht uit premies in het verleden) zou worden te ruggegeven aan verzekerden, kan de premie daardoor vijfjaar lang 4 procent lager worden vastgesteld. DEN HAAG (GPD) - Minister Hirsch Ballin (justitie) wil gemeen ten meer mogelijkheden geven om op te treden tegen bordeelhou ders. Hij wil de gemeenten toestaan om verordeningen op stellen waarmee een bordeel verboden kan worden. Wat Hirsch Ballin betreft mogen gemeenten een vergunningenstel sel in het leven roepen,szodat het houden zonder vergunning straf baar wordt. Een bordeelhouder die gebruik maakt van buitenlandse prostituées voor wie een tewerkstellingsvergunning nodig is, wordt in ieder geval strafbaar. De minister wil hiertoe het wetboek van strafrecht aanpassen. Hirsch Ballin denkt dat gemeenten zo een ef fectiever beleid kunnen voeren. Bovendien wordt het zo moeilijker om buitenlandse vrouwen uit te buiten. HOEVELAKEN (GPD) - De In ternationale Federatie van Touroperators (IFTO) heeft het licht op groen gezet voor gedeel- lelijke hervatting van vakan tiereizen naar Joegoslavië. Het ,aat daarbij om het noord westelijk deel van de door bur geroorlog uiteengevallen fede ratie. Met name Istrië wordt op dit moment al 'veilig' geacht voor toeristen. Dat heeft vice-voorzitter F. Fransen van de IFTO gisteren gezegd na terugkeer uit Joëgo- slavië. Een Nederlandse delega tie van reisorganisatoren nam de afgelopen dagen poolshoogte in dat land en besprak met de .toeristenbranche de mogelijk heden voor het hervatten van reizen naar het zwaar getroffen land. „Joegoslavië was en is sterk af hankelijk van het toerisme", al dus Fransen, die tevens direc teur is van Arke Reizen. „Jaren lang hebben we met z'n allen goed geld verdiend aan dat land. dus zijn we nu moreel verant woordelijk om de zaak weer op Kosto: vaker alternatieve straffen Likud kiest Shamir weer als leider TEL AVIV - Jitschak Shamir is donderdagavond onbedreigd herkozen als leider van de Is raëlische Likud. Hij zal het op J3juni in de parlementsverkie- jngen moeten opnemen tegen de nieuwe leider van de Arbei derspartij, Jitschak Rabin. Nadat op de bijeenkomst van de Ukud-Partijraad in Tel Aviv de delft van de stemmen was ge teld, stond Shamir op 48 pro cent. Zijn twee rivalen, minister van buitenlandse zaken David Levy en minister van volkshuis vesting Ariel Sharon, hadden in dat stadium respectievelijk 30 en22 procent van de stemmen. Shamir zei donderdagavond dat eet hem niet uitmaakt dat hij op 23 juni Rabin en niet Peres te genover zich vindt. „Beiden zijn serieuze rivalen", meende hij. Rabin wordt in staat geacht stemmen te trekken van poten tiële Likud-kiezers. AMSTERDAM (ANP) - „Neem niet hem maar jezelf in bescher ming". Dat is de boodschap van ten nieuwe campagne van de Stichting Ideële Reclame (SI RE) over vrouwenmishande ling binnen man/vrouw-rela- lies. De actie begon donderdag. Geen bloederige beelden, maar lv-spotjes en advertenties die tmoties tonen en vrouwen aans poort iets aan hun situatie te doen. SIRE wil mishandelde vrouwen meer bewust maken van hun ei gen problemen en hen aanzetten hulp te zoeken. Doel is ook de ta boesfeer te doorbreken. Vrou wenmishandeling komt binnen relaties vaak voor en verschijnt weinig aan de oppervlakte, al dus voorzitter P. van Jaarsveld van SIRE. De campagne duurt een halfjaar en bestaat uit advertenties, affi ches, billboards en een tv-spot. Via huisartsen en politiebureaus worden posters en folders ver spreid. SIRE wil zo een aanzet ieven tot een brede maatschap pelijke discussie. De campagne richt zich indirect ook op de da der door bij hem emoties los te maken. Uit onderzoek van criminologe R. Römkens blijkt dat circa 20 procent van de Nederlandse vrouwen in hun relatie te maken krijgt met lichamelijk geweld. Bij 9 procent van de 1016 onder vraagden was het geweld inci denteel, maar bij 11 procent kwam matig tot zeer ernstig li chamelijk geweld regelmatig voor. Het gaat ook om psychisch en seksueel geweld. Bij de helft van de vrouwen die wordt geslagen, is ook sprake van seksueel ge weld. Gynaecologen moeten daar volgens Römkes meer op letten. Vrouwenmishandeling komt volgens haar in alle sociale klas sen voor. Ze noemde het een „ernstige bedreiging van de volksgezondheid" van vrouwen. „De huiselijke haard is voor veel vrouwen een brandhaard." den HAAG (GPD) - Alternatie ve straffen, zoals dienstverle ning in plaats van gevangenis straf, moeten vaker worden op- gelegd. Ook moeten er nieuwe alterna tieve straffen worden -bedacht voor speciale groepen veroor- heelden zoals vreemdelingen en moeilijk plaatsbaren. Staatsse cretaris Kosto (justitie) zei dit gisteren tijdens een studiedag in Rotterdam. Een voorstel van Kosto in die richting zal over en- hele weken in het kabinet wor den besproken. De plannen van Kosto lijken haaks te staan op de ideëen van ®A-fractieleider Brinkman. Die heeft de afgelopen weken en- hele malen laten weten dat het alternatief straffen beperkt m°et blijven tot bijzondere ge- fallen. Voor het overige dient ge woon gevangenisstraf te worden opgelegd. Kosto meldde dat het aantal dienstverleningen onder meer- Ex-president Portugal op actieschip naar Timor LISSABON (IPS) - De Portuge se ex-president Eanes zal zich scharen bij de bemanning van liet 'actieschip' dat van Portu- jal, via het Australische Dar- irinnaar Oost-Timor zal varen. De 'Lusitania Expresso' vaart eind volgende week vanuit de Australische haven Darwin naar Oosttimorese wateren. Aan boord komt ook de oudste doch ter van president Soares. Voorts bestaat de bemanning uit stu denten uit negentien landen, waaronder Nederland. Doel van de reis is de aandacht ran wereldopinie te vestigen op de schendingen van de mensen rechten in Oost-Timor door het Indonesische leger. DEN HAAG - Minister Hanja Maij-Weggen van verkeer en waterstaat met haar oud-collega Neelie Kroes. De laatste ontving gisteren de Schilthuispenning wegens haar verdiensten voor het bevorderen van het waterschapsrecht. Dit eretekent wordt een keer per twee jaar wordt uitgereikt. Tussen beide dames in staat BramPeper, de vriend van mevrouw Kroes. foto ANP BRUSSEL (ANP) - In België heeft de familie van de ontvoerde An thony de Clerck donderdag opnieuw een oproep gericht tot de kid nappers. Dominiek de Clerck, een oom van de jongen die sinds 4 februari zoek is, vroeg „nogmaals" om een teken van leven. Hij vroeg de pers verder „alle speculaties" achterwege te laten. Dominiek de Clercks boodschap beperkte zich tot een verzoek „nog maals een bewijs te leveren" dat de jongen nog leeft en ongedeerd is. „We zweren dat we de ontvoerders niets in de weg zullen leggen, maar wensen ook geen onnodige risico's te nemen, voor niemand. Anthony, we willen u zo vlug mogelijk terug". Vragen konden opnieuw niet worden gesteld. Onduidelijk is daar door of de familie een tweede oproep doet of dat intussen al een teken van leven is binnengekomen. De familie zou een cassettebandje in handen hebben met daarop een oproep van Anthony aan zijn groot vader Roger, oprichter van het Beaulieu-concern, en zijn ouders. derjarigen groeide van minder dan 4000 in 1985 tot bijna 10.000 vorig jaar. Kosto Slaapkamer en bedden.speciaalzaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland Sf Beestenmarkt 12, Goes, tel. 01100-32213 -^*^7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3