Actie voor zorg peuter/zuigeling PZC Schone witlofkweek dankzij ozon Straofeest staat weer voor de deur Inbreker blijft ondanks recidieve uit gevangenis Casinoclub Hulst brengt nieuw spel Zwembad Domburg heet nu De Parel provincie 19 Motie CDA en PvdA bepleit overheveling naar gemeenten 'Wfl VRIJDAG 21 FEBRUARI 1992 ,n onze verslaggever GOES - De Provinciale Vereni- 'ingHet Zeeuwse Kruis moet er niet aan denken dat de peuter en zuigelingenzorg wordt over geheveld naar gemeenten. Het huidige nationale zorgsysteem werkt immers uiterst effectief. Hut is onzinnig dit zorgvuldig opgebouwde netwerk de nek om te draaien. Het Zeeuwse Kruis neemt dan ook stelling te gen de motie van de kamerleden Vriens (cda) en Van Otterloo Vrijspraak voor Aardenburgse carnavalvierder van een medewerker HAAG/AARDENBURG - De 34-jarige Aardenburger T. G. vrijgesproken van het vernie len van de voorruit van de auto van de plaatselijke dierenarts tijdens het carnaval van 1990. Het Haagse gerechtshof heeft donderdag in hoger beroep de geldboete van honderd gulden ongedaan gemaakt, die de Mid delburgse politierechter hem had opgelegd. Procureur-generaal mr F. de Groot eiste twee weken geleden een voorwaardelijke gevan- isstraf van een week en een geldboete van 350 gulden. G. ontkent dat hij de autoruit heeft stukgeslagen. Op het moment van de vernieling zou hij zich verkleed als oud wijf in café de Kaaipoort hebben bevonden. Omdat er op dolle dinsdag in Aardenburg meer oude wijven rondlopen is er in zijn ogen spra ke geweest van een persoonsver- Dubbeldekker VLISSINGEN - In het bericht over de dubbeldekker Prinses Juliana die zaterdag weer in de vaart komt is, in de PZC van donderdag, een fout geslopen. Daarin wordt gesproken over een tweede dubbeldekker, naast Prinses Juliana, op de veer- :nst Vlissingen-Breskens. Die boot bestaat nog niet, omdat de bouw bij De Schelde in Vlissin- ?en binnenkort begint. De veer dienst wordt vanaf zaterdag on derhouden met een dubbeldek- keren een enkeldekker. (pvda), die ervoor pleit de peu ter- en zuigelingenzorg onder verantwoordelijkheid van de gemeenten te brengen. Vertegenwoordigers van Het Zeeuwse Kruis zijn morgen (za terdag) dan ook van de partij op een grootscheepse protestmani festatie in Ede. De motie zit de werkers in de jeugdgezondheids zorg voor nul- tot vierjarigen hoog. Enkele jaren geleden drongen Vriens en Van Otterloo juist aan op een onderzoek dat inzicht geeft in de kosten en de effectiviteit van het huidige zorgsysteem. Het eindrapport is binnen enkele weken beschik baar. Directeur zorgverlening drs F. J. J. Hermans van Het Zeeuw se Kruis vindt het onvoorstel baar dat de kamerleden niet hebben gewacht op de onder zoeksresultaten, alvorens een motie in te dienen. „Nog nooit is een tak in de gezondheidszorg zo breed en uitvoerig onderzocht, nota bene met subsidie van het ministerie van WVC. Deze twee politici doorkruisen nu hun ei gen voorstel." Hermans heeft vernomen dat de conclusies van het rapport posi tief uitpakken voor het huidige systeem van jeugdgezondheids zorg, „Het blijkt dat het goed in elkaar zit. Er is dus geen reden voor decentralisatie, die overi gens de nekslag zou betekenen voor een fijnmazig, effectief en internationaal geroemd sys teem van nationale preventieve zorg." De zorginstellingen zien in een overdracht van peuter- en zuige lingenzorg alleen maar nadelen. Zij sluiten niet uit dat decentra lisatie naar gemeenten de kos ten opdrijft. „Je hebt het inder tijd gezien met de schoolgezond- heidszorg. Verschillende ge meenten gingen vervolgens op die post bezuinigen. Dat is het nadeel als je dit soort zorg aan gemeenten overlaat. Elke ge meente bepaalt haar eigen be leid en dat komt de gezond heidszorg, landelijk gezien, meestal niet ten goede." Los daarvan vraagt Het Zeeuw se Kruis zich af of de motie wel uitvoerbaar is, gelet op de ingrij pende veranderingen die nu aan de gang zijn als gevolg van het plan-Simons. De organisatie doet een dringend beroep op de rijksoverheid om de voorgestel de maatregel achterwege te la ten of in elk geval te wachten op de resultaten van het onderzoek. mmiimi van onze verslaggeefster DOMBURG - Het zwembad van Hof Domburg heeft in 1991 in vergelijking met dezelfde perio de van het openingsjaar 1990 lezers schrijven Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commen taren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opga ve van adres en woon plaats worden niet in behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te be korten. Over geweiger de brieven kan niet worden gecorrespon deerd. 31-1 I Open deur Met verbijstering las ik het von nis, uitgesproken tegén G. T. v. K en de ouders van een 8-jarig meisje (PZC 15-02-1992), na ja- mulang seksueel misbruik van ■iet slachtoffertje. Hoe is een vonnis van een half jaar dienstverlening voor deze misdaad te verdedigen in een ge civiliseerd land in 1992? Welke soort mensen deze ouders ook ajn, dit moest niet mogelijk zijn. b Nederland houden groepen mensen schrijfacties (via onder meer Amnesty International) voor mensen die door regimes in verre landen gemarteld, ver volgd en/of gevangen gezet zijn, jfordt het geen tijd dat Neder landers schrijfacties gaan onder nemen naar de Nederlandse Rechtbanken? Om duidelijk te Wen dat, indien deze straf maat wettelijk bepaald is voor dit 'vergrijp', het tijd wordt de vet en de strafmaat te verande- mn naar wat het volk van dit land thans wenselijk acht. En dat is niet: een halfjaar dienst verlening! Dat is een 'open deur' voor andere misdadige ouders, ^de 'enlightenment' aan Neder- and voorbij gegaan en zijn kin deren hier 'vogelvrij'? Heeft onze leigd wèl een toekomst? Mevr. E. Jansen J. van Reigersbergstraat 91 Middelburg dertig procent meer bezoekers gehad. De nieuwe tijdelijke ma nager van het voormalige Dori- mare, K. Fekkes, deelde dat donderdag mee tijdens de bij eenkomst waarop ook de nieu we naam van het bad bekend werd gemaakt. Fekkes sprak van een positieve meevaller. Het aantal bezoekers is zelfs nog hoger dan de aantallen die als basis dienen voor de begro ting voor 1992, en die aantallen waren al 'ambitieus', aldus de interim-manager. Een positieve meevaller komt niet ongelegen voor het noodlij dende park. De gemeente Dom burg verstrekte vorige week nog een miljoenenlening aan de Stichting Badplaatsbelangen Domburg (SBD) om de verliezen over 1990,1991 en de voorspelde verliezen over 1992 te dekken. De laatste debetpost zal dus misschien iets lager uitvallen dan vernacht. Het zwembad heet sinds giste ren De Parel. Behalve een nieu we naam komen er ook een face-lift voor het interieur en een nieuwe aanpak. Een grote reclamecampagne moet het bad meer naamsbekendheid ver schaffen en de recreatie-ondernemers op Wal cheren zullen worden benaderd om een kortingskaart voor het zwembad aan hun gasten te slij ten. De SBD heeft altijd op het standpunt gestaan dat recreatie-ondernemers in de omgeving eigenlijk de wederver kopers van het zwembad zouden moeten zijn, maar dat beleid is tijdens het bewind van het Duit se bedrijf Dorint nooit van de grond gekomen. Nu de SBD zelf de touwtjes in handen heeft, moet daar verandering in ko men. Paardetuig gestolen VLISSINGEN - Uit een contai ner aan de Oude Veerhavenweg in Vlissingen zijn in de nacht van woensdag op donderdag een hoofdstel en een zadel ter waar de van ongeveer zevenhonderd gulden ontvreemd. De container was eigendom van een eigenaar van ponies op het veldje aan de Oude Veerhavenweg. De dieven hebben de container met geweld opengebroken. Granaat YERSEKE - Bij het schelpen- zuigen aan de Molenpolderweg te Yerseke is donderdagmorgen rond 9.00 uur een granaat gevon den. Het explosief is door de po litie veilig opgeslagen in afwach ting van de komst van de Explo sieven Opruimingsdienst. Witlofkweker Leen de Kok (midden) verschaft belangstellenden op zijn kwekerij in Kerkwerve uitleg over het voorbeeldproject. foto PieterHonhoff van onze verslaggever KERKWERVE - Witlofkwekers hoeven het oppervlaktewater binnenkort niet meer te vervuilen. Op de witlofkwekerij van Leen en Hanneke de Kok in Kerkwerve is donderdag een voor beeldproject 'watergebruik' in gebruik genomen. Aan het wa ter, dat door de gestapelde kweekbakken stroomt, werd altijd kunstmest en bestrijdingsmiddel toegevoegd. Omdat het meng sel steeds viezer werd, moest het regelmatig worden geloosd. Maar dat lijkt voorbij. Bij De Kok wordt het water in een experimentele ozon-installatie weer kraakhelder gemaakt. Omdat ziektekiemen er worden ge dood, zijn bestrijdingsmiddelen overbodig en kan het water ein deloos worden hergebruikt. Het project is opgezet in het kader van het Milieu Actieplan Vol- legrondsgroenteteelt van het Landbouwschap en wordt finan cieel gesteund door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserii en het bedrijfsleven. Doel is een aantal voorbeeldbe drijven in te richten waar andere kwekers ideeën kunnen op doen. De woensdagmiddag is bij De Kok geprikt als vaste excur siemiddag. Collega's uit het hele land zijn dan welkom voor een rondleiding. Hoewel de naam van het project anders doet vermoeden, komt aan de teelt geen grond te pas. De witlofwortels (pennen) worden gekocht van akkerbouwers. De tijd dat witlof in het najaar werd ingekuild, om later als wintergroente te worden geserveerd, is voorbij. De teelt gaat tegenwoordig bijna het hele jaar door. Dat kan, dankzij geïsoleerde en geblindeerde ruimtes. Daarin heeft De Kok de bakken met pennen negen hoog opgesta peld. In die bakken circuleert water met (nog steeds) kunstmest. Na 23 dagen is er een vette oogst; zo'n 45 kilo per vierkante meter. De leverancier van de ozon-installatie ziet een gouden toekomst voor zich. „De methode is ook een alternatief voor de zuivering van drink- en zwembadwater." De in veler ogen onaangename chloordampen horen wat hem betreft snel tot het verleden. Straorijders uit Renesse op weg naar de branding. Hü I foto Pieter Honhoff van onze verslaggever RENESSE - De jaarlijkse straofeesten op Schouwen staan weer voor de deur. Zes dorpen hebben voor het folk loristische feest een program ma samengesteld. De paarden gingen vroeger, na de winter op stal te hebben doorge bracht, naar het strand om pootje te baden. Zo werden de kwade dampen eraf gespoeld, voor de dieren weer het land opgingen. Ook nu nog wordt de tocht gemaakt. Onderweg worden cafés aangedaan, waar zowel ruiters als paar den zich kunnen laven. In de dorpen zelf zijn ondertussen vaak activiteiten voor de kin deren. Het feest wordt meest al aangekleed met ringsteken en, in de avonduren, een bal. Renesse bijt het spits af. Za terdag 22 februari verzamelen de deelnemers zich met hun versierde paarden en pony's om tien uur bij manege Grol. De tocht naar het strand duurt van 10.30 ,tot twee uur. De paarden worden binnenge haald door de kinderen en de fanfare Luctor et Emergo. Om 14.30 volgt een toespraak door de burgemeester. De feeste lijkheden voltrekken zich op de Lange Reke. Daar hebben de (verklede) kinderen zich vanaf 12.30 uur al beziggehou den met ringsteken op versier de fietsen of pony's. Het rings teken te paard begint om drie uur. Intussen worden de kin deren vermaakt met eten en muziek in het Wapen van Re- nesse. Om 17.00 uur begint daar een mini-playbackshow. Verder wordt voor de kinderen een wedstrijd flessepost ge houden. Zij mogen gekurkte flessen inleveren, die door een vissersschip op zee worden uitgezet. De boodschap die het verst komt, is goed voor de hoofdprijs. Burgh-Haamstede De volgende zaterdag (29 fe bruari) is Burgh-Haamstede aan de beurt. De deelnemers voor de tocht verzamelen zich om twaalf uur aan de Achter weg in Burgh. Na de keuring wordt om half één vertrokken naar het strand. Om 13.15 uur gaan de paarden te water na bij de strandovergang bij de rotonde in Westenschouwen. Omstreeks drie uur verwel komt fanfare Witte van Haem- stede de paarden op de Meel dijk in Burgh. voor een tocht door het dorp. Omstreeks vier uur volgt de officiële ont vangst op de Ring in Haamste de. Na een bezoek aan Rust huis Duinoord lopen de paar den en pony's om het hardst over de slotlaan van het kas teel Witte van Haemstede. Omstreeks 17.30 uur vindt de prijsuitreiking plaats in Hotel Bom. Daar speelt tot zeven uur ook de boerenkapel van de Witte van Haemstede. In Ellemeet (zaterdag 7 maart) begint het programma om hall één met de keuring van de ver sierde paarden, gevolgd door een tocht naar het strand bij de Brouwersdam. De terug komst in het dorp is om drie uur. Luctor et Emergo uit Re- nesse zorgt hierbij voor mu ziek. Omstreeks 15.30 uur maakt burgemeester W. den Boer in het Dorpshuis de prij zen bekend voor de mooist versierde paarden. Vanaf 16.30 uur kan in het Dorpshuis wor den gedanst op muziek van het Delta Combo uit Bruinis- se. Na een onderbreking om zeven uur, gaat het feest om negen uur verder met een bal, dat tot twee uur duurt. Scharendijke In Scharendijke (zaterdag 14 maart) worden de versierde paarden om twaalf uur in de Dorpsstraat gekeurd. Een half uur later vertrekken de ruiters met hun viervoeters naar het strand. Ondertussen is er voor de jeugd tot en met twaalf jaar een wedstrijd ringsteken op de fiets (vanaf 12.45 uur). Vanaf een uur of twee kunnen kinde ren op de Platteweg ponyrij- den. Om 14.15 uur zijn de paarden terug van hun tocht. Op het parkeerterrein van ZSC '62 maken zij zich samen met de muziekvereniging Nut en Uit spanning op voor een rond gang door het dorp. In de Dorpsstraat wordt de stoet om half vier verwelkomd door burgemeester W. den Boer en strao-comitélid A. Hubregtse. Het ringsteken te paard be gint om 15.45 uur. Omstreeks vijf uur worden de' prijzen uit gereikt. 's Avonds is er de laat ste jaren geen bal meer. Dat is afgeschaft, aldus Wilma Coo- mans van het straocomité, omdat de meesten meteen na de prijsuitreiking het café op zochten. Daar bleek het zo ge zellig te zijn, dat van balbe- zoek later op de avond weinig meer terechtkwam. In Serooskerke (S) worden de kinderen zaterdag 21 maart- om twaalf uur op het Dorps plein verwacht met hun ver sierde fietsen. Om half één worden de versierde paarden gekeurd. Meteen daarna gaan de dieren op pad. Terwijl zij weg zijn, kunnen de kinderen ringsteken op de fiets. De te rugkomst van de paarden, om 14.15 uur, wordt begeleid door de muziekvereniging Witte van Haemstede. Bij de intocht rijdt ook een paardetram mee. Na een officiële ontvangst om 15.15 uur begint om half vier het ringsteken te paard. Om 19.30 uur vangt in het dorps huis een voorstelling aan van de plaatselijke toneelvereni ging Lere Lere. Vanaf 22 uur zijn er een verloting en bal. met de zanger John Prins uit Haamstede. Noordwelle sluit zaterdag 28 maart de rij. Om 12.30 uur is er de keuring van de paarden. Een half uur later begint een rondgang door het dorp, waar op aansluitend naar het strand wordt vertrokken. Op hetzelfde moment verschijnen de kinderen met hun versierde fietsen, voor een wedstrijd ringsteken. Om drie uur wor den de paarden terugver wacht. De burgemeester spreekt dan een welkoms woord. Dan is ook de muziek vereniging Luctor et Emergo uit Renesse present, die sa men met de rijstoet een rondje door het dorp maakt. Om 15.45 uur begint het ringsteken. De prijsuitreiking is om zes uur. in het dorpshuis. Daar is vanaf acht uur tevens een dorps feest, met levende muziek. van onze rechtbankmedewerkster MIDDELBURG - De 23-jarige M. B. P. uit Zierikzee hoorde donderdag op de zitting van de politierechter in Middelburg drie maanden gevangenisstraf en tenuitvoerlegging van zes maanden voorwaardelijk tegen zich eisen voor een woningin braak in zijn woonplaats. Op 5 oktober verschafte hij zich toe gang tot een woning via het bo venlicht van de keuken en hij nam daar een fototoestel, een videocamera, geld en bankpas- jes weg. P. heeft al diverse vonnissen voor inbraken op zijn strafblad staan. Het laatste was van maart vorig jaar, waarbij hij een deels voorwaardelijke straf kreeg opgelegd, waarvan hij nog in de proeftijd liep. Zijn raads man mr B. van Leeuwen voerde aan dat het nu veel beter met hem gaat, omdat hij geregeld werk heeft, drugsvrij is en bezig is zijn schulden af te lossen. Hij pleitte voor dienstverlening en verlenging van de proeftijd van de voorwaardelijke straf. „In de gevangenis kost P. de gemeen schap alleen maar geld en daar buiten kan hij er nog iets voor doen", aldus de raadsman. Officier van justitie mr T. de Jong voelde daar niets voor. Hij vond voorwaardelijke straffen voor P 'een gepasseerd station' omdat gebleken was dat deze er niet aan bijdroegen hem in het rechte spoor te houden. Boven dien heeft P. nog drie maanden uit te zitten, zodat zijn baan toch al op het spel staat. Mr De Jong vond het prima dat P. aan een betere toekomst werkt, maar in zijn visie moet hij eerst 'gewoon afrekenen'. Politierechter mr R. C. P. Ram- meloo volgde toch de suggestie van de advocaat en veroordeel de P. tot tachtig uur dienstverle ning (ter vervanging van twee maanden gevangenis) en hij ver lengde de proeftijd van de voor waardelijke straf met een jaar. Ook de 22-jarige Goesenaar S. A. N. mag drie inbraken met onbetaald werk 'afrekenenm april stal hij uit een huis aan de Van Mellestraat een videorecor der en tatoeage-apparatuur. In december nam hij uiteen vakan tiewoning in Wolphaartsdijk een tv, eem messenblok en drank weg. Tenslotte haalde hij diezef- de maand samen met F. E. (25) uit Sluiskil uit een woning in Ka- pelle een kluis met ruim 6000 gulden, twee jachtgeweren, een tv en een videorecorder met ban den weg. E. had geruime tijd bij de bewoners van dat pand inge woond. Verder stond N. terecht voor mishandeling en voor straatschenderij. De officier eiste tegen hem vier maanden gevangenisstraf, om te zetten in 160 uur dienstverle ning. De politierechter vonniste drie maanden, die N. na aftrek van voorarrest mag afdoen met honderd uur onbetaald werk. Voor de straatschenderij kreeg hij 250 gulden boete voorwaar delijk opgelegd. Goes bezuinigt op gebruik verkeerslichten van onze verslaggever GOES - Het dagelijks gemeen tebestuur van Goes heeft beslo ten om bij wijze van proef het gebruik van enkele stoplichten te verminderen. De proef begint volgende week. Het betekent, dat de installaties op oranje knipperlicht worden gezet. Dat bespaart de gemeente 4.500 gul den. Het gaat om de stoplichten op de kruising Troelstralaan/Eras- musflat, bij de Tiendenschuur en op de kruising Ringbaan- Oost/Noordhoeklaan. Deze laat ste installatie blijft overigens tij dens de spitsuren wel in gebruik. De proef duurt een jaar. Daarna wordt bekeken of de installaties bij de Troelstralaan/Erasmus- flat en de Tiendenschuur wegge haald kunnen worden. van onze verslaggever KAPELLEBRUG - Directeur G. de Rauw van Casinoclub Hulst in Kapellebrug blijft er van overtuigd dat Golden Ten een behendigheidsspel is. De casi noclub is vorige maand onte recht een weekje 'buitenspel' gezet, vindt hij. De Rauw ver wacht dat de hoogste gerechte lijke instanties op een gegeven moment wel moeten toegeven dat Golden Ten niet onder de kansspelen is te rangschikken. Maar omdat hij geen tijd had om daar op te wachten, wordt in de Casinoclub al een nieuw be hendigheidsspel gespeeld: Euro Skill Game. Euro Skill Game is ontwikkeld door twee medewerkers van de vereniging Recrea, die het spel in de Casinoclub Hulst exploi teert. Voor het spel is auteurs recht aangevraagd en daarnaast is Euro Skill Game gedeponeerd bij het Benelux merkenbureau. De ontwerpers willen voorko men dat ook in andere gelegen heden Euro Skill Game wordt gespeeld. Vooral omdat er een grote kans is dat elders de spel regels niet zo strikt worden na geleefd. De twee ontwerpers spanden al een kort geding aan tegen een casino aan het Hulster Stations plein. Casino Hulst had Euro Skill en de spelregels namelijk 'schaamteloos gekopieerd', meldde de Middelburgse advo caat mr J. Wouters namens de ei sers. Het kort geding werd woensdag voorlopig aangehou den. omdat de gedaagde partij al eieren voor haar geld koos. Wetten Het Openbaar Ministerie in Mid delburg studeert momenteel nog op eventueel te nemen maatregelen tegen het spelen van Euro Skill, verklaarde per sofficier mr J. van Gelder. De Rauw en Wouters zijn er echter van overtuigd dat justitie geen wettelijke onvolkomenheden zal vinden. Directeur De Rauw zou er juist een lief ding voor over hebben als de Nederlandse Staat zelf eens met wetten en reglementen kwam voor de be hendigheidsspelen. Hij wil graag af van de sfeer van illegaliteit die nu om het spelen van Golden Ten, en daardoor ook Euro Skill, hangt. „Een paar rotte appelen in onze branche zorgen voor een zeer slecht imago. De Nederlandse Staat zou zijn vreés voor concur rentie met de staatscasino's eens moeten laten varen. Alleen in die casino's mogen kansspe len worden beoefend. Goed, maar laat ze de legale en goed georganiseerde clubs dan de ge legenheid geven om behendig heidsspelen op touw te zetten. Die spelen mogen best aan zeer strenge eisen worden onderwor pen." Iedereen die het spel in de Casi noclub in Kapellebrug wil spe len, moet zich de regels laten uit leggen. Weliswaar wordt ook bij Euro Skill een balletje gebruikt dat in verschillende vakken te recht kan komen. Maar door het kijken naar het balletje en het met de ogen volgen van de krui singslij nen van de ovaal waarin het speeltuig terecht komt. kan berekend worden in wel vakje de kogel tot stilstand komt. De Rauw: „Ik zeg niet dat het makkelijk is, maar iedereen kan door observatie een strategie be palen zonder echt moeilijk re kenwerk te hoeven doen. Om de kans op winst groter te maken, hebben we een aantal combina ties ingevoerd die het mogelijk maken op drie, vier of zes num mers gelijk te zetten. Duidelijk voorop staat dat het toeval geen rol speelt en dat de speler door eigen waarneming en inzet zijn tactiek kan bepalen." Elke speler die zich als lid meldt bij Casinoclub Hulst krijgt een boekje met de spelregels mee. In de handleiding voor Euro Skill Game staat ook dat de spelers die zich niet aan de regels hou den het pand worden uitgezet. „Iemand die Euro Skill als kans spel beoefent, halen wij vriende lijk doch beslist bij de tafels weg. Een speler die de kogel niet volgt en met zijn rug naar de tafel in zet, moet verdwijnen. We heb ben al verschillende mensen bul ten moeten zetten", zegt De Rauw. De draaitafel van het nieuwe behendigheidsspel Euro Skill Game. dat in Casinoclub Hulst wordt gespeeld. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 37